Strijd om de macht in Frankrijk spitst zich toe in Hoorn's straten HOORN ZAG DE NIEUWE KONINGIN Piet Hein" bracht sprookje der prinsessen Auriol ontvangtvoor het eerst aarthangers van de Gaulle Voor Alkmaar en t LAAIEND ENTHOUSIASME DER WESTFRIEZEN Bezoek aan Raadhuis en St. Pietershof OPDRACHT AAN QUEUILLE (Radicaal) Naar ontbinding der Assemblee? BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank En dit moment nu: de „Piet Hein" met zijn koninklijke last aan boord de enge sluis te zien doorschuiven als 'n schip vol beloften binnen Hoorn's wallen, dat was om nooit meer te vergeten. Het gejuich van een ongetelde menigte brak los, het Wilhelmus weer- klonk, en het Oranje boven, leve Juliaan! Er kwam een feestelijke deining in de mas- sa en de zon overgoot dit boeiende schouwspel zo schoon, dat het leek of de zomer weer in het land was weergekeerd. Volgende week kolenbonnen Criekse bommen op Albanees dorp Indische troepen in Hyderabad Presentiegeld voor kankerbestrijding Hierboven: Na aankomst van de „Piet Hein" aan de Veer manskade te Hoorn, wordt H. M. Koningin Juliana begroet door burgemeester Leemhorst, terwijl de Prinsesjes Beatrix en Irene toezien. Links van H. M. Kroonprinses Martha van Noorwegen. (Eigen opname). Hiemaast: Na het onverwachte bezoek dat H. M. Koningin Juliana met Haar kinderen, het Noorse Kroonprinselijk Paar en erfhertog Jan van Luxemburg, gisteren aan Hoorn bracht, luide toegejuicht door een enthousiaste menigte, neemt H.M. afscheid van burgemeester Leemhorst en de gemeente- secretaris, de heer Room, aan de Veermanskade, waar de „Piet Hein" gereed ligt- (Eigen opname). PARIJS (A.P. en Reuter) President Auriol is Woensdag op zoek gegaan naar een nieuwe premier, de vijfde, sinds hij 21 maan- den geleden, hoofd van de Franse staat werd. Zowel communis- ten als de aanhangers van generaal de Gaulle beginnen te be- seffen, dat hun kansen er hoe longer hoe beter voor komen te staan en zij beginnen te vragen om een kans een regering te vormen. Voor het eerst zijn vertegenwoordigers van de Ras- semblement du Peuple Francois (de partij van de Gaulle) op het Elysee ontboden, nadat Herriot geweigerd had als formateur op te treden. Aan het eind van zijn besprekingen van gisteren heeft Auriol de vooraanstaande radicaal Henri Queuille opge- dragen een nieuw kabinet te formeren. Prins Bernhard op de Jaarbeurs P ROT EST-N OTA's TE BOEKAREST Tegen de nationalisatie Mevrouw Steyn vertrokken Overval bij Bandoeng op Europees gezin Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11357 (Van onze verslaggever HET IS DAN GEBEURD. Westfriesland's hoofdstad werd uitverkoren om de eerst twee dagen geleden plechtig ingehuldigde Koningin met haar vier lieve kinderen binnen zijn wallen te ontvangen. En dat midden in de feestelijkheden van de Westfriese Week. Had het prachtiger ge- kund? Hoeveel steden en dorpen in ons land zullen die oude doch nog zo fiere stad aan het Hoornse Hop niet benijd hebben om deze uitverkiezing? Koningin Juliana met Beatrix, Ireentje en Margriet ongedwongen wandelend door Hoorns straten en de schoonheid daarvan bewon- derend. En toegejuicht door alien in Westfriesland, die het bericht van haar komst tijdig hadden vernomen. En onder een stralende zon luisterend naar het hoera der oudjes van Klaas Stapelhof en St. Pietershof. En de bloemen langs de weg in ontvangst nemend van kleine meisjes, wier handje beefde als zij die in de hand van Neerland's Koningin voelden. Neen, Hoorn zag zijn Koningin zoals nog geen Amsterdammer Haar gezien heeft. Dit was een historisch moment voor alien, die het geluk hadden het mede te maken. Hieronder: H. M. Koningin Juliana bij het standbeeld van Jan Pieterszoon Coen, even voor de terugtocht, via het Grote Oost, naar de „Piet Hein in gesprek met burgemeester Leemhorst, tijdens het bezoek, dat H. M. met de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet, Woensdag 8 September 1948, twee dagen na Haar inhuldiging als Koningin van Nederland, aan Hoorn bracht. AAN DE VEERMANSKADE Daar oorspronkelijk alleen be- kend was geworden, dat Kroonprins Olaf en Kroonprinses Martha van Noorwegen alsmede Erf-Groothertog Jan van Luxemburg de stad zouden bezoeken, en de meeste ingezetenen dit bericht nog in twijfel trokken, waren er om kwart over twaalf, dus drie kwartier voor het moment, dat de „Piet Hein" met de Koningin en de vier prinsessen, vergezeld van de bovengenoemde leden van het Koninklijk en Groothertogenlijk Huis van Noorwegen en Luxemburg de Hoornse haven zou binnenvaren, nog geen mensen op de Veermans- kade te zien. lets later, toen de bulletins met het grote nieuws, uit- gegeven door het Nleuw Noordhol- lands Dagblad, huis aan huis waren rondgedeeld, realiseerde de stad zich plotseling de gewichtigheid van dit historisch ogenblik. Van alle kanten gtroomden de mensen naar de haven en de straten waar- langs de koninklijke stoet voorbij zou wandelen. Hoe meer het tijdstip van 1 uur naderde, hoe meer de spanning steeg. De plaatselijke po- litie, versterkt door de Rijkspolitie had voor een ordelijke afzetting der straten gezorgd. De zon scheen stra- lend, dn Hoorn, dat zijn feestgewaad van vlaggen en versieringen nog niet had afgelegd, voelde zich in feeststemming. De vissersschuiten, die in normale omstandigheden lig- plaats hebben aan de Veermans- kade, waren naar de Hoofdtoren op- geschoven, om de ,.Piet Hein gele- genheid te geven langs de kade te komen. De tijd verstreek. Het werd kwart over een, half twee en nog later. Toen kwam het bericht, dat de „Piet Hein" pas tegen half drie kon verwacht worden. Maar de duizenden langs de weg werden het wachten niet moe. Zij wisten, dat koningin Juliana zou komen. En.... Zij kwam! DAAR IS DE „PIET HEIN" Even na half drie begonnen de mensen, die op het Baatland ston- den en ter zijde van de sluis, te juichen en met armen te zwaaien. De koninklijke standaard stak hoog boven de aldaar opeengedromde menigte uit. Daar was de „Fiet Hein", voorafgegaan en gevolgd door een drietal schepen van de Rijkspolitie. Daar stond Koningin Juliana der Nederlanden met haar jongste dochtertje op de arm en de drie andere prinsesjes naast Haar. Ja, de „Piet Hein" bracht zonder over- drijving het sprookje midden in Westfriesland's hoofdstad. De Koningin was gekleed in licht- grijze tailleur. Zij droeg een be- werkte turban. De twee oudste prinsesjes waren gekleed in een lichtblauw truitje en een grijs rokje. Prinses Margriet droeg een rose jurkje. Burgemeester Leemhorst met ambtsketen omhangen, verwelkom- de de Koningin en de prinsessen en drukte ook Kroonprins Olaf en Kroonprinses Martha van Noorwe gen alsmede de Erf-Groothertog van Luxemburg de hand. In het gevolg van het-Noorse Kroonprinselijk Paar bevonden zich als Noors gevolg: Mevr Ustgaard en kapt. Petterson, en als Nederlands gevolg: Mevr. v. Hardenbroek, Jhr. Smits van Oijen en Gen. Maj. v. Voorst tot Voorst. In het gevolg van Erfgroothertog Jan van Luxemburg bevonden zich als Luxemburgs gevolg: Luit. Prus- sen, en als Nederlands gevolg: Over- ste v. d. Wall Bake. Verder zetten nog voet aan wal: Lt. ter Zee le klasse Steinmetz en diens echtge- note, alsmede Marine Adj. v. d. Reist. TRIOMFTOCHT DOOR HOORN En toen begon een triomftocht van Neerland's jonge Koningin door Hoorn's zonbegoten straten. De pers die het voorrecht had deze tocht te mogen meemaken, en die dus in de gelegenheid was het enthousiasme der mensen en de beminnelijkheid der Koningin van nabij te zien, heeft het kunnen ondervinden, wat deze Vorstin voor het volk bete- kent. De ordedienst van gemeente- lijke politie en rijkspolitie. geholpen door de padvinders, vocht meerma- len vergeefs tegen de geestdrift der Westfriezen. En met dit te zeggen, is niets verkeerds gezegd aan het adres van de politie, die deze mid- dag in alle opzichten keurig werk verrichtte, doch wel iets goeds aan het adres der Westfriezen. Onder leiding van de burgemees ter bezocht het hoog gezelschap eerst enkele zalen van het Raadhuis, o.a. de raadszaal, waar de beker van Bossu stond uitgestald en waar de burgemeester de hoge gasten in het Engels toesprak. De drie prinsesjes ontvingen ieder een map met rood- wit-blauw versierd en inhoudende foto's van Hoorn Aan alle gasten werd een boekje uitgereikt niet wetenswaardigheden over Hoorn. Nadat ook de voorgevel van het Raadhuis was bezichtigd, werd de wandeling, die tot nu toe vanaf de Veermanskade over de Korenmarkt, de Wijdebrugsteeg, het Grote Oost, de Rode Steen, de Kerkstraat en de Nieuwstraat was gegaan, door de Muntstraat vervolgd. Hier stond, omgeven door jeugd, een miniatuur Gouden Koets opgesteld en bood de kleine Marietje Kroon aan Hare Majesteit een tuil bloemen aan. Dit Gouden Koetsje werd later in de kinderoptocht met jde eerste prijs bekroond. Via Onder de Boompjes, waar het gezelschap belangstelling toonde voor de pakhuizen van de O.I. Compagnie, ging het over de Martelaarsgracht en het Nieuwland via de twee smalle voetbruggetjes aldaar naar het Munnickenveld, al- waar de oudste inwoonster van Hoorn, de 92-jarige Wed. Worms- becher voor het Klaas Stapelhofje aan de Koningin bloemen aanbood en door de oudjes een: „Lang zal Zij leven" werd gezongen. Daarna werd een kprt bezoek ge- bracht aan he^ Sint Pietershof, waar Hare Majesteit eveneens door de oudjes enthousiast werd toegejuicht. Vandaar ging de wandeling verder over Turfhaven en Breed naar het Grote Noord. waar een zee van mensen de koninklijke gasten toe- juichte. Yvonne Vonk. Hanneke v. d. Veld uit Badhoevedorp en The- cla Wever uit Volendam stonden op verschillende plaatsen de stoet op te wachten en verblijdden de Ko ningin met een bouquet bloemen. Oranje ballonnen gingen de lucht in. De verlichting der erebogen was ontstoken, de hoofdverkeersader v. Hoorn beleefde een hoogtepunt in zijn geschiedenis. Daar de tijd ontbrak om het West- fries Museum te bezichtigen, werd de tocht over de Rode Steen, Grote Oost, Wijdebrugsteeg en Korenmarkt voortgezet Ongeveer een uur, nadat de hoge gasten voet aan wal had- den gezet, bereikten zij wederom de Veermanskade. Daar had een grote menigte middelerwijl de kleine Ma- rijke, die op de armen van mevr. Penning op het schip was achterge- bleven met een warme genegenheid omgeven. En toen de Koningin, na afscheid genomen te hebben van Hoorn's burgervader, die door de secretaris vergezeld was, het jeug- dige prinsesje van haar overnam. brak de geestdrift voor een laatste maal los en zongen de duizenden terwijl Kroonprins Olaf en Erf Groothertog Jan van Luxemburg met hun adjudanten in de houding stonden, het Wilhelmus. En dan vertr^ik de „Piet Hein", een glinsterend wit schip met zon overladen en boven op het dek, zittend op de rand van een sioep de gracelijke Koningin der Neder landen met de vier prinsesjes om zich heen. Nog eenmaal juichten de mensen bjj de sluis en dan ver- dween het sprookje achter de borstwering van de Hoofdtoren Zo zal Woensdag 8 September voor altijd een onvergetelijke dag voor Westfriesland's hoofdstad blijven. Een dag, die met gouden letters in de annalen van de stad zal opge- schreven worden en waaraan alien, die hem meemaakten jaren later nog met warmte zullen tefugdenken. Naar wij vernemen, zal in de loop van de volgende week de aanwijzing geschieden van de nieuwe kolenbonnen. Er zullen bonnen worden aangewezen voor een hoeveelheid van zes mud. Een bommenwerper van de Griek- se regeringstroepen heeft Dinsdag 12 bommen geworpen op het Alba- nese dorp Kotsjevitse, waardoor verscheidene personen zijn gewond en grote schade is aangericht. Volgens de persdienst van de Ni zam van Hyderabad zijn Indische troepen Hyderabad binnengerukt. Zij hebben daar strijdkrachten aan- gevallen, een pantserauto vernield en enkele gevangenen gemaakt. De raad van Groenlo besloot het presentiegeld der plechtige raads- zitting ter beschikking te stelien van het Fonds voor Kankerbestrij ding. Herriot, die 76 jaar is en voor- zitter van de Assemblee, heeft gis teren ontslag genomen als leider van de radicaal-socialistische partij, omdat hij zich niet kon verenigen met het stemmen van verschillende leden van zijn partij tegen de motie van vertrouwen in het afgetreden kabinet-Schuman. Herriot was tien- tallen jaren een van de markantste persoonlijkheden van zijn partij. De Gaullisten, die door Auriol werden ontvangen, waren Paul feiacobbi, de voorzitter van de Gaullistische fractie in de Assem blee en Jean Palewski. Bij zijn vertrek vertelde Giacobbi aan de journalisten, dat hij de president uiteengezet had, dat „de huidige crisis 't resultaat is van de greep, die de partijen op de nationale Assemblee hebben". Hij weigerde hieraan iets toe te voegen. Rene Pleven, de Gaullistische oud- minister van financien, heeft tegen- over een correspondent van Reuter verklaard, dat de noodzakelijke vor- ming van een regering van natio nale eenheid, met uitzondering van de communisten, „volkomen moge- lijk" was. Zijn eigen groep wilde concessies doen aan de M.R.P. en de socialisten, indien als tegenprestatie werd ingestemd met het houden van plaatselijke verkiezingen. Auriol ontving gisteren ook Mau rice Schuman, de voorzitter van de M.R.P. en de communistische lei- ders Jacques Duclos en Maurice Thorez. „Wij hebben de president Z. K. H. Prins Bernhard heeft Woensdag een bezoek gebracht aan het Jaarbeursterrein op het Vree- burg te Utrecht. De Prins, gekleed in colbert-costuum met een witte anjer in de rever, werd ontvangen door de voorzitter van de Raad van Beheer der Jaarbeurs, dr. F. H. Fentener van Vlissingen en de di- recteur mr. J. Milius. Het gezelschap ,maakte een rondgang door de ge- bouwen aan het Vreeburg. er op gewezen", zo zeide Duclos, „dat de jongste gebeurtenissen dui- delijk aantonen, dat er een regering van democratische unie moet ko- men". Vervolgens hebben gisteren 21 leden van de Raad der Republiek een bezoek gebracht aan Auriol en de president verzocht een rege ring te vormen, die tot ontbinding der Nationale Vergadering zal overgaan. De 21 leden bestonden uit 10 leden van de M.R.P., 5 on- afhankelijken, 3 socialisten, 2 ra- dicalen en 1 lid van de boeren- partij. .Henri Queuille, die de opdracht tot kabinetsformatie ontving, ver- klaarde bij het verlaten van het Elysee, dat hij een bezoek zou bren- gen aan Herriot en dat hij waar- schijnlijk hedenmorgen (Donderdag) zijn antwoord aan de president zou kunnen geven. Queuille is 64 jaar oud en hij beheerde in het afge treden kabinet-Schuman de porte- feuille van openbare werken. De politiebewaking om het Elysee is gisteren versterkt. Een menigte van honderden arbeiders had zich aan de buitenkant van Parijs ver- zameld en marcheerde op naar de Arc de Triomph. Hier vandaan be- gaven de demonstranten zich naar het paleis van de president, terwijl zij schreeuwden: v „Wij willen een democratische regering". Politie- agenten wierpen in allerijl barri cades op om de toegang tot de we- den, die naar het paleis leiden, te versperren. Er werd echter geen enkel incident gemeld. Engeland heeft een nota aan Roe- menie gezonden, waarin geprote- steerd wordt tegen de nieuwe Roe- meense wet op de nationalisatie, welke ongeveer acht weken geleden werd goedgekeurd. De scherp ge- stelde nota was door de Britse ge- zant te Boekarest. Holman, over- handigd. Naar verluidf waren ge- lijkluidende nota's door de V.S., Frankrijk en Nederland ingediend. Zweden en Zwitserland hebben reeds eerder geprotesteerd. Volgens de nieuwe wet worden buitenland- se firma's in Roemenie genationali- seerd en wordt vergoeding gegeven in de vorm van Staatsobligatie's, die in Roemeense valuta's luiden. De inhoud der Britse nota zou spoedig bekend worden gemaakt. Mevrouw M T. Steyn, de weduwe van de laatste 'president van Oranje- Vrijstaat is Woensdag met hetzelfde speciale toestel van de Unie van Zuid-Afrika, waarmede zij naar ons land is gekomen, van Schiphol ver trokken. BANDOENG, 8 Sept. (Aneta) Een uij zeven man bestaande bende heeft het huis van een Europese fa- milie aan de grote weg tussen Ban doeng en Tjimahi overvallen, waar- bij een der aangevallenen door schoten uit een stengun ernstig in de buik werd gewond. Op het horen van een naderende vrachtauto vluchtte de bende met medeneming van een koffertje met kleren. Nieuw Noordhollands

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1