Vrijdag weer een onderhoud met Molotof? Voor Alkmaar en omgeving Republikeinse functionarissen mogen niet meer te Batavia wonen AMSTERDAM KRIJGT EXTRA-RANTSOENEN Mevrouw Kasyenkina wil niet naar de Sovjet-Unie terug Het Berlijnse gemeentebestuur van onwettige daden beschuldigd Lewis Douglas vloog naar Amsterdam Herriot zal Frankrijk vertegenwoordigen lr. Th. P. Tromp Besluit van de voorlopige federate regering In Parijs is men optimistischer dan ooit Vierduizend lampjes op de Westertoren De cafe's zijn laat Weer vrede tussen pers en bioscoop Grotere woningen open Ik ben het niet eens met Stalin's politiek Een brief van generaal Kotikof brandstoffen voor Vuren op vier uithoeken van het koninkrijk Belgrado protesteert te Boekarest Zweeds schip in moeii'ijkheden Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11346 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank om John Foster Dulles te spreken Minister van Verkeer en Waterstaat? 9 September diner Corps Diplomatique Minister-President voor de radio Belgie wilde prins Boudewijn sturen Maximaal een jaar amnestic Alle onderhandelingen opgeschort? De feestverlichting in de hoofdstad heeft proefgebrand. De ver- lichte Magere Brug aan de Amstel. De 25.000ste bexoekster Ook te Amsterdam Voor grote gezinnen en middenstanders Een voormalige piloot van de R.A.F., de 32-jarige Edward Jaggers uit Leigh-on-Sea (Es sex) construeerde vocr dit mi- niatuur straalvliegtuigje een motortje, dat 450 gr. weegt en't toestelletje op de All Herts mo- delvliegtuigenwedstrijd in Hat field een snelheid gaf van 250 km. per uur, waarmee het ech ter nog 17 km. onder het Ame rikaanse wereldrecord bleef. Mr. Jaggers maakt het toestel letje, dat door J. Nunn werd gebouwd, klaar voor de start. „Groote Beer" met troepen naar Indie Tachtig jaar Jaarsma's haarden De feestverlichting in de hoofdstad heeft proefgebrand. Het ver- lichte monument van Koningin Emma op het Emmaplein. Franse kinderen naac Tilburg KAMERBEWONERS Zeventig jaar religieuse Nieuw-Zeeland geteisterd door tornado 16 doden bij vliegramp te Honoloeloe Dr. W. Bronkhorst hoogleraar tegen de anti- Tito-campagne Wijziging telegraaf- tarieven Post voor militairen op weg naar Indie WEERSVERWACHTING Lewis Douglas, de Amerikaanse ambassadeur te Londen vloog 3.1. Woensdagavortfl met zijn prive toe- stel naar Schiphol, waar hij John Foster Dulles ontmoette, die giste- renavond met een vliegtuig van de American Overseas Airlines naar de V.S terugkeerde na het congres der kerken te hebben bijgewoond. Op Schiphol hadden de twee mannen een onderhoud van niet meer dan een kwartier. Douglas keerde daarop onmiddellijk naar Londen terug. De Amerikaanse consul-generaal te Am sterdam, Jesse F. van Wickel, kwam later naar Schiphol om Dulles uit- geleide te doen. Over de aard van het onderhoud is niets bekend. Yolgens Reuter kwam Douglas op verzoek van Dulles, die, alvorens naar de V.S. terug te keren, een on derhoud met hem wenste over de algemene toestand in Europa, zoals men die te Londen ziot. De Franse regering wordt bij de tnhuldiging van Koningin Juliana vertegenwoordigd door een bijzon- dere ambassade. Deze bijzondere ambassade wordt gevormd door de heer Edouard Herriot, president van de nationale vergadering, de schrij- ver George Duhamel van de „Aca- demie Fransaise" en een generaal wiens naam nog niet bekend is. De Chinese ambassadeur in Ne" derland dr. Henry Kunghui Chang vertegenwoordigt zijn regering als ambassadeur in bijzondere zending, evenals de gezant van Venezuela, de heer Henrique Gil Fortoul en de Finse gezant de heer Asko Ivalo. Naar „Het Vrije Volk" ter ore is gekomen, zou thans spoedig de be- noeming tegemoet kunnen worden gezien van ir Th. P. Tromp uit Eind hoven tot minister van Verkeer en Waterstaat. T mno Ir Tromp, die op 9 Jum 1903 te Voorburg werd geboreii, is werk- zaam bij Philips. Hij is reeds een keer minister van waterstaat ge- weest in het tweede mmisterie- Gerbrandy van 5 April tot 24 Juni 1945 Ir Tromp is met aangesloten bij een politieke partij. H M. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen Donderdag 9 Sep tember in het Paleis op de Dam te Amsterdam een diner aanbieden BATAVIA, 25 Aug. (Aneta) „De voorlopige federale regering heeft besloten niet langer toe te staan. dat personen in vaste dienst van de republiek met hun gezin- nen te Batavia wonen. De ver- schillende gebeurtenissen van de laatste tijd hebben daartoe vol- doende aanleiding gegeven", aldus een communique van de Rege- ringsvoorlichtingsdienst te Bata via van heden. Voorts zegt het communique, dat in speciale gevallen uitzonderingen kunnen worden gemaakt. Leden en personeel van de republikeinse de- legatie worden eveneens als in Vaste dienst van de republiek beschouwd. De betrokkenen zullen met hun ge- zinnen zo spoedig mogelijk naar de republiek vertrekken, waartoe de voorlopige federale regering haar medewerking toezegde. „Voor ver- gaderingen met de commissie van goede diensten en de delegatie van het koninkrijk kunnen leden en personeel van de republikeinse de legatie echter zonder hun gezin- nen in federaal gebied worden toegelaten". Het communique voegt toe, dat dit zal dienen te geschieden op volko- Naar wij vernemen zal de minis ter-president de heer Drees op 31 Augustus a.s. omstreeks het mid- daguur een radiorede uitspreken. Ook op 6 September zal de minis ter-president via de radio een rede houden, de uitzending van deze laatste rede zal des avonds geschieden. Waarschijnlijk zullen op beide da- gen ook de luitenant-gouverneur- generaal van Nederlands-Indie. dr van Mook, de gouverneur van Suri- name, de heer Huender en de gou verneur van Curacao, de heer ir. Peters radio-redevoeringen houden Volgens de Belgische socialisti- sche „Peuple" heeft de Belgische regering het voornemen gehad. Prins Boudewijn |te verzoeken de leiding van de Belgische delegatie naar de inhuldiging van Koningin Juliana op zich te nemen. Koning Leopold zou dit denkbeeld echter van de hand gewezen hebben. Naar wij vernemen heeft minister Wijers de Kroon geadviseerd ter men gelijke voorwaarden (ook wat getalsterkte betreft) als die, welke gelden, wanneer besprekingen tus- sen de delegaties op het republi keinse gebied plaats vinden. Aan de republikeinse regering is reeds mededeling gedaan van dit besluit en zij is verzocht binnen acht dagen de namen van diegenen op te geven, die in verband met dit besluit zich in de republiek zullen moeten ves- tigen. Een uitwijzing Republikeinse kringen hebben naar aanleiding van dit besluit in voorzichtige bewoordingen doen uit- komen, dat dit besluit een werke- lijke uitwijzing betekent, welke tot doel heeft elk officieel optreden der republiek te Batavia te beeindigen. NEW YORK, 25 Aug. (ANP Ane ta) Het republikeinse voorlich- tingsbureau te New York heeft Maandag een bericht gepubliceerd onder de titel „De republiek schort de besprekingen op, totdat haar rechten zijn gegarandeerd". Het bericht zegt, dat het werkcomit4 van heit voorlopige parlement van de republiek eenstemmig het be sluit van de eerste minister Hatta n.l. om geen onderhandelingen met de Nederlanders te voeren, totdat de diplomatieke onaantastbaarheid van de republikeinse delegatie ge- waarborgd zal zijn, heeft aanvaard. Het bericht geeft verder de repu blikeinse versie van het incident te Batavia op 16 Augustus j.l. aan het Corps Diplomatique, geac gelepnheid van de J^ning van crediteerd Majesteit. bij het Hof van Hare Woensdagmorgen is op de tentoonstelling „De Neder- landse ,Vrouw 1898-1948" de 25.000ste bezoekster gepas- >eerd en wel Mej. Ans Appel- man uit Nibbixwoud. Haar werd door het bestuur van de Stichting „De Nederl. Vrouw" een Gedenkboek 1898 -1948 overhandigd. De Amsterdamse bioscopen plaat- sten Donderdagmorgen in de Volks- krant de gebruikelijke Donderdagse advertenties. Daarmede is de reden van weigering der advertenties der Amsterdamse dagbladen, die in de onthouding van de advertenties aan een krant een aantasting van de persvrijheid zagen, komen te ver- vallen. De afdeling Amsterdam van de Nederlandse Bioscoopbond heeft verklaard geen enkele inbreuk in de vrijheid der perscritiek bedoeld te hebben. De Volkskrant heeft van deze verklaring met voldoening kennis genomen en haar aanvaard, Waarmede dus in feite het conflict tussen pers en bioscoop in de hoofd stad, dat 21 dagen heeft geduurd, geeindigd is. H. M Koningin Juliana een amnes- tie af te kondigen van een kwart van de opgelegde straf met een minimum van een maand en een maximum van 4en jaar. In aanmer- king nemende de normale kwijt- schelding van straf met een derde, welke sinds kort ook op geinter- neerden toepasselijk is geworden, betekent zulks dat practisch al de- genen die tot vijf a zes jaar of min der zijn veroordeeld, door deze am- nestie-bepaling zullen vrijkomen. Het besluit zal op de Kroningsdag worden afgekondigd. Was tot nu de bepaling van kracht dat de woningwetwoningen, wat de inhoud betrof, mochten varieren van 225 tot 290 kub. meter, thans is deze norm slechts van kracht voor wo ningen voor gezinnen met ten hoog- ste 5 kinderen, zo verneemt de Gel- derlander. De R.K. Bond „Voor het Gezm wendde zich onlangs met een ver zoek tot de Minister van Wederop- bouw en Volkshuisvesting, om gro tere woningen voor de grote gezin nen en ontving dezer dagen een gunstig antwoord. Thans is bepaald. dat in Brabant en Limburg 15 pet., Gelderland, Overijsel en Drente 10 pet., en in overige provincifin 7 pet.* der te bouwen woningen mag uitgaan bo- ven de gestelde normen ten behoe- ve van de grote gezinnen. Even eens is thans rekening gehouden met de bouw van grotere woningen ten behoeve van middenstanders. LAAT ZE MAAR KOMEN, al die mensen, die van plan zijn, in de Kroningsweek naar Amster dam te komen, zegt burgemeester d' Ailly, die verwacht, dat er net zoveel mensen bijkomen, als er in Amsterdam al wonen, hetgeen be tekent dat er voor twee m 11- 1 i o e n mensen gezorgd moet worden. De restaurants en hotels en brood- jeswinkels krijgen extra-rantsoenen, er zijn maatregelen genomen,^ om het vervoer. bijv. ook met taxi s, zo goed mogelijk te regelen Een van de beste manieren, om de verlich- ting te zien, is een rondvaart. Er worden vele extra-bootjes inge- schakeld. De werktijd van de politie is ver- lengd tot !2 uur per dag. maar de agenten krijgen ook een extra-rant- soentje. Ook de brandweer is paraat, en de geneeskundige dienst even eens, die het advies geeft: laat voor- al personen, die minder goed ter been zijn, en zij. die zich om de een of andere reden moeten ontzien, er aan denken, dat wandelen en staan in die drukte niet meevalt, laten zij zich niet Overmatig inspan- nen. De feestverlichting ziet er stralend uit. Er wordt ge- schat, dat er een kwart millioen lampjes is aangebracht. Vierduizend zitten er op de Westertoren, en 37 000 garneren de grachten. Hoe rijmt zich dit extra-verbruik met de leuze: Wees zuinig met licht en gas. Wel, dat is heel eenvoudig, zeg- gen de deskundigen. De ervaring heeft nl. geleerd. dat de uithu/zig- heid van de hoofdstedelingen prac tisch dat extra-verbruik compen- seert. Ongeveer tachtig buitenlandse en vijftig ..provinciale" journalisten komen hun tweehonderd Amster damse collega's bij staan om de wereld te laten lezen over wat er tussen 30 Augustus en 7 September in Amsterdam gaat gebeuren. Er is 'n apart inlichtingenbureau, er zijn speciale insignes en doorlaatbewij- zen, er wordt gezorgd voor werk- gelegenheid en voor speciale tele- fooncellen. Dan zijn er de nodige persfotografen en voor de radiouit- zendingen is natuurlijk ook biizon- der gezorgd In de Nieuwe Kerk zijn 15 geluiddichte cellen gebouwd voor- de reportages. 25000- meter draad was nodig, om de installatie in te richten. Natuurlijk wordt er gefilmd. Over de gehele wereld be- staat grote belangstelling voor films van de kroningsfeesten. Journaals worden per vliegtuig verzonden. De cafe's zijn laat open. Enige dagen in de feestweek zelfs tot vier uur des nachts, andere dar/-i tot twee uur. Op Vrijdag 27 Augustus a.s. zai het troepenschip „Groote Beer met aflossingsdetachementen uit de ha ven van Amsterdam naar Indie ver trekken. LONDEN, 26 Aug. Reuter. In diplomatieke kringen te Mos- kou verwacht men binnenkort nog een vergadering van de drie wes- terse afgezanten met Molotof. Aan de jourqalisten werd mede- gedeeld, dat dit nieuwe onder houd misschien Vrijdagavond zou plaats vinden, doch als gewoonlijk werd er voorzichtigheidshalve aan toegevoegd, dat het ook wel Maandag zou kunnen worden. Functionarissen te Washington blifyen weigeren inlichtingen over de besprekingen te Moskou te ver- strekken. Uit persberichten en ge- sprekken met functionarissen valt echter het volgende op te maken, aldus Reueter: De westelijke vertegenwoordigers nemen het standpunt in volgens hetwelk: 1. De westelijke mogend- heden wensen, dat de Sowjet-unie erkent, dat de westelijke mogend- heden het wettelijke recht hebben deel te nemen aan een vier-mogena- hedenbestuur van Berlijn en dat zij de Sowjet-verklaring, als zou Ber- lijn deel uitmaken van de Sowjet- zone van de hand wijzen. 2. Dit houdt in, dat zij gebruik mogen ma ken van de verbindingen over land met de stad zonder inmenging door de Sowjet-unie. 3. Ieder soort valu ta in Berlijn waarover men het eens zou worden, behoort onder een vier-mogendheden bestuur te staan. 4. Iedere eventueel te bereiken overeenkomst moet ondubbelzinnig gesteld zijn, zonder mogelijkheid van ontduiking of verschil in m- terpretatie. Over de interpretaties moet men het volledig eens zijn vpordat de overeenkomst uiteinde- lijk wordt aanvaard. 5. Iedere vier- tpogendhedenbespreking over het vraagstuk aangaande Duitsland als een geheel, moet voorafgegaan wor den door de opheffing van de blok- kade van Berlijn. Voorts moet over- eenstemming worden bereikt over de agenda van een eventuele vier-1 mogendheden-conferentie waarbij uitgesloten is, dat een nieuw onder- werp ter sprake wordt gebracht. Reuter meldt uit Parijs, dat men in kringen van hooggeplaatste diplomatieke personen optimisti scher is dan ooit over het resul- taat van de besprekingen te Mos kou. In deze kringen verwacht men, dat een vier-mogendheden- bespreking gehouden zal worden op ministeriele basis en wel tegen September te Parijs. In deze kringen verklaart men, dat er bij alle betrokken partijen de ernstige wens heerst om tot een overeenkomst te geraken, „daar een alternatief een catastrofe zou be- tekenen". Uit Berlijn wordt gemeld, dat hardnekkige maar onbevestigde be- richten hebben gecirculeerd in geal- lieerde kringen, dat de conference te Moskou had besloten, een vier- mogendheden-commissie in te stel- lcn in Berlijn om de geldsituatie in de stad te bestuderen. Uit gewoon lijk betrouwbare bron werd gemeld, dat instructies hieromtrent de vier miiltaire gouverneurs reeds hadden bereikt. Generaal Robertson en ge neraal Clay, zo werd verklaard, hadden hun bezoek aan het Ruhr- gebied. dat op 27 en 28 Augustus zou plaats hebben, uitgesteld nadat zij deze orders hadden ontvangen. Geen bevestiging of ontkenning van deze berichten kan van officiele ciele Britse zijde worden verkregen. De Koninklijke Haardenfabriek E. M. Jaarsma heeft Dinsdag haar tachtigjarig bestaan gevierd. Op een druk bezochte receptie in Hotel Gooiland te Hilversum werd dit heugelijkee feit stevig onder- streept. Mevrouw Oksana Kasyenkina heeft in haar bed in het Roose- velt-ziekenhuis te New York voor het eerst een verklaring voor de pers afgelegd. Zij deelde mede, dat zij uit het raam van het Sov- jet-consulaat sprong om te ont- snappen, niet om zich van het leven te beroven. Tevens gaf zij te kennen, dat zij niet naar de Sowjet-Unie wenst terug te keren. Zij voegde er aan toe, dat de ..Sowjet - ambassadeur Alexander Panjoesjkin en de consul-generaal Jacob Lomakin haar beiden vertel- den, wat zij tegenover journalisten moest zeggen" op een persconferen- tie in het Sowjet-consulaat, de dag, dat zij terug was gehaald van de boerderij van witte Russische uitge- wekenen te Valley Cottage. „Door mijn boodschap zou ik een heldin worden", zeiden zij. „Ik wist, dat, aangezien men mij niet toestond het consulaat te verlaten, ik ook in de Sowjet-Unie niet zou kunnen ont- komen". Op een vraag, wat in de brief stond, die zij van de boerderij naar Lomakin zond, antwoordde zij, dat zij haar gehele levensgeschiedenis in de Sowjet-Unie daarin beschre- ven had en dat zij verzocht had als onderwijzeres ontslagen te worden en zich naar een hotel te mogen be- geven. „Daar ze mij dit niet toe- stonden, besloot ik het zelf te doen". Zij wenste „met de Russen als met menselijke wezens te spreken maar dat waren zij niet. Ze arresteerden me achteloos weg". Reuter voegt er aan toe, dat de inhoud van de brief door een tolk voor de pers werd geparaphraseerd. Mevrouw Kasyenkina zei voorts. dat Panjoesjkin niet met haar had willen spreken maar haar had op- gedragen bepaalde dingen tegen de reporters te zeggen. Op de vraag, waarom zij niet te- rug wenste te keren. antwoordde zij, dat zij1 de Sowjet-Unie wenste te ontvluchten, omdat men haar echt- genoot ..gegrepen had" in 1937. Zij wist niet, waar hij heen was ge- gaan. Daarop. zo ging zij verder, heeft zij Sloviansk in dz Oekraine verlaten om haar zoon in Moskou te bezoeken. Hij was eerstejaars- student. Bij het uitbreken van de oorlog was hij noch militair noch jong-communist „noch lid van eni- gerlei politieke partij'\ Daarom zou hij volgens mevrouw' Kasyvnkina door de regering als - een staats- vijand beschouwd zijn en werd hij „zonder enige vooroefening" bij de stormtroepen ingedeeld. Hij sneu- velde in 1942. Reuter citeert mevrouw Kasyen kina verder: „Ze hebben mijn ge hele leven vernietigd, daar ik mij geheel aan mijn zoon en mijn man wijdde. Geen van tweeen deden aan politiek. Ik ben het n i e t eens met de politiek van Jozef Stalin. Ik heb mijn volk en mijn land lief, maar ik kan het niet eens zijn met het Sowjet-regiem." Het onderhoud duurde een-en- twintig minuten Er werd een gra- mofoonplaat van gemaakt. die per radio uitgezonden zal worden. Naar aanleiding van een beroep gedaan door de Franse organisatie ..Secours Catholique" cp het R.K. Huisvestingscomite te Tilburg, om Franse kinderen. die door onder- voeding uitzending nodig hebben, te plaatsen, zullen in Tilburg 50 dezer kinderen voor de tijd van 3 maanden onderdak vinden. Zij zul len op Zaterdag 4 September a.s. arriveren. De leeftijd dezer kin deren varieert van 612 jaar. Generaal Kotikof, de Sowjet- russische stadscommandant van Berlijn, heeft burgemeester dr Friedensburg een aan Louise Schroder gericht schrijven over handigd waarin de Berlijnse bur gemeester ervan beschuldigd wordt in de laatste t«d maatrege len te hebben genomen. die rech- tens ongeldig waren, aangezien zij niet door de geallieerde besturen waren goedgekeurd. De Berlijnse magistraat wordt verder verweten. 't bestuur der stad te hebben gespleten, waarbij m het bijzonder wordt gewezen op de schorsing van Paul Markgraf als hoofdinspecteur van politie en op de benoeming van dr Stumm tot commissaris en leider van het Ber lijnse politie-apparaat. Ook de invoering van een tweede valuta in Berlijn door de Westerse geallieerden heeft de magistraat volgens Kotikof in strijd met het Viermogendhedenstatuut onder- steund. De Sowjet-russische generaal ver klaart alle niet door de commandan- tura bevestigde verordenmgen en beoalingen van de magistraat voor onwetCg en stelt de ambtenaren die aan de invoering van dez- maatregelen hebben medegewerk. voor de gevolgen ervan verantwoor d(Het' Berlijnse gemeentebestuur is Woensdagmiddag in speciale bijeengekomen. om de brief van ge neraal Kotikof te bespreken die Dinsdagavond aan dr Friedensburg, plaatsvervangend burgemeester van Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat zoals de plaatselijke distributiediensten nog nader be kend zullen maken tussen 12 en 25 September a.s. aanvragen voor brandstoffen voor kamerbewoners kunnen worden mgediend tussen 29 vraagformulieren dienen tussen 29 Augustus en 11 September bij de plaatselijke distributiediensten te worden afgehaald Op 3 September a.s. zal het zeven tig jaar geleden zijn, dat zuster Maria Seraphina, (mej. Huberdina Kamp), geboren te Raamsdonk 19 Juli 1860, als religieuse in het kloos- ter te Schijndel trad. Gedurende haar zeventig jarig kloosterleven was zij 44 jaar overste, waarvan 24 jaar in Zeelst, 6 jaar in St. Anto- nius, 6 jaar in Lage Mierde, 6 jaar in Berkdijk (Kaatsheuvel) en daarna overste in het weeshuis te Schijndel. Thans verblijft zij in de R.K. ge- zondheidskolonie te Eerssel. Berlijn, werd overhandigd. In deze brief wordt het gemeentebestuur er van beschuldigd, dat het een scheiding teweeg heeft gebracht in de Berlijnse politie en „vele andere flagrante schendingen der gemeente» wet" toestaat. Politieke waarnemers te Berlijn beschouwen de inhoud van de brief als een mogelijke aanwijzing, dat de Russen nieuwe maatregelen zullen nemen tegen de gemeente-auton- teiten. Frankton en Hamilton (Nieuw- Zeeland) zijn door een tornado ge teisterd, die over een lengte van 5 kilometer en een breedte van 500 meter zijn weg zocht. Te Frankton werden 2 vrouwen en een jongen gedood en 17 personen gewond. Honderden werden dakloos. 3 Personen werden gedood en 22 ernstig gewond, zo meldde radio Australie De schade loopt, naar men gelooft, in de millioenen. Er werden minstens 150 huizen bescha- digd. 16 leden van de bemanning van een Amerikaans superfort zijn om het leven gekomen toen het vlieg tuig neerstortte bij een poging om een noodlanding te verrichten op een vliegveld op Honoloeloe. Vier andera leden van de bemanning werden ernstig gewond. Bij K.B. is benoemd tot buiten- gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuni- versiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de longziekten. Dr W. Bronkhorst, geneesheer-directeur van het sanatorium Berg en Bosch, te Bilthoven. De Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Stanoje Si- mitsj, heeft aan de Roemeense ambassadeur een nota overhan digd, waarin geprotesteerd wordt tegen de houding van Roemenie jegens maarschalk Tito en zijn regering. Roemeense staatslieden, alsmede pers en radio gedurende de laatste twee maanden, hadden getracht Joego-Slavie aan Roemenie voor te stellen als een land „dat het anti- imperialistische front had verzaakt en gedegenereerd was tot een bour- gois-staat". Voorts waren „leugens verspreid over zogenaamde toena- deringen tot het westen". De Roemeense pers en radio had den de Joegoslavische houding op de Donauconferentie geheel gene- geerd en twee maal zoveel ruimte gogeven aan een anti-Joegoslavische campagne als aan aen „aanval op imperialisten en oorlogsstokers Maarschalk Tito en andere Joego slavische leiders waren „grof bele- digd" in de uitzendingen in het Servisch. Voorts had Roemenie ver- dragen en conventies, die tussen beide landen bestonden, geschonden. Na ten stelligste te protesteren tegen deze „inmenging in zaken van binnenlands belang" verklaart de protestnota, dat een dergelijke politiek slechts „de pogingen van de imperialisten en de vijanden van de volksdemocratieen kan dienen" Op 6 September a.s. zullen ter ere van Koningin Wilhelmina en de nieuwe Koningin Juliana grote vuren worden ontstoken op de vier uiterste hoeken van het Konink rijk der Nederlanden, n.l. te Uit- huizermeeden in Groningen. op Aruba, in Nickeri (Suriname) en te Merauke op Nieuw-Guinea. De assistent-resident Boldingh van Merauke, die het initiatief hier- toe genomen heeft, ontving van de andere drie „uithoeken" van het Kcninkrijk reeds bericht van in- stemming. Woensdagmorgen raakte het 211 ton metende Zweedse stoomschip „Sunnan" ter hoogte van het licht- schip Goeree in moeilijkheden ten- gevolge van een machinedefect. Vroeg in de middag vertrok de sleepboot „Maas" uit Vlissingen. Zij moest echter later op de middag tengevolge van het slechte weer on- verrichterzake terugkeren en wacht thans te Vlissingen het daglicht af. In de namiddag vertrok de Belgi sche trailer ..Zeebrugge 149" uit Vlissingen. In de avonduren nam deze trailer de „Sunnan'y op sleep- touw. De „Sunnan" werd echter los- geslingerd van zijn tros, waarna de „Zeebrugge 149" om sleepboothulp seinde voor het Zweedse schip, dat zelf geen radio aan boord heeft. Om kwart voor tien gisteravond voer de reddingboot .President Jan Lels van Hoek van Holland uit, om de ..Sunnan" hulp aan te bieden. De Zweedse kapitein bleek echter al- leen sleepboothulp te willen aan- nemen, waarna de ..President Jan Lels" onverrichterzake naar Hoek van Holland terugkeerde. In het kader van de ..Benelux' gedachte wordt het tarief voor tele- grammen naar Luxemburg, met m- gang van 1 September, gelijk ge steld aan het tarief voor telegram- men naar Belgie. Op 27 Augustus a.s. vertrekt, zo als reeds gemeld, het s.s. „Grote Beer" met militairen aan boord naar Batavia. Wil men de opvaren- den in Port Said of direct bij aan- komst in Batavia correspondence doen toekomen, dan dient deze uiterlijk resp. op 29 Augustus en 12 September ter post te zijn bezorgd. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag- avond tot Vriidaaavond: MINDER WIND Langs de Waddeneilanden aan- vankelfjk nog krachtige, overi- gens meest matige wind uit richtingen tussen West en Noord. Wisselende bewolking me* in het Noorden van het land enkele verspreide huien. in het Zuiden overwegend droog weer. Koel.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1