„SCHOOL der dapperen Het a.s. ambtsjubileum van Ir. C. Rietsema annnmm] mm „SCHOLA PUBLICA" KAREL KWIEK WORDT PRESIDENT Programme/ Seizoen 1948-1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN J Dammen Bescheiden geleerde met kijk op de praktijk Marktherichten PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD NATIONAAL HULDEBLIJK is in ieders belangstelling Denkt u er nog aan? N Onze agenda V_ EXTRA TREINEN tijdens de feestdagen Deelname Stads-spel Repafrierende uit ons gewest DOKTERSDIENSTEN Rayon West-Friesland W. Laatste openluchtspel te Bergen Huldiging kapelaan Plouvier Bedevaart naar Beauraing - Zoals we gisteren schreven, zou- den we vandaag iets meedelen over de lezingen en cursussen van het komend seizoen. Alle lezingen worden dit jaar ge- houden in de grote zaal van het Gulden Vlies te Alkmaar en wel op VrijdagavoncL We hebben aan deze Vrijdag vastgehouden, omdat de meeste leden bij de gehouden en- qudte aan deze avond de voorkeur gaven. We openen ons seizoen op Vrijdag 1 October met prof. dr. Bessemans van de Rijksuniversiteit te Gent, die spreekt over het „Spiritisme". In 1928 is deze hoogleraar ook in Alk maar geweest en trok toen verschil- lende malen %en voile zaal; velen konden toen zelfs geen plaats meer krijgen. Met tal van voorbeelden en spiritistische „seances" demon- streert hij zijn woorden. 22 October 1948 komt dr. Frans van Cauwelaert uit Antwerpen spre- ken over „De band tussen Noord en Zuid" en vertelt hij ook 't een en ander over de Belgische konings- kwestie. Als voorzitter van de Bel gische Volksvertegenwoordigers (onze 2de Kamer) weet deze inter- nationaal bekende figuur en rede- naar van naam ons vanzelf te boeien. 19 November 1948: Drs Th. Zwart- kruis uit Heemstede spreekt over „De positie van de Katholieken in het huidige Engeland". Als geen ander is hij op de hoogte van de Engelse toestanden. Het zal ons dan duidelijk worden waarom de Engel se Katholieken geen eigen partij hebben, waarom de meeste op de Labour stemmen, enz. 17 December 1948: Pater G. Kemps uit Baarle-Nassau declameert uit Guido Gezelle: in woordmuziek en zang doet deze grote Gezelle-ken- ner de grote Vlaamse dichter voor ons leven. 21 Januari 1949: Filmavond. „Ja- bonah! Naar het hart van Azie". Een tocht dwars door Midden-Azie, Perzie, Afghanistan, over Himalaya, Karakorum en Pamirplateau naar China. Een film, opgenomen door een staf van kunstenaars en cineas- ten. die boeit van het begin tot het eind. 25 Februari 1949: Dr. A. Kat, lei- der van het Kathedrale jongenskoor van de St. Bavo te Haarlem spreekt over „De schoonheid van het Gre- goriaans" .terwijl zijn bekend jon genskoor ons vergast op echte Gre- goriaanse zang. 25 Maart 1949: Mgr. Dr. C. Hen- ning, regent van ons klein-semina- rie Hageveld, spreekt over „Roe- ping", een onderwerp dat ons alien zeer ter harte gaat. 29 April 1949: Prof. Dr. Alphons Steger over ..Vrijmetselarij", waar- naar velen bij de enqudte vroegen. Een geheimzinnig waas hangt over deze beweging; prof. Steger zal een tip hiervan oplichten en ons leren hoe wij als' Katholieken hiertegen- over rnoeten st^an. Een program dat er wezen mag! Wanneer door eventuele verhinde- ring van een aangekondigde spre- ker een vastgestelde lezing niet kan doorgaan, blijft de datum ongewij- zigd en wordt voor een andere spreker gezorgd. hetgeen te voren zo goed mogelijk bekend gemaakt wordt. In ons blad van morgen zullen we u het een en ander meedelen over de cursussen, te weten: een sociale cursus, een paedagogische cursus en een natuurhistorische cursus, en een excursie. Het programmaboekje vermeldt over al deze zaken nadere bijzonder- heden. Eventuele aanmeldingen kunnen nog geschieden bij de secretaris van Schola Publica, Roemer Visscher- straat la, te Alkmaar, telefoon 4506. J17B1LEUM SPORTFEESTEN Op de 6 September a.s. te houden sportdag ter ere van het regerings- jubileum van H.M. de Koningin, zal o.a. door Olympus. A.V. „Alkmaar" en Jong Holland het athletiek-pro- gramma verZorgd worden. Een aantrekkelijk programma, waarin voor de specifieke athleten en athletes een 100 meter gelopen zal worden, alsmede een wedstrijd voor een middenafstand. Bovendien is er nog een 100 meter hardlopen voor de leden van andere dan athletiekverenigingen. Hier is dus terdege rekening gehouden met de verhouding tussen specialisten op athletiekgebied en nadere sportbe- oefenaren, zodat een open strijd te verwachten zal zijn. De organisatoren verwachten dan ook een flinke inschrijving. Deze kan geschieden voor 28 Aug. a.s. bij J. v. Beekum. Middenstraat .12, of bij P.O.A., Payglop, Alkmaar. Met grote voldoening kan worden geconstateerd. dat de plaatselijke actie ter verkrijging van gelden ten bate van het Nationale Fonds .voor kankerbestrijding uitstekend is ver- lopen. Dank zij de grote activiteit van een zestiental verpleegsters van het Centraal Ziekenhuis en van enige particulieren en ondanks het vol- komen gebrek aan medewerking van de zijde der jeugdorganisaties, heeft de straatverkoop op Zaterdag j.l. de verwachtingen verre over- troffen en konden in korte tijd 2000 speldjes verkocht worden. Gaarne had het werkcomity meer speldjes verkocht en gezien de .belangstelling allerwege zou het daarin ook ongetwijfeid zijn ge- slaagd doch het Centraal Bureau te Amsterdam, dat met de distribu- tie der speldjes over het gehele land is belast. kon door het over- stelpend aantal aanvragen voorlopig niet aan het verzoek van het werk- comite om meer dan 22000 jubi- leumspeldjes voor Alkmaar be- schikbaar te stellen voldoen. Aan- gezien de brandweer aangeboden heeft de nog overgebleven speldjes tijdens de kermis in de omgeving van de brandweerkazerne te ver- kopen. mag verwacht worden, dat zeer binnenkort geen enkel speldje meer in deze gemeente verkrijgbaar zal zijn. Mocht men er niet in geslaagd zijri een speldje te bemachtigen en toch een bijdrage willen geven voor het goede doel. dan kan men zijn biidrage storten bp girorekening 17410 van het kantoor Alkmaar van de Nederlandse Middenstandsbank onder vermelding: Ten gunste van comite Alkmaar Nationaal Hulde blijk". Mogen in de komende dagen de bijdragen in ruime mate binnen- vloeien opdat het fonds ter bestrii- ding van de zo gevreesde ziekte vol- komen aan zijn doel kan beant- woorden en een uiting zijn van de dankbaarheid van het gehele Ne derlandse volk jegens H M. de Ko ningin voor het door Haar gedu- rende 50 jaar gevoerde regerings- beleid. TONEEL: Gulden Vlies, 8 liur: School der Dapperen. BIOSCOPEN: Harmonie, 2,30 7, 9,30 Rigoletto, 14 jaar; Cinema: 2,30', 7, 9,30 Ik weet van niets, 14 jaar; Victoria, 2,30, 7, 9,30 De cowboy en de lady, vol- wassenen; ABT, 2 en 8 uur Vrolijke jongens, 14 jr. en Rin-tin-tin knapt het op 14 jaar APOTHEKEN: B." H. J. Schouten, Emmastraat 64. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90. Telef. 2288. BERGEN: Openluchttheater, 7,30 Don Quichot. Tentoonstellingen. BERGEN: Zaal Boenderma- ker: C. Boendermaker. Kunsthandel Hopman: Jaap Sax. Huis met de Pilaren: Charley Toorop. Filarski: Herwijnen en Dirk Vis. De Tabel: Jaap Min. De a.s. Jubileum- en Inhuldigings- feesten zullen zeker door het gehele Nederlandse volk op enthousiaste wijze gevierd worden. Vooral Am sterdam zal in het middelpunt der belangstelling staan en velen zullen de plechtigheden aldaar niet willen missen. De Ned. Spoorwegen reke- nen gedurende deze dagen op een druk reizigersvervoer, daar de N.S. in staat zijn reizigers tot in het centrum der hoofdstad te vervoeren, terwijl daarentegen voor het weg- verkeer de binnenstad gedurende een groot deel van de hoogtijdagen niet bereikbaar zal zijn, tengevolge van de door de politie aangekondig de verkeersbeperkingen. Daarom zjjn door de N.S. extra treinen ingelegd voor de afvoer van reizigers uit Amsterdam, ter wijl op de voornaamste stations, geiegen aan alle lijnen van en naar de hoofdstad, materieel in reserve gehouden zal worden, waarmede de treinen van de nor- male dienstregeling zo nodig ver- sterkt kunnen worden. De dienstregeling van de extra treinen is als volgt: Op Dinsdag 31 Augustus en Maandag 6 September 1948 Amsterdam C.S.—Den Helder Aankomst Vertrek Amsterdam 1 23 32 Alkmaar 0.09 *012 Schagen 0.31 0.32 Anna Paulowna 0.42 0.43 Den Helder 0.55 Op Maandag 6 September 1948 Amsterdam C.S. —Den Helder Aankomst Vertrek Amsterdam C.S. 23.32 Alkmaar 0.09 0 12 Schagen 0.31 0.32 Anna Paulowna 0.42 0.43 Den Helder 0.55 De aanmelding voor het Stadsspel, georganiseerd door de Alkmaarse Jeugdgemeenschap, kan op Vrijdag 27 Augustus a.s., "s avonds tussen 7 uur en half 9 en op Zaterdag 28 Augustus a.s., 's avonds tussen 7 en 5 uur, in het Gidsenhuis, Baanstraat 1, plaats vinden. Door de deelnemers zelf rnoeten groepen van tien worden gevormd. De leider van zo'n groep komt de groep, onder opgave van namen en adressen van de leden van zijn groep, opgeven, terwijl hij het in- leggeld, zijnde 15 cent per persoon, voor de onder zijn leiding staande groep direct bij aanmelding betaalt. De deelname is opengesteld voor jongens en meisjes boven 12 jaar. Het lidmaatschap van een jeugd- vereniging is niet nodig. Wij verwachten veel deelnemers. Het belooft een goed spel te worden. Spoedige aanmelding is aangeraden. DEELNAME VOLKSFEESTEN OP 31 AUGUSTUS A.S. Deelnemers aan de op 31 Aug. a.s. des namiddags te 3 uur in de Hard- draverslaan te Alkmaar te houden volksfeesten. waarvoor waardevolle prijzen ter beschikking zijn gesteld, kunnen zich daarvoor uiterlijk Maandag 30 Augustus tot 12 uur op geven bij mr A. V. M. Leesberg, Kennemerstraatweg 29. Alkmaar, in de navolgende rubrieken: Doelschieten voor jongens vry 14 tot 16 jaar; Ringsteken op palen v. meisjes vanaf 14 jaar; Mastklimmen voor jongens vanaf 16 jaar; mini mum aantal 25; Touwtrekken voor bedrijfsverenigingen; Hindernisrace voor meftjes vanaf 16 Jaar. Nog steeds ziet men in tal van kunstuitingen de oorlog en de daar- mede verband houdende problemen terugkeren. Men zou bijna kunnen zeggen, dat dit alles opnieuw te voorschijn komt, na alles wat men onmiddellijk na dit barbarisipe te zien, te lezen en te horen kreeg. Er is echer een groot wezenlijk verschil in deze twee tijdperken van onmiddellijk na deze vreselijkste alier raVpen en de tegenwoordige* tijd en dat is: de beleving. Op een gegeven ogenblik, toen men aller wege oververzadigd was van de weeen en misschien nog erger naweeen, die voortkwamen uit dit mensonterend bedrijf, kwam het zo wijze woord naar voren, dat men, */ilde men door en door begrijpen, wat er geleden en gestreden is door de massa en vooral door het eenza- me individu, men tot een zekere be- zinning en bezinking van al de el- lende moest komen. Dit wijze woord is inderdaad wijs gebleken, want nu men opnieuw ge- confronteerd wordt met alles, wat de massa eh de mens alleen moet doorworstelen, om zichzelf staande te houden in een beestachtig bedrijf en vooral om het mens-zijn niet te vergeten, nu komt men tot bet be- sef, dat er waarachtig veel is gele den, dat bijna niet te dragen was en dat er ontzettend veel gestreden moest worden, vooraleer men zich- zelS in zekere zin een held kon noe- men Helden zijn immers alleen zij, die hun eigen kleine angsten en vrezen kunnen overwinnen. Dit alles vindt men terug in de ..School der dapperen". Van die mensen die, rijk of arm, Jood of een Christen, toch telkens opnieuw de strijd met zichzelf rnoeten aanbin- den, om telkens opnieuw ook weer zichzelf te kunnen zijn met alles wat er aan karaktereigenschappen aan vastzit. De Amerikaanse schrijver Arthur Laurents deed een gewaagde sprong, toen hij het ook in Amerika heersende antj-semitisme durfde aanroeren en daar een zodanig pro- bleem van maakte, dat het ging om het eigenlijk bestaan van een mens. Soldaten in de rimboe, in de vre- selijke stilte van de Zuidzee-eilanden zijn geen helden, maar ze hebben zichzelf zodanig gemaakt, omdat zij vochten tegen elkaar met alle mid- delen, die er menselijkerwijze mo gelijk waren en zodoende wisten ze ook zichzelf te overwinnen en ten slotte te erkennen, dat zij alien hun eigen plaats in het leven rnoeten innemen, ook als Christen en Jood. Albert van Dalsum speelde in dit stuk een onvergetelijke dokter, die de jonge Jood (Rob de Vries) door zijn psychiatrie weer novmaal moet maken nadat hij in het oerwoud, door de dood van zijn vriend een schok heeft gekregen. Rob de Vries vertolkte de jonge soldaat op een beklemmende en ontroerende wijze. waarvoor hij terecht ovationeel werd toegejuicht. Zijn prachtig talent naast dat van de onovertroffen van Dalsum vormde een waardig geheel om deze problemen te vertolken. Ben Groenier als de levenswijze sergeant bracht er de nodige ont- spanning in en Cas Baas als de on- beholpen soldaat deed het eveneens uitstekend, evenals Lo van Hensber- gen. Jaques Snoek acteerde een uiterst-jonge commandant op een wijze zoals men dat van hem ge- wend is, gevoelig, begrijpelijk en overtuigend. Zodoende werd de ..School der dapperen" door het Amsterdams to- neelgezelschap tot een van die prachtige opvoeringen herschapen, die men voortdurend zou willen genieten. HEROPENING A.F.C.-TERREIN Zondag 29 Augustus a.s. wordt het hoofdterrein van de bekende Alkmaarse Voetbalvereniging R.K. A.F.C. officieel in gebruik genomen met de wedstrijd R.K. A.F.C.Alw. Forward, met als sfeer Alkmaar tegen Hoorn. Wij zijn nieuwsgierig hoe dat afloopt en met ons zullen er veel belangstellende sportliefheb- bers zijn. die van hun belangstelling bliik zullen geven. De v.v. ,R.K. A.F.C. heeft. gezien de grote belangstelling en de groei der vereniging (met haar 24 elftal- len wel een der grootste van Noord- Holland) zich gepoodzaakt gezien de entourage etc. op te knappen. Daarin is zij heel goed geslaagd. Een ruime ingang, twee loketten voor kaartverkoop en een keurige ver- hoging om het terrein, zorgen er voor dat een groot aantal toeschou- wers de wedstrijden goed kan vol- gen. Het terrein zelf is naar de eisen des tijds gedraineerd en ge- vlakt. Dit voorkomt onnodig aflasten van wedstrijden. Werkelijk een aan- winst voor de sportliefhebbers uit Alkmaar en omgeving. Wij kunnen dan ook een ieder ten sterkste aan- bevelen in de komende competitie en vooral a.s. Zondag de wedstrijden op het A.F.C.-terrein te volgen. Wij verwachten van A.FU., dat zij in het a.s. seizoen de naam van Alkmaar hoog zal houden en spreken de hoop uit, dat, met enige jaren, zij de plaats in moge nemen, die door haar wordt beoogd. De nieuwe hoofdklasse competitie' 1948'49 der Prov. Nrd. Hollandse Dambond zal medio September een aanvang nemen. De 20 hoofdklasse-clubs zijn inge- deeld in 2 groepen, A en B. Aange- zien de hoofdklasse na dit seizoen teruggebracht wordt op 12 clubs, zullen de nrs. 1 tot eh met6 van beide groepen gehandhaafd blijven, de rest degradeert. lets nieuws is dat er voor afge- broken partijen geen arbitrage zal olaats vinden. Elke vereniging geeft binnen 5 dagen de uitslag der af- gebroken partij op. Bii verschil van mening wordt de partij dan uitge- speeld op kosten van ongelijk. Een interessante vinding. Onze plaatselijke hoofdklasser D.D.D. is ingedeeld in groep A en zal als tegenstanders kriigen ..Jozef Blankenaar". „Gezellig Samenzijn", C.D.A.. alien uit Amsterdam en ,,Weesp". ,.Den Helder", ..Zaandam", ..Wopmerveer". ..Oostefkwartier" uit Haarlem. „Sint Bavo" Heemstede. Niettegentiaande de uitslag van de onderlinge clubcompetitie 1947 '48. welke doorgaans beslissend was voor de bordbezetting. het volgende 10-tal te zien gaf: Ravensteyn, 2 Sehuit. 3 Moovboer. 4. 5 Hemels en Oud. 6. 7, 8. 9 Verver, de Bree, Woonijk en Smolenaars en 10 Krui- der. heeft het bestuur uit tactische overwegingen besloten het officieel Bondstiental als volgt somen te stel len: 1 Ravenstevn. 2 J. Sehuit. 3 N. Oud. 4 H. Kruider, 5 C. Moovboer, 6 M. Hemels. 7 L. Verver. 8 C. A. de Bree. 9 G Woonijk en 10 P. J. Smolenaars. Bovendien heeft het de beschikking over eoede reserves. Aanvang voor D.D D 12 Sentem- ber: Holder ID.D.D I. 'n Praeht begin. Veel succes en houdt de Alk maarse kleuren hoog! Damkampioensehap Alk maar en Omstreken. De beslissing in de hoofdklasse is ook in de laatst'e ronde nog niet ge- vallen doordat 2 partijen werden afgebroken n 1. Verv=rOud en Ra venstevnSchuit Beide partijen hebben een remise-aehtig karakter. al zal Ravenstevn nog geducht op rnoeten nassen in een voor hem materi°ei nadelig eindspel (dam om een schiif tegen dam en 3 schijven). Indieo de remise echter een feit wordt, heeft hii de titel geprolon- geerd Hemels en de Bree speelden een zeer levendige en interessante earth. Ver in het middensnel nam Hemels een verrassend zetio, dat echter wel iets voordeel gaf. doch de Pree kon gemakkeli.ik remise bemiken. Ook de beslissing om de 2e en 3e nriis is volgende week te verwach ten. D° grote spanning blijkt wel uit onderstaande stand: DE WANDELAARS BRENGEN EEN HULDEBLIJK AAN H.M. KONINGIN JULIANA De Nederlandse Wandelsportbond heeft een zeer origineel plan uitge- werkt voor de aanbieding van een huldeblijk aan H.M. Koningin Ju liana. Men wil dit huldeblijk een rondreis laten maken door ons land en wel middels de wandelaars, die het van stad tot stad te voet over zullen brengen. De route zal aan- vangen in Amsterdam met de lange afstandtocht Amsterdam-Leeuwar- den op 4 September a.s. De bedoe- ling is, dat de burgemeester van elke gemeente, welke op de ronde wordt aangedaan, het gedenkboek- in ont- vangst neemt, het voorziet van het gemeentestempel en zijn handteke- ning, terwijl ook de voorzitter en secretaris in het boek zullen teke- nen. Aldus zal het huldeblijk, dat zal bestaan uit een boekwerk in lederen etui, bij aanbieding aan H.M. Koningin Juliana door de han- den van alle wandelaars en rond heel Nederland zijn gegaan. De Alkmaarse Wandelsportver- eniging „De Jeep" heeft ook voor de ronde ingeschreven, zodat het huldeblijk der wandelaars ook de Kaasstad zal aandoen en vandaar door Alkmaarse tippelaars verder zal worden gebracht. DE PROVINCIALE SCHAPENFOKDAG Voor de Provinciale Schapenfok- dag te Alkmaar, welke op Woens- dag 22 September a.s. wordt gehou den. heeft het gemeentebestuur van Alkmaar voor de rubriek Geregis- treerde SchaDen een gouden me- daille beschikbaar gesteld. Het bestuur van het Schapenstam bogk meende deze aan de kampi- oensgroeD ooien toe te wijzen. Moge deze royale geste niet alleen beloond worden met een fraaie in- zending schapen en veel publiek, doch ook door een grotere belang stelling voor de wekelijkse vee- markt. WIJZIGING TREINENLOOP ALKMAAR. Met ingang van Zaterdag 28 Augustus a.s. zal de dienst AlkmaarA'dam een kleine wijziging ondergaan. De volgr/nde treinen zullen dan niet meer rijden: A'dam v. 9.10—Alkmaar (reed niet op Zon- en Feestdagen). Alkmaar v. 10.06A'dam (reed niet op Zon- en Feestdagen). Alkmaar v. 14.03A'dam. Met het troepentransportschip Waterman, op 11 Augustus uit Tandjong Priok vertrokken. ver- moedelijke aankomst op 3 Septem ber te Rotterdam, zullen de volgen de militairen repatrieren: sold. W. M. Bruinenberg, St. Josephstraat 9, Alkmaar; soldaat W. S. Domper, Veenelaan 129, Hoorn; sergeant C. Edcius, Narcisstraat 53, Den Helder; sergeant J. Groet, J. v. Scorelkade, Alkmaar; korp. W. Hoogland, Z 152, W.-Zwaagdijk; sergt. M. F. Lieshout. Drieboom- laon 289, Hoorn; sold. B. Schoenma- ker, Horn 42, Andijk; s.m.a. J. C. Smit, B 27, Oudorp; sold. D. J. Tim- merman, Lutjebroek; sergt. N. P. Timmerman, A 68, Schermerhorn; sergt. A. C. Ulder, Cronjestraat 30, Den Helder. Mariniers en Kon. Marine: matr. I. J. Gerritsen. Prinsenstraat 12, Den Helder; maj. vlgtm. A. J. A. J. Rus, Hector Treubstraat 4, Den Helder; bootsman A. v. Tol, v. Leeuwen- hoekstraat 8, Den Helder; sergt. marn. J. C. M. Bal, de la Reystraat 22, Den Helder. Levensschets Ir C. Rietsema werd op 25 Aug. 1893 geboren te Oranjewoud, gem. Schoterland in Friesland. Hij be- zocht de R.H.B.S. te Almelo en werd in 1913 als student aan de Landbouw Hogeschool te Wagenin- gen ingeschreven. Nadat hij zijn studie voor enige jaren wegens militaire dienst had rnoeten onder- breken, kon hij deze in 1920 vol- tooien. In de jaren 19191920 was hij werkzaam als adjunct-Rijkstuin- bouwconsulent te Alkmaar, en de drie volgende jaren in dezelfde functie te Naaldwijk. Vervolgens werd hij als waarnemend consulent te Hoorn, ter vervanging van de heer N. Nobel aangesteld. En ten- slotte volgde per 1 September 1923 zijn benoeming tot rijkstuinbouw- consulent en directeur van de Rijks- tuinbouwschool te Hoorn. De_ voorlichting Deze dienst, welke bestaat uit een 25-tal assistenten en hoofdassisten- ten, belast met de bouwkundige tekeningen, plus het nodige admini- stratief personeel, staat geheel on der leiding van ir Rietsema. Na- tuurlijk was de voorlichting in de eerste jaren van haar bestaan lang niet zo gespecialiseerd als thans en konden de werkzaamheden van toen niet vergeleken worden met die van thans. Vanaf het moment, dat de eerste asnistenten werden benoemd (in 1938), ontwikkelde de voorlichtingsdienst zich tot een lichaam, dat practisch op ieder ge- bied de tuinder advies kan geven. Voor de groenfenteelt, de zaadteelt, de bloembollenteelt en de fruit- teelt werden speciale afdelingen in 't leven geroepen, terwijl daarnaast nog adviezen werden verstrekt in bedrijfseeonomische kwesties, juri- dische zaken, bemestingsvraagstuk- ken en mechanisatieproblemen. Het ontwerpen van bedrijfsgebouwen werd tevens ter hand genomen. Het onderzoek Ook op het gebied van het on- derzoekingswerk verrichtte ir Riet sema belangrijke arbeid. Daar bij de dienst voor de steun aan kleine "tuinders grondonderzoek nodig was, zag hij hierin meteen de mogelijk- heid om deze gegevens te gebrui- ken als basis voor een bodemkar- tering van het ambts,gebied. Het onderzoekingswerk werd van liever- lede uitgebreid en ook hierin werd specialisatie noodzakelijk. Onvol- doende outillage remde echter het werk. Pas wanneer deze dienst zal kunnen beschikken over een gro tere schoolproeftuin, goede en tech- nisch modern ingerichte bedrijfsge bouwen en een speciale proeftuin voor de fruitteelt, zal hij op voile toeren kunnen werken en de vruch- ten afwerpen, die men er van ver wacht. Het onderwijs Het is zeker interessant eens na te gaan, wat het Rijkstuinbouwcon- sulentschap te Hoorn onder leiding van ir Rietsema ook op het gebied van het onderwijs zoal presteert. De tuinbouweursussen, waarvan er gemiddeld een 40-tal per jaar worden georganiseerd, geven in hoofdzaak algemeen vormend tuin- bouwonderwijs en omvatten twee of drie avonden per week geduren de twee winterhalfjaren. De lagere tuinbouwscholen, waarvan er bin nen het consulentschap thans 9 aan- wezig zijn, geven dagonderwijs ge durende een of twee dagen per week het gehele jaar door. Het eerst gesticht werden de christelijke la gere tuinbouwschool te Broek op Langendijk en de r.k. lagere tuin bouwschool te Grootebroek. In 1943 ontstonden de scholen te Wervers- hoof en Obdam. In 1947 volgde de christelijke lagere tuinbouwschool te Andijk, terwijl dit jaar een r.k. lagere tuinbouwschool te Zwaag werd opgericht en men nog voor het einde van dit jaar de opening van twee neutrale scholen te Z.O. Beemster en Venhuizen, en van een r.k. school te Warmenhuizen ver wacht. De middelbare tuinbouwschool te Hoorn, die in 1913 werd opgericht, maakte een moeilijke begintijd door doch in 1935 werd de toevoeging van een voorbereidende klas noodzake lijk geacht. Reeds het volgend jaar werden er twee voorbereidende klassen ingesteld. Langzamerhand vermeerderde het aantal leerlingen en steeg het getal der gediplomeer- den. Per 1 September a.s. zullen er 15 leerkrachten aan de school verbonden zijn. Ook de vakscholen gingen een groote bloei tegemoet. Nadat men een proeve 'had genomen met de scholen van een gemengd type en men ondervonden had,, dat deze niet geheel voldeden. werd een reorgani- satie toegepast en vallen thans de volgende 8 inrichtingen onder de leiding van het consulentschap: de tuinbouwvakschool voor zaadteelt te Boovenkarspel, idem voor groenten- teelt en idem voor bloembollenteelt, alien eveneens te Bovenkarspel, id. voor groententeelt te Broek op Lan gendijk, idem voor bloembollenteelt te Anna Paulowna, idem voor fruit teelt te Z.O. Beemster, idem voor fruitteelt te Hoorn. en een oplei- ding voor zaakvoerder in de tuin- bouw. Ook worden er vervolgcursussen gegeven en worden er doorlopend Ravensteyn Hemels Oud Kruider Dp Bree Rrhuit Moovboer Verver 9 punten uit 6 partijen Buiten de afeebroken nartiien moet nog gespeeld worden: Kruider Moovboer en SehuitHemels. le klas: de HaasHelder 11, JornaOtto 20. StamPeerdeman 92. ToepoelSmolenaars 20. Woonijk vrij. de Haas 11 pt uit 7 nartiien. Toeooel 9 uit 6 en Helder 8 uit 6 partijen. In de 2e klasse heeft Bijwaard met de prachtige score van 11 pt uit 6 partijen de titel veroverd. Dr. Schram te Spanbroek, telef. K 2263: 215. Dr Barnhoorn te Blok- ker, telef. K 2292: 533. Dr. Ferwerda te Twisk, telef. 8. I BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendericus, z. v. H. Peereboom en F. Hoekmeijer; Adria- na B. M., d. v. Th. J. Dekker en F. Janott; Arthur, z. v. G. Mulders en A. H. F. van Hulssen. Gehuwd: Henricus M. v. d. Idsert en Cornelia M. M. van der Peet; Johan H. Wolters en Maria N. de Jong; Jan Jes en Guurtje Adams. Overleden: Theodorus A. Groot, oud zes maanden; Johanna Kuijper, oud tachtig jaar, weduwe van C. P. Hugtenberg. SLUITINGSUREN CAFe'S FEESTWEEK De Commissaris van Politie te Alkmaar maakt bekend, dat de slui- tingsuren voor vergunnings- en ver- lofslokaliteiten voor de feestw-eek van 31 Augustus tot 6 September als volgt ®zijn vastgesteld: 31 Augustus sluiting 2 uur; 1, 2, 3, 4 en 5 September sluiting 1 uur en op 6 September sluiting 2 uur. JUBILEUMSPEL HEERHUGOWAARD In de ko mende feestweek zal ook Heerhugo- waard zijn feestspel hebben. De ge- zamenlijke toneelverenigingen zul len onder regie van de heer J. Haak- man uit Bergen, die deze zomer met zijn spelers het Openluchttheater van de V.V.V. heeft bespeeld, een jubileumspel van Win^ Snitker, ,.In 't lommer van de Oranjeboom", op- voeren. De opvoeringen, waaraan onge- veer een honderd man deel zullen nemen. vinden plaats in het Sport- park. dat voor deze gelegenheid met een flinke tribune verrijkt zal wor den, terwijl er natuurlijk ook de voor het spel nodige decors zullen worden gebouwd. De spelen worden gehouden op 30 en 31 Augustus en 4 September. BERGEN De Bergense Spelers o.l.v. de heer J. Haakman hebben gisterenavond in het Openluchtthea ter hun laatste opvoering van dit seizoen gegeven. Zij brachten het bekende en spectaculair zoveel ge- noegen gevende stuk ..Don Quichot op de bruiloft van Camacho", dat wij reeds eerder in deze kolommen bespraken. Ook met deze opvoering oogstten spelers en regisseur weer veel succes. terwijl de aantrekkelijke dansen, waarbij wij verscheidene figuren uit de Alkmaarse in op- komst zijnde balletwereld aantrof- fen, het ook deze keer weer uitste kend deden. De belangstelling was, mede door het reeds kouder wor- dende weer, minder dan bij de eer ste opvoeringen. Nu met deze op voering de heer Haakman met zijn ensemble voor dit jaar weer afscheid heeft genomen van het Openlucht theater, mag zeker wel in dank baarheid geconstateerd worden, dat de Bergense Spelers veel er toe hebben bijgedragen, dat ook dit seizoen weer goed geslaagd is. Het volgend jaar hopen wij ze. met een betere zomer, weer in Bergen te ontmoeten. BERGEN Na afloop van de opvoering in het Openluchttheater hebben de Bergense Spelers hun geestelijke raadsman en promotor, kapelaan Plouvier, die in vele zaken de ziel van de spelen was, in hun eigen kring gehuldigd. Zoals men weet zal kapelaan Plouvier Bergen verlaten, daar hij is overgeplaatst naar Amsterdam. Door het praesi- dium der Bergense Spelers, waarin hij zitting had, werd de vertrek- kende geestelijke een vaas aange boden met de figuur van Don Qui chot. Vele harteli.ike woorden wer den er gesproken en node heeft men van de scheidende priester afscheid genomen. Op 20. 21 en 22 Sept. a.s. zal er opnieuw gelegenheid worden gege ven, om vanuit Noord-Holland te vertrekken naar de Bedevaartplaat- sen Beauraing en Banneux. Langs de mooie Maasvallei, door Namen-Dinant en het wonderscho- ne Ardennenland, vinden we de plaatsen, evenals te Lourdes en Fa- tima, waar de allerheiligste Maagd Maria, ons aller Moeder, ons uit- nodigde ter Bedevaart te komen. Er zijn nog ruim twaalf a vijf- tien plaatsen beschikbaar in de touringcar! Welnu dan, draagt zorg dat ge uw ,,pas" spoedig ten ge- meentehuize aanvraagt. indien ge deze nog niet in uw bezit hebt en meldt u vlug, bij het sub-comity „Pro-Maria", voor Noord-Holland n.l. de Zeereerw. Heer L. C. van den Nouweland te Heemskerk, of bij de heer H. C. Schertzing. A 29 te Spanbroek, die u verder alle ge- wenste inlichtingen zullen verstrek- ken. I GROOTEBROEK, 25 Aug. 95500 kg aardappelen, eerstelingen 7.20 8.20, bl. eigenh. 6.406.80, blanke eigenh. 5.806.30, Bevelanders 5.50 6, Bintje 6.506.70, Koopmans blauwe 6.90—7.30, Noordelingen 5.70 IJselster 5.30—5.80, Wilde Due 4.10 4.30. Deva 5.40, 10150 kg slabonen goed 37—44. afw. 21—40, 63000 kg bieten I-II 5.505.60, 18000 kg rode kool 6.906, 6000 kg gele kool 9 11.80, 4500 kg uien grof 78.70, 400 kg andijvie 5.30, 3700 kg peen I 10, id. II 6.-, 145 kg peren, Claps 43, Beure 37, 300 kg groene kool 13.30, 1250 kg augurken fiin 60, fijnbast 28, bast 19, grof I 17, grof II 18, fijnstek 14. grofstek 5; 1000 stuks bloemkool I 5061, afw. 2747, stek 2—10. ZWAAG, 25 Augustus 1948. Aardappelen 2.307, spinazie 27 32, uien 810.40, bieten 6—6.30, sa- voye kool 10—12.60, gele bew. kool 9—11.90, rode kool 5.90—10.10. sla bonen 3043, snijbonen 5475, to- maten 251.02. augurken 1470, breekpeen 89.30, waspeen 1123, bospeen 16—24, andijvie 7—13. sla 29.70, bloemkool 1157, komkom- mers 8—18, perziken 740, reine victoria 12'43, witfte druiven 1.05 1.54, alicanten 1.181.36, franken- fhalers 1.031.29, west-frisia 97, glorie van Zwaag 1.411.49, meloe- nen 4791, zigeunerin 26—70, james grieve 1552. clapp's favorite 28 67, precose de trevoux 16—52. opleidingscursussen verzorgd voor de opleiding voor tuinbouwvakon- derwijzer en de akte tuinbouw- kunde L.O. Zoals wij boven reeds memoreer- den. werden op initiatief van ir Rietsema ook verschillende orga- nisaties opgericht. Wij noemen hier van: De Ned. Fruittelers Organisa- tie, Kring Noord-Holland, De Alg. Ver. voor Tuinzaadtelers, De Mecha- nisatie Commissie en het Bloem- bollen Comite West-Friesland. Hard werkcr, die weinig op de voorgrond trad Uit al het hiervoren opgesomde zal het een ieder aanstonds duide lijk zijn, dat ir Rietsema een hard werker was met een veelzijdige blik op de problemen welke zich op het gebied van de tuinbouw voordeden. Wat velen, die hem niet persoon- lijk kennen, echter niet zullen we ten, is de wijze, waarop deze ge leerde. die tegelijk praktijkmens was, zichzelf op de achtergrond wist te schuiven om aan anderen de eer van het directe resultaat te laten. Nadat ir Rietsema zijn onderzoek in een wetenschappelijke formule had vastgelegd en aan zijn mede- werkers de richtlijnen voor de ver- dere ten uitvoer legging had ver strekt. trok hij zich bescheiden te rug, en,1 liet hij hen de vrijheid om naar eigen inzicht verder te werken aan datgene, wat hij zelf begonnen was. Daardoor maakte hij zich be- mind bii al zijn ondergeschikten en verwierf hij de achting van zijn collega's en superieuren. En daar voor. zowel om, hetgeen hii in deze afgelopen 25 jaar presteerde als om de wijze waarop hij dit presteerde, zal ir Rietsema op 1 September a.s. op passen'de wijze gehuldigd worden en zal er alsdan gelegenheid te over zijn zijn kwaliteiten als tuinbouw- deskundige in een helder daglicht te stellen. i ALKMAAR, 25 Aug. Alkmaar se Exportveiling. Andijvie 412; spinazie 2238; worteltjes 7—26; postelein 2336: tomaten 481.12; groene kool 715; rabarber 36; rode kool 613; gele kool 15, prei 1213; uien 412: bieten 4—11, druiven 961.38: sperciebonen 30— 49. snijbonen (sto'k) 4278: pronk- snijbonen 4253; buoemkool 1 A 82 idem I 4060. idem II 1530; kom- kommers 520: meloenen 2835; worteltjes 7—24; selderie 3—6: selie 2—4; sla 212; aardappe.len 5 —6: Eigenheimers 67.50; Claps 26 46; appels 1546. BEEMSTER, 25 Augustus 1948. Schotse muizen 89, bl. eigenhm. 5—7, Koopmans bl. 7—8.50, slabo nen m. dr. 26—42, id. z. dr. 26—50, stoksnijbonen 22—64, pronkbonen 43—49, komkommers 7—23, tomaten 79—1.13, bloemkool 435, rode kool 615, savoye kool 10—16, groene kool 1016, spinazie 618, sla 27, andijvie 48, rode bieten 46, bos peen 1020, waspeen 10—16, uien 6—9.50, augurken grof-grof 24—29, klein-grof 32, basterd 25—32, stek 14, bommen 5. perziken 1338, drui ven frankenthalers 70—1.15, alicant 1.20, west-frisia 8090, suikerme- loen 10—95, kirke's 13—58, reine claude's 3478, reine victoria 846, codlin ceswick 827, james grieve 18—66, manks codlin 13—52, perzik- rode zomerappel 16—54, rode tulp 10—46, ,zigeunerin 1863. beurre mdrode 1243. clapp's fafvorite 10 —57, diamant 16—41. juttepeer 24— 54. trosjespeer 1335. WARMENHUIZEN, 26 Augustus. 69.800 kg aardappelen eigenheimers 5.706.90, schotse muizen 7.808.60, drielingen 3, kriel 2.20—2.40, bintjes 6.90—7, Koopm. bl. 6.80—7.60, alva 5.706.70, 8800 kg slabonen 3240, (800 kg groene kool 12.80—13.20, 4800 kg gele kool 6.70—8.70, 11700 kg witte kool 5—6.40, 31000 kg rode kool 6—8.70. N.-SCHARWOUDE, 26 Aug 95000 kg aardappelen, eerstelingen 6.30— 7.10, eigenh. 5.306.10, b. eigenh. 6.70 6.20, bintje 6.30660, bevelan ders 5.50—6.20, IJsselster 6.50—6.90 Koopmans blauwe 7—7.20, 30.000 kg rode kool 6—7.90, 24000 kg witte kool 57.40, 3000 kg gele kool 67 10.000 kg groene kool 12..50—13.60, 36000 kg slabonen 3338. HOOGKARSPEL, 25 Aug. 15800 kg late aardappelen 5.50—7 10, 2925 kg rode kool 6—6.90, 7600 kg gele kool 68.90, 3000 kg witte kool 4 -, 15300 kg kroten I 5.50—5.80, id. II 5.50; 1680 kg breekpeen' II 16.80; 6800 kg stambonen 3142. 15. Nauwelijks waren de koffers in de boot of dc luitenant nam de roeispanen in zijn grote handen en 't bootje kwam in beweging. Het duurde niet lang of ons gezelschap voer met grote snelheid in de richting van een vaartuig, dat nog half onzichtbaar in de duisternis lag te wachten. Nu voelde Kareltje zich toch wel een beetje vreemd te moede. Zo maar op weg naar Zuid- Amerika om president te worden. Het is geen kleinigheid. 'n Beetje spijtig keek hij naar de kade die zich langzamerhand verwijderde. De lichtjes brandden zo mooi en er liep nog een rus- tige mijnheer langs de pakhuizen. Hij ging zijn hondje uitlaten. Dat was allemaal zo knus en vertrouwd, terwijl hij, Kareltje, een groot en vreemd avontuur begonnen was. „Maar alio", zei hij tot zich zelf, „nou niet treuren. Het leven is mooi. Ik ga president worden. Ik ruik avontuur!"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2