BEVIN VERLOOCHENT DE WESTELIJKE UNIE Voor Alkmaar en omgeving DE WERELD van vandaag Tegen communistische actie zal met alle middelen worden opgetreden Worsteling in Oost-Duitsland gaat de gehele mensheid aan We/ een v/estelijke Statenbond plus het Britse gemenebest De ongeregeldheden in de republiek Geen uur te vroeg Hilversum Aldus de Nederlands-lndische regering Duitse constituante w/7 spreekbuis zijn van het gehele volk Marshall denkt Molotof te spreken Stalin blijft op een afstand De luchtbrug opnieuw versterkt Generaal naar Indie vertrokken De Gaulle verzamelt „ja" stemmers! Geen communisten in raadscommissies De strijd in Haiderabad Het Federaal overleg f DE STEM VAN HET VOLK Sluiting van de Staten Generaal KRIJGT NIEUWE GOLFLENGTEN MAAR HIJ ZOU GRAAG IETS OPWEKKENDS HOREN! EEN DE RICHTLIJN VAN K.V.P.-LEIDING Koningin Juliana in Londen Controls op de atoomenergie Parijse stakers in gevecht met de politie Nieuw Hoofdredacteur; H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per raaand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands DONDERDAGf 16 SEPTEMBER 1948 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 44e JAARGANG - NUMMER 11363 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE ALGEMENE TOESTAND. Wie van de rede van Bevin heel wat bijzonders had verwacht, is bedro- gen uitgekomen. Tevoren was in Londen reeds bekend geworden, dat Bevin niets zou zeggen over de toe- stand in Berlijn of de Moskouse be- sprekingen. Volgens een Amerikaans bericht, zou de Berlijnse kwestie voor de Assemblee te Parijs worden gebracht. Bevin heeft feitelijk de Westerse Unie verloochend, hij wil wel samenwerking in Europa, maar dan met het Britse gemenebest, het- geen dan bezwaarlijk meer een W e s te r s e Unie genoemd zou kunnen worden. Zeer sterk wees Bevin op het gevaar van het com- munisme in Zuid-Oost-Azie, waar- van wij, ten aanzien van Indonesie, kunnen meepraten. De Nederlands- lndische regering heeft krachtige maatregelen tegen het communisme aangekondigd. BERLIJN. De Engelse comman dant in Berlijn heeft het Russische protest tegen de betoging van ver- leden week' Donderdag afgewezen, o.a. met de verklaring, dat de enige schoten, die gelost zijn, en waarover de Rus zich beklaagde, afkomstig waren uit Russische geweren! De verwijten van ..fascistische provoca- tie" e.d. die de heren uit Moskou als in de mond bestorven liggen, wijst het Engelse antwoord uiter- aard zonder meer af. De Duitse Con- stituerende Vergadering is voor de eerste maal bijeen geweest, protes- terend tegen de Russische methoden en bewerend ,dat het namens het gehele Duitse volk wil spreken. wat niet de bedoeling van de geallieer- den is. In de Britse sector zijn enige bekende leiders van de sociaal-de- mocratische partij geroyeerd, we- gens ..partij-vijandig gedrag". Vol gens A.P. wordt in Moskou ver wacht, dat de besprekingen in Mos kou aan het einde van deze week hervat zullen worden. De S.E.D. neemt niet deel aan de Berlijnse gemeenteraadsverkiezingen op 14 November a.s. FRANKRIJK. De Nationale Vergadering heeft met dezelfde meerderheid van ruim honderd stemmen, waarmee ze de regering van Queuille goedkeurde, besloten, enige communistische interpellaties niet te houden. Het economisch pro gram van de nieuwe regering is aangenomen en dit zou de grondslag voor herstel kunnen leggen, indien de sociale rust bewaard kon worden. Daar lijkt het echter niet veel op. Er zijn verschillende stakingen uit- gebroken, vooral in vliegtuigfabrie- ken en op vliegvelden, zodat zelfs de dienst Parijs—Londen gestaakt moest worden. In het hart van Pa rijs deden zich vrij ernstige relletjes voor, waarbij ruim 60 gewonden vielen. JOEGO-SLAVIE. Volgens een Italiaanse krant zouden zich in enige plaatsen van Joego-Slavie ernstige ongeregeldheden hebben voorgedaan tussen aanhangers van Tito en van de Kominform. Voorts wordt melding gemaakt van een ge- heimzinnige reis van Tito, die aan de Adriatische kust besprekingen zou hebben gevoerd met enige hoge Amerikaanse persoonlijkheden. Joe- go-Slavische Tito-communisten pro- testeren tegen de hetze. die van Roemenie en Hongarije uit tegen het bewind in Joego-Slavie wordt ge voerd. MARSHALL. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft op een persconferentie enige uitlatingen gedaan. Zo zei hij o.a. in verband met de sombere berichten van de laatste tijd, dat hij wel gaarne eens iets opwekkends zou willen horen. (Vandaag spreekt hij minister Stikker, die hem misschien wel iets opwekkends zal laten drin- ken!) Marshall vroeg geduld met 't werk van de V.N. Maar wachten we nu niet al drie jaar na een oor log en schijnt de vrede niet verder dan ooit? En deelt Reuter niet u^t Washington mede, dat de Ameri kaanse luchtmacht zes tot nu toe ge- heim gehouden typen gevechtsvlieg- tuigen bouwt? En bericht Reuter niet uit Washington, dat een nauw militair verbond van de West-Euro- pese landen met steun van Amerika dringend nodig is, volgens de in de Amerikaanse hoofdstad gelanceerde mening van vooraanstaande diplo- maten? DIVERSEN. In Hyderabad maakt de opmars van India voort- gang. De Nizam van het bedreigde vorstendom heeft de bemiddeling van Engeland ingeroepen en de Vei- ligheidsraad zal vanmiddag bekij- ken, wat hij er aan doen kan. De republikeinse regering heeft beslo ten de communisten-agitators Ton Malakka en anderen, vrij te laten! Wegens gebrek aan voldoende be- wijs! Een merkwaardig besluit in de gegeven omstandigheden! De S.E.D. zou gratie vragen voor de vijf tot dwangarbeid veroordeelde Ber- lijners. Volgens de Amerikaanse „Washington Post" hebben „betrouwbare onderzoekin- gen van het ministerie van buitenlandse zaken naar de openbare mening, die met zorg getoetst en her. toetst zijn", uitgewezen, dat 82% van de Ameri kaanse bevolking bereid is „de ellende van een nieu we oorlog tegemoet te zien, liever dan verdere Sowjet- Russische koeienering te verdragen.'' Meer dan 60% wilde de krasse maatregel toe pas- sen, de blokkade te ver- breken door een gewapend convooi naar Berlijn te zenden. ERNEST BEVIN, de Engelse Minister van Buitenlandse Zaken heeft zich Woensdag in het Lagerhuis plotseling nu weer tegen een Westelijke Unie uitgesproken en verder verklaard, dat Engeland en het gemenebest alle middelen zullen aan- wenden om het aanwakkeren van een burgeroorlog als wapen van de buitenlandse politiek de kop in te drukken „overal waar burgeroorlog het kwade hoofd opsteekt". In de eerste plaats sprekend over de toestand in Malakka zeide Bevin, dat de regering niet van plan^ is „aan deze terreur toe te geven". „In geheel zuid-oost-Azie leeft 'n communistisch plan, in handel en op alle andere gebieden elke westerse combinatie te verdrijven", aldus Bevin. Volgens Bevin zijn tijdens de on- lusten in Malakka 176 burgers ver- moord, onder wie 12 Europeanen, en 110 gewond, De vijand had 120 man verloren en een aanzienlijke hoeveelheid wapens, ammunitie en ontplofbare stoffen. Sprekende over enkele voorstel- len voor de vorming van een wes telijke unie, die hij bestudeerd had zeide Bevin: „Ik wil niet verkeerd begrepen worden en ik wit niet, dat iemand denkt, dat ik een koud stortbad wil geven, maar zij zul len geen ogenblik de proef van een onderzoek kunnen doorstaan". Aan het eind van zijn rede zeide Bevin: ..Indien er een statenbond kon komen, die de staten van west- Europa, Engeland en het gemene best omvat en met zijn grote moge- lijkheden en rijkdom als het ware midden door deze planeet heen loopt kan een vredes-, gelijkheids- en evenwichtsmacht gevestigd worden, die voor komende generaties vrede zou moeten scheppen". Over de economie zei Bevin: „lk geloof niet, dat Engeland minder afhankelijk van andere grote mo- gendheden kan zijn dan in oorlogs- tijd. Indien wij een op zich zelf ver- trouwend, onafhankelijk en verjongd Europa opbouwen en er in slagen, de schade van niet den oorlog maar van twee oorlogen te herstellen, dan is er een mogelijkheid, dat een be- ter evenwicht in de wereld gescha- pen wordt'*. Het is niet de fout van Engelarin, aldus Bevin, dat de rege ring geen samenwerking der vier grote mogendheden op dit gebied heeft verkregen. Verwijzende naar niet-officiele voorstellen voor een Westelijke Unie, zeide Bevin. dat hij niet ge- dwongen wilde worden aan een of ander plan mee te doen, dat was aangenomen op een conferentie, die misschien de reeds voortschrijdende vorderingen zou te niet doen of stop zetten. Er werd dus voorzich- tigheid betracht. Hij drong er bij het Engelse volk en andere landen op aan, te begrij- pen, dat het maken van plannen voor economische eenheid en later politieke vereniging, niet kon wor den gedaan met vereenvoudigde, spectaculaire middelen, doch door een voortdurende inspanning, ge- volgd door andere inspanningen, die in een alomvattend plan zouden pa'ssen. Hij was van mening, dat Engeland eerst overleg diende te plegen met het gemenebest. Met *t oog op de ingewikkelde verhoudin- gen in West-Europa was Bevin van gevoelen, dat het beter zou zijn het- zelfde principe van verbinding van naties te volgen als in het gemene best was gedaan. Engeland moest op twee plaatsen tegelijk zijn. Het moest het centrum van het gemene best blijven en toch bij Europa ho ren. Dat was een moeilijke taak. Eden spreekt Anthony Eden, voormalig minis ter van buitenlandse zaken, heeft heden in het Engelse Lagerhuis ver klaard, dat India met de inval in Hyderabad „onbetwistbaar een hef- tige en onvergeeflijke schending ge- pleegd heeft van zijn eigen overeen- komst met Haiderabad". De opposi te begroette deze verklaring met gejuich. Eden noemde de aanval n daad van agressie. Verder verklaarde Eden, dat hij er van overtuigd is. dat ongetwijfeld in een groot gedeelte van Engeland en in geheel west-Europa een op- recht verlangen leeft de vorming van een westelijke unie te bevorde- ren. Naar aanleiding van Attlee's verwerping van Churchill s voor stellen voor een Europese Unie vroeg Eden zich af, wat voor andere voorstellen de Engelse regering in gedachten heeft. „Ik ben er van overtuigd, dat het er' op het ogenblik in de wereld om gaat, dat de grootste macht niet be- rusten moet bij een van de twee mogendheden met gigantische hulp- middelen de V.S. of de S.U. aldus Eden. Na de redevoeringen van Bevin en Eden was voornamelijk de kwes- tie-Malakka aan de orde. De con- servatieve afgevaardigde Pickthorn betoogde, dat „wij bijna Malakka verloren. Als wij niet voorzichtig zijn kunnen wij het nog verliezen. Maar zelfs nu is het vergeleken met de rest van Azie nog een paradijs". Eden wenste de verzekering, dat er een volledige verklaring over de toestand op Malakka zou worden gegeven. Herbert Morrison, de vice- premier, zeide, dat het verzoek van Eden in overweging zou worden genomen. Vijf conservatieven ver- lieten uit protest de zaal. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, de Bisschop van Haarlem, opende j.l. Dinsdag het nieuwe Sint Werenfridus-Lyceum voor Westfries- land te Hoom. Op de voorgrond, van achteren gezien, burge- meester Leemhorst en wethouder Casius. Naast de Bisschop, v.l.n.r. de leden van het curatorium, de heren Kaldenbach, nota- ris Luyckx en burgemeester Elders. BATAVIA, 15 Sept. (Aneta). De republikeinse autoriteiten heb ben volgens het republikeinse persbureau Antara aangekon digd, dat te Soerakarta de rust is hersteld. De orde wordt er ge- liandhaafd door een mobile bri gade van de staaAspolitie. Alle republikeinse troepen zjjn in de kazernes geconsiigneerd. Naar Antara thans meldt, zijn er Maandag gevechten uitgebro- ken tussen verschillende leger- eenheden, waarbij in totiaal 14 man werden gedood. Een ander Antara-bericht zegt, dat te Madioen de watervoorziening ge- stoord is door een staking van 600 gemeente-ambtenaren, Deze hebben Maandag j.l. het werk neergelegd, omdat een hunner zou zijn mishan- deld door de militaire politie. Het vakverbond, de Sobsi, zou Dinsdag te Madioen de situatie bespreken. In een dagorder van generaal Soe- dirman wordt gezegd, dat er gevaar bestaat voor de ..staatssouvereini- teit". De gebeurtenissen te Solo acht Soedirman deels gericht tegen het gezag van het leger. De regering en de opperste militaire leiding hebben besloten, in het gebied van Soera karta strenge militaire maatregelen te treffen. De beide Kamers der Staten Ge neraal, zullen Zaterdag 18 Septem ber des namiddags te kwart voor drie bijeenkomen ter sluiting van de zitting. Op de Europese Radioconferentie te Elseneur in Denemarken is wat Nederland betreft voor Hilversum I de golflengte 746 KCS (ongeveer 402 meter) verkregen en voor Hil versum II de golflengte 1007 KCS (ongeveer 298 meter), terwijl een eind zal komen aan de storing door andere zenders. Voorts is toegewe- zen een derde golflengte van 1594 KCS (ongeveer 182 meter). Deze golflengte, die ook aan een aantal andere landen is toegewezen, is be- stemd voor zwakke zenders. Nederland kreeg het maximale aantal golflengten dat onder de huidige omstandigheden kon worden verwacht. Met het oog op het feit, dat bijna alle Europese stations hun golf lengten moeten wijzigen, hun an- tennes moeten veranderen of an- tennes moeten bijbouwen, is bepaald, dat eerst op 15 Maart 1950 alle Europese stations hu.i nieuwe golf lengten in gebruik zullen nemen. „De ontwikkeling van de communistische actie gedurende de laatste maanden in Zuid-Oost-Azie en elders heeft duidelijk <Je methoden en doeleinden van deze actie in het licht gesteld aldus begint een communique, dat de Nederlands-lndische rege ring gisteren verstrekte ten opzichte van bepaalde actie s. Het vervolgt dan: „Mag zij aanvankelijk de schijn aannemen van legale wegen te volgen, zodra de omstandigheden daarvoor rijp worden geacht onthult zij zich als een beweging, welke gericht is op omverwerping of tenminste aanranding van het gevestigde wettige gezag en ontwrichting van het maatschap- pelijk economisch leven. klaren, dat iedere communistische actie in strijd is met de openbare orde en valt onder de strafartikelen, welke de openbare orde beschermen. Dit geldt evenzeer voor individu- ele activiteit als voor het deelnemen aan verenigingen op communisti sche grondslag. CEEN UUR te vroeg heeft de Nederlands-lndische regering haar houding tegenover de commu nistische agitatie in Indonesie be kend gemaakt. Kort na de opruiende taal van de nieuwe communistische leider Moe- so, die na 22 jaar weer is komen op'duiken (hij werd in 1926 gei'nter- neerd en is in de laatste jaren Mos- covitisch afgericht) en prompt na de concrete aanwijzingen voor mis- dadige woelingen in Soerakarta, heeft de Nederlands-lndische rege ring, die nog het gezag de jure heeft, haar standpunt bepaald: de communistische activiteit is straf- baar en zal met alle ten dienste staande wettige middelen worden bestreden. Het bewijs, zo zegt de regering nu openlijk, van misdadig oogmerk wordt dagelijks geleverd door de ontwikkeling, welke de communis tische actie in duidelijk opeenvol- gende stadia vertoont. Dit loopt steeds uit op geweld- dadige aantasting van de openbare veiligheid; onrust wordt gewekt en geweld gepleegd vanuit republi- keins naar niet-republikeins gebied. Moge het voor het bedwingen van het ultra-rode gevaar in onze over- zeese gebiedsdelen nog niet te laat zijn. Veel zal daarbij afhangen van de ontwikkeling in de republiek zelve, die feitelijk allereerst het slacht- offer is geworden van de commu nistische agitatie. De spanning in de innerlijke tegenstellingen in Djocja heeft plotseling zijn uitweg gevonden in het gebied van Soera karta, sinds de heer Moeso onge- straft zijn opruiende taal kon spre ken te Madioen. Daar heeft hij weliswaar de oor- De Duitse constituante te Bonn bijeen, heeft verklaard, dat de wor steling in Oost-Duitsland, „een worsteling voor de gehele mens heid" was en dat „daarin de bevol king van Berlijn en Oost-Duitsland de plaats innemen van de gehele mensheid voor wie het leven zon der vrijheid niet waard is om ge- leefd te worden". De enige aanwe- zige communist was het er niet mee eens. De vergadering negeerde het geallieerde advies, zich binnen haar adbeidsveld te houden en verklaar de de spreekbuis te zijn van het gehele Duitse volk in alle zaken aangaande menselijke rechten en de wetgeving. Zij deed een beroep op de Duitsers in de Sowjetzone en in Berlijn om „net zo onbevreesd door te vechten als zij tot nog toe gedaan hadden". De sociaal-democratische leider, professor Carlo Schmid, noemde de straf van 25 jaar dwangarbeid, aan vijf jonge Duitsers opgelegd door een Sowjetrechtbank, „moord". De communist, Hugo Paul, be- schuldigde de westelijke Duitse po litieke partijen ervan, demonstran- log verklaard aan de Nederlanders J -i j_ mnnrHllll mnnr ten opgehitst te hebben tijdens de betoging bij het Rijksdaggebouw en een „zwarte politie" gerecruteerd te hebben, voornamelijk samengesteld uit fascisten. De vroegere christe- lijk-democratische leider van de oostelijke zone, Jacob Kaiser, ant- woordde, dat gedurende de bespre kingen te Moskou ..communistische menigten" drie keer het vrijelijk gekozen stadsbestuur hadden over- vallen. Hij zeide: ,,We zouden ons niet druk behoeven te maken over communistische provocaties, als zij niet de bajonetten van een bezet- tingsmacht achter zich hadden." Daarom moet communistische ac tiviteit gekenmerkt worden als strafbare daad, ook in het stadium van bedekte en ondergrondse werk- zaamheid. Het bewijs van misdadig oogmerk wordt dagelijks geleverd door de ontwikkeling, welke deze beweging in duidelijk opeenvolgende stadia vertoont on die steeds op geweld- dadige aantasting van de openbare veiligheid uitloopt. Zij schroomt 00/ niet om vanuit republikeins gebied onrust te wekken en geweld te plegen in niet-republikemse streken geheel in strijd met de bestand- overeenkomst. Mitsdien acht de regering het noodzakelijk uitdrukkelijk te ver- Muzikaal protest tegen de Vleesdistributie. De Groenlose slagers hebben een originele wijze gekozen om hun ongenoegen over de vleesdistributie te uiten. Zij huurden een orgel, voor- zagen dat van toepasselijke opschriften en collecteerden in hun witte jassen om op deze manier „in hun onderhoud te voorzien De zonderlinge optocht trok veel belangstelling in het Achter- hoekse stadj» Terwijl reeds geruime tijd van overheidswege maatregelen tegen deze misdadige werkzaamheid zijn getroffen zal nu verder deze werk zaamheid met alle ten dienste staan de middelen worden bestreden. Het spreekt vanzelf, dat deze be- strijding zich alleen richt tegen hen, die de misdadige oogmerken der communistische agitatie uitvoaren, nastreven of propageren en niet te kort doet aan vrijheid van woord en geschrift of van politieke organisatie zolang deze geen communistische ondergrond heeft en daarmede gren- zen van wettige en vreedzame actie niet worden overschreden." George Marshall, de Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, heeft op een persconferentie, toen men hem om commentaar vroeg op Eden's mededeling in het Engelse parlement, dat de interna- tionale toestand slechter wordt, „met een grimlach" geantwoord: ,,De laat ste 10 dagen zijn geen erg opwek- kende dagen voor me geweest. Ik zou nu wel graag eens een beetje bemoediging hebben". Marsshall zei, bericht te hebben ontvangen van zijn Moskouse am- bassadeur Bedell Smith over de be sprekingen op het Kremlin. Op de vraag hoe groot hij de kans achtte, dat de wereld aan het eind van het jaar nog in vrede leeft, antwoordde hij snel: „Wedden heeft nooit in mijn aard gelegen." Marshall zeide, dat hij aannam, dat hij Molotof tijdens de algemene vergadering der V.N. te Parijs zou ontmoeten, doch weigerde hier ver der op door te gaan. Uit gezaghebbende bron te Lon den wordt vernomen, dat Stalin op het ogenblik zijn jaarlijkse vacantie houdt „op grote afstand van Mos kou" en dat hij daarom de weste lijke vertegenwoordigers deze week niet heeft ontvangen. Berichten, dat hij de vertegen woordigers had „geweigerd" te ont vangen, werden onjuist genoemd. Men wijst er te Londen op, dat de Engelse regering evenals de rege- ringen der andere landen met de Sovjetregering onderhandelt en niet met Stalin persoonlijk. De „luchtbrug" van de geal- lieerden naar Berliin wordt op nieuw versterkt. 40 Skymaster- transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn naar Duitsland onderweg. De generaal-majoor M. T. C. Op- somer, bevelhebber in het vierde militaire gewest, is hedenochtend per Skymaster van Schiphol naar Ned. Indie vertrokken. De bedoeling van deze reis, welke ongeveer twee maanden zal duren, is een bezoek te brengen aan de in Indie verblij- vende Nederlandse militairen. De generaal-majoor zal zich op de hoogte stellen van de omstandig heden, waaronder de militairen al- daar hun dienst uitoefenen. Het is voorts de bedoeling, dat dit bezoek de band met het moederland ver- stevigt. GENERAAL DE GAULLE heeft het Franse volk per manifest opqeroepen, om voor 50 francs zegels te kopen en aan hem toe te zenden. waarop te lezen staat: „Voor het welzijn van het land ja". Dit is de Gaullistische manier, om een soort volksstemming te houden. Jammer dat dit „ja"- stemmen riekt naar de tactiek der dictatuurlanden De leider van de Zweedse liberale partij tijdens een grote meeting, waarop hjj, in verband met de op 19 September a.s. in Zweden te houden verkiezingen, debatteerde met de eerste minister en leider van de socialisten, Tage Erlander. Het partijbestuur der katholieke volkspartij heeft in zijn jongste ver gadering zijn houding bepaald ten opzichte van de verkiezing van com munisten in de vaste commi I ufes van de gemeenteraden. Het partij bestuur sprak als zijn oordeel uit, dat door op de lijsten der KVP ge kozen gemeenteraadsleden, geen medewerking dient te worden ver- leend aan het verkiezen van com munisten in de genoemde commis- sies. Naar het oordeel van het par tijbestuur dienen de katholieke le den van andere vertegenwoordigen- de lichamen ten opzichte van de communisten hun houding te bepa- len naar analogie van de genoemde gedragslijn. Zoals reeds medegedeeld, bezocht Koningin Juliana tijdens haar kort verblijf met Prins Bernhard in Lon- den o.m. de John Ruskin school, n speciaal opleidingsinstituut voor gedeeltelijk blinde kinderen. Nader vernemen wij, dat de Ko- ninklijke Moeder van Prinses Ma- rijke, die in haar prilste jeugd een oogoperatie onderging, zich wilde orienteren over de op de genoemde school gevolgde mgjhoden, mede als voorlopig onderzoek naar de eventuele mogelijkheden een soort- gelijke school in ons land te doen oprichten. Volgens een te Lake Success ge- dane mededeling wenst Canada, dat de commissie voor atoomenergie haar werk hervat en tot een rege- ling komt inzake controle van de atoomenergie. Het dominion zou de kwestie op de algemene vergade ring der V.N. te berde brengen. en aangespoord tot moord(M), maar hij betrok in zijn in dictatoriaal jargon uitgesproken banvloek ook degenen onder de Indonesiers, die, met de Nederlanders, tegen „de revolutie" zijn. De heer Moeso schijnt verzegelde orders te hebben medegebracht! De vroegere leiders als Sjarifoeddin, Setyadjit e.a. zijn blijkbaar tot nog toe tenminste geruisloos op- zij gestreefd. Merkwaardig-duidelijk is de hand van Moskou in dit gehele spel! Wel zei Moeso, dat het feit, dat de P.K.I, (de Indische communistische partij) betrekkingen onderhoudt met de Sovjet-Unie, niet betekent, dat de P.K.I, strijdt voor de Sovjet-Unie, maar aan het slot van zijn (reeds op 8 Sept. gehouden en eerst nu bekend geworden) „rede" noemde hij de Sovjet-Unie de leider der wereldrevolutie „waarvan onze re volutie deel uitmaakt en dus staan wij onder leiding van de Sovjet- Unie". De pas op zijn post teruggekeerde Nederlandse gezant in Moskou heeft hier een taak te vervullen, zou men zeggen. Of zal het bescheid van het Kremlin ook nu zijn: wij bemoeien ons niet met de eigen aangelegen- heden van een ander gebied? En hoe lang zal Nederland nog mogen aarzelen, deze haard van on rust, al dan niet in samenwerking en overleg met het goedwillende deel van de republiek, uit te roeien? Het gaat hier, zegt de medede ling uit Batavia immers, om de om verwerping, althans de aanranding van het wettige gezag en de ont wrichting van het maatschappelijk en ecohomisch leven? 'Dat wettige gezag berust nog steeds in de handen van Nederland, dat tot taak heeft, orde en rust en de veiligheid van het maatschappe lijk en economisch leven te be schermen! POENA, 16 September. Volgens de laatste berichten die op het In dische hoofdkwartier te Poena zijn binnengekomen, vorderen de Indi sche troepen langs de weg van Homnabad naar Secoenderabad. Zij ondervonden echter sterke tegen- stand. Volgens Indische berichten zouden grote aantallen Razakars zich aan de optrekkende Indische troepen overgeven. Ook waren aan zienlijke hoeveelheden wapens en ammunitie buitgemaakt. Hedenmorgen is het overleg van de Nederlandse regering met de prefederale regering, waarvan dr. van Mook het hoofd is, begonnen. De besprekingen hebben plaats ten departemente van algemene zaken. PARIJS, 15 Sept. (A.P.). In het hartje van Parijs, is het tot een heftige botsing gekomen tussen 2.500 stakers van de nationale- luehtvaartindustrie, die het hoofd- bureau van deze maatschappiij wil- den binnendringen en de politie, die de toegang er van verdtedigde. Als wapen dienden de hekken rond de bomen en straatstenen. Men telt ongeveer 15 gewonden, onder wie verscheidene ernstige, aan de kant van de politie en het dubbele aantal aan de kant van de stakers. De betogers protesteerden tegen het ontslag van 1.700 arbeiders bij deze industrie, die het slachtoffer zijn geworden van de bezuinigings- maatregelen van de regering. De di- rectie van de maatschappij had zich bereid verklaard een delegatie van de arbeiders te ontvangen onder be- scherming van de politie, hetgeen door de stakers geweigerd werd. De arbeiders uit de vliegtuigin- dustrie kregen spoedig steun van hun stakende collega's in de Renault fabrieken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1