Westelijke bewoners van Berlijn mogen hun stadhuis niet meer binnen KABINET-SCHUMAN krijgt geen vertrouwen Voor Alkmaar en omgeving DOCTOR POELS OVERLEDEN KEUZEBON-ARTIKELEN 77 September a.s. distributie-vrij E Na bewind van slechts 64 uur afgetreden NEDERLAND WEET NIETS over voorstel van Cochran Djogja hoopt nog op Rusland Een strijder van wereldvermaardheid voor sociale gerechtigheid S: 47 Indonesiers gedood 2581 personen evacueerden Overzeese Gebieden huldigen Koningin Truman confereert op het Witte Huis met de Raad van Nationale Veiligheid HOGER BROODRANTSOEN K Waarschijnlijk een protest te Moskou 20 September Vrouwelijke beul van Vught staat terecht Politieke onderhandelingen met Djogja zouden hun einde naderen Thans Gaullisten in de regering? Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1-30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum/ 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct- WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1948 Buiten God is 't nergens veilig (Vonde I) 44e JAARGANG - NUMMER 11356 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank bij uitbraakpoging in het Krawangse in vier maanden uit Republikeins gebied MOORD TE BOXMEER Lijk van. vrouw gevonden Executies in Hongarije Dr. van Mook op weg naar Nederland zet Jr. Een ei op de bonnenlijst Dronkemansruzie met dodelijke afloop BERLIJN, 7 Sept (A.P.) De onder communistische controle staande politie heeft vanavond aan alle aan de Westelijke mo- gendheden onderherige personen de toegang tot het Berlijnse stadhuis verboden. Twee Frqnsen, die probeerden het „garni- zoen", dat zich in het gebouw bevindt, van levensmiddelen te voorzien, hebben de aftocht moeten blazen. Een Franse bevel- hebber verklaarde gehoord te hebben, dat een politie-officier tot zijn mannen zei: „Niemand mag het gebouw in, alleen over jullie lijken". Dr. Eduard Benesj, de tweede president van Tsjecho-Slowa- kije, op zijn doodsbed. PLECHTIGE AFKONDIGING GRONDWETSWIJZIGING Dr. Beel Zondag naar Indie Paramount' brengt geen Van Meegeren-film DE FRANSE NATIONALE VERGADERING heeft gisterenavond een mode van vertrouwen in de regering-Schuman met 295 tegen 289 stemmen verworpen. Schuman hield hierop met zijn kabinet een spoedvergadering, waarna hij zich naar Auriol, de president der Republiek, begaf om zijn ontslag aan te bieden, waarop na een bewind van twee en een halve dag precies 64 uur een einde was gekomen aan het kabinet-Schuman. De Koninklijke gasten bij de inhuldiging. In het Amstel Hotel te Amsterdam poseerden de twaalf koninklijke gasten bij de inhuldigingsplechtigheden van Koningin Juliana even voordat zij aan tafel gingen voor het diner in het Paleis op de Dam. lste rij: Gravin Athlone, Kroonprmses Martha van Noorwegen, Kroonprinses Louise van Zweden, Prinses Margaret Rose van Engeland, Prmses Margarete van Denemarken; 2de rij: Prins Aschwin, Kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden, Kroonprins Olav van Noorwegen, Erf-Groothertog Jan van Luxemburg; 3de rij: Gractf van Athlone, Kroonprins Axel van Denemarken, Prins George van Griekenland. uur Jongemon levend verbrand Nieuuu No o rdhollands SINGAPORE, 7 Sept. (Reuter) Een zekere John Coast, een 31- jarige Londenaar, die volgens zijn zeggen adviseur is van het repu- blikeinse Indonesisehe ministerie van buitenlandse zaken, hield hier heden een persconferentie, waarin hij zeide, dat de republiek thans al haar hoop heeft gevestigd op de Sowjet-Unie voor hulp in het bereiken van een aanvaardbare overeenkomst met de Nederlan- ders. De republikeinen geloven thans, zeide hij, niet meer, dat de Vere- nigde Staten. hun bij het verkrijgen van zulk een overeenkomst behulp- zaam zullen zijn. De heer Zain, eveneens van het republikeinse mi nisterie van buitenlandse zaken, vroeg zich af waarom de Verenigde Staten, als zij in de Palestijnse kwestie op hun stuk kunnen blij- ven staan, dit ook niet kunnen doen ten opzichte van Indonesie. Zoals men weet heeft de Indone sisehe communistenleider Moeso dezer dagen verklaard, dat ingevai van een conflict tussen Rusland en Amerika Indonesie zich zou moeten scharen aan de zijde van de Sow jet-Unie. Het zou niet mogelijk zijn, aldus Moeso, dat Indonesie dan neutraal blijft, want het is duide- Mgr. Dr. HENRICUS ANDREAS POELS, de oud-hoofdaalmoeze- nier van de Arbeid, is gisteren- avond om kwart voor negen in het Missiehuis van de Medische Missiezusters te Heerlen overle- den in de hoge ouderdom van tachtig jaar. Door het overlijden van Mgr. Poels verliest de katholieke clerus van Nederland een zeer belangrijke figuur, die op een zeldzame staat van dienst, voornamelijk op sociaal terrein kon wijzen. Geboren op 14 Februari 1868 te Venray, studeerde hij aan het toen- malige seminarie te Rolduc en later aan het groot seminarie te Roer- mond. Hij ontving in 1891 de H. Priesterwijding, waarna hij zijn studien voortzette aan de Leuvense Universiteit, waar hij in 1894 het licentiaat en in 1897 het doctoraat in de theologie behaalde. In 1899 werd hij benoemd tot kapelaan te Venlo. Toen reeds toonde hij zich een socioloog-practicus en gaf hij tijdens de spoorwegstaking van 19U3 bewijzen van bekwaamheid en tact op sociaal gebied. In 1904 aanvaard- de hij het hem aangeboden profes- b?k dat Rusland de leiding neemt soraat aan de Katholieke Universi lijk, dat Rusland de lei g teit van Washington. Gedurende ze: van de anti-imperialistische groep. BATAVIA, 7 Sept. (Aneta). 47 Indonesiers werden gedood en 24 anderen gewond, toen 400 gearres- teerde Indonesiers in de nacht van 4 op 5 September een uitbraakpo- ging deden uit een kamp nabij Gedong Gedeh, in het Krawang- gebied in West-Java. De wacht moest van de vuurwapens gebruik maken toen de geinterneerden trachten uit te breken, nadat tevo- ren reeds tot tweemaal toe een mis- lukte uitbraakpoging was gedaan. De bewuste 400 Indonesiers waren gearresteerd bij een onderzoek van ongeveer 10.000 personen in het on- rustige gedeelte van het Krawangse Noordoostelijk van Tjibaroesa. Hier- bij waren 400 verdachten aangehou- den, terwijl een aantal vuurwapenen en een hoeveelheid munitie in be- slag werden genomen. Naar wij van officiele zijde ver- nemen hebben sedert de hervattin- gen van de georganiseerde evacuatie in Indonesie uitwisselingen van ge- zinnen van KNIL-soldaten tegen gezinnen van leden van de T.N.I, en Rode Kruis-transporten tussen 28 April en 20 Aug. 1948 zeven KNIL- en 2 Rode Kruis-transporten plaats gevonden. Hierbij zijn in to- taal 2581 personen geevacueerd en wel naar landaard: Europeanen: 151 mannen, 521 vrouwen, 472 kinderen, Oost-Indiers: 327 mannen, 424 vrou wen, 480 kinderen; vreemde Ooster- lingen: 13 mannen, 14 vrouwen en 11 kinderen; Indonesiers: 29 man nen, 75 vrouwen, 64 kinderen. teit van Washington. Gedurende zes jaren bleef hij aldaar werkzaam, totdat voor de ontwikkeling van de mijnstreek een sociaal' priester-lei- der nodig was. De toenmalige bis- schop van Roermond, Mgr. Dreh- mans liet zijn keuze op Dr. Poels valien als aalmoezenier van de ar beid, tevens rector te Welten. In deze functie heeft Dr. Poels alle gaven en krachten waarover hij be- schikte in dienst gesteld van de arbeiders en zijn zorgen strekten zich schier op elk terrein uit. Door zijn solidaristische opvattingen wist hij klassenstrijd te voorkomen en vaak trad hij op als gezaghebbend bemiddelaar bij de mijndirecties. Hij kwam krachtig op voor de be- langen van de arbeiders, doch even- zeer voor die van de ondernemin- gen. Eerst in 1939 legde hij deze belangrijke taak neer. Intussen was Mgr. Poels in 1934 bij zijn 40-jarige priesterfeest benoemd tot huispre- laat van Pius XI, die hem in 1935 bij zijn zilveren feest als hoofdaal- moezenier tot Protonotarius Apos- tolicus verhief. De vijf jaren van de wereldoorlog bracht Mgr. Poels, na een kort ver- blijf in Belgie en Frankrijk, in Zwitserland door, waar hij rust ge- noot. In 1945 keerde hij als 77- jarige, weliswaar vermagerd. doch met ongebroken geestkracht in het vaderland terug naar zijn geboorte- plaats Venray. In Zwitserland had hij nauw contact met de Jezuieten- pater Dr. Muckermann, de bestrij- In een bos nabij Boxmeer is het lijk gevonden van een ong. 30-jarige vrouw. Het lijk, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde, heeft on geveer twee weken in het bos gele- gen. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat het slachtoffer een Duitse is. Daar gedachf werd aan moord, werd een zekere H. uit Box meer aangehouden en aan een streng verhoor onderworpen. Hij be- kende omtrent de drijfveren van de moord wel meer te weten maar wierp de schuld van moord op een ander, wiens naam hem niet bekend zou zijn. Op het lijk is Dinsdagmid- dag sectie verricht. De politie -=* het onderzoek voort. der van het nationaal socialisme. Onder grote belangstelling werd hem op 22 November van het vorig jaar te Tilburg, in tegenwoordig- heid van Kardinaal de Jong en tal van autoriteiten, het ere-doctoraat van de Katholieke Economische School verleend. Dit jaar werd Mgr. Poels benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. In de loop der jaren verschenen talrijke publicaties van zijn hand. Dinsdagmorgen om elf uur heeft H. M. Koningin Juliana in de troonzaal van het Koninklijk Paleis op de Dam met groot ce- remonieel de volledige deputatiesj» uit Indonesie, Suriname, De Ne- derlandse Antillett en van het K. N.I.L. ontvangen. Deze kwamen de nieuwe Vorstin haar hulde be- tuigen. De hoofden der delegaties spra- ken H M. met enkele woorden toe en deden hun huldebetuigingen vergezeld gaan van enkele ge- schenken, o.a. enige zeer mooie olifantstanden, kostbare handgewe- ven stoffen en een Chinees thee- servies. Koningin Juliana sprak een kort dankwoord, waarna H. M. en Prins Bernhard zich nog enige tijd met de afgevaardigden van Haar over zeese onderdanen onderhielden. BUDAPEST, 7 Sept. (A.P.) Elemer Lovasz, hoofdinspecteur van de Hongaarse Spoorwegen en Kol. Pal Hadvary van de Hongaarse ge nerate staf zijn vandaag geexecu- teerd, wegens „hoogverraad en spionnage voor de Westelijke mo- gendheden". Op 28 Aug. werden de beide man nen in een proces met gesloten deu- ren veroordeeld tot de doodstraf. Een andere leger-officier werd veroordeeld tot levenslange gevan- genisstraf. BATAVIA, 8 Sept. (A.P.) Lt.- generaal dr. Van Mook is vandaag per vliegtuig naar Nederland ver- trokken voor „besprekingen van al- gemene aard". Sinds enige tijdh zijn de vooruit- zichten van de broodgraanvoorzie- ning zodanig verbeterd, dat de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening thans op de met ingang van 3 Januari 1948 genomen maatregelen tot beper- king van het meel- en bloem- verbruik (instelling der z.g. keu zebonnen) kan terugkomen. Het is bovendien mogelijk de productie van meel- en bloembevaittende artikelen te vergroten. Te beginnen met de distributie- periode, die op 11 September a.s. mgaat, zullen geen keuzebonnen meer worden aangewezen. Met uit- zondering van brood, tarwegries- meel en tarwevlokken, zullen van die datum af de thans op keuzebon beschikbare producten vrij kunnen worden verkregen, derhalve: vermi celli, macaroni, spaghetti, noedels, vermicellisoep en mie, beschuit bis cuits, wafels, speculaas, koekjes, ontbijtkoek taai-taai, korstjes, stroop- wafels gebak. Brood (ook witte- brood) blijft op de broodbon. Tar- wegriesmeel en tarwevlokken kun nen met ingang van 11 September a.s. op de bloembon worden betrok- ken tot een hoeveelheid gelijk aan die voor tarwebloem. In verband hiermede zal het vier-wekelijkse bloemrantsoen met ingang van 25 September a.s. worden verhoogd van 100 tot 200 gram. Het 14-daagse bloemrantsoen voor de baby's (E- groep ondergaat geen wijziging. Door ruimere bevoorrading met de grondstoffen bloem, suiker en vetten, wordt het mogelijk, dat de vrijkomende artikelen in redelijke hoeveelheden voor het publiek be- schikbaar komen. Tengevolge van de opheffing van de keuzebonnen, kan het 14-daagse broodrantsoen van 11 September a.s. af worden gesteld op: 1200 gr. voor houders van E-kaarten 2400 gr. voor houders van D-kaarten 4800 gr. voor houders van C-kaarten 6400 gr. voor houders van B-kaarten 6400 gr. voor houders van B-kaarten 4000 gr. voor houders van A-kaarten Op de bonnenlijst van a.s Don- derdag komt een bon voor alle leef- tijdsgroepen voor, die recht geeft op het kopen van een ei. Deze eieren zullen op vele plaat- sen niet aanstonds voorradig zijn, aldus deelt de afd. voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening ons mede, aangezien de bevoorrading van de handel in hoofdzaak in de eerste dagen van de volgende week zal geschieden en wel met koelhuis- eieren, waarvan de prijs 2 cent ho- ger is dan die van verse eieren tengevolge van de kostbare opslag en extra bewerking. NIJMEGEN, 7 Sept. Tegen het einde van de feestelijkheden, heeft zich te Nijmegen een tragedie af- gespeeld. Een 47 jarige rijwielher- steller kreeg woorden met zijn kost- ganger, en hakte met een bijl op zijn kostganger in en verwondde deze aan het been. De ander ging daarop zijn kostbaas te lijf en ta- kelde hem zodanig toe, ook met een bijl, dat deze zware verwondingen kreeg aan de hals. Hij werd naar het Canisiusziekenhuis gebracht, waar hij na aankomst aan zijn ver wondingen overleed. Beide mannen verkeerden onder drankinvloed. De politie heeft de dader gear resteerd. Truman heeft vandaag de Raad van de Nationale Veiligheid op het Witte Huis bijeengeroepen. De ver- gadering duurde 45 minuten en een woordvoerder heeft verklaard, dat „zij in verband stond met de toe- stand in Berlijn". Ter vergadering waren aanwezig: Marshall, Forrestal, de minister van oorlog. Symington, minister van luchtvaart, Sullivan, minister van marine, Lovett, vice-minister van buitenlandse zaken en Kenneth Ro- yall, minister van het leger. Later werd ontkend, dat een com munique uitgegeven zou worden. Het Witte Huis overweegt op het ogenblik geen enkele verklaring aangaande de Berlijnse crisis. Regeringsautoriteiten te Washing ton hebben vandaag verklaard van mening te zijn. dat de door de com- munisten geleide aanvallen op de Berlijnse gemeenteraad een ernstige toestand in Berlijn hebben doen ont- staan. Hoge autoriteiten van het depar- tement van buitenlandse zaken zei- den de toestand nauwkeurig te be- studeren om uit te maken, wat de Amerikaanse regering eventueel zou kunnen doen. Zij zeiden tevens, dat nog geen beslissing bereikt was ten aanzien van het zenden van een officieel protest aan de Russen. De communistische menigte, die het stadhuis binnendrong en poli- tiemannen uit de Westelijke secto- ren arresteerde, heeft echter onge- twijfeld de overeenkomsten tussen de Westelijke mogendheden en Rus land geschonden. De Westelijke mogendheden zijn van plan een gezamenlijk protest in te dienen bij Rusland inzake de communistische ongeregeldheden in Berlijn, aldus werd vandaag doar een officiele Britse diplo- matieke vertegenwoordiger mee- gedeeld. Het protest zal ofwel naar maar- schalk Sokolofski, de Russische mi- litaire gouverneur in Duitsland, of wel rechtstreeks aan de Russische regering in Moskou gezonden wor den, aldus de woordvoerder. Het is mogelijk, dat het protest zal uitgaan van de regeringen der Westelijke mogendheden. De woordvoerder zei, dat hij geen officieel commentaar kon leveren op de door de Westelijke mogend heden te ondernemen stap. Inmiddels belegden de drie mili- taire commandanten van de Weste lijke mogendheden in Berlijn een speciale bijeenkomst ter bestudering van de ongeregeldheden van giste- ren. De Britse diplomatieke vertegen woordiger verklaarde, dat de Britse stap genomen zou worden in samen- werking met de Franse en Ameri kaanse regering, doch 'niet voordat het rapport van de militaire com mandanten ontvangen zou zijn. Hij voegde eraan toe, dat de Brit ten er niet aan twijfelden. dat de communistische relletjes, die de af- gelopen weken in Berlijn georgani- seerd waren, de bedoeling hadden, de gemeenteraad ten val te brengen. Voor het Bijzondere Gerechtshof te Den Bosch kwam Dinsdag de eerste strafzaak voor inzake het Vughtse concentratiekamp. De Duit se vrouw Margaretha G., afkomstig uit Hamm stond terecht. Zij had in Ravensbrueck Joodse vrouwen mis- handeld en werd in September 1943 in het concentratiekamp Vught aan- gesteld als „oberaufseherin". Zij werkte mede aan transporten van Joodse vrouwen en sloeg en trapte de gevangenen. Vooral kwam tijdens de zitting in behandeling het bunkerdrama van 12 Januari 1944 te Vught, toen 74 vrouwen in een eel van 2.80 bij 2.30 meter werden geperst en daar 14 uur onafgebroken moesten door- brengen. Hierin heeft ver.dachte vol gens getuigenverklaringen een groot aandeel gehad. Twaalf vrouwen kwamen om het leven en een aan tal anderen werd krankzinnig of voor het leven ongelukkig. De procureur-fiscaal. rekening houdende met de leeftijd van ver dachte, eiste 20 jaar met aftrek. De wetten tot verandering in de Grondwet zullen heden 8 Septem ber in het Staatsblad verschijnen. Nog deze week is in het Staats blad voorts te verwachten de publi- catie betreffende de plechtige af- kondiging van de vastgestelde ver- anderingen in de Grondwet. Deze plechtige afkondiging zal geschieden op Maandag 20 Septem ber des namiddags half drie wette- lijke Nederlandse tijd. En wel te- gelijkertijd in Nederland, Indonesie, Suriname en de Nederlandse Antil- len. De wetten worden op het boven- genoemde tijdstip voorgelezen: in Nederland in een plechtige openba- re zitting van de Hoge Raad der Nederlanden, van elk der Gerechts- hoven en der Arrondissements- rechtbanken; in Indonesie in een plechtige openbare zitting van Hoogste Rechtelijke College te Ba- tavia; in Suriname in een plechtige openbare zitting van het Hof van Justitie en in de Nederlandse An- tillen in een plechtige openbare zit ting van het Hof van Justitie. Bij vorige Grondwetsherzieningen werd de publicatie betreffende de plech tige afkondiging afgelezen in Ne- land: in iedere gemeente op de pui of voor de deur van het huis der gemeente. Ditmaal en ook in de vervolge zullen de burgemeesters ook de ge- wijzigde artikelen zelf in hun ge- heel voorlezen. De minister van binnenlandse zaken zal aan de bur gemeesters voorstellen de voorlezing te doen geschieden in een buiten- gewone zitting van de gemeente raad. Dit zal echter facultatief zijn. Van officiele zijde wordt mede- gedeeld, dat, aangezien de Luite- nant-Gouverneur-Generaal, dr. H. J. van Mook, niet voor Vrijdag- avond hier te lande kan worden verwacht, dr. L. J. M. Beel eerst Zondagmorgen naar Indie zal ver- trekken. Op een vraag van ANP-Ancta aan Paramount naar bijzonderheden over de te vervaardigen van Mee- gerenfilm, werd geantwoord, dat mderdaad zulk een rolprent zou worden opgenomen, doch Para mount verklaarde met nadruk, dat zij deze film niet zou maken. Paramount wenste zich niet uit te laten, welke maatschappij het dan wel zou doen. Een woordvoerder van de C. v. G. D. had heden „geen commen taar" op vragen ten aanzien van de juistheld van het bericht van „Antara", dat de heer Cochran nieuwe voorstellen voor een op- lossing van het Indonesisehe pro- bleem zou voorleggen. De Neder landse woordvoerder verklaarde desgevraagd, dat aan Nederlandse zijde over nieuwe voorstellen van Cochran niets bekend is. Aneta verneemt voorts van wel- ingelichte zijde, dat de republiek van plan is. een rechtstreeks rap port over de situatie aan de Veilig- heidsraad te zenden, aan welk rap port dan, volgens de bestaande pro cedure, .de C.v.G.D. en de Neder landse delegatie commentaren zou den mogen vertfinden. Het maand- rapport van de C.v.G.D. is nog niet naar Lake Success gezonden, hoe- wel het laatste interim-rapport reeds van Juni dateert. Intussen zijn heden te Djokja in het K.N.I.P. debatten begonnen over het regeringsbeleid in de laat ste drie maanden. Voor de debatten hierover gaven zich 31 sprekers op. De eerste spreker was Luat Siregar, van de communistische partij, die een heftige aanval deed op het voorstel Critchley-Dubois en aan- drong op opzegging van de over eenkomsten van de Renville en Linggadjati en op stopzetting der onderhandelingen. Een andere spre ker, Mangoen Sarkoro (P.N.I.) ver klaarde zich accoord met het rege- ringsprogram en drong aan op de vorming ener regering, gebaseerd op het aangenomen nationaal program. Ook de heer Samsoeddin (Ma^joemi) verklaarde, dat zijn partij de rege- ringspolitiek goedkeurt. Naar een correspondent van het Chinese dagblad ,;Keng Po" meldt, heeft hij heden uit kringen van de republikeinse delegatie vernomen, dat de politieke onderhandelingen tussen Nederland en de republiek thans zeker voor de laatste maal zijn gehouden en hun einde nade ren. Volgens de „Keng Po" is men in genoemde kringen van mening, dat met de vorming van de Verenig de Staten van Indonesie en de fe derate regering, de politieke onder handelingen met Nederland automa- tisch ten einde lopen en dat waar schijnlijk in de plaats daarvan de onderhandelingen zullen worden gevoerd tussen de republiek en ver- tegenwoordigers uit het federate kamp. Even voor middernacht ver klaarde Schuman na afloop van zijn onderhoud met de president: „Ik heb niets te zeggen, de pre sident van de republiek zal onmid- dellijk beginnen met zijn overleg, want hij heeft geen tijd te verlie- zen en tijdens de formatie van een nieuw kabinet zullen wij de lopen- de zaken behandelen." De Assemblee was begonnen met een herdenking van de overleden oud-president van de Tsjechoslo- waakse republiek, dr Eduard Be nesj. Het debat werd daarop ge- opend door Rollin (rechts republi keins), die zeide, dat de regering niets zou kunnen bereiken, tenzij ze de „autoriteit van de staat" zou kunnen herstellen. Daarop waarschuwde premier Schuman de afgevaardigden tegen „het ernstige gevaar", dat een nieu we kabinetscrisis in de tijd van zes weken zou betekenen. Schuman werd scherp aangevallen door ..rechtse en Gaullistische woord- voerders", toen hij zei, dat een wetsontwerp, dat nieuwe belastin- gen beoogt. Vrijdag aan de verga dering zou worden voorgelegd. Vervolgens critiseerde Schuman de vakverenigingsleiders wegens <?,het te weeg brengen van stakin- gen", wat hii ontoelaatbare activi- teit achtte. Hij kreeg slechts ap- plaus van zijn eigen partij, de MRP (r.k.), Daarna werd een half uur gepauseerd, opdat de afgevaardig den zich nog over hun stem zou den kunnen beraden. Kort na het aftreden van de re gering-Schuman, heeft president Auriol een onderhoud van een uur gehad met Eduard Herriot, voorzit- ter van de nationale vergadering, De president verzocht Herriot offi- cieus, „om te zien naar een poli tieke leider, op wie tijdens de 11 kabinetsmislukkingen sinds de be- vrijding nog geen smet is geworpen en die toch voldoende gezag heeft om aan het hoofd te staan van een nationale unieregering". In parlementaire kringen wordt de veronderstelling geuit, dat Gaul- listisch gezinden tot minister geko- zen zullen worden in een kabinet op breder basis. AFP meldt uit wel ingelichte bron dat Edouard Herriot gisterenavond ontslag heeft genomen als voorzit- ter van het hoofdbestuur van de radicaal-socialistische partij; deze beslissing zou verband houden met de houding van de meerderheid van de radicate fractie bij de stem ming over de motie van vertrouwen in de nationale vergadering. Een ongeval te Zeilberg, gemeen te Deurne, heeft de 23-jarige J. de Martines wonende aldaar het leven gekost, terwijl zijn broer Roelof in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis is overgebracht. Beide broers waren bezig benzine af te tapen uit de tank van een motor- rijwiel. Plotseling vatte de benzine vlam tengevolge waarvan de kleren van de 23-jarige Jan in brand ge- raakten. De jongen verbrandde. Zijn 30-jarige broer Roelof liep ernstige brandwonden op. Bij reddingspo- gingen door de ouders kreeg de moeder vrij ernstige brandwonden aan haar rechterarm en haar ge- zicht, terwijl ook de vader en de zusters van de slachtoffers brand wonden opliepen. Voor het leven van Roelof wordt ernstig gevreesd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1