Tienduizenden Berlijners tegen communistische protesteren terreur Het Koninklijk Gezin heeft Amsterdam verlaten Hij had regeringsopdracht maargeen zwart pak Pogingen om de Sovjet-vlag te verwijderen van Brandenburger Tor Wij willen met rust gelaten worden Militair Atlantisch pact spoedig gereed? Baarn bereidde Koningin en Prins een hartelijke ontvangst bij hun thuiskomst Nederlandse eis aan de Republiek 1 Queuille maakt kans te slagen Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: M. P. Janssen. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; i:-. alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1948 Duiten God is 't nergens veilig (Vondel) 44e JAARGANG - NUMMER 11358 BUREAUX: HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.V 2047 (red.) K 2200. DEN HELDER. Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank'- Noorderbank Tienduizenden berlijners Ceen audientie Mevrouw Roosevelt prijst ons Koninklijk Huis (Van onze Haagse correspondent) DE SCHILDER CHARLES EYCK heeft destijds van rege- ringswege de opdracht ontvangen de plechtige be- ediging en inhuldiging van Koningin Juliana in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op het doek te brengen, zoals vijftig jaar geleden bij de inhuldiging van Koningin Wilhelmina eveneens is gebeurd. Het is echter de vraag, of van uitvoe- ring der opdracht ditmaal wel iets terecht zal komen. Eyck begon met zich zonder papieren naar de Nieuwe Kerk te begeven, zodat hem aanvankelijk de toegang geweigerd werd. Dank zij de flair van de koster werd deze moeilijk- heid geschikt en kon de schilder het gebouw betreden. Maar toen hij even later zoals de bedoeling was ghig plaats nemen op de preekstoel, van waaraf hij het gebeu- ren op ideale wijze kon overzien, werd hij daarvan verwij- derd omdat hijgeen zwart pak aanhad! De man, die in'opdracht der regering een historische plechtigheid moest vereeuwigen, is toen achter de Kamerleden gezet, met wel- iswaar een pracht uitzicht op tientallen glimmende sche- dels (Jo Spier zou hem benijd hebben!) maar zo ver verwij- derd van de Koningin, dat de details hem nagenoeg wel moesten ontgaan. Charles Eyck, die de kleuren mint, had een onzer offiele gebouwen zullen kunnen verrijken met een groot, historisch belangijrk en kunstzinnig doek. Ambtelijke correctheid (met een lelijk woord: bureaucratie) zal misschien tot gevolg hebben dat van dit voornemen niets terecht komt. V.- Misdadige incidenten moeten eindigen HPIgp K 1111wk m Heden konden de officiele statiefoto's van H.M. Koningin juliana en officiele foto's van het Koninklijk Gezin en van vorstelijke en andere hoge gasten publiek worden gemaakt. Op deze pagina plaat-- sen wij allereerst de Statiefoto van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden. Daarnaast de jongste foto van het Koninklijk Gezin. Van links naar rechts: Prinses Irene, Prinses Margriet, Koningin Juliana, Prins Bernhard, Prinses Marijke en Prinses Beatrix. Andere foto's vindt men op pagina 3. Ceen compromisvoorstel zegt C. van C. D. Zweedse onderscheiding voor directeur Amstelhotel Heden stemming in de Assemblee - - I tti Hgili Nieuuu No ordhollands uit alle delen van de stad hebben gisterenmiddag op het Plein der Republlek voor het voormalige Rijksdaggebouw ge- demonstreerd tegen de commu nistische terreur te Berlijn. De demonstranten werden toegespro- ken door de sociaal-democratische voorzitter van de Berltfnse ge- meenteraad dr. Suhr alsmede door vertegenwoordigers van de chris- ten-democraten en de liberaal- democraten. Tijdens de massa- meeting zijn twee demonstranten naar het hoogste punt van de Brandenburger Tor geklommen (aan de Britse zijde) om te trach- ten de Sovjetvlag omlaag te halen, die de grens aangeeft van de Sovjetzone. Na afloop van de betoging begaf een delegatie zich naar het gebouw van de geallieer- de bestuursraad om daar een memorandum te overhandigen, waarin tegen de Russische onder- drukking wordt geprotesteerd. Dr. Suhr zeide tot de demonstran ten, dat de stad nieuwe Verkiezingen zou houden, „om de wereld te laten zien hoe Berlijn denkt". Hij ver- volgde: „Hij die bang is voor een volksbeslissing door een stemming, heeft een slecht geweten" Dr. Suhr vervolgde: „Wij willen niets anders dan met rust te worden gelaten, zodat we in vrede kunnen leven. We willen niets anders dan de vrij- heid. Dr. Suhr beschuldigde de Sov iets ervan „de weg geiiffend te hebben voor de incidenten in het stadhuis. Generaal Kotikof had een verzoek geweigerd om een neutiale zone om het gebouw te vormen. Suhr beschuldigde de Russische commandant Kotikof er verder van, dat hij het zelfbestuur, waarin was voorzien bij de grondwet, had af- geschaft in de Sovjetsector en dat een millioen Berlijners in die sector van hun vrijheid waren beroofd. Afgevaardigden van de Berlijnse spoorwegarbeiders zeiden, dat de communisten, „die over de ruggen van de Sovjet-bezettingstroepen naar de macht waren geklommen, nu al hun best deden om van Berlijn een communistische stad te maken". „Zij rekenen op gene raal honger en generalissimo win ter om ze te helpen, maar ons geduld is uitgeput en we zullen de strijd winnen". Ook Ernst Reuter, de in 1946 gekozen bur- gemeester, die door de Sovjets was geweigerd, hield een rede, waarin hij zeide, dat de dag zou komen dat „de treinen weer tot Stettin zouden rijden". Hij zeide verder: „Amerikanen, Fransen en Engelsen, kyk naar Berlijn, jullie kunnen de stad niet verlaten, jullie moeten blijven totdat de strijd tegen de duistere machten is gewonnen". Dr. Ferdinand Friendensburg, de plaatsvervangend burgemeester, zei, dat het stadsbestuur in het stadhuis moest blijven om de belangen van de democratische bevolking in de Sovjet-sector te beschermen. De sociaal-democratische leider van Berlijn, Franz Neumann, die vergezeld was van dr. Suhr en Schwenicke en gevolgd door onge- veer 10.000 Duitsers, begaf zich naar het gebouw van de geallieerde be stuursraad om de militaire gouver- neurs een memorandum te over handigen met de details van de politieke onderdrukking in de Sov- jet-sector. Na een tiental minuten voor het gebouw te hebben gewacht, overrompelden de betogers de beide Amerikaanse wachten en stormden zij de tuin van het gebouw binnen. De delegatie, bestaande uit dr. Suhr, Franz Neumann en Schwenicke, vonden echter alle kantoren geslo- ten. Alleen een Amerikaanse luite- nant en enkele wachten bevonden zich in de wachtpost. Na een bespre- king van een kwartier, liet de iuite- nant de heer Neumann de wacht- kamer binnen. Hij aanvaardde het memorandum, waarop Neumann het correspondentieboek tekende. Incidenten Er hebben zich na de massa-mee- ting enkele' incidenten voorgedaan. Zo werd een jeep met een Sovjet- officier en twee „tommygunners" met stenen bekogeld. Dit gebeurde bij het Sovjet-oorlogsmonument, dat in de Britse zone staat. De Russische kolonel Banjoekin stelde de Bntse autoriteiten verantwoordelijk voor de veiligheid van de Sovjet-wacht bij het oorlogsmonument. Britse mi litaire politie verdreef naderhand de menigte bij het monument. Bij hunvertrek hieven een aantal Ber- lijners hun vuist op naar de Sovjet- wacht. Het Duitse nieuwsbureau Dena (Amerikaanse zone) heeft gemeld, dat de man, die de Sovjetvlag van de Brandenburger Tor trachtte te halen, door de longen is geschoten en in ernstige toestand de ooste- lijke sector werd binnengedragen. Het nieuwsbureau ADN (Sovjet zone) heeft gemeld. dat een politie- man uit de oostelijke sector aan de gevolgen van schotwonden, opge- lopen tijdens de anti-Sovjet-demon- straties, is overleden. Zondag communistische demonstrate De communistische socialistische eenheidspartij heeft een beroep op de Berlijners gedaan om Zon- dagmiddag een demonstrate te houden in de Lustgarten in de Sovjet-sector, om een „passcnd antwoord" te geven op de anti- Sovjet-demonstraties van gisteren. NEW YORK, 10 Sept. (Reuter). De Londense correspondent van de New York Times bericht vandaag, dat ..concrete plannen voor een mi litair Atlantisch pact" in de afgelo- pen paar weken snelle vorderingen hebben gemaakt". Het pact zou volgens de correspondent de hulp- bronnen van de V.S. en Canada combmeren met die van Engeland, Frankrijk, Belgie, Nederland en Luxemburg in geval van oorlog. „Ondanks de geheimhouding, die de besprekingen over de verdediging van de West-Europese Unie omhult veriuidt, dat gedetailleerde plannen voor een gemeenschappelijke defen- sieve actie in geval van nood hun voltooiing naderen', aldus de cor respondent. ZHExc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 14 September geen audientie verlenen. Mevrouw Eleanor Roosevelt, de echtgenote van de overleden presi dent der V.S., heeft een gehele ko- lom in een Amerikaans dagblad gewijd aan de troonswisseling in Nederland. Zij schreef o.m.: „Het meeleven met het volk is traditie geworden bij het koninklijk huis in Neder land. Koningin Wilhelmina behoor- de tot haar volk en wees het de weg. De nieuwe koningin bezit naast een grote waardigheid een grote eenvoud. Ik ben er zeker van, dat zij nimmer het contact met alle lagen der bevolking in eigen land en in de overzeese gebiedsdelen zal verliezen. In de V.S. zal ieder van ons, en zeker zij die van Neder- landse afkomst zijn, de afgetreden vorstin na haar 50-jarige regermgs- periode toewensen, dat zij van haar welverdiende rust zal genieten. De nieuwe vorstin en haar echtgenoot, die haar zeker tot steun zal zijn, wensen wij in elk opzicht succes toe". Donderdagavond om tien voor negen heeft H.M. Koningin Julia na, tezamen met Prins Bernhard, het paleis op de Dam te Amster dam verlaten en zich naar Haar paleis te Soestdijk begeven. De prinsesjes waren reeds eerder naar Soestdijk vertrokken. Wederom was, zoals de laaiste elf dagen iedere .avond, een grote menigte op het oude Damplein sa- mengestroomd, om de vorstelijke bewoners van Jacob van Campens bouwwerk hulde te betuigen. De gisterenavond voor het laatst ont- stoken feestverlichting, zette net plein in een heldere gloed, welke aan dit tijdelijke afscheid een war- me glans gaf. Naarmate het uur van vertrek naderde werd het wachtende publiek rumoenger. Herhaaldelijk klonken nationale lie- deren en het ..Oranje boven, leve Juliaan", dat een zeer populair lied is geworden in de afgelopen dagen, was niet van de lucht. Langs de gehele route, welke de koninklijke auto's volgden stonden rijen mensen opgesteld om H.M. een afscheid uit de hoofdstad toe te jui- chen. In Diemen, op de grens van de gemeente, nam de burgemeester van Amsterdam, mr. Arnold J. d' Ailly, afscheid van de Vorstin. Koningin Juliana dankte de burgemeester en de hoofdcommissaris. die eveneens aanwezig was, hartelijk. Het escorte van de gemeente- politie werd overgenomen door de rijkspolitie en om 12 minuten over negen verliet de Landsvrouwe Am sterdam. Precies om 21.40 arriveerde H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard aan de Emma-brug op de Amsterdamse straatweg te Baarn. Een enorme mensenmenig- te verwelkomde daar de Lands vrouwe en Haar gemaal. De brug was op zeer eenvoudige maar treffende wijze met oranje- lampjes, vlaggen en bloemen ver- sierd en vormde het begin van de twee kilometer lange weg tot het paleis waarlangs de Koningin een ware zegetoch^ zou maken. Ook deze weg was zig-zag met oranje- lampjes versierd en omzoomd met duizenden en duizenden, die in het half donker tracPitten een glimp op te vangen van de passerende Vor stin. Bij de Emmabrug werden Konin gin Juliana en Prins Bernhard ver- welkomd door het voltallig gemeen- tebestuur. Ook de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht M. A. Reinalda was hier ter be- groeting aanwezig. Nadat H.M. eh Z.K.H. de auto hadden verlaten sprak de burge meester van Baarn, mr. F. van Beeck Calkoen, de Vorstin toe. Hij zeide o.m.: „Van nu af aan worden in het Paleis Soestdijk de zorgen voor het welzijn van de staat in hun voile omvang binnen gedragen. Daar zullen dan de beslissingen om- trent de belangen van uw onderda- nen worden genomen Echter het zal in de eerste en voornaamste plaats de woning zijn. waarin uwe majesteit zich als echtgenote en moeder aan uw gezin kan geven. Daar zullen de zorgen en vreugden om het opgroeiende kinderleven uw rijkdom zijn. Moge voor U Majesteit en voor U Koninklijke Hoogheid met uw kinderen een lang en geluk- kig verblijf op Soestdijk zijn weg- gelegd". Zo besloot de burgemeester zijn welkomstwoord. Vervolgens reed de wagen onder een prachtig versierde en verlichte ereboog, waarop een grote J prijkte, door naar het paleis, waar de toe- juichingen een climax bereikten. Hier hadden duizenden inwoners van Baarn en omstreken en een groot aantal ouden van dagen een ereplaats gekregen tegenover het in wit flood-light badende paleis. De auto verminderde in snelheid en de verlichting, die langs de weg uitslui- tend uit de oranje-lampjes had be- staan, was hier helderder, Om drie minuten over tien betrad I H.M. de uitgerolde loper en tussen I een haag van lakeien haar „huis". BATAV1A, 10 Sept. (Reuter) Het repubiikeinse nieuwsagent- (.cl.ap „Antara" meldde heuen. dat ae commandant dser Nederlandse troepen in Oost Java aan de repu biikeinse beveihebbcrs een ultima tum heeft gezjnden, waarin geeist wordt, dat de vijandelijkhedan in het door de Nederlanders bezette gebied in Oost Java „binnen 48 uur" zullen worden beeindigd. Vol gens Antara zou de Nederlandse commandant, generaal-majoor Baay hebben gezegd dat, als deze eis niet werd ingewilligd, hij aan ge neraal Spoor vergunning zou vra- gen om ,.de nodige maatregelen te nemen". Een zegsman van het le- ger te Batavia bevestigde, dat ge neraal Baay van de repubiikeinse militaire autoriteiten heeft geeist, dat er een einde zal worden ge maakt aan de ..misdadige inciden ten" langs de bestandslijn, doch voegde daaraan toe, dat dit geen ultimatum was. BATAVIA. 9 September (Aneta). Het communique van de C. van G. D. van heden meldt, dat er, in te- genstelling tot geruchten in de pers, geen amerikaans compromis voorstel is. Integendeel, de commis- sie koestert de hoop, dat van de zijde van een der partijen in de naaste toekomst een plan of plan nen zullen worden geformuleerd voor hervatting der politieke on- derhandelingen. Het heeft de Kroonprins van Zweden! Gustav Adolf, behaagd de Koninklijke Vasa-orde te. verlenen aan de heer D. de Bes, directeur van het Amstelhotel te Amster dam, .waar een groot aantal Vorste lijke gasten. die de jubileumfeesten en de inhuldiging hebben bijge- wond, hebben vertoefd. De Kroon prins heeft het bij deze orde be- horende kruis persoonlijk aan de heer D. de Bes overhandigd. De parlementsfracties van de Katholieke M.R.P., van de socia- listen en van de democratische en socialistische unie van het verzet (een met He Gaulle sympathise- rende groep), hebben besloten hun steun te verlenen aan het eventu- eel door Henri Queuille te vor men nieuwe Franse kabinet. Offi- cieel is gisteren medegedeeld, dat Queuille hedenmiddag over z^n regering in de Franse Assemblee zal laten stemmen. Queuille zou moeilijkheden h/b- ben ondervonden bij het zoeken naar een minister van financien. Hij heeft daarom besloten, zo wordt later gemeld. zelf de portefeuille van financien op zich te nemen naast het premierschap. Hij zou ge- steund worden door een staatssecre- taris. Robert Schuman zou buiten- landse zaken houden en Jules Moch binnenlandse zaken. De stakingsbeweging in Frankrijk duurt inmiddels voort.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1