Terugkeer naar de Moederkerk de enige weg tot de ware eenheid w ill Stagers zijn gedegradeerd tot staatsvleesverkopers Westelijke gezanten zevende maal op het Nog niet het laatste bezoek voor de Kremlin Bevoegdheden van gouverneur-generaal in handen van de federale regering Vo or Alkmaar en omgeving Katholieken moeten bidden en een goed voorbeeld geven FANNY Opperbevel over strijdkrachten bij vertegenwoordigerder Kroon NIEUW INCIDENT TE BERLIJN Op ons rust ernstige verantwoordelijkheid De #/Osservatore" over de Koningin De Bisschopswijding van Mgr. Schneiders Ook te Utrecht een protestvergadering Het wetsontwerp op Interim-regering Een Provinciaal Studiefonds Veel critiek van Bandoengse confe rence verwacht De ingewikkeide belastingwetgeving Binnenkort nieuw Republikeins kabinet Russen dringen door in Amerikaanse sector DINSDAG 24 AUGUSTUS 1948 GAAT DONDERDAG NAAR IERLAND Twee zilveren Rcadsleden IJxerbedevaart naar Diksmuide BLIJVENDE HERINNERING AAN GOUDEN REGERINGS- JUBILEUM Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1-30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum/ 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct- Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 44e JAARGANG - NUMMER 11344 R: Langestraat 42 A, (adm.) 2047 (red.) Tel. BUREAUX: ALKMAAR: Tel. 2046 K 2200. HOORN: Draafsingel 59, 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank bnxlrAvt r\t~i in alio Iranpllpn IJ VERVOLGEN en beslui- ten hiermede de herder- lijke brief van het Episcopaat, naar aanleiding van het Con- gres van de Wereldraad van Kerken in Amsterdam: Terugkeer naar de Moederkerk! dat is de enige weg, beminde ge- lovigen, waarlangs de ware eenheid bereikt kan worden. Maar Wij we- ten, dat er diepgewortelde vooroor- delen bestaan, die deze terugkeer belemmeren. Wij weten, dat door de mistoestanden bij de aanvang der scheuringen en door de uiteen- groeiing in vele eeuwen de afstand en de vervreemding zo groot is ge- worden, dat de afgescheidenen de stem en de taal der H. Kerk niet meer verstaan. Wij weten, dat te rugkeer voor velen niet mogelijk is zonder zware inwendige strijd en grote persoonlijke offers. Wij we ten, dat een oprechte terugkeer nooit mogelijk is, wanneer niet God door Zijn genade het mense- lijK 'i^srstand verlicht en de mense- lijke wil beweegt. En Wij weten tenslotte, dat God om Zijn genade gevraagd wil worden. Daarom roepen wij u alien, pries- ters en gelovigen, met aandrang op tot een vurig gebed. Bidt in deze dagen voor alien, die aan het Con- gres deelnemen en voor de vele an- dere niet-katholieke christenen, die met verlangen naar eenheid uitzien, die Christus in waarheid aanhan- gen en in Zijn liefde leven, en die, hoewel van de kudde van Christus gescheiden, toch opzien, zij het vaak onbewust naar de Kerk als de enige haven des heils. Bidt vooral voor hen, die als leiders op- treden bij de niet-katholieke chris tenen, en die zulk een grote ver antwoordelijkheid hebben, wijl de eenvoudige gelovigen van hun hou- ding afhankelijk zijn en vaak zelf niet tot het juiste inzicht kunnen komen. Bidt tot Onzen Vader in de hemel, „die wil. dat alle mensen zalig worden en tot de kennis der waarheid geraken". (1 Tim. 2, 4). Bidt tot Hem door Jesus Christus, „die altijd leeft om onze Middelaar te zijn". (Hebr. 25). Bidt tot Hem in de ene Heilige Geest, die het ene mystieke Lichaam van Christus be- zielt. Bidt, dat alien mogen delen in de ware eenheid, die niet door mensen wordt gemaakt, doch door Jesus Christus onze Heer op de we- reld is gebracht. Gij moogt echter niet vergeten, Beminde Gelovigen, dat evenzeer als uw gebed, uw eigen voorbeeld nodig is. Eertijds heeft het onchris- telijk leven van vele katholieken de afval van de Kerk bevorderd. Door een heilzame hervorming „in hoofd en leden" op het Concilie van Tren- te heeft de Kerk zelve deze afval tot stilstand gebracht. Zo zal nu de terugkeer naar de Moederkerk het meest bevorderd worden, wanneer wij de heiligheid van ons geloof zichtbaar doen worden in de heilig heid van ons leven en van onze werken. Als in het verleden bij het ver- dedigen van de katholieke eenheid niet altijd alle katholieken zich hebben laten leiden door de liefde, en derhalve niet indachtig waren 't woord van de Apostel: ..Veritatem facientes in caritate": „de waar heid bewarend in liefde" (Eph. 4, 15) en bijgevolg niet vrij zijn van schuld aan de vervreemding, die tussen ons en de niet-katholieke christenen is ontstaan, dan was dit voorzeker niet de £eest van onze Moeder de H. Kerk. Zij zelve toch is en blijft steeds de Heilige Kerk. Zij blijft heilig in Haar eredienst, Haar Sacramenten en Haar offer, en in het genadeleven, dat Zij daar- aoor bemiddelt. Zij blijft heilig in Haar leer, die van God komt en naar God terugvoert. Zij blijft hei lig in Haar wetgeving, die slechts op de eer van God en het heil der mensen gericht is. Zij blijft heilig, wijl zij ten alle tijde grote heiligen voortbrengt. In deze heiligheid toont zij voortdurend Haar godde- lijke oorsprong. Maar Haar leden zijn en blijven mensen in hen kan zich het menselijke, het soms-al-te- menselijke (Mit brennender Sorge) openbaren; en dit menselijke, dit soms-al-te-menselijke kan een bron van ergernis zijn en tevens de oor- zaak, dat velen de werkelijke hei ligheid van de Kerk niet vermogen Ite zien. Er rust dan ook in deze tijd op ons. katholieken, een ernstige ver antwoordelijkheid. Nu zich bij ve len, die Christus erkennen, een sterk verlangen naar eenheid open- baart. is het zaak, dat ons leven geheel van de geest van Christus doordrongen zij en dat wij in al onze activiteit, op welk gebied dan ook, uiteindelijk niets anders zoe- ken dan Jesus Christus en de uit- breiding van Zijn Rijk. Meer dan ooit moeten wij nu gehoor geven aan de opdracht van Christus: „Uw licht moet voor de mensen schijnen, opdat zij uw goede werken mogen zien en uw Vader verheerlijken, die in de hemel is". (Matth. 5, 16). Meer dan ooit moeten wij nu de heiligheid der Kerk zichtbaar doen worden in ons eigen leven. Geve God, dat alien deze plicht begrij- pen; en moge bij de vervulling er van de Heilige Geest, die de Geest Van Christus is. onze zwakheid te bulp komen. (Rom. 8, 26). Tenslotte. Beminde Gelovigen, schrijven Wij voor. dat in alle tot de Nederlandse Kerkprovincie be- horende kerken en in alle kapellen waarover een Rector is aangesteld, op Zondag 29 Augustus a.s. een plechtige of gezongen H. Mis zal worden opgedragen, om van God te verkrijgen, dat alien in de eenheid der H. Kerk mogen delen; daar- voor zal genomen worden het for- mulier, dat in het; Romeins Missaal staat aangeduid als Votiefmis tot opheffing van de scheuring (Missa ad tollendum schisma). Wij ver- trouwen, dat gij alien u zo innig mogelijk met dit H. Offer zult ver- enigen. De burgemeester van Edinburgh is de laatste tot dusverre, van wie Fanny Blankers-Koen een uitnodi- ging heeft gekregen om deel te ne- men aan aldaar te houden athle- tiekwedstrijden. Maar zoals de meeste anderen zal ook hij een af- wijzend anwoord op zijn invitatie krijgen: Fanny's loop-boekje is voorlopig volgeboekt. De Ieren zijn tot nu toe de eni- gen, wier uitnodiging succes heeft gehad Woensdag a.s. vertrekt onze viervoudige Olympische kampioene met Slijkhuis naar Dublin om deel te nemen aan de internationale athletiekwedstrijden. die daar Don- derdag worden gehouden. Verschei- dene der beste Brit.se damesathle- ten zullen er aan de start verschij- nen, doch van een herhaling der 80 m. rtordenrace tegen Maureen Gardner zal wel niets komen, aan- gezien deze balletdanseres een dezer dagen in het huwelijk zal treden en derhalve verstek zal la- ten gaan. Maandagmiddag woonden H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernard een zitting bij van het Congres der Kerken in het Am- sterdamse Concertgebouw. Het Prinselijk Paar, gezeten ter weers- zijden van Ds. Boeguer uit Parijs, die de zittiqg presideerde. De ..Osservatore Romano" wijdt n artikel aan het vijftigjarig rege- ngsjubileum van Koningin Wil- -dmina der Nederlanden. Hierin ordt betoogd. dat de vorstin zich aan het welzijn van het volk heeft ?wijd en zich een ware moeder des aderlands heeft betoond". Het blad :cgt, dat de katholieken in Neder- ind dezelfde gevoelens van dank- >narheid hebben als de overigen on tat gedurende het bewind van Koningin Wilhelmina het katholieke 'even zich in Nederland heeft kun nen ontplooien. De bisschopswijding van mgr. N. Schneiders, nieuw-benoemd aposto- lisch vicaris van Makassar zal eind September geschieden in de paro- chiekerk van de H. Martha te Den Haag. De wijding zal worden ver- richt door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. De gezanten der drie Westelijke Mogendhfcden zijn gisterenavond om negen uur op het Kremlin door Stalin en Molotof ontvcmgen voor een bespreking, die vier uur en veertig minuten duurde en des nachts te ruim hall twee werd beeindigd. Bij het verlaten van het Kremlin verklaarde de Amerikaanse ambassadeur. Bedell Smith, niet te geloven dat dit de laatste bijeenkomst was geweest Te Utrecht werd Maandagmiddag o.l.v. de heer Roosendaal uit Doom, voorzitter van de afdeling Utrecht van de Algemene Nederl. Slagershond, in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht een protest vergadering gehouden tegen de gang van zaken in het slagersbe- drijf. De besprekingen richtten zich op het fiasco der vleesvoor- ziening in ons vaderland, zoals de voorzitter zet, die zich sterk kantte tegen het zijns inziens vast- gelopen systeem van 't ministerie van landbouw. Knellende banden van allerlei be- palingen als voorraadstaten, vet- en beeninlevering, bonnenmisere en prijsbeheersing, van bureau tot tonbank een en al gelegenheid to. overtredingen en de slagers zijn ge- degradeerd van eerlijke ambachts- man tot overtredende staatsvlees- verkoper. Daarom vragen wij de minister*, zeg de vleesdistributie vaarwel, of willig onze minimum- wensen in en geef 600 gram per periode, aldus de voorzitter. Nadat 't woord was gevoerd door vertegenwoordigers van slagers uit andere delen van het land, bracn- ten 20 sprekers uit de provincie Utrecht hun grieven tegen de hui- dige vleesvoorziening naar voren. Aan het slot van de vergadering is een telegram aan de minister ge- zonden. waarin instemming. wordt 1 betuigd met de protest-moties van Het is 4 September a.s. vijf en twintig jaar geleden, dat de raads- leden J. Dorjee en J. F. M. J. Kamphuys voor de eerste maal hun intrede in de vroedschap van Zaan- dam deden. Zij vieren dus hun zil veren jubileum als gemeenteraads- lid, een feit, dat men zelden zal aantreffen. de vergaderingen in Deventer en Den Bosch, en voorts „de vergade ring van 400 slagers uit de provincie Utrecht verzoekt de minister nog- maals om die maatregelen te tref- fen, welke opluchting brengen in de noodtoestand in het slagersbe- drijf. Zij zijn er van overtuigd, dat wanneer de minister onmiddellijk overgaat tot zes ons vleesrantsoen per periode, de gehele zwartslach- ting. welke thans huns inziens ge- weldige proporties heeft gekregen, totaal teniet wordt gedaan. alsook de overdadige huisslachtingen. Zij zijn bereid deze principiele en ge- fundeerde motieven van dit protest en deze motie tegenover de minis ter via de bondsleiding uit te bren gen," Een contact-commissie werd benoemd. Op de vraag van de journalisten, of deze bespreking de laatste was geweest. antwoordde Smith letter- liik: „Men weet het nooit, doch ik denk van niet". Hij liet hiermede verstaan, dat misschien verdere in- structies uit de Westerse hoofdste- den te verwachteri waren nadat van deze jongste bespreking verslag zou zijn uitgebracht. De drie Westerse afgezanten schenen, aldus meldt Reuters cor respondent Don Dallas, tevredener te zijn over deze laatste bespreking dan over de vorige. Gevraagd, of er vorderingen wa ren gemaakt, zeide Smith: „Ik denk, dat we een weinig vooruit zijn ge- komen. Dat doen we meestal.,Men hoopt altijd het beste en verwacht het slechtste." Smith vertelde, dat hij en zijn collega's kort na hun aankomst in het Kremlin onthaald waren op thee en koek. Na het Kremlin verlaten te heb ben hielden zij een korte ochtend- vergadering op de Amerikaanse ambassade. De drie afgevaardigden zouden, naar verwacht werd, Dms- dagmorgen vroeg hun rapporten naar hun respectieve regeringen sturen en verdere instructies at- wachten. Volgens bronnen, die in nauw contact staan met de Westerse afgezanten, moeten nieuwe me- ningsverschillen gerezen zijn, waardoor de besprekingen met het Kremlin een ander aspect gekre gen zouden hebben. Men had vast geloofd, dat de be spreking van Maandagavond ae laatste zou zijn en dat een byeen- komst van de ministers van buiten- landse zaken in zicht was. Maandagavond, voor de bijeen komst in het Kremlin, woonde Frank Roberts, de afgezant van Bevin, een ter ere van hem gegeven cocktail-party bij. die betiteld werd als „afscheidsfuifje" bij zijn, bin- nerikort verwacht, vertrek naar Groot-Brittannie. Volgens een bericht van AIR heeft Roberts verklaard, dat het on- derhoud van Maandagavond in het Kremlin niet -het laatste was ge weest en dat belangrijke vorderin gen waren gemaakt. Zondag is te Diksmuide de Ijzer bedevaart gehouden. De plechtig- heid verliep ordelijk. Drie toespraken zijn gehouden, waarin hulde is gebracht aan de nagedachtenis van de „voor Belgie en Vlaanderen gevallen Vlaamse soldaten". De sprekers eisten de herbouw van de IJzertoren en een ruimer Vlaams aandeel in 's lands beleid. CEDEPUTEERDE STATEN van Noordholland doen aan de Provinciale Staten het voorstgl, over te gaan tot de oprichting van een provinciaal studiefonds, dat financiele steun zal verlenen aan kinderen van leden en gepen- -sionneerden van het provinciaal personeel, die van meer dan ge- wone begaafdheid blijk geven, doch wier ouders niet over de middelen beschikken hen hoger of daarmede gelijk te stellen on- derwijs te doen volgen. BATAVIA, 23 Aug. (Aneta) Aneta's speciale correspondent te Bandoeng vemeemt, dat de schets van het uit 32 artikelen be- staande wetsontwerp op de bestuursvoorzieningen in Indonesie gedurende de overgangstijd voorziet in: a. een federale regering, b. een kabinetsraad, c. een federale raad, d. federale volksver- tegenwoordiging. Als de Engelse koning volgend jaar naar Australie en Nieuw- Zeeland gaat, zal hem daar de King's Flight vergezellen, het R.A.F.-eskader van York-toestellen, dat speciaal belast is met het vervoer van de koniiiklijke familie en haar gasten. Deze vier koks zullen deel uitmaken van de bemanning der vliegtuigen. Zij hebben een speciale training ontvangen op de koksschool van de R.A.F. in Halto» (Bucks). De federale raad zou rrioeten be staan uit vertegenwoordigers van de staatkundige eenheden. Uit elk der eenheden een vertegenwoordiger. De volksvertegenwoordiging zal moeten bestaan uit ten minste twee <yi ten hoogste tien vertegenwoordigers van elke befrokken staatkundige een heid. Deze vertegenwoordigers zijn niet verantwoordelijk aan hun deel- staat voor hun daden in de volks vertegenwoordiging. De federale re gering zoii benoemd worden door de federale raad. De federale rege ring zou bestaan uit ten minste vijf Indonesiers, zo veel mogelijk .uit verschillende gebieden. De federale regering is verantwoordelijk aan de federale. raad en de volksvertegen woordiging De kabinetsraad zou bestaan uit'de federale regering en bet college van secretarissen van staat. De besluiten van de federale regering worden genomen in kabi netsraad. Op alle belangrijke gebie den, zoals op gebied van voorzienm- gen betreffende de Verenigde Staten van Indonesie en de Unie worden beslissingen genomen in overeen- stemming met de federale raad. Alle bevoegdheden van de gou verneur-generaal zouden worden die overgedragen aan de federale re gering. Benoemd wordt een hoge vertegenwoordiger van de kroon in overeenstemming met wie het benoemingsrecht wordt gehanteerd en met wie overleg gepleegd wordt inzake de buitenlandse betrekkin- gen, financien e.d. Zo regelt de federale regering in overleg met deze vertegenwoordiger de organisatie en taakverdeling van de buitenlandse dienst. Inzake ves- tiging van buitenlandse betrekkin- gen in Indonesie en het voeren van het buitenlands beleid besluit de Nederlandse regering. De federale regering regelt voorts in overleg met vertegenwoordigers van de kroon de organisatie en opleidmg van de federale strijdkrachten. Be voegdheden t.a.v. het K.N.I.Lhet K.L. en de Koninkli.ike Marine blij ven bij de koning, *e hoge verte genwoordiger van de kroon voert t opperbevel over alle strijdkrachten in Indonesie. De commandanten van land- en zeemacht hebben in de ka binetsraad stemrecht, waar het zaken betreft, die op hun terrein iiggen. Indienop bepaalde punten geen overeenstemming wordt bereikt tus sen de vertegenwoordigers van de kroon en de federale regering kan een beslissing gevraagd worden bij de Nederlandse regering. Aldus in grote trekken het voor- ontwerp dat voorts de mogelijkheid inhoudt om naast de vertegenwoor diger van de kroon gedelegeerden t.a.v. de status van Nieuw-Guinea. Aneta's speciale correspondent vernam voorts in Bandoeng, dat het te verwachten is, dat in het advies van de federale conferen ce op bovenstaand ontwerp vele wijzigingen zullen worden voor- gesteld. Vrij algemeen gaf men kringen van de conferentie heden wederom bijeen was, te ver staan, dat" het ontwerp zoals het thans ter tafel ligt niet aanvaard- baar kan worden genoemd. Wij hebben grote waardering voor bepaalde gedachten, die in het ontwerp worden ontwikkeld, maar daarnaast bestaat teleursteumg t.a.v de beperkte bevoegdheden voor de federale regering, zoals die in on- derscheiden artikelen zijn omschre- ven", aldus verklaarde tegenover Aneta een invloedrijk deelnemer aan de conferentie. Behalve wensen tot beperking van de bevoegdheden van de hoge vertegenwoordiger van de kroon en tot het terugbrengen van de status van het college van secre tarissen van staat tot techmsch amb- telijk apparaat. kan men om. nog opmerkingen beluisteren t.a v. de onderschikking van de in Indonesie aanwezige strijdkrachten. het be- noemings- en ontslagrecht van secretarissen van staat en t a v. ae buitenlandse betrekkingen. Men is bijv. in sommige kringen van me- r.ing. dat hantering der federale strijdkrachten aan de federale re gering dient te worden toebedeeld, evenals het benoemingsrecht van officieren bij deze strijdkrachten. Men zou voorts een stem in net ka- pittel willen hebben t.a.v. deze st'-ijdkrachten. Verder zou benoe- ming en ontslag van de secretaris sen van staat dienen te geschieden door de federale regering. Vrij al gemeen heeft men bezwaar tegen de redactie van het voorontwerp, dat mogelijk door de haast waar- mede het is samengesteld op be paalde plaatsen technisch onvol- doende moet worden geacht De oorspronkelijke gedachte tot dit voorstel stamt uit het begro- 'tingsdebat van enige maanden te- rue, waarbij stemmen zijn opgegaan, om ook vanwege het provinciaal bestuur relief te geven aan het aanstaande vijftigjarige regerings- jubileum van H. M. de Koningin. Ged Staten zijn met de voorzitters van de Statenfracties in overleg ge- treden en van dit overleg is boven- bedoeld voorstel het gevolg. Het fonds zal de naam krijgen van Koningin Wilhelmina-studiefonds en er zal jaarlijks een zodanig bedrag gestort worden. als waarvan de praktijk de bAoefte zal aantonen. Voor de eerste maal wordt voorge- steld. ten laste van de begrotmg van 1948, een bedrag van f 5000.— beschikbaar te stellen. Het voorstel komt aan de orde in de buitengewone zitting der Provin ciale Staten, die gehouden wordt op Donderdag 2 September a.s., des middags om 3 uur, ter herdenking van het vijftigjarig regeringsjubi- leum, terwijl eveneens zal Worden voorgesteld, een adres van hulde aan Hare Majesteit te zenden. De BROEDERSCHAPPEN van no- tarissen, candidaat-jnotarissen, accountants en enkele belastingcon- sultatiebureaux hebben in een adres gezonden aan de ministerraad en de Staten-Generaal, de bezwaren opgesomd verbonden aan de inge- wikkeldheid onzer huidige belas tingwetgeving. De adressanten betogen, dat voor al de na-oorlogse fiscaie wetten on- voldoende rekening houden met de practische uitvoeringsmogelij kheden en wijzen met name op de Vermo- gensaanw^sbelastingwet, die, met 'n 280 pagina's tellende leidraad, voor de belastingplichtigen alsmede voor hun adviseurs een doolhof is, waar zij nimmer uitkomen. De adressan ten dringen er daarom bij de rege ring en volksvertegenwoordigers op aan te bevorderen, dat door samen- werking van bekwame ambtenaren en personen buiten het ambtelijke leven, een hervorming en vereen- voudiging van ons belastingstelsel wordt bereikt. Ook worden maatre gelen op korte termijn gevraagd, die de ingewikkeldheid in de hui dige belastingwetgeving zouden ver- minderen en wordt er een pleidooi gevoerd voor aangiftebiljetten, die in een meer lee-share vorm dan thans het geval is, aan het "grote publiek ter invulling zouden wor den voorgelegd. Dit adres verdient, naar onze me- ning, om meer dan een reden bij- zondere aandapht. Het gaat bij dit adres nu eens niet over materiele bezwaren tegen de huidige belasting -wetgeving. Er wordt geen critiek geleverd op de hoogte der belastin- gen zelf, maar de bezwaren zijn van formele aard, die echter zo ernstig zijn. dat men ze niet zonder meer kan laten passeren. Wanneer personen als de adres santen, die dagelijks met de uitvoe- ring van wetten en besluiten heb ben te maken, klagen over de inge wikkeldheid der belastingwetten, dan behoeft men niet aan te tonen hoe het gewone publiek daar tegen over staat en krijgt de bepaling dat ieder gegcht wordt de wet te ken- nen, opnieuw een holle klank. Ons bezwaar tegen de ingewik keide belastingwetgeving is, dat hierdoor een groot gevaar ontstaat voor de rechtszekerheid der burgers Vooral bij de belastingwetten, die de burgers wijzigingen en beperkingen brengen in de vrije beschikking over hun goederen, dient men te weten waar men aan toe is. Nu de belastingwetgeving zo ingewikkeld is, dat zelfs deskundigen hierover klageru loopt de burger steeds ge vaar meer te betalen dan hij moet betalen. Want kunnen ook de be- lastinginspecteurs de huidige wet geving wel verwerken! De Rechts- staat is weer in het gedrang geko- men en daarom vooral moet worden aangedrongen op duidelijke voor- schriften. Een ander gevaar. verbonden aan de huidige situatie is. waar ook de adressanten op wijzen, dat de be- lastingmoraliteit daalt. Ook dit ge vaar bestaat naar onze mening. Het behoeft geen betoog, dat wanneer men geen vertrouwen meer heeft in de juistheid der bedragen, die men moet betalen. men ook al het mo- gelijke zal doen om belasting te ont- duiken. De vraag of dit laatste bij de ingewikkeldheid der huidige be lastingwetgeving moreel geoorloofd is. laten wij gaarne over aan de beantwoording der Moralisten. Bij het streven naar het herstel van de Rechtsstaat en de verbete- ring der publieke moraal mag echter herziening der belasting wetgeving niet achterwege blijven. Dat is in ieder geval een niet te verwaarlozen eis. M. P. J. BATAVIA, 23 Aug. Volgens het republikeins dagblad ..Merde- ka" zal mogelijk binnenkort een nieuw republikeins kabinet worden gevormd, waarin de Masjoemi, de P.N.I., de Gerakan Revolusi Rakjat (een nieuwe organisatie,,omvattend verschillende revolutionnaire par- tijen, staande tussen het Volks- front. de Masjoemi en P.N.I.) ver- tegenwoordigd zullen zijn. Misschien wordt Hatta formateur, terwijl de opname van Sjarifoeddin met waarschijnlijk wordt geacht. Voorts wordt als eventuele ministers ge noemd: Soebardjo (minister van buitenlandse zaken in het eerste republikeinse kabinet), Sjahrir c.a. Mohammad Yamin zal wellicht naar Lake Success gaan als republikeins vertegenwoordiger, aldus Merdeka. van de kroon te benoemen. Het ont- verklaarde me werp maakt bepaalde voorbehoyflen correspondent. aldus verklaarde men aan Aneta's speciale Op het Potsdaminerplein heeft zich Maandagmiddag opnieuw 'n incident voopgedaan toen 8 met tommyguns gewapende Sowjet- militairen de grens van de Ame- rikaanse sector overschreden en een Duitser arresteerden. De Duit- ser verzette zich. doch werd de Sowjet-sector binnengesleurd. Een patrouille van de Ameri kaanse politie, die het consigne had de Sowjetsector niet binnen te gaan, stond machteloos toe te zien Volgens een ooggetuige, betraden de Sowjet-militairen eerst de Ame rikaanse sector, terwijl andere sol daten en Duitse politie van de Sow jet-sector zich achter hen in een grote halve cirkel opstelden. Daar- na vroegen zi" een Duitser met hen naar de Sowjet-sector te gaan, Deze weigerde, waarna hetzelfde aan een andere Duitser werd gevraagd. Deze weigerde eveneens en rende weg, maar kwam te vallen en werd toen meegesleurd. Na het gebeurde arriveerden verscheidene jeeps me Amerikaanse M.P.'s ter plaatse. Ool zij hadden opdracht. de Sowjet-sec tor niet binnen te gaan. Een groepji Duitse zwarthandelaars op het plen ging verder met zaken doen. Volgens 't met Britse vergunnm; verschijnende liberaaldemocratischt blad ..Montags Echo" zouden d( razzia's, die de vorige week in de Sowjet-Russische sector van Beriijn zijn gehouden. meer bedoeld zijn ge weest om deserteurs op te pakken dan om de zwarte handel uit te roeien. Volgens het blad zouden al- leen reeds in het district Witten berg meer dan vijfhonderd man- schappen van het rode leger gede- serteerd zijn. Verder zegt het blad. dat de prijzen van tweedehands burgerjderen in Halle-Leipzig en andere steden van de Sowjet-zone in de afgelopen weken niet minder dan duizend procent gestegen zijn, vanwege de vraag die er naar zou bestaan van de zijde van Sowjet- Russische officieren en soldaten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1