Groningen, graanschuur van Nederland MfflU Zorg Een zuivelfabriek, die de melk van 2200 boerderijen verwerkt 1 DRAVERIJEN TE ALKMAAR Hongaarse Regering zal cooperatieve landbouw steunen leeft met U mee Noordhollands Dagblad 'schoerv creme KAREL KWIEK WORDT PRESIDENT Hulp in de huishsuding volop groen DAT ERBU ADVERTEERT IN DIT BLAD! ADVERTEERT IN DIT BLAD! PAG. 4 N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Moandag 23 Augustus 1948 Schotte (Belgie), die in 7 uur 30 min. 42,5 sec. het wereldkam- pioenschap professionals won. Overheidspersoneel adresseert aan Minister Sassen justitiele ontslagen De persturfprijs Oude man pleegt moord- aanslag op jonge vrouw Op het terrein van de Amsterdamse eerste klasser „De Vole- wijckers" werd Zondagmiddag ter opening van het voetbalsei- zoen het „ZHveren Pont"-toumooi gehouden. AGOVV wist door een 20 overwinning op de Volewijckers beslag te leggen op de „Zilveren Pont". Links een spelmoment uit de beslissende wed- strijd, rechts het overhandigen van de „Zilveren Pont" door de voorzitter van de Volewijkers, de heer H. Erbee aan de aanvoer- der van AGpVV, de heer H. Jonker. Anti-Joodse demonstrate te Bratislava Missionarissen naar Afrika Wallace op verkiezings- tournee Herbegrafenis commandant „Piet Hein" Helpers van deserteurs veroordeeld Familieberichten Advertentien NETTE BEDIENDE Bouwkundig Tekenaar R.K. DIENSTB0DE Zelfstandigs hulp oranjebloemen Kwekerij Zeglis 33 j BELANGRIJKE PUBLICATIE Distributiekring Schagen KONINKLIJKE MARINE f -N ALLR0UND GAROSSERSEMMER U leest het nieuw Is uw buurman ook reeds abonnee Praat eens met henl.... Dan doet U goed werk voor uw eigen dagblad BEKWAAM FACTURIST W. Schuurman, BEKENDMAKING Opening Kappersvakschool V Landaanwinning Aan de Noordkust van de pro- vincie zijn de boeren reeds eeuwen bezig een strijd te voeren met de zee; door eigen inpoldering aan deze weddenkust breiden zij hun bezit daar uit; de eerste polder ontstond een eeuw geleden, de tweede is in wording. Na de oorlog is er echter een proces ontitaan tussen de Staat en deze boeren. Het Rijk wil in deze landaanwinning participeren en tracht met de boeren tot een de- limitatiecontract te komen, doch bij sommigen stuit dit op bezwaren. Deze boeren willen zich dit oude recht niet laten ontnemen. De me- thode van inpoldering, thans door het Rijk ondernomen, zal hier de landaanwinning echter zeer bespoe- digen en waar het algemeen belang zwaarder dient te wegen, dan het particuher belang. ziet het er naar uit, dat dit proces, dat nog steeds aan de gang is, zal eindigen ten gunste van de Staat. Ook voor de bemaling werkten de Groninger boeren samen; de wa- terschappen Hunsingo, Westerkwar- tier en Reitdiep vormden samen een bemalings-waterschap, dat circa 100.000 hectare omvat; zij bouwden bij Zoutkamp een gemaal met vier pompen, die elk een capaciteit heb- ben van 1000 L. per minuut. Industrie Behalve een agrarisch gebied is Groningen ook een industriegebied van importance. Het stro is een be- langrijk nevenproduct van de graan- boer. Van de 19 strokartonfabrieken staan er 18 in Groningen, die 400 millioen kg stro verwerken tot kar- ton, dat hoofdzakelijk een export- artikel is. Vooral Egypte en Enge- iand zijn hiervan de afnemers. Wij waren wat te vroeg, om een stro- kartonfabriek in werking te zien, zodat wij ons van nadere bijzonder- heden moeten onthouden. Een belangrijke Industrie in het veenkoloniale gebied van Groningen is de aardappelmeelindustrie. W. A. Scholten was hiervan de grondleg- ger; hij maakte in 1838 op zijn boer- derij in het plaatsje Tonden in Gel- deriand voor het eerst meel uit aardappelen. Thans bedraagt de productie aardappelmeel in 18 Ne- derlandse fabTieken, welke hoofd zakelijk in Groningen gevestigd zijn 250.000 ton aardappelmeel, een waar- de vertegenwoordigd van f 100 mil lioen; hiervan komt 10 pCt. uit de verschillende fabrieken van Schol ten, die behalve het hoofdproduct, aardappel meel, ook nog tal van de- rivaten produceren, .a. de bekende Trinose, waardoor in de oorlogsja- jen honderden baby's het leven mochten behouden. Praktisch alles, wat uit de aardappel gemaakt kan worden, wordt door de fabrieken van Scholten gemaakt, tot tapioca en plastic toe. Toen ook de aardappelboeren hun heil zochten bij de cooperatie en zelf aardappelmeelfabrieken gingen bouwen, gingen de particuliere fa brieken met andere boeren een cooperatiecontract aan, dat uitbeta- ling in verhouding tot de opbrengst garandeerde. Overigens bestaat er een ideale samenwerking tussen de coop, en particuliere aardappelmeel- industiTe. Als men nagaat, dat 57000 h.a. in het veenkoloniale gebied met indu- strie-aardappelen verbouwd is, dan zal men aannemen, dat hier in oogsttijd handen tekort zijn; het arbeiderstekort bedraagt gemiddeld 1000 en men hoop dit door arbeids- krachten uit het Westen op te los- sen. Proeven met rooi-machines hebben nog niet tot een afdoend re- sultaat geleid. Scheepsbouw Groningen is door tal van flinke, brede kanalen doorsneden; aan Damsterdiep en Winschoterdiep lig- gen da vele scheepswerven, waar volop het lied van de arbeid klinkt. In 1947 leverden deze scheepswer ven af: 22 Coasters van 300 tot 700 ton, 10 motorsleepboten, 14 tankwa- terboten, 70 slopen en reddingsboten 3 sleepkranen; een kabellegger voor de P.T.T., de eerste. die in Neder land gebouwd wordt, is in aanbouw Portugal bestelde een veerpont en 2 trawlers; Polen een stoomsleep- boot. In de nevenbedrijven vinden 1000 arbeiders hun brood. Enkele ciifers, die de betekenis van deze scheepsbouwindustrie in Groningen levendig illustreren. Tensiotte heeft Groningen nog 27 steenfabrieken. waarin uit de Gro ninger klei de felrode baksteen wordt gemaakt. Tentoonstelling Wil men in kort bestek kennis maken met het nijvere Groningen, dan bezoeke men tussen 25 Augus tus en 9 September de grote Ten toonstelling „Groningen1948" in het Stadspark te Groningen. Een tentoonstelling, zo groets van opzet en omvang, dat men zich afvraagt, hoe men dit provinciaal tot stand kan brengen. De landbouw exposeert hier zijn beste bodemproducten en levende nave; paarden en vee; de Industrie is met tal van stands vertegenwoor digd; de handel ontbreek er niet. Aan sport en vermaak, aan kunst en cultuur wordt eveneens aandacht besteed; er is een groot concours hippique, waaraan ook Prins Bern- hard deelneemt. In den woord het is een tentoonstelling, het nijvere Groningen waardig. F. O. De ..Samenwerking der Vakcen- trales van Overheidspersoneel" te Batavia heeft het aide memoire be- treffende de noden onder het In- disch overheidspersoneel, dat de ka- tholieke onderwijzersbond enige tijd geleden aan de minister van Over- zeese Gebiedsdelen heeft aangebo- den, vrijwel in zijn geheel overge- nomen en in copy opnieuw aan de minister aangeboden. In de ..Samenwerking der vak- centrales van overheidspersoneel" hebben zich verenigd de Associatie van Academici. het Ned. Indisch Onderwijzers Genootschap. de Post- bond. de Christelijke Onderwijzers- vereniging, de Centrale van Neder- lands Personeel in Overheidsdienst; de Federatie van Nederlands-Indi- sche Verenigingen van Middelbare en Hogere Overheidsdienaren en de Vereniging van Inspecteurs van Politie. Bij K.B. is op zijn verzoek aan mr. Th. R. J. Wijers, die thans minister van Justitie is, eervol ontslag ver- leend uit zijn ambt van vice-presi dent van het Gerechtshof te 's Her- togenbosch en uit dat van president van het Bijzonder Gerechtshof al- daar. Bij K.B, is op zijn verzoek aan mr. A. C. Leendertz, met ingang van 30 Augustus 1948 eervol ontslag ver- leend uit zijn ambt van president van de arrondissements-rechtbank te Almelo, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige door hen in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Het, conflict in de Drentse veen- derijen is opgelost. Langdurige on- derhandelingen met het ministerie van Economische Zaken hebben er toe geleid. dat de prijs van de pers- turf werd verhoogd en dat boven- dien de beperkingen in de afzet- mogelijkheid der persturf werden opgeheven. Te Rotterdam heeft een 65-jarige havenarbeider uit de Roentgenstraat in zijn woning getracht zijn 35- jarige vrouw van het leven te be- roven. Terwijl zij sliep heeft hij haar met een bijl enige slagen op het hoofd gegeven. Na deze daad spoedde hij zich in nachtgewaad met de bijl naar het politiebureau aan de Nassaukade en bekende daar zijn daad. De vrouw, die in ernstige toestand in het ziekenhuis is opge- nomen, verkeerde in levensgevaar. Als motief voor zijn daad gaf de man op, dat hij thuis niets meer te vertellen had, slecht verzorgd werd en geen eten kreeg. De vrouw had bovendien ongeveer tien dagen ge leden kennis gemaakt met een grondwerker uit Amsterdam en zij had gedreigd hem uit de weg te zul- len ruimen. De oude man had nu berouw. Een goed verzorgd programma, flinke opkomst der paarden en veel belangstelling, deed de drave- rijen slagen-; De Leeuwardenprijs werd door te grote deelname gesplitst en wer den Lycurgus en Mennon winnaar. De Arnhem-prijs viel King Spen cer ten deel. De grote Gemeente Alkmaar Wisselbekerprijs was voor Janneke in handen van A. Hibma. De heer Blom feliciteerde de heer R. Wassenaar als eigenaar en over- handigde hern de beker. De heer A. Hibma ontving per- soonlijk een kleine beker voor zijn prestatie. De draverij voor 3-jarige paar den was voor Mac Kinley, terwijl de Greningenprijs gewonnen werd door Janneke. De Leerlingenprijs werd op keu- rige wijze gewonnen door Keesje Axkit in honden van D. Smit. De uitslagen waren; 1. Leeuwardenprijs. Prijzendrave- rij voor paarden, welke nog geen f 500 hebben gewonnen. Afst. 2040 m. le serie 10 paarden; Lycurgus, eig. K Swier, rijder J. Zuiderduin. afstand 2000 m„ tijd 3.032. km -tijd 1.16: Lady Gregor. afstand 2000 m.; Lady Heny, afstand 2000 m. 2e serie, 7 paarden; Memmon, eig, A. C. Bakker, rijder W. H. Geersen, afstand 2020 m.. tijd 3.128. km.-tijd 1.354: Lex V, afstand 2000 m.: Leo O. afstand 2040 m. 2. ^rnhem-prijs. Priizendraverij voor paarden. welke f 500, doch nag geen f 1500 hebben gewonnen. af stand 2040 m. Deelname 12 paar den King Spencer, eig. mw. H. Riet- veld. riiders F. d. Bosveld. af stand 2080 m.. tijd 3.022. km.-tijd 1.276: Lady Soprana. afstand 2080 m Luckey Saint, afstand 2080 m. Little Monty als 2e aank. werd ge- diskwalificeerd wegens onregelma- tig draven. 3. Grote Gemeente Alkmaar wis selbekerprijs: Deelname 12 paarden. Janneke. eig. R Wassenaar. af stand 2606 m., rijder A. G. Hibma, tijd 3.02, km.-tijd 1 283; Hollandia Hannover K, afst. 2060 m.; Chris- tophorus, afstand 2100 m. 4 Zwolle-prijs: Draverij voor 3- iar-ige paarden, afstand 2040 m. Deelname 6 paarden. Maryanne, eig. en rijder B. v. d. Veen, afst. 2040 m tijd 3.092. km-tiid 1.327; Mac. TKInlew, 2000 m.; Miss Ax worthy, afstand 2000 m. Gedist. we gens onregelmatig draven 2e aank. Mountenier, afstand 2020 m. 5. Groningen-prijs. Prijzendra- verij, internationaal voor paarden, welke f 4000 of meer hebben ge wonnen Afstand 2340 m. Deelname 7 paarden. Janneke, eig. R. Wassenaar. rij der K. Kramer, afstand 2340 m., tijd 3.236, km.-tijd 1.27; Dutch Han nover, 2400 m.; Eton Brewer. 22340 m. Gedisq. wegens onregelmatig draven de eerstaankomende Irene Frances. 6. Vierde Leerlingen-prijs, deel name 9 paarden. Keesje Axkit, eig. Stal T.O.P., rijder P. Smit, afstand 2040^ M., tijd 3.038, km tijd 1.301; Kitty Axville, afstand 2040 M„ Jaqueline, afstand ?040 M. Honderden personen hebben in de Slovaakse hoofdstad Bratislava een anti-semitische betoging gehouden. Onder de kreten „Slowakije aan de Slowaken" de „Joden naar Israel" doorliepen de manifestanten de straten van de stad. Zij begaven zich naar het ziekenhuis van de Joodse gemeenschap, waar zij de ruiten verbrijzelden. Vervolgens be gaven zij zich naar de cantine der voormalige gedeporteerden van de concentratiekampen waar zij de meubelen stuksloegen. De nationale veiligheid kwam tussenbeide en hield verscheidene personen aan. Uit officiele bron wordt medege- deeld, dat zich onder de aangehou- den personen Duitsers bevinden, voormalige leden van de fascisti- sche organisaties. De woningen van de aangehouden personen werden aanstonds in beslag genomen. Deze manifestatie had plaats naar aanleiding van een incident dat des ochtends op de markt te Bratislava plaats had, waar een jonge joodse vrouw, die .,zich voor haar beurt bij een fruithandelaar wilde laten bedienen", door een groep kopers werd mishandeld, waarbij de politie moest ingrijpen. De toestand is opnieuw kalm. De politiecordons die om de beschadig- de gebouwen waren opgesteld, heb ben zich teruggetrokken. Rakosl, de Hongaarse vice-pre mier en secretaris-generaal van de arbeiderspartij, heeft Vrijdag in een toespraak tot een massa-ver- gadering van boeren in de biiurt van Boedapest verklaard, dat de regering van plan was zich te houden aan een politiek, die het particuliere landeigendom hand- haafde, doch tevens de coopera tieve landbouw meer en meer steunde. Hongarlje had afgedaan met de oude politiek t.a.v. de individueie productie, die de rijke boeren in staat gesteld had de hrme uit te buiten. De regeringsplannen voor de electrificatie van dorpen en ver- betering van het gezondheidswezen, de opleiding en culturele ontwikke- ling van de boeren, waren slechts mogelijk door uitbreiding van de cooperatieve landbouw. Rakosi zei- de vervolgens dat het land nog 250.000 arbeiders voor de industrieen nodig had en dezen geleverd zouden moeten worden door de armere boerenstand. Met betrekking tot Joego-Slavie zeide de vice-premier, dat de recante berichten uit dat land de juistheld van het standpunt van Hongarije t.a.v. de Kominform- resolutie hadden bevestigd en een „bandeloze terreur" werd uitgeoe- fend tegen de „echte communisten". In Tsjecho-Slowakije hadden de leiders „begrepen, dat zij hun han- delwi'ze, die tot dusver tegenover de Hongaren in Slowakije was ge- volgd, moesten wijzigen". Rakosi hekelde de leiding van de Uit Eindhoven vertrok Zaterdag van het vliegveld Welschap met een speciaal door de missievereni- ging gecharterd Aero-Holland vlieg- tuig, een 20-tal paters-missionaris- sen. Zij gaan naar Entebbe in O,- Afrika, waar zij na hun in Neder land genoten vacantie weer voor tien jaar hun missie-arbeid zullen hervatten. Het zijn paters van de Orde der Kruishereiv de Witte Paters van Lavigerie, de paters van de Missie van Scheut en paters Assumptio- nisten In het gezelschap bevonden zich Nederlandse, Engelse, Canade- se en Belgische paters. In Mar seille zullen nog vijf missionaris sen instappen cm naar hun mis- siegebied ta reizen. Dit Is de vijfde reis van deze aard naar Afrika. De missionarissen werden uitgelei- de gedaan door de missie-procura- tors, pater Van Erp, Van Sparren- daal-Scheut, pater Buse van de Kruisheren. pater Pluisers van de Assumptionlsten en door familie- Ieden Zaterdagmorgen landde het vliegtuig te Marseille en vertrok des avonds naar Rome, waar de rei- zigers Zondag door de Paus In audientie zouden worden ontvan- gen. Maandag wordt de reis over Egypte naar Entebbe voortgezet. Dinsdag a s. hoopt het gezelschap aldaar te arriveren. De -paters waren enthousiast over hun missiewerk in Centraal Afri ka. waar zij een zeer groot aantal inboorlingen tot het Christendom bekeerden. Enkele missionarissen gaan reeds voor de tweede of der- de maal naar hun missiegebied. Op 28 en 29 Augustus a.s. zullen uit Entebbe met verlof gaande mis sionarissen met speciale vliegtui- gen naar Welschap terugkeren. Op 21 September vertrekt er weer een Dakota met missionarissen naar Afrika Rooms-Katholieke Kerk, daar zij in tegenstelling tot de hervormde kerk, alle mogelijkheden voor een vergelijk inzake de kwestie van na- tionalisatje van confessionele scho- len van de hand gewezen had, Hij prees de leiding van de kleine boe ren en nationale boerenpartij voor haar steun aan de landbouwpolitiek van de huidige regering. De „weife- ling" van de leider der nationale boerenpartij en minister van defen- sie, Peter Veres, op het punt van de cooperatieve landbouw was te wijten aari het feit, dat hij in de eerste plaats schrijver en geen poli- ticus was, aldus Rakosi. Als een ..welgemeende en vrifendschappe- lijke" critiek op Veres, zeide Rakosi tensiotte, dat Veres niet begrepen had, dat de Hongaarse boeren „vast- besloten de weg waren opgegaan naar samenwerking met de arbei- dersklas'se en voor immer alle we gen hadden verlaten, die terugvoer- den naar het pad der kapitalisten en landheren". Henry Wallace heeft Zaterdag- avond zijn verkiezings-campagne voor het presndentschap der V. S. officieel ingezet. Hij ontkende, dat de derde partij, waarvan hij het voorzi-tterschap waarneemt, door de communisten wordt gecontroleerd. Wallace hekelde de commissie voor het opsporen van on-Amerikaanse activiteit. Hij beschuldigde haar er van de voormalige adjunct-minister vanfi nancien Harry White, die on- langs tengevolge van een hartaan- val is overleden, te hebben „gefol- terd en gedood". De candidaat van de derde partij betichtte verder de leiders van de grote vakverenigin- gen der V. S. van „het verlenen van medewerking aan de tweeslachtige buitenlandse politiek en verraad aan de werknemers". Op het ereveld Kombangkoening te Soerabaja heeft Maandagochtend de plechtige herbegrafenis plaats gevonden van de luitenant ter zee der eerste klasse, J. M. L. I. Chompff, ridder M.W.O. 4e klasse, die in Februari 1942 gesneuveld is als commandant van Hr. Ms. torpe- dobootjager „Piet Hein". Enige tijd geleden heeft de krijgsraad te Assen tal van deser- tiegevallen te behandelen gekregen van jongelieden, die niet naar Indie wensten te vertrekken. Velen hun- ner doken onder, waarbij zij hulp kregen van familieleden of kennis- sen. Deze laatsten moesten zich daarvoor voor de rechtbank te Assen verantwoorden. In zijn uit- voerig requisitoir besprak de Offi- cier van Justitie j'.ir. mr. Th. W. van den Bosch, die destijds als auditeur-mHIfair aan de krijgsraad was verbonden, de geschiedenis, die zich omtrent het dienstweigeraars- probleem heeft afgespeeld en merk- te daarbij op, dat het aantal deser- tiegevallen in het noorden door verschillende oorzaken groter is dan elders. De invloed, die de'be- vordering van desertie heeft gehad op het moreel der troepen in Indie noemde hij zeer belangrijk en daar- om achtte hij het noodzakelijk, om het plegen van desertie tegen te gaan, zeer streng op te treden tegen hen, die het plegen van dit feit heb ben bevorderd. De rechtbank veroordeelde de helpers tot gevangenisstraf, varie- rend van 2 tot 6 maanden. Met blijdschap geven wij kennis van de ge- boorte van ons doch- tertje, die bij het H. Doopsel de naam ont ving van MARIA W. A. Lens J. M, C. Lens-Swart Overdieppad 44 Tijd. Rosmade, Parkstraat Alkmaar. Gevraagd nette werkster voor den ochtend per wk. Firma Landman, Laat 132 Alkmaar. Gevraagd een voor gemengd bedrijf. Banketbakkerij S. Mole- naar, Grensstraat 16, Alk maar. Gevraagd: voor energieke kracht goede vooruitzicBten. Br. met voll. inl. omtr. opl. werkzaamheden, Verl. sal. enz. onder no. 16262, bur. van dit blad. GEVRAAGD: voor d. en n. Klein gezin in Hoorn. Br. onder no, 09223, bureau van dit blad gevraagd in het huishou- den. Gezin van 3 personen Aanb. onder no. 0S222, bureau van dit blad. Het eerst met het laatste meuws ii het Nieuw Noord- hollands Dagblad gevraagd, voor d. en n„ klein gezin te Hoorn. Br. onder no. 09221 bur. van dit blad. Te huur volledig verlich- tingsnet (112 fittingen) voor de komende feesten Drebbelstraat 32, Alkmaar WKINtiER-KOLLEN Wij bekleden deze weer geheel met nieuwe rubber onder voile garantie KUDheroeargf ..bkuime", Achterom 115 - Hoorn Goed tehuis te Den Hel- der aangeb. voor jonge- man of leerling H.B.S. of dergel. Br. onder no. 36780, bur. van dit blad, Dagelijks verse te koop en ALKMAAR A. BOERSEN, Schermerdijk Omval (Uitknippen en. bewaren) In verband met de inkrimping van personeel bij de distributiedienst moet er een wijziging komen in de uren van openstelling van de kantoren en agentschap- pen behorend tot de kring Schagen. Deze wijziging geldt alleen vc-or zover het betreft: inwinnen van in- lichtingen, indienen van aanvragen en afhalen van bescheiden. Na 28 Augustus 1948 zijn de uren van openstelling als volgt: SCHAGEN: Dinsdag van 9-12,30 en van 1,30-3,30 uur; Donderdag van 912,30 uur; Vrijdag van 912,30 uur. SCHAGERBRUG: Dinsdag van 1,303,30 uur; Don derdag van 1,303,30 uur. DIRKSHORN: Dinsdag van 9—12,30 en van 1,303,30 uur; Vrijdag van 912,30 en van 1,303.30 uur. BARSINGERHORN: Woensdag van 912,30 en van 1,303,30 uur. ZIJDEWIND: Maandag van 912,30 en van 1,303,30 uur. ST MAARTENSBRUG: Woensdag van 9—11,30 uur. WARMENHUIZEN: Donderdag van 9—12.30 uur. WIERINGERWAARD: Donderdag van 9—12.30 uur NIEUWE NIEDORP: Maandag van 9—12 uur WINKEL: Maandag van 13 uur. MIDDENMEER: Blijft ongewijzigd. Verder houde men zich stipt aan dag en uur vermeld op eventuele oproepingen. Voor het afhalen van bonkaarten zie datum op de voorzijde van uw bon- kaarten. Op 31 Augustus en 6 September zijn alle kantoren gesloten DETAILLISTEN Voor detaillisten blijven de dagen en uren ongewij zigd met uitzondering van bakkers en slagers te BAR SINGERHORN die voortaan (na 28 Aug.) op Woens- dagvoorm. hun bonnen kunnen inleveren. De Dir. v. d. Distr.kring Schagen, N. J. OUT. Jongens van 17 jaar af, krijgen nu de kans om geplaatst te worden bij de VIoot of de Marine Lucht- vaart Dienst van de Koninklijke Marine. A lit gewenste inlicbtingen omtrent dienstneming, voorwaarJen, ver- gorging enz. worden verstrekt door: Hoofd Marinewervingsgroep Bezuidenhoutsew. 123, 's-Gravenhage ATTENTIE! Aanbeveling verdient persoonlijk inlicbtingen te vragen bij de onderstaande adressen: Alkmaar Raadhuis. Elke Woensd. v. 11 .-1 2.30 en 1 3.30-1 7 u. Den Heider (Afd. Bureau) Commandemenisgebouw ..WHIemsoord", Buiienhaven 5. Dag. v. 8.30-12.30 uur en 13 30-17 uur. Zaterdag van 8.30-12 30 uur. Hoorn Gemeeniehuis. Elke Dinsdag van 14-17 uur. Carosseriefabriek G. MUDDE vraagt een moet zo nodig leiding kunnen geven. Tevens worden gevraagd: PLAATWERKER, BEKLEDER en SPUITER Aanm. VEERSTR. 73-75, A'DAM-Zd„ Tel. 90203 Gevraagd: Niet ouder dan 25 jaar. Aantrekkelijk salaris. Alleen geroutineerde krachten gelieven te solliciteren. ELECTRO-TECHN. GROOTHANDEL HOFPLEIN ALKMAAR DINSDAG 14 SEPT. begint de nieuwe curus voor 1948-1949 voor opleiding DIPLOMA GEZELLEN EN VAKBEKWAAMHEID DAMES- EN HERENKAPPERSTER) in het geb. der Gem. Ambachtsschool des middags van 24,30 uur Aanmelding kan geschieden aan onderst. adressen: B. G. DEBBEN, techn, leider, Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. K 2208«-2266 L. VAN MERWIJK, Adm., Laat 148, Alkmaar, Telefoon K 2200—3575 en Dinsdagsmiddags aan bovengen. school. Namens de Stichting Kappersvakopl., L. VAN MERWIJK, Adm. in nfTufhmr i m 12. „Dus u waagt het erop, mij aan uw opdracht- gevers af te leveren als zijnde 't sullige kereltje dat ze hadden besteld?", informeerde Kareltje. „Wij wagen het", besliste Signor Fernando. „Ze wilden u per se hebben. Ze hadden inlichtingen ingewonnen bij de chef van het kantoor waar u vroeger werkte." „0, die", zei Karel hooghartig, „geen wonder. Ik voerde op de zaak geen steek uit .Het werk lag me niet. Ik wil vrij zijn. Het is het avontuur dat ik zoek. Kom heren, laten we geen tijd meer verliezen. Daar staan m'n kof- fers." Karel had de revolver weer in de hand en of de beide mannen nu wilden of niet, ze moes ten de koffers van hun toekomstige president de trap afdragen. In het vodrbijgaan wierp Karel het geld voor zijn laatste kamerhuur op een tafeltje en voort ging het, naar de haven, waar de speciale boot voor Zuid-Amerika te wachten lag.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4