Eduard Benesj overleden Schuman geeft het op Voor Alkmaar en omgeving LEVE KONINGIN JULIANA! PRINSES WILHELMINA DEELT DE TROONSAFSTAND MEDE De acte van troonsafstand „Nu Ik gereed sta, Mijn nieuwe taak te aanvaarden" De eerste rede van de nieuwe Koningin N Dagorder van Dagorder van Koningin Wilhelmina Koningin Juliana De vier militaire gouverneurs zetten besprekingen voort Dienaar van zijn land en volk Z.H. de Paus Republiek toch in interim-regering? Proclamatie van Koningin Juliana ongesteld Plan voor Europese federatie aanvaard Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1-30 per maand. Advert entie-prijs per editie 16 ct p. tam-'. minimum 2.50; in a lie edities.26 ct. per mm-; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1948 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 44e JAARGANG - NUMMER 11354 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank - HEDENMORCEN OM HALF TWAALF heeft H.M. Koningin Wilhelmina de acte van abdicatie (troons- afstand) getekend ten Paleize te Amsterdam, direct gevolgd door de aanvaarding van de regering door Koningin Juliana. Bijzonderheden over de troons- afstand vindt men in de acte van abdicatie, elders in dit nummer. Om twaalf uur verscheen de nieuwe Koningin met Haar Moeder, thans Prinses der Neder- landen, op het balcon van het Paleis, waar beiden enkele woorden tot het verzamelde volk richtten. Juliana is nu Koningin der Nederlanden! Leve Koningin Juliana!! God zegene Haar Regering en het Vaderland! Nieuwe Kerk open voor het publiek Op 6 September luiden. de klokken Intocht Koningin Juliana in Haar woongemeente y „Ik verklaar, dat Ik onherroe- pelijk afstand doe van Mijn Ko ninklijk Gezag en Waardigheid" Dr. Beel benoemd tot gedelegeerde in Indonesie 300 doden bij ontsporing van expres-trein WIJ JULIANA, BIJ DE GRATIE GODS, KONINGIN DER NEDERLANDEN, PRINSES VAN ORANJE-NASSAU, enz. enz. enz. AAN LAND- EN RIJKSGENOTEN, Nu ik heden het koningschap heb aanvaard wil ik enige woorden tot u richten. Allereerst een woord van grote dankbaarheid. Van rnijn vroegste jeugd af hebt gij mij omgeven met uw genegenheid. Uit alle delen van het Rijk, uit alle kringen der maatschappij, van oud en jong, ontving ik steeds ontroerende blijken van ge- hechtheid. Nu ik gereed sta mijn nieuwe taak te aanvaarden, qevoel ik sterk hoe grote steun die genegenheid voor mij is. Na een regering van vijftig jaren, legt mijn Moeder haar taak neer. Haar regeringsperiode, eerst staande in het teken van vreedzarne vooruitgang op bijna ieder gebied, omvatte wee wereldoorlogen met een zware, economische crisis daartussen. Op een leeftijd, dat de meeste mensen aan rust gaan denken, is Koningin Wilhelmina de bezielende leidster geweest in de strijd tegen meedogenloze vijanden, die met grote overmacht ons land en Indonesie hadden overweldigd. Overeenkomstig haar eigen wens gaat zij thans als prinses Wilhelmina der Nederlanden in ons midden haar welverdien e rust genieten. Wij kunnen haar nooit genoeg danken voor wat zij deed. LANDGENOTEN, Hoewel de tijd, waarin ik de regering aanvaard, vol is van moeilijkheden en dreigende verwikkelingen, is er toch reden tot vreugde, omdat ons land, ondanks verwoesting en verarming, innerlijk sterk genoeg bleek om zich met behulp van onze bond- qenoten spoedig te herstellen. Deze vreugde is echter vermengd met diepe weemoed om alien, die zijn heengegaan en warm medegevoel met hen, die achterbleven, of wier have en goed vernietigd werd. Het leed aan ons Volk in oorlog en bezetting aangedaan, zullen wij niet licht vergeten. Begrijpelijk en gerechtvaardigd zijn de daaruit ook tegen bepaalde Nederlanders voortspruitende qevoelens. Wij moeten er ons echter rekenschap van geven, dat ook zij te eniger tijd weer in onze gemeenschap moeten worden opgenomen. VOLKEN VAN INDONESIA, Tot u heeft mijn Moeder in donkere dagen lichtende woor den qesproken, die voor u en Nederland een groots werkplan ontvouwden, opdat gij en Nederland in vrijwillig samengaan een gelijkwaardige en eervolle plaats zoudt innemen in de nj der volkeren. Ik vertrouw, dat onder mijn regering de meuwe verhouding een harmonische vorm zal vinden, welke aansluit bij wat leeft en groeit in uw midden. VOLKEN VAN SURINAME EN VAN DE NEDERLANDSE ANTILLEN, Vrijheid, gelijkwaardigheid en zelfstandigheid zullen in het nieuwe- Koninkrijk uw onvervreemdbaar erfdeel zijn. In het vertrouwen, dat ik zal mogen rekenen op uw aller steun, op welke trap der ambtelijke ladder en in welke macct- schappelijke werkkring gij ook arbeidt, en met de bede, dat God mij moqe sterken, aanvaard ik de regering. Lasten en bevelen dat deze proclamatie in de Staatscourant en het Staatsblad opgenomen en ter plaatse, waar zulks gebrui- kelijk is, aangeplakt zal worden. JULIANA Amsterdam, 4 September 1948. Moeso leider der Indonesische communisten Von Falkenhausen is altijd welkom in China Oppositie in Argentinie heeft' minder kansen nOBERT SCHUMAN, de katholieke oud-minister, die met in- K stemming van de Franse assembler de taak op zich had genomen een nieuwe regering te vormen, heeft president Vincent Auriol meegedeeld, dat hij niet heeft kunnen slagen. De presi dent ontbood hierop een andere katholiek, de heer Robert Lecour, verzocht een onderzoek in te stellen tot kabmetsvormmg, doch deze heeft dit verzoek van de hand gewezen Uraniumerts in Canada Nieuuu Noonfliollands t - De Nieuwe Kerk in de voile pracht der versiering van de in- huldiging zal Maandag 6 Septem ber des namiddags om vier uur voor het publiek ter bezichtiging open gesteld worden. Ook de re galia, de rijkskroon, de rijksappel, het rijkszwaard en de scepter zul- len te zien zijn. De kerk is open Maandag van lb 20 uur, Dinsdag van 10 tot 20 uur en Woetasdag van 10—20 uur. De entrCeprijs is 15 cent voor kinderen en 30 cent voor volwassenen De helft van de opbrengst zal worden geschonken aan de Stichting Her- stellingsoorden voor oud-ihegale werkers. 1 •s GRAVENHAGE, 3/9. Naar wij vernemen heeft het ministene van binnenlandse zaken aan de gemeentehesturen het verzoek ge- richt op Maandag 6 September in alle gemeenten tussen 12.30 en 13.00 uur de klokken te doen lui den om de bevolking kond te doen van de beediging en inhul- diging van H,Mi Koningin Juliana. Op 9 September 1948 wordt Hare Majesteit Koningin Juliana, Wanneer zij na haar inhuldiging te Amsterdam in de gemeente Baarn aankomt, een officiele ont- vangst bereid door burgemeester en wethouders in tegenwoordig- heid van de gemeenteraad en bij- gestaan door een comite van ont- vangst, dat de gehele bevolking der gemeente representeert. H.M. Koningin Wilhelmina heeft de volgende dagorder gericht tot de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht: „Bij het neerleggen van mijn re- geering wensch ik een persoonlijk woord van afscheid te richten tot u, strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht. Gedurende de lange jaren mijner regeering heb ik steeds staat op u kunnen? maken. In den strijd, dieii gij schouder aan schouder met onze bondgenoo- ten en ik denk bovendien aan onze visschers en koopvaarders hebt gestreden voor de bevrijding van ons vaderland en van Indone sia, hebben plichtsbetrachting en opofferingsgezindheid U gekenmerkt. Thans, terwijl de opbouw van vloot, leger en luchtmacht nog lang niet is voltooid, wordt een zware taak verricht door onze strijdkrach- ten in Indonesie voor het herstellen en behouden van orde en rust. Ook deze taak is vol ontberingen en eischt voortdurend offers, doch ook hier geeft gij alles wat van u ge- vraagd wordt. Ik heb mij steeds £6n met u ge- weten. Uw verrichtingen hebben mij trotsch op u doen zijn. Weest verzekerd dat uw lotgevallen mijn belangsteliing zullen blijven behou den. Ik vertrouw, dat gij onder de regeering van Koningin Juliana het vaderland even trouw zult dienen, als tijdens mijn bewind. Moge Gods zegen steeds met u zijn. WILHELMINA." A de plechtigheid der abdica tie in de Mozeszaal op het Paleis te Amsterdam hegaven Koningin Juliana, Prinses Wil helmina en Prins Bernhard zich hedenmiddag terstond na het ver- klinken van de laatste slag van twaalf uur op het balcon, waar- na Prinses Wilhelmina het vol gende sprak tot de samenge- stroomde menigte op de Dam: ,Ik stel er prijs op u zelf mede te deelen, dat ik zo juist mijn troons afstand heb geteekend, ten behoeve van mijn dochter, Koningin Juliana. Ik dank u alien voor het vertrou- wen, dat gij mij vijftig jaren lang gegeven hebt. Ik dank u voor de toegenegenheid en de warmte, waarmede gij mij steeds hebt omringd. Met vertrouwen zie ik uw toe- komst tegemoet onder de zorgende leiding van mijn innig geliefd kind God zij met u en de Koningin. Ik acht mij geluktyg met u alien te kunnen uitroepen: Leve onze Koningin!" Dan spreekt Koningin Juliana haar eerste redevoering als regerend vorstin tot haar volk: ,.Ik dank u, lieve moeder, dat gij mij op deze wijze hebt ingeleid Ik voel het als een groot leed, dat we uw wijsheid en uw ervaring en bovenal uzelf voortaan zullen moe- ten missen als onze Koningin. Hoe moeilijk het ook zal zijn hier- aan te moeten wennen, ik weet dat alien u van harte hun beste wensen meegeven voor deze levensperiode, waarin ge als Prinses Wilhelmina onder ons zult veilceren. Maar wij kunnen 6en ding voor u doen: de ideeen, waarvoor gij pal hebt gestaan, blijven nastreven en verwerkelijken. Ik doe in het bijzonder een beroep op de jeugd, om te trachten zulk een toekomst voor ons alien te vor- men, dat daarin de hoogste waarden in eere worden gehouden, waarvoor zo velen van de besten hun leven hebben gegeven. Voorts doe ik voor mezelf een beroep op uw aller vertrouwen, dat- zelfde vertrouwen, waarmee gij mij in de vijf maanden, waarin ik als regentes voor mijn moeder waar- nam, tegemoet gekomen zijt. Tezamen gaan wij moedig voor- waarts. Leve het vaderland!" HEDEN, den vierden Septem ber 1948 des voormiddags te elf en een half ure op het Koninklijk Paleis te Amsterdam heb ik, Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., in tegenwoordigheid van mijn ge- liefde dochter en schoonzoon, bijeengeroepen: de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal; de ministers; de vice-president van de Rar.d van State; de leiders en leden van de- putaties uit Indonesie, Suri- name en de Nederlandse Antillen; de commissai-is der Koningin in de provincie Noord-Hol- land; de burgemeester van Am sterdam; de directeur van 't Kabinet der Koningin: om in hun tegenwoordigheid in een plechtige verklaring uit- voering te geven aan het door mij op den twaalfden Mei jl. aan land- en rijksgenooten me- degedeelde voornemen mijn langdurige regeering te beein- digen en afstand van de Kroon te doen ten behoeve van mijn dochter. Ik verklaar dat ik na lang- durig en rijp beraad, buiten iemands invloed, geheel vrij- willig van dit, oogenblik af, on- herroepelijk afstand doe van mijn koninklijk gezag en waar- digheid in het koninkrijk en van al de rechten daaraan ver- De vier militaire gouverneurs van Berlijn, hun plaatsvervangers en de deskundigen hebben van Vrydagmiddag 5 tot 21.50 uur bHna onafgebroken geconfereerd. Het was de langdurigste bespre- king tot op heden. Generaal Clay verklaarde bij het verlaten van de vergaderzaaal: ,.ik heb geen commentaar, doch er zal morgen nog eery bijeenkomst ge houden worden." Het uitblijven van een beslissing heeft de koers van de Oostmark in de Berlijrise geldhandel weer doen Maarschalk Sokolofsky heeft in- middels Vrijdag een nieuw bevel uitgevaardigd ter verhogmg van de levensmiddelenxantsoenen in de oostelijke zone. Tegelijkertijd zul len van 1 October af 500.000 extra porties eten aan arbeiders worden uitgedeeld. Tenslotte zullen eveneens van 1 October af, 200.000 bewoners der randgemeentenr- van Berlijn ver- hoogde rantsoenen ontvangen en aldus gelijk worden gesteld met de bewoners der 18 grote steden der oostelijke zones. EDTJARD BENESJ, de voormalige president van de Tsjecho- Slowaakse Republiek, is Vrijdagmiddag om achttien uur vijf- tien plaatselijke tijd in zijn landhuis te Sezimovo Ussi overleden. Mevrouw Benesj, alsmede de broer van de overledene, Voita Benesj, en enige andere familieleden waren aan het sterfbed. Eduard Benesj was samen met Thomas Masaryk stichter van de Tsjechoslowaakse republiek, die voortkwam uit de bouwvallen van het Oostenrijks-Hongaarse rijk. Op 28 Mei 1884 als tiende kind in een arm boerengezin febore"' kwam Benesj reeds als student in aanraking met Masaryk, bij wie hij aan de universiteit te Praag college ll8]Benesj sloot zich aan bij de „rea- listische" partij van Masaryk. Sa men werkten zij voor de onafhan- kelijkheid van Tsjechoslowakije. Van de stichting van de republiek af was hij 17 jaar lang onder yer- schillende regeringen onafgebroken minister van buitenlandse zaken. Sinds 1935 was hij president. In de periode tussen de beide oorlogen onderscheidde hij zich door vorming van de kleine entente een bond van kleine staten van Centraal- en Oost-Europa. die nauw samenwerkten met Frankrijk. Op 5 October 1938. na de over- eenkomst van Muenchen, le8de Be nesj onder drang van Duitsland het presidentschap neer en werd hij lector te Chicago. Bij het uitbreken van de oorlog ging hij naar Parijs als leider van de Tsjechoslowaakse nationale commissie en na de in- eenstorting van Frankrijk vormde hij een voorlopige Tsjechoslowaakse reaering te Londen. Hij had de leiding van de politiek van zijn land tijdens de oorlog tot aan zijn terugkeer te Praag in Mei 1945. Na drie jaren van coalitierege- ring ontstond in Februari een rege- ringscrisis waarbii de commumsti- sche en de sociaaldemocratische mi nisters zich verbortden tegen de twaalf overige ministers, die hun ontslag aanboden. dat door Benesj aanvaard werd. Na riip beraad van vijf dagen schreef hii in een brief aan de minister-president Klement bonden, deze overdragende aan mijn geliefde dochter en troon- opvolgster Juliana, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oran- je-Nassau, enz., enz., om door haar en haar wettige opvolgers bezeten te worden, overeenkom- stig de bepalingen der grondwet van het koninkrijk. Ik beveel dat deze mijn ver klaring met mijn handteekening bekrachtigd en van het groot- zegel van het koninkrijk voor- zien, nadat dezelve door mijn dochter en schoonzoon, alsmede door alle autoriteiten thans bij mij vergaderd, onderteekend zal zijn, in het kabinet der Konin gin zal worden bewaard en dat authentieke afsqhriften zullen verzonden wordert aan de beide Kamers der Staten-Generaal, aan den Hoogen Raad der Ne derlanden en aan de Staten der Provincies. H.M. Koningin Juliana heeft de volgende dagorder gericht tot de strijdkrachten van het - koninkrijk: ..Strijdkrachten van het konink rijk, waar ter wereld gij u ook moogt bevinden. Gedurende de regering mijner moeder hebt gij het vaderland steeds gediend op een wijze harer waardig. Vredelievend van aard, hebt gij ge- toond, dat gij verbeten kunt strij- den voor vrijheid en gerechtigheid; indien dit nodig is, zelfs tegen een overmachtigen vijand. Wat ik van mijn echtgenoot, die als bevelhebber der Nederlandse strijdkrachten u aanvoerde bij de bevrijding van ons land, en nu als inspecteur-generaal in nauwe aan raking met u is, steeds over u hoorde, heeft mij met trots vervuld. Nog 'altijd worden van u, strijd krachten in Indonesie, grote offers gevraagd. Na de moeilijke jaren van oorlog en bezetting zijt gij thans voor geruimen tijd ver van huis en gezin. Te meer waardering heb ik daarom voor uw toewijding. zelf- beheersing en plichtsbetrachting bij het vervullen van uw taak. Bij het aanvaarden van het ko ninklijk gezag spreek ik de ver- wachting uit. dat alle strijdkrachten in de toekomst, evenals in het ver- leden, eensgezind en toegewijd hun beste krachten zullen geven voor de belangen van het rijk. Ik reken op uw trouw. JULIANA." De dagorder van H.M. Koningin Wilhelmina is even voor twaalf uur hedenmorgen voor het front der troepen voorgelezen. Vervolgens is in aansluiting daarop voorlezing ge geven van de dagorder van H.M. Koningin Juliana. In Indonesie geschiedt de voor lezing van de dagorders te 19.00 uur pi. tijd. BATAVIA, 3 Sept. (A.P.). Het Ned. dagblad ..Nieuwsgier" ver- neemt van republikeinse zijde, dat de republikeinse regering in de naaste toekomst de Ned.-Indische regering zal laten weten, dat zij bereid is deel te nemen aan de interimregering. De regering in Djokja zal een des betreffend formeel voorstel in Ba- tavia indienen, aldus het blad. Het voorstel vertoont, aldus de „Nieuwsgier", grote gelijkenis met het schema van de overdracht van de macht in India. Volgens het republikeinse voorstel zou dr Van Mook een soortgelijke positie gaan innemen als Earl Mountbatten tij dens de overgangsperiode in India. Hans Ritman, een officiele Neder landse woordvoerder, zei, dat vol gens zijn inlichtingen het bencht van de ..Nieuwsgier" juist is. Prof. R. Soempomo, een lid van de republikeinse delegatie heeft eveneens't verhaal van de „Nieuws- gier" bevestigd. Bij Kon. Besluit van 28 Aug. j.l. is met ingang van 7 Sept. daarop- volgend benoemd tot gedelegeer- de van het Opperbestuur in Indo nesie dr. L. J. M. Beel, oud-minis- ter-president. Op verzoek der- regering zal dr. Beel zich reeds op 9 Sept. naar Indonesie beigeven. Ofschoon het Kon. Besluit daar- omtrent geen nadere aanduiding bevat ligt het, naar wij vernemen, in de bedoeling, dat deze benoe- ming slechts van beperkte tyds- duur zal zijn. HONGKONG, 3 Sept. (Reuter). De expres-trein, die van Canton naar Kauloen rijdt, is in de nabij- heid van Hongkong ontspoord. De trein vervoerde meer dan duizend passagiers. Volgens een bericht van A.r .f. zou een driehonderdtal doden te betreuren zijn. De minister-president, Minister van algemene zaken, W. DREES. De minister zonder portefeuille, J. R. H. VAN SCHAIK. De minister van buitenlandse zaken, STIKKER. De minister van justitie, WIJERS. De minister van binnenlandse zaken, J. H. VAN MAARSEVEEN. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. TH. RUTTEN. De minister van financien, P. LIEFTINCK. De minister van oorlog, SCHOKKING. De minister van marine a.i., SCHOKKING. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, J. IN 'T VELD. De minister van verkeer en water- staat a.i. R VAN SCHAIK. De minister van economische zaken, VAN DEN BRINK. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, MANSHOLT. De minister van sociale zaken, A. M. JOEKES. De minister van overzeese gebieds- delen, E. SASSEN. De minister zonder portefeuille, GoTZEN. Gottwald, dat hij het ontslag aan- vaardde ten einde een ernstige kloof in het land te voorkomen, en gat hij uitdrukking aan de hoop, dat de nieuwe vorm van democratic^ ,zou blijken een gelukkige te zijn Met zijn vrouw verliet hij Praag en trok hij zich terug op zijn bui- tenverblijf te Sezimo Usti. 7 Jum diende hij zijn ontslag in. DJOKJAKARTA, 2 Sept. (A.F.P.) Het Republikeins Nieuwsbureau „Antara" meldt, dat de communisti. sche leider Moeso, ter vervanging van Alimin, is benoemd tot voorzut- ter van de Indonesische communisti- sche partij. VATICAANSTAD 3 Sept. (A.P Z.H. de Paus lijdt aan een lichte ongesteldheid en heeft alle audien- ties voor morgen afgezegd. Naar verluidt zouden speciale voorzorgsmaatregelen voor de ge- zondheid van de H. Vader genomen zijn in verband met de drukke Zondag, die hem wacht, wanneer hij op het plein voor de St Pieter een massa-audientie zal houden voor 250.000 jonge vrouwen van de Ka- tholieke actie. Deze audientie heef plaats ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan van deze organisatie. De secretaris van Tsjang Kai Sjek heeft verklaard, dat Generaal Alexander von Falkenhausen, die thans te Luik gevangen wordt ge houden in afwachting van berech- ting op beschuldiging van oorlogs- misdaden, in China „te alien tijde welkom zou zijn". Von Falkenhausen was tijdens ae oorlog Duits commandant in Neder land en Belgie. Voordat hij door de nazi-autoriteiten in 1937 werd teruggeroepen was hij militair ad- viseur bij Maarschalk Tsjang Kai Sjek. President Peron heeft aankondi- ging gedaan van een nieuwe wet, waarbij de rechten van de oppositie beperkt worden. Schuman verklaarde tegenover de pers: „Ik ben niet in staat een rege ring te vormen, die de taken op zich kan nemen, door de publieke vei- llgheid geeist. Hoewel de nationale vergadering mij haar veftrouwen heeft geschonken, zie ik mij toch genoopt het mandaat terug te geven. Voor de vorming van het soort re gering, dat regeert en aanhlijft, de regering, die Frankrijk nodig heeft, was het allereerst onze plicht partij- voorbehoud en politieke combma- ties uit te schakelen, overeenkom stig de bewoordingen van mijn door het parlement goedgekeurde ver klaring Ik heb niet de samenwer- king aangetroffen, die een voor- waarde is voor doelmatig regeren. Ik ben daarom verplicht er op te wijzen, dat de onvoorwaardelijke en algehele solidariteit tussen groepen, die een gemeenschappelijke en moeilijke taak hebben te volbren- gen, hier ontbreekt." President Auriol heeft Vrijdag- avond een delegatie van de radi- cale party onder leiding van An dre Marie, de afgetreden minister- president, ontvangen. Marie ver klaarde na het onderhoud, dat niet voor Zaterdag een formateur zou worden aangezocht. Auriol ontving ook een socialistische de legatie. Schuman's falen is toe te schrij- ven aan de' moeilijkheid een minis ter van binnenlandse zaken te vin den. Hij heeft de voorwaarden, ge steld door de „democratische en so cialistische unie" (een kleine pering van Gaullistische geaard- heid) die haar vertegenwoordiger Francois Mitterand voor de post be- schikbaar had ivillcn ste'.fen, van de hand gewezen. Deze voorwaarden zouden hier in bestaan hebben, dat er in Oc tober departementale verkiezin- gen worden gehouden. By deze verkiezingen evenals hij verkie- zingen voor het parlement, menen de Gaullisten een overwinning te Het Europees Congres te Interla- ken heeft het ingediende plan van tien punten voor een Europese fede ratie, waarvan de inhoud reeds eerder werd gepubliceerd, aan vaard. Het plan zal aan de West- Europese regeringen worden voor- gelegd tegelijk met een brief, waar in aangedrongen wordt op de instel- ling van een Europese assembiee. Het Plan stelt voor de oprichting door de zestien Marshall-landen en West-Duitsland van een Europese federatie, waartoe alle andere Euro pese staten zouden kunnen toetre- den; en instelling van een Europees parlement, bestaande uit een senaat (met hetzelfde aantal senatoren voor elke staat) en een Kamer van Afg§vaardigden. Arvid Thunaes, chef van de af- deling radio-activiteit van het Ca- nadese Mijnbureau, heeft verklaard van mening te zijn, dat Canada de Belgische Congo voorbij streeft als de grootste producent ter wereld van uranium-erts. Hij zeide de pro- ductiecijfers niet bekend te mogen maken. kunnen benalen, netgeen naar hun mening de weg naar de macht voor Generaal de Gaulle zou ope- nen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1