Graaf Folke Bernadotte in Joodse wijk te Jeruzalem doodgeschoten DE OPSTAND IN DE REPUBLIEK INDONESIA Voor Alkmaar en DE WERELD van vandaag Auto door vier gewopende mannen overvallen Marshall-kolen overgedragen aan de Spoorwegen CHRISTELIJK EUROPA en het federal istische vraagstuk Weer verliezen in Onmiddellijke bijeenroeping van de Veiligheidsraad bevolen Indonesie Gevaarlijke verwarring in Soerakarta Onderlinge strijd tussen geregelde en ongeregelde troepen Stikker-Marsha/I Vliegtuig met Rontgenstraal-ogen Op de gedenkv/aardige Me September Haiderabad geeft het op Driedaags congres van de Equipes Nouvelles Internationales De rede van Hatta Afstammeling van Napoleons maarschalk Catechisten uit' Joego-Slavie uitgewezen DE SITUATIE IN HET VERRE OOSTEN BESPROKEN EN NOG EEN AMERIKAANS LUCHTGEHEIM! Scheepsberichten De verboden kleurenfilm Nieuuu Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11365 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE ALGEMENE TOESTAND staat vandaag in het teken van de af- schuwelijke moord op graaf Ber- nadotte. Heel de wereld is diep geschokt door deze schanddaad, die het hart van de Verenigde Volke- ren treft in een van de edelste fi- guren, welke de wereld kende. Zal de wereld, zullen met name de diplomaten, en in het bijzonder dan ook de strijdende partijen in Palestina de waarschuwing van dit dodelijke schot verstaan. Vredes- missies zijn prachtig, maar batcn niet, indien achter de schermen de hartstochtelijke strijd om belangen de pogingen. om objectief tot ver- gelijk te komen, doorkruist. Zal deze moord een beslissende factor in de geschiedenis van Palestina zijn. En wat zal de organisatie der V.N. die vandaag de Veiligheida- raad in spoedzitting doet bijeen komen, doen en.... kunnen doen? Zonder twijfel zal gezamenlijke militaire actie overwogen moeten worden. Zeide een woordvoerder van de Sterngroep niet, dat hij te- vreden was, dat deze moord ge- beurd was!De regering van Irrael heeft zich officieel nogmaals van deze misdadige bende gedis- tancieerd. MOSKOU. Washington heeft nu bekend gemaakt, dat geen be- sprekingen tussen het Westen en Molotof meer op handen zijn, aan- gaande de Berlijnse crisis. Indien de Westelijke afgevaardigden het Kremlin niet opnieuw bezoeken,, voordat Molotof naar Parijs ver- trekt, zouden de onderhandelingen tussen de vier ministers van Bui- tenlandse Zaken te Parijs kunnen worden voortgezet. In de sfeer van deze internationale bijeenkomst, de Assemblee der V.N. te Parijs, ver- wacht men te Londen ook in de loop van de komende week een be- langrijke verklaring van Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken. BERLIJN. De Russische com mandant Kotokof is op het ogen- blik bezig, herziening van de von- nissen, waarbij vijf Berlijners tot dwangarbeid veroordeeld zijn, te overwegen, gelet op de grote ver- ontwaardiging, die zij hebben ver- wekt. MALAKKA. In Singapore zijn opnieuw zesduizend man Britse troepen aangekomen voor de strijd tegen de opstandelingen op Malak- ka. Er kwamen daar de laatste 24 uur weer verschillende ongeregeld- heden voor, waarbij een aantal do- den vielen. ST AKINGEN. In Italig wor den vandaag enige 24-uurstakingen gehouden in verband met loon- kwesties. In Frankrijk vinden de stakingsbewegingen voortgang in verschillende delen van het land, waarbij ook mijnen en metaalfa- brieken betrokken zijn. Toch is de beweging over het algemeen, van locale aard, en bij de grote auto- fabrieken van Renault is het werk hervat. DIVERSEN. Franco zou een nieuw onderhoud hebben gehad met de troonpretendent Don Juan. Chinese communistische stnjd- krachten hebben een massa-aanval gedaan op de hoofdstad van Sjan- toeng, hetgeen een van de hevigste en bloedigste gevechten uit de Chi nese burgeroorlog genoemd wordt. Ook de Britse minister van Bui tenlandse Zaken Bevin heeft be- sprekingen gevoerd met de m taire leiders vnn Engeland. Chi na wil te Parijs voorstellen, net ge- bruik van het veto tebeperken. In Brussel hebben zich relletjes voorjfedaan bij de vertoning van een Amerikaanse film over Rus- land getiteld ..Het IJzeren Gor- diin". Van Belgische communisti sche ziide was gevraagd de film te verbieden, maar minister, sPaa* had gezegd. dat hij dat met doen kon dat was de taak van de bur- gemeester van Brussel, die er geen aanleidiitg toe vond. GRAAF FOLKE BERNADOTTE, de 53-jarige bemiddelaar van de Verenigde Naties in Palestina, is gisterenmiddag om hall zes, bij het binnenrijden van een Joodse wijk te Jeruzalem doodgescho ten, tezamen met de Franse kolonel Serot. Het convooi, waann hij reed, was reeds eerder beschoten en Bernadotte had in dit verband gezegd, dat hij noch door ongeregelde, noch door ge- regelde troepen wenste aangevallen te worden. Toen het convooi echter de betrokken Joodse wijk bereikt had, kwam plotseling een jeep met vier gewapende mannen op hem af, terv/ijl twee mannen, gewapend met sten-guns naar voren kwamen, die de dodelijke schoten losten. Onmiddellijk ontstond een worsteling met de aanvallers en de begeleidende waamemers, waarbij de Amerikaanse kolonel Frank Bogley lichte verwondingen opliep. Een van de twee aanvallers kon echter tot de auto van Berna dotte doordringen en vermoordde de bemiddelaar. Zij kordenmet de jeep ontkomen, zonder dat de juiste identiiicatie kon geschie- den. De regering maakt bekend, dat tot haar ieedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn geleden: KoninkRjke Landmacht: SOId. J. Dam uit 's-Uravenhage; gesneuveld 8 September 1948; Sold. J J. Dinnessen uit Gennep, gesneu veld 24 Augustus 1948. Sold. J. D. Haan uit Appingedam, gesneuveld 12 September 1948. Sold, le kl. T. van den Ham Uit Hoevelaken, ge sneuveld 10 September 1948. KorP. A J van der Heijden uit Geldrop, gesneuveld 12 September 1948. Sold, le kl. W. A. M. Jansen uit Bladjel (N.B.)gesneuveld 8 Sep tember 1948. Sold. J. Bos uit Nood- wolde (Fr gesneuveld 15 Septem ber 1948. Sold. A. de Carpentier uit Zaandam, gesneuveld 13 September 1948. Sold. J. A. van Maanen uit Arni.em, gesneuveld 13 September 1948. Koninklijk Ned.-Indische Leger: Jav. sold, le kl. Kardjo uit Ned. Indie, gesneuveld 3 September 1948. Koninklijke Marine: heeft in de perlode van de afgelo pen week geen verliezen gerappor- teerd. Het kerkelijk weekblad van het Bisdom Breda „Sancta Maria" meldt, dat (.wee dames-catechis- ten uit Breda, door de regering van het land uit Joego-Slavie zijn uitgewezen. Op 8 September zijn zij uit Joego-Slavie vertrok- ken maar aan de grens moesten zij haar gehele geldbezi afgeven. Bedelend en een deel van de reis te voet afieggend z(jn zij nu op tveg naar Breda. Het laatste be richt, dat men te Breda ontving, luidde dat de catechisten Triest hadden bereikt. Amerikaanse waamemers meldden echter, dat het leden van de z.g. Stern-groep waren, die de dodelijke schoten gelost hebben, doch dit kon voorals- nog niet worden bevestigd. Het bericht van de moord bereikte de V.N. via het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken, waar een rapport was binnengekomen van de Ameri kaanse consul-generaal John Macdonald. Een andere Ameri kaanse functionaris deelde na zijn terugkeer uit Palestina me- de, dat Graaf Bernadotte reeds eerder door de Stern-groep was gewaarschuwd wanneer hij in Jeruzalem zou verschijnen. Algemene ontsteltenis Trygve Lie, de secretaris-gene- raal van de V.N. heeft onmiddel lijk een spoedvergadering te Parijs bijeengeroepen tegen Zaterdagmid- dag drie uur en hij is terstond naar Parijs vertrokken. Het bericht ver- wekte allerwege ontsteltenis onder de leden van de V.N. en in de hele wereld. De Zweedse stafchef, kolo nel A. Lundstrom heeft opdracht gekregen een diepgaand onderzoek in te stellen naar het verloop der gebeurtenissen en de omstandighe- den, waaronder de moord heeft plaats gehad. Onmiddellijk na de eerste berichten werd de rood-witte V.N.-vlag op het Palais de Chaillot halfstok gehesen. Het convooi kwam uit Ramallah, 16 km ten Noorden van Jeruzalem, omdat Bernadotte, voordat hij zijn rapport over de situatie in Pale stina, dat inmiddels geheel voltooid was, aan de Verenigde Naties zou overhandigen nog een kort bezoek aan Jeruzalem wilde brengen. Drie km buiten de stad werd op de auto gevuurd, waarbij de wagen door de inslaande kogels werd doorboord, zonder dat iemand gewond werd. Verontwaardiging en Ieedwezen Het algemeen oordeel over de aanslag en moord op de vredesbe- middelaar Bernadotte is die van verontwaardiging en Ieedwezen, dat een man, die zo trouw en vast in de menselijke vrede geloofde, t siachtoffer is geworden van zijn ideaal. Reeds tijdens de tweede we- reldoorlog heeft de mensheid hem leren kennen als iemand, die er met geheel zijn kracht naar streef- de, om de vrede in de geschokte wereld terug te brengen. Minister-president Drees noemde het feit afschuwelijk. „Ik ben diep geschokt," aldus de minister-presi dent, „te horen dat deze man, die bezig was met een taak in het be- lang van de vrede werd omge- bracht vooral omdat hij reeds in de laatste oorlog zoveel gedaan heeft om de mensen in veiligheid te stellen. Deze moord is een daad die waarschijnlijk tot gevolg zal hebben, dat de toestand in Palesti ne zich weer toespitst". De omroeper van radio Stock holm stelde het Zw.eedse volk ont- roerd op de hoogte van de dood van graaf Bernadotte. Het nleuws verwekte algemene verontwaar diging in Zweden, waar graaf Bernadotte zeer hoog staat aan- geschreven in verband met zijn werk gedurende de oorlog ten behoeve van krijgsgevangenen in Duitse concentratiekampen en zijn pogingen om Noren, Denen en andere geallieerden uit de kampen te bevrijden. Twee dagen geleden werd zijn boek ,,In plaats van wapens", waarin zijn huma- nitaire arbeid gedurende de Fins- Russische oorlog in 19391940 wordt beschreven, in Stockholm gepubliceerd. Israel Cohen, vice-voorzitter van de commissie van buitenlandse za ken van de raad van joodse afge vaardigden in Engeland noemde de moord „een lafhartige schand daad en hoogst betreurenswaardige gebeurtenis." George Marshall, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken beschreef de moord op graaf Ber nadotte als „een tragische en schok kende gebeurtenis," Hij ontving het nieuws toen hij in zijn bureau de lunch gebruikte met min. Stikker. Generaal Cunningham, de laatste Britse Hoge Commissaris in Palesti na gaf het volgende commentaar: „Het is een allerafschuwelijkste daad op dit ogenblik, nu iedereen weet dat het vraagstuk aan de V.N. is voorgelegd. Voor Palestina kan hieruit in geen enkel opzicht iets goeds voortkomen." DE TOESTAND TE SOERAKARTA kcm als volgt worden samen- gevat: de communistisch-gezinde legerformatiesv an de jeugdbeweging ,,Pesindo" zijn somen met het Republikeinse corps mariniers, de „Alri", in opstand gekomen tegen de politie en de geregelde Republikeinse troepen. Deze laatste worden gesteund door de anti-communistische militaire formaties van de ,,Hizboel- lah" en door de „revolutionnaire volksbeweging", die een Trots- kistische strekking heeft, waarvan de leider dr. Moewardi onlangs waarschijnlijk door de communisten werd ontvoerd. doen De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. D. TJ. Stikker, heeft een onderhoud van een half uur gehad met de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall. Daama sprak hij met de onderminister van bjuiten- landse zaken, Robert Lovett. Minister Stikker verklaarde na de besprekingen tegenover de pers, dat hp ditmaal niet veel kon zeg- gen. Wti hebben, zo deelde hij mede, de gehele situatie in het Verre Oosten besproken, meer speciaal de communistische acti- viteit aldaar. De Northrop Vliegtuigmaat- schappjj in Califomie heeft de tails onthuld over twee met de grootste zorg bewaakte Ameri kaanse militaire geheimen de XF-89, een jager, en de X-4, een klein vliegtuig voor experimen- tele doeleinden. De XF-89 zou een zeer snelle ja ger zijn, voorzien van „Serie Ront genstraal-ogen", die door duisternis, storm en mist heen kunnen kijken. Hij zou al verscheidene weken proef hebben gevlogen. De bemanning be- staat uit een piloot en een radar- waarnemer, die in een druk-cabine zitten. Het vliegtuig is 15 M. lang en 4.5 M. hoog. De vleugelspanning is ongeveer 15 M. Het brutogewicht is meer dan dertigduizend Engelse Ponden. Snelheid, actieradius, pla fond en bewapening zijn niet be kend gemaakt. De luchtmacht heeft twee experimentele uitvoeringen be- steld, en Northrop zeide, dat de vliegtuigen vrijwel onmiddellijk in de productie konden komen. De X-4 is voorzien van gasturbine- motoren, kan veel langer in de lucht blijven dan vorige raketvlieg- tuigen, heeft het vliegende vleugel- model en is „ontworpen om stabili- teit en bestuurbaarheid te onder- zoeken van het halfstaartloze type met V-vleugel bij grote snelheden". Het bruto-gewicht is slechts 7000 Engelse Ponden, de vleugelspanning is ong. 71/2 M. evenals de lengte, ter- wijl de hoogte van het verticale roer 4M. is. EEN BIJZONDER OGENBLIK was het, toen in de Coenhaven van Amsterdam, een der grijpers van de grote kronen in deze haven, een eerste aanval deed op de lading kolen van het s.s. „Stad Vlaardingen". Deze Marshall-kolen, die door de direc teur van het Rijkskolenbureau, de heer H. H. Wemmers Jr., aan de directie van de Ned. Spoorwegen werden overgedragen, kwa men Vrijdagmiddag om ongeveer 5 uur juist in handen van onze Nationale Spoorweg-Maatschappij, toen aller gedachten terug- gingen naar de 17e September vier jaar geleden. Op die dag, in hetzelfde uur, gingen 42.000 onzer spoorwegmannen in staking, waartoe door generaal Eisenhower geadviseerd was. Het ogenblik dat de grijper met de eerste lading kolen uit het scheepsruim, versierd met de Ame rikaanse en Nederlandse vlaggen, tegen een achtergrond van het Ame rikaanse schild met de Amerikaanse vlag de bewolkte Nederlandse lucht inging, werd bijgewoond door vele Amerikaanse en Nederlandse auto- riteiten. De kolenproductie der Limburgse Mijnen, die voor de oorlog ca. 13 millioen ton bedroeg, zal, naar de heer Wemmers meedeelde, dit jaar waarschijnlijk nog niet ten voile 11 millioen bedragen. Dat maakt het bij een gestadig toenemen van het verbruik van vaste brandstoffen in de verschillende industriele sectoren onvermijdelijk, dat grote hoeveel- heden kolen uit het buitenland be trokken worden. Dit vergt een grote uitgave aan deviezen, want in de eerste 8 maanden van dit jaar wer den 21/2 millioen ton vaste brand stoffen ge'importeerd tot een waarde van rond 90 millioen gulden. Tot eind December 1948 is een in- voer geraamd van rond 3 millioen ton kolen ter waarde van ca. 42 mil lioen dollars. Hiervan zal ingevoerd worden met behulp van Marshall- dollars rond 1.700.000 ton kolen, ter waarde van ca. 23'/2 millioen dollars ofwel ca. 56 pet., dus meer dan de helft. Door deze invoer is het mogelijk de bedrijven naar behoefte van vaste brandstoffen te voorzien. De huisbrandvoorziening blijft prac- tisch op hetzelfde peil gehandhaafd, daar de Marshall-hulp voor 1948 niet in een verhoging van dit rantsoen voorziet. Uit de V.S. verwacht men in de drie laatste kwartalen van 1948 393.000 ton kolen ter waarde van ca. 3.600.000 dollars. Uit de Bizone 1.329.000 ton kolen ter waarde van ca. 19.935.000 dollars. De heer v. d. Vrugt, die de kolen namens de Ned. Spoorwegen aan- nam, herinnerde aan de gedenk- waardige dag, vier jaar geleden. Hij hoopte, dat men weer spoedig met de heer Wemmers contact zou mo- gen opnemeen in zijn kwaliteit van leider van het verkoopkantoor der Staatsmijnen. Tijdens het diner, dat na afloop door de heer R. P. Schoonheim, directeur van de Rotterdamse Ro- lencentrale, in het Cultureel Cen trum in het Vondelpark werd aan- geboden, werden vele hartelijke woorden geuit over de Marshall- hulp. Aldus deelt een republikeins woordvoerder te Batavia mede. Doch ook onder de bestrijders van de eigeniijke opstandelingen heerst verdeeldheid onder de geregelde troepen hebben zich twee groepen gevormd: de ene bestaat uit ele- menten, die de jngesloten stellin- gen" in het door de Nederlanders in West Java gecontroleerde gebied krachtens het accoord van de .Ren ville C" hebben verlaten (ongeveer 20.000 man) en de andere is sa- mengesteld uit elementen van de „Soerakartadivisie" die in Midden Java is gestationneerd. Deze twee groepen leveren onder elkaar slag en bestrijden zowel de communisten als de anti-commu- nisteh. Alleen de politie is absoluut op de hand van de republikeinse re gering doch de republikeinse offi- ciele woordvoerder voegde er aan toe: „De politiemacht is te zwak om de orde te kunnen handha- ven in de gebieden, waar de on- lusten uitgebroken zijn". Naar aanleidmg van de gevech ten in de republikeinse troepen on- derhng zei een republikeins zegs- man, dat alleen het zenden van re publikeinse afdelingen uit Djogja, waar het tot nog toe kalm was, een einde kan maken aan de onlus- ten en de krijgswet die te Soera karta is afgevaardigd, kan eerbiedigen. Omtrent de strijd in Soerakarta mehft Antara nog, dat de hevige gevechten in het Noord- en Noord- Ooslelijk staddeel van Donderdag- nacht voortgingen tot Vrijdagmor- gen. Vrijdagmorgen zijn tevens ge vechten in het zuideiijk stadsdeel dat tot dusverre rustig was ge- weest uitgebroken. Kantoren en scholen zijn gesloten. Ret aantal slachtoffers en verdere bijzonder- heden zijn nog niet bekend. Gewa pende benden vielen kantoren van de Sobsi en het woonhuis van een lid van de Pesindo binnen om huis- zoeking naar documenten te ver- nchten. De identiteit van de ben den is niet vastgesteld. Nadat de troepen van India ge- naderd waren tot voor de poorten van de Haiderabad en de com mandant van de Indische troepen gevraagd had, niet langer onnodig mensenlevens te riskeren, heeft de Nizam van Haiderabad bevel gegeven het vuren te staken. De Razkars, de militante Mohamme- danen, zullen ontbonden worden. Er komt een nieuw kabinet. Er zou, volgens een bericht uit Indische bron, onenigheid zijn ont- 'staan tussen de Razkars en het nor- male leger van Haiderabad, dat de eerste de grote stoten liet opvangen. De vonnissen tegen de leiders van de Indische Congrespartij in Haide rabad zijn ingetrokken en de Nizam heeft nu verklaard, dat hij de on- geltkkige gebeurtenissen betreurde. Tot zo»er is de zaak dus een storm in een glas water. India heeft een volkomen overwinning behaald en Haiderabad heeft gecapituleerd. Als dit nu bijdraagt tot de rust en vrede tussen India en Pakistan, is er ten- minste nog iets gewonnen Het bekende klooster Einsiedeln in Zwitserland heeft dit jaar zijn 1000-jarig bestaan her- dacht. Gelijk ieder jaar op de herdenkingsdag van de kerk- wijding werd ook nu als hoog- tepunt de lichtprocessie gehou den, waaraan duizenden pel- grims, onder wie vele buiten- landers, deelnamen. Het einde van deze processie werd ge vormd door een godsdienst- plechtigheid in de open lucht. Aan de vooravond van de herdenking van de slag om Amhem werd bij het monument te Oosterbeek door brigade-generaal P. H. W. Hicks een krans gelegd. C'l erzicht van de plechtigheid. (Van onze parlementaire redacteur) Een HONDERDTAL vertegen- woordigers van christelijk denkend Europa is in Schevenin- gen bijeen gekomen om zich ge durende de drie dagen te bezin- nen op het federalistische vraag stuk. Reeds bij de openingszitting van dit congres van de „Equipes Nouvelles Internationales" kon men beluisteren, dat ook in dit gezelschap Engeland wel een ge- reserveerde houding zal willen aannemen. Spraken andere vertegenwoordi- gers en in het bijzonder de Franse voorzitter, de heer Bichet, van de noodzaak om zo spoedig mogelijk tot de vorming van een Europees parlement te komen, de Engelse prof. George Catlin meende de sug- gestie te moeten geven om het niet te zoeken in een geschreven ver- drag, maar meer in een uitwisseling van meningen, gedachten en plan- nen, zoals dit ook in de oorlogsjaren geschiedde. Als concreet plan ont- vouwde hij wel. de mogelijkheid van een drievoudige groepering. De eer ste groepering zou de gehele wereld moeten omvatt£n, de tweede het ge hele Westen, met inbegrip van de Ver. Staten en het Britse gemene- best en de derde een West-Euro- pese Unie. Het andere lid van de Engelse delegatie, de duchess van Athol, zei zeer nadrukkelijk, dat de Engelsen de tijd op het ogenblik nog niet rijp achten om aan een federatie deel te nemen. Zij kwam er ook rond voor uit, dat Engeland er wel zeer aan moet hechten om de band met de Dominions te behouden. Enge land voelt niet voor een vereniging van volkeren maar wel voor een van regeringen. Voor een dergelijke confederatie zou men sympathie kunnen verwachten zowel van de Conservatieven als van de zijde van Labour. Onder de sprekers op deze ope ningszitting was voorts een Pool, die op bewogen toon benadrukte, dat de wereld thans door het ijzeren gordijn in tweeen is verdeeld, het deel achter het gordijn noemde hij een wereld van verdrukking en ter- reur. Voor het gordijn moet thans meer dan ooit de christelijke idee opgeld doen. Ook de voorzitter van dit congres had zich reeds op dit standpunt gesteld, toen hij zeide, dat de verwerkelijking van de Euro- pese gedachte op het ogenblik nog teveel in de materialistische sfeer ligt. Europa moet in christelijke zin opgebouwd worden en de taak van dit congres zou dan ook ook vooral zijn om hiervoor afgeronde voor stellen te formuleren. Het Tweede Kamerlid, de heer Serrarens, heeft bij de aanvang van de vergadering de deelnemers na mens de als gastvrouw fungerende K.V.P. begroet. In het bijzonder begroette hij de vertegenwoordigers van de Benelux-landen, waarbij hij Frankrijk „ook bijna Benelux" noemde! De vertegenwoordigende Duitsers en Oostenrijkers begroette hij als vertegenwoordigende het nieuwe Duitsland en het nieuwe Oostenrijk. Het congres zond telegrammen aan Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina. Het was een aardig moment toen een Franse deelneem- ster hierbij opstond om de wens te uiten, dat in het telegram aan Prinses Wilhelmina de waardering tot uitdrukking zou komen, voor de grote rol, diezij in de laatste oorlog speelde. Het deed het Neder landse hart goed nog eens van haar te horen gewagen als van „une femme magnifique". Het congres splitste zich vervol- gens in een politieke, een culturele en een economische sectie. De dis- cussies in deze secties zijn niet openbaar. Zondag komt het congres echter weer in openbare zitting bij een, om de dan gereed gekomen resoluties te bespreken en te aan- vaarden. Bloemfontein MombassaAmster dam 16 Sept. van Port Said, Bosch- tontein 16 Sept. van East Londen naar Port Elisabeth; Kota Agoeng tsataviaRotterdam, pass. 16 Sept. Gibraltar; Nigerstroom 16 Sept. v. Pomte Noire naar Matadi; West- land Amsterdam— Bueno s-Airesr 17 Sept. te Las Palmas; iWllem Kuys, Batavia—Rotterdam 16 Sept. van Colombo; Veendam, New York Rotterdam, 20 Sept. te Southamp ton Het te Batavia verschijnende „Nieuwsblad" schrijft in een hoofd- artikel over de jongste rede van Hatta o.a.: „Wanneer men de om- vang en de kracht van een bewe ging mag afmeten naar de bewon- derende hoffelijkheid, waarmee een premier haar heeft behandeld, dan moet de macht van de communisten in Djogja inderdaad nog veel gro- ter zijn, dan men reeds wist". Het blad citeert Hatta, waar deze zeide niet te geloven, „dat de republi keinse regering de Sovjet-doctrine behoort over te nemen," doch dat „de anti-imperialistische politiek van de republiek in aanmerking genomen, de republikeinse rege ring natuurlijk moet samengaan met de anti-imperialistische groep". Het hlad schrijft: Het is voor de intelligente lezer overbodig stil te staan bij het subtiele verschil tus sen 't overnemen van een doctrine en de toepassing daarvan. Op grond hiervan dient thans echter zeer ernstig de vraag te worden gesteld: in hoeverre is Hatta in zijn hart een overtuigd communist? Op uitdrukkelijk verzoek van de reserve kapitein H. M. A. Alsem zullen de kleurenfihns, welke door of namens hem te Amsterdam zijn opgenomen en welke hij in handen gesteld heeft van de militaire auto- riteiten niet eerder voor vertoning worden gereed gemaakt dan wan neer het onderzoek tegen hem zal zijn geeindigd. Graaf Bernadotte, de jongste zo; 1 van Prins Oscar Bernadot te en neef van Koning Gustaaf van Zweden, was evenals alle leden van de Zweedse koninklij ke familie een afstammeling van Napoleons maarschalk Bernadot te. Hij stelde zijn leven in dienst van de mensheid, als bemidde laar in Palestina, president van het Zweedse Rode Kruis en de man, die als tussenpersoon op- trad in de slotfase van de laatste oorlog. Tijdens de oorlog regelde hij eerst de uitwisseling van non- combattanten en vervolgens van geallieerde en Duitse gewone krijgsgevangenen. De bekendmakityg op 29 April 1945, dat hij vredesvoorstellen van Himmler aan de geallieerde gezanten in Stockholm had over- handigd, was het eerste duide- lijke teken, dat het einde nabij was. Himmler verzocht hem zijn voorstellen te overhandigen, om dat de wijze waarop Bernadotte zijn functie in dienst van het RODE KRUIS verricht had, hem geimponeerd had. Bernadotte had verdere be sprekingen met Duitse afgezan- ten op een kasteel nabij Aabern- raa, 25 km. van de grens op Deens grondgebied. In 1928 huwde hij Estelle Ro- maine Manville, dochter van 'n Amerikaanse millionair in New York. Uit het huwelijk werden 4 kinderen geboren, waarvan 2 jongens reeds vroeg stierven. Toen in 1929 Lithauen, Let- land en Estland de stichting van een Baltisch koninkrijk overwo gen, werd Bernadotte genoemd als mogelijk vorst.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1