Grootste koelhuizen van de hoofdstad een prooi der vlammen Bouwmacstschappijen eisen de ontruiming van Amerikaans oorlogskerkhof ONZE KATHOLIEKE UNIVERSITEIT snakt naar de vierde en vijfde faculteit Voor Alkmaar Enorme hoeveelheden vlees, boter, vet en eieren zijn verloren De grond was niet betaald Franse Nationale Vergadering kiest Queuille tot premier Van Katboliek Nederland worden groter offers gevraagd Distributie loopt gevaar W Kabinet-Spaak in verlegenheid DR. VAN MOOK IN ONS LAND Ongerustheid over de H. Vader Gesneuveld in Indonesie De Gaulle is klaar om het lot van het land in handen te nemen Zwarthandelaar door kogel getroffen Ex-koning Ferdinand van Bulgarije t Rijkssubsidie betekent nog slechts tegemoetkoming in de kosten Dr. Benesj op zijn landgoed bijgezet Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11359 BUREAUX: MOEILIJK WERK VOOR DE BRANDWEER Kolendampvergiftiging in Velser zwembad De tweede president van de Tsjecho-Slowaakse Republiek, dr. Edward Benesj, is te Praag ter aarde besteld. De stoet onderweg van het Pantheon naar het Nationals Theater. De baar, geplaatst op de affuit van een stuk geschut, begeleid door gewapende arbeidersmilitie, met links naast de baar president Gottwald. Achter de kist mevrouw Benesj en mr. V. Benesj, broer van de overledene. Mgr. Valerie vertrokken Kleurenfoto op Jaarbeurs van inhuldiging Gevolg van ontvluchtingspoging Godsdienstvrijheid in Roemenie wettelijk „geliquideerd" HARRIS PROFESSIONAL EEN NIEUW RECORD IN DE HARINGVANGST Nieauu Noordliollands Daqblad J Buiten God is 1 AIL m nn Am/VOI/inn nergens veilig nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE GROOTSTE BRAND, die Amsterdam ooit heeft gekend, is hedenmorgen vroeg uitgebroken aan de Oostelijke Handels- kade in de koelhuizen van Blaufries: „Afrika" en ..Amerika", die tot de modernste veempakhuizen van de hoofdstad behoren. Om vijf uur hedenmorgen ontdekte een nachtwaker op de twee- de verdieping van het koelhuis rookontwikkeling nadat hy een uur tevoren zijn laatste ronde had gemaakt. De nachtwaker meldde de brand onmiddellijk, doch toen de brandweer arri- veerde had het vuur reeds zo fel om zich heen gegrepen, dat er geen houden aan was. Het brandende gedeelte van het koelhuis bevatte een grote partij vlees, vet, boter en eieren, die verloren is gegaan. De brandweeh die met groot ma- teriaal was uitgerukt, kwam om kwar-t voor zes ter plaatse aan, doch het vuur was door de grote rookont wikkeling bijna niet te benaderen. Zeven motorspuiten, twee ladders en drie materiaalwagens en de drij- vende motorspuit Jason" en ook de „Jan van der Heyden" waren rond het brandende koelhuis verzameld. De „Jan van der Heyden" richtte het waterkanon op de fel brandende laadsliirf waardoor de capaciteit van de stralen, waarmee het vuur werd bestreden, werd opgevoerd tot 25000 liter water per minuut. Zoals gemeld bevatte het bran dende gedeelte van het koelhuis grote partijen vlees, vet, boter en eieren. Gisteren was men juist go- reed gekomen met' het lossen" van een Argentijns vleesschip, waarvan de inhoud voor een belangrijk ge deelte in het koelhuis was opgesla- gen Alles is verloren gegaan. Op de tweede etage, waar de brand is ontstaan, was de afgelopen maanden gewerkt door timmerlie- den en andere werktieden. Omstreeks 7.30 uur meerde aan de Oostelijke Handelskade op de buitenhaven ook de „IJsbeer", de nioderne ijsbreker van de vereni- ging tot ijsbestrijding, die over een even groot waterkanon als de „Jason" beschikt. Het werd de hoogste tijd, dat de „IJsbeer de brandweerlieden, die aan deze zijde op de ladders stonden, aflos- te Het vuur sloeg door de dikke rookmassa's heen langs de brand- ladders, tengevolge waarvan de positie van de mannen hierop le- vensgevaarlijk werd. Het m.s. Tabian, van de Mij. Ne- derland, dat aan de Oostzijde van het water gemeerd ligt, zal vermoe- delijk worden weggesleept, omdat het gevaar bestaat, dat de overvlie- gende vonken, mocht de pui bezwij- ken, ook brand aan boord van dit schip zouden veroorzaken. Om 7.45 uur meldde de brandweercomman- dant: „zeer grote brand", hetgeen betekent, dat deze brand een van de grootste is, die Amsterdam ooit ge kend heeft. Aan de Javakade ligt voorts de Johan van Oldenbarneveldt. Om- trent de inhoud van de pakhuizen, de Afrika, Amerika en Australie zijn op dit moment de juiste cijfers niet bekend. Wei kan worden ge meld, dat deze brand millioenen ki- Togrammen vlees, vet, boter en eieren zal kosten. De vrees bestaat dat de diStributie van deze artike- len in de hoofdsad in moeilijkheden zal geraken. De vleeskoelhuizen zijn n 1., naast die van de markthallen, die gebruikt worden voor groenten en fruit, de grootste van de stad. Omstreeks negen uur was een ze- kere stilstand in de brand te con stateren. Het vuur in de afdelingen Afrika en Amerika had ogenschijnlijk zijn hoogtepunt bereikt en de vuurvrije branddeuren, die op dat ogenblik het koelhuis Australie, dat aan Amerika is vastgebouwd, nog be schermden, maakten dat het vuur niet direct verder uitbreidde. weldra zal overslaan in de grote opslagplaats van vetten en dat de brand dan nog eens zo hevig zal worden. Deze brand Is zonder twijfel een van de ernstigste en hevigste, die Amsterdam gekend heeft sinds de gedenkwaardige brand in het Pa- leis voor Volksvlijt en het passa- gierschip P. C. Hooft. Op sommige punten was de hitte-orvtwikkeling zo enorm, dat het bluswater de vlammen met eens meer bereikte. Voordat het water zijn werk kon doen, was liei al veranderd in een stoom- wolk en het langs de wanden van het brandende gebouw naar be- neden druipende water was heet. De brandweer, die zich tot het uiterste geeft, staat dan ook voor een vrijwel hopeloze taak. Om kwart voor acht was het alarm ,.zeer grote brand" gegeven, maar dit heeft niet tot gevolg gehad, dat noemenswaardig nieuw materiaal is aangevoerd. Voor zover ons bekenu, is evenmin de hulp van brandweren uit andere gemeenten ingeroepen. Wei zagen wij verschillende auton- teiten van het brandweerwezen te Haarlem op het terrein. De brandweermannen doen wax in hun vermogen ligt en verschil lende van hen zijn reeds door de rook uitgeschakeld. De geneeskun- dige dienst. die met twee wagens en een wagen van de bloedtrans- fusiedienst op de kade staat, en die in hoofdzaak tot taak heeft de brand weermannen zo nodig hulp te en den heeft reeds vijf brandweerman nen moeten behandelen Zi] waren alien door de dikke vette rook die in enorme wolken over het IJ naar het Noorden stuwt, bevangen en moesten met zuurstofopparaten weer op de been worden gebracht Ge- lukkig bevat, voor zover hekend de rook geen giftige gassen zodat alle hoop bestaat, dat deze dappere kerels geen ernstige gevolgen van hun ijver zullen ondervmden ken brandweerman is van een ladder gevalhm, maar heeft gelukkiggeen ernstige verwondingen opgelopen, In het overdekite zwembad van Velsen heeft zich gisterenavond een ernstig geval van kolendamp- vergiftiging voorgedaan. Niet min der dan acht personen waren be- wusteloos geraaklt, zes in de dou- cecellen en twee elders in het ge bouw. Onder hen bevond zich de stoker van de verwarmingsinstal- latie. Twee der slachtoffers waren er ernstig aan toe, maar na lang- durige toepassing van kunstmatige ademhaling konden de levensgees- ten weer worden opgewekt. j x De Rode Kruis colonne heeft na een langdurige behandeling van de patienten deze alien naar huis laten gaan. Men vermoedt, dat de oor- zaak gelegen is in het felt, dat in het badhuis ditmaal een afwijkende soort cokes voor de verwarming werd gebruikt. Men had n.l. dit maal de brandstof van een andere leverancier betrokken. Mgr. Valerio, die Z.H. de Paus vertegenwoordigde bij de inhuldi- gingsplechtigheid, is Vrijdag naar Rome vertrokken. Op de Jaarbeurs te Utrecht is op de Philips stand een kleurenfoto te bezichtigen van de inhuldigings- plechtigheid van H. M. de Koningin op Maandag j.l. De opname trekt veel belangstelling. TWEE BELGISCHE BOUWMAATSCHAPPIJEN hebben de rege- ring-Spaak in grote verlegenheid gebracht, door een dag- vaardiging te sturen naar de Amerikaanse autoriteiten, waann de ontruiming, binnen acht dagen, wordt geeist van een stuk land tussen Namen en Luik, dat als militair kerkhof wordt ge bruikt en waarop ongeveer 10.000 Amerikaanse militairen liggen begraven. onderzoek in deze zaak zich AJG1I 111CL uni-v-i, Men verwacht echter, dat het vuur Het stuk land in kwestie werd in 1944 in beslag genomen om als begraafplaats te worden gebruikt. Daar de maatschappijen niet langer wilden wachten op compensatie, die zij van de Belgische regering vor- deren, zijn zij tot dagvaardiging overgegaan. Alle lijken zouden wor den verwijderd en het land weer in zijn oorspronkelijke staat wor den teruggebracht. In de dagvaar diging heet het: „Dat de betrokken maatschappijen zonder nadere waar- schuwing en op kosten van de ge- dagvaarde zullen beginnen het land in zijn oorspronkelijke staat terug te brengen." Vele lijken. die op het kerkhof begraven liggen, moeten nog door experts voor de registratie van oorlogsgraven geidentificeerd wor den voordat zij naar de Ver. Staten kunnen worden overgebracht. De regering-Spaak is door deze affaire in zeer grote ongelegenheid gekomen. De vetegenwoordigers van de betrokken maatschappijen zijn door de chef van Spaak s ka- bi.net naar Brussel ontboden. Zij zouden streng zijn aangemaand hun excuus aan de Amerikaanse auto riteiten aan te bieden, doch hebben geantwoord. dat zij niet inzagen, waarom zij hun excuus zouden moe ten aanbieden. Hierop waren zij van het bureau van de chef van Spaak weggestuurd. De Belgische regering heeft een volledig gelast. De Belgische minister van bin- nenlandse zaken, Pierre Vermeylen, heeft na een vergadering van het Belgische kabinet Vrijdag aan de pers het volgende medegedeeld: „Ongelukkig genoeg is de rege ring aan handen en voeten gebon- den. Wij zijn niet in staat iets te doen tegen de gerechtelijke actie, die de maatschappijen hebben in- gesteld om haar bezit terug te krijgen. De regering heeft de Ame rikaanse autoriteiten haar spijt be- tuigd." Een delegatie uit het Belgische kabinet zal met een detachement Belgische troepen naar het kerkhof gaan om de Amerikaanse doden vol- DR. H. J. VAN MOOK, de luite- nant-Gouverneur-Generaal, is Vrijdagavond omstreeks kwart over acht per K.I,.M.-lijntoestel uit Batavia op Schiphol aangeko- men. ledige militaire eer te bewijzen. Men is voornemens de begraven stoffelijke overschotten naar andere militaire begraafplaatsen in Europa over te brengen. VATICAANSTAD, 10 Sept. Reu- ter. Van Vaticaanse zijde wordt vernomen, dat Z. H. de Paus alle publieke audienties heeft afgezegd, maar dat hij zich wel voelt en geen dokter wil ontvangen ondanks de ongerustheid van degenen om hem heen. Naar men verklaarde had hij kou gevat en is na zijn laatste toe- spraak op een vrouwenvergadering, die in de gietregen werd gehouden, hees geworden. De H. Vader is 72 jaar oud. Ondanks zijn verkoudheid heeft de Paus 2.000 afgevaardigden ontvangen van het katholieke lera- ren congres, dat in Rome wordt gehouden. Ook ontving hij enige pelgrims uit Frankrijk en Zwitser- land. Ter begroeting waren aanwezig Mevrouw van Mook en haar doch- ter, die reeds eerder in ons land waren gearriveerd en de ministers Mr. E. M. J. A. Sassen, L. Gotzen en Mr. J. R. H. van Schaik. Voorts dr. L. J. M. Beel, Prof. Enthoven, van de voorlopige fede- rale regering, dr. Idenburg, oud- directeur-generaal van alg. zaken te Batavia, dr. Banier, gecommi- teerde Ind. zaken, prof, Hoessein Djajadiningrat, voorzitter van de voorlopige federale regering, dr. Bahrioen, lid van de Indonesische deputatie namens Oost-Sumatra, dr. Mansoer, staatshoofd van Oost-Su matra, Sultan Hamid 2 van Pontia- nak en talrijke andere functionna- rissen van het Ministerie Overzeese Gebiedsdelen. Dr. van Mook liet zich door de talrijke journalisten die hem op het vliegveld begroetten, niet overhalen tot het afleggen van enige verkla- ring. Hij volstond met te zeggen: „Ik ben hier voor het voeren van be- sprekingen met de regering en weet niet hoelang ik in Nederland zal blijven." De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sergeant majoor instructeur H. Bruyn, uit Rotterdam. Gesneuveld 4 September 1948. Sold.. B. Renzenbrink, uit Hilver- sum. Overleden t.g.v. oorlogsver- wonding 4 September 1948. Sold. P. Verboom, uit Haastrecht. Gesneuveld 3 September 1948. Kon. Ned. Ind. leger: Geen verliezen ontvangen. Kon. Marine: Geen verliezen gerapporteerd. ptE FRANSE NATIONALE VERGADERING heeft gisterenavond U met 351 tegen 197 stemmen en 49 onthoudingen, de radicaal Henri Queuille gemachtigd het premierschap te aanvaarden. Voor stemden de socialisten, de vollwrepublikeinen (Katholieke M.R.P.), de meeste radicalen, enige „gematigde en conservatie- ven" en enkele Gaullistisch-gezinden. Het merendeel der Gau - listisch-gezinden heeft zich van stemming onthouden. In Franse parlementskringen gelooft men, dat het kabinet van Queuille, dat naar verwacht wordt hedenavond laat zal zun gevormd, minstens twee maanden stand zal houden. Queuille sprak in de Nationale Vergadering van een „ernstige cri sis" in Frankrijk en verzocht om ..discipline en opoffering" om de franc te redden. ,,Ik vraag u met uw persoonlijke sympathie te laten blijken", zo zeide Queuille, ,,maar ik vraag om een mogelijkheid om ge- zamenlijke actie te kunnen. voeren voor de redding van Frankrijk. Frankrijk maakt een ernstige cri sis door. De essentiele oorzaak van deze crisis is de politieke wanorde, die niet voort kan duren zonder het republikeinse regime in gevaar te brengen." De meeste aanhangers van gene- raal de Gaulle in de Franse Natio nale Vergadering hebben zich ont houden van stemming, toen het re- geringsprogram van Henri Queuille met 351 tegen 196 stemmen werd goedgekeurd. Aan de aanhangers van de Gaulle gaf de kabinetsformateur een vage belofte over de verkiezin- gen. Hij zei, dat deze kwestie in de Assemblee behandeld zou wor den, ndat de financiele moeilijk heden. waarmede Frankrijk te kampen had, opgelost waren. Dit was blijkbar niet voldoende om de steun van de Gaullisten te krijgen. Generaal de Gaulle heeft gisteren zelf opnieuw aangedrongen op ver- kiezingen. Bij het begin van zijn tournee door het Zuidoostelijke ge- Vrijdagmiddag is op de N. Z. Voorburgwal te Amsterdam de 23- jarige zwart-handelaar H. van Velzen, die door de politie op de Nieuwendijk was gearresteerd en hierna trachtte te ontvluchten, bij de daardoor ontstane worsteling door een revolverschot in de schouder nabij de bals getroffen. De zwarthandelaar moest naar het ziekenhuis worden vervoerd Een foto wees uit, dat de longtop is geraakt. Hoewel er geen direct gevaar voor zijn leven bestaat, baart zijn toestand toch zorgen. Twee agenten van de hondenbri- gade, die op de Nieuwendijk, een centrum van zwarte handel te Am sterdam, patrouilleerden, trachtten omstreeks kwart voor een V. V. te arresteren. Aanvankelijk ging de man mee, doch op de N.Z. Voor burgwal zag hij zijn kans schoon en nam de benen. De politieagenten vuurden enkele waarschuwings- schoten af en trachtten hem ten- slotte in de benen te schieten zon der hem evenwel te raken. De vluchteling gaf zich evenwel over en keerde naar de politie terug. Even later ontstond weer een wor steling het publiek bemoeide zich met het geval en koos de zijde van de arrestant, en hierdoor aldus de verklaring van de desbe- treffende agent van politie ging plotseling de revolver nogmaals af. deelte van Frankrijk en Corsica, waarin hij 100 redevoeringen zal houden, zei hij gisteren in Avignon: „Ik ben klaar om het lot van het land in handen te nemen. Ik ben zeker van de keuze van het land, indien het een kans krijgt om zijn wil uit te drukken." Of Queuille op voldoende steun in de Nationale Vergadering zal kunnen rekenen om de Franse fi- nancien te saneren, valt te betwij- felen, tenzij de Franse volksverte- genwoordiging meer verantwoorde- lijkheidsgevoel aan de dag zal leg- gen. Zijn entree in de Kamer was in ieder geval niet beter dan die van oud-premier Marie. De laatste kreeg de steun van 352 leden tegen Queuille gisteren die van 351 leden. Bulgarije is gisteren na een hartaanval op 87-jarige leeftijd te Coburg overleden. Prins Ferdinand van Saksen-Co- burg, hertog van Saksen .volgde in 1887 prins Alexander van Batten- burg op, die in 1886 afstand had ge- daan van de troon. In 1915 bracht hij zijn land aan de zijde van Duitsland in de eerste wereldoorlog. In October 1918 deed hij afstand van de troon ten behoe- ve van zijn zoon Boris. De rest van zijn levensjaren heeft hij terugge- trokken dooreebracht op zijn kasteel te Coburg. Zijn eerste vrouw stierf in 1899. zijn tweede in 1917. Zelden heeft hij zi.in kasteel verlaten. De ex-koning ondernam nog een en kele reis naar Brazilie en de Congo om stof te vergaren voor zijn boek over botanie en materiaal voor zijn insectenverzameling. De gezondheid van ex-koning Ferdinand was de laatste tijd slecht, doch hij moest eerst de laatste paar dagen het bed houden. Gisteren kon hij nog in bed lezen. De begrafenis vindt Maandag plaats. ONDANKS alle strubbelingen, waaraan vooral de oorlog het zijne heeft biigedragen, gaat onze R.K. Universiteit zich meer en meer tot een volledige hogeschool ontwikkelen. Zoals men weet, bezit Nijmegen nog steeds geen medische en technische faculteiten, maar de subsidiewet, die onlangs door de Staten- Generaal is aangenomen, heeft enkele belangrijke beletselen daarvoor uit de weg genomen en zo wordt de viering van het 25-jarig bestaan in October a.s. tegemoet gezien met het prettige vooruitzicht, dat de eerste plannen voor het tot stand komen van deze uiterst belangrijke aanvulling gemaak zijn en dat er van vele zijden voortdurend aan gewerkt wordt ze te verwezenlijken. H.M. Koningin Juliana werd Donderdagavond bij haar aankomst in Baarn, op de< grens van de gemeente, welkom geheten door de burgemeester mr. F. J. van Beeck Calkoen. Dit betekent niet dat men nu eerste stenen kan gaan leggen voor kostbare nieuwe gebouwen, zieken huis en laboratoria, die hiervoor on- misbaar zijn. Men mag in een tijd, die tot over de oren in de w?d®F" opbouwproblemen steekt al blij zijn wanneer er symptomen zijn als die waarvan een onlangs uitgebracht rapport vanprofessoren van medi sche en technische faculteiten in ons land getuigt. In dit rapport wordt n.l. de zeer besliste mening uitgesproken, dat het psychologische moment gekomen is om in Nijme gen deze uitbreiding tot stand te brengen. Overal zijn genoemde fa culteiten overbelast. Nijmegen grij- pe dus zijn kans. Er is, zoals ons dezer dagen door de rector-magnificus, mgr. dr. R. R. Post, werd medegedeeld, echter nog een andere barriere, die men zelfs de nervus rerum kan noemen, n.l. de financiering. Tot dusver hebben de katholieken van Nederland hun Universiteit zodanig gesteund, dat men de jaarlijkse lasten, die met een dubbeltje per katholiek in de offerschaal wel bestreden kon wor den vrijwel heeft kunnen dekken. Een' dubbeltje van vroeger is ech ter niet gelijk aan een na-oorlogs dubbeltje en daar de collectes onge veer dezelfde opbrengst vertonen, oirtstaat er practisch een ernstige dating, die in het licht van de hui- dige plannen al bijzonder ongele- gen komt. Ieder kathoiieK een dub beltje betekent ongeveer drie ton per jaar, zo rekende dr. Post ons voor en, om er enigszins uit te ko men, zou dat toch zeker vijf ton moeten worden. De grotere facili- teiten die de staat thans biedt, doen daar niets aan af. Men vergete n.l. niet, dat er nog geen sprake is van gelijkstelling van universitair on- derwiis in ons land. Wij zijn nog niet verder dan een toegemoetko- ming in de kosten. De zaak zit n.l. zo, dat de staat nooit meer dan 65 pet. van de kos ten die Nijmegen maakt. vergoedt, terwijl aan deze vergoeding boven- dien nog de limiet is gesteld van 30 pet. der gemiddelde kosten van alle rijksuniversiteiten. Komt er een medische faculteit, dan gaat het Rijk weliswaar een stap verder en vergoedt 80 pet. ook van de aankoopsom voor gebouwen enz. maar de staart der begro- i ting blijft nog altijd het venijn van 20 pet. bevatten, waarvoor men eigen middelen moet vinden. Wij behoeven het belang van on ze katholieke hogeschool hier niet meer in den brede uiteen te zetten. Iedereen beseft hoeveel deze inste'l- ling betekent voor het tot gelding brengen van ons katholiek element in Nederland. Men denke maar eens aan de invloed die er direct en in direct van onze universiteit uitgaat in wetenschappelijke en ambtelijke, in culturele en sociale kringen. Er is dan ook in de afgelopen kwart eeuw zeer veel gebeurd. Toen de Universiteit op 17 October 1923 werd geopend kon zij beginnen met 34 docenten en ruim 200 studenten. Thans is het aantal hoogleraren ge- stegen tot 54, dat der studenten tot over de 900. Uit tal van beoorde- lingen blijkt, dat ook de reputatie der R. K. Universiteit als weten- schappelijk centrum zich ondanks de zware klappen der laatste jaren die vernietiging van kostbare bi- bliotheken met zich bracht, schitte- rend heeft kunnen handhaven. Nog onlangs is men overgegaan tot op- richting van enkele nieuwe afde lingen. de School vor Politieke en Sociale wetenschappen, de opleiding voor journalisten en 't' Missiologisch Instituut. Maar zonder een vierde en vijfde faculteit, is het bestuur van de Rad- boud Stichting zeer terecht toch niet tevreden. Vandaar de voort- varendheid waarmede thans aan dit plan, zij het in allereerste stadium, gewerkt wordt. Architecten, stede- bouwkundigen, magistraten zijn er al aan te pas gekomen en het wordt tijd dat ook onze katholieken weten wat er broeit. Geen beter geschenk immers bij het komende vijfde lus trum dan de algemene animo om een handje te helpen. Het stoffelijk overschot van dr. Eduard Benesj is gisteren, na de officiele begrafenis te Praag. in de grafkelder op zijn landgoed te Sezimovo Usti bijgezet. De kist werd gedragen door vier vrienden van de overledene. Ach ter de baar liepen: Mevrouw Be nesj en Vojta Benesj, de broer van de overleden staatsman. De minis ters, het corps diplomatique, afge vaardigden van de Tsjechische jeugd, de Sokols en de oud-strijders stonden rond de grafkelder. Aan het graf werd het woord gevoerd door prof. Bednar van de Theolcgi- sche faculteit van de Praagse Uni versiteit, waarna mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag de absou- te verrichtte. De staatsbegrafenis te Praag had zonder enige gods- dienstige plechtigheid plaats gehad. Terwijl de militaire kapel het volksiied speelde, daaide de kisi Het gedeelte van de tuin te Se zimovo Usti, waar het stoffelijk overschot van Benesj ter aarde is besteld, zal vooraan voor het pu bliek toegankelijk zijn. BOEKAREST (KNP,), 9 Sept. lngevolge de wet op „de virijlieia. van alle godsdiensten in Roemenie welke te Boekarest is uitgevaar- digd, zal de kathnlieke geestelijk- heid. alsmede die van andere ge- loofsbelijdenissen, de eed van trouw aan de Volksrepubliek moeten af leggen Het godsdienstonderricht kofnt onder het toezicht van de Staat. De benoemingen van geesteli.jken zullen door de regering gecontro- leerd worden. De betrekkingen van de Kerk in Roemenie met het bui- tenland zullen een strikt godsdien- stig karakter moeten hebben en onderhouden moeten worden uit- sluitend via het Ministerie van Bui- tenlandse Zaken. Reg Harris, de Engelse wielrenner, die in 1947 het amateur wereldkam- pioenschap won en voor Engeland uitkwam op de Olympische Spelen, is thans tot het professionalisme overgegaan. Vrijdagmorgen is de IJmuidense Stoomtrawler Haarlem (IJm. 9) van de V.E.M. met een grote vangst verse haring van de Noordzee te- ruggekeerd. Het schip heeft met deze reis alle bestaande vangstre- cords gebroken. De totale buit be- jg n.L 3700 kistoo.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1