I ENGELAND ACHT MILITAIRE MAATREGELEN NODIG MIDDENSTANDSBEDRIJVEN IN DE NOORDOOSTPOLDER RADIO DERODEPAARDEN Twee jaar wegens meineed Om op alles voorbereid te zijn Tegen overbelasting wordt gewaakt Zelfs geen overeenstemming over de notulen 3 jaar voor diefstal distributiebescheiden Koningin Juliana Prof. Picard is bijna gereed Christelijk Politiek Congres N1EUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Woensdog 15 September 1948 PAG. Te veel priesters in de Verenigde Staten Zo getrouwd, en zo naar de tentoonstelling! ORTHODOX FRONT TEGEN DE KERK Moskou centrum der Christenheid! Een mini.atuur straalvliegtuig I. De Vrijheidsfakkel naar Eind hoven. Het vuur der bevrij- ding, door Veldmaarschalk Montgomery in Portsmouth ont- stoken, is onderweg naar Eind hoven langs de route, die de Engelse bevrijdingslegers vier jaren geleden volgden. Ser- geant-majoor D. Morris, die deel uitmaakte van de Air Borne troepen bij Arnhem, draagt de toorts aan boord van de M.L. 223, die het Kanaal oversteekt naar Bayeux, de plaats waar de invasielegers voet aan wal zetten. Anti-communisme alleen de oplossing niet Belgische minister voor Benelux-onderhandelingen naar Amerika programma BRACHT PARTICULIER BEZOEK AAN LONDEN EEN LEGER-BEDEVAART NAAR LOURDES Scheepsberichten. Internering als gevangenisstraf Gefusilleerd Mens en Melodie OVER DE TOEKOMST VAN EUROPA Elf millioen voor de kleine zandboeren Treinramp in Korea Een dag protest-staking Ontploffing op Sowjet vliegveld Duitse gaslevering aan Nederland Dreigende staking Suikerpafienten De jeugd van de sfraaf FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald De Engelse regering heeft be- sloten, dat de militairen, die in de komende paar maanden gede- mobiliseerd zouden worden, nog drie maanden in dienst moeten blijven, indien zij op heden hun eenheden nog niet verlaten heb ben, aldus heeft Herbert Morrison, plaatsvervangend minister-presi dent, bekend gemaakt in het par- lement, dat in speciale zitting blj- eengeroepen was om de bevoegd- heden van het Hogerhuis te be- spreken. Volgens Morrison zal de sterkte van de Engelse strijdkrachten aan het eind van het jaar 80.000 man meer zijn dan indien het oorspron- kelijk programma was gevolgd. Weldra zal voor de drie categorieen der strijdkrachten (leger, vloot en luchtmacht) een speciale lichtings- actie worden ingezet. „Ook moeten wij de verbetering van de uitrus- ting, in het bijzonder op het gebied van luchtverdediging en infanterie- wapens, bespoedigen". Morrison zeide, dat .deze verkla- ring niet „in de geest van een agres- sie moet worden opgevat". „Wij betreuren het, dat een dergelijke verklaring moet worden afgelegd", aldus Morrison. Morrison begon zijn verklaring met de mededeling, dat er in vele delen van de wereld spanning heerst. „Ondanks alle pogingen, die aangewend zijn om een oplossing te verkrijgen voor de vele vraag- stukken, die tengevolge van de vo- rige oorlog gerezen zijn, geeft de toestand reden tot ongerustheid en in deze omstandigheden heeft de minister-president mij verzocht deze verklaring in verband met de de- fensie af te leggen. De regering heeft geen andere keuze dan deze voorzorgsmaatregelen te nemen", aldus Morrison. Volgens Mgr. Cushing, Aartsbis- schop van Boston, overtreft in zijn bisdom het aantal candidaten voor het priesterschap de behoeften van de parochies zeer. Onlangs vroegen een honderd jon- gelui om toelating tot het Seminarie van Boston, maar er waren slechts SO plaatsen open voor de zielszorg. Om deze moeilijkheid op te les sen stelt Mgr Cushing voor. dat al le candidaten zouden worden toe- gelaten op voorwaarde, dat 't over- schot der later gewijde priesters be- reid- zou zijn, naar het Midden- en Verre Oosten te gaan. Daar zouden zij 3 tot 5 jaar werkzaam zijn, doch steeds behoren tot het aartsbisdom Boston, dat hen altijd zou kunnen terugroepen, Wanneer dit nodig mocht zijn. De tentoonstelling „De Ne- derlandse Yroww 18981948" in de Houtrusthallen te Den Haag, heeft gedurende de afgelopen weken, zoals bekend, reeds dui- zenden bezoekers getrokken. Vorstelijke personen en platte. landsvrouwen bezichtigden de stands, maar dat een slechts en- kele uren getrouwd paar als eerste stap op het huwelijkspad de tentoonstelling ging bezichti- gen,.was nog niet voorgekomen. Dinsdag betraden de heer en mevrouw PlugHasenoot, die enige uren te voren in Noordwijk in het huwelijk waren getredenP de tentoonstellingshal, gevolgd door hun familie „van beide zij- den". Zij hadden in Noordwijk een bus gecharterd en waren naar Den Haag gereden, opdat de jonge echtgenoot kon zien wat de vrouw in de laatste vijf- tig jaar heeft gewrocht. Een der leden van het bestuur van „De Nederlandse Vrouw'', mevrouw Meihuizen, heette het paar wel- kom, waarna het werd rondge- leid. De productie van bepaalde ge- vechtsvliegtuigen wordt thans bijna verdubbeld. „Inzake de luchtmacht moeten wij niet alleen in onze eigen behoeften voorzien, doch ook in die van andere landen, onder welke die van de Westelijke Unie, die van Britse types gebruik makert". Mor rison voegde er nog aan toe, dat de regering hoopt, dat deze maatrege- len, al zullen zij enige invloed heb- ben op Engeland's economle, niet het herstel van het land op enigerlei wijze in gevaar zullen brengen. WENEN (K.N.P.) 13 September. Naar wij uit welingelichte bron vernemen, zal binnenkort officieel worden bekend gemaakt, dat de schismatieke orthodoxe kerken zich in een ..Orthodox Front" aaneenge- sloten hebben onder leiding van de Patriarch van Moskou, Alexej De betreffende overeenkomst is geslo ten op de recente Conferentie der Orthodoxe Kerken te Moskou. Het voornaamste doel dezer organisatie welke in het kader van de Kom- inform zou werken zou de strijd tegen de katholieke kerk zijn. In dit verband herinneren wij aan de woorden van de Russische pope Hajoesov in het ..Mededelingenblad van het Moscovisch Patriarchaat": „Moskou is het centrum van het sociale leven der mensheid, het ult- gangspunt van alle progressieve en democratische krachten. Voor wat betreft het godsdienstig leven is Moskou noch het centrum van een aristocratisch en despotisch katholi- cisme, noch het middelpunt van een anarchistisch protestantisme. Moskou is het verzamelpunt van de zuivere orthodoxie, welke deze beide ulter- sten van zich afstoot". Te Kopenhagen is voor de eer ste maal in Scandinavie een ver- kleind model van een straalvlieg tuig opgestegen. Het toestelletje, dat iets meer dan 50 c.m. lang is, wordt met een flets- pomp voortbewogen. Electrische zui- ien veroorzaken de benzineontste- king. Het miniatuurvliegtuig, waarvan het geronk tot op 2 km kan wor den gehoord, bereikt een uursnel- heid van 170 km en wordt met be- hulp van touwen in kringvlucht ge- houden. Het toestel kan 2 minuten in de lucht blijven. Het voornaamste gevaar is niet 't communisme; wij kunnen de kerk niet door het anti-communisme red den. Het voornaamste gevaar is, dat de arbeider niets afweet van de Kerk en Haar Leer( Een katholieke beweging voor de jonge arbeiders is onmisbaar; zonder haar zal de kerk nooit de arbeidersmassa's kun nen kerstenen, aldus heeft de grond- legger van de K.A.J., de Belgische kanunnik Cardijn te Wenen voor 200 seminaristen verklaard. „De se minarist van morgen zal zijn plaats vinden in de parochie en in de fa- briek". ROTTERDAM, 14 Sept. Met 't s.s. „Nieuw Amsterdam" is de Bel gische minister van Voedselvoorzie- ning, de heer G. Moens de Fernig naar New York vertrokken. Hij zal in de Ver. Staten en Canada, in op- dracht van de Benelux-landen, met het oog op hun graanvoorraden, aankopen doen voor deze landen. Voor Belgie zal hij tevens de laat ste hand leggen aan de onderhande- iingen welke gaaande zijn in ver band met het afsluiten van leningen die Belgie in het kader van het Marshall-plan hoopt te krijgen. Zijn Nederlandse collega, ministers Mans- holt, had vlak voor het vertrek van de ..Nieuw Amsterdam" nog een onderhoud van ongeveer een uur met de heer Moens. waarin zij de graan- en tarwepositie bespraken. Het lot der voormalige Itali- aanse kolonien zal aan de V.N. voorgelegd worden, daar de af- gevaardigden der vier grote mogendheden het niet eens zijn geworden. Zelfs over de vorm der onenigheid, aldus Reuter, kon men het niet eens worden en men debatteerde lang erover of aan het hoofd der notulen zou staan: „notulen der conferentie der vier ministers van buiten- landse zaken". Wisjinsky (Sow- jet Unie) bleef volhouden, dat de conferentie niet op het plan van een bespreking van ministers stond, omdat Marshall niet te- genwoordig was. Tenslotte kwam men overeen geen gemeenschappelijke notu- DONDERDAG 16 SEPTEMBER HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7 30 Grieg-herinneringen, 7.45 Mor- gengebed, 8.00 NieuWs, 8.15 ?luk de dag. 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Och- tendconcert, 10.00 Kamermuziek, 10.45 Orgel, 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Piano, 12.00 Angelus, 12.03 Ba- riton, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Metropqle Orkest, 13.00 Nieuws, 13.20 Metropole orkest, 13.45 Hors d'oeuvre, 14;00 Gramofoonmuziek, 14.20 Pianoduo, 14.40 Causerie, 15.00 Gramofoonmuziek, 15.30 Hawaiian- muziek, 16.45 Alt, orkest en mannen- koor, 17.00 Jeugdjournaal, 17.30 De Varianten, 18.00 Piano, 18.15 Land en tuinbouw, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Leger des Heils, 19.30 Actueel ge- luid, 20.00 Nieuws, 20.15 Plaatvaria, 21 00 Causerie. 21.20 Trio van Joh. Brahms, 21.45 Gramofoonmuziek, 22 35 Gramofoonmuziek, 23.00 Het Nieuws, 23.15 „Vrij en blij", 23.40 Serenade voor Strijkorkest van Elgar. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Piano en orgelsoli, 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.45 Symphonie-orkest, 9.35 Ar- beidsvitaminen, 10.30 Van vrouw tot vrouw, 10.35 Weense liedjes, 10.50 Voor kleuters, 11.00 Orgel en viool, 12.00 Orkest, 12.30 Weerpraatje, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 Piano, 13.00 Nieuws. 13.20 Gramofoonmu ziek, 14.00 Kamerorkest en alt- mezzo, 15.00 Voor zieken en gezon- den, 16.00 Van vier tot vijf, 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier?, 17.30 Knutselen, 17.35 Gramofoonmuziek, 18.00 Nieuws, 18.20 Sportpraatje, 18 35 Gramof'lonmuzlek, 19.00 Radio- strip, 19.10 Gramofoonmuziek, 19.30 Ensemble, 20.00 Nieuws, 20.15 Resi- dentie-orkest en zangsoliste, 22.00 Hoorspel, 22.35 Ensemble, 23.00 Het Nieuws, 23.15 Gramofoonmuziek. Het was geen onverdeeld gunstig rapport, dat was uitgebracht over Drikienus IJ. uit Hoorn. Verdachte werd beschreven als iemand, die gauw in opstand komt. Hij was te- leurgesteld, doordat hij bij een sol- licitatie niet was aangenomen en' pleegde toen een inbraak in het distributiekantoor. Het grote aantal distributiebescheiden, dat hij daar- bij ontvreemdde, heeft hij binnen drie dagen te gelde gemaakt, zodat aldus mr. Holsteyn, hij de weg wel degelljk heeft moeten weten om de bescheiden kwijt te raken. Ruim f 9.900.werd op hem gevonden en in beslag genomen bij zijn aanhou- ding, de rest vond men elders. De officier van Justitie persisteerde bij zijn eis, welke hij reeds bij de vo- rige behandeling had gesteld en welke luidde: drie jaar met aftrek. De verdediger, mr. dr. C. Berk- houwer, hield een uitvoerig plei- dooi. De officier heeft, aldus ver dediger, aangehaald dat IJ in 1931 al eens was veroordeeld. Dit betrof het ingooien van een paar ruiten, zodat het aanhalen van dit feit ge- rust achterwege kan blijven. IJ. moet nu weer in het gareel terug- gebracht worden. In de oorlog heeft hij veel illegaal werk verricht, waar vele personen uitstekend over te spreken zijn. IJ. voelde zich thans echter, wat zijn maatschappelijke positie betrof, minderwaardig aan zijn verloofde, en dit heeft een zeer ernstige uitwerking op hem gehad. Volgens mr. Berkhouwer moest de hoeveelheid van hetgeen gestolen was achterwege blijven. Verder had verdediger wel gedacht, dat de Of ficier van Justitie meegegaan zou zijn met het gratiebesluit van de Koningin, inplaats van te persiste- ren bij zijn eis. Mr. Holsteyn repliceerde, dat hij het onjuist vond een lagere straf te eisen tengevolge van de gra- tieverlening dan op 11 Mei. De uitspraak volgt over 14 dagen. Meineed en de gevolgen Jan M. uit Wedde had aan D., die ook nog als verdachte voorkwam, f50.gegeven en hem beloofd nog f 50.te zullen geven, als D. een verklaring zou afleggen, welke M. hem had voorgehouden. In 't kort had M. dus uitgelokt, dat D. mein eed zou plegen. De eis van mr. Meischke was 2 jaar met aftrek. Mr. Leesberg, de verdediger, be- pleitte de uiterste clementie. Leendert D. uit Amsterdam, die meineed had gepleegd, hoorde de volgende eis tegen zich stellen: 2 jaar met aftrek. Hier pleitte mr. Sluis voor uiterste clementie. EEN DUISTERE ZAAK De Amsterdammer Simon Bl. was met zijn diverse antwoorden wel zeer vermakelijk. Op diverse vragen van de president, mr. van Regteren Altena, gaf hij een klinkend ant- woord. Deze Bl. was met getuige S. bij een boer in de Beemster ge- weest om koeien te kopen. De boer zei echter geen koeien ts koop te hebben. De knecht van de boer zei evenwel twee koeien te hebben, die hij wel wilde verkopen. Een af- spraak voor een eventuele koop werd niet gemaakt, hoewel de prij- zen werden vastgesteld op f 725. en f 650.—. Aan Bl. werd nu ten laste gelegd de koeien te hebben gestolen, hoewel verdachte zelf zei ze gekocht te hebben. Bl. had aan een vrachtrijder opdracht gegeven de koeien te halen. Volgens Bl. had echter S. de opdracht gegeven. Wel stond vast, dat S. de vrachtrijder betaald had met geld, dat hij van Bl. had gekregen. Naar schatting zal de Noord- Oostpolder in de toekomst onge veer 40.000 inwoners krijgen, waarvan het grootste deel komt te wonen in de elf geprojecteerde dorpen. De toekomstige bcvolking van het hoofddorp, Emmeloord, wordt op 10.000 geschat, terwijl het inwonertal van de andere zal varieren van 500 tot 3000. Nu het inwonertal gestadig toe- neemt, zal zich ook een middenstand gaan ontwikkelen, die langs van te- voren uitgestippelde lijnen geschiedt. Uit de ervaringen in de Wieringer- meer heeft men de conclusie ge trokken,' dat het onjuist is, dat aan het vestigen van middenstandsbe- drijven de vrije hand wordt ge- laten. De Wieringermeerdirectie afdeling Noordoostpolderwerken wil er tegen waken, dat er reeds spoedig teveel winkels zouden zijn. Tot nu toe heeft zij in de Noordoostpolder ongeveer 35 vestigingsvergunningen verleend en zij zal dit aantal uitbreiden naar- mate de polderbevolking toeneemt. H.M. Koningin Juliana bracht Dinsdag onverwacht een particulier bezoek aan Londen. Zij deed enkele inkopen; in de overvolle straten werd zij niet herkend. H.M. maakte de reis met Prins Bernhard en een Nederlandse detective in een parti- Ook van de randgebieden van de polder uit geschieden leverantien. Dit is niet de enige wijze, waarop de in de randgebieden wonende middenstanders voordelen van het nieuwe land plukken. Ook op an dere wijze zijn contacten gelegd. De polder streeft er echter naar, zoveel mogelijk zijn eigen sociaal en eco- nomisch leven te leiden. Verschil- lende middenstanders uit de rand gebieden zijn dan ook van oordeel, dat er voor hen op de duur alleen mogelljkheden in de nieuwe polder liggen, wanneer zij daar nieuwe zaken stichten, die zich speciaal op de bevolking van het nieuwe land orienteren. Prof. Auguste Piccard en zijn as- sistent Max Cosijns hebben op het expeditieschip „Scaldis" de laatste hand gelegd aan hun bathyscaphe, waarmee zij ongeveer 4000 m. hopen af te dalen in de Golf van Guinea voor de West-Afrikaanse kust. Volgens de huidige plannen zal de „Scaldis" morgen van Antwerpen vertrekken naar Duinkerken, om 1200 ton stukgoederen aan boord te nemen. Van Duinkerken gaat de reis naar Dakar, dat men in onge veer 12 dagen hoopt te bereiken. De bathyscaphe met de oranje geschilderde drijver is met vier stalen kabels aan de zijde van het schip bevestigd. Onder toezicht van de prof, waren iNeaenanase ueiecuve in ecu pain- - .n culier vliegtuig. Omstreeks 11 uur technici nog druk bezig om .P. i A r-inlnn 1*4/^1 OOMlOl 1 De boerenknecht D., de eigenaar van de koeien, verklaarde, dat Bl. ze weggehaald had. Later evenwel had verdachte ze toch betaald, of- schoon hij aanvankelijk niet wilde toegeven, dat hij ze weggehaald had. In de getuigenverklaringen waren S. en D. het niet eens, hetgeen voor het hekje wel duidelijk bleek. Al met al kwam dit de duidelijkheid van het geheel niet ten goede. In zijn requisitor eiste mr. Meischke 1 jaar. Het pleidooi werd gevoerd door mr. dr. C. Berkhouwer DE MIDDAGZITTING Aangaande Cornelis H. uit deRijp was een rapport ingewonnen, het- welk niet zo gunstig was. Mr. Meischke persisteerde daarom bij zijn vorige eis van 4 maanden. Mr.. Berkhouwer bepleitte uiterste cle mentie. Hendrik van D. uit Rotterdam had met zijn auto een kind aangereden in Sijbekarspel. Door een man werd het kind, dat volgens verdachte al leen een schram had opgelopen, weggebracht. Later bleek, dat het kind ook een gebroken armpje had. Toen v. D. verder wilde rijden, werd hij aangehouden door de chauffeur van een daar staande vrachtauto, welke chauffeur het nummer van de auto van D. noteerde. Daarna kon van D. doorrijden. De eerste getuige A. -verklaarde, dat er bloed uit de mond van het kind kwam. Hij kon zich niet her inneren, dat v. D. belangstelling voor het kind getoond had. Volgens de getuige K. was het de schuldvan het kind, dat zelf tegen de auto opliep. De chauffeur van de vracht auto had de aanrijding gezien en was met zijn auto gestopt. Volgens deze liep het kind tegen het voorwiel en had van D. hier niets aan kunnen doen. Mr. Meischke eiste na een kort requisitor f 100.of 40 dg. GOEDKOPE POSTZEGELS GEKOCHT De Alkmaarder Jacob Pieter T., had van een hem onbekende dame een postzegelalbum, althans een ge- deelte daarvan, gekocht. Dit had hem f 65.gekost, terwijl verdachte de werkelijke waarde had geschat op f 250.Hij vond het ook een voordelige koop, maar wist nu nog niet precies wat de waarde was. Een der getuigen verklaarde, dat de waarde volgens de catalogus ruim f 1000.bedroeg. Cornelia B. had de postzegels aan T. verkocht. Zij was er ook mee bij de handelaar S. geweest, die nu ter zitting verklaar. de, dat de prijs van f 65.belache- lijk laag was. De handelswaarde was ruim f 500.Ook verscheidene andere deskundigen verklaarden, dat de prijs, welke T. betaald had, zeer laag was. Mr. Meischke zei in zijn requisitor niet te kunnen geloven. dat T. niet zou weten, wat de waarde van de postzegels was, toen hij deze kocht. De eis luidde f 300.of 40 dg. Daarna hield mr. v. Hilten als verdediger een uitvoerig pleidooi over postzegels en alles wat daar- aan vastzit. Hij wees erop, dat T. in Alkmaar en omgeving bekend staat als iemand, die de postzegels zo laag mogelijk inkoopt en zo hoog mogelijk verkoopt. om Zo te trachten zijn brood ermede te verdienen. Volgens pleiter vielen heling en schuldheling weg en zou vrijspraak moeten volgen. De uitspraak in al deze volgt over 14 dagen. len op te stellen. ledere delega- tie zou haar eigen notulen op- stellen en kon zich daarin voe- gen bij iedere andere delegatie. In ieder geval zou er geen on- dertekening door de vier mo gendheden plaats hebben. Voorts zou er geen gemeen- schappelijk communique voor de pers worden uitgegeven. Iedere delegatie moest hierin volgens haar eigen inzicht handelen. Men kon het verder niet eens worden over de vorm waarin aan de pers zou worden mede- gedeeld, dat men niet tot over eenstemming was gekomen. Na de laatste nachtelijke ver- gadering, die drie en een half uur duurde, zeide een lid der Britse delegatie: „De belang- rijke kwesties zijn ter zijde ge- laten. Het enige punt dat nog opgehelderd moet worden, is de vorm waarin dit vraagstuk aan de V.N. moet worden voorge legd. Ik weet het antwoord op deze vraag nog niet." De bedevaart van het Franse le ger naar Lourdes gaat door van 18 fot 19 September a.s Kardinaal Su- hard, Ordinarius van het Leger in Frankrijk en de Overzeese Gebieden zal vertegenwoordigd worden door Mgr. Leclerc. die op Zondag 19 Sep tember een H. Mis te Lourdes cele- breert. Mgr. de la Vacquerie, Leger- bisschop van de Franse bezettings- troepen in Duitsland, komt speciaal uit Baden-Baden over en ook Kar dinaal Saliege, Aartsbisschop van Toulouse, zal aanwezig zijn. ,.Bali", New York—Batavia, 13 Sept. te Batavia. ..Boissevain". 14 Sept. van Bata via te Singapore. „Ceram", Java—Amsterdam, pass. 13 Sept. Kaap Bon. „Oranje". Amsterdam—Batavia, 13 Sept. te Singapore. „Rempan", AmsterdamMakassar, 13 Sept. te Belawan. ..Sibajak", 13 Sept. van Batavia naar Rotterdam. „Weltevreden". RotterdamJava, 13 Sept. te Port Said. „Volendam", 13 Sept. van New York naar Rotterdam. ..Cottica", 14 Sept. van Curagao naar Paramaribo. ,.Kota Aggoen", BataviaRotter dam, pass. 14 Sept. Kaap Bon. „Leerdam", 14 Sept. van Philadel phia te Baltimore. „Meliskerk", Amsterdam—West- Afrika 13 Sept. van Antwerpen. „Nigerstroom", 13 Sept. van La Fos te Port Egenfil. „Noordam", 13 Sept. 8 uur van Rotterdam te New York. ..Sommelsdijk". New-YorkBatavia 14 Sept. in Suez-kanaal. passeerde 13 Sept. 17 u. Gibraltar. „Weltevreden", RotterdamJava, be- kwamen zij te Londen aan. Men ver- wacht niet, dat de Koningin, die in het hotel Claridges logeert. een be zoek brengen zal aan Buckingham Palace of de Nederl. ambassade. Een woordvoerder van de Neder landse ambassade legde er de na- druk op, dat het bezoek van H.M. strikt persoonlijk is. Koningin Juli ana zou vermoedelijk Dinsdagavond of Woensdagochtend naar huis te- rugkeren. De Dakota, waarin het Koninklijk paar reisde. werd door Prins Bern- hard zelf bestuurd. Slechts enkele hoge functionarissen wisten van 't bezoek af. De Koningin bracht meer dan een uur door in de John Ruskinschool voor gedeeltelijk blinde kinderen. Zij toonde diepgaande belangstelling voor de moderne middelen en me- thodes. die op deze school in gebruik zijn. Een woordvoerder van de Lon- dense gemeenteraad, die de leiding heeft van de school, zeide, dat het bezoek ..geheel particulier en offi- cieus" was. In het begin van de avond is Ko ningin Juliana met Prins Bernhard van het vliegveld Northolt nabij Londen weer naar Nederland ver- trokKGn. Het bezoek van het Koninklijk paar aan Londen heeft in het to- taal 7 uur geduurd. Op de terug- weg zatPrins Bernhard wederom aan de stuurknuppel. Als algemene maatregel van stuur op grond van de wet over- gang bljzondere rechtspleging is n kon Besluit verschenen. waarbij bepaald is, dat met ingang van 15 September de bijzondere maatregel van internering kan worden ten uit- voer gelegd als gevangenisstraf. te ondergaan in een Rijkswerkinrich- ting. De .ter dood veroordeelde Japan- se oorlogsmisdadiger ritmeester Ba- rontosita Kamaeda, die schuldig be- vonden wgs aan moord op vijf men- sen en de korporaal Hidio Anai, schuldig bevonden aan moord Op acht mensen, zijn donderdagochtend te Koepang gefusilleerd. Het met de nationale kleuren uit- gedoste Augustus-nummer van „Mens en Melodie" opent met een beschouwing van Wouter Paap over Benjamin Britten's bewerking van de ..Beggar's Opera". Een merkwaar dig boekje over Klavierspel is het onderwerp van een bespreking door Wim Kloppenburg. Piet Visser schrijft over het orgelpedaal, en Hennie Schouten over de moeilijk' heden "bij de interpretatie van ge- componeerde gedichten. Maria Veld- huyzen bespreekt de cursus van Ina Lohr, en Max Moller Jr behandelt het probleem der expertise van oude violen. Cor van Berkel stelde een muziekkalender samen, bevat- tende de voornaamste jubilea, ver- jaardagen en te herdenken data in het komende seizoen. Ter gelegen- heid van de feesten werd bij dit nummer een muziek-bijlage gevoegd bestaande uit 't door Herman Stra- tegier getoonzette „Oranje May-lied" van Vondel, dat deze dichter schreef ter gelegenheid van de geboorte van Prins Willem II in 1626. ton wegende stalen bol met aanvul- lende instrumenten uit te rusten. Rondom stonden kisten en kratten met materiaal en de algemene in- druk was, dat de bathyscaphe nog allesbehalve klaar was voor zijn eerste duik. Onder de passagiers, die met de Scaldis zullen vertrekken, bevindt zich ook de 26-jarige zoon van Pic card, Jacques, die de reis meemaakt als secretaris. Mevr. Cosyns zal de Van 1719 September a.s. zal in het Kurhaus te Scheveningen een congres gehouden worden der Nou- velles Equipes Internationales, de internationale organisatie van de christelijk-democratische pa-t yen, groeperingen en persoonlijkheden in Europa. Het onderwerp van dit congres zal zijn: „De/organisatie van Euro- pa". Aan de hand van rapporten van prof. Veraart, Nederland; prof. Catlin, Engeland en minister Hur- des. Oostenrijk, zullen resp. de eco- nomische, de politieke en de cui- turele aspecten van het vraagstuk besproken worden. Aan dit congres, waarvan de or ganisatie in handen ligt van de katholieke volkspartij, zullen verte- genwoordigers deelnemen uit Italie, Zwitserland, Frankrijk, Belgie, Oos tenrijk, Duitsland, Engeland en Ne derland. alsmede vertegenwoordi- gers van de vrije Poolse en Tsjechi- sche christelijke partijen in balling- schap In verband met het steeds sterker wordende streven naar een federate organisatie van Europa, moet het van het grootste belang geacht wor den. Dat thans ook de christelijk-de mocratische partijen en groeperin gen zich gezamenlijk op dit vraag stuk gaan bezinnen, teneinde zoveel mogelijk een gemeenschappelyke hcuding in dit. voor Europa zo be- langrijke probleem, aan te nemen. Naar wij van de stichting van de landbouw vernemen is er een plan gereed gekomen volgens hetwelk de elf millioen gulden verdeeld zullen worden, die, zoals bekend, door de regering in het vooruitzicht zijn ge steld als compensatie voor de te ge- ringe bedrijfsuitko'msten voor de kleine bedrijven op de zandgronden over 1948. Men wil niet volstaan met deze 11 millioen zonder meer te verdelen over de betrokkenen al naar de grootte van het bedrijf, doch het is tevens de bedoeling, dat dit geld expeditie als scheikundige verge- j besteed zal worden voor een blijven- zellen. Mevrouw Piccard daarente- de verbetering van het kleine be- gen blijft in Brussel. Tezamen zul- drijf. len er 8 Belgische en Franse geleer- den aan boord zijn. Be bemanning van het schip bestaat uit 40 Belgen. Bij een treinramp in Korea zijn gisteren 40 Amerikanen gedood en bijna zestig gewond. Het ongeluk gebeurde doordat een passagierstrein van achteren op een andere trein reed. De meeste doden en gewonden waren soldaten, die deel uitmaakten van de Ame- rikaanse bezettingstroepen van Zuid Korea. De Amsterdamse werknemers in scheepsonderhoudbedrijven besloten op een door de Bond van werkne mers in de Metaalnijverheid etc. be- legde vergadering, met 4 stemmen tegen. tot het houden van 1 dag pro- teststaking. De vijf classificeerbedrijven in de hoofdstad. die tezamen 350 werkne mers omvatten, lagen dientengevolge vandaag stil. Reeds geruime tijd wordt door deze werknemers gepoogd verbete ring van hun loon- en andere ar- beidsvoorwaarden te krijgen. Een depot met meer dan 15 ton springstof is op het Russische vlieg veld te Rangsdorf, bij Berlijn, door een ontploffing vernield. Twee Rus sische soldaten zijn gedood. De offi- cierscantine van het vliegveld is gedeeltelijk ingestort. De Russische overheid bewaart 't grootste stilzwiigen over dit onge- val, aldus A.F.P. z Voor de tijd van minstens 10 jaar zal Duitsland aan Nederland 80 tot 90 millioen cubieke meter stook-gas per jaar leveren. Deze levering ge schiedt volgens een contract op lange termijn, dat gisteren werd bekend gemaakt. Het gemeenschappelijke anglo- Amerikaanse export- en import- agentschap deelde mede, dat het gas via een pijpleiding naar de Ne derlandse staatsmijnen zal worden geleverd, waar het voor de fabrica- tie van ammonia zal dienen. Tevens zullen verschillende grenssteden met dit gas worden voorzien. De kosten bedragen ongeveer 950.000 dollar per jaar. Beide partijen mogen het con tract na 31 December 1954 opzeg- gen. Dit moet evenwel schriftfelijk geschieden en met inachtneming van een opzeggingstermijn van 3 jaar. De toeslag wordt volgens bepaalde normen over alle zandbedrijven van bepaalde grootte verdeeld, doch de betrokken boer kan over zijn aan- deel pas beschikken, wanneer hij tot genoegen van bepaalde instanties aantoont, dat hij deze gelden pvo- ductief in zijn bedrijf aanwendt. Het Nationaal Comite van het Verbond van Personeel in het Bel gische Gas- en Electriciteitsbedrijf heeft tijdens een vergadering ge- protesteerd tegen het in gebreke blijven van de regering, een nieuwe loonregeling op te stellen, en heeit verklaard zijn toevlucht te zullen nemen tot een algemene staking, in dien voor 1 October geen maatre- gelen worden getroffen. Blijkens gegevens van de Neder landse Vereniging tot behartiging der belangen van Suikerpatienten, zijn in Nederland veel suikerpatien ten. Een op de 200 inwoners lijdt n.l. aan deze ziekte. tot een totaal van 45.000. Er zijn plannen voor het bouwen van een herstellingsoord voor suikerzieke kinderen. Voorts wil men met fabrieken overeenkom- sten maken voor bepaalde levens- middelen, die onder voortdurende controle staan. De patienten kunnen tegenwoordig, mits zij zich aan het dieet houden hetgeen met de huidige stand van de wetenschap der voedselfabricage niet meer zo afschrikwekkend is als volwaar- dige arbeidskrachten in alle bedrij ven worden ingeschakeld. De politie te 's Gravenhage kon in de afgelopen dagen een einde maken aan de misdadige ar>t.iviteit van di verse jeugdige boeven. Een 13-jarige jongen opereerde met zijn 9-jarig vriendje in winkels te 's Gravenhage. Zij stalen daar geld, snoepgoed, lectuur en lege melkflessen. die ze elders tegen het statiegeld weer inwisselden. Voorts werd aangehouden een 17- jarige jongen en zijn 19-jarige vriend, beiden recidivist. Zij ver- schaften zich tweemaal toegang tot een KLM-cantine, waar zij geld en etenswaren wegnamen. Een 17-jarige Haagse vishandelaar dwong een wandelaar hem een bedrag aan geld te geven. Toen deze hier niets voor voelde, gaf hij zijn slachtoffer enige klappen en ging er toen met een klein bedrag van door. Een viertal jongens uit het Op- voedingsgesticht Valkenheide, had den te kampen met geldgebrek en pleegden een inbraak. Zij werden echter gegrepen en aan de feestvie- ring kwam voor hen een onverwacht einde. 29. Ole had met de grootste belang stelling geluisterd naar alles, wat Jorgen hem vertelde. Juist in Jor- gens zangerig Funens dialect klonk het zo betrouwbaar. „Nu zijn we er." zei Jorgen. op de deur toetredend. „We gebruiken deze schuur als ziekenstal ze ligt zo rustig. Het is een geluk, dat ik gisteren de sleutel gevonden heb. De laatste drie weken is de schuur op slot geweest, en niemand behalve Wilier kon er in." Waarop hij een sleutel te voorschijn haalde en de deur ontsloot. Ole trad een ruime stal binnen met drie boxen en in het midden een open plaats. In de achterste box stond de veelbesproken Junker. Het paard had dezelfde diep-rode kleur als de moeder, zonder enige afwijking of vlek. Ogenschijnlijk was het dier van zuiver Frederiks- burgerras, maar toch lichter en fij- ner van bouw, in houding en vorm zaken i een volbloed. 1 „Als ik zeggen mag Hoe ik er over denk, dan is dat het mooiste paard, dat ik ooit van mijn leven gezien heb", zei Jorgen, vol trots Ole aankijkend. Ole knikte en bekeek het paard aanuachtig. Zo gauw het dier de mannen zag. drong het achteruit te gen de verst verwijderde wand van de box, angstig en schuw als een benauwde jachthond. Ole zag hoe Junker hem met zijn wijd geopende versdhUkte ogen in de gaten hield. Wilier zei dat ranselen alleen kon helpen en ik kan je verzeke- ren dat het arme dier ransel gekre gen heeft, ook al paste hij wel op dat wij het niet zagen", zei Jorgen, terwijl hij tegeli.ik Ole waarschuwde voorzichtig te zijn en niet te dicht bij te komen. maar Ole opende de deur en trad de box binnen. On- rustig danste Junker op z'n benen een en al vijandigheid, maar Ole siaagde er in, vlak bij hem te ko men. Al van dat hij een kleine jon gen was had Ole veel van paarden gehouden en er slag van gehad, met ze om te gaan. Het paard stond los, maar er fling een halster aan de muur, dat Ole hem probeerde om te doen. Junker sloeg achteruit, zn ogen stonden wild. Jorgen riep hem toe, op te pas- sen en wilde hem te hulp sehieten, maar Ole zei hem stil te blijven waar hij was, hij wilde het alleen zien klaar te spelen. Hij liefkoosde het paard niet, maar scheeuwde en schold evenmin, hij. sprak op vol- maakt rustige toon tegen Junker, als wilde hij op die wijze een be- roep doen op het gezonde verstand van het dier. Zijn hele houding en optreden f»etuigden van zelfbewust- heid en grote beslistheid. Met een snelle beweging siaagde hij er in- derdaad in. de halster over het hoofd van het paard te werpen. Nu klopte hij het dier even op de hals en zag hem pal in de ogen, ter wijl hij de teugels kort vasthield. ,.Ja, nu ziet u zelf hoe het met hem gesteld is," meende Jorgen. „We zullen hem niet opgeven, Jorgen", antwoordde Ole, die Jun ker onafgebroken in de ogen bleef zien. Plotseling voelde hij hoe ont- zaglijk veel er van dit paard af- hmg. Er viel niet aan te twijfelen dat het Junker was, die Bente op het vloerkieed in zijn kamer gebor- duurd had. Het was Junker. die zich tot het uiterste inspande om de zege te behalen. „Wie weet hoe vaak hij het stom- me dier mishandeld heeft. want ransel heeft Jtinker gehad. en niet zo'h beetje ook anders zou hij nooit geworden zijn zoals hij nu is", zei Jorgen. „Maar dat moet te zien zijn." ..Het is ook te zien hier. onder z'n buik", antwoordde Ole, zich naar voren buigend. ,Daar is de huid van nature ontzettend gevoelig. Laten we beginnen met Junker uit deze stal te halen, hij moet terug naai z'n oude box en naar z'n kame- raads". Ole trok het paard uit de stal. Ir het eerst steigerde Junker, maar al spoedig werd hij kalmer. „Wel ver- duiveld, wat een striemen hij is toi bloedens toe geslagen" zei Jorgen toen het paard in het voile lich1 stond. .Mocht ik de vent zelf maa, eens flink afranselen." „Ik heb al gezien hoe erg het is' gromde Ole woedend; evenals Jor gen verlangde hij niets liever dar Wilier te straffen die dit prachtie dier zo schandelijk mishandeld had Betrekkelijk rustig liep Junke1 mee naar de stal van de stoeterij het was duidelijk aan hem te mer- ken dat hij blij was terug te kerer naar z'n oude stad. Toen Moster en een paar van de andere paarder hem vrolijk begroetten. antwoordde hij met een langgerekt gehinnik hetgeen Ole als een goed teken be schouwde. Hij stuurde Jorgen om zacht, fijn stro om op de grond van de box te leggen en liet hem uit de keuken warm water halen. Ole had balsem- druppels zien staan en toen Jorgen met het warme water kwam. deed hij daar enige druppels in. ,.Je kunt hem niet aanraken" waarschuwde Jorgen; maar Ole leg de zijn linkerhand op Junkers rug .iuist op de plek. waar het een paard het meest kalmeert en nu lukte het hem •erkelijk de gewonde plaatsen met een spons te betten. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3