Eindelijk: SCHULTE wereldkampioen SPORT EEN VERENIGD EUROPA ZIJ ONS DOEL IN BROKJES RADIO DERODEPAARDEN Motorslag in Zandvoortse duinen Met sociale gerechtigheid en arheidsvrede Zelfgenoegzame Coppi overtuigend gestagen De Best klasseert zich Engeiand en het Europese parlement Bijnaniemand uit het Nederlandse rennerscorps ontbreekt Kleingelovig H Taak voor de arbeiders De bonnenlijst feuilleton N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 26Augustus_1948_ PAG. 3 HET BELANGRIJKSTE NUMMER van de wedstrijden voor het wereldkampioenschap Woensdagavond was de finale ach- tervolging voor professionals, waarvoor Coppi, de titelhouder, en Schulte, de man, die nog nooit een wereldkampioenschap heeft behaald, tegen elkaar zouden uitkomen. Het is een heroische strijd geworden, waarin Schulte eerst de leiding nam, maar deze na drie ronden moest afstaan aan Coppi. Maar Schulte bleek nog over voldoende reserve te beschikken en twee ronden voor het einde niet alleen zijn achterstand in te halen, maar op de laatste 500 meter er een duivelse vaart in te zetten, welke hem in staat stelde de zege op Coppi. de onverslaanbare, te behalen met een verschil van twee meter. DE STAYERS Amerikaanse film- indusfrie wil langer draaitijd Voorstellen nog niet aanvaard Distributie-ambtenaar knoeide met melkbonrten Regering-Attlee acht het voorbarig Roemeen.se economische delegatie verwacht Nederiands-Belgische besprekingen Missionarissen keren per vliegt-uig terug Rector van Houten. N.I.W.I.N.-K.L.M. JUBILEUMPAKKETTEN in Nederland aangekomen Strijd tegen nieuwe aardappelziekte Graanbeurs in de Noordoostpolder C.C.D. gaat bezuinigen WEER BELGISCHE FRANCS voor reizen op collectief paspoort Sovjetvliegtuigen in formatie boven Berlijn Pater Beaufort en minister Witteman beedigd mm Dinsdagmiddag is boven de Zuidhollandse gemeente Valkenburg een vliegtuig van het type Firefly uit elkaar gesprongen. De wrakstukken van het vliegtuig vlogen alle richtingen uit. Ver- scheidene huizen werden ernstig beschadigd. Men ziet hier het beschadigde huis van de tuinder P. van Ooms met op de voor- grond het wrakstuk van het vliegtuig. Felicitafrie-telegrammen voor 31 Augustus Geen spoed-giro's op de feestdagen F &MILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald De tijd van Schulte was 6 min. 24.9 sec, die van Coppi een halve seconde meer. Het behoefde geen verbazmg te wekken, dat de 8000 toeschouwers, die in het Olympisch Stadion aan- wezig waren, zeer enthousiast wa- ren over deze prachtige zege. En donderend was het applaus toen Schulte van de U.C.I, voorzitter de regenboogtrui in ontvangst mocht ne- men. Op de schouders werd hij van het middenterrein gedragen en enthousiaste bewonderaars kwamen hem van alle kanten gelukwensen met deze prachtige zege, een bekro- ning van jarenlange inspanning. En het was tevens een lesje voor de Italiana Coppi, die de laatste jaren gemeend heeft dat hij niet te ver- slaan zou zijn, die zich alles, eigen- lijk veel te veel kon permitteren en zelfs in staat was, met Bartali te- samen in Valkenburg aan het pu- bliek een staaltje van onsportivi- teit voor te zetten, dat zijn weerga niet heeft gehad. Voor de derde plaats won Bevilacqua van de Zwitser Koblet met miniem verschil in 6 min. 25 sec. Koblet deed er 0.3 sec. langer over. De grote verrassing van het laatste nummer van gisteravond, de derde manche over 100 k.m. achter motoren, was het feit, dat ook de derde Nederlandse verte- genwoordiger in dit nummer, de Best, zich direct voor de eind- strijd klasseerde, tezamen met de Belg Meuleman, die als eerste ein- digde in de tfjd van 1 uur 27 min. 29.9 scc« In de eindstrijd zijn nu uit de veorritten geplaatst de drie Neder- landers Pronk. Bakker en de Best, twee Fransen, Lesueur en Lamboley en de Belg Meuleman. Uit de her- kansingsritten, twee in totaal, zul- len nog twee renners, de winnaars, naar de finale worden overgeplaatst. Maar intussen zijn deze resul- taten een onverwacht, maar niet minder fraai succes voor de Ne- derlaftdse stayers geworden. Meuleman heeft het yerreweg het gemakkelijkste gehad in deze man che. Door de sterke wind spaarden de stayers zoveel mogelijk hun krachten en was het begrijpelijk, dat de beslissing pas in de laatste 25 k.m. zou vallen. Daarv6or werden enkele prikjes gegeven aan Frosio aan de Best, aan Besson en een Fournier, maar niettemin hadden deze kleine, niet felle, maar regel matig terugkerende aanvallen tot resultaat, dat Frosio 20 k.m. voor het einde een zware inzinking kreeg en zijn tweede plaats verloren zag gaan. Deze werd toen ingenomen door de Best, die nu Meuleman, die steeds de leiding had gehad, achter - volgde. Maar de frisse Belg kon elke serieuze poging op zijn leidersposi- tie beslist afslaan, doch onze land- genoot had in de resterende 40 ron den het zwaar te verduren. Besson probeerde het enkele malen met razend snelle aanvallen, welke goed De Gisterenavond te Groningen gespeelde voetbalwedstrijd tussen Be Quick en Suriname werd door de Groningers met 31 gewpnnen, nadat de rust met 0—0 was ingegaan. De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden der Engelse Football-Leaque luiden: Eerste divisie: ArsenalStoke City 30; Bir mingham City—Middlesbrough 0—0; Bolton WanderersAston Villa 30; Charlton Athletic—Burnley 3—1; Derby County—Huddersfield Town 41; LiverpoolSheffield United 3—3; Manchester City—Preston North End 3—2; Newvastle United- Chelsea 22; PortsmouthEverton 40; Wolverhampton Wanderesrs Sunderland 01. Tweede divisie: Fulham—Barnsley 1—1; Leeds UnitedBrentford 00; Lincoln City—Bury 1—1; Plymouth Argyle —Southampton 1—2; West Bromwich Albion—Chesterfield 0—0. Gistermorgen werd te Londen be- kend gemaakt, dat de Nederlandse middengewicht kampioen Luc van Dam op Maandag 27 September te Birmingham zal uitkomen tegen de Britse- en Empire-kampioen Dick Turpin. De promotor Jimmy Gough voert thans besprekingen om voor deze match een erkenning als voorwed- strijd van het Europese kampioen- schap middengewicht te verkrijgen. Naar het A.N.P. verneemt zal de Nederlandse zeiler Bob Maas met als bemanning Stutterheim met hun boot ..Starita" deelnemen aan de Naar aanleiding van de ver- klaringen van Irving A Maas, vice-voorzitter van de ..Motion Picture Export Association", de exportvereniging van een negen- tal grote filmnroduotiemaatschap- pijen in de Ver. Staten. welke verklaringen o.m, inhouden, dat de Nederlandse regering een programma heeft voorgesteld, dat in wezen discriminerend is voor de producenten der Ver. Staten, wordt van gezaghebbende znde vemomen, dat de Nederlandse regering er by de Nederlandse Bioscoopbond op aan heeft £e* drongen. de zgn. screen-quote- ring voor films op te heffen. Wei echter stelt de regering zich op het standnunt, dat een quote- ringsbepaling ten gunste van de vertoning van films uit andere landen dan de V.S. gewenst is. Zoals bekend is de toestand thans aldus, dat de filmproducenten uit de Ver Staten een minimum- aantal vertoningsweken van 28 per Nederlandse bioscoop per jaar ge- garandeerd wordt. terwijl het ma- ximum-aantal vertoningsweken voor deze films 32 is. Sinds de bevnj- ding heeft de Nederlandse Bios- coopbond dit maximum-aantal reeds van 28 op 32 gebracht. In bevoegde kringen is men van mening. dat de Nederlandse Bios- coopbond -de beperkende bepalin- gen voor de vertoning van buiten- landse films gaandeweg wil ophef- fen. Dit zal, aldus vertegenwoor- digers van het filmbedrijf. tot ge- volg hebben, dat de Amenkanen, meer nog dan tot dusver reeds het geval is, nummer een op de Ne derlandse filmmarkt worden. Zoals bekend kan, in verband met de beschikbare deviezen. slechts een deel van de aan de Amerikaanse ondernemers af te dragen filmhuur in dollars betaald worden Het overige wordt in Ne derlandse valuta betaald en zal door de Amerikaanse ondernemers o m besteed worden voor de ver- vaardiging van Amerikaanse films in Nederlandse studio's. In be- drijfskringen is meermalen de vrees geuit, dat de ondernemers uit de V.S. voor het geblokkeerde geld Nederlandse bioscooptheaters zullen opkopen. door de Best werden opgevangen en geen enkele maal verkeerde de Haarlemmer dan ook in <moeilijk- heden. In de laatste vijf ronden wist hij de afstand tussen hem en Besson nog te vergroten en met slechts 25 meter verschil kwam hij als tweede achter Meuleman door de finish. Besson en Fournier, als- ook Frosio zullen nu hun laatste kans krijgen in een van de twee herkansingsritten. De uitslag luidt: 1. Meuleman, tijd 1 uur 27 min. 29.9 sec. 2. de Best op 25 meter. 3. Besson op 125 meter. 4. Fournier op 140 meter, 5. Frosio op 5 ronden. 6. Pataky op 37 ronden. Dezer dagen waren een Tilburgse musicus en diens echtgenote, voor- zien van een respectabel aantal rantsoenbonnen voor tabak, in Til- burg aan heft ..winkelen", teneinde zoveel mogelijk rookwaar in te slaan. Het feit, dat het tweetal zo rijkelijk voorzien was van rantsoen bonnen wekte de argwaan van een sigarenwinkelier, die dan ook de poliitie waarschuwde. De economi sche dienst rekende het echtpaar in en kwam tot de ontdekking dat de man en de vrouw nog in het bezit waren van 300 rantsoenbonnen. Aanvankelijk verklaarden zi.j deze in de stad van een onbekende ge- kocht te hebben. maar al spoedig kwam aan het licht dat een fami- lielid van de Tilburgse musicus die distributie-ambtenaar in Nijmegen is, kans had gezien om verschillen- de opplakvellen met rantsoen-bon- nen voor suiker, boter, tabak enz. die weliswaar malt strepen doch blijkbaar niet afdoende ongeldig waren gemaakt, te bemachtigen. De bonnen, circa 4 tot 5000 verhuis- den via andere familieleden naar Tilburg, waar de musicus en zijn echtgenote ze verkochten of er zelf artikelen op kochten. Er volgden prompt huiszoekingen te Tilburg en in Nijmegen, waarbij nog flinke hoeveelheden bonnen en artikelen in beslag konden worden genomeh. Zowel de Tilburgse als de Nijmeeg- se familie werd in ^frest geslteld. Engeiand zal op de conferentle van het Gemenebest in October de eerste ministers van het En gelse ryk raadplegen over het voorstel tot aansluiting van Enge iand bij een Europees parlement. Uit door Churchill gepubliceerde correspondentie tussen hem en minister-president Attlee biykt, dat de regering niet gekant is tegen een Europese unie, doch van oordeel is, dat het verleden week door de Franse regering gesteunde voorstel grondige bestudering ver- eist, daar Engeland's aandeel aan een dergelijk parlement, aldus decide Attlee aan Churchill mee, een belangrijke invloed heeft op de betrekkingen met het Gemene best. Indien het parlement bijeenge- roepen werd, behoorde dit, gezien het grote belang, niet door onaf- hankelijke organisaties of door de parlementen der landen te geschie- den, doch door de regeringen, zo schreef Attlee. Hij had er echter geen bezwaar tegen, dat de betrok- ken organisaties het denkbeeld ble- ven verbreiden. In zijn eerste brief aan Attlee zond Churchill een ontwerp-plan van een groep van de Britse dele- gatie op het congres te Den Haag, een door het congres goedgekeurd memorandum en een ontwerp-reso- lutie, die aan de respectieve parle menten voorgelegd zou worden. Churchill betoogde, dat een Euro- pees parlement het solidariteitsge- voel bij de Europese volken zou helpen versterken. Engeiand be hoorde de leiding te nemen. Attlee antwoordde hierop, dat hu sympathie gevoelde voor de grondgedachte, doch dat hij het nemen van initiatief door de re geringen betreffende een zo be langrijke zaak prematuur achtte, daar de regeringen de handen reeds vol hadden met dringende moeiiyke problemen. NIET ALLEEN de zljspankam- pioenen van Zwitserland, Bel gie en Engeiand zullen met de Nederlandse cracks aanstaande Zaterdag in Zandvoort de strijd aanbinden, want ook de Belg Puttemans en de Engelse zijspan- riider Harris zullen van de nartil zjjn. De start van een veld zij- spancombinaties, zoals men dat op het Circuit van Zandvoort kan zien, is een zeldzaamheid en voor ons land volkomen nieuw. Het is gebleken. dat de buiten- landers gaarne elkaar ontmoeten om uit te maken wie hunner de oppermachtige in de zqspanklas- se zal zyn. Nu we de beschikking hebben over de volledige deelnemerslijst, blijkt daaruit, dat bijna niemand uit het Nederlandse rennerscorps ontbreekt. Dick Renooy zal het in de lichte klasse senioren tegen vijftien concurrenten moeten op- nemen en daar zijn er bij, die hi] toch niet mag onderschatten. Oude Avenhuis, die in Tubbergen in de junior-klasse ongenaakbaar was, kan in Zandvoort tegen Renooy knokken en Vierdag. Hememann e.a., zullen daarbij een woordje meespreken. Jaap de Wit laat var* stek gaan, maar overigens is het hele veld, dat in Tubbergen ver- scheen, ook hier weer present. .Dat zal ook het geval zijn in ae halveliter-klasse. doch nu ri.iden ook de snelle Rotterdammer Van Dongen en Piet Knijnenburg, -bei- den op een DKW, mee. En dus zul- len L oSimons en Henk Vink hier volop concurrentie krijgen. De 350 cc-klasse zal in Zandvoort veel sterker bezet zijn dan in Tubber gen het geval was. Van Rijswi]k„ Knijnenburg en P. Boef zullen met Sannes. Maltha en Simons een ver. bitterd gevecht hebben te voeren; het gaat immers om de kampioens- titel. Achttien man komen in de zware VRIJDAG 27 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws -en ochtendgymn., 7.30 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Ziekenbe- irioc i LiramuxuuiiiiiuAicA, wereldkampioenschappen star-Kia - g 3Q Gram0f00nmuziek, 11.00 se die van 30 Augustus t.m. 5 Sep- -- ■- - te'mber te Lissabon zullen worden g6Zoals men weet behaalde het zelfde tweetal de bronzen medaine in de starlklasse tijdens de Olympi- sche zeilwedstrijden te Torquay. ET GELD ROLT in deze ker- misdagen sneller dan ge- woonlijk. Een ritje in de draai- molen, een ronde in de Turkse schop, een ijsje, een rpoffertje, een stuk nougat, een glaasje hier voor een dubbeltje doet men niet veel. Het leven is duur en kostbaar tegenwoordig. Me- nigeen moet rekenen en zich bezinnen alvorens geld uit te geven. Grote gezinnen met nog kleine kinderen, waar Vader alles alleen moet verdienen, ma ken het Moeder zwaar. De vraag naar wat we zullen eten en waarmee ons kleden, beklem menigeen. We doen ons best. We werken hard en zijn zuinig. Spaarzaam. Laten we voor het overige vertrouwen. Onze Vader in de hemel weet wat we nodig hebben. Dat stond in het Evan aelie van vorige Zondag. y MARCUS Kamermuziek, 11.45 Gramofoonmu ziek, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 En semble, 13.00 Nieuws, 13.15 ..Vrij en Blij", 13.45 Kamermuziek, 14.20 Uit boeken, 14 40 Pianoduo, 15.10 Resi- dentie Orkest, 15.50 Gramofoonmu ziek, 16.00 Voordracht. 16.20 Cello, 16.55 Gramofoonmuziek. 17.10 Koor, 17 30 Viool en piano, 17.45 Muziek- vbreniging, 18.15 Spreker, 18.30 Voor de Nederlandse Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Kamermuziek, 19.30 Actueel geluid, 19.45 C.M.B, 20.00 Nieuws, 20.15 Kerkconcert, 20.4o Gramofoonmuziek. 21.00 Boekbe- spreking. 21.20 Veel gevraagde pla ten, 21.35 Reportage, 21.45 Utrechts Stedelijk Orkest en pianoduo, 22.30 Negro Spirituals. 23.00 Nieuws, 23.20 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuziek, 81)0 Nieuws, 8.18 Gramofoonmuziek, 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gramo foonmuziek, 10.20 Cither-soli, 10.30 Voor d*e vrouw, 10.45 Gramofoon, 11.00 Voordracht, 11.20 Gramofoon muziek, 12.00 Orgel, 12.30 Weer- praatje. 12.33 Sport, 12.45 Viool en piano, 13 00 Nieuws. 13.20 Ensemble, 14.00 Kookkunst, 14.20 Musicalender, 15.00 Boekenschouw, 15.20 Gramo foonmuziek, 16.00 Orgel, 16.30 Va- cantietijd, 17.00 Filmland. 17.20 Gra mofoonmuziek. 18.00 Nieuws, 1815 Felicitaties, 18.45 Pianoduo. 19.00 Denk om de bocht, 20.00 NieuWs, 20.f3 Zang en piano. 21.00 Men vraagt en wij draaien, 21.30 De Duc- dalf, 21.50 Wereldkampioenschappen wielrennen. 22.15 Swing and Sweet, 23 00 Nieuws, 23.20 Wereldkampi oenschappen wielrennen, 23.35 Gra- mofoonmuziek. Een Roemeense economische de legatie. bestaande uit tien technici onder leiding van de secretaris-ge- neraal van het Ministerie van Han del, mr. Zoltan Ghiali, is kort gele- den in Brussel aangekymen, waar zij belangrijke economische onder handelingen voert. Deze delegatie zat zich na afloop van haar werkzaamheden in Belgie op uitnodiging van de Nederlandse regering naar den Haag begeven, waar zij begin van de volgende week verwacht wordt voor het voe ren van gelijksoohtige economische onderhandelingen. Dit betreft het eerste officiele economische contact, dat na het einde van de oorlog tussen de Ne derlandse en Roemeense regeringen zal plaats vinden. Naar „De Nieuwe Gids" van Brussel verneemt, is het niet uitge- sloten, dat begin September be sprekingen zullen worden gevoerd tussen Nederlandse en Belgische instanties, die betrokken zijn bij de uitvoering van de handelsovereen- komst. De besprekingen zouden be- trekking hebben op de uitvoering van de overeenkomst na 1 October. Tevens zal, aldus het blad, van gedachten worden gewisseld over de besteding van de 20 millioen dollar, waarover Nederland in het kader van het plan-Marshall de beschik king kreeg voor zijn off-shore aan- kopen in Belgie. Op 28 en 29 Augustus zullen er weer speciale vliegtuigen uit Enteb be (en Oost-Afrika) met op verlof gaande missionarissen en missiezus- ters naar Nederland terugkeren en op het vliegveld „Welschap" landen Op 21 September zal er van .Wel- schap" een Dakota van de „Aero" Holland met missie-fraters naa Oost-Afrika terugreizen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot rector van „de Weeshuizen" te Rotterdam de weleerw. heer A. C. J. van Houten, die kapelaan was aldaar, in de pa- rochie van St. Jozef en die reeds eerder benoemd was tot bisschop- peli.ik inspecteur van het Lager Onderwijs in het bisdom Haarlem. Met het KLM-toestel. da:t Dins- dag uit Indie op Schiphol landde I werden 2820 „Niwin-KLM-jubi- leumpakketten" aangevoerd. Deze pakkvtten. wier inhoud bestaat uit zilveren voorwerpen, zoals brochea, armbanden, krissen en dergelijke, werden door de militairen over zee door bemiddeling van de Niwin aangekocht, waarna de KLM de verzending door de lucht verzorgde. Met de doorzending naar de ge- adresseerden in Nederland is in- middels een aanvang gemaakt. Binnenkort wordt op dezelfde wijze een tweede grote zending van deze Niwin-KLM-jubileumpakket- ten verwacht. (Van een onzer verslaggevers.) Een LANGE REEKS van pro blemen z«n tijdens de K.A.B.- studiedagen in Voorhout de revue gepasseerd. Z« handelden over de verhouding van werknemer tot werkgever, over de plaats van de arbeid in de wereld, over de jeugd in het arbeidsmilieu, over de mens en de techniek en er zou iets ontbroken hebben aan de vol- lediglieid als tijdens deze dagen niet ter sprake was gekomen de taak, die de K.A.B. en met haar de leden hebben op internationaal terrein. Hot Tweede Kamerlid, de her Serrarens, was het, die op de laatste der vier dagen dit onder- werp inleidde. Voor goed begrip van zaken ging spreker in de geschiedenis terug en vestigde de aandacht van zijn ge- hoor op de gewijzigde omstandig- heden, waarin de Europese landen na twee oorlogen in zijn komen te verkeren. Van alle roem uit het verleden is weinig overgebleven Europa, eertijds de koning der we reld, is van zijn troon gestoten en loopt aldus de heer Serrarens. nu in de steun (Marshall-hulp). Twee landen van schier ongekende moge- lijkheden, Amerika en Rusland duelleren thans om de eerste plaats. Europa schijnt slechts voor bestemd om als arena te dienen, waarin de strijd der machtigen wordt beslist. Aan het - Avondland is het thans, om door eendrachtig samengaan zich staande te houden en de gevaren die het bedreigen, van zich af te wenden. Spr. wees op het voorbeeld, dat Nederland heeft gegeven door zijn samenwer- king in de Benelux. Daarbij mag het echter niet blijven. Een verenigd Europa moet worden nagestreefd. En dan een Europa. dat geschraagd wordt door de christelijke beginse- len. zodat sociale gerechtigheid en arbeidsvrede zullen heersen. Hier ligt een taak Voor de arbeiders- organisaties Zij zullen zich met in- ternationale verhoudingen moeten bezig houden en op de groei daar- van moeten toezien. Met hun in vloed kunnen zij er toe bijdragen, dat de christelijke beginselen weer als de juiste worden erkend. Onmiddellijk hierop aan sloot 't betoog van de bondsadviseur, rector Kraakman Wil men de wereld in goede banen leiden, aldus de rec tor. dan is het noodzakelijk. dat eerst het kleine wereldje van het eigen ik worde veroverd door en voor Christus. Verdieping van het persoonlijk leven achtte spr. een eerste vereiste. Niemand mag zich aan zijn apostel-taak. zoals de K. A die voorhoudt. onttrekken. Met de enthousiaste speech van rector Kraakman werden deze zeer geslaagde studiedagen besloten. De pl.v. voorzitter. de heer Kee- sen uit R'dam. deed mededeling van de ontvangst van een telegram van Zijne Hoogwaardige Excellentie de Bisschop van Haarlem, waarin mgr Huibers in antwoord op een telegram waarbij de congressisten aanhankelijkheid en eerbied hadden betuigd. hun Zi.in beste wensen- en Bisschoppelijke Zegen gaf. klasse Senioren uit. Het puikje van de Hollandse renmery zal aanwe- zig zyn. Drikus Veer, die in Tub bergen overtuigend won, zal het in de Zandvoortse duinen niet zo ge- makkelijk hebben want nu vmdt hij onder zyn tegenstanders Knij nenburg, Lous van Rijswijk en Draayer. Dat een stryd van bijna 20 motorduivels op een prachtig breed en snel circuit iets aparts moet brengen, daarvan zal ieder wel overtuigd zijn. De bezetting in de jumor-klassen is wederom overweldigend groot. Zo zelfs, dat een selectie toegeoast zal moeten worden, Ook in deze categorie kan men geduchte stri.id verwachten, want ook daar zijn heel wat deelnemers, die strijdlus' tig ziin en over snelle machines beschikken. Zaterdag, de dag van de grcte slag, zal Zandvoort in het middelpunt van de belangstelling staan. Het ligt in het voornemen om met ingang van Donderdag 2 September een graan- en goederenbeurs in de Noordoostpolder te organiseren. Deze beurs zal wekelijks op Don derdag van 10—13 uur worden ge- houden in het zgn. Dorpshuis te Emmeloord. Nadere bijzonderheden omtrent het verkrijgen van plaatsen e.d zul len bij de opening van de eerste beurs worden bekend gemaakt. Evenals bij de prijsbeheersing zal ook bij de Centrale Controle- dienst een belangrijke reorganisatie worden doorgevoerd. Dit zal een aanzienlijke inkrimping van het personeel tengevolge hebben. De eerste ontslagen, 250 in totaal, zul len per 1 November a.s. vallen. Er zullen er nog meer volgen. De inkrimping bij deze dienst is een gevolg van de algemene bezui- nigingsmaatregelen, welke thans op alle departementen worden doorge voerd en staat mede in verband met de vermindering van de controle- werkzaamheden. Zoals .bekend was vorige week het contingent Belgische francs, door de Nederlandse Bank beschik- baar gesteld voor reizen per tou- ringcar naar Belgie op collectief paspoort, uitgeput. Naar wij). van het ministerie van financien ver- nemen is thans weer een beperkt bedrag aan Belgische francs voor deze reizen beschikbaar gesteld. Zeven Yak-vliegtuigen (Sowjet Unie) hebben op een hoogte van 1600 meter boven de Amerikaan se zone van Berlijn gevlogen. Vol gen* het veiligheidsreglement is het verboden in formatie boven Berlijn te vliegen. Voor het tydvak van 29 Augustus t.m. 11 September 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonnen voor Brood en Vlees 164, 166 Vlees 100 gram vlees (gel- dig t.m. 18 Sept.). 165 Vlees 300 gram vlees (geldig t.m. 18 Sept.). 167-1 Brood 800 gram brood (geldig t.m 4 Sept.). 168 Brood 400 gram brood (geldig t.m. 4 Sept.). Alle bonkaarten 169 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 170 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 171 Algemeen 100 gram bloem of zelfryzend bakmeel of kinder- meel. 172 Algemeen 500 gram suiker, bo- terhamstrooisel, enz. of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen. Bonkaarten KA, KB, KC 810 177 Algemeen 225 gram huishoud- zeep of 180 gram toiletzeep. 176 Algemeen,200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 175 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 200 gram vet. B 189, C 191 500 gram boter of margarine of 400 gram vet. Bonkaarten KD, KE 810 183 Algemeen 450 gram huisboud- zeep of 360 gram toiletzeep. 182 Algemeen,100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 181 Algemeen 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. E 195 500 gram bloem of zelfrij- zend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. Tabak- en Versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 808 99 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gram sui ker, boterhamstrooisel enz., of 400 gam jam, stroop enz. 102 Versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram sui ker.' boterhamstrooisel, enz., of 200 gram jam, stroop enz. Reserve G Tabak Reserve E Versnaperingen Reserve H Versnaperingen 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boterham strooisel. enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bonkaarten ZA. ZB. ZC, ZD, ZE, MD, MF, (MH 810) bijz. arbeid, a.s. Moeders en Zieken Geldig zijn de bonnen van strookF. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De bonnen 164, 165. 166 Vlees blij ven geldig t.m. 18 September. Bovenstaande bonnen kunnen- reeds Vrijdag 27 Aug. worden gebruikt. In de vergadering der Eerste Ka- mer zijn de heren J. P. Schalker (CPN) prof, dr L. J. C. Beaufort (KVP), mr G. E. van Walsum (Pvd A) H. J. de Dreu (PvdA) en mr W. C. Wendelaar (WD) toegelaten. De vier laatstgenoemden, zomede de heer mr P. J. Witteman (KVP) tot wiens toelating in de vorige ver gadering reeds was besloten, wer den beeedigd en namen na een ge- lukwens van de voorzitter hun plaatsen in. Hierop ging de Kamer in de af- delingen tot onderzoek van deze en een tweetal andere ontwerpen. De Stichting voor de Landbouw heeft thans min of meer officieel iets bekend gemaakt, wat haar al lang op het hart lag, n.l. het feit, dat er naast de Coloradokever, die volkomen onder de duim zit van degenen. die haar in ons land be- strijden. een nieuwe plaag is ont- staan, di© onze aardappelcultuui ernstig bedreigt. Het betreft hier het voorkomen van een aaltje, dat met het blote oog nauwelijks waar te nemen is en dat in de wortels van de aardappelplant dringt, waardoor de z.g. j,aardappelmoe- heid" ontstaat. Zo noemen de boe- ren n.l. de in hun aardappelvelden voorkomende kale plekken. die van jaar tot jaar bij intensieve bebou- wing erger worden en op de duur totale misoogsten ten gevolge heb- Naar een chemisch bestrijdings- middel wordt reeds jarenlahg in alle laboratoria ter wereld met spanning gezocht. Tot dusver is alleen het stopzetten van de aard- appelcultuur op de gronden. waar het verschijnsel wordt waargenomen het middel. In ons land kan men nog met veel succes langs deze weg dit euvel bestrijden. In verband met de zeer beperkte openstelling van de PTT-kantoren op 31 Augustys voor de telegraaf- dienst, wordt het publiek aangera- den, telegrammen voor de leden van het Koninklijk Huis. welke betrek- king hebben op de verjaardag van H.M. de Koningin. vroegtijdig liefst voor 31 Augustus aan te bieden. De aflevering zal op 31 Au gustus plaats hebben. Ter gelegenheid van de viering van het regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina en de mnui- diging van H.K.H. Prinses Juliana als Koningin der Nederlanden, zal het centrale girokantoor gesloten zijn als op Zondagen. Opdrachten met spoedbehandeling zullen daarom op die data ook met 1 aangenomen kunnen worden. 15. „Nee, beware, het zal me een groot genoegen zyn," antwoordde Jorgen. „Maar ik heb zoveel begre- pen als dat we haast hebben." Vlug als de wind liep hij om de auto heen en voor Ole het wist, zat hij achter het stuur Bij nadere be- schouwing bleek" de Ford een nog grotere antiquitcit te zijn dan Ole gedacht had. De zittingen waren bekleed met dik leer, dat op ver- scheidene plaatsen stuk was. fflaar getuigde van vroegere luxe en pracht. ,Ja, U moet het maar niet kwa- lijk riemen dat hij een beetje hob- belf, ik moet hem altijd eerst even kittelen voor hij op gang komt Jorgen kittelde zijn Ford met de starter, gaf een paar maal met de hand gas, en na enige bedenkelijke sprongen deed de auto het. Een- maal op de weg. ging het tamelijk goed, al schokte de wagen lelijk. ,,Ja, het is een oud beestje. maar ik 'ken 'm door en door, we komen er wel Ik zag aan het gezicht van juffrouw Bente dat het een gewich- tige zaak betreft." Met een haastige blik zag Jorgen Ole aan. ,.Dat is ?o, ik moet beslist de no- taris zo gauw mogelijk zien te spreken en daarna weer terug, Munk ligt op me te wachten," legde Ole uit. „Dus loop het nu wel af met hem. J a, daar zullen we allemaal veel verdriet van hebben, hij is een goed mens geweest; we hebben eigenlijk al maanden lang verwacht, dat hij zou sterven, en zo kan het ook niet blijven. Ik zal U es wat zeggen. ik wil graag praten maar ik kan ook best m'n mond houden. U kunt het net zo krijgen als U wilt." „Praat maar", zei Ole, „dan gaat de tijd vlugger." ,;Dat klopt, we hebben nauwelijks gemerkt dat we al een aardig eind afgelegd hebben. Is het mis- schien de bedoeling. dat U hier op het landgoed blijft?" Jorgen zag Ole ongerust aan, vrezend dat hij al te onbescheiden geweest was. Een ogenblik dacht Ole na. .,Ja, ik blijf hieF', antwoordde hy ten slotte. „Tjonge, daar ben ik blij om. J a, want onze Bente kan het onmoge- lijk alleen redden. Het zijn me een paar duivels, waar ze mee te doen heeft." „Waar is mevrouw Munk? vroeg Ole. „Is ze niet meer op het goed?" Het schoot hem ineens te binnen dat hij nog geen woord oyer deze belangrijke figurm gehoord had. ..Mevrouw Munk, hm, daar moet U liever maar niet al te ve£i naar informeren. Ze is een dag of veer- tien geleden voor goed vertrokken en ik denk niet dat ze voorlopig terug zal komen. Niet v6or de be- grafenis. Nee, ze href, het ccn beetje al te bont gemaakt." „Ik begrijp hieruit, dat de ver houding niet best was," zei Ole. ..Nee, het is maar goed dat ze weg is, die dame heeft al meer dan i genoeg ellende veroorzaakt. Jorgen keek somber de weg af. Ole wilde graag meer weten, doch bedwong zijn nieuwsgierigheid, hij wilde de man niet uithoren. Even later kwamen ze aan een gedeelte, waar de weg buitenge- woon slecht was. De Ford rammelde en schokte nog erger dan eerst. Het klonk net of er ieder ogenblik iets omlaag viel, en plotseling kwam er iets haftls met een tik op Ole's rug terecht. „Daar moet Je je niets van aan- trekken." stelde Jorgen hem gerust, „het valt uit het dak. Ik heb er een hele toer aan, het dak bijeen te houden. Och, zo beiangrijk is het ook niet of het dak het wel of niet houdt, maar een mefls zit graag droog. nietwaar? Een tijd geleden al begon het dak te scheuren. Ik heb er een paar ijzeren banden on- der aangebracht. het zal het best houden nu, denk ik, maar als we door al te veel kuilen heengaan, roilen de kleine spijkers eruit." ,,Het is zeker een heel oude auto?" veronderstelde Ole. ,.Ik geloof dat het een van de oudste exemplaren op heel Seeland is," antwoordde Jorgen. „Ik ben ook de enige, die er mee kan rijden. De smid in de stad kon er niet mee overweg, hij bracht er niets van terecht, maar toen heb ik de wagen onderhanden genomen. We hebben i«op het Huis een uitstekende werk- piaats en ik ben zo'n beetje van alle markten thuis, weet je. De koppeling en de uitlaat deugen niet, en er is ook iets niet in orde met de remmen; maar dat komt 'er minder op aan De motor, daar gaat het om- en die is Soed. Nu kwamen ze in de stad en wa ren even later in dehoofdstraat. Plotseling bracht Jorgen Semillie de auto tot staan; het geval maakte eerst nog enkele geweldige spron gen, daarna stopte het. Was het al moeilijk, de wagen op gang te krij gen, het scheen nog moeilijker te zijn, hem tot staan te brengen. „Ja, het is niet zo eenvoudig; we zullen even moeten wachten. Die ellendige remband is er weer afge- schoten en sleept achter ons aan. En de agent, die in de regel ginds op de hoek staat, vindt dat niet in orde, en je kunt hem ten slotte beter niet tegen je in het harnas jagen." (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3