Nieuuj De communisten trachtten het bestuur van Berlijn in handen te krijgen Indonesie bij de jubileumfeesten en de inhuldiging 'iU Republiek erkent opium te hebben verkocht m h Voor Alkmaar en omgeving Tegendemonstratie van anti's voor de ru'ines van de Rijksdag Delegatie kwam gisteren op Schiphol aan Overeenstemming met Stalin over de valutakwestie?. Maar het was geen contrabande zegt Radio-Djogja m ,Zij wild6n ons alleen bang maken De Gouden Koets MGR. VALERI vertegenwoordigt de H. Vader Opnieuw opium in beslag genomen Morgen verschijnt onsJubileumnummer J HITTEGOLF IN AMERIKA Brits kabinet in speciale zitting bijeen Advies ontwerp- Interim-regering deze week verwacht Dr. Koets legt documenten op tafel Tomcst-en-export- Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; f 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum f 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. VRIIDAG 27 AUGUSTUS 1948 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 44e JAARGANG NUMMER 11347 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE BERLIJNSE COMMUNISTEN hebben gisteren getracht het bestuur van de stad Berlijn in handen te krijgen. Ongeveer 10.000 betogers, die zwaaiden met rode banieren, waarop te le- zen stond: „een bestuur, een soort geld, wij willen aardappelen" verzamelden zich voor het stadhuis. Zij verbraken het politie- cordon, terwijl men schreeuwde: „weg met de kapitalisten" en „weg met hen, die verdeeldheid zaaien". Ongeveer 500 man slaagden er in het stadhuis, dot binnen de Sovjet-sector ligt, binnen te dringen. Zij begaven zich naar de vertrekken van de gemeenteraad in de overtuiging, dat deze bijeen was. De verga- dering van de raad was echter verdaagd. gedeelte van de menigte voor het Dr medensburqer: stadhuis zich weer verspreid. #/i n *er gelegenheid van de vijftigjarige regering van H.M. Ko ningin Wilhelmina. Het bestaat, met inbegrip van de gewone krant, uit zestien pagina's en bevat naast een aantal foto's uit het leven van de gouden Koningin, een keur van artikelen ,o.a. van de zeereerw. heer pastoor W. Nolet, van dr. L. G. Kortenhorst, van prof. dr. J. A. Veracrrt, van Sioerd de Vrij en tal van andere eigen en -peciale medewerkers. Het is uitgevoerd in drie kleuren, oranje, groen en zwart en voorzien van een voor deze gelegenheid speciaal ontworpen rand en een bijzondere versiering op het titelblad, deze ontwerpen zijn van Piet Gertenaar uit Amsterdam. Wij spreken gaarne de verwach- ting uit, dat onze lezers de bijzondere zorg, aan dit nummer besteed, zullen waarderen. V Met enige plechtigheid en in tegenwoordigheid van de Commis- saris van de Koningin in de Provincie Zuidholland, heeft Woens- dagmiddag voor de eerste maal in ons land in de gemeente Wateringen de uitreiking plaats gehad van getuigschriften van burgerschap. Dit getuigschrift werd verstrekt aan alle 23-jarigen in de gemeente. De burgemeester overhandigt een getuigschrift aan een burgeres van zijn gemeente. DE MEESTE LEDEN van de Indonesische delegatie, die de jubi leumfeesten en de inhuldiging zullen bijwonen, zijn Donder- dagavond omstreeks 9 uur met een Constellation op Schiphol acmgekomen. Ter begroeting waren aanwezig de ministers Mr. E. M. J. A. Sassen en L. Gotzen, de secretaris-generaal van het departement van Overzeese Gebiedsdelen, de heer J. M. Kiveron, de chef kabinet mr. B. Th. A. Westerouen van Meeteren, kolonel W. J. van Gulik en dr. J. P. Bannier. In September komt de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties in het Palais de Chaillot te Parijs bijeen. De 38.000 m2. van het oude Tro- cadero zullen ternauwernood de 5.000 personen, die bij dit gebeuren betrokken zijn, kun nen herbergen. Ploegen wer- ken aan de transformatie van het gebouw. Mr. Schokking ging kennis maken te Brussel De „Sunn,am" is nog niet binnen Geen audientie Griekse verxetslieden geexeeuteerd BATAVIA, 26 Aug. (A.F.P.) De Republikeinse regering erkent officieel opium te hebben verkocht; zij ontkent echter, dat deze verkoop contrabande betrof, aldus een officieel communique, dat voor Radio-Djogja werd omgeroepen. Hierin werd bekend ge- maakt, dat men volgens de Republikeinse regelingen dienaan- gaande „een zekere hoeveelheid opium op Republikeins gebied voor het eind van het jaar van de hand moest doen. Twee mo- gelijkheden deden zich voor: de opium in zee werpen of de voor- raad verkopen. De Republikeinse regering koos de tweede. Geen kogelpuntpennen mil. administrate Tweede zitting federale conferentie gesloten ER MAG NOG 1500 TON NAAR ENGELAND Met hangende pootjes terug DE INHULDIGING Repetitie in de Nieuwe Kerk Eersfe na-oorlogse olieboring op )ava ZIEKE AAN LAND „Karel Doorman" doef Hoek van Holland aan Ter gelegenheid van de aan- vaarding der regering door H.M. Koningin Juliana op 4 September a.s., is in opdracht van de firma C. J. Begeer te Utrecht een penning ontworpen door de beeldhouwer Maarten Pauw. Deze penning, die ener- zijds de beeltenis van Koningin Juliana draagt en anderzijds een afbeelding van de Ridder- zaal, zal na de ambtsaanvaar ding van de nieuwe Koningin algemeen verkrijgbaar worden gesteld. De rechtspositie van de Indische ambtenaar Peter Leo Smeets overleden Noordhollands Een tegendemonstratie. Drie uur nadat de demonstraties van de Socialistische Eenheidspartij vo6r en in het Berlijnse stadhuis plaats hadden, kwamen ongeveer 5000 Berlijners bijeen voor de ru'i nes van de Rijksdag. Deze bijeen- komst was belegd door de anti- communistische meerderheid van Berlijn, bestaande uit sociaal-demo- craten, Christelijk-democraten en democratische liberalen. Het woord werd gevoerd door vertegenwoordi- gers van deze partijen en door Otto Suhr, de president van de ge meenteraad. Alle sprekers veroor- deelden ten sterkste de demonstra- tie, die tevoren had plaats gehad alsmede de algemene houding van de communisten, die zij er o.a. van de echte zijn. E4n „Wij zul- Terwijl de binnendringers plaats namen op de zetels van de raadsle- den, zongen de duizenden betogers, die opeengepakt in de nauwe stra- ten voor het stadhuis, de Interna tionale en zwaaiden met de rode banieren. De leiders van de socia listische eenheidspartij voerden in de raadszaal het woord. Een van hen, Karl Litke, beklom het spreek- gestoelte en zei, dat het nu niet de tijd was voor een lange redevoe- ring. „Het uur van handelen is thans aangebroken", schreeuwde hij. „Sinds October 1946. toen de socia listische eenheidspartij de gemeen- teraadsverkiezingen verloor, heeft het gemeentebestuur niets gedaan in het belang van de Berlijnse bevol- king" .Deze woorden werden ont- vangen met een kreet: „Weg met het gemeentebestuur". Litke vervolgde: ..Wij eisen, dat de arbeiders een stem krijgen in het bestuur- van de stad. De socia- listen hebben slechts de reactie weer op het kussen geholpen" (de socialisten behaalden namelijk bij de verkiezingen van 1946 een klin- kende Overwinning op de Eenheids partij). Zwaaiende met het noodprogram- ma voor de winter, dat door de Eenheidspartij is opgesteld, riep Litke uit: „Het gemeentebestuur staat voor een catastrophe. De meerderheid is gevlucht voor dit programma. Er moet een einde ko- men aan dit failliete bestuur. Dat moet ons doel zijn. Wij moeten een nieuw democratisch bestuur vor- men. dat hand in hand met de grote Sowjet-unie en de Oost-Europese landen samenwerkt. Toen zijn laatste woorden door de zaal klonken hieven de 500 toehoor- ders de Internationale aan. Litke zette niet uiteen hoe hij dacht een nieuwe gemeenteraad te vormen. De Eenheidspartij heeft zich reeds uitgesproken tegen het houden van verkiezingen in de herfst. Na Litke's rede verlieten de be togers het stadhuis en voegden zij zich bij de enorme menigte voor het gebouw. Toen velen van hen de neiging toonden om naar huis te gaan, werkten de leiders van de Een heidspartij zich door de menigte heen en riepen: „Wat gaan jullie doen? De bijeenkomst opbreken? Blijft hier tot het voorbij is". Er zijn geen slachtoffers gevallen. Ooggetuigen vertelden slechts een klein incident gezien te hebben, toen iemand uit een raam op de tweede verdieping van het stadhuis met een nummer van het met Ame- rikaanse vergunning verschijnende blad „Der Abend" zwaaide. 15 be togers stormden de trappen op, maar zij konden hem niet vinden. Om ongeveer 3 uur had een groot De Gouden Koets is in de hoofdstad! Om kwart voor vier Donderdagmiddag arriveerde de speciale trein, waarmee de gouden koets en de andere veertien rijtuigen, die om een uur van Den Haag op trans port werden gesteld naar Am sterdam, in 't goederenstation van de Spoorwegen in de Rietlanden aan. Nadat de gouden koets was gemonteerd, ging het stad- waarts. In de avonduren is het kosthare rijtuig naar de Brandweerkazeme in de Hont- horststraat gebracht, waar commandeur D. Doets „het goud" enige dagen veilig bij „het koper" van de brand- weerwagens zal opbergen. beschuldigden, dat zij „verdelers van Berlijn" der sprekers verklaarde: len niet wijken voor putschpogin- gen noch voor bedreigingen of in- timidatie". De Berlijners juichten de sprekers toe. Enkele sprekers eisten, dat de gemeenteraad toe- stemming krijgt „op een neutrale plaats" buiten de Sovjet-sector te vergaderen. Hedenmorgen zou de gemeente raad van Berlijn in vergadering bij een komen. Generaal Clay, de Amerikaanse militaire bevelhebber in Duits- land, heeft verklaard, dat pogin- gen van de Berlijnse demonstran- ten om het bestuur van de Duitse hoofdstad over te nemen tot mis- lukking gedoemd zijn. „Er zullen geen actiecomite's het bestuur over de millioenen mensen waarvoor wij verant - woordelijk zijn overnemen" ver klaarde Clay op een informele- persconferentie. Dr. Friedensburg, burgemeester van Berlijn, verklaarde tegenover de journalisten, dat hij niet van mening was, dat „een werkelijke putsch was voorbereid, om te trach- ten zich van het stadhuis meester te maken. Zij wilden ons alleen bang maken en het stadhuis doen verlaten om dan later te kunnen zeggen, dat men op ons geen staat kan maken". Bij de inhuldigingsplechtigheden van Koningin Juliana op zes Sep tember a.s. in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal Z. H. de Paus ver- tegenwoordigd worden door Mon- seigneur Valerio Valeri, apostolisch nuntius. BAT A VIA, 27 Aug. (Aneta) Hedennacht is een grote hoeveei- heid opium in beslag genomen bij een bekende opiumschuiver te Ba- tavia De opium was van dezelfde kwaliteit en op dezelfde wijze ver- pakt als de uit de republiek ge- smokkelde opium, die de politie de laatste weken heeft gevonden. Vier Chinezen zijn in verband hiermede gearresteerd, aldus ver- nam Aneta uit gezaghebbende bron. de het NEW YORK, 27 Aug. In Verenigde Staten heerst op ogenblik een hittegolf, die alle re cords schljnt te gaan slaan. In New York was de temperatuur heden morgen vroeg boven de 100 graden Fahrenheit. In Connecticut stond de thermometer Donderdag op 112 graden Fahrenheit, te „Cold Point" in Pennsylvania op 100 graden, en te ..Furnace" in Kentucky op 105 graden. Reuter meldt, dat welingcliehte kringen te Londen hebben ver klaard, dat maarscbalk Stalin en de drie westelijke afgevaardigden Maandag tijd ens hun onderhoud op het Kremlin tot algemene over eenstemming zijn gekomen over de valutahervorming voor Berlijn. Een verdere samenkomst op het Kremlin, die waarschijnlijk heden- avond plaats vindt, zou noodzake- iyk zijn voor de bespreking der details. Donderdagmiddag kwamen de af- gezanten op de Britse Ambassade te Moskou bijeen om naar men aan- nam, een onderlinge regeling te wjllen treffen voor een nieuw on derhoud met Molotof. Het Britse kabinet kwam giste- renavond in speciale zitting bijeen. Doch slechts vijf leden van het ka- 1 binet konden deze speciale zitting meemaken. Het waren Bevin en Alexander, resp. minister van bui- tenlandse zaken en defensie. Ver- der waren aanwezig maarschalk Montgomery, chef van de generale staf, Cunningham, admiraal van de vloot en Tedder, maarschalk van de R.A.F. Men neemt aan, dat onder nieer ter sprake zijn gebracht: de 'laatste ontwikkelingen van de be- De minister van Oorlog en van Marine a.i. mr. W. F. Schokking bracht Donderdag in verband met zijn recente ambtsaanvaarding een bezoek aan zijn Belgische college de Fraiteur, ter kennismaking. Mr. Schokking was vergezeld van zijn kabinetschef, kolonel Calmeyer en zijn vleugeladjudant, kapitein jhr. van Lidth de Jeude. Nog Don derdag zou hij naar Nederland te- rugkeren. Het Deense s.s. „Sunnam" ligt nog steeds vijf mijl ten n.w. van 't vuurschip „Goeree". De sleepboot uit Vlissingen is in verband met de hoge zee gisterenmorgen niet uit- gevaren. Voorlopig dreigt er voor de „Sunnam" geen gevaar. Nu het weer verbeterd is, is uit Vlissingen de sleepboot „Adrien Letzer" uitgevaren om de..„Sunnam assistentie te verlenen. sprekingen te Moskou, de toestand op Malakka, vertraging der demobi- lisatie en andere defensiekwesties. Voor de speciale zitting van het kabinet bracht Bevin een bezoek aan premier Attlee, die in het zie- kenhuis een behandeling ondergaat, teneinde hem een rapport uit te brengen over de vooruitzichten van de besprekingen te Moskou. Z H.Exc de Bisschop van Haar lem'zal Dinsdag 31 Augustus geen audientie verlenen. Even talrijk als de begroetenden was het gezelschap, dat de reis uit de Oost heeft aanvaard en uit 22 personen bestond. onder wie zich vele echtgenoten bevonden. De lei- der van de delegatie is prof. dr. P. A. Hoesein Djajadiningrat. secreta- ris van staat voor opvoeding, kun- sten en wetenschappen van de voor- lopige federale regering. Sultan Hamid II, die zo langzamerhand een vaste gast In ons land is geworden, was met zijn echtgenote wederom meegekomen. Hij zal, in tegenstel- ling tot de overige leden van de delegatie, die voor het merendeel kort na de inhuldiging weer naar Indonesie zullen vertrekken, ruim anderhalve maand in Nederland vertoeven. Voorts behoren tot het gezelschap afgevaardigden o.a. uit Oost-Indonesie, Oost-Sumatra, Bor neo, Riouw en Billiton. Teunkeu dr. Mansoer, het staats- hoofd van Oost-Sumatra komt rechtstreeks uit Bandoeng, waar een conferentie is gehouden, die advies zal uitbrengen over het voorlopige ontwerp van een inte- rim-regering. Dr. Mansoer heeft de conferentie wegens zijn vertrek naar Nederland kort voor het einde moeten verla ten. Hij heeft dan ook het advies niet bij zich. Dr Mansoer deelde echter des- gevraagd mede, dat het advies uiterlijk Woensdag is klaargeko- men. Hij verwacht het advies nog deze week in Nederland. Op een desbetreffende vraag zei dr. Man soer. dat hij de tijd voor de in- stelling van een interim-regering stellig thans gekomen acht. Hij wilde het zelfs nog sterker uit- drukken. „De tijd is daarvoor thans critiek", aldus het staats- hoofd van Oost-Sumatra. Het talrijke gezelschap hield zich enige tijd op in de fleurig met bloemen versierde aankomstbarak van Schiphol en begaf zich tegen half tien met de ministers naar 's Gravenhage De eerste leden van de deputatie kwamen reeds Woens dag op Schiphol aari. Verordeeld wegens ..hoogverraad en deelneming aan, de guerilla op- stand" zijn vijftien verzetslieden, onder wie twee vrouwen, in Athene en Lamia geexeeuteerd. „De verkoop", aldus het commu nique, ,is echter geschied volgens door de regering vastgestelde re gelingen en daarom kan het dus hier geen contrabande betreffen. Bovendien is de republikeinse re gering niet gebonden aan interna- tionale bepalingen t.a.v. de ver koop van opium, omdat zij nooit internationale overeenkomsten om- trent deze zaak heeft getekend Aneta meldt het volgende: De direa'seur van het kabinet van dr. van Mook, dr. P. J. Koets, heeft in een persconferentie enkele stukken getoond, die betrekking hebben op de opiumsmokkelaars, waarbij hoge republikeinse func- tionarissen betrokken zijn. Dr. Koets zeide:: „Ik kan niet accep- teren, wat Sjahrir zeide, name lijk, dat de republikeinse rege ring niets te maken had met de verkoop van opium". Allereerst liet dr. Koets het do cument van de benoeming van Moekarto zien, waarbij deze vol- macht kreeg tot supervisie van de financien van de republikeinse ver- tegenwoordigers in Zuid-Oost-Azie en Australie. Het stuk is onderte- kend door Hatta en gedateerd 24 Juli Dit is dus in strijd met de verklaringen van de republikeinse vertegenwoordiger in Canberra, dr. Asman, die zeide niets af te weten van de benoeming van Moekarto, die opdracht zou hebben zijn (As- mans) financien te controleren. De inatructies voor Moekarto werden getekend door de republikeinse minister van financien, A. Mara- mis. Een foto van dit document werd eveneens door dr. Koets ge toond. Voorts liet hij twee reisor- ders zien, waarvan een aan Moe karto als delegatielid door een re publikeinse instantie was ver strekt, terwijl de tweede aan Moe karto als correspondent van het blad ..Soember" was overhandigd. Bij een politieonderzoek had Moe karto gezegd ,.Mijn aanstelling bij de delegatie geschiedde toch alleen maar om tussen Djogja en Batavia te kunnen reizen, dat begrijpt u zelf wel". Toen Sjahrir premier was. Het belangrijkste stuk, waarvan een fotocopie werd getoond, was echter het document, dat met me- dewerking van Moekarto was op gesteld ten behoeve van de repu blikeinse rekenkamer In het do cument kwamen diverse verkopen van opium voor in de periode van Mei 1947 toen Sjahrir premier was tot Juli van dit jaar. Uit dit staatje blijkt, dat minister Ma- ramis een van de kopers van opium was. terwijl de „vice-presi- dent" genoteerd staat in de koiom van personen of instanties, aan wie de betalingen voor de opium ten goede komen. Dr. Koets zeide, dat uit de ge- toonde documenten toch wel dui- delijk blijkt, dat de republiek yeeds opium smokkelde, toen Sjahrir nog premier was. De opiumaffaire wordt nog steeds door de politie onderzocht, zodat meer inlichtngen binnenkort verwacht kunnen wor den. Bij beschikking van de minister van Oorlog is het gebruik van de kogelpuntpennen (Ball-Pointpen- nen) in de militaire administratie en briefwisseling verboden. BANDOENG, 26 Aug. (Aneta) - De tweede zitting van de federale conferentie is gesloten, aldus het Bandoengse blad „Persatoean". Ge- durende de eerste helft hield de conferentie zich bezig met het be- spreken van het uit Nederland toe- gezonden voorontwerp inzake het bestuur in overgangstijd. Na deze besprekingen werd een rapport op gesteld, dat aan de regering in Den Haag zal worden toegezonden, Het bijzondere federaal overleg, de vergadering van hoofden van zelf- standige gebiedsdelen, heeft zich eveneens met het ontwerp bezigge- houden. Met de voorlopige federale re gering werd contact opgenomen t.a.v. het zenden van een delegatie naar Den Haag voor het aanbieden van de bereikte resultaten; hierbij zou gebruik gemaakt kunnen wor den van de aanwezigheid van een deel van de vooraanstaande figu- ren, die tot het overleg behoren en die in Nederland zullen vertoeven voor het jubileum en de inhuldi- ginp=f=esten Onlangs is, zoals bekend, een ver. groting met 2000 ton toegestaan van het quotum tomaten, dat naar En- geland geexporteerd mocht worden. Donderdag was dit aanvullende quo tum uitgeput, Des morgens werd er echter bericht o'ntvangen, dat Ne derland nu nog 1500 ton tomaten naar het Britse rijk mag exporteren. Op het tijdstip dat ook deze hoe veelheid is afgeleverd zal, naar men aanneemt, de Nederlandse tomaten- oogst zo goed als geheel opgeruimd zijn. Eind vorige week liepen de prijzen van tomaten, die naar En- geland geexporteerd worden. op tot f 21 per bak van 12'/i kg. Thans zijn deze prijzen teruggelopen tot f 16.a f 17.per bak. Enige tijd geleden nam zekere v. H. uit Nieuw en St. Joostland de wijk naar het buitenland met me- deneming van een bedrag van f 6000 van zijn patroon uit Middelburg. Hij is thans teruggekeerd en heeft zich bij de politie gemeld. Na rond- zwervingen in Belgie, Frankrijk en Luxemburg was het geld op. Hij is in het huis van bewaring te Mid delburg opgesloten. Vele vooraanstaande in den lande waren Donderdagmorgen verzameld in de Nieuwe Kerk om mede te werken aan enige tjjd- proeven voor de plectigheid op 6 September. Onder hen bevond zich Prins Bemhard, die zich persoonlijk van de voorbereidin- sren op de hoogte wilde stellen. Later heeft de Prins zich nog enige ogenblikken opgehouden in het paleis op de Dam. Voorts waren aanwezig. schout bij nacht N. A. Rost van Tonningen. de It ter zee le klasse H. A. W. Goossens, adjudant van H. M. de Koningin, It generaal H. J. Kruls, chef van de generale staf en mr. J. C. baron Baud, secretaris van Prin- ses Juliana In het middelpunt der belang- Itelling stond baronnesse Sweerts de Landas Wyborgh, de echtgenote van de jagermeester van H. M, de Koningin. Zij stelde Donderdag voor de in te huldigen Koningin Juliana, die de Nieuwe Kerk aan de Damziide betreedt en zich dan over de rode tapijten naar haar zetel voor het koorhek begeeft. Teneinde de repetitie zoveel mo- gelijk met de werkeliikheid over- een te doen stemmen had men de baronesse een op het hermeliinen kleed galiikende mantel van lin- nen aansemeten, zodat ook de slip- Dendragers zich konden oefenen. De reneterenden. die de tijdproe- ven twee uur voor*7etten. <?in£en -Mi** ni+oon SOERABAJA, 26 AUG. (Aneta). Op het boorterrein Kroeka aan de oostzijde van Soerabaja, is de BPM begonnen met de eerste na-oorlogse olieboring op Java. Reds heeft men een diepte van 130 meter gepas- seerd. Op driehonderd meter diep te worde een olielaag verwacht. Het vliegkampschip „Karel Door man", teruggekeerd van IJmuiden, heeft Zondag Hoek van Holland aangedaan, teneinde een aan blinde- darmontsteking lijdende patient, de marinier Attikus, aan wal te bren gen. In verband met het zeer woe- lige water was het een sleepboot niet mogelijk het schip, dat tot even voorbij het station doorstoomde, te benaderen. De „Karel Doorman" heeft daar- op zelf een reddingsboot uitgezet. waarmee de patient aan land werd gebracht. Daar stond een ambulan ce-auto gereed om de man naar een hospitaal te vervoeren. De „Karel Doorman" is daarop weer naar zee vertrokken, vermoedelijk om nog- maals te proberen via het Noord- zeekanaal Amsterdam te bereiken. BATAVIA, 26 Augustus (Aneta)-. Het „Dagblad" meldt, dat mr. F. H. M Werners, die verbonden is aan het departement van sociale zaken in Den Haag en thans sedert enige dagen te Batavia vertoeft, de opdracht heeft gekregen op korte termijn een voorstel betreffende de rechtspositie van de ambtenaar in Nederlands-Indie op te tellen in verband met de zich wijzigende toestand aldaar. Dit voorstel zou binnen een maand gereed moeten zijn. Op 81-jarige leeftijd is te Zende- ren overleden Pater Leo L. Smeets van de orde der carmelieten. De overledene, die officier in de orde van Oranje Nassau was, genoot in Twente bekendheid door de oprich- ting van het gymnasium St. Alberti. waarvan hij lange tijd rector is ge- weest. Pater Smeets richtte tijdens zijn provincialaat te Hoogeveen en Aalsmeer nieuwe kloostertehuizen i op.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1