ONDERZEEBOTEN VERTROKKEN NAAR DE WEST r RADIO DE OORLOG IN HYDERABAD DERODEPAARDEN M J Naast oefeningen ook wetenschappelijk werk onderweg Amerikaans schip beschoten v.. Minister Stikker naar Amerika Ds bonnenlijst De bevrijdingsfakkel Zoekplaatje NIEUW NOORPHOLLANDS DAGBLAD - Donderdog 16 September 1948 PAG. 3 Interlands in Het komend seizoen MOESO LEGDE DE KAARTEN OP TAFEL1 Duikboten naar de WeBt. - Twee onderzeeers van de Konink lijke Marine zijn Woensdag uit de Waalhaven te Rotterdam naar de West vertrokken. Het zijn de „Zeehond en de „0 24 die oefeningen zullen houden met de kanonneerboot ,,Van Kins bergen". Bovendien bevinden zich aan boord van de „0 24 twee assistenten van Prof. Dr. A. F. Vening Meinesz, die op uit- en thuisreis zwaartekrachtmetingen zullen uitvoeren. Voor het vertrek inspecteerde de bevelhebber der zeestrijdkrachten, luit admiraal C. E. L. Helfrich, de manschappen, die op de stonden opgesteld. wal PROGRAMMA Een goede mil Inhuldigingsreportages ondergingen critiek Duitse inbrekers in het' grensgebied Strafgevcmgenis voor Indie-desert'eurs De kleurenfilm van Kqpitein Alsem is het dragen van een Russisch vlaggetje verboden? Gasturbine voor vliegfuigen Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn overleden Pensioen voor verxetslie- dert en hun nobestoanden Onze oorlogsschuld aan Australie Last Tan aennwen? Theoter-couranf voot- het toneel Hoog bezock Juist te loot Evaff ontmoet Drees en Stikker Is dot ook Benelux? Picard is gratis verzekerd Wederom gehoim proces Vliegtuigen verdwijnen uit Engeland! Dr. Bsei te Botavio Post voor militoiren Verzekeringsleer aon de Universifeit' De Soocrgslden Ongcregeldheden in joegoeiovie Clandestiene vluchten Airborne-herdenking FEUILLETON FAMILIERQMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald 30. Twee onderzeeboten, de ,,0 24 en de „Zeehond" zijn van de on- derzeebootbasis in de Waalhaven vertrokken naar de West, waar aij met Hr Ms „Van Kinsbergen" zullen oefenen. De reis, die ongc- veer ecn half jaar zal duren, wordt meegemaakt door de heren O. J. Bruins, civiei-landmeter blj de rijksdriehockmeting en drs II. J. A. Vesseur, wetenschappelijk medewerker van lust KNMI in De Bilt. Zij zullen met het slinger- toestel van prof. Venlng Meinesz zwaartekrachtswaarnemingen doen aan boord van 4e „0 24", die daar- voor door de marine voorzien is van een aparte lodingsinstallatic. Admiraal C. E. L. Helfrich kwam *g morgens afscheid nerrten van de bemanningen. Na de officieren en manschappen te hebbert gelhspec- teerd, hield hij een toespraak en zeide deze keer persoonlijk afscheid van hen te willen nemen, aaar hi) bij terugkeer van de boten niet meer ih dienBt zal zijn. Hij memoreefde de goede samenwerking. die altijd tussen hem en de onderzeedienst heeft bestaan. Vervolgens wees hij de leden der bemanftingen op drie punten: ten eerste op hun represefl- tatieve taak als vertegenwoordigers van de koninklijke marine in het buitenland, ten tweede op het op- houden van de goede reputatie van de Kon. Marine wat betteft het good ten einde brengen van de reis en het doen slagcn van de oefeningen en als laatste punt herinnerde hy aan do woorden van Prinses Wllheh mina, ..Eendracht en nog eens cen- dracht", die hij oOk in hoge mate Op de marine van toepassing achtte. Hij wenste alien tot slot een goede reis en behbuden vaart. •s Middags nam de commandant Zeemacht. sehout bij nacht J. J. D. van Willige, de inspectie af. Prof. Vening Meinesz, die aan de voorbe- reidirtg van deze reis een groot aan- deel heeft gehad, Zdals de sellout bij nacht in zijn toespraak releveer- de, nam vervolgens het woord. Hij herinnerde er aan, dat ook prof. Pi- card op deze dag uit Antw®pen vertrekt voor zijn diepzee-onderzoe- kihgen. Hij meende echter, dat de expeditie, die uit Rotterdam ver trekt, in de wetenschappelijke We- held eVeh hoog. zo niet hoger dan die van prof. Picard wordt aange- slagen. vervolgens dankte hij de Kon. Marine, die geen moeite te veel was om deze expeditie naast het eigenlijke reisdoel, te doen slagen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken der V. S. heeft bericht ont vangen, dat op 13 Sept. het Ameri kaanse koopvaardijschip Moses Brown van de Oost-SiberiSche kust uit beschoten is. Het schip meet 7.176 ton. Een em ployee van de Shepard Line te New York verklaarde, dat het schip het eigendom is van de Amerikaah- se maritieme commissie en dat de Shepard Line slechts de exploitatie voerde. Hij wilde geen Verder com- mentaar geven. Volgens de marine-beurs te San r'rancisco had de Moses Brown op 12 Augustus Panama verlaten met bestemmlng Jokohama. Het WaS ih Francisco niet bekend, wat het schip aart boOrd had. 31 Oct.: Nederland-Belgie. 21 Nov.: Belgie-Nederland. 13 Maart: Nederland-Belgie. 31 Maart: Belgie-Nederland. 23 April: Nederland-Frankrjjk Juni: Zweden-Nederland. Juni: Finland-Nedcrland. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN Mr Stikker, is Woensdagavond met een KLMlConstellatiOn naar New York vertrokken. sttk).er Uesgevraagd zeide rar, btikker, dat het zwaartepunt van zijn reis niet op het communistiSch gevaar in het Verre Oosten mag worden gclegd. Tot zijn reis is Maandag j.l. besloten, dus na de rede van Moeso. ..Hierdoor zijn de kaarten duide- Iijk op tafel gelegd", aldus de mi nister. Op de vraag of de weerslag van zijn besprekingen in Washing ton spoedig bespeurbaar zullen zijn, zeide de minister: „U dient voorlo- pig geen verdere actie dan de ver- kiaring van de Nederlands-Indische regering te verwachten. Wij ^willen deze zaak in alle rust bezien." Op de vraag of het in Amerika geen vreemde indruk zal maken, dat wat veelal in het verleden als na- tionalisme werd bestempeld. thans openlijk communisme wordt ge- noemd, luidde het antwoord: „Mijns inziens is het altijd een grote fout geweest het comiriunistische element in de republiek te verkleinen en het te laten doorgaan voor nationalis- me." Mr Stikker wordt zo tijdig in Ne- derland terugverwacht, dat hij nog zal kunnen deelnemen aan de be sprekingen over de instelling van een interimregering in Indonesie, welke in de loop van de volgende week zullen worden gehouden tus sen de Nederlandse regering en niet - republikeinse Indonesische leiders. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat mr Stikker Marshall zal ont- moeten. Te 's-Gravenhage wordt niet be- vestigd, dat minister Stikker's be- zoek aan Washington verband zou houden met het vandaag gepubli- ceerde besluit van de Ned.-Ind. re- gering om iedere commumstische actie in strijd met de wet en straf- baar te verklaren. Aangenomen kan echter worden. dat deze aangelegen- heid zal worden betrokken in de door hem te voeren besprekingen. VRIJDAG 17 SEPTEMBER HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Walsen, 7.45 Morgengebed, 8.00 Het Nieuws, 8,15 Pluk de dag, 9.00 Gra- mofoonmuziek, 10.23 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonnebloem, 11.35 Als de ziele luistert, 11.45 Orgel, 12.00 Angelus, 12 03 Sopraan en orgel, 12 30 Weeroverzicht, 12.33 Rhythm sextet, 13.00 Nieuws, 13.20 Gramo- foonmuziek, 13,50 Van man tot man, 14 00 Kamermuziek, 14.35 Gramo foonmuziek, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Orgelspel, 17.45 Wat het bUi- tenland leest, 18.00 Weense muziek, 18 30 Voor de Ned Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15' Franse lyriek m.m.v bariton, altviool en piano, 19 45 India, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20,12 Orkest, viool en mezzo-sopraan, 21.40 Hoorspel naar Andersen's „De Nachtegaal", 22.20 Gramofoonmuziek, 22,37 Actualitei- ten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Orkest, 8.00 Het Nieuws, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Gramofoon muziek. 9.35 Kamermuziek, 10.2U Gramofoonmuziek, 10.30 Voor de vrouw, 10 45 Alt en piano, 11.15 Voordracht, 11.35 Gramofoonmuziek, 12 00 Gramofoonmuziek, 12.30- Het Weerpraatje, 12.33 Sport, 12,45 Orgel, 13 00 Nieuws, 13.20 De Avroleans, 13.50 Gramofoonmuziek, 14.00 Kook- kunst, 14.20 Kamermuziek, 15.00 Voordracht, 15.20 Hollands platen- cabaret, 16 00 Kamerorkest, 17.00 Viool en piano, 17.25 „Chabrier". 18 00 Nieuws. 18.15 Felicitaties, 18.40 Orgel, 19.00 Denk om de bocht, 19.15 De P.T.T. en de soldaat over zee, 20.00 Nieuws, 20.05 Zang en piano, 21.00 Men vraagt en wij draaien, 21.35 Voordracht, 21.50 Guitaarsolist, 22^00 Weekoverzicht, 22.15 Gramo foonmuziek. 23.00 Nieuws, 23.15 Symphonisch concert. Nederland zal aan Tsjecho-Slo- wakije textielafval ter waarde van 8 millioen kronen leveren. In ruil daarvoor ontvangt ons land vooi eenzelfde bedrag afgewerkte tex- tielproducten. Deze verevenmgs- transactie vormt een onderdeel van het tussen beide landen bestaande handelsaccoord. Naar aanleiding van de critiek, die van verschillende zijden gele- verd is op de radio-reportage over de inhuldigingsplechttgheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, deelt de regeringsvoorlichtingsdienst net volgende mede: Bij de vaststelling van de vermoe- delijke duur der plechtigheid was men er van uitgegaan, dat de eeds- aflegging, resp. de plechtige verkla- ring van de leden der Staten-Gene- faftl meer tijd in beslag zou nemen dan in werkelijkheid het geval bleek te zijn. Dienovereenkomstig Was ook het gehele uitzendingsplan opgesteld en waren maatregelen ge- troffen om te voorkomen, dat de aandacht van de luisteraars zou verslappen ten gevolge van de te verwachten lange duur van de af- legging van eed of belofte. waar- door mogelijk afbreuk zou zijn ge- daan aan het plechtige karakter van de inhuldiging, voorzover deze door de radio-ontvangtoestellen kon worden gevolgd. Toen tijdens de plechtigheid bleek dat de genomen maatregelen niet in practijk behoefden te worden ge- bracht, was het in het samenspel tussen radio-verslaggever en radio- staf in de Nieuwe Kerk welhaast ondoenlijk wijziging te brengen in het tevoren opgestelde plan. Het zou dan ook onbilliik zijn de Nederlandse Radio Unie in dit op- zicht een foutieve opvatting van haar taak te verwijten. De politie van Kerkrade is er, in samenwerking met de politie van Aken in geslaagd een brutale in* braak op te helderen, welke twee maanden geleden door twee Duit- sers te Spekholzerheide werd ge- pleegd. Deze inbraak was een van de vele, die de laatste maanden door Duitsers zijn gepleegd in Kerkrade en andere plaatsen langs de grens. Naast een grote hoeveelheid kle- ren. schoenen e.d. werd bij de be trokken familie een kostbare viool, ter waarde van enkele duizenden guldens, ontvreemd. Een politie- hond vond de dag na de inbraak een spoor, dat naar Duitsland leid- de; hij raakte dat echter kwijt. Het onderzoek kon pas worden voortge- zet, toen dezer dagen een vioolbou- wer uit Aken. die door de politie was gewaarschuwd. liet weten. dat iemand hem de bewuste viool had verkocht voor 160 mark. De verkoper gaf na aanhouding toe, dat hij de inbraak had gepleegd. Later bleek, dat ook een andere Duitser in het complot zat. Deze hoefde men echter niet meer te arresteren. want hij zat al voor 'n andere inbraak gevangen in Sieg- burg blj Bonn. Naar aanleiding van hetgeen he- den plaats vond met de kleuren- fiims van de pleehtigheden te Am sterdam, welke door of namens de reserve-kapitein H. M. A. Alsem werden opgenomen, deelt de Leger- voorlichtingsdienst mede, dat de tijd res.-kapitein voor Algemene Dienst, H M. A. Alsem, met ingang van 13 Sept. 1948 door de luit-gene- raal van de Generale Staf mr. H. J. Kruls, tot nader order in de uit- oefening van zijn dienstbetrekkin- gen is geschorst, in verband met 't feit dat sterke vermoedens zijn ge- rezen, dat de films, welke door of namens de Res.-kapitein Alsem te Amsterdam zijn opgenomen, ver- vaardigd zijn in strijd met terzake bestaande bepalingen en gegeven voorschnften, en dat de Res.-kapi tein Alsem zijn functie als Officier van de Legerfilm- en fotodienst heeft misbruikt om zijn particuliere belangen op fiimgebied te beharti- gen In verband met de aangerande belangen en ten behoeve van het onderzoek heeft de Res.-kapitein Alsem vrijwillig de door of namens hem opgenomen kleurenfilms en de daarvan gemaakte copieen in han- den gesteld van de verwijzings-offi- cier bij de Generale Staf. Deze func- tionaris is de hoogste vervolgings- autoriteit van de militaire justitie. De Haarlemse kantonrechter heeft een zaak behandeld tegen een 19- jarige jongeman uit Amsterdam, die door een Bloemendaalse agent be- keurd was, omdat hij aan zijn rij- wiel een rode viag met het namer Wij herintieren belangstellenden er aan, dat vo6r 1 October a.s. alle maten en geWichteh, die gebruikt wordetl of voorhanden zijn op plaat sen van verkoop e.d., ffloeten voor zien Zijn van de letter r, Voor degenen, die tot nu toe ver- zuimd hebben hun maten en ge- wichten te laten herijken, bestaat daartoe alsnog gelegenheid aan een der ijkkantoren (voor Noord-Hol- land te Amsterdam, BrouwersgraCht 2?6a, geopend elke werkdag. uitge- zonderd Zaterdag, van 9.30—15.3U ""verder is elke gebruiker van weegtoestSUen verantwoordelyk voor de juiste werking daarvan. H'er°P wordt dodr ambtenaren van het yk- Wezen ter plaatse van gebruik toe- zicht uitgeoefend, leder is bevoegd zyn weegtdestel vrijwillig ter keuring aan te bieden, van de resultaten van dit onderzoek wordt een bewijs afgegeven. Sir Frank Whittle, de uitvinder van de Whittle-gasturbine, heeft tijdens een voordracht. die hij voor leden van de Internationale Ver- eniging VOOr V^rvoer door de lucht te BrUssCl heeft gehouden, verklaard dat binnen vijf jaar de burger- luchtvaart zal beschikken over vliegtuigen, die uitgerust zijn met door turbines aangedreVen schroe- ven Sir Frank deelde verder mede, dat de van turbo-schroeven voor- ziene vliegtuigen een kruissnelheid van 500 tot 659 KM kunnen berei- ken, terwijl de transportvliegtuigen, die door reactiemotoren worden voortbewogen, een kruissnelheid van meer dan 800 KM zullen kun nen ontwikkelen. Te 's Gravenhage is in de ouder- dom van 72 jaar overleden de heer Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, oud-lid der Tweede Kamer. In 1916 volgde hij dr. D. Bos op als Tweede Kamerlid voor de Vrijz. Dem. Bond. Toen het in 1922 tot een breuk kwam tussen hem en genoemde bond, maakte dit een ein de aan zijn Tweede Kamerlidmaat- schap Behalve met de politiek heeft mr. dr. v. Beresteyn zich vooral ook bezig gehouden met kunst en we- tenschap. Zo was hij de eigenlyxe oprichter der Centrale Veremging voor Openbare Leeszalen en Biblio- theken en sinds de dood van dr. D. Bos voorzitter dier veremging. In 1920 werd hij voorzitter van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Hij vertegenwoordigde de regering op verschillende mu- ziekfeesten te Wenen en Rome. De Buitengewone Pensioenraad brengt ter kennis van hen* die als deelnemer aan het verzet of als hun weduwe, wezep, ouders, groot- ouders, schoonouders, kleinkinderen of pleegkinderen aan de wet buiten- gewoon pensioen 19401945 aan- spraak op pensioen menen te kun- neft ohtleheh. dat zij Vo6r 29 Sep tember 1948 bij die raad. Benoor- denhoutseweg 46 te 's-Gravenhage, een op ongezegeld papier gestelde aanvrage om buitengewoon pensi oen moeten indienen. Zij die bedoelde aanvrage reeds inzonden. hetzij rechtstreeks aan de Buitengewone Pensioenraad. hetzy via de Stichting 1940—1945 en aah wie per briefkaart bericht van ont- vangst is gezonden, behoeven mo- menteel ter zake niets meer te doen. Zij. die menen in aanmefking te komen voor buitengewoon pensioen en deZe briefkaart niet hebben ont- vangen, behoren ten spoedigste, doch in ieder geval voor 29 Sep tember a s. een aanvraag om pen sioen in te dienen bij de Buiten gewone Pensioenraad. Mijnhardt's Zen u wtabletten helpen U er overheen. Bij beschikking van de Minister van Justitie is een op het terrein der Rykswerkinrichtingen Veenhui- zen gelaouwd kamp aangewezen als strafmnchting voor de tenuitvoer- Tegging van gevangenisstraffen, op- gelegd aan de z.g. ,,IndiC-deserteurs onder de naam van ..Strafgevange- nis Bankenbosch" te Veenhuizen, en sikkelembleem erop had beves- tigd. De agent had het vlaggetje in beslag genomen. De ambtenaar van het O. M. was van mening, dat de jongeman het uniformverbod had overtreden door- dat hij „een opzichtig ortderschei- dingsteken had gevoerd, dat de uit- drukking was van 'n bepaald staat- kundig streven," in dit geval het commumstische streven, De jonge man had tegenover de verbalisant toegegeven, iat hij het vlaggetje had gekocht om anderen te tonen, dat hij instemde met de commums tische ideen. De ambtenaar van het O.M, eiste en geldboete van f 1.25 subs, vijf dagen hechtenis. De verdediger ging utfvoerig de bedoeling van het uniformverb'od na. Verdachte had een vlaggetje van de USSR op zijn fiets, zoals anderen een Frans of een Engels of een Amerikaans vlaggetje voeren. Hij vroeg vrijspraak, omdat van op- zichtigheid .gen sprake was, of ont. slag van rechtsvervolging. aange- zien geen bepaald nolitiek streven tot uiting is gebracht. De kantonrechter zal op 22 Sep tember uitspraak doen. Met ingang van 1 October zal er in Nederland een landelijke theater- Courant gaan Verschijnen, die de toneel-agenda van alle plaatsen zal bevatten en waarin de gegevens van de- op te voeren stukken te vinden zullen zijn. Verder wordt het blad aangevuld met nieuws over artisten en toneel-schrijvers. terwijl het ge- heel aantrekkelijk wordt gemaakt door foto-materiaal. Ook belangrijk buitenlands nieuws op toneelgebied zal de aandacht hebben. Het ligt in de bedoeling van de uitgevers. het blad tegen een zeer lage prijs te verspreiden en zo mogelijk weke- lijks uit te komen. De redaetie is in handen van Ed. Hoornik en C, I Nicolai. Op het congres van de Nederland se Middenstandsbond te Haarlem, verscheen aan het begin van de middagvergadenng de mimster van economische zaken prof, v d. Brink in de vergaderzaal, waar hy werd i welkom geheten door de bondsyoor- zitter de heer L. de Groot. Even later arriveerde Z.K.H. Prms Bern ard die ontvangen werd door de heer B W. Lasschuit, de voorzitter van de Haarlemse handelsvereniging Toen mr. Castleton Knight, do producer van de kleurenfilm der Olympische Spelen ..Glory of Sports", de man, die ook „De Slag om Arnhem" vervaardigde, uit het toestel van de Britsh European Air ways stapte, had hij in ziin hand een toorts, die wordt overhandigd aan alle athleten, die het Qlympisch vuur van Athene naar Londen heb- ben helpen meedragen. Ook mr. Castleton Knight heeft een derge- lijke toorts gekregen voor zijn by- zondere prestaties bij het verfilmen Van de Spelen. Hij zal de toorst echter met be- houden. Mr. Castleton Knight, die een bijzondere voorliefde heeft voor Nederland, speciaal na zijn opna- men van het heldenepos van Arn hem, heeft besloten de toorts aan wat hij noemt, Neerlands sportko- ningin te geven, Fanny Blankers- Koen. Doch zijn mond viel open, toen hem werd verteld, dat Fahny precies eelt kwartier voor zijn aan- komst vertrokken was met een Fins toestel naar Helsinki. „Dan is zij mij weer te snel af geweest", zei hij l&chend, en besloot dan de toorts te overhandigen aan Aad van Leeuwen die na de terugkeer van het echt- paar Blankers deze op zijn beurt aan Fanny zal overhandigen. Dr. Herbert Evatt, de plaatsver- vangende minister president eh mi nister van Buitenlandse Zaken van Australia, had Woensdag een onder- houd met minister-president W. Drees en daarna met de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker. De Belgische regering heeft aan de dirigent mr. Joh. den Hertog, die het komend seizoen de leiding zou hebben van het orkest van de Koninklijke Vlaamse opera te Ant- werpen. een arbeidsVergunning ge- weigerd. ..omdat het aantal Belgi sche dlrisenten voldoende is en het niet nodig is deze betrekking aan een vreemdeling te geven". Uit protest wil men nu de opera gesloten houden indien het betrok ken ministerie niet op zijn beslis- sing terugkomt. De beroepsverenigingen van Bel- gie en buitenlandse verzekerings- ondernemingen hebben prof. Pic- card Voor diens vertrek naar de golf van Guinea, waar hij diepzee-on- derzoekingen zal verrichten, een gratis levensverzekering van 1.600.000 Belgische francs aangeboden. Volgens een verklaring van het Amerikaans militair bestuur te Ber- lijn zou Alfred MuCckenberger, hoofd van de steenkolenvoorziening van Berlijn, die 20 Augustus door de Sovjets werd gearresteerd we- gens ..sabotage van de steenkool- voorziening van Berlijn", in het ge- heim door een SOVjet-Russisch mi litair gerechtshof worden berecht. iVlueckenberger werd in zijn kan- toor gearresteerd, nadat hij een Sov- jet-Russisch ontslagbevel in de wind had geslagen. Zijn ontslag was niet erkend door het militair be stuur van Engeland, de V.S. en Frankryk of door de gemeente- autoriteiten. Een Amerikaans verzoek, dat een Amerikaanse of Engelse waarnemer het proces mag bijwonen, is afge- wezen. In Australie Wordt een Neder landse delegatie verWacht voor be- sprekingen Over de regeling der 204, 206 vlees schulden die ontstaan zijn door het 205 vlees huisvesten van Nederlandse troepen in Australie tijdens de oorlog en door de verkoop van Australische uitrusting in Nederlands-Indie na de oorlog. Naar Verluidt beloopt de SChuld 10 tot 20 fhilliOen Australi sche ponden t8 tot 16 millioen pond sterling), De Daily Telegraph SChat, dat 40 vliegtuigen Van Engeland nftar het Midden-Oostefi Zijn gevlogeh in strijd met de wapenstilStandsoVer- eenkomst in PaleStina. Ongeveer een derde van deze vliegtuigen is van vliegvelden in Engeland verdwe- nen. De rest is het land Uitgegaan „op uitvoerverguhningen voor lan den in Europa". Dr. Beel is gisteren te Batavia aangdkomen. Hij werd verwelkomd door Raden Abdoelkadir, de heer Neher. Luit.-Generaal Spoor en vele militaire en burgerlijke autoritei- ten. De opvarenden van het m.s, „Si- bajak", dat met troepen op weg is naar Nederland. kunnen in Port- Said post ontvangen, rrtits deze uiterlijk 22 Sept. a.s. in de brieven- bussen wordt gedaan. Het s.s. ..Waterman" vertrekt 17 September a.s. met troepen aan boord van Rotterdam naar Indie, Wil men, dat de opvarenden in Port-Said post ontvangen, dan mqet deze uiterlijk op 19 Sept. in de brie- venbussen zijn gedaan. Voor uitrei- king asnkomst in Batavia dient zij uiterlijk 3 Oct. gepost te zijn, De Stichting voor Hoger Onder- wijs in de actu£le Wetenschappen, welke is toegelaten tot het vestigen van twee bijzondere leerstoelen aan de Gemeente Universltelt van Am sterdam, heeft benoemd tot bijZon- der Hoogleraar in de actuariele leer der Levensverzekering, dr. J. En- gelfriet te Arnhem en tot bijzonder Hoogleraar in de ActuariCle leer der Sociale Verzekering dr. C. Cam- pagne te Baarn. Voor het tijdvak Van 19 September t.m. 9 October zijn do volgende bonnen voor vlees aangewezen: iDO gram vlees 300 gram vlefes Voor het tijdvak van 19 September t.m. 2 October zijn van de tabaks- en versnaoeringenkaarten cnz. QA, qc 808 aangewezen de bonneh: 463, 107 tahak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak BoVengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 Sept. worden gebruikt. Be niet-aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden Vernietigd. Bij de Rijkspostspaarbank en de spaarbanken, asngesloten bij de Nederl. Spaarbankbond. werd In do maand Augustus 1&48 in tota&l in- gelegd f50,25 millioen en bpge- vraagd f52.69 millioen, waarmede de gezamenlijke inleg en de geza- meniijke terugbetaiing over de eer ste acht maanden van dit jaar een noogte bereikten van f426,15 resp. f509.85 millioen. Over deze periode Vah 2/3 jfear werd dus t83,70 mil lioen meer terugbetaald dan inge- legd, welk bedrag reeds ruim twee- maal Zo hoog is als het nadelige spaarsaldo over geheel 1947 ad 139.20 millioen Volledigheidshalve vermeldcn wij, dat de Augustuscijfers van de Ned, Spaarbankbond voor het eerst se- dert Februari 1948 weer een hogere inleg dan opVraging Vertonen. ROME, 15 Sept. (A.P.) Het con- servatieve blad II Tempo meldt uit Triest, dat volgens Welingelichte kringen in Triest in Joego-SlaviS „ernstige ongeregeldheden" zijn uit- gebroken tussen aanhangers van Tito en aanhangers van de Komin- forrn. In het bericht wordt gezegd, dat de politie ge&choten heeft op „m&s- sa's demonstranten" in Duba, Bo- rika en Sokolowitsj, waarbij „tal- rijke" mensen gedood en gewohd werden. Ook in Zagreb zouden protest- demonetraties tegen maarschalk Tito gehouden zijn. Verder zouden de mensen in ,,de concentratiekampen te Novisad en Sonbor in opstand gekomen zijn". Duizenden inwoners Van Bayeux hebben langs de bevrijdingsfakkel gedefileerd .die is opgesteld ih het gemeehtehuis van dit stadje, dat in 1944 het eerst bevrijd werd. Men heeft het symbolisChe bevrijdings- vuur opgesteld in een soort van Chapelle Ardente, een stemmige met kransen en Nederlandse vlag- gen versierde kamer met in het midden door bloemen omgeven het hoog-brandende bevrijdingsvuur, dat dag en nacht bewaakt wordt door oud-strijders uit de wereldbrand 1940—1944. Op uitnodiging van de burgemeester van Aromanche heo- ben Nederlandse gasten een tocht gemaakt langs dat deel van de Nor- mandische kust, waar in 1944 de strijd om de bevrijding van West Europa begon. Speciaal de indertyd bekend geworden oorlogsterreinen werden bezocht. \»1SSCH1EN, rnisschien ook niet, hebt u dezer dagen in uw krant tevergeejs uitgezien naar Marcus. Hij heeft u inder- daad enkele keren in de steek gelaten. Op een zoekplaatje was hij niet te vinden. Hij was er eenvoudig niet. Moet hij zijn wegblijven bij u verder nog rechtvaardigen? Of was u wel- licht blij, dit geluid nu eens een paar dagen niet te horen? Maar hier is hij dan weer, lezers. Zwijgen is op zijn tijd Ook wei eens goed. Maar het dagelyk.se praatje in de krant hervat - ar eas nu weer met nieuwe moed. Vindt u het goed, lezer? MARCUS Het Britse ministerie van burger- luchtvaart heeft bekend gemaakt, dat passagiers- en vrachtvliegtuigen die, clandestiene vluchten naar En geland ondernemen in het vervolg kunnen worden vastgehouden op de vliegvelden waar zij in Engeland landen. Onlangs vloog de Zuid-Afrikaan- se luchtvaartmaatschappij Mercury Airways" Verscheidene vliegtuigen naar en Uit Engeland in strijd met een bepaling in de Engelse wet op de burgerluchtvaart. waarbij het monopolie op de Zuid-Afrikaanse route aan Britse staatsmaatschap- pijen gegeven is. De plechtlghedeh te Oosterbeek op 16 en 17 September ter gelegen heid van de herdenking van de slag om Arnhem en Oosterbeek zal o.m. biigewoond worden door brigadier P H. W. Hicks. C.B.E.. D.S.O.U:C: Namens de Britse ambassadeur in Nederland, die thans in Engeland vertoeft. zal de heer Berkeley Gage, Counsellor of His Majesty's Embas sy en Charge d'Affaires de plechtig heid op de begraafplaats bijwonen. Do heer Gage zal vergezeld WorSeh door de militaire attache colonel R, A. G. Bingley, D.S.O.. O.B.E. en door group captain J. Heber-Percy, de Britse luchtvaarts-attache. Deze laatste zal tevens de speciale voor- stelling te Arnhem van de Olympi sche film ten bate van het Airborne tonds bijwonen. Hyderabad is de grootste van de Indische staten en vorstendommen, welke tezamen de dominions Hin- doestan en Pakistan vormen. Zyn oppervlakte bedraagt 82.698 vier- kante mijlen, waardoor het dus gro- ter is dan Engeland en Schotland. In 1941 bedroeg de bevolking 16 368.534. Daarvan telde de hoofd- stad 739.159 zielen. Hyderabad wordt eeregeerd door een Nizam, wiens vermogen op een bedrag van vier milliard gulden gesChat wordt Deze Nizam is Mohammedaan, hoewel 80 pet. van zijn Volk Hindoe is. Het land is hoofdzakelijk een landbouwstaat en 56 pet. van de bevolking is er dan ook werkzaam in de landbouw. De voornaamSte delfstof van Hyderabad is kolen. Het land exporteert hoofdzakelijk katoen, oliezaden, huiden en pro- ducten van huisnijverheid. Hydera bad heeft zijn eigen munteenheid en telt momenteel 639 grote mdus- triele ondernemingen, Wat zijn politiek betreft, heeft de Nizam steeds geweigerd om zich aan te sluiten bij Hmdoestan zo als dit dominion eiste. Verder hield de Nizam er een Mohammedaanse militie op na en deze militie is een van de directe oorzaken van het conflict geworden. Hindoestan eiste namelijk in een ultimatum o.a. een verbod van deze militie en dit ulti matum werd door de Nizam ver- worpen, zodat de troepen van Hm doestan in de morgen van de 136 September de grenzen van Hydera bad overschreden. ijzer If veenkool spooflijn K0PBA HINDOESTAN PAKISTAN CALCUTTA Heel voor- zichtig legde Ole de spons tegen de gehavende huid en al gauw zag hij dat de lauwe afwassing het arme dier goed deed. Daarna bracht hij er geneZende zalf op met behulp van een Wat. In het eerst sloeg Jun ker angstig een paar maal achter- uit, maar Ole sprak hem geruststel- lend toe en ten laatste bleef 't dier Stil staan. Ole ging languit op Zijn rug onder het paard liggen om de zalf op de goede plaats aan te kun nen brengen. Hij wist dat het ge- vaarlijk was, wat hij deed, maar hij Wist ook dat het de moeite waard was, een verstandig paard te tonen, dat je vertrouwen in hem stdlde. Een paar maal sprong Junker hoog op; Jdrgen uitte een verschrik- te kreet. maar Junker raakte Ole niet, tot hij ten slotte doodstil bleef staan, het hoofd gebogen, als volg de hij iedere beweging. Net toen le klaar was. kwam Dorte hem vragen of hij boven wil de komen. „Hoe je goed, ouwe jon- gen tot morgen," zei Ole. Junker tot afscheid een vriendschappelyk kiapje op de hals gevend. HOOFDSTUK IX Zacht trad Ole het ziekenvertrek binnen. Munk was nu wakker en helder van geest; hy zat door kus- sens gesteund, oVereind in bed. Uie was bij het sterven van zijn moe- der tegenwoordig geweest, hij her- kende de tekenen van de naderende dood en zag dadelijk dat deze zyn schaduw reeds over Munks trekken had gelegd. Toch leefden diens ogen nog met een wonderlijke kracht, hij richtte zijn blik onmiddellijk op ole- j,» ..Vader heeft naar je gevraagd fluisterde Bente en gaf Ole een te- ken, dichterbij te komen. Ole be greep dat Munk zijn hand vast wil de houden en dat hij iets wilde zeggen, maar niet kon. Hij wist wat de angstige uitdrukking in de ogen van de stervende man betekende en boog zich diep over hem heen, ter wijl hij zijn hand nam. Het is alles in orde", zei hij luid, scherp articulerend. Alsof hij Munks gedachten kon lezen, haalde hy net ftuk van de notaris uit zyn zak en las hem de inhoud voor. Daarna gat hii hem het document. Waarschyn- ik zou Munk niet meer in staat zijn om te lezen. maar ongetwijfeld kende hij Frandsens handtekemng. Munks ogen schitterden van _vol- doening, hij knikte en fluisterde. Ze krijgen het niet, ze krijgen let niet" Hoewel da woorden nau- welijks te horen waren. ging er toch grote kracht oH -Houd haar -g. versta je" fluisterde hy. 01 aanziend, „en hem ook. Ze mogen niet" De laatste woorden sprak hy duidelijk uit. Ole kon aan hem zien dat hij zelf meende, dat hij nog schreeuwde. Zijn ogen vlamden, zijn woede en verontwaardigmg hadden de overhand. Even sloot hij de ogen en toen hij ze weer opsloeg, was de uitdruk king op zijn gelaat een geheel an dere Eerst zag hii Ole aan en daar- na Bente. zijn blik bleef op haar rusten vol oneindige tederheid. Bente kwam bij Ole staan, die zijn arm om haar schouder sloeg. Nu gleed er een glimlach over Munks trekken en liet hij zich onderuit in de kussens zakken. Een paar maal bewoog hij tastend de handen. tot Bente. die voelde wat hij wilde, hem hielp de handen te vouwen. Stil bleef hij liggen. met gesloten ogen. de lippen bewegend alsof hy bad. Gejaagd ging zijn borst op en neer; maar geen kermen of steunen kwam over zijn lippen en hij had het niet benauwd. Nog eenmaal sloeg hij de ogen qp en keek de kamer. rond, tot zyn blik rust vond bij Bente. Ze lag voor zijn bed geknield en had haai handen om die van haar vader ge- t. VoUwen Munk wierp zijn dochter een laatste blik toe, waarbij Ole zich verwonderde over de bijna bovehaardse liefde, die in zijn ogen blonk. Slechts kort duurde het, en daarop lag hij stil, onbeweeglijk stil en het was niet te zien of hij nog acfern haglde. Bente bleef hem strak aankijkem alsof ze zo de dood weg wilde houden. De Stervende toonde generlei zichtbare sporen van doodsstrijd; maar de loodgrauwe bleekheid van de dood had reeds zijn gelaat ge- kieurd, de lynen van de schedel traden sterk naar voren en deden hem geheel veranderen. Zijn uiter lijk had niets afstotends of angstaan jagends, doch getuigde van een verheven rust en majesteit. Zonder dat Ole het gemerkt had was de dokter Binnen gekomen er had zich over het bed gebogen. ..Nu is hij dood", zei hij zacht zijn hand Op Munks Voorhoofd leg gend. Een ogenblik was het heel stil in het grote vertrek, waar alien diep onder de indruk, zwijgend bij- een stonden. Tante Stance stond aan het voeteneinde, haar grove gelaat vertrokken van smart. Bente begroef het hoofd in de kussens ert snikte het uit: terwille van haar vader had ze haar traneh ingehouden; maar thans was het gedaan met haar zelfbeheersing. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3