is Auriol doet bcroGp op Robert Schursion tot vorming van een kabinet WIJ ZIJN DANKBAAR VOOR ALLES wat Zij voor ons volk geweest is f De tweede Duitse Republiek wordt Woensdag geboren Voor Alkmaar en omgeving m Ramadier gaf opdracht terug Herderlijk schrijven van de Bisschoppen in verband met het Regeringsjuhileum M DE CRISIS IN FRANKRIJK Kerkelijke viering op 31 Augustus en 6 September Wat Reynaud wilde Wanneer N.H.D. niet verschijnt Dr. van Mook naar Nederland Juan Carlos Groot werk van Anton van Welie Extra bon voor boter of vet Zaterdagavond in Amsterdam Assemblee von Bonn komt bijeen Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs f 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4'.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct- Buiten God is 't nergens veilig Vondel MA AND AG 30 AUGUSTUS 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11349 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank V? 7j 18.000 zangeressen en zangers zullen morgen H.M. Koningin Wilhelmina op Haar 68ste verjaar- dag een aubade brengen voor het Koninklijk Paleis op de Dam. Evenals in 1898 zal de thans bijna 80-jarige dirigent Fred Roeske de zanghulde op Koninginnedag leiden. Zaterdagmiddag werd een generale repetitie gehouden. Een overzicht over het massale koor van het Paleis uit. HET HOOGWAARDIG EPISCOPAAT heeft gisteren in alle kerken een Herderlijk Schrijven doen afkondigen betreffende het Regeringsjubileum van H.M. de Koningin, waarin de beteke- nis van dit jubileum wordt belicht en mededelingen worden ge- daan over de kerkelijke viering. Wij pubilceren dit historische document hier in zijn geheel: ORGEN, 31 Augustus, de eerste, en Maandag 6 Sep tember, de tweede nationals feestdag, zal het Nieuw Noord hollands Dagblad niet verschij- nen. Onze bureaux zijn op die dagen gesloten. De Directie. Koningin Wilhelmina zal troonwisseling aankondigen OP ZATERDAG 4 SEPTEMBER a.s. te 11.30 uur op het Ko ninklijk Paleis te Amsterdam zal H.M. de Koningin, in het bijzijn van H.H. K.K. H.H. Prin ses Juliana en Prins Bemhard, afstand doen van de kroon. De eenige aanwezigen bij deze plechtigheid zullen zijn de voorzitter van de beide Kamers der Staten-Generaal, de minis ters, de vice-president van den Raad van State, de leiders en leden van de deputaties uit In donesie, Suriname en de Ne- derlandsche Antillen, de Com- missaris der Koningin in de provincie Noordholland, de bur- gemeester van Amsterdam en de directeur van het kabinet der Koningin, die de acte van afstand mecje zullen ondertee- kenen. Klokslag 12.00 verschijnen Koningin Juliana en H.K.H. Prin ses Wilhelmina met den Prins der Nederlanden op het balkon van het paleis, waar Prinses Wilhelmina en Koningin Julia na eenige woorden zullen spre- ken. Erfgenaam van de Spaanse troon? VOOR DE RAAD VAN STATE De Haagse schilder Anton van Welie bij zijn schilderij. Op 23 Augustus heeft een gewapende Indonesische bende van 20 tot 30 man op een tiental kilometers afstand van Poerwakarta, tussen Batavia en Bandoeng, een goederentrem tot ontsporing gebracht. Hierbij werden van het treinpersoneel 3 Indonesiers gedood en 7 gewond, terwijl de overige leden van het personeel door de bende werd weggevoerd. Overzicht van het terrein waar de ramp plaats had. Nieuuu Noordhollands IrfiRI X Beminde Gelovigen, AUerwegen maakt men zich op om op de meest feestelijke wijze te vieren het 50-jarig regeringsjubi leum van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. Deze weken staan ge heel in het teken van de dankbare herdenking van dit enige feit in de geschiedenis van ons Vaderland. En inderdaad, er is reden om t'eest te vieren. Dankbaar grijpen wij de voltooiing van het 50ste jaar van Haar zegenrijk bestuur aan, om uiting te geven aan onze grote vreugde, onder haar koninklijk ge- zag te hebben mogen leven. God heeft ons in haar een koningin ge- schonken, die door haar wijs beleid «>n door de hoge opvatting van haar taak de liefde en genegenheid heeft gewonnen van heel het Ne- derlandse volk. Zij was nog jong, toen het hoog- ste bestuursgezag in voile zwaarte op haar schouders ging drukken, maar van het begin af toonde zij zich haar hoge verantwoordelijkheid bewust en de uiterste plichtsge- trouwheid en de algehele toewijding waarmee zij zich kweet' van haar taak, vervulde zo goed als alle lagen van ons volk met eerbied en ont- zag voor de hoogheid en ongerept- heid van haar persoon. Tegenover de grote eenzaamheid, die het be- kleden van de hoogste waardighe- den met zich medebrengt, stond de hoge achting, die het Nederlandse volk jegens Haar koesterde. Wij zijn ons echter pas goed be wust geworden, welke plaats zij in- nam in onze harten, toen een over- machtige vijand ons laaghartig overviel en ons onafhankelijk volks- bestaan bedreigde en wij jaren lang geknecht werden door de slaven van een satanisch regiem. Wij hebben ons! gewarmd en ge- troost aan de bemoedigende en op- wekkende woorden, die Zij van overzee tot ons richtte. Nooit had- den wij ons zo verbonden met Haar gevoeld, zo den met Haar als in de jaren van beproeving en lijden. En wat wij voor alles in haar bewon- derden en waardoor zij onze liefde en aanhankelijkheid opwekte, dat was het herhaalde getuigenis van haar geloof in Christus en van haar onwrikbaar vertrouwen op God. En juist dit gemeenschappelijk geloof in Christus deed haar woorden zo'n diepe weerklank vinden in de har ten van alle christenen, ja in de harten van heel het Nederlandse volk, .dat toch altijd nog een chris- telijk volk mag genoemd worden. Wij zijn dankbaar, innig dank baar, voor alles, wat zij voor ons volk geweest is, en daarom gaat onze dankbaarheid allereerst uit raar God, de Gever van alle goeds, die ons in Wilhelmina zulk een h-.ningin geschonken heeft. Daarom zal in alle kerken van ons land, alsmede in de kapellen, waar- r een rector is aangesteld, op plaatsen, waar hat gevoegelijk op 31 Augustus een gezongen plechtige H. Mis worden opge- dragen, waarna het Te Deum zal worden gezongen. Op plaatsen, waar zulks wegens de burgerlijke festi- viteiten bezwaarlijk is, zal 's avonds tevoren een plechtig Danklof wor den gecelebreerd met Te Deum en gebeden voor Hare Majesteit. In die plaatsen, waar meerdere parochies zijn, gelieven de Zeereerwaarde He- ren Pastoors onderling overleg te plegen, opdat in al die parochies de kerkelijke viering uniform geschie- de. B. G. Het is u bekend, dat Hare Majesteit heeft besloten om het 50- jarig regeringsjubileum te doen sa- menvallen met het einde van haar zegenrijk bestuur. Dit besluit heeft ons alien, zo innig aan haar ver- knocht, droef gestemd, maar met eerbied hebben wij haar beslissmg aanvaard, omdat wij weten, dat al- leen het welzijn van haar volk met achterstelling van ledere persoon- lijke overweging haar tot dit besluit heeft gebracht. Niet alleen de last der jaren, maar niet minder de zor- gen en het lijden der bezettings- jaren en de vele moeilijke na-oor- logse vraagstukken op schier ieder terrein van het staatkundig leven hebben ongetwijfeld het rechtmatig verlangen in haar doen ontstaan, de zware verantwoordelijkheid van 's lands bestuur aan jongere krachten over te dragen. En het vertrouwen, dat zij meende te mogen stellen in haar dochter, heeft het haar verge- makkelijkt dit gewichtig besluit te nemen. Thans wordt dan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana geroepen de hoogste leiding in 's lands zaken in handen te nemen. Voorwaar een bovenmate zware taak. Daarom B. G. vragen Wij u met aandrang veel voor haar te bidden: dat de H. Geest haar verstand moge verlich- ten en haar wil sterken,_ opdat zij steeds tot het juiste inzicht kome en de kracht vinde die besluiten te nemen, die het welzijn van ons va derland het meeste dienen. Bidt ook, dat zij door haar leven en werken een lichtend voorbeeld zij voor haar volk, evenals haar moeder. En om die genade van de H. Geest af te smeken over haar en heel de koninklijke familie bepalen Wij. dat in alle kerken van ons land en in alle kapellen, waarover een rector is aangesteld, op de dag harer in- huldiging, de 6e September a.s., de Votiefmis van de H. Geest zal wor den gezongen. En zal dit Ons Herderlijk schrij ven in alle tot de Nederlandse Kerk- provincie behorende kerken alsmede in de kapellen, waarover een rec tor is aangesteld, op Zondag 29 Aug. onder alle vastgestelde H.H. Missen op de gebnnkelijke wijze van de preekstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht de 24e Juli 1948. t JOH. KARD. DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht, f P. A. W. HOPMANS, BisSchop van Breda, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond. t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem. W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch. Nadat Ramadier het Elysee verla- ten had waar hij zijn opdracht had teruggegeven, zette hij aan de jour- nalisten de redenen uiteen, waarom hij geweigerd had een regering te vormen. Ramadier gaf te kennen, dat hij tijdens zijn besprekingen met partijleiders van de zijde der M R.P. volledige steun toegezegd had gekregen. De Radicalen hadden hem echter alleen verzekerd, dat zij hem persoonlijk gunstig gezmd waren. Ramadier achtte daarom zijn vooruitzichten op succes in de As- semblee onvoldoende. Hij zou de onderhandelingen wel voortgezet kunnen hebben, doch er was geen tijd te verliezen. „Wat wij nodig hebben is een snelle beslissing, waarbij eigen belangen niet voorop moeten staan." Van welingelichte kringen, die in nauwe relatie staan met het Franse ministerie van financien, werden Zaterdag de volgende bijzonderhe- den vernomen over het economische en financiele plan van Paul Rey naud. dat de val van het Ministerie- Marie heeft verhaast. Het plan omvatte maatregelen op korte termijn, die onmiddellijke verlichting moesten brengen en een politiek op lange termijn tot verzekering van het economische herstel van Frankrijk. De maatregelen die men onmid- dellijk in werking wilde laten tre- den, waren: 1) ingrijpende verla- gingen van de staatssteun aan gena- tionaliseerde ondernemingen, welke deze subsidies van ongeveer 130 milliard francs tot op 12 milliard francs zouden hebben terugge- bracht. Tevens zou een strenge controle worden uitgeoefend op de leiding van deze ondernemingen. 2) verlaging van de militaire begro- ting met 50 milliard francs, hetgeen haar tot ongeveer 25% van de to- ROBERT SCHUMAN, de bekende katholieke politicus, lid van de M.R.P., is Zondagavond door Vincent Auriol, de president van de Republiek, aangezocht tot vorming van een nieuwe regering. Schuman zou hedenmorgen om tien uur met zijn raad- plegingen beginnen. Tevoren had de socialist Ramadier, die Zaterdag was aangezocht als premier, het verzoek van Auno van de hand gewezen. Men acht het waarschijnlijk, dat Schuman hedenmiddag president Auriol zal kunnen zeggen of hij een regering kan samenstellen of niet. tale begroting zou hebben vermin- derd, in plaats van 32% daarvan. 3. drastische besnoeiingen van de be- stuursdiensten. 4) strenge straff en voor misbruiken, die tot geinfla- teerde prijzen leiden. 5) verminde- ring van de loonbelasting met 1/3 en verhoging van de kindertoeslag met 12% en een maandelijkse uit- kering voor alle arbeiders geduren- de de komende vier maanden van 1 500 francs te Parijs, en van 1000 francs elders in Frankrijk in ver band met de kosten van levens- onderhoud. De plannen op lange termijn om- vatten: 1) terugkeer in het komende jaar tot de ..vrije lonen", zodat deze niet langer meer door de regering zouden worden vastgesteld, doch door besprekingen tussen werkge- vers en werknemers 2) een mone- taire hervorming, eveneens in het komende jaar, die het aan de staat en aan de burgers mogelijk zou ma- ken stabiele contracten aan te gaan. Paul Reynaud. de demissionai- re Franse minister van financien, heeft in een interview met Reu- ter verklaard, dat verhoging van het loohpeil de Franse export- campagne in gevaar zou brengen. Wanneer de export niet vergroot wordt, aldus Reynaud, zal Frank rijk volgend jaar geen katoen, wol, leder, rubber en allerlei an- dere voor de industrie onontbeer- lijke grondstoffen kunnen invoe- ren. BATAVIA, 29 Aug. (Reuter) Volgens een communique van Ne derlandse zijde zal dr. van Mook op verzoek van de Nederlandse rege ring op 8 September naar Nederland gaan voor besprekingen over de situatie in Indonesie. Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen te Madrid en San Sebastian heeft generaal Franco j.l. Woensdag aan kroonpretendent Don Juan me- degedeeld, dat hij diens oudste zoon Juan Carlos, als prins van Asturie en erfgenaam van de troon wilde erkennen als Don Juan zijn eigen aanspraken zou laten varen. Don Juan zou geantwoord hebben, dat hij met zijn adviseurs zou overleg- gen en de grootst mogelijke aan- dacht aan de kwestie zou schen- ken. Generaal Franco vond goed, dat de zoon van Don Juan naar Madrid zou komen om te studeren, als Don Juan ten gunste van zijn zoon af stand van zijn rechten deed. Franco stelde in dit verband voor, dat prins Juan Carlos officieel zijn in- trek zou nemen in het oude paleis San Telmo te Sevilla. Zondag heeft de Spaanse pers voor het eerst melding gemaakt van de ontmoeting tussen Don Juan en Franco, die Woensdag plaats vond. Geen blad gaf commentaar op de gebeurtenis. over die kan, of Momenteel legt de Haagse schil- der Antoon van Welie de laatste hand aan een groot jubileumstuk. dat een plaats zal krijgen in het gebouw van de Raad van State. Dit doek, twee meter hoog en drie me ter lang, is ingedeeld als een drie- luik. In het middenstuk ziet men onze Landsvrouwe, die afstand doet van de Kroon. Zij is voorgesteld met de rijksappel in de rechterhand, terwijl zij met de'linkerhand op de aanstaande Koningin Juliana wijst. De regeringsgedachte wordt door twee caryatiden uitgedragen, die respectievelijk de Bijbel en de Wet vasthouden. Boven de Koningin staat als alles beheersende figuur de Christus der Goddelijke Wijsheid. die met liefde op de vorstin neerziet en Zijn zege- nende handen over haar uitgestrekt houdt. Als wapenspreuk leest men: „Ik heb gehandhaafd voor God en mijn Volk, amen". In de monumentale zetel ziet men een engel, die boven het hoofd der Koningin het kruis met de palmtak houdt: de symbolen van lijden en glorie, zo ten voile beleefd in de vijftig regeringsjaren van deze Moeder des Vaderlands. Ter linker- en rechterzijde is op de zetel een duif afgebeeld, het sym- bool vah de vrede, die onze Konin gin voor alles voor ogen had. Om het kunstwerk is een monu mentale lijst aangebracht, die door de schilder zelf ontworpen werd en die een geheel vormt met de com posite. Aan de voet van de lijst leest men het volgende opschrift: „Vervuld van dankbaarheid tot de Almachtige God voor de wijze re gering zijner vorstin brengt het Nederlandse volk zijn hulde van liefde en trouw aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina bij haar gou- den jubileum op 31 Augustus 1948 en eert de grote voorvader Prins Willem van Oranje". De verbeterde vetpositie heeft reeds geleid tot een rantsoenverbe- tering voor de kinderen van de oud ste leeftijdsgroepen (B en C). Ver- strekking van een extra vetrant- soen voor alien in de vorm van olie is reeds aangekondigd. Thans kan het Ministerie van Landbouw, Vis- serij en Voedselvoorziening mede- delen, dat in de bonnenlijst van a.s. Donderdag een extra rantsoen voe- dingsvet (boter, margarine of vet) zal worden opgenomen, bestaande uit 250 gram voor volwassenen en de twee oudste leeftijdsgroepen der jeugdigen (A, B en C) en 125 gram voor de beide jongste groepen (D en E). Amsterdam, 28 Augustus. In de hoofdsiad zijn ae jubiieum- feesten begonnen. Officmel is dit nog wel met het geval, maar de tienduizenden - en het waren heus niet alien Amsterdammers - cUe Zaierdagavond de stad intro? om het proefbranden van de teesi- verhchtmg bij te wonen werden Uoor de straiende vreugde van de auizenden witte, rode, oranje en blauwe lampen meegesleept, zodat de stad om omstreeks negen uur n aanblik bood van een grote over- voile feestzaal. Het was vanavond de avond voor de automobilisten, die, omdat het allemaal nog maar voorPret ®as' toestemming hadden in de h^nen- stad te rijden. Vanavond waarschijn lijk voor het laatst, temjz in de ko mende week de drukte zou meeval- len en de politie de aangek°ndigde strenge maatregelen met zal behoe ven door te voeren. Alles werkte mee om dit voorfeest te doen sla- gen, het meest wel het weer, want het was een straiende avond met n strakke donkere lucht, waartegen de door lampjes gemarkeerde ge- vels of de in floodlight badende ge- bouwen scherp afstaken. ..Amsterdam is toch zo m°oi met al die grachtjes lichtgetooi, Het is een sprookje, men waant zich op de grachten in het van 1001- naeht. Sierlijke lichtguirlandes weerspiegelen zich in het gracm- water, dat druk bevaren wordt. Statig staan de patricierswomngen smaakvol verlicht, met floodlight of electrische rode kaarsen. Voor- naam is de hal van sommige wo nmgen verlicht, een tafel met een sierlijke tuil oranjebloemen in 'n decor van wit marmer. Wat het mooiste is? Och, dat is moeilijk te bepalen. Overal, waar wij vanavond rondreden trof ons iets anders. Hoog boven het drukke stadsge- woel verhieven zich Amsterdams torens. Zij leken gemaakt van fra- giel spinneweb. overgoten met vioeibaar licht. Veel werk was ge maakt van de grote gebouwen in het centrum. Grote buizen neon- Iicht wisselden af met frontversie- ring van verlichte bakken afrikaan- tjes, de feestbloem bij uitnemend- heid Roomkleurig floodlight of felle' witte lichtkegels, het was alles even smaakvol gedaan. Hoewel de binnenstad natuurlijk het brand- punt van de versiering en illumi- natie is, heeft men de buitenwijken niet vergeten, zij het dan wat sim- peler uitgevoerd. maar daarom niet minder feestelijk. Woensdag 1 September zal de tweede Duitse republiek geboren worden. Op deze dag, precies ne gen jaar nadat Adolf Hitler de oorlog begon, waardoor tenslotte zijn Derde Rijk verwoest zou worden, zal de Assemblee bijeen- komen, die de constitutionele fun- damenten moet leggen voor de nieuwe West-Duitse republiek. De eerste Duitse republiek begon haar leven in het Weimar van Goethe en Schiller. De tweede zal beginnen in Bonn aan de Rijn, de geboorteplaats van Ludwig van Beethoven. De tweede republiek zal geen souvereine rechten hebben. Haar basis is nog steeds de onvoorwaar- delijke overgave. De Assemblee van Bonn zal haar bestaan te danken hebben aan de Londense conferentie, waarop be sloten werd de Westduitse minister- presidenten te machtigen tot het bijeenroepen, op zekere voorwaar- den, van een constituerende verga- d.ering. Haar samenstelling is be- perkt tot afgevaardigden van de Westelijke zones en Berlijn en haar werkzaamheden zal zich slechts tot de westelijke zones uitstrekken. Haar werk zal goedgekeurd moeten worden door de militaire gouver- neurs en het Duitse volk. Behalve het opstellen van een Grondwet zal de constituerende vergadering van Bonn tot taak heb ben met de Geallieerden te onder- handelen over de uiteindelijke vorm van een bezettingsstatuut. Van de in totaal 65 zetels van de vergadering worden er 27 bezet door de christen-democraten en eveneens 27 door de sociaal-demo- craten. De sociaal-democraten, wier fractie waarschijnlijk geleid zal worden door dr. Wglter Menzel, Minister van Binnenlandse Zaken van Noordrijn-Westfalen, en An dreas Gayk, burgemeester van Kiel, zullen streven naar centralisatie van de economische macht als voor- waarde voor een geleide economie. De christen-democraten zullen ge leid worden door dr. Konrad Ade nauer uit Keulen. Hij wordt aan- gezien voor ..centralist". Ook de liberalen zullen naar cen tralisatie streven. Van de twee af gevaardigden van de Neder-Saksi- sche partij vetwacht men echter 'n extreem-federalistische streving. Het officiele Sowjet-Russische blad te Berlijn, de „Taegliche Rund schau", schrijft, dat alle Berlijners, die de bijeenkomst van de West- Duitse constituerende vergadering bijwonen, „hun stad verraden als de hoofdstad van Duitsland".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1