Oogstdankdag van de L.T.B. Schapen slachten en bonnen verhandelen ALKMAAR EN OMSTREKEN „Gemidza" Werkers van het land in Maria's bedeoord Air. Veiling a speelde er niet mee Marktberichten PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD- Donderdag 16 September 1948 Concert „SoIi Deo Gloria" Een wereld vol betovering Klein Artis Onze agenda VJ MIDDENST ANDS- TENTOONSTELLING OP MARIA'S FEESTDAG, O.L.V. van Zeven Smarten, zijn de werkers van het land, de mannen van de L.T.B., in grote getale opgetrokken naar het geliefde genade-oord, O.L. Vrouw ter Nood in Heiloo. De ze keer niet om uitkomst te gaan vragen in moeilijkheden, maar louter en alleen om God en Zijn H. Moeder te danken voor een ovefvloedige oogst, die slechts kon gedijen door de zegen van Hem, Die het Al bestuurt. WEERSVERWACHTING ALKMAAR. Dat voor dit openlucht concert de belangstelling niet bevredigend zou zijn was te voorzien, gelet op de slechte weers- gesteldheid, het reeds bljna verstre- ken zomer-seizoen, plus de mini- male bekendheid welke aan dit con cert was gegeven. Zelfs de G£rant van de Muziektuin was het niet be- kend, dat er concert was. Maar dat men nu geheel zonder publiek moest concerteren, was toch wel wat erg. Het had dus feitelijk niet veel zin om door te spelen, maar de anlmo voor de muziek zal wel aanleiding zijn geweest dat men het toch deed. Pretti& was het evenwel te erva- ren, dat „Soh Deo Gloria" muzikaal ■speelde en een niet te lang maar jantrekkelijk program had samenge- steld. „Sous Les Telleur" van Canivez had vaak een zeer goed klankge- halte. De Ouverture „Regina" van Rossini werd brillant uitgevoerd. In „L' Union Fait La Force" van Canivez kwamen de individuele spelkwaliteiten hreer tot uiting en hoorden we menig fraai gespeeld solo-trekje. „Une Soiree Cher Les Hannetons" werd met de nodige vitaliteit gereproduceerd. Diligent Schoen en zijn musici speelden blijkbaar met nog 'n paar vrolijke marchen hun teleurstel- ling weg. Zo ging dan de recencent voor de tweede maal van dit jaar huiswaarts met de herinnering aan een concert zonder publiek. Onze plaatselijke muziekverenigingen zijn heus meer belangstelling waard dan alleen maar voor 'n pittige mars langs de straat. We hopen dat ook de donateurs van die corpsen dit puntje in over- weging willen nemen. Men moet echter wat vroeger in de Muziek tuin concerteren en niet wachten tot in deze muziektempel een koel- huistemperatuur gaat heersen. W. SCHREURS. De Fathers van Mill Hill bieden u op 21 en 22 Sept. a.s.'in ..Gulden Vlies" een missieavond met als hoofdfilm: 'n Wereld vol betove ring. Alfred Chaumel heeft deze film gemaakt op een jarenlange reis door de halve wereld en wist in deze film juist datgene te kiezen uit het leven dier vreemde volken, wat uw belangstelling overwaai-d is en wat u boelen zal van begin tot het eind U ziet in deze film het leven. de gewoonten en gebruiken van Mao ri's, Hindoes, Chinezen, Mohamme- danen en Negervolken. hun grote feesten en godsdienstige plechtig- heden tegen de achtergrond van een rijk-getooide natuur, terwijl de beelden begeleid worden door de prachtige inlandse muziek dier vol ken. Deze pracht film wordt vertoond in „Gulden Vlies" op 21 en 22 Sept. a.s„ 's avonds 8.30 uur. Entree: f 1. en f0.75. Kaarten verkrijgbaar bij Firma Jan Kiihne, Verdronkenoord 113 en aan de zaal, STEMMEN BIJ VOLMACHT De burgemeester van Alkmaar brengt ter algemene kenr.is, dat de kiezer, met machtnemmg van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden mede- brengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende een gedeelte van het jaar werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, mils zijn af- wezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meer- malen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw die, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan boven- staande voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezlg pleegt te zijn. De aanwjjzing van de ge- machtigde geschiedt eerst nadat de belanghebbende een daartoe strek- kend verzoekschrift aan het ge- meentebestuiv heeft ingediend; de indiening moet geschieden vdor 1 Januari a.s. Formulieren voor deze vei 2oekj schriften zijn van heden af koste- loos verkrijgbaar ter gemeente- seeretarie, le afdeling. Voor het opmaken der volmacht moeten de kiezers zich in persoon vervoegen ter secretarie. Alkmaar, 15 September 1948. De burgemeester voornoemd, G. VAN SL1NGERLAND, l.b. (In verband met de in Mei 1949 te houden gemeenteraadsverkiezing komt het ohs dienstig voor, dat de betrokkenen van bovenstaande offi- ciele mededeling goede hota nemen; stemmen bij volmacht zal in Mei alleen mogelijk zijn, als men de aanvraag v66r 1 Jan. a.s. indient Red. N.N.H.D.) KINDEREN ZWEMMEN VOOR DE DIPLOMA'S A OF B ALKMAAR. Gisteren was het een gezellige drukte in het over- dekte zwembad. Een gekwetter en gespetter van Je welste en zenuw- achtige kinderen, die zich afvroe- gen: „Zou ik het halen?" Dat het meegevallen is, bleek wel, toen de heer v. d. Griend de diploma's uitreikte. Er waren 56 A-candidaten, waar- van er geen enkele afgewezen is; ook de jongste, nog geen zes jaar oud, kon in de overtuiging van „er door te zijn" op het droge klimmen. Van de 17 B-zwemmers zijn er twee afgewezen. De jongste, zeven jaar oud, slaagde eveneens. De geslaagden trokken met glun- derende geztchten af, vast besloten om zich verder te bekwamen in de zwemkunst. EXPER1MENTENAVOND LESTIKOFF Op Maandag 20 Sept., 8 uur, zal n het Gulden Vlies de befaamde Lestikoff optreden met een keur van geheimzinnige experimenten, op het gebied van magnetisme, telepathie, catalepsie en suggestie. Lestikoff, die op 10 Mei 1948 experimenteerde voor de Society for Psychical Re search te 's-Gravenhage onder de strengste contr61e van doktoren en psychiaters, waar geconstateerd werd dat hij zonder bedrog werkt, is momenteel een van de meest be- kende experimentators. Deze avond met Lestikoff t^elooit voor de bezoekers een zeer bijzon- dere avond te worden. Het verdient aanbeveling tijdig plaatsen te be- spreken. Kaartverkoop en plaats- bespreking vanaf Zaterdag 18 Sept. dagelijks van 11 tot 1 uur. Wanneer men zo langs de Oude- gracht loopt en het scnip ziet met het opschnft ..Klein Artis", dan zou men niet verwachten, dat de inhoud Circa 2.000 stuks bevat. Heus een entree is de moeite waard, men ziet er niet alleen dode materie, maar ook levende en hit is het juist, wat het zo interessant maakt voor de kinderen. De toegangsprijs is van dien aard, dat bet zelfs voor de „ge- wone" man niet bezwaarlijk kan zijn. Ook diegenen, die het naluur- en praehistorisch museumschip acht jaar geleden gezien hebben, moeten het weer gaan bezichtigen, omdat de collectie sterk uitgebreid is. Het schip met de bijeeh verzamelde merkwaardighedeb van heel Europa. ja. van heel de wereld, zal tot 29 September iedere dag van 109 uur geopend zijn. Vader en moeders, gaat er met uw kroost naar toe. Gaat zien, hoe onze voorvaderen leefden in de tijd van de Batavie- ren, 150 jaar voor Christus, hoe het gesteld is met de Indische Cultutir, on dan de vlinders, vogels, marmot- ten, de prachtige aquaria niet te vergeten. Nu zal bij u de vraag 0prij2en, hoe de heer W. J. M. Deutz tot deze collectie is gekomen? Eh waarom dat rondtrekken? Op de eerste vraag kunnen wij u mededelen, dat de vader van de heer W. Deutz al een verwoed verzamelaar Was en dat de heer Deutz vele inzendingen heeft van diverse musea en insti- tuten. En dat rondtrekken vindt z'n oorzaak in de initiatiefnemer. die iedereen in de gelegenheid wil stel* len z'n natuurkennis te vermeerde- ren. Misschi enis 't wel aardig even te verhalen, dat er in ..Klein Artis" een aantal speelkaarten liggen, die met een steendruk vervaardigd zijn, Deze steendruk is in een Brits mu seum te Londen en er ligt een kaar- tje bij, dat de bezoekers er op wijst, dat het zeer waarschijnlijk is, dat er nog enige steendruk speelkaarten in de wereld zijn. Nu wil dat Brits museum de kaarten en de heer Deutz de steendrukken hebben, en zo zal wel de steendruk in Londen blijven en de kaarten in ..Klein Ar tis". Ieder het zijne. HET WITBKOOD NOG NIET VOOROORLOGS Naar aanleiding van het kranten- bericht van 9 September j.l. over de nieuwe prijs en samenstelling van het wittebrood, verzoekt de Federa te van Broodbakkersbedrijven in Alkmaar en Omstreken, ons het na- volgende mede te delen: Uit genoemd bericht zou kunnen worden geconcludeerd, dat nu, zij het in beperkte mate, brood van zuiver wit bloem, dus van zuiver witte kleur, verkrijgbaar kan wor den gesteld. Weliswaar zal 't brood, gebakken van de thans ter beschikkirig te stellen bloem, witter zijn, dan het tot nu toe geleverde volksbrood, doch geenszins de kleur hebben van het brood van voor de oorlog. De uitmaling van de patentbloem zal immers 80 pet. bearagen; dit was voor de oorlog 65 a 66 pet. De ge- importeerde patentbloem zal hier- aan weinig kunnen verbeteren; ook de kleur hiervan is nog niet zuiver wit. De bakkerij zal v66r 18 September nagenoeg geen wittebrood kunnen leveren, vo6r die datum zal geen bevoorrading plaats vinden. Deze bevoorrading zal uiteraard ook niet van die aard zijn, dat dan onbeperkt kan worden geleverd. Dezelfde moeilijkheden doen zich ook voor in verband met het af- schaffen van de keuzebon. waarop tot nu toe gebak e.d. werd geleverd. De bevoorrading met suik'er. vet e.d. zal, naar zich laat aanzien, nog enige tijd op zich laten wachten. Ook hier zal dus met vertraging rekening moeten worden gehouden. P. FREYER t Gisteren is alhier overleden op 72-jarige leeftijd de heer P. J. Preyer, die op de Voordam een wijnhandel had en jarenlang pen- ningmeester was van de H.M.v.L. Zaterdag om half 3 vindt op de Algemene Begraafplaats alhier de ter aardebestelling plaats. HET JUBILEUM VAN HET R. K. VERPLEGINGSFONDS Reeds drie avonden trad Fred B'agel met zijn gezelschap in 't Gul den Vlies op voor de verzekerden van het R. K. Verplegingsfonds. En drie aVohden hadden deze met hun huisgehoten een genoeglijke avond, die door het bestuur van het jubile- rende fonds aan de aangeslotenen gratis werd aangeboden. Fred Pagel en de zijnen hebben er slag van, om het publiek met zang en voordracht te amuseren. Ook vanavond en morgen zullen zij nog voor het R. K. Verplegings fonds optreden. openluchtbioscoop op WAAGPLEIN Wij herinneren aan de hedenavond op het Waagplein (8 uur) te houden openluchtfilmvoorstelling. waar op een wit doek van 6 x 9 M. de kleu- renfilm zal worden vertoond welke vervaardigd is van het dit jaar met Pinkstereh te Arnhern gevierde ju- bileum van het K.N.G.V. De Voor- Stelling is gratis. GULDEN VLIES: 8 uur: Feestavond Verplegings fonds. Bioscopen: HARMONIE: Monsieur Ver- doux volw. 8 uur. VICTORIA: Sahara, 18 jaar. 8 uur CINEMA: Achter de wolken, 14 jaar, 8 uur. A. B. T.: De Avonturiers van de Rio Grande, 14 j„ 8 uur. APOTHEKEN: Mevr. de Wed. C. M. B, Wanna, Mient 11 NACHTDIENST TAXI'S: Nassaugarage, Nassauplein, Telef. 3545. 40 JARIGE PROFESSIE Op 23 Sept. hoopt de Eerw. Zuster Gudula (in de wereld Maria FUhr- maniu «van de orde der Eerw. Zus- tcrs Augustinessen en werkzaam in Den Haag, Toussaintkade 45, haar 40-jarige Professie te herdenken. D.D.D. KLOPT HELDER MET 16—4 Voor de hoofdkiasse van de Ned. Dambond speelde dezer dagen DDD haar eerste competitiewedstrijd te gen de Helderse Damclub, welke als gastheer optrad. Deze werd een eclatant succes voor de Alkmaarse dammers en al- hoewei erkend moet worden, dat de uitslag geflatteerd is te noemen, mag DDD op een goed gespeelde wedstrijd terugzien. Toepoel en Jorna, welke als reserves waren opgesteld voor Kruider en de Bree, wonnen beiden hun partijen. Eerst- genoemde opende zelfs de score en zijn tegenstander kon reeds na l'/« uur opgeven door de „Coup de la Bombe", waarna Hemels en Raven- stijn voor een 60 voorsprong zorg- den. Een remise van Woonijk volgde en Smolenaars bracht met een goede overwinning de stand op 9—1. Schuit, Oud en Mooijboer speelden daarna, remise en Jose verspeelde hiermede Helders enigste mogelijk- heid op een overwinning. Jorna won hierna op de van hem bekende rsutige wijze, waarna Verver voor de formidabele uitslag 164 zorgde. De gedetailleerde uitslag luidt: H.D.G.D.D.D. C. LeibbrandL. Ravensteijn 02 A. JoseJn. Schuit 11 J. Stoll—N. Oud 1—1 D. DisselC. P. Mooijboer 11 W. Wiere—M. Hemels 02 P. v- Veen—L. Verver 02 J. W. BezemerH. J. Toepoel 02 A. BreemerJ. Jorna 02 O. Ottervanger—G. Woonijk 1—1 J. v. d. MeulenP. J. Smolenaars 0—2 4—16 Zondag 26 Sept. speelt DDD haar 2e uitwedstrijd tegen Gezellig Sa- menzijn uit Amsterdam. DE P.R.A. NAAR DE GEMEENTEPOLITIE De Politieke Recherche zal met ingang van 1 October a.s. niet meer zijn gevestigd in „Huize Voorhout", Kgnnemerstraatweg, doch rfan het Bureau van Politie, Kerkplein te Alkmaar. De telefoonnummers 2531, 2243 en 3047 zijn dan vervallen. Genoemde afdeling is telefonisch te bereikeft onder no. 2444 en no. 2445, .kengetal K 2200. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerardus M., z. v. J. A. Martin en C. M. van 't Padje. Gehuwd: Jan Kort en Dorothea Andriese; Franciscus N. Raap en Elisabeth M. Groothuizen. Overleden: Ursuliha R. C. E. Bianchi, oud 69 jaar, wed. van J. Klaver; Johanna Groot, oud 74 jaar, wed. van N. Dekker. OPROEP Maandagmiddag vond op de hoek Laat-Boterstraat een aanrijdihg plaats tuSsen twee wielrijdsters. De ene, een 54-jarige dame, werd met een enkelbreuk in het C.Z. opge- nomen. De andere Wielrijdster wordt verzocht zich te melden aan het politiebureau. TE WATER GEREDEN ALKMAAR. Gistermiddag om- streeks 4.15 uur zou een vrachtauto achteruit het terrein van de Rin- gersfabriek oprijden. Daar de chauf feur met zijh wagen niet passeren kon reed hij vooruit, waarna hij de auto op de rem zette. Zelf stapte hij uit en verwijderde zich, Doordat de oliedrukremmen slecht waren is de auto te water gereden. Met behulp van een NACO-kraanwagen en 2 van de fa. Schmidt is de auto des nachts op het droge gebracht. Van de lading, bestaande uit kaas en veekoeken, is een groot gedeelte verloren gegaan. POSTHARMONIE ALKMAAR" Het voor de Postharmoie aange- kondigde concert vindt niet plaats op Zondag 19 September, doch op Zondag 3 October, van 1517 Uur. HEILOO. De „Gemidza" heeft het aangedurfd op 23, 24 en 25 September een Middenstandsten- toonstelling te organiseren, In 1933 werd voor het laatst een dusdanige tentoonstelling gehouden en met groot succes. Twee grote tenten zijn gecharterd. Deze tenten zullen geplaast worden naast De Rusten- de Jager en De Oude Herberg. De oppervlakte der tenten is resp. 30 x 10 m. en 20 x 10 m. Reeds heb ben 42 Heiloer Middenstanders een stand genomen. De opening der tentoonstelling vindt plaats op 23 Sept. des middags om 15 uur in De Oude Herberg. De tentoon stelling wordt de 25ste September gesloten in De Rustende Jager. De tenoonstelling zal geopend zijn op 23 September van 16—18 uur en van 1923 uur. Andere dagen van 15—18 uur en 19—23 uur. De entree is op 25 ct. gesteld. Op de eerste tentoonstellings- avond wordt een fakkelloop gehou den. Van iedere standhouder wordt bij zijn zaak, door leden van de gymnastiekvereniging een branden- de fakkel gehaald. Deze wordt naar hef gem. sportterrein gebracht en hier wordt dar. een fakkeloptocht geformeerd, welke door het dorp zal trekken. Na afloop van deze optocht zullen de brandende fak- kels om de fontein voor het Ge- meentehuis geplaatst worden. Alle gebouwen die tijdens de jubileumfeesten gei'llumineerd wa ren zullen ook deze dagen verlicht blijven. terwijl de Rijksstraatweg vanaf Kerklaan tot Nieuwelaan en rond het Witte Kerkje verlicht zal worden met lampions. Op 24 Sept. zal ..Eensgezindheid" en op 25 Sept. „St. Caecilia" beiden keren des avonds een populair concert voor het Gerrieentehuis geven. Op de Raadhuisweg zal een draaimolen voor kinderen geplaatst worden. De laatste avond zal deze draai molen gemstamorfoseerd Worden In een zweefmolen, dan kunnen de Gisteren was het ae beurt van mr Vellinga om dagvaardingen voor te lezen en slraffen te eisen. De eerste, die hiervoor in aanmerking kwam, was Johannes J. uit Haren- karspel, die in een perlode van zes weken 4 schapen had geslacht. De beesten waren bij een ander, maar als J. er een slachten wilde, haalde hij er even een. Uit het ingewonnen rapport bleek, dat verdacnte nogal 3lordig met zijn zaak hij is sla- ger omsprong. De officier van Justitie eiste, in aanmerking nemende, dat J. reeds drie maal betrapt was en al eerder veroorOeeld was, 4 maanden onvoor- waardelijk en 2 mnd voorw. met 'n proeftijd van 2 jaar en in beslag- neming van schapen en vlees. Mr G. van Hilten, de verdediger, voerde aan, dat J. te bescheiden was, waardoor zijn zaak achteruit- ging. Daar kwam bij, dat verdachte wel een goed vakman, maar geen administrates was, zodat zijn bon- nenvoorraad minder werd. Nu ging hij het schapenvlees, dat van de slachting afkomstig was, op de bon verkopen. Pleiter verzocht verder om clementie. De uitspraak van mr Stoffels was 3 mnd onvoorw. en 3 mnd voorw. met een proeftijd van 2 jaar met Onder toezichtstelling van de R.K. Reclassering, afd. Alkmaar. Het vlees werd verbeurd verklaard. Bonnenhandelaar in 't groot Klaas K. uit Warder had talloze distributiebonnen voor levensmidde- len en tabak gekocht en verkocht op verschillende plaatsen in het land. Deze handel bedreef hij al enige jaren, had hij bij de poiitie gezegd. Nu ontkende hij dit echter. Wei kwam vast te staan, dat hij de bonnen in gl-ote hoeveelheden verkocht, zoals 100 boterbonnen, 100 suikerbonnen en een keer zelfs 1000 vleesbonnen. In zijn requisitoir nam mr Vellin ga de jarenlange handel aan en eiste 2 mnd met aftrek en 6 mnd Rijks- werkinrichting. De uitspraak van mr Stoffels was conform de eis. Clandestien vlees... Een nasleep van de zaak tegen de eerste verdachte J. uit Harenkarspel was het feit, dat Petrus P. uit Den Helder vet had gekocht van J. De eis was f 60 of 20 dg. Uitspraak conform. Gerardus D. uit Harenkarspel had voor J. de schapen gekocht en in zijn weide laten lopen. Daarnaast had hij vet en vlees gehad van J. voor de bewezen diehsten. De uit spraak was f 250 of 2 mnd. Twee maanden voor Clandestien slachter Ook Pieter SI. uit de Zijpe had een paar schapen geslacht, naar hi,j zelf verklaarde op aandringen van anderen. die graag een stukje vlees wilden hebben. Volgens de officier van Justitie stond SI. bekend als een zwart slachter. Bovendien was zijn manier van slachten niet de juiste. De eis was 4 mnd. met aftrek. In zijn pleidooi zei'mr H. Schuur- man, dat verdachte zich nog nooit aan een. economisch delict had schuldig gemaakt. Verder voerde de verdediger aan, dat verdachte aan zijn beroep schapenscheerder genoeg werk heeft en dus zwarte handel helemaal niet nodig heeft. Verdediger drong aan op kortere vrijheidsstraf. Mr. Stoffels deed ten slotte de volgende uitspraak: 2 mnd. met aftrek. Wilhelmina Hendrina E. uit Den Helder gaf aan de klanten schapen vlees en -vet af, dat zij naar Den Helder bracht voor haar schoonzoon SI., die de schapen slachtte: f 40.— of 25 dg. Cornelia Sw. uit de Zijpe, eehtgenote van SI., deed het zeifde als haar moeder: f 60.— subs. 30 dg. Beter dan zo heel weinig Voor de tweede maal stond Roelof Abraham V. uit Alkmaar op het matje, die textiel-producten had af- geleverd zonder punten daarvoor in te nemen. Het kwam in dit geval neer op 9500 punten. Volgens mr. Vellinga was hier sprake van slor- digheid en niet zo zeer van zwarte handel. De eis was f 150.of 30 dg. en mr. Stoffels vonniste conform. Elbert de B. uit Schagerbrug had toestemming gegeven aan een twee- tal anderen om olie te persen bij hem thuis. f 40.of 20 dagen. HU gebruikte „zwarte" olie Ook haring is aan een bepaalde prijs gebonden. Simon Hendrik van Dr. uit Dirkshorn had gebakken haring verkocht voor 15 cent per st. waar hij maar 12 cent mocht reke- nen. Daarentegen had hij nog klei- ne verkocht voor 10 cent per stuk. Dat hij een prijs van 15 cent rekeru de, kwam door de dure olie, waarin hij de haring bakken moest. Deze olie moest hij zwart kopen. Nu was Simon in appel gekomen tegen het vonnis van de Tuchtrechter, die hem veroordeeld had tot f 40.Mr. Vel linga was het hier mee eens en hij eiste dezelfde boete. Mr. Stoffels echter verlaagde de boete tot f 20.— Simon ging verheugd naar huis. Martinus Hubertus Fr. uit Obdam had 18 valse textielpunten in zijn bezit welke hij, naar hij zei, had ontvangen van klanten. Opgeplakt leverde hij ze in op het distributie- kantoor De uitspraak was ontslag van rechtsvervolging. Goedkope rollade De carosseriebouwers Johannes S. en Jacob F. uit Spierdijk hadden 2'/i kg rollade gehad van een klant zon der afgifte van bonnen. Johannes had dit beschouwd als een stoffelijk blijk van waardering voor zija goe de werk, verklaarde hij. Hij had ten- minste niet afgesproken dit vlees te krijgen, hetgeen hij wel voor de politie had verklaard. De C.C.D.- ambtenaar wist van deze verklaring niets. Na de eis van f 10.— of 5 dg. voor beiden werd de uitspraak f 5. of 3 dagen. Een raar geval Jacob T uit Oudorp had van een zekere W. een tabakskaart in onder- pand, omdat W. aan T. geld ver- schuldigd was en dat niet wilde be- talen. Volgens T. kwam W. elke week zijn bonnetjes halen, hetgeen mr. Stoffels in twijfel trok, daar dan de waarde van het pand ver- minderde. Voor deze duistere zaak eiste mr. Vellinga f 50.of 30 dg. Uitspraak conform. Johan W„ de eigenaar van de kaart kreeg f 25. of 15 dagen. Dat was de moeite waard Pieter H uit Alkmaar, was in ap- pdl gekomen tegen het vonnis van de Tuchtrechter. Hij had een motor- rijwiel verkocht en een gekocht zon der waardebewijs. Voor deze over- tredingen had hij resp. f 250,en f 50.boete gekregen. Volgens een deskundige was de prijs, welke H. gevraagd had f 1000.voor het motorrljwiel en leren jas niet zo veel te hoog, Wat de gekochte mo tor betreft, deze was zeker te duur betaald. Mr Vellinga was het eens met de Tuchtrechter en vroeg de zelfde boete. Het vonnis van mr. Stoffels luidde uiteindelijk voor de verkoop en de koop resp. f 50.en f 20 In de vroege morgen was de Kapelweg reeds overladen met bUs- sen en auto's die uit alle richtingen van ons Bisdom, uit West-Friesland en het Westland, uit de Rijnstreek en de Veengebieden, uit de grote steden en vanuit het verre, uitge- strekte polderlahd. tot diep in de Zuid-Hollandse eilanden toe. opre- den naar de bedevaartsplaats, die bij alle L.T.B.-ers zo bekend is. Tegen tienen hadden zich reeds ruim tweeduizend deelnemers van een plaats voorzien of in de grote kapel, die tot de laatste plaats bezet was, of wel in de kleine genade- kapel, waar men de plechtigheden via luidsprekers kon volgen. Het altaar rees omhoog uit een waar veld van bloemen terwijl op de achtergrond de vaandels van de afdelingen stonden opgesteld De plechtige H, Mis werd opgedragen door Deken Kuys uit Poeldijk, ge- assisteerd door kap. A. Raadschel- ders en kap. Wijnker. De vaste $- zangen werden door de menigte gezongen, waarbij pastoor van Leeuwen van Burgerbrug dirigeer- de Een koor, gerecruteerd uit L.T.B.-leden-koorzangers Zong de wisselende gezangen 6.1.V, kap. Meyer uit Naaldwijk. De beide kapellen, alsmede de omgeving van het genadeoord, wa ren rijk versierd met de mooiste bloemen en planten, die in dit jaar- getijde voorhanden zijn. Het geheel was verzorgd door de Haagse Hove- niers, de Boskoopse boomkwekers en de telers van snijbloemen uit Aalsmeer. Rector J A. G. van de Hoogte, de bondsadviseur, hield onder de H. Mis een predikatie, waarin hij de betekenis van deze dag belichtte en getuigde van de dankbaarheid te- genover God, die ook dit jaar weer het werk van landman en tuinder heeft gezegend. Iedere oogst is een gave van God, die zijn zon laat schijnen over slechten en goeden en Zijn regens laat dalen over rechtvaardigen en onrechtvaardigen. Het is derhalve niet onze verdienste, dat wij nu in staat zijn om Hem voor alles dank te zeggen. Door dankbaar te zijn voor de ouderen hun hart ophalen. Tevens ligt het in het voornemen van het tcntoonstellingscomitC mooie prij- zen voor de 1000ste. 1500ste, 2000ste en 2500ste enz. bezoeker der ten toonstelling beschikbaar. De uitslag van de Gemidza-prijs- vraag zal de laatste avond der tentoonstelling in beide- tenten worden bekend gemaakt. Aange- zien er een foutje geslopen was in de afgedrukte prijsvraag zal deze nog eens in de Gemidza Courant verschijnen. Wij twijfelen er niet aan of ook deze tentoonstelling zal weer veel publiek trekken. Wij wensen het tentoonstellingcomite en de stanci- houders dan ook veel succes. Heilo laat weer eens zien, dat het ook paraat is! I OPLICHTING Een 23-J Alkm. kellner bepraatte een winkeiier zo lang, dat deze f800 aan hem gaf. Boemelend heeft onze kellner ze opgemaakt. In En- schede werd hij aangehouden en overgebracht naar Alkmaar. Pro- ces-verbaal is tegen hem opge maakt terwijl hi) is ingesloten. AANRIJDINGEN Op de Laat reed gisteren een 52- j. dame, die niet voldoende op het verkeer lette. Daardoor botste zij tegen een ander waardoor zij kwam te vallen. Zij raakte gewond aan de knie en was enige tijd buiten be- wustzijn. Per ziekenauto is zij naar het Centraal Zlekenhuis vervoerd. Op de Geesterweg reed gisteren een wielrijder die araaide zonder hand uit te steken en op het ver keer te letten. Een hem achterop komende auto' remde, gleed naar links en draaide een halve slag, daarbij werd een 45-j. wielrijdster aangereden. Het rijwiel werd be- schadigd. Tegen de wielrijder werd Proces-verbacf opgemaakt. DE KERMIS ZIJDEWIND. De kermis heeft dit jaar een bijzonder feestelijk ka- rakter gehad, daar de viering van de Oranje-feesten hiermee gecombi- neerd is geworden. De middenstan- ders van Zijdewind waren er zeer goed in geslaagd deze kermis in he teken van Oranje te zetten. Keurig was de versiering en de verlichting van Zijdewinds Dorpsstraat evenals. die van de verschillende etalages en de beide dansgelegenheden. Maandagmorgen werd een optocht gehouden door de schoolgaande kin deren die alien met oranje waren getooid en de Nederlandse driekleur triomfantelijk meevoerden. Grote zorg was besteed aan de versiering van enkele wagens en fietsen, waar- voor de hele burgerjj veel belang stelling' toonde. Na aankomst van deze optocht op het kermisterrein werd door burgemeester Bosma, de ere-voorzitter van het Oranje-comi- te een toespraak gehouden, waarna het Nederlandse Volkslied werd gespeeld door het R.K. Fanfare- corps „St. Martinus", dat ook nu weer de meest loyale en onmisbare medewerking verleende. Voor de kinderen was de hele Maandagmiddag ingeruund voor allerlei kinderfeesten, met herhaal- de tractaties. De laatste kermisdag werden voor de ouderen grote volks feesten gehouden. Vooral voor het ringsteken met paard en kar voor paartjes bestond zeer veel animo. In cafe Ligthart werd 's avonds de prijsuitreiking gehouden, Zoals wel haast op iedere plattelandskermis waren hier de beide gelegenheden vooral Zondag en Dinsdag druk be- zocht. gaven van bet land, waarmede wij ons lichaam moeten voeden, kun nen wij er ook gemakkelijk toe komen om dankbaar te zijn voor de grote geestelijke gaven die God ons, iedere dag weer, schenkt. Want na de vermoeienissen van de oogst kunnen wij naar het Cal- varie van Gods goedheid komen, waar zegen is over brood en wijn, de H. Mis, die ook vandaag weer het hoogtepuiit van de dag is. Spreker trok verder een vergelij- king tliSsen Christus en de graan- korrel die sterven wilde, alvorens te worden tot het brood de8 leVShs. Door deze dingen heeft Hij de ar- beid, die eens een vloek was, weer tot een zegen gemaakt. Boeren, tuinders en kwekers. zij zijn het meest verbonden met Gods schone natUur, zij moeten dan bok hun werk Opvatten in Christelijke geest. Daarbij herinnerde de gewij- de spreker nog aan het eerste oogst- offer. dat God niet aangenaam was omdat Kai'n geen geloof bezat Met de opwekking, dat alien zo zouden mogen leveh, dat God op het einde hun zielen zal kunnen oogsten, be- sloot de Rector zijn predikatie. Bij de Offerande werden door bruidjes de vruchten van de arbeid der L.T.B. leden naar het altaar gedragen als een hulde aan Hem, die in Zijn Almacht dit alles had laten groeien. Iedere afdeling offer- de zijn eigen producten, zodat voortbrengselen van de akkerbouw, de zuivel, de tuinbOUW en de sier- teelt apart werden aangedragen Na de H. Mis werd door alle aan- wezigen het oogstdanklied gezon- geh. Een Ruiterfeest In de middaguren was er een grootse ruiterdemonstratie van de gezamenlijke L.T.B. -ruiterverenl- gingen, die alom in opkomst zijn en die deze middag benutten, om meerdere bekendheid aan hun werk te geven Aan dit ruiterfeest, dat onder leiding stond van de heer A. Burger, eigenaar van de manege Bosrand te Heiloo, werd deelgeno- men door de afdelingen Lisse, Haar lem, Spaarnwoude, Castricum, Schermerhorn en Beemster. Na een defile, waaarbij de vaandels der verenigingen werden meegedragen, werd er een demonstrate gegeven van bet z.g. caroussel-rijden. sprin- gen, het rijden van figuren zoals de molenwieken terWijl aan het slot de heer Burger een hogesehool paard voorreed. Het was een mool stukje sport dat hier te zien werd gegeven en wij zouden alle jonge L.T.B.ers, die er voor in de gelegenheid zijn, willen aanbevelen. aansluiting te zoeken bij de landelijke rijvereni- gingen. Het kweekt liefde tot de schepping en het dier en is zeker zo ZILVEREN KLOOSTERJUBILEUM CASTRICUM. Donderdag 16 September vierden de Eerw. Zusters Philothea en Anna Remigia, beiden van de Zusters van het Arme Kindje Jezus, aan de Dorpstraat, hun 2il- veren Professiefeest. Zondag a.s. te 9 uur zal de Hoogrhis tot beider in- tentie worden opgedragen. DE PROCESSEN TE NEURENBERG CASTRICUM. Naar wij verne- men zal de lezing van miv' Baron van Tuyl van Serooskerken in de maand October worden gehouden. De genodigden herinneren zich dat de lezing voor enige maanden geleden moest worden uitgesteld. De reeds toegezonden uitnodigingen dienen nu als bewijs van toegang. L.T.B.-VERG ADERIN G SCHOORL Maandagavond ver- gaderde de LTB in het Verenigings- gebouw, onder voorzitterschap van de heer N. Kaag. De opkomst was niet bepaald groot. De voorzitter opent de vergade- ring met een woord van welkom en hobpt, dat, hoewel ditmaal geen be- drijfskleding wordt verloot, dit toch niet de oorzaak zal zijn, dat de ver- gadering minder goed is bezocht. Het ligt in de bedoeling weer iedere maand een vergadering te beleggen, waarop af en toe een spre ker zal worden uitgenodigd. Sprekar hoopt, dat alle leden deze winter goed de vergaderingen zullen be- zoeken. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de melkcursus door te geringe belangstelling niet door kon gaan. De heer P. Praat brengt nogmaals de ..hondenkwestie" ter sprake. Het is ontstellend, zoveel schapen er worden verscheurd en verwond door loslopende honden. De laatste tijd wordt ook veel overlast onder- vonden van de honden van z.g. kampeerders. De voorzitter deelt mede, dat de politieverordening in deze gemeente wel goed is, doch de poiitie kan er door bepaalde om- standigheden de hand niet aan houden. Wat de honden van de kampeerders betreft: dit is wel te regelen in een aanvulling op de kampeerverordening. Spr. zegt toe bij de betreffende instanties deze zaak aanhangig te maken. De cooperatie van de LTB'telt in onze afdeling thans 12 leden. Het wolmaniseerbedrijf van de afdeling werkt goed. Ook van bui ten de gemeente werd hout ter be- werking aangevoerd. De Lagere Tuinbouwschool te Warmenhuizen en de Lagere Land- bouwschool te Egmond-Binnen zul len binnenkort hun deuren openen, wat ook voor Schoorl van belang geacht mag worden. Voorts vestigt de voorzitter de aandacht op het bestaan van een katholieke Land- bouwwinterschool in Hoorn. Hij hoopt dat gebruik zal worden ge maakt van onze eigen katholieke scholen, waar behalve de gewone vakken, ook staathuishoudkunde en godsdienst worden onderwezen, wat voor jongens van 14-18 jaar van groot belang is. Er zal getracht worden in samcn- werking met de Holland^ Maat- schappij van Landbouw deze winter wederom een landbouwwintercursus te organiseren. De heer J. Delis zou gaarne zien, dat de dorsmachines hier eerder komen dan gewoonlijk. Dit zal na- der worden onderzocht, doch de kans zal wel gering zijn. De heer N. P. Bijl informeert of er reeds werk is gemaakt van zijn opmerking in een vorige vergade ring wat betreft de belasting. De zelfstandigen betalen 10 pet. meer belasting dan degenen die loonbe- lasting betalen. De voorzitter zegt toe hier nader de aandacht op te zullen vestigen ter bevoegder plaatse. Hierna sluiting der vergadering. goed voor de lichaamsontwikkeling als andere Sportefl, die in vele ge- vallen ohtaard zijn. Willibrordushulde Bij de beeltenis van St. Willibrord vond daarna een Wiliibrordushulde plaats die door brgelspel en het vaandellied van de L.T.B werd in- geleid. De Voorzitter van'de L.T.B., de heer G. W, Kampschoer, richtte een opwekkend wOord tot alle leden waarna kap A. C. Raadschelders St, Willibrord schetste als iemartd die woekerde met zijn talenten. Het werk van de boer en de tuin der is een gezegend werk, het is niet alleen lichamelijk, maar ook moreel gezonder dan dat in de fa- briek. De L.T.B is in zekere 2in. een paradijs, waar nog mooie tra- dities leven, waar godsdienstzin en vroomheid- is en waar het geloof gedijt als eeh zaadje. Spreker stelde de werkers Van het land St. Willi- brordus ten voorbeeld. Zij moeten niet alleeh op hun boerdefijen maar vOoral in huh huis, in hltn ge- zin het Kruis planten. De boer is nog baas Op eigen veld. Laat hij daar dan het werk stilzetten als de Angelusklok luidt en bidden om zegen over zijn werk, Met een beroep op alien om de geestelijke waarden te beschermen en te bewaren en een leveh te lij- den, zoals Willibrordus deed, een- voudig eh hederig, en vooral ook verstandig, zonder mede te doeh aan de mode van de dag, besloot de spreker zijn bezielende toespraak. Tot besluit van de dag werd in de grote kapel een plechtig Lof ge- celebreerd door Deken Kuys met assistentie van pastoor Gleophas, de oud-adviseur en rector v. d Hoogte* Daarna ging men in processie door het park, waarbij alle vaandels werden medegedragen, Bij het rust- altaar sprak de Weleerw. Heer C. J. Schoonderwoerd een kort Woord tot de pelgrims en gaf hen enige goede gedachten mede. Zo is dan deze L.T.B. dag, dit mooie oogstfeest, geworden een in- drukwekkende dankdag, een dag van bezinning en gebed, die zeker in de harten van alle, die haar hebben mogen medemaken, vela vruchten zal voortbrengen. Vermelden Wij nog dat naast vela geestelijk-adviseurs der afdelingen ook nog de heer Jac. Groen, het kamerlid, van zijn belangstelling blijk gaf. Medegeaeeid door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: DROOG WEER! Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. In het bin- nenland iets kouder 's nachts, overigens weinig verandering in temperatuur. OBDAM, 15 Sept. Aangevoerd 22.000 kg slabonen 2741, afw. 20 30; 27.000 kg kroten: A 6.50—6.60; B 5; knolbieten A 6.10, idem B 4 4,50; 11.000 kg rode kool 6.10—9.70; 8000 kg sav. kool 8.30—11.10; 8100 kg uien 6.308.30; drielingen 6.70 7; nep 1313.50: 6000 kg aardapp.: Noordelingen 5.20, Eigenheimers 6.40 9500 kg peen B 6—6.10, C 4.50; 9000 kg witte kool 5; 1300 kg sla 3.10. ALKMAAR, 15 September. An- dijvie 47, spinazie 722, postelein 521, worteltjes 810, tomaten 22 50, groene kool 716, spruitkool 52, rode kool 614, gele kool 7.50, prei 1113, uien 612, bieten 78, druiven 701.15, sperciebonen 20 42. snijbonen (stok) 2052, pronk- snijbonen 1220. bloemkool la 50— 64, id I 3548. id II 15—30, komkom" mers 520, meloenen 2070, knol- selderie 610, worteltjes 712, ra- dijs 2, selderie 1—3, selie 13, sla 27. handperen per 100 kg 3470, handappeis per 100 kg 30—52, moes- appels per 100 kg 1530, stoofappels zoet 2030. aardappelen, eigenhei mers per 100 kg 4.506.50 WARMENHUIZEN. 16 Sept. 70.000 kg aardappelen; Schotse mui- zen 7.60; Eigenheimers 5.20—6.40; Bintjes 5.606; Bevelanderg 5.50; Noorderlingen 5.10; Alva 4; Koop- mans' bl. 6.40; 7.500 kg rode Kool 6—7.10; 2000 kg gele kool 5.50—6.90; 90.000 kg witte kool 5; 7500 kg groe ne kool 8.80; 6300 kg slabonen 26 40; 5500 kg bieten I 6; II 4.550; 2700 kg uien 66.30; drielingen 5.40— 6.90; nep 12.30—13.10. SCHAGEN, 16 Sept. 1948 Vette koeien f 627800; tijdkoeien f 450 675; gelde koeien f 300450; geen pinken of' graskalveren; beste jonge werkpaarden f 600800; luxe paar- den tot f 900; oude werkpaarden tot i 500; slachtpaarden handel zeer stug; veulens f 100250; D/s-jarigen f 250350; schapen f 6080; 1am- meren f 3040 (voor de allerbesten zelfs tot f 50)biggen f 4060; jonge kippen (N.H. blauwen) f 11; oude kippen f 35; Vjette konljnen f 6— 11; jonge konijnen f 23. Voor de Centrale een zeer grote aanvoer van koeien, kalveren en schapen. N.-SCHARWOUDE, 16 Sept 95000 kg aardappelen, eerstelingen '6.30 7.10, eigenheimers 5.205.90, bl, eigenheimers 66,50. bintjes 5.80 6.40, bevelanders 5.205.30, 27.000 kg rode kool 68,10, 1700 kg gele kool 5.5010.20, 154000 kg witte kool f5, 7500 kg uien 6.90—8.60, 14000 kg kroten I f6, II 4 50, III f3, 4000 kg peen II 6.50, III f5, 25000 kg sla bonen f2045. BEEMSTER, PURMEREND E.O., 15 Sept. Schotse muizen 89; bl. Eigenh. 57; BeDel, 57; Koop- mans blauwe 67; slabonen m.dr. 2740, idem z.dr. 3043; stoksnij- bonen 3464; stamsnijbonen '0—56; komkommers 10—24; tomaten A 3858; bloemkool 764; rode kool 812; witte kool 12; groene kool 1018: spinazie 6—26; postelein 26; sla 1.50—7: andijvie 4—6; rode bie ten 46; bospeen 816; waspeen 1015; uien 69; uien driel. 4; augurken: grof-grof 33—36, klein- grof 32—36, basterd 34—39, stek 19; druiven: Frankenth. 701.00. Ali- cant 1.00; suikermeloen 121.10; Reine Victoria 646: appels: Codlin Ceswick 1029; Ellison's Orange 6—37; Graham Jubile 638; Jacques Lebel 934; Manks Codlin 643; Transp. de Cronsels 13—64; Ztgeu- nerin 1054; Beurr£ Hardy 10-58; Beurre Lebrun 6—38; Beurre Me- rode 637; Bonne Louisse d'Avr. 8—58; Boeregroen 6—36; Conferen ce 644; Fertilon 639; Hertogin Elsa 645; Kamperveen 639* Maagdepeer 8—44; Nouveau Poiteau 8—36; Seigneur d'Esperen 10—49; Trosjespeer 3—38; Triomphe de Vienne 1358; William Duchess 1046. LANGEDIJK, 16 Sept. 22 000 kg aardappelen: Eigenh. 4.60—6.70; Eerstel. 4.50—6.80; 44.000 kg rode kool 68; 33.000 kg gele kool 6.30 U; iJl.000 kg witte kool 5; 6500 kg slabonen 27—44; 10.000 kg bieten 6; 9200 kg uien 6.90—8.10; 300 kg bloemkool 3660.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2