BeeSd van de onderhandelingen totaal veranderd? Militair vliegtuig in de lucht geexplodeerd Vo or Alkmaar en omgeving Gereserveerd optimisme Beide in^itfenden werden gedood Moskou sluit Sovjet-Consulaten van de Verenigde Staten Grieks regeringsleger opereert thans in het Oosten van het land "/flnilMiiiiii Militaire ere-fronten Na het onderhoud met Stalin Haarlemse melk- slijters op de bon Koningin Elisabeth van Belgie Paul van Zeeland uit Commissie van Drie Amsterdam Jichtstad" Snelle duikvlucht was noodlottig Extra versnaperingen Antwoord op verwerping Russische klachten Nog 30.000 man voor het leger opgeroepen India-Hyderabad voor Veiligheidsraad op 30 Augustus en 6 September Dr. Bruning over Duitsland Urgentieprogram voor de iandbouw Hoofdredacteur: H. N. Smits, raypnredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1-30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum/ 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1948 Buiten God is 't nergens veilig Vondel 44e JAARGANG - NUMMER 11345 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank door bemoeizucht Bedrijfschap van zuivel bij inhuldiging Koningin Juliana Horak gesuspendeerd Nog steeds aardschokken in Italie Maandagmiddag trok een optocht van Amsterdamse huisvrou wen door de straten vari de hoofdstad met borden en spandoe- ken, waarin zij hun ontevredenheid over de gang der vlees- distributie tot uitdrukking brachten. De groep op de Dam. De Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar H.M. Koningin Juliana op 6 Septemher a.s. de eed op de grondwet zal afleggen en de inhuldigingsplechtigheden worden gehouden. Een beeld van de kerk, waarop men de zetels voor de 3.000 gasten en de lampen voor de speciale belichting ten dienste van filmoperateurs en fotografen kan onderscheiden. De „Oranje" vertrekt Donderdag Pootaardappelen naar Belgie A Bakkersarbeid tijdens de feesten Textielpuntenhandelaar veroordeeld Jubileum - sigaretten Meisje gedood bij verkeersongeval Paleis Noordeinde gerestaureerd 25.000 Duitsers gaan Denemarken verlaten „NIET EEN VOLK TOT ZONDEBOK MAKEN" Openluchtschaakspel te Leeuwarden HANDELSPOLITIEK MOET OOG HEBBEN VOOR DE TUINBOUW Nieuuu N o ordhollands REUTER's diplomatieke correspondent te Moskou seinde giste- ren, dat men aldaar gelooft, dat het onderhoud tussen Stalin en de drie Westelijke aigezanten „het beeld van de onderhande lingen der grote mogendheden over Duitsland totaal heeft ver anderd". Welingelichte kringen te Moskou geloven, aldus gaat Reuter's corres pondent verder, dat Stalin door deze bijeenkomst met de westelijke afgevaardigden de Internationale toestand een gunstige wending heeft gegeven. De gezanten zouden ,,bui- tengewoon tevreder." zijn met de aard van een mededeling, die Stalin hun heeft gedaan. Alle berichten over de besprekingen moeten ech- ter met eni§e reserve worden be- oordeeld, daar de grootste geheim- houding nog wordt gehandhaafd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bevestigd, dat de besprekingen zullen worden voortgezet. De woordvoerder van het A.meri- kaanse ministerie van buitenlandse zaken, Mcdermott, verklaarde, dat er nog g e e n nieuwe datum voor een bespreking was vastgesteld. En nadere inlichtingen kon hij met Se ven Zowel de pers als de autoriteiten bleken evenwel veel optimistischei dan tevoren, zo gaat Reuter voor tengevolge van „aekere nieuwe denkbeelden" bij de onderhandelin gen. „Deze nieuwe denkbeelden zou den hierin bestaan, dat de Sow- jet-Unie ,.de rechten van de wes- telijke mogendheden om Berlijn mede te besturen op ondubbelzin- nige wijze zou erkennenDe wes telijke geallieerden zouden bun recht om de strlten en wegen naar Berlijn te gebruiken erkend zien. Eveneens zou zijn *°®Jen vast te staan, dat de westel'jke mogendheden het recht hebben De Haarlemse melkbezorgers, die de week van 14 tot 21 Augus tus vrij hebben genomen en de melkbezorging aan de huizen hebben stopgezet, zullen op last van het Bedrijfschap voor Zuivel alien bekeurd worden door de C.C.D., wegens overtreding van de verordening, die gebiedt da- gelijks behalve des Zondags melk aan huis te bezorgen. De melkvoorziening is niet ge- stagneerd geweest, doordat de va- cantiegangers gezorgd hadden voor een bevredigend werkende regeling, die de huisvrouwen verplichtte zelf de melk aan afhaalstations te gaan halen. Er zijn van de zijde der huis vrouwen geen klachten gekomen, doch het Bedrijfschap staat op het standpunt dat het overtreden der verordening had kunnen worden voorkomen door een andere vacan- tieregeling, voorgesteld door het Bedrijfschap zelf. Nu de inmiddels teruggekeercie melkbezorgers een bon hebben gekregen de ambte- naren van de C.C.D. zijn druk bezig de verbaaltjes uit te reiken zul len de andere melkslijters, die van 29 Augustus tot 5 September met vacantie zullen gaan, dit doen in de zekerheid dat zij voor de tucht- rechter zullen moeten verschijnen. mede-toezicht te oefenen op elke valuta, die tot valuta van Berlijn wordt gekozen. Het officieel rapport van de be sprekingen van Maandagavond is per draadloze telefoon meegedeeld aan president Truman, die zich op een jacht nabij Amerika's oost-kust bevindt. Naar in welingelichte kringen te Londen wordt aangenomen, vormde de geldkwestie te Berlijn het moei- lijke punt bij de bespreking van j.l. Maandagavond. Men is van memng. dat onenigheid op dit punt de fun- damentele oorzaak zou zijn van een eventueel falen der pogingen' van de westerse mogendheden om een basis te scheppen voor verdere vier- mogendheden-besprekingen over Duitsland. Een communique van het Ko- ninklijk Paleis te Brussel deelt mede, dat Koningin Elizabeth van Belgie de prins-regent zal verte- genwoordigen bij de inhuldiging van H. K. H. Prinses Juliana. Koningin Elizabeth zal vergezeld zijn van baron Papeians de Mor- choven en prins Albert de Ligne. De Slowaakse commissaris van P TT. de priest er Alexander Horak, is blij'kens mededeling in alle Slo waakse katholieke kerken. aldus meldt het officiele Tsjecho-Sla- waakse Nieuwsbureau. gesuspen deerd. Deze maatregel is even- als de suspendering van pater Josef Plojhar, de Tsjecho-Slowaakse mi nister van Gezondheid toegepast wegens ongehoorzaamheid aan het kerkelijk voorschrift, dat door priesters niet aan politieke werk- zaamheid mag worden deelgenomen De vlucht van de angstige bevol- king uit het gebied rondom Foggia in Italie, waar de laatste vijf da- gen hevige aardschokken zijn waar- genomen, duurt nog voort. De treinen die uit het gebied ver- trekken, worden bestormd. Ver- scheidene honderden personen zijn dakloos geworden. De heer Paul van Zeeland, mi nister van Staat, is op zijn verzoek eervol ontslagen van zijn functie als vertegenwoordiger van de Bel- gische regering in de commissie van goede diensten. De heer Paul van Zeeland heeft zich gedurende tien maanden ingespannen om de toenadering tussen Nederland en de republikeinse regering te verge- makkelijken. De heer R. Herremans, gevolmachtigd minister en buiten- gewoon gezant, die hem reeds enige tijd heeft vervangen, is als zijn op- volger aangewezen. Na een verbli.if in Belgie voor besprekingen met de regering over zekere punten van procedure, zal de heer Herremans op 25 Augustus wederom per vlieg- tuig naar Batavia vertrekken. (Van onze eigen redacteur.) In Amsterdam heeft gisterenavond de feesiverlichting „proef" gebrand, zij het nog maar een gedeelte van hetgeen op het programma staat, want de Amsterdammers hebben nog heel wat in petto. Niettemin hadden de hoofdstedelijken. die door middel van de pers. van dit ..proef- werk" op de hoogte waren, zich de gelegenheid niet laten ontglippen de eersten te zijit om te genieten van het feeerieke schouwspel, dat alleen een verlicht Amsterdam kan bieden. Nu het millioen gasten. dat in de komende week binnen de mur'tn van de Amstelstad wordt verwacht, nog niet is gearriveerd, konden de Amsterdammers zelf nog rustig de verlichting in de binnenstad aan- schouwen. En zo trokken duizenden waaronder uw redacteur niet-Am sterdammer .over het Leidseplein via Leidsestraat naar de Keizers- gracht. waar de politie druk werk had met het regelen van het ver- keer. Op het Leidseplein vormde het geheel geillumineerde Lido, dat in het water weerkaatste. een im- posant gezicht. In het Leidsebosje ziin talrijke veelkleprige verlichte ballons aangebracht en verderop. voor de Stadsschouwburg, worden de oren gestreeld door het eeklingel dat u tegemoet komt vanuit de jnet vlaggedoek versierde masten. Op de Keizersgracht van Leidsestraat tot Vijzelstraat waren de gloei- lampjes aan en verschillende maje- stueuze gevels waren al geillumi- neerd of door schijnwerpers ver licht. Talrijke Amsterdammers als- mede deelnemers van het Kerken- Congres maakten een rondvaart door de grachten. meermalen met gejuich begroet door de velen die op de brugsen een plaatsje hadden gevonden. En af en toe kreeg men de Westertoren in het oog, die nog mooier dan voorheen is gei'llumi- neerd. Amsterdam belooft weer te wor sen als we -vannuds van de stad gewend ziin on nationale feestdagen Ter gelegenheid van het rege- ringsjubileum van H. M. de Konin gin wordt aan alle leeftijdsgroepen een bon voor 100 gram versnaperin gen beschikbaar gesteld. Deze bon wordt in de bonnenlijst van deze week opgenomen. Tevens is met het oog op de fees- teliikheden aan ijsbereiders en limo- nadefabrikanten een extra toewij- zing suiker verstrekt. MOSKOU, 25 Aug. Reuter. Hedenmorgen vroeg heeft de Sow- jetrussische regering de Verenig de Staten medegedeeld, dat <^e Sowjetconsulaten in Amerika ge- sloten zullen worden en dat Washington ziin eigen consulaten in Wladiwostok als niet meer in functie" moet beschouwen. Deze Sowjetrussische stap is ge daan in antwoord op de verwerping door de V.S. van de Sowjetrussi sche klachten over „ontvoering' van mevrouw Kasyenkina. Russisch onderwijzeres. en van de Uussische onderwijzer Samarin, en op de daarna gevolgde order tot vei trek aan de Sowjetrussische consul- generaal. Jacob Lomakin. Bovendien heeft Moskou mede gedeeld. dat de overeenkomst voor de opening van een Amerikaans consulaat te Leningrad thans als ongeldie moet worden - beschouwd- De Sowjetregering bliift er op staan. dat aan de vertegenwoordi- gers van de Sowjet-unie yrije toe- gang tot Kasvenkina en Samarin verleend moet worden. De beschuldigingen van het Ame rikaanse departement van Buiten landse Zaken tegen Lomakin, dat hij misbruik gemaakt zou hebben van zijn prerogatieven en positid. worden door de Sowjetregering als ..geheel ongegrond en niet in over- eenstemming met de feiten" ver- worpen. De Sowjetregering beschouwt m de huidige omstandigbeden een nor. male- werkzaamheid der Sowjetrus sische consulaten in de V.S. als S:1M Na de nederlaag van de gueril la's in het Grammosgebergte is het zwaartepunt van de veldtocht in Griekeniand thans verplaatst naar het Oosten in de richting van West-Macedonie, teneinde de gue- rillastrijders te beletten een nieuw front te scheppen in het gebied van het Vitsigebergte. Ongeveer 1500 guerillastrijders zouden daar in de buurt uit Albanie weer in Griekeniand gekomen zijn en zich gevoegd hebben bij de 800 man, die daar al waren. Terwijl eenheden van het Griekse leger de Albanese grens ten noorden van Nestorian probeerden af te slui- ten, bombardeerden de verzetslieden Maandagavond de stad Kastoria vanaf de Vitsitoppen. Saboteurs bliezen de waterinstallatie in een naburige plaats op. In betrouwbare kringen te Athene verklaart men, dat de Griekse rege ring besloten heeft nog 30.000 man- nen voor het leger op te roepen op voorstel van de Amerikaanse mili- taire missie in Athene. Na hun op- leiding zullen zij aan de gevechts- eenheden worden toegevoegd en oudere soldaten aflossen, die reeds twee jaar tegen de guerillastrijders gevochten hebben. De bedoelmg zou Het Amsterdams vlaggeschip, de Oranj'e, zal Donderdag 26 Augustus naar Batavia vertrekken. De journalist Piet Bakker en de tekenaar Jo Spier zullen deze reis met de Oranje medemaken. Zij gaan voor Elseviers Weekblad in de Indische Archipel een reportage schrijven in de geest, zoals zij dit ook in West-Jndie hebben gedaan. De Oranje zal op 16 September in Batavia aankomen. Het Belgisch ministerie van Land- bouw heeft medegedeeld, dat ln overleg met de Nederlandse auto- riteiten de contingentering op de in- voer van Nederlandse pootaardap- pelen is afgeschaft, zodat alle be- I langhebbehden een invoervergun- I ning kunnen krijgen. REGER1NGSOFFENSIEF IN GRIEKENLANC KORITSA ARKOS W1JKT NAAR ALBANlEl^*^ -SIS' I AANVALSRICHTING I REGE RINGSTROEPENI KASTORIA mos LAATSTE STEUNPUNT DEA REBELLEN O GREVENA KON1TZA IN HANDEN DER REBELLEN VOOR HET CFFENSIEF JOANNINA UaBilv.PEi zijn met de nieuwe lichtin^ de sterkte van de buitenposten langs de 80 km lange grens met Albanie op te voeren en garnizoenen in de bevrijde gebieden te vestigen of weer in te richten. Over de operaties in het noorde- lijk gebergte van Centraal Grieken iand meldt de ..Vrije Griekse Radio" van generaal Markos het volgende: ,.In de nacht van 21 Augustus zijn de voornaamste troepen van het democratische leger op verschillende punten door het vijandelijk front heen gebroken. Zij zetten thans hun opmars voort naar het oosten en zuid-oosten. Tijdens de operatie werden 22.800 officieren en man- schappen van het 48ste regerings leger gedood, gewond of gevangen genomen. De luchtafweer schoot 35 vijandelijke vliegtuigen neer. Tanks en veldkanonnen werd vernield, een aanzienlijke hopveelheid oorlogsbuit I Irt verband met de inhuldiging van Prinses Juliana heeft de mi nister van Sociale Zaken vergun- ning verleend aan hoofden of be- stuurders van broodbakkerijen en aan bakkersgezellen, om in de nacht van Vrijdag 3 op Zaterdag 4 Sept. met de bakkersarbeid te beginnen. In de nacht van Maandag 6 op Dinsdag 7 September mag een per- soon om midernacht beginnen met het stoken der ovens, onder voor- waarde dat op Maandag 6 Septem ber geen arbeid wordt verricht. onmogelijk. Zij heeft daarom beslo ten, terstond tot sluiting van de twee Sowjetrussische consulaten in de V.9t, gevestigd te New York en San-Erancisco, over te gaan en is van opvatting, dat, volgens het be- ginsel van wederkerigheid, ook het Amerikaanse consulaat te Wladi wostok terstond gesloten moet wor den, terwijl op dezelfde gronden de overeenkomst omtrent een Ameri kaanse consulaat te Leningrad his vervallen moet worden beschouwd. De Voor-Indische staat Hyderabad heeft de Veiligheidsraad verzocht tussenbeide te komen bij het geschil met India. Zoals bekend, eist India, dat Hyderabad zich bij India aan- sluit. Hyderabad deelde de Veilig heidsraad mede. dat het eventueel van zijn recht gebruik zou maken de zaak aanhangig te maken bij de algemene vergadering van de V.N., die volgende maand te Parijs bijeen- komt. Hyderabad, op een na het grootste vorstendom in Voor-Indie, heeft een bevolking van 17 millioen zielen, van wie de meeste Hindoe zijn. De vorst (Nizam) is Mohammedaan. Hyderabad deed de Veiligheids raad weten, dat het de laatste maan den aan intimidatie en economische blokkade heeft blootgestaan. De grenzen waren door Indische troe pen overschreden en een aantal dor- pen waren bezet. Twee van de hoofdverdachten uit de geruchtmakende textielpunten- zwendel te Middelburg stonden te- recht, die respectievelijk 20.000 val- se punten en 58.000 punten van Bel- gen hadden gekocht. De punten werden daar ook gedrukt. De poli- tierechter veroordeelde beiden tot resp. negen maanden gevangenis- straf, waarvan vier onvoorwaarde- lijk met aftrek en een jaar met af- trek. Donderdag 26 Augustus komen er sigaretten in de handel, verpakf in Oranjepapier met aan de onderkant een goud-rood-wit-blauwe stroofe. De opdruk is een gouden kroon. omgeven door een lauwertak, waar onder in witte letters het woord „Jubil<§". Aan de achterkant zal ver- meld worden: „Speciaal vervaar- digd ter gelegenheid van het gou den regeringsjubileum van H. M. de Koningin". Gisiermiddag om ongeveer half !rie is een vliegtuig van het type •'ire Fly boven de kom van het lorpje Valkenburg uit elkaar ge- iprongen. Het vliegtuig was vol gens verklaringen van ooggetui- gen me; zeer grote snelhcid in duikvlucht naar heneden g'eko- men Met de linkervleugel raakte het toestel een brocikas van een tuinder, welkc tegen de vlakte geslagen werd, doch de piloot slaagde er toch nog in het toestel enkele meters op te trekken. Toen gebeurde het. Met een oor- verdovende klap, die vele ruiten m de omgeving deed springen, explo- deerde het vliegtuig boven een boerderij. De brokstukken liggen in een straal van meer dan 300 meter verspreid. Door deze rondvliegende brokken werden vier mensen ge wond een elfjarig jongetje had een gebroken been, een arbeider van de Heidemaatschappij, H. Blansjaar, die in de buurt werkte, kreeg een ern- stige beenwonde en een inwoonster van de boerderij, waarboven het vliegtuig explodeerde, een wond aan het hoofd. Zij werden naar een zie- kenhuis in Leiden overgebracht. Een andere arbeider van ue H®1CI?" maatschappij liep een hersenschud- ding op. Hij werd naar huis ver- V °Verschillende huizen werden door de explosie beschadigd, vooral het huis van de tuinder. Na het ongeluk was reeds spoedig personeel van het vliegveld Valken- Toen Maandagavnd omstreeks 9 uur een autobus van de dienst Bus- sumHilversum van de NBM op de Brinklaan in de richting Hilver sum reed, naderde uit de Veerstraat de 17-jarige Aaltje Bakker uit. Hui zen op een herenrijwiel. terwijl op de bagagedrager haar 17-jarige vriendin zat Het meisje nam de bocht naar links en bemerkte de auto,bus te laat, waardoor zij mid den tegen de bus opreed. Het meis je was op slag dood. De vriendin. het gevaar bemerkend. sprong van het rijwiel. Het lijk is in beslag genomen en naar de Majella stichting overge bracht In de afgelopen weken is met man en macht gewerkt aan het her- stel van het Koninkli.ik Paleis aan het Noordeinde, dat door de grote brand zoveel schade heeft opgelo- pen. Doordat de restauratie met het oog op de komende feestelijkheden in een kort tijdsbestek moest ge- schieden, hebben de herstelwerk- zaamheden een voorlopig karakter gekregen. Het paleis bevindt zich dan ook nog niet in zijn vroegere staat. doch is in zoverre gerestaureerd. dat Let zijn rol bij de joyeuse entree van Koningin Juliana in de Residentie kan vervullen. De grote gaten in het plafond van de hal zijn gedicht en met een plaatijzeren dakbedek- king heeft men de openingen in het dak van het paleis afgesloten. Als resultaat van de door de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Rasmussen, met de Britse en de Amerikaanse militaire gouver- neur in Duitsland gehouden bespre kingen zullen 25.000 Duitsers, die sedert het einde van de oorlog in Denemarken vertoefd hebben. terug- keren naar de Britse en de Ameri kaanse zone van Duitsland. De re- patriering zal deze week een aan- vang nemen. Onder de 25.000 Duif- sers bevinden zich vierduizend voor- malige militairen. Per week zullen tweeduizend personen gerepatrieerd worden. Er zullen twintigduizend Duitsers naar de Britse en vijfdui- zend naar de Amerikaanse zone gaan. Wanneer op 3'0 Augustus H. M. Koningin Wilhelmina zich van het Amstelstation naar het Paleis op de Dam zal begeven, zal de Ko- ninklijke Landmacht. vertegen- woordigd door deputaties van alle onderdelen, een groot erefront vormen in de Stalinlaan. Aansluitend hierop zal ook in de Stalinlaan een erefront worden ge- vormd door deputaties van de lucht- macht. De marine vormt een ere front op het' Rokin. Een front van officieren en onderofficieren der koninklijlfe marine zal staan op het smalle trottoir aan de waterkant, te beginnen bij de Munt. Een depu- tatie van de marine en een matro- zenkapel, zullen aan de andere zijde van het Rokin staan opgesteld. Op 6 September, wanneer H. M. Koningin Juliana in de gouden koets uitrijdt, wordt een erefront van deputaties van de generale staf, de intendance, officieren en onderoffi cieren der infanterie, artillerie, pioniers, verbindingsdiensten, genie, geneeskundige troepen, cadetten en het vrouwelijk hulp korps, gevormd aan de waterkant van het Rokin. Langs de Vijzelgracht aan de zijde van het Walenweeshius wordt een front gevormd van de militaire gas ten van het Comite Kroningsstad: de oorlogsinvaliden, de ridders mi litaire Willemsorde, de mannen van 2-7- RI .deputaties van de Indische bataljons en van officieren en on- i derofficieren van het K.N.I.L. Klei- ne erefronten zullen steeds worden gevormd van de onderdelen, die langs de gehele route staan opge steld. De vaandels der diverse re- gimenten bevinden zich om het Leidsebosje. De koninklijke lucht- macht vormt een erefront in de Eerste Constantijn Huygenstraat en de Jacob van Lennepkade. De .marine is vertegenwoordigd met een front op de Westermarkt van officieren en onderofficieren en van Marva's met de matrozenkapel aan de N.Z. Voorburgwal achterzij- de Paleis. De mariniers en adelborsten zul len deelnemen aan de ere-afzettin- gen langs de route. De adelborsten alleen vormen tenslotte nog een ere- cordon aan de voorzijde van het Paleis op 6 September des morgens om elf uur. burg, dat slechts enkele honderden meters verwijderd is, op de plaats van de ramp aanwezig. De bemanning van de Fire Fly bestond uit de 21-jarige adelborst eerste klasse Kon. Marine reserve F J. C. Meulenberg uit Utrecht en de 18-jarige matroos-schrijver twee- de klasse F. J. Palings uit* Gestel. Beide slachtoffers waren ongehuwd. De slachtoffers zelf waren niet te identificeren daar de explosie hun liehamen geheel verminkte. Op vrachtwagens werden de brok stukken van het vliegtuig naar het vliegveld vervoerd. Ook de stof- felijke overschotten werden voor zover >1] gevonden zijn, naar het vliegveld Valkenburg overge bracht. Het vliegtuig, een Fire Fly, MarV IV behoorde tot het vierde squa dron van het vliegtuigmoederschip Karel Doorman" en was voor de tijd dat de ..Karel Doorman" in Am sterdam was, op Valkenburg gesta- tioneerd Met de andere vliegtuigen van het squadron werden eveneens oefpningen in duikvlucht gehouden. ,Het Duitse volk mag niet we gens 12 jaar, de 1000 jaar van^ zijn overige geschiedenis vergeten, al dus verklaarde dr Heinrich Brue- ning Duitslands kanselier van de jareh voor 1933. in een interview met de hoofdredacteur van de „Sud- Deutse Zeitung". Het Duits» volk moet weer in de richting zoeken waar het eens voor- beeldig was, bijvoorbeeld in zijn ideeen van recht. Een volk moet ziin evenwicht verliezen en zich in racu- calisme zelf verscheuren. als het de geboden van zijn histonsche over- levering verlaat en poogt een ftaat te construeren volgens zuivere theo- rie De geschiedenis van het Duixse volk heeft geen oorzaak zich voor de ogen der overige wereld te ver- bergen, die nog veel van haar zou kunnen leren. Ik heb aldus Bruening ge durende de laatste tien jaar te veel kennis van het werkel ike verval op openbaar en particular gebied in alle delen der wereld opgedaan, om nog geneigd te Duitsland daarom uit te sluiten. Het is farizei'sch te midden van eenl we- rel dontwikkeling slechts een enkel volk tot zondebok te maken. Leeuwarden is bezig zich in feestkledij te steken Vele openbare en tal van particuliere gebouwen wordt verlicht, terwijl de oude hin- nenstad met de vele grachten zich ook bij uitstek voor haar feestver- lichting leent. Bijzondere aandacht zullen de allegonsche optocht en het bloemencorso vragen, evenals t openlucht schaakspel, dat georgam- seerd wordt door de Koninklijke schaakclub ..PhilidorAls spelers treden op H. Kramer, schaakkam- pioen van Friesland, aanvoerder van het witte leger en Th. P. van den Tol, oud-kampioen van Rotterdam, aanvoerder van het rode leger. Voorts werken hier aan mede de ..Martenaruiters" van Cornjum, le- den van „Philidor", een transport- colonne van het Ned. Rode Kruis en leerlingen van de M.T.S. IN AANSLUITING op hetgeen wij gisteren mededeelden over de wensen, die in de kringen van de Iandbouw leven met betrekking tot de landbouwpolitiek, verne- men w(j nader, dat die wensen in- zake de nieuwe „steunpolitiek" vervat zijn in een urgentiepro gram, dat nog verschillende ande re belangrijke punten bevat. Zo herinnert de Stichting voor de Landbouw met klem aan de toezeg- ging van het vorige kabinet tot be- handeling van een wetsontwerp, dat het mogelijk- zal maken om per 1 November a.s. een bedrijfspensioen- fonds in werking te doen gaan. Dit fonds had er al op 1 Mei 1947 kun nen zijn. Men beveelt voorts de belangen van de tuinbouw middels handels- politieke besprekingen en een rege ling van de emigratie bij de rege ring aan. In beide gevallOn zag men het bedrijfsleven zelf gaarne inge- schakeld. Vergroting van oppervlakte cul- tuurgrond is voorts een dringende eis, waarmede men op het tapijt komt. Op het urgentieprogram staan voorts nog vermeld het sti- muleren van de bouw van arbei- derswoningen en boerderijen, het verstrekken van glas voor de tuin bouw, die destijds 2 pet. van de to- tale oppervlakte aan glas heeft af gestaan voor oorlogsgedupeerden. Bij het leggen van een economi sche basis voor de Benelux wil men eveneens eerder het bedrijfsleven aan het werk zien dan de overheid. De ondernemers zullen per saldo straks ook de consequenties moe ten dragen. laat ze dan ook nu de zaken voorbereiden. zo redeneert de Stichting.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1