Gemeenteraad van Alkmaar in plechtige zitting bijeen Het laotste feestconcert PELS Burgemeester Wyterna leest proclamatie voor van de Koningin r De motorsnelheidswedstrijden op de Alkmaarse sintelbaan r EEN GROOTS VUURWERK tot besluit van het festijn Juliana-boom geplant Proclamatie v_. J Ook hier ontbrak de grote tijn De Limburger Cordang is van Aartsen de baas in de 350 c.c.-klasse MAN VERMOORD TE NIJKERK Marktberichten NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD DINSDAG 7 SEPTEMBER 1948 GEWEND ALS WIJ ZIJN aan een Oranjezonnetje op de feestda gen van ons Vorstelijk Huis, was het voor velen een teleurstelling dat de feestelijke viering van de kroning van onze nieuwe Vor stin niet mocht geschieden in een zon-overgoten stad. De inner- lijke vreugde en blijheid om het heuglijke gebeuren, die tot uiting kwam in allerlei mcmifestaties heeft er echter niet onder geleden en ook het feit dat vele Alkmaarders naar Amsterdam waren getogen om de grote leesten van nabii mdde te maken, is niet van invloed geweest op de feestelijke stemming. Filmmiddag voor dc jeugd Ortze miSitairen te Amsterdam Burgemeester dankt de politie 1948 Anno Christ! in Gulden Vlies /0UDE JENEVER Alkmaar WEERSVERWACHTING ALCM. VICTRSX- LEEUWARDEN 3-1 EEN El VOOR ALLE LEEFTIjDEN Einde October borsvrij? De burgemeester haalde de vol- gertde koninklijke woorden aan: „Veel is er in de oorlogsjaren gedroomd en verwacht voor de toekomst. Voor velen is de wer- kelijkheid na de bevrijding een teleurstelling geworden. Ik ver- trouw, dat Gij sterk zult zijn en veel zult verwezenlijken van wat toen als toekomsdromen in ons alien leefde en thans nog leeft." Deze opdracht, ons alien op het hart gebonden door de grijze vorstin, zal moeten worden ver- vuld onder de regering van Ko- ningin Juliana, die Haar taak aan- vaardt ..in een moeilijke en inge- wikkelde tijdi een tiid, die vraagt cm sterke mannen." Evenals ook deze de vorige week zette feestdag in met het plechtig gelui der klokken, gevoigd door carillonspel vanaf de Waag- toren. Om klokke negen was het voor het stadhuis een hele drukte, daar menigeen getuige wilde zijn van de voorlezing van de Procla matie waarin officieel de troons- bestijging van Koningin Juliana door de hurgemeester bekend werd gemaakt. De tekst dezer procla matie werd vervolgens aan een heraut te paard, de heer N. Berk- hout, overhandigd. die, vergezeld van een zestal ruiters, gekleed in zwart en hoge heed, voorafgegaan door het tamboers- en pijpercorps van de Postharmonie, zich door de straten der stad begaf om op ver- schillende punten de proclamatie voor te lezen. Bijzondere raadszitting Intussen hadden B. en W. zich met de read teruggetrokken in het stadhuis, alwaar in tegenwoor- digheid van vele genodgiden een korte raadszitting werd gehouden ter gelegenheid van de inhuldiging van Koningin Juliana. Alvorens de burgemeestter vergezeld van zijn echtgenote, de raadszaal betrad, werd aan mevrouw Wijtema door Lien van Burken, de dochter van de secretaris van het Oranje-Co- mite, een bos bloemen aangeboden. In de raadszaal troffen wij, naast Vele hoofdambtenaren der gemeen- tediensten, o.a. aan de Deken van Alkmaar, de Hoogeerw. heer Ja cobs; Ds. Van Meijeveld, Geret. prdikant; Ds. Rappold van de Re- monstrantse gemeente; Ds. Van Wijk, Hervormd predikant; de Commissaris van politie, de heer 0. Dreeuws; de directeur van de Ka- mer van Koophandel, de heer J Scheffel; Mr. J. Krabbe; de heer J. van Maarleveld, commandant der Brandweer, de heer Nijhuis, directeur der Middenstandsbank e% vele andere autoriteiten aan. De burgemeester opende de ver- gadering met een welkomstwoord en sprak daarna een rede uit, waar- uit wij het volgende aanhalen. Koningschap van Oranje Onze Grondwet heeft vastgelegd, dat sedert 1815 de Staat der Ne- derlanden is een Koninknjk, waar- van de Kroon is en blijft opgedra- gen aan Zijne Majesteit Willem Frederik, Prins van Oranje-Nassau om door Hem en Zijne wettige na- komelingen te worden beZeten er- felijk, overeenkomstig de navol- gende bepalingen. 1 Er is wel tens betoogd, dat fret enige verschil tuaien een republiek en een Koningscwnp gelegen is in de wijze, waarop een staat zijn staatshoofd krijgt en de parlemen- taire monarchie, zowel hier als in Engeland, is wel eens genoemd een republiek met een vorst als presi dent. Daarin schuilt een ontzaglyke miskenning van de betekenis van het Kcningschap der Oranjes. „Wanrf het onderscheid tussen presidentschap en koningschap ligt aldus spreker, in de mystieke waar- de van de monarchie. Een vorst is niet door verkiezing, doch door erfopvolging tot de troon geroe- pen; daarin kan onberekenbaar voordeel schuilen, omdat een ver- kiezing, geheel lc/5 van politieke invloeden in deze tijd ond'/ikbaar is. Maar hiermede benaderen wij de wezenlijke waarde van het mo- narchale stelsel niet. Wij kunnen deze pas inzicht krijgen, als wij ons goed voor ogen stellen, dat de vorst een recht op de kroon neeft> dat voortspruit uit een in de ge- schiedenis gewortelde en door de geschiedenis geheiligde verbonden- heid van zijn huis met zijn volk. Gelukkig is dat land, zeals Nc- derland, dat een tegeltjk natio- naal en wettig koningschap be- zlt, dat niet ten prooi is aan twisten of de vader dan wel dc zoon de kroon moet dragen, maar dat zijn innerlijke orde en de opperste verwezenlijking van zijn eendracht bezit en telkens weer kan hervinden in het con- stitutioneel-monarchale stelsel, waarvan het nu een eeuw de rijke zegeningen kent. Geen volk ter wereld heeft een band met zijn vorstenhuis als het onze. Andere volken mogen gere- geerd worden door koningen uit geslachten, geen enkel dier vor- stenhuizen heeft zich door een vrijwillig gebracht offer aan zijn onderdanen verbonden. Het is de metst volstrekte onbaatzuchtigheid geweest. de totale afwezigheid van menSelijke eerzucht, die aan de Stichter van ons stamhuis, Prins Willem van Oranje, de posit,ie ge- geven heeft van vorst zonder ti- tel. leider zonder opdraeht. staats hoofd zonder macht, nochtans van wezenlijk kohing in de diepste zin van dat woord. Zonder ooit een kroon te hebben gedragen tot 1814 toe, ja met weigering van die in de tijd van Willem III heeft het Huis van Oranje. blj zijn aanhan kelijke doch tegelijkerttijd r.p hun vrijheden gebrande ondefdanen een gezag verworven zonder weerga in de wereld en heeft het dat gezag behouden. verdlept en verstevigd twee eeuwen lang. Ook zonder dat zulks in de Grond wet zou zijn neergeschreven geldt voor iedere waarachtiae Nederlan- der als een onaantastbare waar- heid dat de Kroon der Nederlan- den 'is en blijft opgedragen aan de Oranje's om doer hen erfelijk to worden bezeten. Krachtens dit, recht is Konmgm Juliana ingehuldigd. nadat zij uit handen Harer Koninkluke Moeder het koningschap overgedragen heeft gekregen. Aangriipende woorden heeft Ko ningin Wilhelmina naar aanleiding van de troonswisseling tot Haar volk gericht, woorden van een wijsheid daarenboven, die ons stil maken. Niet enkel de opdracht zelf, ook de wijze waarop ons wordt voor- gehouden is de wens, dat onze nieu we Koningin „geheel als kind van haar eigen tijd. bezieling moge putten uit de lichtende gestalte',' van de Moeder van Haar Stamhuis wier naam zij draagt. In deze Koninklijke woorden zijn verleden. heden en toekemst samengevoegd, gesublimeerd Jot het teken, waarin de regering van Ko ningin Juliana naar de eis zal staan. Getrouw aan de traditie van het Oranjehuis van onbegrensde toe- wijding zal ook deze Koningin ons voorgaan. Van ons dan: de bede, dat wij sterk mogen zi.in om de ens verstrekte opdracht in de geest van Die haar uitsprak, aan te vat- ten. Met de wens dat God in Ziin ondoorgrondelijke Goedheid aan de Koningin. Haar Gezin. Haar Huis. Haar Volk, de rijkdom va» Ziin zegen zal schenken, sloot mr. dr. Wijtema zijn rede. Als oudste raadslid sprak daarna de heer Greet die de gebeurtems van heden een mijlpaal in de ge schiedenis van ons volk noemde en een blik op het verleden sloeg, daarbij constaterende, dat het Huis van Oranje al vier eeuwen streed voor ons volk. Spreker uit- te zijn bewondering voor de hea ding van onze vorstin tijdens de moeilijkste perioden en schetste de Oranje's als het bindmiddel over alles heen. Koningin Juliana heeft de harten van ons volk stormen- derhand veroverd en het zal Haar zeker in de toekomst nimmer aan blijken van genegenheid van alle Nederlanders ontbreken. Hierna kwam aan de orde een voorstel van B. en W. betreffende het laten aanbrengen van een klok in de raadszaal als herdenking aan de heugelijke feiten, waarvan deze generatie getuige mocht zyn. Een klok als aandenken. Het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina en de troonsbestijging van H.M, Ko ningin Juliana zijn gebeurtenissen, die waard zijn voor het nageslacnt in herinnering te blijven B en W achtten het gewenst daartoe in de raadszaal van het stadhuis een aandenken in de vorm van een klok aan te brengen. Daar omtrent de wijze van uit- voering en van plaatsing van de klok nog inlichtingen moeten wor den ingewonnen en ook omtrent de kesten daarvan nog niets vast- staat, stelde de voorzitter voor B. en W te machtigen, na overleg met de betrokken commissies van bijstand, het nodige te doenter voorbereiding van de aanschaffmg en plaatsing van de klok en de uit dit besluit voortvloeiende kosten te zijner tijd op de begroting voor 1949 te brengen. Dit voorstel werd met algemene instemming goedgekeurd. Op voorstel van de voorzitter werd een adres van hulde gezon den aan de nieuwe Vorstin dat De raad der gemeente Alkmaar in buitengewone vergadering bij een ter gelegenheid van Dwe plechtige inhuldiging, veroorlooft, zich Uwer Majesteit namens de Alkmaarse bevolking eerbiedig zijn gelulcwensen aan te bieden. Alkmaar, dat in de vrijheids- strijd tegen Spanje als een der eerste steden in Holland de zijde van Prins Willem koos, heeft zich de eeuwen door met hechte ban- den aan het Oranjehuis verbon den gevoeld. Bij Uwe troonsbestugmg spreekt dc Raad de bede uit, dat Uwer Majesteitaregering voor het va- derland even zegenrijk moge zijn als die van Hare Koninklijke Moeder en dat Gods zegen Uwer Majesteit en het Koninklijk ge zin bij voortduring deelacntig moge zijn. Na afloop der vergadering hield de burgemeester met mevrouw Wijtema een receptie. die goed be- zocht was, terwijl velen tevens van de gelegenheid gebruik maakten, het felicitatie-register te tekenen. Planting Juliana-boom Om 12 uur arriveerde de burge meester en mevrouw Wi.itema aan de Bergerhout, wear zij werden cpgewacht, door het Oranje-comite. De voorzitter. de neer G. van Slingerland. dankte het gemeente- bestuur voor de medewerking, waardoor het mogelijk was om tot deze planting te komen en beval de jonge linde in de zorgen van de gemeente aan. Hij hoopte dat, deze boom wortel zou schieten, zoals ook de jonge vorstin is oogegroeid te- midden van Haar volk Vervolgens verrichtte mevrouw Wijtema de planting waarbii zij ge bruik maakte van een spade, met oranje-strik getooid. Burgemeester Wijtema sprak nog een kort woord waarin hij de boom namens alle burgers van Alkmaar, maar vooral namens de jeugd, aan- vaardde en hoopte. dat de linde, die er voor geslachten zal staan, nog lang zou getuigen van de trouw van Nederland aan Oranje. Aan alien die dit horen, saluut. De burgemeester van Alk maar, de roemruchte stad uit de Historie der Lage Landen aan de zee, maak ik Mr. Dr. H. J. Wijtema, Burgemeester dezer gemeente het volgende bekend: Heden de zesde van Herfst- maand in het jaar onzes He- ren negentien honderd acht en veertig, zal plechtig wor den beedigd en gehuldigd, Hare Majesteit Juliana, Loui se, Emma, WUhfclmina Prin- ses van Oranje Nassau, Her- togin van Meckenburg enz. enz. Dochter van wijlen Z. K. H. Hendrik, Wladimir, Al- brecht, Ernest, Prins der Ne- derlanden, Hertog van Mec kenburg enz. enz. en van Zijne Koninklijke Gemalin. H. K. H. Wilhelmina, Helena, Paulina, Maria, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Meckenburg enz. enz., die op 4 Sept. j.l. afstarfd heeft ge- daan van de trobn. Het afleggen van de eed en de inhuldiging een en ander overeenkomstig de Grondwet, zullen plaats hejoben te Am sterdam, in de Nieuwe Kerk op heden 6 Sept. te 10 uur voormiddags. De algemene vreugde in de landen over deze beediging en inhuldiging moge zich ook krachtig uiten in de bevol king dezer veste. Moge. mede voor de plech tige gebeurtenissen van deze dag. onder de Zegen des Al- machtigen de banden. die Land en Volk en Stad binden aan het aloude doorluchte Stamhuis van Oranje, hechter worden aaneengesnoerd. God, Nederland en Oranje dat snoer breke nooit. Leve onze Geeerbiedigde Koningin Juliana. Leve ons dierbaar Vader- land. m. SCHOENCREME van wij censie Wjj hebben met een speciale intentle het laatste feestconcert in de Grote Kerk, waarvoor ook van de zijde van Jiet publiek een enorme belangstelling wlas, be- zocht en zijn getroffen geweest door de toewijding, waarmede de drie uitvoerende koren, alsmede het Alkmaars - kleinorkest en de organist, de heer H. van West- frienen zich van hun taak hebben gekweten. Dat neemt aphter met weg, dat er verscheiderre verlangens met be- vredigd werden. Voor de geregelde concert-bezoekers was het even een teleurstelling dat een werk binnen korte tijd reeds meermalen werd uitgevoerd en voorts was het program, ook in het kader van deze feestweek wat al te hetero- geen Voor de uitvoeringen zelf, niets' dan lof. De Grote Kerk leent zich wel bijZonder voor dergelijke concerten en als men de zwellende tonen van het orgel of de fortissi- der koren hoort nagalmen door de gewelven, waarin nog de sfeer eeuwen van godsvrucht en vroomheid waart, dan wordt men onwillekeurig gegrepen. Ook het publiek heeft bewezen in deze week, concert-minded te zijn en we zouden het dan ook toejuichen indien er pogingen zouden worden gedaan om in de komende winter enige kerkconcerten in te lassen. Voor wat de muzikale merites het concert betreft, Verwijzen onze lezers gaarne naar de re- ie van onze muzikale mede- werker die schrijft: Ook voor dit laatste concert van de feestserie bestond weer eeri. zeer grote belangstelling, ook burge meester Wijtema en zijn echtgeno te gaven blijk van belangstelling Op een enkele uitzondering ns en dat was gelukkig een bijzondere uitzondering had het vrij hetero- gene programma wel wat veel een op de zelfde manier gekleurde ro- mantiek Hoe de uitVoering van de medewerkende verenigingen hier- van was? Daar kunnen we over liet algemeen tevreden over zijn. Het dubbel mannenkwartet Zang en Vriendschap onder leiding van Pranger had wel z'n beste niornen- ten in „Zum Sanctus" van Schubert. Het overbekende „Beati Mortui" was wel wat drgef op dit festUn. Het Nederl. Herv. Kerkkoor, evon- eens o. 1. v. Pranger, zong Psalm 103 van 'Mobach, dat we onlangs al hebben gehoord, in „Die Himmel erzahlen van Haydn had men uit- stekende momenten. Een extra com pliment komt toe aan het Manncn- koor ..Orpheus" o.l.v. Karel Bohne, zij brachten „de gebeurtenis van de avond met „Scheeps-Pzaet" van jac Bonset. De componist schreel hier een mannenkoor fors en vitnal van structuur en niet al te zoetelij- ke samenklanken Dit stuk boeide tot de laatste nob't en zal van dit concert wel het langst in de herin nering blijven. Bovendien werd het z£4r mool gezongen. In „Zee" van Theo v. d. Bi,jl bleek men minder op dreef te zijn. Dus nogmaals ..Orpheus" kwam „Cum Laude" uit de bus. De organist H.. van Westrienen speelde twee stufcken, „Gelukkig is het land" van Bonset en variaties over ..Merck toch hoe sterck" van Cor Kee, we vermoedden dat dit laatste meer gekozen is om vader- lands te blijven, dan om de kunst- zinnigheid daarvan. „Wilt heden nu treden" en het ..Wilhelmuswerd wederom door alien staande gezon gen en ondersteund door de massale klanken van het grote orgel. Voor de toekomst lijkt het ons goed, wan- neer men bij een dergelijk feest het programma wat minder willekeu- rig samensteld en er wat meer stijl inbrengt. Verdienstelijk was de be- geleiding van het Alkmaars klein Orkest. W. Schreurs. ALKMAAR. Aan alle leerlin- gen der lagere scholen, in totaal een kleine 5000, is door de heer De Lange. directeur van de Har- monie alhier, een filmmiddag aan geboden waarop de reportage van de feesten ter gelegenheid van het regeringsjubileum en de inhuldi- ging van Koningin Juliana gehou- den, vertoond zal worden. De bur gemeester heeft dit aanbod met grote erkentelijkheid aanvaard en de crganisatie van een en ander aan de commissie voor de school- jeugd ter nadere regeling overge dragen. Naar ons werd mede- gedeeld zal deze middag Donderdag a s dus morgen. gehouden worden. Een mooi aarfiod waarvoor Alk maars jeugd zeker erkentelijk zal zijn. In verband met het grote aantal leerlingen, dat de filmmiddag zal bijwonen, worden er die dag twee theaters ingeschckeld vcor de ver- toning der feestfilm. n.l. de Har- monie en het Victoria-theater. De burgemeester van Alkmaar heeft aan de Commissaris van Poli tic, de heer J. Dreeuws, het volgend schrijven doen toekomen waarin hij zijn erkentelijkheid betuigd® voor de handhaving der orde tijdens de feestdagen. „Het is mij een behoefte alle leden van het Alkmaarse politie- corps van hoog tot laag mijn bij zondere tevredenheid te betuigen voor de wijze waarop U ter ge legenheid van het 50 jarig Rege ringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina en de inhuldiging van onze nieuwe Vorstin, Koningin Juliana, in de feestweek van 31 Augustus tot en met 6 September j.l. Uw taak hebt vervuld. Uw tactvol optreden en correcte houding tegenover het publiek hebben er zeer veel toe bijgedra- gen dat de feestelijkheden op waardige wijze en zonder enige wanklank zijn verlopen. De opgewektheid waarmede de U door de Commissaris van Poli tie opgedragen langdurige en vaak zware diensten werden vervuld, hebben mij bijzonder getroffen. Ik geef U dan ook de verzekenng dat ik IPdaarvoor zeer erkentelijk ben". Met deze woorden heeft de bur gemeester ons eigenlijk het gras voor de voeten weggemaaid. want ook de Alkmaarse Pers, waarvan verscheidene leden gedurende de gehele feestweek in touw waren, heeft niet anders dan de welwillen- de medewerking van de politie on- dervonden zodat haar taak aanmer- kelijk verlicht werd. Wij willen hieraan toevoegen dat *ook de brandweer, die gelukkig geen dienst behoefde te doen, op een enkele uitzondering na, n.l. de brand aan de Westerweg, tijdens de gehele feestweek op haar post was en gereed, bij het eerste alarm uit te rukken. Ook een woord van lof aan de mobiele colonne van het Rode Kruis, welke manschappen dag en nacht in de weer waren, doch die geen ernstige gevallen te behande- len hebben gehad, is hier zeker op zijn plaats. ALKMAAR. Onder auspicien van het Oranje-Comite zal op Maan- dag 13 September 8 uur het offi- ciele Jubileumstuk ,.1948 Anno Christi" opgevoerd worden. De be- langstelling voor deze voorstellmg is zeer groot. Tal van prominent? acteurs en actrices van de Stads- schouwburg te Amsterdam verlenen hieraan hun medewerking, o.a. Charlotte Kohler, Hetty Beck. J. Royaards—Sandberg, Elise Hoomans Carla de Raet, Albert van Dalsum, Paul Huf, Frits van Dijk. Jo Stern- heim, Ben Groenier, Joh. Fiolet, Jacques Snoek. De plaatsbespreking begmt mor- genochtend om elf uur. Tel. na 12.30 uur. De Zaterdagmiddag op de Alk maarse Sintelbaan gehouden mo torsnelheidswedstrijden de laat ste'in dit seizoen konden niet die belangstelling trekken als de laatstgehouden races en naar schatting waren er 4 A 4'/s duizend toeschouwers aanwezig. De jubi- leumfeesten zullen hieraan niet vreemd zijn geweest. De wedstrijden hadden een vlot verloop en doktoren en Rode Kruis- mannen behoefden geen hulp te verlenen, want ongevallen kwamen niet voor. Er waren meerdere spannende races en dan denken we vooral aan de manches voor de senioren, zowel in de 350 als de 500 cc-klasse. De Amsterdammer van Aartsen, die met Hartman welke laatste ditmaal niet van de partij was meestal de baas was op deze baan, had het deze middag niet gemakke- lijk. In de 350 cc-klasse was het zelfs zo, dat hij tot tweemaal toe het hoofd moest buigen voor de Limburgse Nortonrijder J. Cordang. Eenmaal in de drie-manches-wed- strijd, waarbij Cordang zijn rivaal v. Aartsen in de beslissende manche sloeg en in de lange-baan-wedstrijd, Maar 't heeft gespannen, want van Aartsen gaf zich zo maar niet ge- wonnen. In de 500 cc-klasse was het vooral Iesberts, die het van Aartsen lastig maakte, maar in deze klasse wist van Aartsen zich toch te hand- haven. De Alkmaarse renner D. de Geus gaf blijk in het gezelschap goed thuis te behoren, want om als derde te eindigen achter de „keien" is werkelijke een goede prestatie. Metselaar uit Limmen deed»'t ook niet slecht, maar. sukkelde met zijn motor, waardoor zijn kans op een goede plaats was verkeken. De uitslagen waren: Junioren 250 cc: 1. H. M. Steutel, Amsterdam (Jap). 2. W. Peters, Hil- versum (Jap). 3. G. J. Verbrugge, Ouderkerk (Jap). Junioren 350 cc: 1. A. Sieuwertsen, Horstermeer (Sai^blea). 2. E. Houwe- ling, Haarlem (Husgvarna); 3. H. Thuijs, Laren (Rudge) Senioren 350 c.c.: 1. P. Cordang, Swalmen (Norton); 2. P. van Aart sen, Amsterdam (Matchless) De tweede en derde (beslissende) manche waren bijzonder spannend. In de tweede manche nam Cordang onvervaard de kop en liet zich daarvan niet meer verdringen, on- danks de heftige pogingen, van v. Aartsen Ook in de derde manche ver- overde Cordang de leiding. Telkens probeerde v. Aartsen langs de Lim burger te komen, maar tevergeefs. De tiid van Cordang in de laatste manche was 1 min. 50.6 sec. Senioren 500 c.c. Kwamen in de 350 c.c. klasse slechts een drietal renners uit, de strijd in de 500 c.c. klasse bracht 9 renners in de baan. In deze arce ging het hoofdzakelijk tussen van Aartsen en Iesberts. Deze laatste renner gaf fel partij en waagde telkens een poging voorbij v. Aartsen te komen en vooral zijn poging in de derde manche bij het uitkomen der laatste bocht was bij zonder fel, maar hij kon er toch niet in slagen v. Aartsen van de kop te verdringen. De snelste tijd van v. Aartsen was: 1.48.4. Winnaar werd dus P. v. Aartsen, Amsterdam (Eijsink); 2. G. v. Dijk, Velp (Eijsink); 3. J. Iesberts, Hil- versum (Triumph). De Alkmaarse renner De Geus werd vierde en Metselaar uit Limmen vijfde. Iesberts bezette de derde plaats, omdat hij in de eerste manche we- gens motorpech was uitgevallen. Metselaar had eveneens met pech te kampen en reed in de tweede manche op een machine bereidwil- lig door een collega afgestaan. De extra wedstrijd in de 500 c.c. klasse was eveneens voor v. Aart sen, hier werd De Geus na een uit- stekende race tweede. De lange baan-wedstrijd 350 c.c. (6 ronden) was. zoals we reeds schreven, voor Cordang. Van Aart sen probeerde binnendoor en bui- tenom langs Cordang te komen, maar Cordang gaf geen krimp. De tijd van Cordang was 2.42.7 en die van v. Aartsen 2.43.5. In de langebaan-wedstrijd senio ren 500 c.c. zegevifrde v. Aartsen. Hier was 't Iesberts, die hem de meeste moeite veroorzaakte. De tijd van v. Aartsen was 2.41. De politie had na afloop de nodige maatregelen getroffen, zodat de toe schouwers, die per auto, motor, rij- wieT of te voet waren gekomen, weer vlot huiswaarts konden keren. Voor feestelijke gelegen- heden kunnen wij verschil- lende soorten gedistilleerd aanbieden; wij dienen U hierin gaarne, zonder ver- plichting van advies. De grote vraag veroorzaakt ech ter dat nog steeds slechts in mini- male hoeveelheden leverbaar is. PELS WIJNHANDEL ALKMAAR Toen gisteren de laatste camions met militairen van het in Alkmaar gelegerde garnizoen terugkeerden, hebben wij naar de indrukken van de officieren en manschappen, die te Amsterdam de feesten hebben medegemaakt, ge- informeerd. Officieren en man schappen der twee comnagnieen. die waren opgeroepen. hebben het als een grote eer beschouwd bij de inhuldiging aanwezig te mogen zijn en hebben genoten van het koste- lfjke schouwsoel, waarvan zij ge tuige waren. De afzettlng was ech ter een zwaar karwei. Men moest in drie gelederen staan en van een militair saluut is p-actisch niets ge komen, De geweren moest.en name- lijk dwars voor het lichaam gehou den worden om de geweldige volks- massa's enigszins te kunnen keren. Alleen de officieren. zoals majoor L J M. Defize, onder wiens com mando de troep st.ond. alsmede ka- nitein Wiegel. kapitein Naafs en kapitein Hogenhout. hebben de ver- plichte eerbewijzen kunnen bren gen. BegrlipelHk. dat tot laat in de avond het beleefde in geuren en kleuren aan de achterblijvers werd verteld. PRI.IS BEHAALD ALKMAAR. Onze stadgenoot do heer Koopmeiners van Reel.-Bur. Redo" heeft bii de etalagewedstriid te Langendiik gehouden, een eerste prijs behaald. ALCMARIA-VICTRIX ALKMAAR. Zondag a.s. zul len er bussen rijden naar Enkhui- zen, voor de wedstrijd West-Frisia- Alcmaria. Vertrek Waagplein 12,30 uur. Kosten leden f 1.50, niet-leden f 2.50. Kaartjes verkrijgbaar op vertoon van lidmaatschapskaart op Woens- dag- en Donderdagavond, van 7—9 uur, bij mevr. Van Heems, Ged. Nieuwesloot 5. HANDBALCLUB „A.O.G." ALKMAAR. Woensdag 8 Sept. is er geen training. Alle leden wor den om half zeven verwacht in de Baanstraat no. 9 voor de generale repetitie. Het bestuur rekent er op, dat jullie allemaal en op tijd aan wezig zullen zijn. Tevens zal dan bekend gemaakt worden, hoe laat we Zaterdagavond beginnen. BILJART-WEDSTRIJD Morgen, Woensdagavond, speelt de kampioen hoofdklasse Ph. Schmidt een wedstrijd tegen de be- kende Alkmaarse biljarter J. Fee- ken op het nieuwe biljart. dat ge- plaatst is in cafe Lindenhoek aan de Lindenlaan, DR TEN KLEY OVERLEDEN Plotseling is Zaterdagmorgen overleden de bekende Alkmaarse huisarts, Dr. H. E. J. ten Kley, een geziene figuur, die zich door zijn svmpathiek optreden en onvermoeid werken een grote kring van vrien- den, vooral ook onder zijn patienten, had verworven. De overledene was sinds 1939 hie- werkzaam en ver- vulde de functie van voorzitter van de afdeling Alkmaar der Neder- landse Maatschappij ter bevordering der Geneeskunde, alsmede van de vereniging tot bestrijding van de t b.c., welke een harde werker in Dr ten Kley heen ziet gaan. De ter aardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats vin- den hedenmiddag te twee uur op de Begraafplaats der gemeente. Medesedeeld door het K.N M l te de Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. WARMER Nu en dan overdrijvende wol- kenbanken. Overwegend droog weer met hogere temperaturen, vooral overdag in het zuid-oos- ten van het land. Aan de kust tijdeliik vrij krachtige zuid- westelijke wind, overigens zwakke tot matiee wind tussen zuid-west en zuid. De burgerij van Alkmaar heeft de geste van het Oranje-comite, de feestelijkheden te besluiten met een vuurwerk, op hoge prijs gesteld, ge tuige de enorme belangstelling, die er voor dit gebeuren laat op de avond was. Vrljwel geheel Alkmaar was op de been, ook de militairen en zij, die, in Amsterdam waren gaan kijken, En toen wij ons tegen tienen naar het Gymnasium spoed- den, was er al haast geen doorko- meri meer aan. Naar schatting wa ren zeker een 15.000 mensen verza- meld op de Geestersingel en in de Bergerhout om getuige te ziin van dit sprookjesachtige schouwspel. Het waren ongeveer zestig stuk- kcn. die de Leidse firma Kat. op het bolwerk tegenover het Gerechtsge- bouw had opgesteld en begunstigd door goed weer, U west, het Oran jezonnetje heeft toch geschenen!, kon om klokslag half elf met het ontsteken begonnen worden, Het was reeds een fantastisch gezicht, het bedieningspersoneel met hun fakkels tussen het geboomte te zien lopen, maar de eerste donderbussen envuurpijlen, die te horen en te zieh waren, trokken toch de meeste aandacht. Ruim een half uur lang hebben wij ons verlustigd in ben- gaals vuur, brisant-sterren. gouden regen, magnesiurn-licht fonteinen van goud en zilver, draaiende mo- lens. een heraut die de trompet stak, een "waterrad, en vooral aan de W's en de J welke letter aan het slot met een pracht van kleuren omge- ven werd. Fonteinen spoteh in het Water en telkens lichtte de hemel in een andere gloed op. Het was een prachtig schouwspel waarvan naast de vele burgers der stad ook de burgemeester met echtgenote, de wethouders en de leden der raad, alsmede de militaire autoriteiten en het Oranje-comite hebben genoten. Iedereen was vol lof over het. ge- bodene en vooral werd de vuur- werkcommissie geprezen om haar lofwaardig initiatief. het vuurwerk op het bolwerk te doen afsteken, mooier had het niet tot zijn recht kunnen komen. Na afloop begaf men zich naar de binnenstad waar tot laat in de nacht het feest nog voortduurde. De voetbalwedstrijd, welke Aic- maria tegen de Noordelijke eerste klasser Leeuwarden speelde. heeft de talrijke toeschouwers zeker kun nen boeien, De Friezen hebben hier een goede indruk achter geiaten. het was een stevig spelletje, dat zij speelden, maar het was steeds fair. Verschillende goede krachten wa ren in hun elftal aan te wljzen. maar het schieten was niet hun sterkste zijde. Alcmaria miste in de voorhoede Untied en ~Eversteijn, waardoor deze linie in kracht had ingeboet. Van de beide invallers voldeed Baden- huizen els middenvoor het beste. Voor de rust ging het initiatief merendeels van Leeuwarden uit, doch de Alcm. verdediging, uitste- kend geholpen door v, d. Lek. die als stopperspil een prima party speelde, wist goed stand te houden. Slechts toen er een klein misver- stand was tussen Maassen en l)u- kers, kon de middenvoor van de gasten zijn club de leiding geven. Nog voor de rust bracht Badenhui- zen op goede wijze de partijen op geliike voet. Na de rust, toen van Wieringen en Wit vervangen waren door de Grand en Helderman en Godvliet rechts- buiten ging spelen, leek het wei even beter te gaan. De Alcmaria- aanvalien waren toen talrijker en ook gevaarHjker. Vooral Godvliet had er zin in en hij was het die twee maal de L.-doelman liet vis- sen Beide malen benutte hij een vobrzet van link3 op solide wijze. De Leeuwarders hebben heele wat pogingen gedaan om de achterstand in te lopen, zonder resultaat echter. Deels door hun Slecht gerichte schoten, deels door het goede werk der verdediging van Alcmaria, waarin doelman Dukers dikwijls goed werk deed. K.J.M.V „ST. GEORGE" Vrienden! Vacantie en feestdagen liggen achter ons, dus weer met frisse moed aan de slag. Woensdag avond 8 September a.s. om 8.30 uur in ..Kinheim" openen wij ons win- terseizoen. Komt alien!! Zonder uit zondering. Hebt ge vriend of kennis, die niet georganiseerd is, brengt hem mede. Het bestuur rekent op jullie. JUBILEUMFEESTEN EGMOND-BINNEN De beide feestdagen in Egmond-Binnen zijn gezellig-geslaagd verlopen. Al dreig- de het weer de eerste morgen met regen. tussen 2 buien door had men nog juist de tijd voor een aardige kinderoptocht met muziek Maar nauwelijks waren alien in het pa- tronaatsgebouw, of het goot van de lucht, maar dat kon de kinderen niet meer deren. De goochelaar Emile Moretti bracht de kinderen in daverende lach-stemming, terwyl onvermoeide handen hen met over- vlbedige tractaties overstelpten en de stemming tot het uitbundige op- voerden. 's Middags brak de zon door de wolken en woei de wind het feest- terrein droog. Zo betoonde 'i 7e?j zijn welwillende vriendelykheid door zich geheel naar het feest- programma te regelen. De kinder- spelen afgewisseld met rijkelijke snoepbedelingen verliepen die middag dan ook in een woord prach- De avond van de eerste dag werd besloten met dansen in cafd Swart en met 2 filmvoorstellingen in cafe Mooij, waarmee voor oud en jong was gezorgd. Zaterdagmiddag 2 uur vond de officiele herdenking plaats in te- genwoordigheid van burgemeester M. Niele. als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, omringd van enige kerkelijke en wereldlijke autoriteiten. Na het openingswoord van de voorzitter, dhr. A. v. d. Berg, hield de burgemeester zijn rede, waarop een zanghulde der kinderen volgde, waaraan Eensgezindheid mu zikale medewerking verleende. Voor de hlerop volgende volksspelen was enorme belangstelling. Dat men met een raadwedstrijd de jongens in Indid niet heeft willen vergeten is een sympathieke ge- dBchte. die eervolle vermelding ver- dient. 's Avonds konden de jonge- lui zich met zang en dans vermaken in de zalen van Swart en Mooij, terwijl de ouderen konden genieten van een rondwandeling langs de versierde gevels en etalages, waar aan een wedstrijd was verbonden, waarvan de uit'slag luidt: Gevels: 1. Weijers. 2. G. Bak. 3. Bijwaard. Etalages: 1 Grippeling. 2. J. Zent- veld. 3. S. Gaarthuis. Het waren mooie dagen. Men heeft volop kunnen genieten. Dus.. zijn de feestdagen volkomen ge- slaagd. waarvoor een woord van lof voor het Oranjecomite alleszins ver- diend is. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is in het Holkerveen (gemeente Nijkerk) de 58-jarige G. van D. van het leven beroofd. Deze van D., een weduwnaar, had als huishoudster mej. E., die voor- heen in betrekking was bij de 47- jarige C. in Amersfoort, wegens ziekte van diens vrouw. Nadat de vrouw van C. hersteld was, trad mej. E. in dienst bij van D. in het Hol kerveen. Dit was echter niet naar de zin van C. Hij trachtte haar over te halen terug te' komen, zonder succes evenwel. Zaterdag vatte hij het plan op naar het Holkerveen te gaan om de vrouw te spreken te krijgen. Hij arriveerde 's avonds om 9 uur per fiets, doch trof haar niet thuis. Om elf uur kwam hij ten tweede male, doch wederom zonder resultaat. Mej. E. was nl. naar Amsterdam en nog niet thuis gekomen. Om onge veer twee uur 's nachts kwam hij voor de derde maal bij de woning van van D. Hij vroeg, of de vrouw naar buiten wilde komen. Deze wei- gerde. Van D., die reeds te bed lag, begaf zich in nachtkleding naar buiten. Wat er toen precies is voorge- vallen, is niet bekend. Na enige ogenblikken keerde van D. in zijn woning terug. Hij zei, dat hij ge- stoken was en zakte levenloos in elkaar. C. werd te Amersfoort in zijn wo ning gearresteerd. Hoewel hij aan- vankelijk ontkende, heeft hij later bekend de moord te hebben ge- pleegd met een schoenmakersmes, dat hij reeds enige dagen in zijn zak had. Hij ontkent het mes met voorbedachte rade in zijn zak te hebben gestoken. Op 9 September zal een bon wor den aangewezen voor £en ei voor alle leeftijden. De aflevering zal vanaf 13 September kunnen plaats vinden. Het kan als practisch zeker worden beschouwd. dat de eieren omstreeks het eind der volgende maand van de bon zullen gaan. zo vernemen wij uit bevoegde bron. BANGERT EN O. Spinazie 521, postelein 20, uien 2.708.70, bieten 36.80, Savoye kool 10.90 15.60, gele bew.kool 10.50, rode kool 3.6011.70, slabonen 38—62, snijbo- nen 3257, tomaten 30—90, augur- ken 765, breekpeen 4560, was- peen 725, bospeen 1123, andijvie 715, sla 1.504, bloemkool 1462, komkommers 917, perziken 442, Reine Victoria 1350, witte drui- ven 1.15—1.50, Alicante 1.01—1.30, Frankenthaler 551.03, Westfrisia 861.15, meloenen 1963, Transp. de Croncels 1140, Zigeunerin 35- 62, James Greve 3271, Manks Govlin 3160, Beure d'Amanlis 26- 56. Beure Hardy 3060, Beurd de Merode 2051, Clapp's Favorit 41- 68, Thriomphe de Vienne 4170. AVENHORN, 4 Sept. 8500 kg aardappelen eigenheimers 5.606.30, 10500 kg witte kool 55.10, 68700 kg rode kool 6—12.30. 3200 kg uien gew maat 8.60—9, nep 12.1012.30, 37800 kg bieten I 6—6.40, id. II 4,50 —4.80. 25690 kg augurken grof 38 50 —41.10, basterd 43.80, stek 20.90. bommen 10.10, 1820 kg slabonen dubbele z. dr.- I 6.60—7.80, id. II 6.206.40. 31400 kg wortelen flakkee verbeterde 4.50—6.10. N. SCHARWODE. 7 Sept. 1948. 55000 kg aardappelen eerstelingen 6.306.70, eigenheimers 5.10—6, bl. eigenheimers 6,207.10, koopm. bl. 7.10—7.20. bintje 5.60—6.10, 6000 kg rode kool 610.20, 2000 kg gele kool 8.30—14, 75000 kg witte kool 5—5,90. 6000 kg groene kool 15— 17.90. 7000 kg kroten I 6, id II 4.50, id. Ill 3, 3000 kg uien 9.40—10.10, 16000 kg slabonen 3950. OBDAM, 4 Sept. Aangevoerd: 12.800 kg slabonen 3851, afw. 28 33; 13.500 kg kroten I 6.40—7; II 5.40 —5.60; knolkroten 6—6.20; 12,000 kg Sav. kool 13.5015.70; 4100 kg rode kool 7.20—10.60; 3000 kg aard appelen 55.60; 3100 k« uien 8,70; nep 13.20—13.70; driel. 4.90—5.70.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5