FILMS VAN DE WEEK Winkelweek officieel geopend Nieuwe terreinen hockeyclub r ALKMAAR EN OMSTREKEN Hoe handhaven wij de kaasmarkt Wie zijn de belanghebbenden? Markt of show Schola Publico volgeboekt De centrale betekenis van Alkmaar Gasten uit Bath op 8 October J Kooybrug vernield PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 18 September 1948 Een wereld vol betovering K.A.B.-HOEKJE Onze agenda V.- Harddraverijen te Purmerend MIDDENSTUK GEHEEL GEZONKEN K.F.C.-Filmkeuring DE ALKMAARSE KAASMARKT trok dit jaar naar schatting zeker 250.000 bezoekers, waarvan een belangrijk percen tage buitenlanders; wat dit voor de welvaart van Alkmaar bete- kent, is moeilijk in cijfers uit te drukken, evenmin als de reclame- waarde van dit Vrijdagse schouwspel voor ons nationale product: de kaas, zich in geldbedragen laat schatten. Hiermee hebben wij meteen aangeduid, wie de belanghebbenden zijn bij de instand- houding van de kaasmarkt: ten le de nationale zuivelindustrie en ten 2e de stad Alkmaar. Met opzet noemden wij de zuivel industrie nummer een, omdat o.i. het belong, dat deze bij de kaasmarkt heeft, zwaarder weegt dan het stedelijk, het midden- standsbelang. Dat het gemeentebestuur overtuigd is van de be- tekenis van de kaasmarkt voor onze stad, daarvan houden wij ons verzekerd. Niet zo zeker zijn wij ervan, dat de nationale zui velindustrie de waarde van de Alkmaarse kaasmarkt als recla me-object voor het Nederlandse product op de juiste waarde weet te schatten. Het is de taak van ons gemeentebestuur, om haar tot het juiste inzicht in deze te brengen. Het zal wellicht velen niet bekend zijn, dat de handhaving van de kaas markt dit jaar mogelijk was door 'n overheidsbijdrage van f 30.000; een bijdrage, die door de Minister van Landbouw en Voedselvoorziening voor het volgend jaar niet in het vooruitzicht gesteld is; sterker nog; er is alle kans, dat er niet op ge- rekend behoeft te worden. En daar de handhaving van de kaasmarkt ook het volgend jaar geld zal kosten, dienen de betrok- ken instanties zich er tijdig op te bezinnen, waar dit geld vandaan gehaald moet worden. Het is de Organisatie van Vreem- delingenverkeer van hoog tot laag die in binnen- en buitenland de aandacht van het toerisme op de Alkmaarse kaasmarkt vestigt. Er zal geen inlichtingenbureau van enige betekenis ter wereld zijn, of de reclame voor de kaasmarkt komt er tot uitdrukking in reisgidsen, folders e.d. Dit is in de loop der jaren gegroeid en dat de Alkmaarse kaasmarkt aldus geworden is tot een der attracties van het wereldtoeris- me, is al van onschatbare betekenis. De plaatselijke V.V.V. heeft hiertoe niet weinig bijgedragen. Kaas is een belangrijk export- artikel, zowel de bekende Edammer als de Leidse volvette. De kaasmarkt zorgt automatisch voor een sterke persoonlijke reclame voor dit ex- portitrtikel. Als wij het percentage vreemdelingen, dat des zomers de kaasmarkt bezoekt, op 10% van het totaal schatten, dus op circa 25000 en bedenken, dat deze door eigen aanschouwing met het product „de kaas" kennis hebben gemaakt zij kunnen de kaas ook proeven en kopen of door eigengemaakte en andere foto's en filmopnamen de herinnering aan dit kaasmarktbe- zoek naar hun respectievelijke lan- den meenemen. afgezien nog van de foto- en filmopnamen, die door de buitenlandse persbureaux en film- maatschappijen regelmatig van de kaasmarkt genomen worden, dan is het duidelijk, dat door de kaasmarkt een reclame voor het product wordt gemaakt, die bij het wegvallen van dit reclame-object met geen f 30,000.te betalen zou zijn. Zuivel-belang De aanvoerders van de kaas op Met genoegen vernamen wij van de secretaris van Schola Publica, de heer Dpminicus, dat het aantal „scholieren" donateurs en abon- nees van Schola Publica ook voor het tweede jaar de 500 heeft over- schreden; het is voor het bestuur ongetwijfeld een overtuigend be- wijs, dat men over het eerste sei- zoen-programma tevreden was en hoopvolle verwachtingen heeft voor het tweede seizoen. Zoals het gaat in het leven, zo zag het bestuur zich bij het begin van dit seizoen ai voor een teleur- stelling geplaatst; immers, prof. Bessemans, die op 1 October het tweede seizoen zou openen, is door ziekte verhinderd naar Alkmaar te komen. Het bestuur hoopt zijn op- treden op een der volgende avonden in te lassen. In zijn plaats zal prof, dr. Jozef Muls van het Kunsthisto- risch Instituut te Leuven komen spreken over: „De nationale bete kenis van de Hollandse kunst in de 17de eeuw"; hij zal zijn inleiding met lichtbeelden illustreren. Al be- handelt prof. Muls niet hetzelfde onderwerp als prof. Bessemans, waarnaar een algemene belangstel- ling uitging, toch hoopt het bestuur in hem een waardige plaatsvervan- ger gevonden te hebben. Dr. Muls is een bekend kunstkenner, een be- kwaam publicist en een vlot spreker. De cursusscc De belangstelling voor de cursus- sen van Schola Publica is nog niet voldoende, om het bestuur tot het besluit te brengen deze doorgang te doen vinden. Zoals men weet, stelt het bestuur zich voor een drietal cursussen te doen houden door be- kwame sprekers; en wel over: pae- dagogie, sociologie en natuurlijke historie. De paedagogische cursus, die waarschijnlijk op drie Donder- dagen in November zal worden ge- houden, behandelt: 1. Wat zal mijn kind worden? 2. Het nut der katho- lieke jeugdbeweging. 3. Puberteit. Deze cursus wordt speciaal aanbe- volen aan ouders, onderwijzers en jeugdleiders. De sociale cursus handelt over „De plaats van de arbeider in de onderneming" en zal vooral de pu- bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie onder de loupe nemen. Deze cursus zou in Februari gehouden warden De natuurhistorische cursus, die vermoedelijk op drie Donderdagen in Maart gehouden wordt, heeft als program: 1. Het hoogtepunt der schepping, de levende stof. 2. Leven is: voortdurend veranderen; groei, ontwikkellng en voortplanting als levensuitingen. 3. \Merkwaardige in- stincten. Deze cursus wordt geillus- treerd met filmpjes en lichtbeelden. Het cursusgeld voor elke cursus bedraagt slechts f 1.50 in totaal, te voldoen bij de eerste les. Men lean zich opgeven bij de secretaris, de heer J. Dominicus, Roemer Visser- straat la. tel. 4506. Men wachte er niet mee! onze markt dat zijn in hoofdzaak de fabrieken. aangesloten bij de Bond van Zuivelfabrieken in Noord- holland betaalden vroeger de kosten van aanvoer e.d. Voordien, wij spreken dan van een veertig/ vijftig jaar geleden, waren het de zelfkazende boeren, die de kaas aanvoerden. De fabrieksdirecteure'n echter kunnen veel gemakkeiijker de kaas vanaf de fabriek verkopen en hebben de markt voor hun afzet niet nodig Ongetwijfeld zijn zij overtuigd van de betekenis van de kaasmarkt voor het nationale product, doch terecht voerden zij, toen het bestaan van de kaasmarkt bedreigd werd, aan, dat het niet rechtvaardig is, dat zij al- leen de kosten van deze reclame moeten betalen. En zij hadden gelijk; de markt in Alkmaar is door haar attractie voor het vreemdelingenverkeer niet alleen een reclame voor het Noord- Hollandse, doch voor het hele Ne derlandse product en het is daarom niet meer dan billijk. dat ook de nationale zuivelindustrie, waarvan de Algemene Ned. Zuivelbond de bindende factor is. in de kosten van deze reclame naar rato bijdraagt. Waarom zou de FNZ, evenals het Centraal Bureau voor de Veilingen voor het tuinbouwproduct en Ned. Rederijvereniging voor de vis, niet een belangrijk bedrag kunnen uit- trekken voor reclame, desnoods ook door de heffing van een zeker per centage op de omzet van alle kaas- producten? Stadsbelang Op de tweede plaats komt o.i. het belang, dat de stad Alkmaar bij de instandhouding van de kaasmarkt heeft. Wie op een der zomerse Vrij- dagen eens een bezoek aan de kaas markt bracht en daar de duizenden heeft gezien, zal daarvan direct overtuigd zijn Wij behoren echter niet tot diegenen, die betogen, dat alleen de middenstand hier beter van wordt en dus maar het offer moet brengen, dat voor de instand houding van de kaasmarkt nodig is. Op de eerste plaats is het maar een betrekkelijk klein percentage mid- denstanders, dat direct belang heeft bij de kaasmarkt en voorts draagt de middenstand toch zeker ook zijn belasting penningen bij voor de ge- meentelijke schatkist, Zeker, als elke Alkmaarder een gulden, of el ke Alkmaarse zakenman f 10.per jaar voor de instandhouding van de kaasmarkt zou bijdragen, zouden wij er zijn: doch dat is theorie, die o.i. moeilijk of helemaal niet te ver- wezenlijken is. Het komt ons voor, dat het ge meentebestuur op de eerste plaats de F.N.Z moet trachten te win- nen voor een belangrijke bijdrage, bijv. van 2/3 van de instandhou- dingskosten, om verder op de ko- mende gemeentebegroting een be drag van minstens f 10.000 uit te trekken, als gemeentelijke bijdra ge voor dit doel. Met de enkele honderden guldens subsidie, die de gemeente aan het V.V.V. per jaar geeft, is de waar de van de kaasmarkt voor de stad toch al heel matig gehonoreerd Dat er en tijdig lets gebeu- ren moet, om de instandhouding van de kaasmarkt voor de toe- komst te waarborgen, daarvan is het gemeentebestuur, naar wjj ho- pen, wel overtuigd. Show? In een gesprek, dat wij dezer da- gen met een vooraanstaande figuur op het gebied van vreemdelingen verkeer over de kaasmarkt hadden, opperde deze het denkbeeld>, om van de kaasmarkt, als blijkt, dat deze niet als markt en handelsob- ject gehandhaafd kan worden, maar een show te maken en deze show in de zomer niet alleen Vrijdag, doch twee maal per week te houden; en dan niet van 1012 uur, maar de gehele dag. Een show dus, waarbij het eigenlijke karakter van de markt wegvalt en deze gewoon vervangen wordt door een vertoning, geheel op touw gezet door V.V.V., die er louter een zakelijke attractie van maakt, welke tegen entree te- bewonderen is. Wij zijn wat huiverig jegens dit denkbeeid; tenslotte is de Alkmaar se kaasmarkt ook nog een handels- centrum en toonaangevend voor de prijszetting van het product Het lijkt ons beter, dat door samenwer- king van producten. handel. Vreem delingenverkeer en stadsbestuur naar wegen gezocht wordt, om de instandhouding te garanderen en 't Vrijdagse schouwspel meer attractief te maken bijv. door een ruimere be- schikbaarstelling van kaas voor de bezoekers, wie ook in de middag- uren op de een of andere wijze iets attractiefs geboden dient te worden. Veel is er de laatste jaren al over de kaasmarkt geschreven en gespro- ken en er zal ook in de toekomst nog wel menig woord aan gewijd worden Het komt ons echter voor, dat het thans aan het gemeentebe stuur is, om het initiatief te nemen tot maatregelen, die de instandhou ding van de kaasmarkt voor het vol gend jaar en latere jaren garande ren. Fr. O. Het heeft misschien wel een beetje lang geduurd, maar de Alkmaarse Mixed Hockeyclub heeft eindelijk haar eigen terreinen gekregen. Tot nog toe werden alle wedstrijden.ge houden op het Alkmaarse Sport- park, doch de accomodatie beviel daar niet zo goed. Het bestuur van de hockeyclub zag toen uit naar andere terreinen en slaagde er in deze te vinden en wel op de Korte- linge nabij de Ronde O. Oorspron- kelijk lag het in de bedoeling deze terreinen reeds vorig jaar Septem ber in gebruik te nemen, doch de gloeiend-hete zomer is er de oor- zaak van geweest, dat dit moest worden uitgesteld tot dit jaar. Mor- gen zullen de eerste wedstrijden op het nieuwe veld gespeeld worden en het laat zich aanzien, dat de ter reinen uitstekend zullen voldoenv zowel wat ligging als drainering aangaat. De officiele opening zal plaats vinden op Zaterdag 9 October Don- derdag daarvoor zullen diverse ver- tegenwoordigers arriveren uit Bath, die echter alien als privd-personen aanwezig zullen zijn. 's Avonds zul len zij worden ontvangen door de burgemeester. Voor de gasten is de gelegenheid gelaten Vrijdags de feestelijkheden ter gelegenheid van de 8 October-herdenking te gaan' zien, terwijl zij 'sZaterdags de offi ciele ingebruikneming van de nieuwe hockeyterreinen zal volgen. Diezelfde avond vindt in het Vic- toryhotel een galabal plaats, waar- TENTOON STELLING BEELDHOUWWERK De firma Zwart Ins, steenhou- wers aan het Ritsevoort, hebben ter gelegenheid van de winkelweek extra werk gemaakt van hun eta- lage, alhoewel het materiaal, waar- mede zij moeten werken, zich moei lijk leent voor changementen. Voor deze gelegenheid heeft de firma werk van de beeldhouwer W. Commandeur geexposeerd, dat ze ker de aandacht zal trekken. Wij zagen er koppen en figuren uit vrijwel alle steensoorten, die bewerkt worden. zoals een prachtig gestyleerde vrouwenkop uit hard- steen, een stevige, met het land als het ware verbonden boer uit Naam- ste steen, een stuk werk dat veel overeenkomst vertoonde met de te- keningen van de Vlaming Jozef Cantre, een ijl vrouwenkopje van wit marmer, figuren uit rode zand- steen, tufsteen en cement, ieder met een eigen cachet. Ook enkele gips- modellen zijn er te bewonderen. Hoewel niet zozeer in het kader van deze expositie passende, was er een zeer goed gesneden hout- werk, o.a. een prachtig boerenpaar in relief. Aan het weinige werk dat Wij zagen, kon men wel opmaken, dat Commandeur een ernstig en ruste- loos werker is, die misschien nog niet geheel los staat van andere invloeden, maar toch een persoon- lijkheid is, die ons iets te zegegn heeft De firma Zwart en Ins heeft er Sgoed aan gedaan, dit werk naar voren te brengen. Voorts zal de bezoeker nog een aantal werkstukken uit de steen- houwerij zien, o.a. een stuk Itali- aans marmer. Aresbescato uit de bekende Carrara-groeven, dat, des avonds verlicht, een mooi effect geeft, alsmede een mooi stuk Zweeds marmer. Het geheel maakt een keurige indruk. na Zondagavond nog een besloten maaltijd wordt gehouden. Door de Alkmaarse Hockeyclub zal binnenkort een propaganda-actie op touw gezet worden voor het werven van nieuwe leden. Het gaat hier vooral om de jeugdige leden, die uiteindelijk toch de toekomst moeten vormen voor elke vereni ging. Hopelijk zal het bestuur er in slagen de vereniging tot die bloei te brengen, welke zij zeker verdient en welke men ook verwachten kan bij het bezitten van een aantal se- rieus werkende jeugdige krachten. DE KAASMARKT Ondanks het vergevorderde sei zoen mocht de kaasmarkt zich gis- ter in een druk bezoek verheugen; er was o.m. een gezelschap van 100 buitenlanse doktoren, die in ons land congresseren; een excursie van een 20-tal Fransen, die de gast waren van de L.T.B. in het bisdom Haar lem, er waren Amerikanen, Span- jaarden en Engelsen. Bedroeg de gemiddelde kaasverkoop aan buiten landers de laatste weken 5 tot 600; gisteren werden er nog 'n 300 in het kleine Waaggebouw verkocht; ook de 3000 beschuitjes met kaas gingen gretig van de hand Het viel op, dat slechts enkele winkeliers hun kaas- wimpel hadden uitgestoken. De kaasmarkt duurt zeker tot eind Oc tober en wij zouden daarom de win keliers willen aanraden elke Vrij dag te kaaswimpelen of te vlaggen. Met officiele speechen en muziek werd gisteravond de winkelweek- 1948 ten stadhuize geopend In de met bloemen versierde raadszaal hadden zich om 7 uur verenigd, het college van B. en W. (de bur gemeester was wegens vacantie en weth. Bakker wegens ziekte afwezig); een dozijn raadsleden, de besturen van de drie midden- standsverenigingen, de Contact- commissie voor de Middenstand en het bestuur van de Landbouwten- toonstelling. Ook enkele hoofden van takken van dienst waren aan wezig. Wethouder van Slingerland, die weer eens als loco-burgemeester op- trad heette alien welkom en ver- klaarde, dat het gemeentebestuur trots was op de tot dusver gehouden winkelweken; het verheugde zich erover, dat de heer C. W Keysper ook dit jaar weer de stuwende kracht van de winkelweek was en zich omringd wist door een staf van medewerkers uit het zaken- en be- drijfsleven. Spr. wees op de bete kenis van Alkmaar als centrumplaats van Noordholland boven het Noord- zeekanaal; de belangen van stad en Middenstand lopen parallel en de winkelweek is een welkome gele genheid voor de middenstand om te tonen, dat Alkmaar als winkelstad niet onderdoet voor de grootstad. De heer Keysper verkreeg hierna het woord; hij verheugde zich er over, dat de deelname aan de win kelweek groter was dan vorige ja ren en wees voorts op de betekenis van de kaasmarkt als een factor van ORKEST TOONKUNST Maandagavond 13 September j.l. werd in de muziekzaal der „Nieu- we Doelen", Doelenstraat Alkmaar, onder groot enthousiasme der deel- nemers, de eerste repetitie gehou den van het nieuw opgerichte or- kest der afd. Alkmaar van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst. Het orkest, vrijwel geheel uit amateurs bestaande. staat onder de beproefde directie van de heer B. Richard Sombroek te Bergen en wil, evenals de zustervereniging, het nieuw-opgerichte dameskoor van Toonkunst, onder leiding van de heer Zaal, het muziekleven te Alkmaar en omstreken onder de amateurs stimuleren en centraii- seren. Men stelt zich voor vooral symphonische muziek en werken voor kamerorkest te spelen. De hierdoor geboden gelegenheid tot samenspel in het meer serieuze genre moge ook bij diegenen, die zich tot nu toe bij dergelijke ge- legenheden afzijdig hielden, met graagte worden aangegrepen. Er is nog plaats in het orkest voor goede krachten, strijkers en blazers beide. De repetities worden iedere Maandag te 8 uur in de Doelenzaal gehouden, alwaar ook inlichtingen kunnen worden inge- wonnen en men zich als lid der vereniging kan opgeven. GECOMBINEERDE COLLECTE VOOR T.B.C.-SANATORIA Zaterdag 25 September a.s. zullen de tbc-sanatoria „§onnevanck", „Zonnegloren" en „Zonnestraal" ge- zamenlijk bij 6en en dezelfde col- lecte een beroep doen op de offer- vaardigheid der b'tirgerij ten bate van het verplegingswerk dezer sa natoria. Bekend is, dat de tuberculose, door allerlei omstandigheden van de oorlog en de bezetting, weer fel om zich heen heeft 'gegrepen en dat het aantal patienten sterk is toe- genomen. Hieruit volgt, dat de t. b.c.-sanatoria zich voor een zwaar- dere taak zien gesteld. De bezet- tingstijd bracht bovendien nog een sterke achteruitgang in midaelen. Willen de sanatoria dus tegen hun toegenomen taak behoorlijk zijn op- gewassen en de nodige vernieuwin- gen, aanvullingen en verbeteringen in de apparatuur kunnen aanbren- gen, dan is extra geldelijke hulp onmisbaar. Moge de opbrengst der voorgenomen collecte daarin een ferme steun geven. Het aantal collectanten is nog niet voldoende. Wie zich opgewekt voelt die dag voor het goede doel te collecteren, wordt verzocht zich ten spoedigste bij het secretariaat van het plaatselijk comity, geves- tigd te Alkmaar, Nieuwlandersin- gel 48boven. aan te melden. Helpt alien met milde hand Nu drie in een verband! BOYS-ELFT ALLEN D.E.M. I—Alkm. Boys 1, aanvang 2.30 uur, vertrek bus 1 uur. Doel: Kramer; achter: Metselaar en Pennings; midden: Bart, Blok en Admiraal; voor: J. Indri, C. Bakker, J. Bakker, De Grand en A. Indri. Alkm. Boys 2—ZVV 2, aanvang 2.30 uur (nieuwe veld) Doel: v. d. Horst; achter: Bruin en Bockweg; midden: Wolf, Kemp en Schaddenhorst; voor: v. Geelen, Kpip, P. Indri, Metselaar en v. Dok. HARMONIE 't LEVEN VAN EEN INFANTERIST „Het verhaal van de soldaat", dat deze week als film in de Harmonie draait, is een aangrijpend en boeiend verhaal. Het is verfilmd naar de reportage van de oorlogscorrespon- dent Ernie Pyle, die het 18de Reg. Infanterie op de voet volgde bij zijn opmars door Noord-Afrika, Si- cilie, via Monte Cassino naar Rome en verder. Hij was steeds in de voorste li- nies en deze film werd een aangrij- pende reportage in filmbeelden. De oorlogscorrespondent was infante- rist met de infanteristen en werd hun aller„vriend. Het barre en bit- tere leven van de infanterist wordt in deze pakkende film op eerlijke wijze in beeld gebracht. Wij zouden veel goeds van de film kunnen vertellen, doch het zij ge- noeg, dat wij „het verhaal van de soldaat" warm aan kunnen beve- len In het journaal o.m een repor tage van de begrafenisvan Mgr. Poels, vergezeld van een sympathiek commentaar. VICTORIA THEATER SCHIMMENJACHT De film „Schimmenjacht" ofwel The Chase, is een detective-story, waarin een dosis psychiatrie is ver- werkt en wel op een originele wijze. Na een reeks spannende avonturen van de hoofdpersoon met ademloze spanning te hebben meegeleefd, be- merkt de toeschouwer, dat althans een deel van het verhaal, phantasie is van de chauffeur Schotty, die, zoals blijkt, een shockgeval uit de oorlog is. In het voorprogramma actuele op- namen van het grote nieuws van de afgelopen week alsmede een mu- ziekfilm waarin een passage, die, zoals trouwens ook voor de hoofd- film geldt, het programma slechts voor volwassenen geschikt maakt. A.B T. REVOLVERSERENADE EN BANDIETEN AAN HET WERK Het is voor onze revolverminnen- de lezers zeker de moeite waard om deze week eens een kijkje te gaan nemen in het A.B.T. De manier, waarop in de films, welke hier draai- en, gebruik gemaakt wordt van de revolvers, laat niets te wensen over. Heel wat kruit wordt hier verscho- ten. De bovengenoemde films zijn door hun titels al duidelijk genoeg. Beiden gaan over cowboys, waarbij natuurlijk de goede uiteindelijk ze- gevieren en de slechte hun ver- diende straf ondergaan. Jammer was het voor heel wat toelchouwe?s, dat van de film Bandieten aan het werk te veel gedeelten weggelaten zijn, zodat men op de duur de draad van het verhaal kwijt raakte. In het voorprogramma bestaat nog de gelegenheid de kroning en in- huldiging van Koningin Juliana te zien en te bewonderen. CINEMA AMERICAIN ACHTER DE WOLKEN (geprolongeerd) Cinema Americain# prolongeert deze week voor de derde maal de ontroerende film Achter de wolken, waarover wij reeds eerder uitvoerig schreven. Degenen die deze film nog niet zagen, kunnen wij alsnog een bezoek aanbevelen Vooraf interes- sant wereldnieuws. grote betekenis voor de welvaart van stad en middenstand, ja voor het hele land. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur voor de mede- werking, om voorts alle andere in stanties, w.o de pers dank te bren gen voor de medewerking aan het welslagen van de winkelweek. Weth. Van Slingerland gaf na- mens het gemeentebestuur de garan- tie, dat de kaasmarkt zeker niet zal verdwijnen, maar in bloei zal toene- men. Hij hoopte voorts, dat de re- sultaten van de winkelweek in ver- houding zouden zijn tot de moeite die eraan voorafgegaan was en hij verklaarde met de beste wensen voor het welslagen ervan deze win kelweek voor geopend. De Postharmonie was intussen voor het stadhuis, waarvan de toren in floodlight baadde, aangetreden en speelde een vrolijke mars. Vervol- gens maakten de genodigden voor deze officiele opening een wande- ling langs de verlichte etalages, om zich daarna voor een heildronk te verenigen in Victory. Aldus heet de film, die de Fathers van Mill Hill u bieden op 21 en 22 Sept. a.s, 's avonds 8.30 uur in het ..Gulden Vlies". Het is een groots ondernomen tocht door een wereld van verrassing en ongedroomde schoonheid. De mis'sionarissen van Mill Hill, die werken onder de Maori's in Nieuw Zeeland. onder de Chinezen in Borneo, onder de Hindoes in India, onder de Mohammedanen in Pakistan en onder vele negerstam- i men in Midden Afrika. nodigen U uit op hun missieavond, ,,'n Wereld vol betovering" is een film, die u rijker maakt; want in de vlotte opeenvolging van het leven, gewoonten en gebruiken dier vreemde volken treft u de grote tragiek van het geloof in niet be staande machten, welke het leven dier volken beheerst. Entr£e-kaarten a fl.en f0.75 bij firma Jan Kuhne, Verdronkenoord 113 en aan de zaal. PINDAKAAS VOOR SUIKER- ZIEKEN De afd. Alkmaar en Omstreken van de Nederlandse Vereniging tot behartiging van de belangen van suikerzieken verzoekt ons aan de leden mede te deien, dat op ver- toon van hun lidmaatschapskaart 1948 een pot pindakaas uitgereikt wordt tegen betaling. De potten worden verstrekt Dinsdagavond 21 September a.s. tussen 8 en 10 uur ten huize van de heer J. IJspert, Westerweg 264. Alkmaar. LAND- EN TUINBOTIW- TENTOONSTELLING Een keur van medailles, uitge- loold door belangsteilenden in en buiten de gemeente, (waaronder de gouden van het gemeentebestuur te Alkmaar), is tentoongesteld in de etalage van de heer H. Schoonho- ven, juwelier, aan de Fnidsen te Alkmaar. LIMBCRG-TENTOONSTELLING Van 30 September tot en met 2 October zal in Het Wapen van Heemskerk een Limburg-Tentoon- stelling worden gehouden. onder auspicien van de L-imburgse Fede rate van Verenigingen voor Vreem delingen Verkeer. Deze tentoon- stelling zal een beeld geven van alle aspecten van Limburg. zoals toerisme, kastelen, landbouw, Indu strie, stedenschoon, cultuur en mijn- industrie. Ongetwijfeld zal deze tentoon- stelling de meest Zuidelijke pro- vincie in ons land hier in het Noorden meer bekend maken en de band tussen Noord en Zuid ver- stevigen. AFC—NIEUWS Vrone 1—AFC ,1 2 uur AFC 2—Alw. Forward 2, 2.30 uur. Alcm V. 2AFC 3, 12 uur Bergen 3—AFC 4, 2.30 uur AFC 5—CSV 3, 12 uur Junioren: AFC aBerdos a, 12 uur AFC b—DREO a, 1 uur SVA a—AFC c, i2 uur Adspiranten: AFC aVitesse a Vitesse b—AFC d, 12 uur AFC f—HSV b, Z!at. 3 uur AFC gLimmen c, Zat. 4.15 uur AFC h—HSV c, Zat. 3 uur AFC i—HSV d. Zat. 4.15 uur Meervogels cAFC j. Zat. 4 uur. AFC-ers, Zondag (en Zaterdag) wordt door 15 elftallen gespeeld; zorgt weer voor iets aparts. Het eerste gaat naar St. Pancras, een grote schare supporters gaat na tuurlijk mee om onze jongens aan te moedigen. De supporters ver- trekken in „karavaan" om vijf voor half twee vanaf de Friesebrug (aan vang wedstrijd 2 uur!). Er wordt verzocht zoveel mogelijk gezamen- lijk te vertrekken. Spelers van het eerste: Denkt aan verleden jaar in St. Pancras. Nu moet het andersom hoor! Het derde start Zondag voor de eerste keer. Hup Brugman c.s., nog even beter dan verleden jaar en 't is oke! Het tweede en vierde doen als vorige week. Ook het viif- de gaat beginnen. Succes! De Junio ren zorgen deze keer voor zes pun- ten. En de adsp. jeugd voor 14 pnt. Jongens zet 'm op. Aan de voetbal- liefhebbers: toont uw belangstelling voor de AFC-elftallen, doet dit ook eens voor de junioren en adsp., b.v. Zaterdagmiddag. AFC-ers tot Zon dag. De AFC-er. Op Zondag 25 Sept. a.s. wordt in heel ons Bisdom op feestelijke wijze het 60 jarig jubileum ge- vierd van de K.A.B.. Afgevaardig- den, ook van onze afdeling trek ken dan naar Den Haag, om de Pontificale H. Mis bij te wonen en de verdere viering mee te maken. Maar ook de viering door de le den moet mogelijk zijn. Daarom geeft onze afdeling op 5, 6 en 7 Oct, een drietal feestelijke bijeen- komsten ten beste, waarbij alien verwacht worden. Het feest wordt voorafgegaan door een triduum. ge- leid door de bekende Pater Jutte O.F.M. van het klooster te Nieuwe Niedorp. Op Donderdag 23 en Vrijdag 24 Sept. worden de leden verwacht in de St. Jozefkerk aan de Singel, des avonds te 8 uur, terwijl de plechtige sluiting plaats vindt op Zondag 26 Sept., te 7.30 uur 's morgens een H. Mis, waar voor wij wel de bij- zonder aandacht der leden vragen. Indien wij de kerkelijke en bui- tenkerkelijke feestviering alien meemaken, kan het niet anders of deze inzet van het Winterprogram zal ons werk ten goede komen. Daarom vrienden, laten we al ien het triduum meemaken. Laat de kerk te klein zijn. Het komt ons en onze gezinnen en goede. CINEMA: Achter de wolken.. 14 jaar. Zaterdag 7 uur en 9.30. Zondag: 2 uur, 4.30, 7 en 9.30 uur. HARMONIE: Het verhaal van een soldaat, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9,30 uur. Zondag: 2 uur, 4.30, 7 en 9.30 uur. VICTORIA: Schimmenjacht. volwassenen. Zaterdag: 7 en 9.30 uur. Zondag: 2 uur, 4.30. 7 en 9.30 uur. A.B.T.: Bandieten aan het werk en Revolverserenade, beiden 14 jaar. Zaterdag: 8 uur. Zondag: 2, 5 en 8 u. APOTHEKEN Zaterdag: Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. Zondag: Schouten-Oele, Koorstr. 11. NACHTDIENST TAXI's: Zaterdag: Nassaugarage, Nassauplein, telef. 3545; Zondag: H. Jong, Lindelaan 100. telef. 3628. BONNEN AFHALEN: Maan dag 20 Sept.: De letter K tot Komen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN: J. Maarts, Ars, Steynstraat 1. tel. 2387. E. E. H. van Gilse, Arts, Kennemerpark 8, tel. 3136. COLLECTE VOOR DE UNAC Voor de tweede maal wordt in het Cinema-Theater de film „Ach- ter de Wolken" geprolongeerd. Wederom zijn collectanten nodig, die na afloop met de collectebus geld willen inzamelen voor de Unac, Zij. die ouder zijn dan 16 jaar en zich hiervoor op willen geven, kunnen dit doen bij mej. Erfcdens op Sociale Zaken. De col lectanten kunnen gratis de film bijwonen op de avond, waarop zij moeten collecteren. ZILVEREN BILJART In de strijd om het zilveren bil- jart is de stand na de tweede dag als volgt: 1. Hooglang 1200— 64—121—18.65—8 2. Heemskerk 1335—103— 85—12.96—8 3. Venneker 1016— 77—100—13.19—8 4 Meeuwe 753498315.364 5. Wessels 950— 78— 82—12.17—3 6. Trimbos 1028— 81— 75—11 29—2 7. Peetoom 1056— 85—116—12 42—1 8. Niese 639— 73— 75— 8.75—0 Op 16 Sept. j.l. vierde de Purme. render Draverijvereniging haar 75- jarig bestaan met een draverij om het Kampioenschap van Nederland, waaraan door 36 paarden werd deelgenomen. In de eerste omloop bleven aan: Edelman 285; Jim Wilkes 280; Lim- bus 275; Eduard Anvil 285; Calumet Axkit 275; Henny Rols 280; King Spencer 285; Akron B 285, G. de Mascotta 285; Harras 300; Ju Ju 285, Laetare A 275; Lucky Fanfare 270; Gonny D 290; Frans 280, Herrold Mc Gregor 290; Abduhlah Scot 295; Jay Mr. Gregor 280. 2de Omloop bleven aan: Laetare A Harras; Jay Mc Gregor; Calumet Axkit; Akron B, Edelman, Herold Mc Gregor; Gonny D; Eduard Anvil, stilstaand paard. 3de Omloop: Jay Mc Gregor in 2 ritten Eduard Anvil; Gonny D in 4 ritten Edelman, een Dead Heat; Laetare stilstaand paard. Halve finale: Jay Mc Gregor in 2 ritten Laetare A; Gonny D stil staand paard. Finale: Jay Mc Gregor klopt in 2 ritten Gonny D. le prijs f 600, plus zilveren beker en lauwertak voor de pikeur: Jay Mc Gregor. Eig. stal Ilex, ber. H. C. ten Hagen; 2de prijs f 250, Gonny D. Eig. en ber. J. de Vlieger; 3e prijs f 100, Laet'aere A. Eig. en ber. S. v. Voort; 4e prijs f 50 Eduard Anvil Eig en ber. J. Koster. Prachtig weer en een buitenge- woon groot bezoek was de beloning voor het ijverig bestuur, dat om 7 uur de prijswinnaar met een krans omhangen zijn ererondje liet rijden. L.S.V.V.-NIEUWS NOORD-SCHARWQUDE. LSVV I krijgt Zondag haar eerste thuiswed- strijd te verwerken en wel tegen N. Niedorp I We geven L in deze strijd de beste kansen en het zal ons dan °°k niet verwonderen, als de mannen van Leek de punten thuis weten te houden. Het 2de trekt naar de zeekant om het tegen Petten II op te nemen. Als er enige wijzigingen in het elftal zijn aangebracht door de E.C., dan zullen zij met de voile buit huis- waarts peddelen. Junioren en adspiranten doen het zo als vorige week, dan zijn jullie op de goede weg en zullen jullie in de toekomst LSVV op waardige wijze vertegenwoordigen. Veel succes. Petten 2 LSVV 2 12 uur LSVV Jun a—ZAP Jun. b 1 uur LSVV asp.'a—WGW adsp a 12 uur Hugo Boys aLSVV b 12 uur 18 September: Holl. T. asp d—LSVV d 3 uur Holl. T. e—LSVV c 4.15 uur H.S.V. HE1LOO. Zondag gaat HSV I naar de Wormer om WSV I te be- kampen. Dit is geen eenvoudige opgave! Immers WSV eindigde vorig seizoen in een sterke afde ling als no. 2. Gezien de resultaten van de friendly-games, welke HSV in het zomerseizoen bereikte, wach- ten wij met vertrouwen de uitslag af. HSV I komt als volgt uit: Doel: Apeldoorn; Mul en Ran- zijn; midden: Th. Zoon, B. Kraak- man, P Apeldoorn; voor: B. Kars- kens, Kusers, Oudhoff, Schuyt en N, Kraakman. FILMNIRUWS HEERHUGOWAARD. Vandaag draait voor de schoolkinderen van Heer Hugowaard Zuid de film, welke gemaakt is ter gelegenheid van het jubileum van Koningin Wilhelmina en de kroning van Ko ningin Juliana. Ook de ouderen zullen echter in de gelegenheid worden gesteld deze film te gaan zien. Daarom zijn op Zaterdag 25 September twee voorstellingen vastgesteld in de bioscoopzaal van de heer Heiiigenberg, De aanvang de heer Heiiigenberg. De aanvang van de voorstellingen is 7.30 uur en 9 uur, zodat een ieder de film kan gaan #ien. Woensdag 29 September zal in de morgenuren de film nog eens vertoond worden voor de kin- deren van de school der H. Fami ne. Alle hier genoemde voorstel lingen worden gehouden bij de heer Heiiigenberg. Hedenmorgen om ong. 4.30 uur reed een trailer, geladen met klin- kers en op weg van Hilversum naar Sneek, over de vlotbrug De Kooy. De wagen had een gewicht van 45 ton. De brug, die slechts 9 ton kan dragen, bezweek. Van de trailer bleef de cabine boven water, zodat de chauffeur zich in veilig- heid kon stellen. Ook een begeiei- der, die op de stenenvracht te sla- pen lag, kon via brokstukken van de brug de kant bereiken. Persoon lijke ongevallen kwamen dus niet voor. Ter plaatse ligt het scneepvaart- verkeer geheel stll. Voor overgang van het kanaal moet voorlopig van het Westeinder pont gebruik worden gemaakt. Herstel zal, indien zulks nog mogelijk blijkt, geruime tijd in beslag nemen. HOORN: Winston Theater: De 49ste Parallel 14 jaar. Victoria theater: Van de duivel bezeten, volw., De onbekende zanger, volw. met rijpe levenservaring (C 3). LUTJEBROEK. 14 jaar. City: De Jantjeg WIERINGEN. De Haan: Mens, durf te leven. alle leeft.; Sneeuwwitje, alle leeft. DEN HELDER; Tivoll: „Misleide Jeugd" 14 jaar; De zevende sluier 14 jaar; Madame Curie, alle leeft. witte: „Ano, 18 jaar; Rigoletto 14 jaar. BURGERLIJKE STAND ZIJPE Geboren: Barteld Jacob Wiliem, zoon van B. van Leijen en M. W. Dingelhoff; Cornelis Pieter, zoon van S. Wartenhorst en Antje de Groot. Ondertrouwd: K. Biersteker en E. Bouwman. Gehuwd: P. de Haan en G. Vrolijk. DOORTASTEND OPTREDEN AKEKSLOOT. Het vlerjarig zoontje van de heer S. uit Alk maar was bij de Kanaalweg op Boekel te water geraakt. Toevalli- gerwijze passeerde tegelijkertijd mej. Tini Hollenberg met haar zus- ter. Eerstgenoemde, hoewel zij niet kon zwemmen, begaf zich ogenblik- kelijk te water en zag heel vlug kans het jongetje op net droge te brengen. Na veel moeite gelukte het bij de drenkeling de levens- geesten weer op te wekken. Mej. Hollenberg verdient zeker een woord van hulde voor deze kranige redding, temeer daar zij dit deed met inzet van haar eigen leven, daar zij zelf in het geheel met zwemmen kon. OPENING KAPSALON TUITJENHORN, Onze kapper de heer J. Bleeker. opende zijn nieuwe dames- en herenkapsalon. Hiermede is de eerste nieuwbouw op ons dorp na de oorlog gereed gekomen. Zowel van binnen als van buiten biedt de kapsalon een kleu- rig aanzien en past geheel in de landelijke omgeving. De aannemers G. Bleeker en Th. Duin hebben hier in een zeer korte tijd een schoon geheel doen verrijzen. De electrise installatie werd verzorgcj door de Fa. Stam. 'T VELD Het bestuur van de L.T.B.-afdeling 't Veld heeft voor Dinsdag 21 September een algemene ledenvergadering uitgeschreven in de zaal van A. Slijkerman te't Veld. De agenda vermeldt o.m.: „Voor- lopige besprekingen betreffende verkaveling van de W.O.L.-polder". Van deze eerste besprekingen zal het voor een groot deel afhangen hoe en of deze piannen zich verder zullen ontwikkelen. Verwacht wordt dat geen van de leden op deze bij- eenkomst verstek zal laten gaan. Verder deelt het bestuur mede, dat deze winter de tuinbouweursus zal worden voortgezet en dat een nieuwe algemene landbouwcursus op stapel wordt gezet. Reeds hebben verschillende personen zich hier voor opgegeven, doch er kunnen er meer geplaatst worden. Bij vol doende deelname zal ook weer een motorcursus worden opgericht. Cur- sisten gelieven zich zo spoedig mo gelijk bij de secretaris op te geven. L.T.B. H.H. WAARD-NOORD Dezer dagen werd er een alge mene ledenvergadering van de L 'l'B gehouden in cafe „De Hengst- man". Voor een avond-tuinbouw- cursus hadden 10 personen aange- meld. Getracht zal worden een ge- schikte onderwijzer te vinden. In- gekomen was een verzoek van de Kernclub uit H.H. Waard Nrd. om over enig geld te beschikken. De heer G. de Wit vroeg de vergade- rmg machtiging om over 200 gul den te mogen beschikken als het nodig is. In bespreking kwam een voorstel tot het bouwen van een koelhuis of een glazen poterbe- waarplaats Dat zulk een gebouw heel erg nodig was, was de alge mene mening. Besloten" werd om bij de Voorlicntmgenoienst inlichtin gen in te winnen omtrent de beide gebouwen. Tevens zal om een kos- tenraming en een tekening ge- vraagd worden. DE ORANJEFILM CASTRICUM. De kinderen van alle lagere scholen zullen a.s. Maan dag en Dinsdag de „Oranjefilm" gaan bekijken, daartoe uitgenodigd door het gemeentebestuur. Wij ver- onderstellen dat deze uitnodiging door de schoolgaande jeugd zeer op prijs gesteld zal worden. JUBILEUM-SPELDJES CASTRICUM. De opbrengst jubileum-speldjes ten bate van de kankerbestrijding heeft in deze ge meente f 1340.opgebracht, w.o. begrepen een bedrag ad f 346.—, ge- schonken door de Oranjebuurt Koningin Julianastraat. Voorwaar een mooi resultaat. VERKEERSONGEVAL CASTRICUM Vrijdagmorgen werd iemand die vanaf het raad- huis zich naar de overkant van de Dorpstraat wilde begeven, gegrepen door een uit de richting Heiloo ko- mende auto. Hoewel de automobi- list onmiddellijk stopte, kon hij niet verhinderen, dat het siachtoffer ernsig aan hals en schouder werd verwond en in het raadhuis moest worden binnengedragen. De politie die spoedig ter plaatse was, stelde een onderzoek in. Wij hebben er al meerdere malen op gewezen, dat de Dorpsrtaat, een onzer drukste verkeerswegen, geen speelplaats voor kinderen is en m- den de ouders aan, hun kinderen, die de school aan de Dorpstraat bezoeken, er op te wijzen de bin- nenwegen te nemen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2