Voor Alkmaaren omgeving DE WERELD van vandaag WIL HATTA MET MOSKOU SAMENWERKEN? Vrijheidsideaal dient beschermd te worden tegen communisme Staat van beleg in Soerakarta Commandant? December-divisie van functie ontheven Wereldgevaar van communisme wordt eindelijk ingezien Intussen braken opriieuw ongeregeldheden los I Koersverandering ten opzichte van bepaalde werelddelen Hoe Frankrijk wil bezuinigen Amerika en Roemenie Tegenstellingeif tussen landmacht en Indiscb leger Slagers willen: Amerika onderkent het nu in Z.O.-Azie Truman bespreekt Berlijnse crisis Wat wil Hatta? Het persbureau Antara meldt, dat voor Soera karta de staat van beleg is afgekondigd. VIER LEDEN VAN V.S.- LEGATIE TERUGGEROEPEN Ceen immigratie meet voor Zuid-Afrika? Nederlandse visie ap de rede van Bevin Terugkerende militairen Ceen audientie De onrust in de Republiek Ruim f 24.000.- uit pakket gestolen Voor en tegen Generaal de Gaulle Nieuuu Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; f 1-30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Daqblad Buiten God is A aki rtmriQUinn neraens veilig VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1948 nergens veilig (Vondel) 44e JAARGANG - NUMMER 11364 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HO0RNDraafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE ALGEMENE TOESTAND in de wereld is llesbehalve rooskleu- rig. Drie jaar na de oorlog lezen we nog niets dan strijd: in China, in Falestina, in Malakka, in Indie, in India, in Griekenland, om nu dan van de geestelfjke strijd, de steeds heviger wordende kerkver- volging in Oosteljjke landen, maar te zwjjgen! Het communisme wordt nu in zijn verschillende vormen als een wereldgevaar on- derkend. Mogen de ogen van de wereld geopend blijven. Maar- schaik Montgomery wil in Londen blijven, om te werken aan de Engelse defensieptannen. Die plan- nen, zo is gezegd, behoeven drin- gend uitwerking. De wereld houdt het oog eveneens gericht op de Berlijnse kwestie. BERLIJN. Volgens een Duits- Russiscn Diad „zaiae kwestie met aan ae Panjse Assembiee worden voorgeiegd. zuj gaat, meent deze Russiscne stem, siechts de viei Kussiscde stem, siechts de vier mo- gendheden aan! De drie westeiijke DE REPUBLIKEINSE minister-president Mohamed Hatta heeft in zijn antwoordrede op de debatten in het werkcomite van het voorlopige republikeinse werkcomite verklaard, dat hij de inzich- ten van die leden, die meenden, dat de republikeinse anU-impe- rialistische politiek in aanmerking genomen, de republikeinse regering natuurlijkerwijze dient somen te gaan met de anti-im^- rialistische groepen en dat Sovjet-Rusland de exponent is van de verdediging der vrijheid voor kolomale landen, gebaseerd op de eigen ideologie dier landen, ondersteunde. Hi] wees er voorts dat de geschiedenis van Sovjet-Rusland een „zigzagliin te gaf in overeenstemming met de door Soviet-Rusland zeli op. zien ontmoette moeilijkheden. Verder wees Hatta nog op het succes de Sovjet-Unie „dankzij haar supremahe en politieke kracht van IN EEN ARTIKEL over de „leer van Bevin", inzake de bestrijding van het communisme, waar dit zich voordoet, schrijft de New York Times van gisteren, dat de nieuwe Britse politiek ophelde- ring vereist om misverstand uit de weg te ruimen en om te voor- komen, dat deze politiek door communistische propaganda wordt misbruikt. De leer van Truman en die van Bevin eisen beiden bestrijding van de poginyen om een totalitair regime aan vol- keren op te leggen. doch waar de leer van Truman in de eerste plaats van toe,oassing is op vrije naties, zoals Griekenland, geldt de leer van Bevin in eerste instantie voor het °pkomen^°™™ nisme in Oost-Azie, in het bijzonder in Malakka en andere nog onafhankelijke gebieden. VOORLOPIG ONDERHANDE- LINGEN MET NEDERLAND mogendheden zuilen nog eens aan- drmgen op een antwoord van het Kremlin en zij hopen dat nu lviaan" dag uiterlijk te krygen. Anders worden de onderhandenngen als ge- eindigd beschouwd. FRANKRIJK. De nieuwe rege ring schijnt nu ernst te willen ma- ken met de bezuiniging, waarvoor plannen zijn ingediend. Voorlopig belopen deze 23 millioen. Nieuwe belastingen zijn ontworpen tot een bedrag van 82 milliard. De prijzen stijgen formidabel, en hoe zal het met de lonen gaan? In de arbei- dende wereld is de onrust groot en de toestand, die vergeleken wordt met die van 1925, is een welkome aanleiding voor de bekende vissers in troebel water, om onlusten uit te lokken. Stakingen duren voort en breiden zich uit. GRIEKENLAND. Ook deze be- langrijke schakel in de wereldpoli- tiek blijft een haard van onrust. Er worden successen gemeld van de guerillatroepen en Athene erkent de overwinningen van de troepen van Markos. De rebellen zuilen zich thans tot de U.N.O. wenden met voorstellen inzake vredes-onderhan- delingen en „herstel van de demo cratic in Griekenland"! HAIDERABAD. Van de zijde van India wordt vooruitgang van deze troepen in Haiderabad gemeld, De zaak is nu bij de Veiligheids- raad aanhangig. De strijd in India heeft spanning en paniek verwekt in Goa, dat Portugees gebied is Duizenden Hindoes zouden uit Hai derabad vluchten. Intussen heeft de premier van Haiderabad een beroep gedaan op zijn collega van India, om tot wapenstilstand en grootmoedige overeenstemming te komen. De Franse staatssecretaris voor 't budget, Maurice Petsche, heeft op 'n persconferentie medegedeeld, dat premier Queuille besloten heeft alle „onnodige uitgaven" te vermijden. Hij heeft besloten tot de volgende bezuinigingen: 1. 10 milliard francs op militaire credieten. 2. 6 milliard francs op de gena- tionaliseerde industrieen. 3. 4 milliard francs op de open- bare diensten. 4. 3 milliard francs op de we- deropbouw. De nieuwe indirecte belastingen zouden ongeveer 30 milliard op- brengen, de directe belastingen 52 milliard. Petsche zei, dat de huidige crisis erger was dan die van 1925/26 ten dele doordat Frankrijk zijn Ame- rikaanse credieten niet ontdooien kon. Dit laatste achtte hij begrijpe- lijk „Wij kunnen", zei hij, „een na- tie die extra lasten op haar bejas- tingbetalers legt, niet verzoeken ons te helpen, tenzij wij zelf offers bren- gen". Verder verklaarde hij, dat zijn politiek gebaseerd is op het berei- ken van onafhankelijkheid voor ge- heel Indonesie en dat voor het be- reik en hiervan onderhandelingen met de Nederlanders noodzakelijk zijn. Hij zeide, dat het grootste deel van 't Indonesische volk nog steeds voorstander is van de vrijheid voor de gehele archipel en omdat de ge bieden buiten de republiek nog on- der Nederlandse controle staan, die- nen de onderhandeliiigen met de Nederlanders te worden voortgezet, hoewel de besprekingen tijdelijk moesten word#i opgeschort, doordat van Nederlandse zijde bestands- schendingen hadden plaatsgehad. Betreffende de republikeinse eco- nomische betrekkingen zei hij, dat het Barter-systeem" nog kan wor den uitgebreid en verbeterd en hij onthulde, dat handelsovereenkom- sten. zoals onlangs gesloten met de Amerikaan Fox, zouden worden uit gebreid tot andere landen. Hierop aansluitend werd gemeld, dat de republikeinse minister van financien, Maramis, naar de Ver- enigde Staten is gereisd, voorname- lijk om de buitenlandse financiele positie van de republiek te inspec- teren en te regelen. Gevechten en stakingen Voor het hoofdkwartier van de Pesindo te Solo zijn schernrutselin- gen uitgebroken, nie nieuwe ge- vechten tot gevolg hadden, welke van voor middernacht tot zonsop- gang dpurden. O.m. vonden gevech ten plaats op het station. De incidenten zijn begonnen met geweerschoten voor het hoofdkwar tier van de pro-communistische jeugdbeweging der ..Pesindo" en ae gevechten hebben zich later tot de gehele stad uitgebreid. Uit Tjepoe kwamen voorts be- richten uit republikeinse bron dat op het olieveld aldaar een staking is uitgebroken, die zich uitbreidde tot de gas-, post- en telegraafbe- drijven en de dienst van het bos- beheer. Tjepoe is de tweede plaats in ae republiek, waar een staking van ernstige aard is uitgebroken, scdnrt de Sobsi zich aansloot bij de PK1. Maandag j.l. staakten 600 arbeiders te Madioen, waardoor de water- toevoer in deze stad werd stopgezet, Het anti-communistisch communique Een woordvoerder van het mini- sterie van overzeese gebiedsdelen verklaarde ten aanzien van het de- zer dagen verstrekte anti-commu- nistische communique dat het on- juist zou zijn, de in dat communi que bedoelde maatregelen te zien als gericht tegen de republikeinse regering. Siechts de communistsche infiltraties en de door het commu nisme gesteunde en op touw gezette illegale activiteiten willen wij met wettige middelen bestrijden, De be doelde maatregelen hebben uitslui- tend betrekking op de onder Neder- lands gezag staande gebieden. Bij de vanuit republikeins gebied ge- leide subsersieve communistische acties, welke steeds toenemen, is het streven altijd gericht op omverwer- ping of tenminste aanranding van het gevestigde wettige gezag en ont- wrichting van het maatschappelijk en economische leven. In dit verband merkte de woord voerder op, dat de rede van Moeso hieromtrent niets aan duidelijkheid te wensen overlaat. Zuiveringsaetaes In de omgeving van Boemiajoe, 'n plaatsje even voorbij Perwokerto, aan de spoorlijn naar Tegal, waren gedurende de laatste weken ver- scheidene sterke benden ge'infil- treerd van de andere zijde van de status quolijn. Naar schattmg be- droeg de sterkte van deze benden ongeveer 1000 man. Zij bleken de beschikking te hebben over auto- matische wapens, terwijl zelfs een aantal mortieren werd gehoord. De strijd in het Heilige Land tussen Joden en Arabieren is, on danks de wapenstilstand, nog steeds gaande. Dan hier, dan daar, laaien de gevechten op kleine schaal weer op en beide partijen houden emstig rekening met nieuwe en grotere vijandelijkheden. De wegversperringen in de omgeving van Jeruzalem worden voor alle eventualiteiten zwaar bewaakt. In de nacht van 6 op 7 Sept. kwamen deze benden in contact met een Nederlandse patrouille. De volgende dag moest met steun van artillerie en Auster-verken- ningsvliegtuigen een actie tegen deze concentratie worden ingezet, waarna de benden in allerlei rich- tingen de vlucht namen. De verliezen, die de benden daar- bij hebben geleden, belopen tussen 100 en 150 man, Aan Nederlandse zijde sneuvelde een man, terwijl een man wordt vermist. (De stad Soerakarta is residentie van twee vorstendommen, namelijk van de Soesoehoenan van Solo en van de Mangkoenegara en ligt on geveer 60 km van Djogja. Naar schatting heeft de stad Soerakarta 35000 inwoners.) Het ministerie van buitenlandse zaken der V. S. heeft bekend ge- maakt, dat het voldaan heeft aan een verzoek van de Roemeense re gering om vier leden van de Ame- rikaanse legatie te Boekarest terug te roepen, tegelijkertijd echter ont- kent het ministerie, dat deze per- sonen foto's zouden hebben^opge- nomen in „verboden gebied". Generaal Smuts de leider van cle oppositie in Zuid-Afrika, eiste vandaag van de regering-Malan op- heldering inzake het immigratiebe- ieid „Naar het uiterlijk te oorde- ien lijkt het er op, dat het scherm over dit land gaat vallen en er geen verdere immigratie meer zal plaats vinden", zei Smuts. Smuts ko'n zich voor Zuid-Afrika geen groter schade voorstellen op deze trap van zijn ontwikkeling dan indien deze politiek wordt uit- gevoerd. V Warschau herstelt zich. De Poolse hooidstad heeft zwaar onder de slagen van de oorlog geleden en grote gedeelten van de stad liggen nog in puin. Reeds is men op verscheiden plaatsen met de wederopbouw begonnen, maar vele winkeliers zijn nog verplicht htyr zaken in de open lucht af te doen. Gisteravond arriveerde met het lijntoestel van de KLM de „Roer- mond", de voormalige bevelheb- ber der 7 December divisie en gewezen territoriaal bevelhebber op West Java, de generaal-majoor H. J. J. M. Durst Britt. Generaal- majoor Diirst Britt is .twee September door de lege iman- dant generaal Spoor ont. -n van zijn commando over de 7 Decem ber Divisie en van zijn functie als territoriaal bevelhebber. Hij werd vervangen door de generaal-maj. van het KNIL E. Engles. Bij aankomst vertelde generaal- majoor Diirst Britt, dat hij zeer verontwaardigd was over de berich- ten in sommige bladen in Nederland en Indonesie als zouden de soldaten van de 7 December divisie op on- bevredigde wijze hun taak op West Java vervullen. Hij noemde hen uit- stekende soldaten, die prachtig werk verrichten. Hun goede naam zou hij in Nederland met kracht verdedigen. Op onze Vraag, of zich naar aanleiding van de bovenver- melde commandowisseling ernstige ongeregeldheden hadden voorgedaan tussen soldaten van de koninklijke landmacht en het koninklijke Ne- derlands Indisch leger, waarover geruchten de ronde deden, ant- woordde de Generaal bevestigend, Zijn aftreden, die naar hij mede- deelde te wijten was aan contro- verse tussen de K.L. en het K.N.I.L. had kwaad bloed gezet bij zijn sol daten. Hij had hen echter aange- spoord de zaak van het vaderland te stellen boven zijn persoonlijke belangen en gezegd dat hij van zijn soldaten verwachtte, dat zij evenals vroeger hun plicht zouden vervul- len. De generaal verklaarde siechts matig tevreden te zijn over de hui- In welingelichte kringen te 's-Gra- venhage gelooft men, dat de Neder landse regering een nauwkeurig onderzoek voorstaat van de voor stellen voor de vorming van een West-Europees parlement. Ernest Bevin, de Engelse minister van buitenlandse zaken, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat dergelijke voorstellen „geen ogenblik de proef van een onderzoek zuilen doorstaan". Naar aanleiding van Bevin's ver- klaring, dat men geen dak op een onvoltooid gebouw moet zetten, wordt in deze kringen gezegd, dat „het architectonisch bezien verstan- dig zou kunnen zijn de toekomstige bouw van het dak te bestuderen, terwijl men nog aan het huis bezig is. Het zou zelfs verstandig kunnen zijn de onderdelen van het dak van te voren gereed te maken". Men neemt aan, dat de Neder landse regering de voorstellen niet zal afwijzen of goedkeuren, doch hun bruikbaarheid zal onderzoeken. dige politieke toestand in Deze situatie weet hij aan de „tac- tiek van het eeuwige praten". Hij vreesde, dat de offers, die zijn divi sie gebracht heeft de divisie telt meer dan 300 gesneuvelden wel- licht tevergeefs gebracht waren. De generaal, die zeer geliefd was bij de troep, is bij zijn afscheid hartstochtelijk toegejuicht. Vanaf de oprichting van de 7 December Di visie was Generaal Durst Britt haar bevelhebber. O De Britse admiraliteit heeft be kend gemaakt, dat koning Frederik van Denemarken de ere-titel is ver- leend van admiraal van de Britse vloot. Deze onderscheiding vait samen met de plechtige opening van de Britse tentoonstelling in Kopen- hagen en het bezoek aan Kopen- hagen van het Britse depotschip voor duikboten de Maidstone en 8 duikboten Het ministerie protesteert tegen het feit, dat betrokkenen zeventien uur lang zijn vastgehouden en daar- bij onderworpen werden aan scher- pe verhoren, alsmede aan ..bedriegc- lijke kunstgrepen" die gediend zou den hebben om te trachten een be- wijsvoering te leveren. De betrokken employes zi]n vol gens de Roemeense regering in ae havenstad Giurgiu „op heterdaad beHet' ministerie van buitenlandse zaken der VS. geeft toe, dat drie der vier employes bij het P,aatf- grijpen van het incident in het be- zit waren van camera's, maar ont- kent dat er foto's gemaakt werden De reeds opgenomen foto s wen zeVen in getal, bijv. van een boer bij een ossenwagen, een bron enz Het ministerie is van oordeel, dat de employe's niet zijn behandeld met de beleefdheid, die zulke per- Indonesie. ^onen mogen verwachten en acht t onvergefelijk", dat de Roemeense autoriteiten hen gedetineerd hebben en hun bovendien „gedurende de eerste zestien uren van de hechte- nis" geen voedsel of water hebben willen geven. Op 24 September a.s. zuilen met het troepentransportschip „Zuider- kruis", vermoedelijke aankomst Rot terdam, onderstaande militairen uit Indie terugkeren: E. J. Schouten, Koepoortsweg 20, Hoorn. W. L. M. van Berkum, Nieuwsteeg 23, Hoorn. P. J. Buis, Dijkweg 521, Andijk. J. A. Vlaar, Horn 38, Andijk. J. Groot, Mo- lijweg 104, Enkhuizen. J. Hansen, 66, Schellinkhout. Deze opgave werd verstrekt door het Streeksecretariaat van de Demo- bilisatieraad, gevestigd te Hoorn, Pakhuisstraat 79, Telefoon 4110. Het blad verzekert, dat deze aan- gelegenheid geheel verweven is met I het koloniale probleem zelf. De Verenigde Staten, die zelf tot stand zijn gekomen door een revolutie, hebben altijd het standpunt ingeno- men, dat afhankelijke gebieden, die riin ziin voor zelfbestuur, het recht hebben voor hun onafhankelijkheid te strijden. Waar een dergeli]ke striid de werkelijke uitdrukkin„ van de volkswil, kan deze met voor- biigegaan worden op gronden, deze strijd een communistisch corn- plot is Doch de strijd van een volk voor vrijheid is een geheel andere aangelegenheid dan de pogingen tan communistische regeringen om grieven te gebruiken om een afhan- kelijk volk te onderwerpen aan het centrum van de communistische rnarht in Moskou en het volk aat strijdt voor zijn vrijheid, werktuig te iaten worden van een commun s^ tische samenzwering, of het een communistisch leiderschap te iaten aanvaarden. kennelijk omdat dit hun zaak ten goede kom't O'p punt zijn de Verenigde Staten En geland en alle koloniale mogendhe den het eens, ofschoon zij omtrent andere aspecten van het J^mMe systeem. misschien van .standpunt verschillen. In deze zin ls dc van Bevin gelrjk aan die van Tru man en zal zij de solidanteit van de Westerse wereld versterken tegen ppn nieuwe bedreiging In hetzelfde artikel publiceert het blad de volledige tekst van het Nederlands-Indische commu nique inzake het communisme in 200 GRAM VLEES PER WEEK Onlangs is in de protestvergade rinven van de Algemene Neder landse Slagersbond een motie aan- eenomen strekkende tot de verho- Ifng van het vleesrantsoen tot zes ons per veertien dagen en vrijheid van inkopen door de stagers 1:eiwij een contact-commissie werd De HET MINISTERIE van buitenlandse zaken der V.S. heeft bekend gemaakt, dat de diplomatieke vertegenwoordigers der V.S. in Zuid-Oost-Azie dit jaar bijeen zijn geweest om een studie te maken van en inlichtingen te verzamelen over het probleem der communistische activiteit aldaar. Het ministerie heeft geen ver dere bijzonderheden aangaande zijn inzicht in deze materie wil len geven. Reuter's correspondent, William Hardcastle, verneemt uit ter zake ge'informeerde diplomatieke kringen te Washington, dat men het eens zou moeten zijn met de opvatting van de Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, die gesproken heeft van een „weloverwogen communistisch plan „Niet-officiele maar welingelichte kringen" menen, dat de nieuwe Sowjet-legatie te Bangkok het hoofdkwartier zou kunnen zijn van een .algemene communistische ope- ratie". Uit gezaghebbende kringen ver neemt de correspondent, dat er ver band zou kunnen bestaan tussen de gebeurtenissen in Zuid-Oost-Azie en de oppositie tegen het plan-Marshall van de zijde van het communistisch Informatiebureau, daar „vele der in het plan-Marshall opgenomen lan den een groot deel van hun econo mische onaersteuning ontvangen uit hun bezittingen in Zuid-Oost-Azie De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Marshall, zal de kwestie behandelen met de Neder landse minister van buitenlandse zaken, mr D. U. Stikker. Het ministerie van buitenlandse zaken der V.S. legde er de nadruk op, dat minister Stikker op eigen initiatief naar de Verenigde Staten is gereisd, maar dat hij minister Marshall zou bezoeken, voordat deze naar Parijs vertrekt. Ook zou minis ter Stikker overleg plegen met an dere hoge autoriteiten van het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken. Europese autoriteiten in Washing ton, zo besluit Reuters correspon dent zien in de aankomst van mi nister Stikker en de belangstelling van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken een aanleiding om te hopen, dat „een overwogen politiek der betrokken Europese landen en de Verenigde Staten op korte termijn uitgewerkt zou kun- nen worden ten einde dat, wat als een ernstige bedreiging beschouwd wordt, te kunnen aangrijpen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 21 en Woensdag 22 beptember geen audientie verlenen. noemd uit de protesterende slagers- organisaties, welke aan de gestelde eisen kracht zal bijzetten. Deze commissie heelt statuxair aanvaard de vergfideringen vani ge- noemde landelijke bonden te beleg- gen waarin zal worden voorgesteld het'plan der commissie te aanvaar den en aan de minister voor te leg- gin. Dit plan omvat het volgende: le De minister geeft aan de slager de volledige vrijheid van mkoop van het slachtvee. 2e. De mimste wiist een vleesbon aan van 400 gram per 14 dagen, terwijl de slagers zich verplichten deze bon te honoreren tegen door de ITmlsteLva|ja|st: het len verkoopsprijzen; 3e. Naast net vastgestelde rantsoen vanv'^0£ derd gram ontvangen de slagers ae geleeenheid tot vrije verkoop van vfees dat beschikbaar komt door de vrije inkoop tegen lonende prijs. Door deze maatregelen wordtde omvangrijke zwartslachting de wind ,,j, fip zeilen genomen en de even grote huisslachting gereduceerd tot normale verhoudingen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Marshall, heeft Donderdag voor de tweede keer deze week met president Truman geconfereerd over de Berlijnse crisis. Men verwacht, dat dit het laatste onderhoud zal zijn met de president voor het vertrek van Marshall naar Parijs op Zondag. Op het Witte Huis en het min. van buitenlandse zaken weigerde men iets over het onderhoud mede te delen. In gezaghebbende kringen te Was hington verwacht men, dat de -wes- telijke afgezanten in de volgende paar dagen nogmaals een bezoek zuilen brengen aan het Kremlin om van Molotof het Russische antwoord op de vragenlijst, die zij eerder in de week overhandigden, in ont- vangst te nemen. Aan de andere kant houdt men in brede kring re kening met de mogelijkheid, dat de besprekingen de volgende week naar Parijs zuilen worden verlegd, wanneer de ministers van buiten landse zaken der grote vier daar aankomen voor het bijwonen van de bijeenkomst der algemene vergade- ring der V.N. Indonesie en bericht verder, dat Herbert Evatt thans in Nederland de mogelijkheid onderzoekt om de houding van Australie in het Indonesische probleem te herzien. Tot dusver volgde Australie de politiek van begunstiging der re publiek ten koste van de Neder landers. Dit was dan gebaseerd op net principe, dat de Indonesiers altyd in Indonesie zuilen zijn en de Euro- peanen niet. Men meent, dat Austra lie verontrust is door het commu nisme in de republiek en zich op de hoogte wil stellen van de Neder landse bedoelingen, aldus het blad. De correspondent van Aneta te Medan meldt, dat het „volksleger" opstand is gekomen tegen het re publikeinse gezag van N.-Sumatra. Op 10 September is in Tapanoeli (een gebied ten westen van het To- bameer) een „sociale revolutie" uit gebroken. Een onder communisti sche invloed staand volksleger is daarbij in opstand gekomen tegen de T.N.I en het republikeinse ci- viele bes'tuur. In December van het vorig jaar werd te Rotterdam door een agent van politie een 22-jarige man aan- gehouden, op vermoeden van zwarte handel en naar het Hoofd- bureau van politie meegenomen. Bij huiszoeking in zijn woning werd n bedrag van f 17.000 aangetroffen. Het onderzoek wees uit, dat dit be drag het overschot was van f 24.500 dat hij zich op 6 October 1947 uit een aangetekend pakket had toege- eigend, toen hij als tijdelijk amb- tenaar in dienst van de P.T.T. te Rotterdam werkzaam was. Voor de Rotterdamse Rechtbank bekende hij onmiddellijk. De Pre sident, mr. J. van Vollenhoven, laakte het gebrek aan controle bij de P.T.T., dat zulk een misdrijf scheen mogelijk te maken. De Off icier van Justitie eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak 30 September. Bij aankomst van generaal De Gaulle te Bourg d'Oisans, raakten aanhangers en tegenstanders slaags; Ongeveer 200 tegenstanders para- deerden met een rode vlag en een spandoek waarop geschreven stond: „Wij willen de Gaulle niet". In een korte toespraak te Bourg d'Oisans verklaarde de Gaulle te vertrouwen in „een spoedig herstel Oan de binnenlandse- en buiten landse positie van Frankrijk". HET IS NOG NIET duidelijk, wat er nu precies in ons Overzeese Gebiedsdeel, met namen in het ge bied van Sola (Soerakarta) gebeurt. Wei is het duidelijk, dat het niet pluis is. Volgens de laatste berichten zijn de „mcidenten", die zich ernstig ontwikkelen, een gevolg van de spanningen tussen twee communis tische groepen, de Stalinisten en de Troskisten, van elke laatste de heer Tan Malakka, welberucht, de lei der is. Generaal Soederman heeft ver klaard, dat hij met het republikeinse leger zal ingrijpen, ten bate van de republiek, ten bate van de regering Hatta. Of dat nu ook zal zijn ten bate van de Stalin-communisten, dus van Moskou, dat is niet dui delijk. In dit verband kan de vraag ge- steld worden, wat de republikeinse premier, Mohammed Hatta, nu eigenlijk precies wil. Er zijn tegen- strijdige berichten, over een door hem gehouden redevoering, welke de een 'n felle rede tegen het com- munisme noemt, de ander de nadruk legt op zijn pro-Russische verkla- ringen. Misschien moet de oplossing gevonden worden in de verklaring van Hatta, dat de republiek de „zig- zag-lijn" zal volgen. Een beetje zig-zag lijkt het mder- daad. Hatta wil niet de voetstappen van Moskou drukken, maar zich wel aansluiten* bij het imperialisme van Rusland. De republiek volgt een paog T3oq jaanjuoAa aip 'Sa/A uagia een of ander soort communistische zou kunnen zijn, als de „zig-zag-lijn daartoe voert. Ook is het de vraag, hoe sterk de macht en de invloed van Tan Ma lakka nu is. Deze heer is vrijgelaten, omdat Hatta meent. op die manier het anti-communistische, lees anti- Stalinistische front, te versterken, wat het best kan worden genoemd het uitdrijven van de duivel met Beelzebub Een berichtgever liet weten, dat, als het conflict in Soerakarta zich beperkt tot een strijd tussen Stali nisten en Troskisten, het niet zo erg zou zijn, als het lijkt. Tot zulk de- faitisme lenen wij ons liever met. Want daarnaast staat immers de dreiging van de macht van een ge- vaarlijk mens als Moeso, over wie wij gisteren een boekje hebben opengedaan. Het communisme, in zijn verschil lende vormen. is een wereldgevaar, dat nu eindelijk als zodanig onder- kend schijnt te worden. En daar moet, ook in Indonesie, aan vast gehouden worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1