ALKMAARSE WINKELWEEK r AB. HOES DE MIDDENSTAND GEREED Reclame-object en stimulans tot verkoop De betekenis van de winkelweek voor stad en land P VOOR DE MIDDENSTANDER HOOGTEPUNT VAN ACTIVITEIT Middelpunt van agrarisch gebied De Winkelweek- wedstrijd toont U steeds het nieuwste! J J Deelname groter dan ooit PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 17 September 1948 r l'i Een arbeider moge door- gaans vroeger beginnen aan zijn dagtaak, de middenstander is er veel later mee gereed. Hij heeft zijn administratie, zijn distributierompslomp en zijn winkel, die evenals de etalage op z'n tijd extra werk vraagt. De Middenstander leeft voor zijn zaak en daardoor voor zijn gezin; voor het gemeenschaps- leven daarbuiten heeft hij maar weinig tijd beschikbaar dit wreekt zich soms op zijn eigen zaak, want zelfs de vergaderin gen van zijn eigen organisatie bezoekt hij maar matig. De Winkelweek, die na de oorlog steeds in. September wordt gehouden, betekent ech- ter voor de middenstander een hoogtepunt van zijn activiteit. Ter staying van hetgeen wij hierboven beweerden, moge er in dit verband aan herinnerd worden, dat deze Septemberse winkelweek na de oorlog niet begonnen werd op initiatief van de besturen der midden- standsverenigingen zelf, doch door het aanpakkend streven van de enkele jaren geleden gevormde Contactcommissie uit de Middenstand, die echter in de Alkmaarse winkelstand een dankbare klankbodem vond voor haar verheugend initiatief. Hotel-Restaurant London" Jaarprogram J.G. ,,Sint Laureniius" ATTRACTIE MET VELE KANSEN tyEDEROM staat de Alkmaar. HET NATIONAAL HULDEBLIJK Een laatst beroep KLEERMAKERS AB. HOES - STATIONS WEG 16 - ALKMAAR ATELIERS: VOORDAM 1 - TELEF. 4081 V. TOM DE MUNK De kijklustige en koop- grage wandelaar, die in de komende dagen door de stad zal wandelen van de- ene etalage naar de andere, en de ene winkel in, de andere uit, want dat hoort er zeker ook bij, zal zich weinig rekenschap ge ven van het feit, dat aan de voorbereiding van deze win kelweek enorm veel werk heeft vastgezeten. Slechts zij, die in nauw con tact met de organisatoren, of liever gezegd met de organisa- tor, de heer C. W. Keysper, aan de directe voorbereiding hun krachten hebben gegeven, weten wat er verzet moest wor den, alvorens de boel, zoals wij dat in de wandeling plegen te noemen, in kannen en krui- ken was. Een wereld vol betovering smS" YSVU jun' en HSV® Tin* o7]umf f; Da«nk't IjNE MIDDENSTANDER neemt in de samenleving een eigen plaats in; hoewel hij midden in de gemeenschap staat zijn stand vormt het midden van de maatschappelijke samen leving is hij niet de gemeenschapsmens bij uitstek; hij is geen man, die veel vergaderingen bezoekt en in de vertegen- woordigende lichamen zijn middenstanders dun gezaaid. Een en ander is het gevolg van zijn bestaanspositie. De midden- stander, die vooruit wil of soms maar zich slechts wil hand- haven zal zijn hele werkdag aan zijn zaak moeten besteden. Waar de ambtenaar, de man van het vrije beroep en de arbeider om vijf of zes uur zijn dagtaak als geeindigd kan beschouwen, daar heeft de middenstander ook nog een groot gedeelte van de namiddag aan zijn taak te wijden. HET is geen toeval, dat de winkel week gehouden wordt rond de dag, waarop eveneens volgens de September-traditie de jaarlijkse Landbouwtentoonstelling wordt ge houden. Het puikje van de propluc- ten van onze Noordholiandse bodem, producten van iandbouw, veeteelt en tuinbouw, komt dan naar de stad, die sinds eeuwen het middel punt is van een belangrijk agra risch gebied. Zonder dit boeren-achteriand zou Alkmaar een stil en vergeten ste- deke zijn als Edam en Medemblik. En al moge de stad als marktplaats in de loop der jaren als gevolg van niet tegen te houden wijzigingen der omstandigheden aan betekenis heb- ben ingeboet, het is toch gebleven de winkelstad, waar, zoals het de- vies van deze winkelweek zegt, stad en- land elkaar de hand reiken. Zon der het platteland zou Alkmaar een winkelstand hebben ver boven zijn stand en behoeften. Het toenemende verkeer van de laatste decennia was oorzaak, dat Alkmaar als winkelstad in beteke nis toenam. Voor een halve eeuw waren Hekelstraat, Fnidsen, Ach- terdam en Mient het winkelcentrum, doch allengs groeide de behoefte aan grotere, modernere winkels. Tal van woningen in de binnenstad maakten plaats voor moderne win kels. In de Langestraat is er nog slechts een pand, dat tot dusver in de strijd tegen de winkels heeft kunnen stand houden. Ware de oor log er niet geweest, ongetwijfeld zouden meerdere winkelpanden in het stadscentrum zijn verrezen. Nu moest de middenstand zich, als gevolg van de schaarste aan bouwmaterialen, vergenoegen met het moderniseren van bestaande winkelinterieurs en puien; doch het aantal zaken, dat op deze wijze na de oorlog in een nieuw kleed kwam te prijken, is beduidend. DE winkelweek is voor de midden stander een graag-benutte ge legenheid om te getuigen van zijn bemiddelende functie tussen produ- cent en consument; een gelegenheid om te tonen, dat hij zijn plaats waard is in de gemeenschap, waar- in hij een strijd te voeren heeft tegen de verbruikscodperatie ener- zijds en het grootwinkelbedrijf an- derzijds. En ondanks de nog rem- mend-werkende regeringsmaatrege- len, die het gevolg zijn van de na- i oorlogse goederenschaarste, komt hij in de winkelweek graag zo goed mogelijk voor de dag. Men make maar eens een rondgang langs de smaakvol-verzorgde en vrolijk-ver. lichte etalages van de meer dan 200 deelnemers aan deze winkelweek. Heus etaleren, dat kan de Alk maarse winkelier en hij doet op dit punt niet onder voor zijn Amster- damse, noch voor zijn buitenlandse collega's. In de winkelweek toont de middenstand zich op zijn best. Hij wil tonen, dat Alkmaar een winkelstad is, die in alle behoeften kan voorzien En dat is ook zo. Gelukkig begint de Alkmaarse huisvrouw in te zien, dat zij niet naar Amsterdam behoeft te gaan om wat-dan-ook te kopen. Er is hier in alle branches keus genoeg en om koopjes te .halen, is het ook niet meer nodig naar de hoofdstad te gaan. Gaan we de verschillende bran ches na: op het gebied van woning- inrichting telt Alkmaar tal van grote zaken voor iedere beurs; van het eenvoudige tot het meer lu- xueuse kan men in deze winkels vinden; heus, op het gebied van huis-aankleding biedt Alkipaar elk wat wils. tafel tot een lust voor de ogen ma- ken; Ae kunsthandel biedt een grote verscmeidenheid aan smaakvolle voorwerpen, al moet het ons van het hart, dat de Alkmaarse kunst- schilders te weinig gelegenheid wordt geboden, om hun schilderijen e.d. onder de ogen van het publiek te brengen. Zij mogen dan niet tot de middenstand gerekend worden, zij kunnen toch niet leven van het produceren alleen; ook zij moeten verkopen, om te kunnen bestaan. Dat de winkelweek hedenavond officieel ten stadhuize wordt ge- opend, is er het bewjjs van, dat het stadsbestuur een open oog heeft voor de betekenis van de middenstand voor de stedelijke samenleving; moge ook het Alk maarse publiek van zijn grote be- langstelling blijk geven en meer- maien een rondgang maken langs de welvoorziene winkels. Immers: van kijken komt kopen; en daar is tenslotte deze winkelweek om begonnen. HEROPENING Donderdagmiddag vond de her- opening plaats van het bekende cafe-restaurant en hotel ..London" aan het Verdronkenoord, dat dezer dagen een nieuwe eigenaar heeft gekregen. Aan de zaak zelf zijn, be- houdens enkele kleinigheden, wei nig veranderingen aangebracht; wel ligt het in het voornemen van de heer van Ingen Schenau, de nieuwe gerant, om de hotelaccomodatie uit te breiden tot 15 kamers. Ook zijn er plannen om in de toekomst de zaak wat op te vrolijken met een strijkje in de avonduren. De heer W. van Ingen Schenau, die zeven jaar lang in Krommenie een soort- gelijk bedrijf heeft beheerd, komt uit een familie van hotel- en restau- rant-eigenaren. Zo kennen wij b.v. in Leiden hele generaties van Ingen Schenau's, die daar vele gelegen- heden of in pacht 6f in beheer hebben. Waar de nieuwe eigenaar van London" de keuken goed kent, hij is zelf kok en banketbakker, twijfelen wij er niet aan of hij zal zeker in staat zijn, met behulp van het nieuwe personeel dat is aange- worven, de eisen van het Alkmaarse publiek ten voile te bevredigen. Met September is de J. G (de nieuwe naam voor de J.V.G haar derde verenigingsjaar begonnen Het bestuur heeft weer een zeer ge-' varieerd program samengesteld, waarin elk wat wils wordt geboden. Het werkschema vermeldt wekelijk- se clubs en cursussen. 's Maandags repeteert de toneelclub. Dinsdag wordt er handenarbeid en hand- werk gegeven door zeer bevoegde krachten en het is te hopen, dat deze club vooral veel belangstelling mag hebben, daar dit zeer nuttig is voor onze meisjes in haar later leven. Op de Woensdag heeft juffr. Lampen voor de missieclub beslag gelegd en deze club gaat met en- thousiasme voort onder het devies ..Op naar de grote tentoonstelling van 1949" Donderdag zal men weer in de Nieuwstraat de klagende to nen van de mandolines kunnen ho- ren. WAT de kleding betreft goederenschaarste in TIJDENS DE WINKELWEEK, die dit jaar van 17 tot en met 2-5 September zal worden gehouden, zullen de etalages van de deelne- mende winkeliers, het zijn er ruim honderd, op een bijzondere manier aantrekkelijk worden gemaakt voor het publiek, dat eVenals in voor- gaande jaran, zeker in groten getale kennis zal willen nemen van dat- gene, wat de Alkmaarse midden stand te bieden heeft. Zal een rond gang door de stad' op deze dagen zeker haar bekoring hebben, een tocht langs de verlichte en extra- versierde etalages zal voor de vele kijkers, die ongetwijfeld in deze winkelweek ook vele kopA-s zullen zijn, bijzonder attractief zijn door een tweetal wedstrijden, een die bfiiten en een die in de winkels moet worden gestreden, waarbij vele prijzen zowel in geld als in natura kunnen worden gewonnen. De eerste wedstrijd is een kleu- renprijsvraag, waarbij de deelne mers moeten raden hoeveel kleuren er bij de winkeliers, die ieder een aantal wapens van de Contact-Com- missie in hun Etalage hebben aange bracht, te zien zijn. Ieder winkelier zal gratis een lijst van deelnemers aan de winkelweek uitreiken, zodat het publiek gemakkelijk te weten kan komen, wie er aan de winkel week deelnemen. Bij de tweede wedstrijd wordt aan iedere koper. die voor een gulden coritant koopt, een letter uitgereikt. Heeft men voldoende letters, dan kan men de slagzin voor deze win kelweek ..Stad en land reiken el kaar de hand", samenstellen. Beide oplossingen moeten op de achter- kant van de deelnemerslijst worVn genoteerd. de letters kunnen wor den opgeplakt, en het geheel wordt, voorzien van naam en adres van de inzender. in een bus gedeponeerd, die bij het kantoor van de V.V.V. op het Waagplein staat. de deze branche in aanmerking genomen mogen de Alkmaarse winkels er zijn. Textielwinkels zijn er te kust en te keur en op het gebied van damesconfectie telt de stad naast enkele eerste-klas-zaken tal van meer populaire winkels. In de he- renconfectie laat de na-oorlogse schaarste zich nog het meest ge- voelen, doch wie geld heeft voor een nieuw costuum, behoeft toch niet lang te wachten, mits hij ook over de nodige tSxtieipunten be- schikt. In de boekenbranche telt Alk maar een uitgebreid aantal goed- voorziene zaken, die aan elke be hoefte op dit gebied kunnen vol- doen, zoals tijdens de boekenweken steeds weer is gebleken. Wat de voedingsmiddelen betreft, hier spreekt ook de distributie nog een woordje mee. De slagerswinkels zijn nog maar karig voorzien; de banketbakkers iets beter, al kunnen zij ook nog lang niet aan de vraag voldoen. Het kruideniersbedrijf staat er iets beter voor, omdat dit een gro tere verscheidenheid van artikelen heeft aan te bieden;. zowel in de binnenstad, als in de buittenwijken heeft Alkmaar goede levensmidde- lenzaken. De sigarenwfnkeliers be- horen tot die categorie middenstan ders, voor wie de winkelweek meer een reclame-object dan een verkoop- periode betekent. Dit geldt voor al die winkeliers, die nog aan de knel- lende distributiebepalingen gebonden zijn. Tenslotte kan men in Alkmaar ook terecht voor meer luxe arti kelen, die het interieur van onze woning en de aankleding van onze se Middenstand klaar voor zijn traditionele winkelweek. Want het is een traditie gewor- den dit jaarlijks terugkerende festijn van keurig verzorgde eta. lages, badend in een zee van licht, waarin de Middenstand laat zien, wat oj deze presteert. Dat dit gewaardeerd wordt door het publiek, bewijst de grote belangstellmg, die hier jaarlijks voor is. En het is niet alleen Alkmaar dat belangstel- ling heejt voor deze winkelweek ook uit zijn wijde omgeving ko men de mensen om te zien, wat Alkmaar brengt. Ret is daarom niet zonder reden, dat de con- tact-commissie de slagzin voor deze week bracht: „Stad en Platteland reiken elkaar de hand", want Alkmaar zonder klanten van buiten is niet denk- baar! Daarom moet de Alkmaarse Middenstand actief blijven en de goodwill, die zij gekweekt heeft met haar Winkelweek, als een kostbaar bezit, trachten te behouden. Nog lang niet kan de Alk maarse Middenstand datgene bieden, wat zij voorheen altijd bood. Het zakenleven is nog te NIEUWS VAN DE WINKELWEEK Door de contact-commissie voor de Winkelweek is een technische fout gemaakt. Men heeft namelijk de naam van de fa. Kueter op de Laat vergeten te vermelden. doch ook deze firma zal aan de Winkel week deelnemen. Overal in den lande zijn de fees- ten ter ere van het 50-.iarig Rege- ringsjubileum van H. II H. Prin- ses Wilhelmina gevierd met grote vreugde, doch tevens met aen ge- voel van innige dankbaarheid voor het vele, dat H. K. H. in al die ja ren voor Haar land en volk heeft gedaan. Ook u kunt uw dankbaarheid hiervoor tonen door het geven van een bijdrage voor het Nationaal Huldeblijk, waarvan de gelden door H. K. H. bestemd zijn te die- nen ter bestrijding van de kanker. Het plaatselijk comite doet voor de laatse maal een dringend be roep op diegenen onder de bevol- king, die om een of andere reden verzuimd hebben een bijdrage te geven voor dit doel, om alsnog een gift over te maken op girorekening 17410 van het kantoor Alkmaar van de Ned. Middenstandsbank onder vermelding: „Ten gunste van comite Alkmaar Nationaal Huldeblijk." De gelegenheid hiertoe is nog opgesteld tot 1 October a.s. Het plaatselijk comity vertrouwt dat velen voor die datum hun ver- zuim zullen willen herstellen. U geeft hiermede een bewijs van uw dankbaarheid jegens H. K. H. .Prinses Wilhelmina en steunt te vens een goed doel. veel aan banden gelegd en daar door kan het zijn wieken niet uitslaan. Legio moeilijkheden zijn er nog te overwinnen! Laat het publiek dit goed beseffen. Heus, iedere zakenman wil zijn klanten gaarne tevreden stellen en zal dit ook doen, zover het in zijn vermogen ligt De deelname van de winke liers is verheugend groot, maar laten zij, die dit jaar niet mee- doen, toch bedenken, dat wij door een massale deelname nog meer kunnen bereiken. Blijf niet langs de weg staan, maar sluit U aan bij de anderen, die het succes tastbaar hebben on- dervonden. En wanneer hedenavond om 7 uui de Winkelweek 1948 offici eel wordt geopend op het stad- huis door de Burgemeester, dan ben ik ervan overtuigd, dat dit voor Alkmaar en voor de con tact-commissie inderdaad een succes zal zijn. Wij, Middenstanders, stellen deze belangstelling op zeer hoge prijs; het is voor ons een aan- sporing om op de ingeslagen weg voort te gaan. F. Putman, voorz. Ned. R.K. Middenstandsbond Afdeling Alkmaar FR. DE MUNK VOOR HET HOF Donderdag 23 September zal voor het B^z. Gercehtshof te Amster dam terecht staan de Alkmaarder Er. W. C. de Munk, wien ten laste is gelegd, dat hij in Febr. '41 dienst nam bij de Waffen SS, als land- wachter te Cothen twee personen arresteerde, te Neerlangbroek een onderzoek instelde naar onder- grondse werkers en in de Herv. kerk wapens en drie radiotoestel- len in beslag nam; te Driebergen 'n groot aantal- personen heeft doen arresteren, verdacht van anti Duitse activiteit; te Alkmaar in Febr. '45 een onderzoek heeft in- gosteld naar onderduikers voor de arbeidsdienst en vele personen heeft gearresteerd. Als getuige is gedagvaard E. A. Driesen, gedeti- neerd. DANSAVOND VOOR KATHOLIEKEN Zondagavond 19 September a.s in het ..Gulden Vlies" de eerste van de zeven dansavonden, welke het R.K. Danscomite Alkmaar deze winter biedt, gehouden worden die begint om 8 uur. Kaartverkoop: Allien 's morgens van 11—13 uur aan de zaal. Kosten f 1.50 (belasting inbegrepen). Wat ons vooral frappeerde. was de „club van de naastenliefde" Ver schillende meisjes hebben besloten, om de twee weken voor grote en arme gezinnen te naaien en dit ge- schiedt in overleg met de sociale werkster Mej. Koeleman Wij vroe gen hoeveel leden deze club van Sf,nl^e telde en wii vernamen ?a.H. D3* IS echter nog veel te weinig. want de plicht van naasten liefde rust op ieder meisje en daar- er zich meer melden bij Mej Winder of Mej. L. Berger #eer interessant zijn ook de cur sussen, die gegeven worden. De mo derator deelde ons mede, dat het vooral in de bedoeling van de J G ag de meisjes pasklaar te maken voor het leven. wat hun later wacht en dit komt vooral tot uiting in het cursuswerk. Wel misten we dit jaar de naai cursus, die reeds twee jaar lang met zoveel toewijding werd gegeven'door Mej. Winder, de door- tastende voorzitster van de J G maar daarvoor in de plaats stond een cursus van een dokter over Ziektegevallen thuis. Het is een aanvulling voor hen, die B.w.B.O. hebben gevolgd Deze wordt 's Maandags om 7.30 uur ge geven in het jeugdhuis en vangt aan op 27 Sept Practisch is ook de cursus ..Dekkeri en dienen", die als voortzetting van de kookcursus half October gaat beginnen. De cursus "Wat mag en wat niet mag" leek ons wel het meest-geschikt voor de meisjes van de tegenwoordige tijd. Het is bekend, dat er altiJH strijd- vragen bestaan tussen katholieken en niet-katholieken over de godde- hjke wetten en hare toepassing Daar worden de meisjes op ateliers en in hun werkhuizen dikwijls zeer sterk over aangevallen. Het is goed deze diepere kennis van de leer van de tien geboden in zich op te nemen en w« voorspellen, dat deze cursus, die Vrijdags om de twee weken door de moderator wordt gegeven het eerste volloopt. In het tweede deel van de winter staan nog andere cursussen op het programma, maar hierover kunnen wij nog niet veel zeggen Ofschoon de J.G. in de St. Lau- rentius geen officiele gemeenschaps- avonden houdt. doet zij toch veel om de leden ook onder elkander te binden. Van de feestdag van Chris- tus Komng maakt zij een groot fa- miliefeest en na alle leden tot een gezamenlijke H. Communie te heb ben aangespoord, nodigt zij ze uit voor een feestelijk ontbijt in het verenigmgsgebouw Interessant is ook de excursie naar het Begiinhol' in Amsterdam, een van de meest karakteristieke plekjes uit de hoofdstad. die de groep 26 Sept. gaat maken. Verder worden nog ver schillende feestdagen op de J G ka- lerjjler genoteerd, zodat wij zeker mogen zeggen, dat ook de gemeen- schapszin goed wordt bevorderd. Moge de J.G. onder haar actief bestuur in dit derde verenigingsjaar weer tot groter bloei komen en zo de zwartkijkers logenstraffen, die wilden beweren bij de oprichting van de vereniging, dat het niet zou blijven bestaan. WELPEN COMPETITIE 1948-1949 Zaterdag a.s. zal ook deze com- petitie weer beginnen. Alleenspe- lertjes, geboren na 1 Augustus 1936, zullen hieraan mee mogen doen. De deelname van elftallen is dit jaar weer toegenomen. waren er in 46-47 9, 47-48 15, nu zijn er 22 deelnemende elftallen. Deze zijn verdeeld in 3 afdelingen. Afdeling A: Alkm. Boys a; Alc- maria a; RKAFC a; De Randers a; Bergen a; Vrone a; Foresters a; Kolp. Boys a; HSV a. Afdeling B: Alkm. Boys b; Alc- maria b; Alcmaria c; AFC b; AFC c; Randers b; HSV b. Afdeling C: Alkm. Boys c; Alkm. Boys d; Alcmaria d; Alcmaria e; AFC d; AFC e. Uitgezonderd Alkmaar en J. Hol land ontbreekt er geen vereniging uit Alkmaar en Omstreken. Ook nu staat het geheel weer onder leiding van dhr. van Geelen Jr., Alkm. Boys. Voor Zaterdag a.s. staan o.a. op het programma:: Kolping Boys a—AFC a, 4 uur. Randers aForesters a, 4 uur. Alcmaria aHSV a, 3 uur. Bergen a—Vrone a, 4 4uur. Alkm. Boys aAFC b, 3 uur. Randers bAlcmaria c, 3 uur. Alcmaria bHSV b, 3 uur. Alkm. Boys cAFC d, 2 uur. Alcmaria dAFC e, 2 uur. Wij kunnen u aanraden deze wed strijden te bezoeken, u zult zonder twijfel genieten. Speeltijd 2 x 20 minuten. SCHAKEN Kampioenschap Alkmaar en Omstr. Hoofdklasse: In groep A eindigde P. Seewald met 4'/2 punt uit 5 part, als eerste. W. Kaan uit Noord-Schar. woude was de enige, die hem remise kon afdwingen. Tweede werd P. Deugd met 3Va punt. 3 en 4 E. de Waal en W. Kaan elk met 3 punten. 5. A. Beemsterboer 1 punt en 6. Holtes met 0 punten. Aangezien in elke groep slechts de hoogst uitkomende in de finale wordt geplaatst, is de bekerhouder E. de Waal dus automatisch uitge- schakeld. In groep B was de uitslag; 1 en 2 P. Vreeken en E. Kayser elk met 3 punten uif 4. 3. W. Kwak met 2i/a punt. 4. ir. G. Cool 1 punt. 5. Levendig Va punt. De beslissingspartij tussen Vree ken en Kayser verliep voor laatst- genoemde vrij dramatisch. In een practisch gewonnen stelling begon Kayser plotseling aan hallucinates te lijden, wat in tijdnood altijd fu- neste gevolgen heeft. 10 voor Vreeken. In de finale zijn dus ge plaatst P. Seewald en P. Vreeken. le klasse Groep A. 1. J. Maats 3'/a punt. 2. G. Groenewoud 3 punten. 3 en 4. D. Appel Sr. en G. v. Brink elk met 2'/a punt. 5. A. Haksteen 2 pnt. 6. J. Cheret lVa punt. Groep B, 1. C. Woutersen 4 pnt. Deze speler schijnt een kenner te zijn van de Franse partij. Een neder- laag heeft hij met deze verdediging tenminste nooit geleden. Groep C. 1. J. Vels met 4 punten. In de finale komen dus J. Maats, C. Woutersen en J. Vels. 2e klasse Groep A. 1. J. Korsman 6 punten uit 7. Groep B. 1. J. v. Eekeren 4V2 pnt. uit 5. In de finale komen dus J. Korsman en J. v. Eekeren. Onze agenda GULDEN VLIES: 8 uur: Feestavond Verplegings- fonds. Bioscopen: CINEMA: Achter de wolken, 14 jaar, 8 uur. HARMONIE: Het verhaal van een soldaat. 18 jaar, 8 uur. A. B. T.: Bandieten aan het werk en Revoiversenenade beide 14 jaar, 8 uur. VICTORIA: Schimmenjacht, volwassenen, 8 uur. APOTHEKEN: Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11 NACHTDIENST TAXI'S; Nassaugarage, Nassauplein, Telef. 3545. Geschenken voor uw leven: SCHOOLTASSEN LUXE TASSEN en FIJNE LEDERWARE^f ZILVERSTRAAT 2 zien, dat ook de winkelier in deze branche, zeker een der voornaamste van de stad, niet over gebrek aan belangstelling zal hebben te klagen. ..Gelukkig," zo vertelde ons de heer Keysper, ..hebben we dit jaar over gebrek aan medewerking niet te klagen gehad. Er is eensgezind gewerk.t, door groot en klein aan deze winkelweek. die de vorigen zeker zal overtreffen. De deelname is veel groter dan voorheen, het geen wel voornamelijk zijn oorzaak vmdt in het feit, dat de midden stander. ook de kleinere zakenman, begrijpt van welk een enorm belang deze actie is voor de stad in het al- gemeen en voor de winkelstand in het bijzonder. Vooral ook het feit, dat de landbouwtentoonstelling in deze dagen wordt gehouden, geeft aan het geheel een bijzonder cachet, want nu wordt iedereen, die met de stad iets te maken heeft, hetzij tuinder of veehouder, direct in con- tact gebracht met datgene. wat de Alkmaarse middenstand te bieden heeft. Ook de mogelijkheden zijn veel groter dan vorige jaren. Immers hoevele artikelen zijn er sindsdien niet of van de bon af of in aan- merkelijk ruimere mate verkrijg- baar. Het euvel van de neen-ver- koop, dat we uit de na-oorlogse jaren maar al te goed kenden, be- hoort practisch tot het verleden. En vooral nu er dezer dagen weer een aanwijzing van nieuwe textielpun- ten te wachten staat, is het te voor- „De organisatie van de winkel week is in deze vorm," zegt de heer Keysper, „iets nieuws". De loop- en koop-actie is tot staand gekomen na vele overwegingen en plannen er toe kwamen maar niet zo maar uit de lucht valien; er is wel degelijk gezocht naar een attractie, die de mensen zou kunnen boeien niet al leen, maar ze ook noodzaakt de win kels binnen te stappen. De uitvoe- ring van de plannen, zoals die nu is geschied. heeft de instemming gehad van heel de Contact-Commis- sie en men verwacht er dan <5ok veel succes van." Met het oog op de afgelopen fees- telijkheden, alsmede met het zicht op festiviteiten in de nabije toe komst, zoals 8 October, heeft men gemeend te moeten afzien van aller- lei bijkomstigheden, die de aandacht maar van de kern der zaak zouden kunnen afleiden. Aantrekkelijk ook voor de de men- sen van buiten de stad is het feit, waarvan trouwens ook de arbeiden- de bevolking kan profiteren, dat er twee Zaterdagen in de winkelweek liggen. Men kan op zijn gemak win- kelen. Alkmaars middenstand is gereed en als nu ook het weer een beetje wil medewerken, want daar hangt natuurlijk ook veel van af, dan zal deze winkelweek, een der mooiste, die de heer Keysper heeft mogen leiden. zeker een succes worden. WEDSTRIJD ORANJEFEESTEN ALKMAAR. De prijzen, door het Or.anjecom.ite beschikbaar ge- steld tijdens de loslating van een aantal duiven op het Sportpark, 6 Sept. j.l., zijn niet alle afgehaald. Er zijn nog prijzen beschikbaar bij de heer J. Kaper, Oudegracht 23 tegen overgave van de volgende lotnummers: Groen: 84, 308, 202, 437 en 493 Rood: 137, 212. 4, 3, 296 en 24. Men dient de prijzen uiterlijk op 24 September af te halen. SLEEPVAARTKUNST EN MOPPE- RENDE WEGGEBRUIKERS Het zal ongeveer twaalf uur ge weest zijn gisteren, toen er een zo- genaamd wachtschip van de Marine op weg naar Den Helder, op de Friese brug afstevende na eerst de vlotbrug gepasseerd te zijn. De stoomfluit ging over; de Frie se brug werd daarop opengedraaid, maar bleef open, want het wacht schip „Buffel", tussen twee haakjes een echte buffel onder z'n soortge- noten de schepen en wel door zijn lompe vorm en onooglijk aanzien, werd door de wind naar de kant gedreven en raakte vast. Enige in Harden gerete kreten door de wind kon men horen, De sleepvaarders schenen iets tegen elkaar gebulderd te hebben, want de sleepboten gin- gen op voile toeren draaien, het wa ter werd opgezwieptlangzaam kwam er beweging in de „Buffel". Met wikken en wegen en voorzich- tig manoeuvreren werd het wacht schip door de Friese brug gesleept De brugwachters draaiden.... de Friese brug sloot zich. In al die tijd had zich aan beide kanten .van de brug een queu ge- vormd. Br stonden auto's autobus- sen met zuchtende en op horloges kijkende reiZigers. Ook waren er veewagens met loeiende en neus- lijckende koeien. Wielrijders, die zich langs de auto's naar voren hadden gedrongen, stonden te po- pelen, om direct als een Bartali over de brug te gaan „racen". Dan waren er de m'oeders, die angstvallig ,hun kinderen aan de hand hielden. De Friese brug mocht zich op het spitsuur van de dag in een belang stelling (al was het dan een belang stelling van irritatie) verheugen. En de klacht, die nu heus wel gegrond is, dat er hoognodig eens verande- ring in mag komen, werd voor de zoveelste maal geuit. Alleen de schippers en brugwach ters waren niet ontstemd, zij had den oog gehad voor het vakman- schap van de sleepvaarders. Wat duidelijk bleek uit hun woorden: ..Dat is me eventjes knap daan, he Klaas" Het incident was voorbij, ieder haastte zich naar huis, in de hoop de hond niet in de pot te vinden Enkele flitsen uit de film," welke de Fathers van Mill Hill zullen ver- tonen op 21 en 22 Sept. a.s. 's avonds 8.30 uur in ..Gulden Vlies": Tahiti, land van dans en zang. De geheimen van Annam De danseressen van Cambodja*. Ang kor, de grootste tempel ter wereld. Brahmaans begrafenis ritueel. De Heiiige baden van Benares. De verering van de Kaaiman op Madagaskar. Het opgraven van de doden_ Raadselen van de woestijn. Geestesverering der primitieve negerstammen. Entree-kaavten verkrijgbaar bij de firma Jan Kuhne, Verdron kenoord 113. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Jacoba A. C. dochter van A. J. J. Pater en C. A. van Veen; Hendrik W„ zoon van H. J. Groot en T. Ploeger Ondertrouwd: Cornells D. H Bal der en Gerardina Ris; Thomas Ro- besm en W. C. Weeshoff; Meindert Ruiter en Guurtje Roemer; Hendrik Koster en Marg. J. Admiraal; Rein- dert v. d. Leest en Lamberdina Geus. Uehuwd; Gerrit Luyt en Tetsy v. Leeuwen. uverieden: Maria M. Pieters 49 Jaar, geh. met W. F. G. Wiese'. ONVOORZICHTIGHEID Ken 69-jarige dame iiep gisteren °p het trottoir van de Koorstraat naar de Laat. Op de hoek stak zij de rijweg over zonder op het ver keer te ietten. Zij werd aangereden door een wielrijder, waarbij zij met naar hoofd op de trottoirband viei en een hoofdwonde opliep De heer v. d. Scnuaen verleende 'de eerste ulp, waarna zij voor na.der onder zoek naar het C.Z. werd vervoerd. De wielrijder was doorgereden. VLIEGTUIG IN ETALAGE Huybers' Rijwielhandel op de j 4 op een originele wijze de aandacht op zijn etalage, die in ver- oand met de winkelweek extra ver- zorgd is. Een miniatuur-vliegtuifi voortgedreven door een. electromo tor, draait m de etalage in het rond en brengt daardoor een draaiende etalage in beweging, waarop ver schillende artikelen, als stofzuigers wringers e.d. een plaatsje vonden; het vliegtuig ontwikkelt zo'n kracht dat het vier personen op de draai ende etalage zou kunnen laten rond- draaien. Men ga eens een kijkje nemen. J J SPORTFILM OP HET WAAGPLEIN De Arnhemse filmstudio „S" draaide gisterenavond op het Waag plein, ten aanschouwe van een groot en aandachtig publiek, een kleurenfilm van het grote sportfes- tyn van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, tijdens de Pinksterdagen van dit jaar te Arn- hem, op de mooie weide van Sons- beek. gehouden. In de open lucht kwam dit fleurig filmpje wel zeer goed tot haar recht, hoewel men weinig meer te zien kreeg dan wat loSse opnamen. In ieder geval, sport- liefhebbers hebben er van genoten. Vooraf ging een filmpje over de mogelijkheden dje V. en D., welke firma trouwens het gehele program ma aanbood, aan ieder koper, wat hij ook zoekt. te bieden heeft. Deze opnamen waren uitstekend van fo- tografie en duidelijk tot op de grootste afstand te zien. Men had echter bij de behandeling van dit materiaal wel wat meer fantasie kunnen gebruiken. KOSTELOZE INENTING HEILOO. De burgemeester van Heiloo maakt bekend, dat op Woensdag 6 October a.s. des na- middags te 3 uur, in het Nieuwe Wijkgebouw aan de Holleweg gele genheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting tegen pokken voor kinderen beneden de leeftijd van 1 jaar. TENTOONSTELLING VERLENGD. BERGEN. De expcsitie van het werk van de Alkmaarse schilders Dirk Oudes en Piet Stenneberg, welke in het K.C.B.-huis te Bergen gehouden wordt, is verlengd tot en met Zondag 19 Sept. a.s. JUBILEUM-KINDERFEEST OUDORP. Een feestelijke, met oranje getooide kinderschaar, trok Woensdagmorgen door het bevlag- de Oudorp naar het Raadhuis, om daar, als inzet van het kinderfeest de burgemeester een zanghulde te brengen. Na het zingen van ..Wilt'heden nu treden" sprak de burgemeester de kinderen toe, hen vooral wijzen- de op 't voorbeeld van plichtsbe- trachting, dat Koningin Wilhelmi na, gedurende haar gehele regering aan 't Nederlandse volk gegeven had. Met een driewerf hoera op on ze nieuwe Koningin Juliana besloot hij zijn toespraak, waarna door de kinderen het Wilhelmus gezongen werd. In het Verenigingsgebouw werden de ruim 300 kinderen onthaald op een uitstekend gooqhel- en poppen- kastprogramma, dat verzorgd Werd door de welbekende professor Ca- kie met zijn assistent. uit Alkmaar. Aan het eind van de feestmorgen werden de burgemeester die het gehel kinderfeest heeft meegemaakt het gemeentebestuur, alsmede alien, die door hun geldelijlce steun dit mooie kinderfeest hebben mo gelijk gemaakt, hartelijk dank ge zegd. 6 Als besluit van de feestelijkheden nebben de schoolkinderen in het Harmonie-theater de Inhuldigings- film gezien. R.K.V.V. KOLPING BOYS OUDORP. a.s. Zondag krijgt ons eerste elftal bezoek van SRC uit Schagen. De Schagenaars moe ten over een goed elftal beschik- Ken en zij zijn stevig van plan om dit seizoen het kampioenschaD te veroveren. Wij zijn benleuwd hoe Kolp. Boys het er af zal brengen. Men neme er nota van, dat deze wedstnjd reeds Qm 2' uut agze V dllgX. Het tweede elftal heeft een zware uitwedstnjd tegen Alkmaar nit a W°rdt verllezen, jongens. Ook de jumoren en adspiranten a r.ebben een zware dobber teeen wmst fhinnetl dt, adsPiranten b de gels b h°uden tegen Zeevo- HUGO-BOYS NIEUWS H.H. WAARD-NOORD Er zullen a.s. Zondag vier elftallen van rJig? ys ln het veld komen. Het h Tuitjehorn, om daar Hollandia T. te bekampen. Dit zal met recht een zware Striid wor- vnH«r'ant ?e H,ollandianen boekten tegen Wnf o 1 een best fesultaat zulfen °'rkshorn- Waarschijnlijk zullen de jumoren niet in 't eerste voor Wel if SPeelt H°U- tG fors voor. Wel zullen we weer een oude nCl jnnd%^-Mhet yf]d zien komern n.i. Jn. Schilder. Hij kan H-B nipt vergeten. Het 2de krijgt thuis be- orn hT Pa"ders 5- Laten we ho- Pen, dat zij het er beter afbrengen om Vh°f /e ;veek' Het Oerde spe^t y™, half. drie tegen Dirkshorn 2 a],pals, de opstelling zagen. zijn rfl krachten naar het twee- de getrokken. Maar enfin jongens vechtetont00he 'ei k?,art kijken Gn zullen alleen do A-tjesi uitkomen komst gebouwd. Bezorg de thnic" gebleven supporters een aardite In sportieve wedstrijd aardtge en SCHOUW SCHERMER. - De iaar,,1lr„ schouw over kroos en kaden en dammen zal plaats hebben voor Zd Schermer op fi7 Sept. en voor Nrd- Schemer op 4 Oct. a s.; de her schouw zo nodig 2 weken later

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2