1 i t\ I jFTIG JAREN heeft Zij de last der Regering van het Koninkrijk der Nederlanden gedragen, 'thans legt Hare Majesteit Koningin Wilhelmina de Kroon af. Reeds sinds vele maanden maakte het Nederlandse Volk in al zijn ge- iedingen zich op, het gouden jubileum van Haar Regering zo luisterrijk mogelijk te vieren, toen ons het bericht overviel, dat de Koningin, gedwongen door de toestand van Haar gezondheid en omdat bij het klim- men der jaren de last der Regering Haar te zwaar begon te vallen, besloten had afstand van de troon te doen ten behoeve van Haar Dochter, Hare Koninklijke Hoog- heid Prinses Juliana. Zo wordt het Gouden Regerings- jubileumfeest ook een afscheid. En drieledig is het motief, om wijd en zijd in dit speciale Herdenkings- nummer de gouden Regeringsperiode van de Koningin te belichten, omdat op de 31 e Augustus aanstaande heel het Volk zich weer beijvert, Haar verjaardag - de 68e nu - in het kader der nationale feesten met extra- glans te vieren. Deze drieledige beweegreden van de nationale feestvieringen, waarvoor wij nu staan - de Inhuldiging van de nieuwe Koningin is een kostbaar hoofdstuk apart - dwingt t Nederlandse Volk tot bezin- ning over al datgene, wat Koningin Wilhelmina voor het Koninkrijk geweest is. Daartoe vindt onze talrijke lezersschare door woord en beeld volop gelegenheid in de vele extra-bladzijden, welke het ,,Nieuw Noord- holiands Dagblad", redactioneel en technisch extra ver- zorgd, haar heden aanbiedt. In dit woord ,,ten geleide leggen wij gaarne de nadruk op de plicht van dank- baarheid, waarvan ons Volk nu doordrongen moet zijn. Dankbaarheid op de eerste plaats jegens God, Die aan ons Land en ons Rijk zulk een hoogstaande Vrouw als overtuigde, diep-gelovige Christen-Vorstinne schonk; dankbaarheid jegens de jubilerende en scheidende Koningin, voor alles, wat Zij voor Nederland gedaan heeft. Meer dan menigeen beseft, is de Koningin - vijftig jaren lang! - geweest de sterke Leids vrouwe, het Nationale Voorbeeld, het symbool der Vaderlandse Vrijheid en Nationale Eens- gezindheid, de sterke Band, die het Volk tot een waar Volk aaneensnoerde. Dit zijn geen gelegenheidswoor- den, gelijk ze op andere dagen wel eens opgeld kunnen doen! Deze woorden zijn de vertolking van gedachten, die werkelijk in ons Volk levendig zijn. Temidden van landen en volkeren heeft ons Nederland zich in de wereldgeschiedenis, in rustige dagen en in woelige tijden, ontwikkeld tot een grote Natie, die Haaf plaats onder de zon verdiende. Het Nederlandse Volk, de Nederlandse Staat, de Nederlandse Volksgemeen- schap, hoe wil men het betitelen, is in de loop der geschi'edenis geworden tot een gezonde Natie, die hoge maatschappelijke en culturele waarden heeft helpen vormen en hooghouden. Dat is eeuwen lang geschied in nauwe vereniging met de Oranjes, maar nooit is er een Dranje geweest als Wilhelmina van Nassouwe, die zo lang zoveel heeft gedaan! Te midden van veel strijd binnen en buiten zijn grenzen, heeft Nederland leren opzien naar zijn Koningin, als een werkelijke, levende, nationale krachtbron. Er mag al eens^ menings- verschil zijn over de eigenlijke betekenis van net begrip Nationaal, nooit is dat verschil van inzicht aan- wezig, als het gaat over de betekenis van de Koningin en Haar daden in deze vijftig jaren van Haar Regering. Dan weet men, dat nationaal betekent: heel de Natie omspannend. En in die zin is er niets en niemand, die Koningin Wilhelmina evenaart. Zij was en is, nu nog, de Nationale Figuur bij uitnemendheid en bij dit drieledig Nationaal gebeuren - Haar 68e verjaardag, Haar Gouden Regeringsfeest en Haar heengaan als regerend Vorstin - paren wij de vertolking van onze dankbaarheid met die der duizenden en»tienduizenden en honderdduizenden in stad en land: aan Hare Majes teit Koningin Wilhelmina hartgrondige dank en diep- gevoelde erkentelijkheid voor de grote daden van wijs beleid en bestuur, welke Zij in de tijdsduur van een halve eeuw ten bate van het geliefde Koninkrijk heeft verricht! f'j

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5