De Amsterdamse Veembrand ^sr^„6,jrnni,r,?!,.pu'ss Vo or Alkmaar en omgeving DE WERELD van vandaag Levend geloof moet de techniek en de zedelijke noden beheersen Duatser schoot en moordde als een dalle bond Het verlies van de de ergste schade koelhuisruimte Mijnwerkers droegen Mgr. Dr. Poels naar zijn grat Een „barones" met hoge relaties Het Christendom ook een kracht voor het wet zijn hier op aarde Doodstraf geeist Indische communis ten belijden schuld MARSHALL-HULP Accoord bereikt Nog 35.000 liter water per minuut op het brandende complex Bisschoppen en ministers hewijzen de laatste eer Beel vertrokken naar Indonesie Hyderabad Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum/ 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct- MA AND AG 13 SEPTEMBER 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11360 BUREAUX: DE H. VADER TOT DE JEUGD BLEEK EEN ORDINAIRE OPLICHTSTER TE ZIJN! voortdurend de hand van de Schepper. DE KATHOLIEKE ACTIE voor de •mannelijke jeugd in Italie heeft haar tachtigjarig feest gevierd, en bij die gelegenheid heoft Z. H. Paus Plus XII glster.n, Zondag, sen.red. gehouden I b*?E S>eT S" 8 waarin hij o.a. zeide, dat wij thans een tijd "eleven, aie ene piaats verteide ze, dat haar Benoemingen in het Bisdom Haarlem Koninklijke familie zag de Jubileumfilm Himmler's masseur wordt verhoord REPUBLIKEINSE POLITIEK WORDT IN MOSKOU BESLIST! Twee bonnen voor brandstoffen geldig verklaard Bolter gaat eindelijk goud zoeken CEEN DIPLOMATIEKE TAAL WtERSVERW ACHT INC Generaal Crerar bezocht zijn vroeger hoofdkwartier NOG ENIGE DAGEN zal met het blussingswerk van de enorme brand in de koelhuizen van Blauwhoeden- en Vriesseveem te Amsterdam moeten worden voortgegaan In ons nummer van Zaterdag gaven wij reeds uitvoerige bijzonderheden over deze ramp. Onafgebroken spuit de brandweer 35.000 liter per minuut op het vuur. Een drijvende motorspuit rukte Zondagnacht in. Grote voorraden vlees, boter, vet en eieren zijn verloren gegaan, maar een deel is toch behouden, o.a. 700 ton boter en 600 ton groenten. ENORM WAS DE BELANGSTELLING Zaterdag voor de uitvaart van Mgr. dr. H. A. Poels, die te Venraij op de schouders van zijn vrienden, de mijnwerkers, naar zijn laatste rustplaats is gebracht. Duizenden belangstellenden hadden zich verzameld bij het ouderlijk huis in de Hofstraat, om hem naar de kerk te geleiden. Een lange stoet met tientallen vaandels van katholieke arbeidersverenigingen formeerde zich. In de Minderbroederskerk woonden Bisschoppen en Ministers, alsmede oud-ministers en vele Kamerleden de Requiemmis bij. K't i;I »iti Minister van Weder- opbouw bezoekt Wieringermeer Een enorme hoedenveem- d« Handelskade t. Amsterdam. Hot tamdonde gebouw. (V.rvolg „p p.g, Duizenden bezoekers in de Nieuwe Kerk Nieuw N o o r dh ollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN. Draafsingel 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel 459 (K 2240). Bank: Noorderbank FRANKRIJK. Henri Queuille heeft Zaterdagavond laat zijn kabi net gevormd. Het bestaat uit 32 leden! Het is weer wat meer naar rechts georienteerd. Er zitten een paar ministers in, die ietwat naar de denkbeelden van de Gaulle over- hellen. De generaal zelf is echter niet content en blijft op verkiezin- gen aandringen. Hij deed dit ook in een aantal redevoeringen, welke hij gisteren hield, o.a. te Toulon en te Nice. De communistenleider Tho- rez heeft verklaard, dat hij niet tegen de hulp van Amerika is\ In het kabinet van de Queuille zijn - negen M.R.P.-ers opgenomen en ernstiger is voor de mensheid en meer beslissend ook m zijn acht socialisten, zeven zijn lid van „evoiqeil/ dan de val van het Romeinse Imperium. De Paus en ernigeCalancferrenJ Geen^ommunis- zeide, dat de overwinning van het geloof een getuigenis is ten. Binnenland, arbeid en defensie tecfen de qodloochening. Ook in de wetenschap erkent men _JJ nnniolicticpVlQ lhlHlTtP i Een hotelhouder in Tegelen dacht de gast van zijn leven te krijgen, baronesse Ivonne Otten-Verbunt- Leander. Volgens haar zeggen Deen- se, geboren in 1911, arts, lange tijd in Ned. O.-Indie werkzaam geweest en nauwe relaties onderhoudende met de Nederlandse koninklijke fa- milie. De aardige baronesse bezocht gedurende enkele dagen enige enige geestelijken in Venlo en Tegelen, bij wie ze verhalen deed over haar staan onder soc'ialistische leiding. Schuman, Marie en Ramadier zijn er ook in opgenomen. De Franse Kamer komt Woensdag bijeen. Het kabinet acht nieuwe belastingen nodig tot een bedrag van 80 mil liard francs! Intussen komen de arbeiders alweer met eisen voor ho- gere lonen. BERLIJN. De drie westelijke afgezanten te Moskou hebben een nieuw onderhoud aangevraagd op het Kremlin, om de kwestie-Duits- land te bespreken op instructie van hun regeringen. Wellicht zou het heden, Maandag, reeds plaats vin- den. Er zijn volgens Reuter „belang- rijke besluiten" betreffende de Geal- lieerde politiek ten aanzien van Berlijn in de maak. Ook wordt ge- zegd, dat het Westen nu zal verlan- gen, dat „de kaarten op tafel" ko men. Uit Washington beweert men zelfs, dat aan Stalin verzocht zal worden, de blokkade op te heffen, anders zullen de onderhandelingen afgebroken worden. En dan willen de Westelijke mogendheden probe- ren de kwestie ter sprake te bren- gen op de Assemblee der V.N., die de 26e te Parijs begint. LUSTGARTEN. Dat woord is thans ook een begrip in de Inter nationale politiek. De communisten de z.g. Soc. Eenheids Partij hielden gisteren een betoging in de Lustgarten, als antwoord op de anti-communistische betoging van de afgelopen week. Ondanks alle tam-tam hadden de Bolsjewieken echter nog niet de helft van het aantal deelnemers van de tegen- standers van het Stalinisme. Er was ook niet veel geestdrift. De eigen- lijke zin van de betoging, die m verband stond met het internationale congres van de verzetsstrijders, was een protest tegen het fascisme! Im- perialisme en reactie e.d. waren de grondtoon van de redevoeringen. De demonstratie verliep practisch zon- der incidenten. PALESTINA. De Arabieren zouden voornemens zijn, een eigen reger'ing voor Palestine af te kon- digen. Overigens werd na de ver- gadering van de Arabische Liga verklaard, dat er geen belangrijke besluiten genomen zijn. Er is nog geen bespreking van de Arabieren met Bernadotte bekend. Ondanks de wapenstilstand werd op verschillen- de plaatsen gevochten en woonwij- ken werden gebombardeerd. TSJECHO-SLOWAKIJE. Hier is de z.g. wet op de beveiliging van de republiek afgekondigd. Wat dit betekent in een land, dat onder communistische dictatuur staat, kan men afleiden uit een binnengeko- men bericht, dat wederom twee geestelijken zijn gearresteerd, ter- wijl drie hoofdofficieren veroordeeld zijn, die geheimen zouden hebben verraden aan de nazi-partij. Ook zijn enige Joego-Slaven gearresteerd De Tsjecho-Slowaakse arbeiders- militie is in het leger opgenomen. Gods aanwezigheid openbaart zich alom duidelijk. Intussen zijn de po- litieke machten in de wereld veelal totaal veranderd. Tal van dynas- tieen zijn de een na de ander ver- dwenen of ten val gebracht, gehele werelddelen zijn in neergang, ter- wijl andere in opgang zijn. De so- ciale toestanden hebben diepe ver- anderingen ondergaan. Maar wat er ook veranderd moge zijn, een instelling is dezelfde ge- bleven en zij blijft altijd nieuw en past zich aan de tijd en aan de eisen van de tijd aan: de Kerk van Chris- tus met Haar kracht, Haar waar- heid, Haar genade, de Kerk, die krachtig staat in het geloof en in de onwrikbaarheid van Haar gelovigen. Toen de Paus vroeg, of de katho- lieke jongemannen ook op gelijke wijze krachtig wilden zijn en hun geloof sterk en levendig en werk zaam wilden bewaren, antwoordden 250.000 jongemannen: Ja, ja! De Paus vroeg hen alien, hulp- vaardig te zijn, vrouwen en meisjes te respecteren en alle onzuiverheid te vermijden, die in boeken, platen en films verbreid wordt. Uw geloof, aldus de H. Vader, moet ten eerste dus levendig zijn, ten tweede moet het zijn een over- man en kinderen door de Jappen vermoord waren, elders, dat zij van haar man gescheiden was. Een Te- gelse missionaris verblijdde ze met de belofte, dat zij hem een auto en viiegtuig voor zijn missie cadeau zou doen, maar de missionaris nam het nogal sceptisch op. De hotelfiouder kwam na vijf da gen tot de ontdekking, dat zijn hoge gast een alle daagse oplichtster was geweest en vertrokken was zonder de rekening te betalen. Aangifte bij de politie volgde. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Pastoor te Diemen de Weleerw. Heer C. M. Mol; te Rotterdam (H. Liduina) de Weleerw. heer J. R. E. Versteeg; te Lambertschaag-de Weere de Wel eerw. heer J. F. M. Zegers, die voorheen Pastoor was te Hansweert. Zaterdagavond 11 September wer den ten paleize Soestdijk voor de koninklijke familie en hare gasten de Polygoon Profilti-film „Moeder des Lands" en de volledige repor tage van het gouden regeringsjubi- leum van Koningin Wilhelmina en de inhuldiging van Koningin Juli ana vertoond in dezelfde samenstel- ling, waarin deze films thans in de Nederlandse bioscopen worden ge- draaid. Na afloop betuigden de Koningin en Prins Bernhard hun grote tevre- denheid met het vertoonde. Op Woensdag 15 September zal dr. Kersten die masseur van Himm- ler is geweest, moeten verschijnen voor de enquetecommissie rege- I ringsbeleid. winning op de stof, want de tech niek moet onderworpen zijn aan de waardigheid van de menselijke persoon. En het geloof moet ten derde zijn een overwinning op de zedelijke noden, welke overwonnen moeten worden door de kracht van de rechtvaardigheid en de liefde. Het Christendom is ook een kracht voor het welzijn hier op aarde, aldus betoogde de H. Vader tenslotte. Met ingang van 15 Sept. a.s. wor den geldig verklaard de bonnen 03 en 04 van de brandstoffenkaart TA 806 Elk dezer bonnen geeft recht op het kopen van 3 eenheden vaste brandstoffen. Om de handel tijdig te kunnen bevoorraden is het noodza- kelijk, dat de aangewezen bonnen zo spoedig mogelijk, in ieder geval voor 1 October a.s., bij een leveran- cler worden ingeleverd. Er wordt op gewezen, dat het tekort aan an- thraciet nog steeds zeer groot is, zodat de verbruikers er genoegene mede zullen moeten nemen, dat op de bonnen ook ditmaal ten dele andere soorten worden geleverd. hieruit blijkt, dat de in omloop zijnde geruchten over het binnen- kort vrijkomen van eierkolen en gascokes ongegrond zijn. Het ligt met in het voornemen, voor het stookseizoen 1948—1949 een verdere bonaanwljzing te doen geschieden. De brandstoffenkaart TA 806 moet evenwel zorgvuldig worden bewaard Met betrekking tot de brandstof- fenkaarten voor kamerbewoners volgt een nadere publicatie. DE PROCUREUR-FISCAAL bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr C. van R(j, eiste de doodstraf tegen de 45-jarige DuUse ..Kriminal-Sekretear" Paul Frohlich, die na de „Dolle Dins- dag", toen hij bij de S.D. in Utrecht gedetacheerd was, een lange reeks van moorden en wandaden heeft beigaan. Op de zitting van 2 Juli was reeds gebleken, dat Frohlich met n verbijsteringwekkende koelbloedig- heid Nederlanders vermoordde, door ze met salvo's uit een buitge- maakte Amerikaanse stengun te doorzeven. Thans werd begonnen met het horen van een extra-getui- ge, de S.D.-er Vroon, die o.a. aan wezig geweest zou zijn bij de moord op de Utrechtse illegale werker Klijn die in zijn woning door Froh lich doodgeschoten werd. Vroon had bij die gelegenheid echter bui ten op wacht gestaan en kon over het gebeurde binnenshuis niets ver- tellen De president mr B. E. de Gaay Fortman las vervolgens een verklaring voor van de moeder van Klijn die beschreef dat Klijn, toen hii niet de armen in de hoogte stond, door Frohlich met een salvo van vier schoten werd gedood. Frohlich zelf had een andere le- zing van het geval. Hij beweerde nl dat Klijn hem had willen aan- vailen en dat hij (Frohlich) toen "aOo0krUhet standrechtelijk dood- schieten van de onderduiker Jack Platenkamp, die na de ..Dolle Dms- dag" in de woning van de gevluchte NSB-er Tulp te Breukelen werd aangetroffen. werd weer uitvoeng behandeld. Neumeyer die bij deze executie de leiding had gehad, ver- klaarde op de vraag van de presi- dent of Platenkamp geblmddoekt was, dit niet het geval was geweest Eindelijk heeft de hotter UK 23?, met een volledige duikennstallatie aan boord van den Helder uit zee gekozen Het doel was het wrak van de „Renate Leonhard", dat volgens de geruchten in de vonge wereld- oorlog met een goudlading tot zm- ken moet zijn gebracht. Een wichel- roedeloper maakte de tocht mee. Bij terugkomst van de UK 230 werd medegedeeld, dat de resultaten van de wichelroede experimenten de vermoedens hebben bevestigd. I en voegde hieraan toe: „Nog nooit hebben Nederlanders, die neerge- schoten moesten worden, zich laf getoond." Het O.M. kwam tot de conclusie, dat Frohlich ten voile verantwoor- delijk is voor zijn daden en dat deze man, die als een blinde auto- maat meegelopen is, die systema- tisch terreur uitgeoefend heeft, die behoorde tot de misdadigersclub, die op bevel moordde, de zwaarste straf moest hebben. Mr Van Rij besloot zijn requisitoir met de doodstraf te gen Frohlich te eisen. De zaak werd toen geschorst tot 9 October; dan zal de verdediger zijn pleidooi kunnen houden en krijgt ook de verdachte gelegenheid om zijn laatste woord in deze zaak te spreken. Kolonel Toelpanof. het hoofd van de Sovjet-Russische voorlichtings- dienst, heeft Zaterdag, op de ope- ningsvergadering van het internatio. nale congres van voormalige ver- zetsbewegingen te Berlijn verklaard, dat „Brits-Amerikaanse provocaties te Berlijn en elders leiden tot snelle voorbereidingen tot een nieuwe oor- log. De gebeurtenissen in de laatste paar dagen. hebben ons gedwongen onze politieke taal te vereenvoudi- gen", zei hij en „het machtige Sov- jet-leger, dat het Derde Rijk ver- pletterde, zal ook hen verpletteren die trachten een vierde rijk met de zelfde beginselen te stichten". Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Biit, geldig tot Dinsdagavond: KOEL WEER! Toenemende bewolking met tijdclijk regen, maar morgen overdag opklaringen. In het Zuid-Oosten van het land aan- vankclijk zwakke, overigens mecst matige en vo'oral in de kustgehieden tijdclijk krar.h- tige wind tussen Zuid en West. Koel weer. DE BETROKKEN LANDEN zijn tot een accoord gekomen over de ver- deling van de gelden voor de Marshall-hulp over 1948. Aan Neder- land is 496 millioen dollar toege- kend, waarvan 84 millioen voor Indonesie. Van de 4.875 millioen dollar, die in totaal is toegekend, gaat 1.263 dollar naar Engeland. Frankrijk komt op de tweede plaats met 989 millioen dollar, Italie op de derde met 601 mililoen dollar en Nederland op de vierde. Daar- achter komt de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland met 414 millioen en vervolgens de Belgisch-Luxem- burgse Unie met 250 millioen. ITALIAANSE KOLONIeN. Heden, Maandag, begint in Parijs een conferentie tussen de vertegen- woordigers der Grote Vier, over de verdeling der Italiaanse kolonien. Voor Rusland is er de vice-minister Visjinsky, die al gezegd zou hebben dat de afwezigheid van Generaal Marshall voor Amerika weinig suc- ces voor de conferentie belooft. Van Amerikaanse zijde is deze suggestie al verworpen. Wanneer de Grote Vier het voor 15 Sept. a.s. niet eens geworden zijn, moet ook deze zaak aan de Assemblee van de V.N. voor- gelegd worden. DIVERSEN. In Karatsji is on- verwacht overleden de stichter van het zelfstandige Pakistan, Moham med Ali Djinnah. Dit overlijden heeft Pakistan zeer geschikt. Acht Grieken hebben een piloot gedwon gen naar Joego-Slavie te vliegenvan Athene uit, maar toen de acht ter- roristen waren uitgestapt, vloog de piloot toch naar Saloniki. Een nieuw grens-lucht-incident? Denemar- ken zendt vers'terkingen naar het eiland Bronholm, waar in de buurt de Sovjet-vloot oefeningen houdt! Generaal Crerar heeft een bezoek aan Uden, zijn voormalig hoofd kwartier gebracht, in gezelschap van de Canadese militaire Attachee, Kol. Doupet, Majoor Tellier en de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant. Aan de gren3 van het stadje werd het ge zelschap verwelkomd door de bur- gemeester, de heer v. Kemenade en Overste Nass, Commandant van de afd. Mariniers te Volkel. Het zoon- tje van de burgemeester bood bloe- men aan. Bij het gemeentehuis stond een erewacht van de afdelmg Marine, die door Generaal Crerar werd geinspecteerd. Ter herinnering bood de burge meester Generaal Crerar een fraaie Koperen melkkan aan van typisch Brabants model, geheel met de hand gestagen door een Udense vakman. „Mijn politiek In het verleden is verkeerd geweest. Ik had als com- munist consequent moeten zijn" aldus verklaarde Sjarifoeddin vol gens hpt persbureau Antara op 'n vergadering der unie van arbei ders in de suikerindustrie te Ba- tavia. Sjarifoeddin zeide verder: „Ik had geen compromis met de vijand moe ten aangaan Ik erken de fouten. Ik beloof, dat ik in de toekomst geen nieuwe vergissingen zal begaan". Sjarifoeddin deelde verder mede, dat hij voor de Japanse invasie in Indonesie van de Nederlandse auto- riteiten f 25.000— had ontvangen voor het voeren ener ondergrondse actie. Hij verklaarde, dit bedrag te hebben aangenomen, omdat de „Komintern" had voorgesteld, met de kolohiale mogendheden samen te werken in de strijd tegen het fascis me. Nu de oorlog ten einde is, heb ben de communisten deze politiek van samenwerking laten varen, al dus Sjarifoeddin. Setyadjid, op dezelfde vergadering het woord voerend, erkende dat hij verantwoordelijk was voor het denkbeeld van het „Unieverband". Maar hij schreef deze fout toe aan vergissingen van de Nederlandse communistische partij en aan haar zusterorganisaties in West-Europa. Het Centraal Comite van de Re- publikeinse communistische partij heeft tot het volk een oproep ge- richt om de meest volmaakte volks- verdediging voor te bereiden en om klaar te zijn, om de politiek der ver- schroeide darde uit te voeren. De schade, die wordt aangericht door de vernietiging der opgesla- gen goederen. is enorm, maar niet onherstelbaar. De schade, die ons land lijdt, door het verlies van het koelhuis is misschien nog groter. Ons land kampt reeds met een tekort aan koelhuizen. Een nieuw koelhuis met een dergelijke mo- derne koelinstallatie kan in deze tijd niet worden vervangen. Het vuur, zo meldt onze verslag- gever Zondagmiddag, blijft de niet aflatende oplettendheid van het brandweerpersoneel eisen. Nog steeds zijn er brandhaarden, die niet konden worden bereikt. Zo b.v. op de derde verdieping van het ene nu nog brandende koelhuis en in het trappenhuis daarvan. Brandende betonvloeren Het deel van de vloeren dat reeds in beton was uitgevoerd men was bezig in het gehele gebouw de be- staande vloeren door beton te ver- heeft het gehouden. Dit vangen zijn dubbele vloeren met als isolatie kurkstrooisel en pek. Deze isolatie brandt nog steeds. Die ruimten zijn voor het biuswater niet bereikbaar. De vloeren zelf zijn uiteraard gloei- end heet en het water dat daarop staat is kokend, zodat het brand weerpersoneel daar met geen moge- lijkheid kan doorkomen. Voorts moet er rekening mee worden ge houden, dat deze vloeren gaan scheuren. „Wat dan gebeurt weet niemand". De brandweer heeft Zondag een begin gemaakt -met elk bereikbaar plekje van het gebouw na te gaan op zoek naar nog aanwezige klei- nere of grotere vuurhaarden. Waar deze worden ontdekt, worden ze ter- stond ge'isoleerd. De machinekelder, die men hoopte nog, althans ge- deeltelijk, te redden, is volledig uit- gebrand. Naar alle waarschijnlijk- heid zal de bestrijding van 't vuur, dat zich niet gewonnen geeft, eisen, dat de muren worden omgehaald. Oorzaak onbekend? De oorzaak van deze ramp is nog steeds niet precies vastgesteld kun nen worden en het blussingscom- mando vreest, dat het ook nimmer mogelijk zal blijken. In de nacht van de brand waren slechts twee leden van het perso- neel aanwezig. De machinist, de 59- jarige A. IJmker (met zijn assis ted, de 39-jarige G. J. Eecen) heeft tegenover de politie verklaard, dat hij om 4 uur een rondgang heeft gemaakt en toen geen spoor van brand heeft gezien. Hij keerde terug naar de aan de uiterste linkerzijde van het perceel op de parterre ge- legen machinekamer en een uurtje later ging zijn assisted Eecen naar buiten om een luchtje te happen. Hij wa£ het, die op de tweede ver dieping rook naar buiten zag komen en toen onmiddellijk de brandweer waarschuwde. De vuurzee in het vrij hermetisch afgesloten gebouw met zijn dikke muren was toen ech ter reeds zo groot. dat aan spoedige blussing niet meer te denken viel. Men is Vrijdag bezig geweest met het aanbrengen van nieuwe isolatie aan de koelcellen, waarbij gebruik werd gemaakt van mastiek, dat op de een of andere wijze vlam zou hebben gevat; het vuur is in de kurkisolatie blijven smeulen, tot het Zaterdagochtend grotere omvang heeft gekregen en toen werd ont dekt. Hoogtepunt De brand bereikte Zaterdagmorgen om elf uur zijn hoogtepunt; toen gadden de vlammen het dak van ie loods Amerika vernietigd en hjna tegelijkertijd vatte een grote -.oeveelheid ammoniak van de koel. De H. Mis werd opgedragen door mgr dr Lemmens, geassisteerd als diaken door hoofd-aalmoezenier Roncken en als sub-diaken door mgr Ariens O.F.M. Presbyter assi- stent was mgr Feron en ttoon- diakens de kanunniken van het kapittel van Roermond. De paters minderbroeders van Venray ver- zorgden de Gregoriaanse gezangen. Na de H. Mis stonden alle vereni- gingen van Venray langs de weg naar het kerkhof opgesteld, terwijl de Venrayse harmonie treurmuziek deed horen. Bij het graf werd op verzoek van de overledene niet ge- sproken. Alleen een familielid, dr Vercouteren, dankte voor de belang- stelling. En zo had heel Limburg dr Poels vaarwel gezegd op zijn laatste tocht dwars door het heuvelland van Heerlen naar zijn geboorteplaats Venray. Van het hart van de mynstreek, in de chapelle ardente van het zie- kenhuis waar de kompels hem voor het laat'st gegroet hebben, tot Ven ray, waar hij in het huis van zijn overleden moeder is overgebracht, zag men vlaggen halfstok en vanen, die neigden, toen de stoet voorbij- trok. Sittard en Roermond, Horst en Tegelen, alien hebben hem zo een stille groet gebracht, terwijl de gouden herfstzon schuil ging achter hoge wolkenranden, en het schoon- ste panorama schigp in de nevelige avond. In ieder dorp luidden de klokken en prevelde men de rozenkrans. Overal waren de organisaties pre sent, de metaalbewerkers, de bouw- vakarbeiders. de PTT-ers, en de mijnwerkers, een eindeloze reeks van trouwe wachters, die treurden om hun vriend, hun raadsman, hun bezieler en hun voorvechter. In Venray stonden de jongens van de gymnastiekvereniging langs de weg met de leden van de schut- terij. de rijvereniging te paard en de harmonie. die een treurmars blies, terwijl de dode werd binnen- gedragen, voorafgegaan door een lange rij van Franciscanen met de brandende kaars in de hand; een in- drukwekkende stoet, die bij het bm- nendragen in het ouderhuis een eie- haag vormde van vrienden voor hun Derde Orde-broeder, die m het eenvoudige kleed van St Franciscus ter eeuwige ruste wilde gaan. Het was al donker, maar de dorpelm- gen dringen voor de deur en willen hun vriend begroeten. Twee marechaussees bij de voor- deur hebben hun handen vol „Kin- deren moeten buiten blijven, is net commando, maar kinderen zijn im- mers juist de vrienden van deze Mr. Dr. J. in't Veld. Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting bracht gisteren in gezelschap van de Directeur Huisvesting Haarlem, Mr. H. Meijerinck en Dr. Ir. L. Y. v. d. Meer, lid van het college van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw, een bezoek aan de Wieringermeer. Op het Domeinkantoor te Wierin- steekvlam van tientallen hoogte sloeg met een zoevend ge- luid de lucht in. Hiermede was het M lot van het gebouw Amerika be- brand brak Zaterdagochtend vroeg uit in de grote pakhuizen van de N.V. B au zegeld. van de gemeente Wieringermeer Verschillende problemen betref fende de wederopbouw van de Wie ringermeer maakten een onderwerp der besprekingen uit. nobele mensenkenner geweest. Zij dringen en schuifelen en even later trekken zij met de ouderen uur na uur rond de baar en sprenkelen met het palmtakje wijwater over de kist, waaromheen zacht kaarslicht brandt. In de ene hoek van de kamer staat in het donker Schaepman's robuste kop toe te zien naar dit aandoenlijk tafereel. Recht daarte- genover is een bronzen beeld van een mijnwerker met de pikhouweel in de stoere handen. De derde stille getuige is het portret van moeder Poels, met de reuze kanten poffer op. De mensen fluisteren en zien naar de kist, aan het voeteneind waarvan een zwart kussen is neer- gelegd met de 6 ridderorden van de dode. Bovenaan het geelblauwe lint en het kruis van de Orde van Oranje-Nassau. Nooit zag men Poels met deze versierselen getooid. Eerst wanneer hij in het eenvoudigste doodenhabijt ligt, spreken zij van zijn grote verdiensten voor het va- derland. Wat de gevers van deze versier selen niet wisten, dat heeft ons n oud vrouwtje vanavond vertelt: hoe de doctor eens uit Heerlen hierheen kwam zonder sokken, zomaar met de blote voeten in de schoehen; die sokken waren in het gezin van een mijnwerker terecht gekomen. En hoe hij eens de lakens van zijn bed had gehaald om ze weg te geven. Zijn zuster had de linnenkast op slot gedaan, want die was bij deze mensenvriend niet meer veuig. Maar Poels wist er wel raad op Zondagochtend om zes uur is dr. L J M Beel met het lijntoestel, de PH-POH (Holland) naar Batavia vertrokken om daar als gedele- geerde van het opperbestuur zijn nieuwe taak te aanvaarden. Er was veel belangsteelling op het vlieg- veld. Behalve talrijke familieleden en de ministers mr. J. R. H. van Schaik, mr. J. H. Maarseveen en L. Gotzen waren vele hoge ambtena- ren van het ministerie van Overzee- se Gebiedsdelen bij het afscheid van de oud-minister president aanwezig INDIA heeft dan toch besloten mili- tair op te treden tegen Hyderabad, de provincie van India, die onaf- hankelijk wil zijn, doch volgens India de orde niet kan handhaven. Troepen van India zijn hedenmor- gen vroeg de provincie Hyderabad binnengetrokken. India wilde troe pen stationneren te Secunderabad, doch Hyderabad weigerde dat. Nu trekken de Indianen naar die plaats op. Hier en daar is de tegenstand zwak, op andere plaatsen wordt hij „aanzienlijk" genoemd. Op Dinsdag, Woensdag en Don- derdag j.l. hebben 38.723 volwasse- nen en 1118 kinderen de Nieuwe Kerk te Amsterdam zoals deze tij- dens de inhuldigingsplechtigheid van H.M. Koningin Juliana was in- gericht, bezocht. Hun bezoek bracht aan entree-gelden een bedrag van ruim 13.000 gulden op, waarvan de helft ten goede komt van de Stich- ting Herstellingsoorden voor oud- Uiegale werkers.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1