Schuman is toch geslaagd 7sjsT-r 'U-:" **gt .- Berlijnse stadhuis opnieuw door communisten bestormd mm Nieuwe moeiiijkheden met de vakbonden over bet loonprobleem in zicht Prinses Wilhelmina vertrokken Eerste rijtoer Prins Boudewijn heden 18 jaar Vier communisten afwezig Agenten uit de Oostelijke sector trachteh Westelijke collega's te arresteren Cochran heeft ook een plan Italie door orkaan getroffen jn ,s ffM m NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD DINSDAC 7 SEPTEMBER 1948 Goudsfaven voor Amsterdam in de woestijn Schout-bij-nacht Hetterschij t Droevig ongeval tijdens rijtoer Dodelijk jachtongeval Tot oplossing van Indonesisch conflict Amerika stelt voor: Minder ontmantelingen in West-Duitsland MOORD TE HELMOND Nieuw lid Tweede Kamer OUD-HOLLANDS TOT EEN VAN ONS Vergezeld van Prins Bemhctrd en de drie oudste Prinsesjes heeft Koningin Juliana Zaterdaqmiddaa t0 vA r, in de open creme caleche haar eerste rijtoer als regerend Vorstin door Amsterdam qemaakt °nZ8 K(5nmgm neP Prmses Wilhelmina Zaterdagmiddag op het Paleisbalcon uit, nadat zij de troonswisseling bekend gemaakt had. Het raadhuis te Alkmaar in volledige feestverlichting. Foto W. Blokker, Alkmaar Koningin Juliana is juist ingestapt in de caleche voor het Paleis, als ze Zaterdagmiddag haar eerste rit als Koningin door de hoofd stad gaat maken. <xr X-'-. pi& -: ..>*u .-, - y y ■- "Sr'i^zrT— ~*~i~~"~ y j' ^y ^yyyyyy'.yyyy yy~-y-y-- De Koningin neemt na de Inhuldiging in de Nieuwe Kerk, op het bal- con van het Paleis de hulde van de menigte, die »P de Dam verzameld is, in ontvangst, met naast Haar Prins Bernhard en Je drie oudste Prinsesjes Een fascimile van een deel van de acte, die Ko ningin Wilhelmina en Prinses Juliana Zaterdag tekenden en waardoor de troonsafstand een feit werd. Zondagmorgen vroeg is Robert Schuman, die opnieuw door Auriol was aangezocht als premier, er in geslaagd een kabinet samen te stelien, wat het elfde Franse kabi net is sedert de bevrijding. Als byzonderheid mag wel worden genoemd het feit, dat de socialis- ten thans toch hebben toegestemd in de nieuwe regering zitting te nemen. Het nieuwe kabinet bestaat uit 15 ministers, te weten: 4 radicalen, 4 socialisten, 6 leden van de MRP (Schuman's partij) en 1 partijloos. Schuman is behalve premier ook minister van buitenlandse zaken. De socialist Jules Moch heeft de portefeuille van binnenlandse zaken, terwijl het ministerie van financien en nationale economie ook een so cialist aan het hoofd heeft in de persoon van Christina Pineau. De vorige premier Andre Marie zit ook in het kabinet en wel als vice-pre mier. Tevens is Marie leider van de Franse delegatie bij de Ver. Na- ties. Daniel Mayer is weer minister van arbeid. Het nieuwe kabinet heeft Zondag- avond zijn eerste zitting gehouden. De eerste besluiten waren: aan de werkers in loondienst zal in de loop van de volgende week een bonus PRINSES WILHELMINA der Ne- derlanden, de thans afgetreden Ko ningin, is kort na haar terugkeer in het Paleis, na de inhuldigingsplech- tigheid, naar de Ruygenhoek, bij Noordwijkerhout, vertrokken. Niet herkend, reed Prinses Wil helmina Zondagochtend per auto naar het Amstelhotel. Zij vroeg naar de graaf en gravin v. Athone. Deze waren, naar de portier mede- deelde, niet thuis. Dat is jammer, zei de bezoekster. Kan ik zeggen, wie er geweest is, vroeg de portier. Ja, zei de dame, zegt u maar, dat Prinses Wilhelmina even langs ge weest is. Tussen 12 en 1 uur heeft Prinses Wilhelmina een bezoek gebracht bij de oude beiaardier, de heer Vin cent, aan zijn tepeeltafel achter de balustrade van de Paleiskoepel! van 2500 frs. worden uitgekeerd, terwijl op voorstel van de .,ocialis- tische minister van financien Pi neau, besloten werd de inkomsten- belasting te verlagen. De eerste reactie der vakbonden wijst er echter op. dat men in die kringen niet tevreden kan zijn met de aangekondigde vergoeding van f 2500 frs. De vakbonden hadden als eis gesteld een maandelijkse bonus, vanaf Augsutus jl„ van 3000 frs. De nieuwe regering is gevormd terwijl door het gehele land sta- kingen van min of meer korte duur gehouden werden. Te Roubaix sta- ken thans nog 30.000 textielarbei- ders en in Zuid-Frankrijk hebben 90.000 mijnarbeiders het werk neer- gelegd. De communisten eisen in de „Hu- manite de plaats ,,die hun rech- tens toekomt". „Wij wensen een politiek van een unie van alle Fran- sen, die besloten zijn het land te redden en zijn souvereiniteit te ver- zekeren", aldus het blad. Zaterdagmiddag maakte Koningin Juliana haar eerste rijtoer door de overdrukke hoofdstad. Gezeten in de creme caleche, geschenk van haar grootmoeder en haar moeder, omringd van haar gezin en vooraf- gegaan en gevolgd door een stoet van landauers en ruiters, trok zij langs de duizenden toeschouwers, die hier en daar geweldig enthou- siast waren, maar soms ook roer- loos-stil, onder de indruk van dit gebeur.en. Prinses Marijke kreeg een afzon- derlijke ovatie. toen zij op de arm van een hofdame vanaf het balcon de stoet mocht zien uitrijden. Een postpakket, bevattende 25 kg goud in de vorm van staven, waar- op als bestemming Amsterdam stond aangegeven, is in de woestijn nabij Cairo gevonden. Uit een etiket bleek, dat het pakket door ..Swiss Air" was vervoerd. Het was geheel onbeschadigd. Bij de politie was tot dusver geen aangifte van vermissing binnengekomen. Zaterdag is te Rhenen geheel on verwacht op 57-jarige leeftijd over- leden Schout bij nacht D. C. M Hetterschij, in leven directeur-gene- raal van het Loodswezen. Schout bij nacht Hetterschij heeft vooral bekendheid gekregen, door- dat hij in 1934 het commando had over de Onderzeeboot K 18, waar- mede toen de 23.000 mijlen tussen Den Helder en Soerabaja via Zuid- Amerika, Zuid-Afrika en Australie werden afgelegd, de grootste reis ooit door een onderzeeboot van enige zeevarende mogendheid vol- bracht. Hiermede heeft de toenma- lige luitenant ter zee der le klasse een belangrijke bladzijde aan de ge- schiedenis der Koninklijke Marine toegevoegd. Na deze reis was de heer Hetter schij gedurende twee jaar comman dant van de Onderzeedienst in Ne- derlandsch-Indie. In 1937 keerde hij terug naar Ne- derland, waar hij commandant werd van de marinekazerne te Amster dam. Tijdens de jaren der bezetting nam de overledene een zeer belang rijke post in als illegaal werker. Onmiddellijk na de bevrijding werd hij directeur-generaal van het loodswezen. De teraardebestelling is beoaald op Woensdag 8 Septem ber des namiddags te half drie op de algemene begraafplaats te Rhe nen. Helaas heeft zich tijdens de rit, die H. M. Koningin Juliana Zater dagmiddag door de hoofdstad heeft gemaakt, een ongeval met dodelijke afloop voorgedaan. Toen de stoet de Westermarkt bereikte op weg naar tjet paleis, ging de vreugde van 't publiek over in ontsteltenis. De rui ters waren juist de Bloemstraat ge- passeerd. terwijl zij over de Prin- sengracht naar de hoek van de Westermarkt reden. toen plotseling een der burgerruiters naar links van ziin paard viel en in zijn val de Techterteugel vasthield, hetgeen tot gevolg had. dat het naard boven op hem terecht kwam. De algemene consternatie dreigde een moment ernstige gevolgen te hebben, doch hoewel uiteraard het temDo van de stoet wat werd vertraagd, is het niet tot stilstaan gekomen. In aller- iil snelden agenten van politie de gevallene te hulp en droegen hem naar de kant. terwijl het paard uit de stoet werd weggeleid. Een snel aanwezige arts eonsta- teerde hierop de dood van de rui- ter. In het medisch rapport wordt als waarschijnlijk aangenomen, dat hii aan een hartverlamming was overleden. Zeker is. dat de val van zijn paard niet de oorzaak van zijn dood is. Heden is Prins Boudewijn van Belgie achttien jaar geworden. Prins Boudewijn, Hertog van Brabant en erfopvolger van koning Leopold, zou in geval van troonsafstand van zijn vader, nu hij deze leeftijd be- reikt heeft, automatisch koning worden. De Belgische minister-president Spaak heeft koning Leopold zijn gelukwensen per telegram doen toe- komen. - Blijkens de mededeling van de voorzitter waren in de Verenigde Vergadering van de Staten-Generaal gisteren afwezig vier leden van de C.P.N., nl. de heren mr. Stokvis, Wagenaar, De Groot en Hermans. De Partij heeft bekend laten ma- ken, dat in de afwezigheid van deze leden geen demonstratie moet wor den gezien. De betrokkenen waren buitenslands. Toch trof de mede deling in deze sfeer van eensgezind- heid even pijnlijk.... I oostelijke sector en, naar Reuter meldt, met de boeien aan wegge- voerd. Daarentegen verneemt het ANP, dat zes-en-dertig van de zes-en- veertig politiemannen uit de weste lijke sectoren zich Maandagavond laat nog bevonden zouden hebben in het kantoor van de Amerikaanse verbindingsofficier, onder wier be- scherming zij zich zouden hebben gesteld. Ruim voorzien van levensmidde- len zijn Engelse, Franse en Ameri kaanse verbindingsofficieren heden- nacht in het Berlijnse gemeentehuis gebleven om enkele politiemannen uit de westelijke sectoren, die aan de arrestatie door de politie van de oostelijke sector zijn ontkomen, te beschermen aldus meldt Reuter uit Berlijn. Deze politiemannen bevin- den zich achter gesloten deuren in het aan de V.S. toegewezen gedeglte van het gemeentehuis, terwijl de Sovjets voor het gebouw een ge- wapende wacht hebben geplaatst en voortdurend vier met tommy-gun gewapenden in een jeep laten pa- trouilleren. De Amerikaanse verbin dingsofficier Davisson heeft ver- klaard, dat hij in het gemeentehuis zal blijven, totdat de Sovjets hun wachten hebben teruggetrokken. Maandag hebben communisten opnieuw het stadhuis van Berlijn bestormd, een uur voordat de ge- meenteraad zou bijeenkomen. En kele honderden demonstranten, die rode vlaggen en banieren droegen, verdrongen de Duitse politie, forceerden de hoofdingang en zwermden het gebouw binnen, tien minuten voordat de gemeente- raad zou vergaderen. Inmiddels hadden enkele honder den andere demonstranten de ach- terdeur van het stadhuis geforceerd en trokken eveneens het gebouw binnen. In de raadszaal hadden slechts enkele raadsleden hun plaat- sen aan de conferentietafel inge- nomen. De demonstranten werden wat rustiger toen men vanuit de perstribune hen toesprak en men op hen een beroep deed om de zaal te verlaten. zodat de gemeenteraad hun aanwezigheid niet zou kunnen aanvoeren als een excuus om op nieuw de zitting te verdagen. Tegen half een des middags hadden de meeste demonstranten de vergader- zaal verlaten. Dr. Friedensburg, de wnd. burge- meester van Berlijn. deelde op een persconferentie mede, dat de ver gadering van de gemeenteraad voor onbepaalde tijd was uitgesteld. Zes-en-veertig politiemannen uit de westelijke sectoren, die bij de demonstratie voor en in het Ber lijnse raadhuis van Maandag „hun toevlucht hadden gezocht" in het bureau der geallieerde verbindings officieren, gevestigd in het Berlijnse raadhuis, zijn door politie van de Tijdens een jachtpartij Zaterdag in de gemeente Helden gehouden, is de ongehuwde jager Leijsten uit Koningslust, die vergezeld was door drie andere jagers. zodanig door 'n kogel getroffen. dat hij vrijwel on middellijk aan de gevolgen overleed BATAVIA, 6 Sept. (Aneta) Vol- gens het republikeinse persbureau Antara 'gaven welingelichte perso- nen heden te kennen, dat het Ame rikaanse lid van de commissie van goede diensten, Merle Cochran, waarschijnlijk in de komende weken zijn plan tot oplossing van het In- donesische probleem zal voorleggen. Antara meent, dat Cochran's voor stel in zoverre zal afwijken van het voorstel-Critchley-Dubois, dat hij de interim-regering wil zien ingesteld voor de instelling van een volksver- tegenwoordiging. Inmiddels heeft de communisti- sche leider Moeso verklaard, dat Indonesie onmogelijk neutraal zal kunnen blijven in een eventueel Amerikaans-Russisch conflict, maar dan de zijde van Rusland zou moe- ten kiezen. IJARSHALL. de Amerikaanse mi- nister van buitenlandse zaken, heeft te Washington bekend ge maakt. dat de V.S Engeland heb ben voorgesteld de herstelbetalingen en de ontmanteling in de B"itse zone van Duitsland te benerken De Amerikaanse ambassadeur Lewis Douglas heeft dit voorstel Maandag aan Bevin gedaan. Vnlgens een wonrdvoerder van het Engelse mi- niste~j„ van buitenlandse zaken heeft Engeland het voorstel nog in overwegine Hoe groot deze bener- king zou ziin kon de wonrdvoerder niet zeggen. Een soortPeliik voor stel zou volpe-x; bem aan Erankriik ziin gedaan. Hii gaf toe. dat dit ver- zoek een wiiziging met zich rnee zou brengen in do grootte van in dustries ontmanteling. die jn de herfst van 1947 or een eorifn-pritie te London tusaen Engeland Erank- rijk en de VS. is vastgesteld. Maandagmiddag is te Helmond 't lijk gevonden van de 44-jarige J. v. S., vader van drie kinderen. Na het eerste onderzoek bleek, dat de man was overvallen en tengevolge van een messteek in de hartstreek moet zijn overleden. Als verdacht van deze moord is aangehouden de 43- jarige M. K. uit Helmond. De be- weegredenen voor deze moord zijn nog niet bekend. Als opvolger van dr. L. J. M Beel, clie benoemd is tot gedele- geerde van het Opperbestuur in In donesie, is thans aan de beurt om benoemd te worden verklaard tot hd der Tweede Kamer, de heer M. P. J. M. Corbey te Sittard. In het Staatsblad van 4 Septem ber no. 1409, is opgenomen de pro- clamatie van 4 September 1948, be- treffende de aanvaarding der rege ring door H. M. Koningin Juliana. Deze proclamatie is eveneens op genomen in een buitengewone Staatscourant, welke tevens is ver- schenen. Deze buitengewone Staats courant is gedrukt op oud-Hollands papier. Uit naam van de regering en het volk van Canada heeft Louis St. Plaurent, minister van Buitenlandse Zaken, een speciale radioboodschap tot het Nederlandse volk gericht. Hij zeide. dat Koningin Juliana, toen zij de gaste van Canada was! de harten der Canadezen heeft ge- wonnen door haar onwrikbare moed, haar vast vertrouwen in haar lijdend volk en haar natuurlijke menselijke eigenschappen, ..die haar snel tot een van ons maakten". Italie is tijdens het weekend ge troffen door een orkaan en over- stromingen. Minstens 80 personen zijn om het leven gekomen. De or kaan woedt nog voort. Het getroffen gebied blijkt een grote uitgestrektheid te hebben. Pie- mont heeft het meest te verduren gehad. Gisterennacht zijn de rivie- ren in deze provincie buiten hun oevers getreden. Huizen stortten in, in talrijke dorpen werden mensen en levende have door de stroom meegesleurd. Volgens eerste schat- tingen bedraagt de schade in Pie- mont honderdduizenden guldens. Twee bergwegen tussen Italie en Zwitserland zijn door aardverschui- vingen tengevolge van de overstro- ming afgesloten. In verband met de uitvoerige verslagen en vele foto's van de plechtigheden in Amsterdam, kon de Feuilleton vandaag niet worden opgenomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 6