Modelig soldo gewone dienst en buitengewone dienst I teruggebrocht tot f 704.000 ts: r slsz is djogja is gereed om Algemene Vergadering der Ver. Naties gisteren te Parijs geopend Marshall,Bevin enSchuman voor da tweede maal bijeen Voor Alkmaar omgeving Middelen440 millioenhoger en de uitgaven 285 millioen lager geraamd DE WERELD van vandaag MADIOEN TE ONTZETTEN Linkse groepen zijn ontwapend Auriol: De wereld is verlamd door yreesegoisme en vooroordeel Aan onze abonnes TEKORT OP BUITENGEWONE DIENST II RUIM 2 94MILLIOEN Trouwbetuigingen Argentijnse voorzitter huldigt Amerika aan Soekarno Een gemeenschappelijke noto aan Moskou? Pensioen voor arbeids- contrqetanten Deens schip op mijn gelopen De wagon-lits- affaire Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 et. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct- Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1948 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank PVE MINISTER VAN FINANCIEN heeft gisterenmiddag de Millioenennota, behorende bij de be- D arotag van 1949, aan de Tweede Earner aangeboden. In zijn inleiding gewaagt de nuntster L-K rrrVieiH van het feit dat de nota betreffende de toestand van sRuks financien een karakter uit oorlog en bezetting volgend) nagenoeg geheel uit de gewone mi worden gefinancierd. Dit blijkt uit de volgende cijferopstelling (de voor 1949 geraamde opbrengst van de buitengewone heffingen ad f 700 miUioen en de daartegenover onder de uitgaven tot een geliik bedrag ge raamde buitengewone aflossing van nationale schuld zijn daarbij buiten beschouwing gelaten): Uitgaven: Middelen: gewone dienst buitengew. dienst gewone dienst buitengew. dienst f 2.417.005.514 I 815.862.106 -f 3.232.867.620 f 3.156.000.421 I 76.162.570 f 3.232.162.991 Nadelig saldo f 704.629 mwmm Voor de eerste maal na de oorlog is de Verenigde Zitting van de Staten-Generaal met groot ceremonieel geopend. Konrngm Juliana tijdens het voorlezen van de Troonrede. Dinsdagmiddag om dxie uur plaatselijke tijd had te Parijs, in het „Palais de Chaillot" de openingsplechtigheid plaats van de Algemene Vergadering der V.N. Delegates uit 58 Wen waxen aanwezig. De agenda bevat 70 pimten waaronder het Palestijnse vraagstuk. De tijdelijke voorzitter, de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, Juan Atilio Bramuglia, opende de vergade ring, waarna Vincent Auriol, de president der Franse Republiek. een welkomstwoord sprak. BERNADOTTE GE-EERD BATAVIA, 22 September (Aneta). Radio-Djogja meldt, dat de voorberei- dingen voor het ontzetten van Madioen door de troe- pen van de republikeinse regering zijn voltooid. Pokkenepidemie op Sumatra neemt af Mevr. Eleanor Roosevelt, die als presidente van de Comm^s e voor Mensenrechten aan de besprekingen van de V.N. te Pari) deelneemt, arriveerde met Senator Warren Austin aan board vesn de ..America" te Southampton. Legpenning voor Prinses Wilhelmina Geen principieel meningsverschil Minister Lieftinck op weg naar Amerika ZWAAR WERK Onder zorgwekkende omstandigheden De zaak-Nadjamoeddin. DIRECTEUR EN CHEF VEROORDEELD Nieuuu Noordhollands De enorme stijging van de prijzen der grondstoffen, die voor de papierindustrie moe- ten worden geimporteerd, heeft een grote stijging van de prijzen voor krantenpa- pier onvermijdelijk gemaakt. In verband hiermee en ook in verband met andere fac- toren die de kostprijs hoger maken, zullen de prijzen der dagbladen in Nederland met ingang van 1 October, met goedkeuring van het Direc- toraat-Generaal van de Prij zen, worden verhoogd. Van 1 October af zal de prijs van het „Nieuw Noord hollands Dagblad" zijn: f 0.33 per week f 1.43 per maand f 4.25 per kwartaal. wii berekenen geen incasso- kosten. MARSHALL heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zich stelt ach- ter de laatste voorstellen van Ber- nadotte ten aanzien van de vrede in Palestina. In deze voorstellen komt de overleden ijveraar voor de vrede in het H. Land o.a. tot de conclusie, dat er een Joodse staat in Palestina bestaat en dat er geen gegronde redenen zijn om aan te nemen, dat deze niet zou blijven bestaan. Verder zegt Bernadotte in zijn politiek testament, dat de gren- zen van de Joodse staat definitief moeten worden vastgesteld, hetzij bij een formele overeenkomst tus- sen de betrokken partijen, hetzij door de Ver. Naties. Namens de Arabieren heeft de Syrische afge- vaardigde bij de Ver. Naties echter gaentwoord, dat het rapport van Bernadotte niet tegemoet komt aan de rechtvaardige eisen van de Ara- bieren. Het probleem-Palestina zal daarom niet worden opgelost door dit rapport en de Arabieren zullen hun houding dan ook niet verande- ren. TEL AVIV. De Irgoen Zwai Leoemi, een der Joodse ondergrond- se organisaties, heeft een ultimatum van de regering van Israel geaccep- teerd, waarin de ontbinding wordt bevolen en het overdragen van het ,leger der Irgoen aan het leger van Israel". Reeds geruime tijd waren hierover onderhandelingen aan de gang, doch na de moord op Berna' dotte had de regering van Israel besloten streng op te treden. Indien de Irgoen geweigerd had, zou het gehele leger van Israel in actie zijn gegaan. PARIJS. Het Franse kabinet is gisterenmorgen in speciale zitting bijeen geweest. Naar aanleiding hiervan ging het gerucht, dat er onenigheid bestond onder de minis ters, hetgeen in het geheel geen wonder zou zijn. Na afloop van de vergadering verklaarde de minister van voorlichting echter, dat de zit ting uitsluitend betrekking had op de kwestie van lonen en prijzen. Voorts wordt uit Parijs gemeld, dat de Tsjechische regering aan Erank- rijk de uitlevering heeft gevraagd van Jan Papanek, de vroegere af- gevaardigde van Tsjecho-Slowakije in de Ver. Naties. Papanek, die na de Februari-gebeurtenissen stelling genomen heeft tegen de regering van Gottwald, bevindt zich thans te Parijs. Hij wordt er van beschuldigd 125.000 dollar te hebben ontvreemd. LONDEN. Dr. Johnson, de de- ken van Canterbury, die bekend staat om zijn communistische sym pathies en daarom de „rode" deken wordt genoemd, kreeg vorige maand geen visum van het Amerikaanse consulaat voor een bezoek aan de Ver. Staten. Nu hebben echter een aantal Amerikanen hem uitgenodigd een bezoek aan hun land te bren- gen, zodat deze vreemdsoortige geestelijke toch mi.sschien zijn zin nog zal krijgen. LONDEN. Churchill is diep onder de indruk van het teloor gaan van de grote macht van Engeland. In een brief aan een conservatieve cancjidaat schreef de vroegere oor- logsleider: „Nooit in het leven van Hierbij wordt aangetekend, dat in de ontwerp-begroting voor 1949 re- kening moest worden gehouden met de nieuwe wet op de financiele verhouding tussen het Rijk en de Gemeenten, waardoor de laatste flOO millioen meer ontvangen dan volgens de oude regeling. Bij de bovenstaande vergelijking dient men voorts in aanmerking te nemen, dat de uitgaven ten laste van de buitengewone dienst 1 voor een belangrijk deel, hoewel niet het staatsvermogen vermeerderena, naar haar aard met kapitaalsuitga- ven gelijk zijn te stellen,.voorzover zjj nl het nationale vermogen ver- sterkep Dit geldt in meer of min- dere mate voor de belangrijke uit gaven wegens herstel van oorlogs schade ad. f482 millioen, vormende de tranche 1949 van het grote oor- logsschade herstelplan aangekon- digd bij het wetsontwerp materiele oorlogsschaden. In dat wetsontwerp wordt voor deze uitgaven een speciale dekking voorzien, n.l. jaarlijks tprugkerende belastinginkomsten tot een bedrag van ca. f250 millioen en, voorzover de stand der middelen daartoe noodzaakt, leningen voor het res- 1 tant. Zou het systeem van het wets ontwerp materiele oorlogsschaden reeds bij het opstellen van deze begroting hebben gegolden, dan zou het resultaat zijn geweest, dat indien de opbrengst der voorgeno- men belastingen als baten tegen- over de uitgaven voor herstel van oorlogsschade zouden zijn opgevoerd het saldo van de gewone dienst en buitengewone dienst 1 f250 mil lioen gunstiger zou zijn geweest, na- melijk in plaats van f0.7 millioen nadelig, ruim f249 millioen voorde- lig- Hiertegenover staat echter, dat in overeenstemming met de procedure van voorafgaande ja- ren het nadelig saldo van het Landbouw-egalisatiefonds b(j de raming der uitgaven zowel op de gewone dienst als op de buiten gewone dienst 1 buiten heschou- wing is gelaten. Dit saldo be- draagt rond f365 millioen. Feitelijk zou, naar het oordeel van de Minister van Financien, dit nade lig saldo ten laste van een der ge- de oudste onder ons, is de naam van Groot-Brittannie zo diep ge- zonken als onder de socialistische regering. Onze tegenslagen komen voornamelijk door de buitensporige en fantastische experimenten van ministers en hun horde ambtenaren, die zich met zaken bemoeien, _Waar zij geen verstand van hebben noemde onderdelen van de begro ting moeten komen; eventueel, voorzover met de oorlogsomstandig- heden samenhangend en aflopend, ten laste van de buitengewone dienst 1 en voorzover duurzaam, ten laste van de gewone dienst. Het consumptief karakter van deze uit gaven staat immers op de voor- grond. Betrekt men ook deze factor in de beschouwingen, dan slaat de balans weer naar de andere zijde door en resulteert een nadelig saldo van f365 millioen min f249 miUioen f 116 millioen. In bovenstaande uiteenzettmg er geen rekening mede gehouden, dat de uitgaven voor herstel van oorlogsschade, voorzover de f25U millioen te boven gaande, zoals reeds is opgemerkt, zouden worden gefinancierd uit leningen. Onder de huidige conjunctuur, nu de belas tinginkomsten uitzonderlijk rijkelijk vloeien, verdient het stellig aanbe- veling, zo merkt de Minister van Financien op, ten aanzien van zoda- nige financiering terughoudendheid te betrachten en een zo groot mo- gelijk deel van de uitgaven, die met kapitaalsuitgaven zijn gelijk te stel- len uit de lopende middelen te dekken. En dit temeer, daar de schuldaflossing tot een minimum is beperkt, n.l. tot een bedrag van f77 7 millioen en geen afschrijving op de reele staatsactiva in rekening is gebracht Overigens wordt hierbij nog aan getekend, dat in overweging is om tegenover de belastingverzwaring, die uit het oorlogsschadeherstelplan voortvloeit, een aantal tegemoetko- mingen te stellen in de algemene belastingdruk, zodat de middelen- opbrengst per saldo waarschijnlijk niet veel van de thans opgestelde raming zal afwijken. De uitgaven van de buitenge wone dienst 2 (kapitaalsuitgaven) worden voor 1949 geraamd op f365 640.310, waartegenover een bedrag van f71.498.693 wegens ka- pitaalsinkomsten staat. Deze dienst wijst derhalve een tekort aan van f294.141.617. Hierbij dient echter onmiddeliijk te worden opgemerkt, dat de kapi taalsuitgaven bij definitie en afge- zien van financiele conjunctuurpoli- tiek door leningsgelden mogen wor den gedekt. In het raam ener finan ciele conjunctuurpolitiek zou kun- nen worden gesteld, dat ditmaal zelfs de kapitaalsuitgaven uit de be- lastingopbrengsten zouden moeten worden gedekt. Een dergelijke fis- cale politiek zou echter een zo zwa- re last op het bedrijfsleven leggen omdat kapitaaldienst en herstel tezamen een te groot offer vereisen dat het herstel niet bereikt zou worden. Een vergelijking met de vastge- stelde begroting voor 1948 wijst uit, dat het nadelig saldo van de gewone dienst en de buitengewone dienst 1 tezamen toen werd geraamd op f725.415.360. Het thans zoveel gunstiger eind- resultaat is voor een belangnjK deel een gevolg van de omstan- digheid, dat het voor 1949 ver- antwoord kan worden geacht de middelen f440 millioen hoger te ramen dan voor 1948. Daarnaast zijn de uitgaven f285 millioen la ger gesteld. Het nadelig saldo van het Land bouw-egalisatiefonds kwam op de begroting 1948 voor met 1498.235.000 (het werkelijk nadelig saldo van dit fonds zal echter volgens een thans opgestelde berekening onge- veer f602 millioen belopen) tegen over een raming voor 1949 ad f364.833.000. Een bijzondere omstandigheid waarmede bij een vergelijking van de begrotingen 1948 en 1949 terdege rekening moet worden gehouden, is, dat in de ontwerp-begroting vopr 1949 niet onbelangrijke verschui- vingen van uitgaven van de buiten gewone dienst 1 naar de gewone dienst hebben plaats gevonden. Deze bedroegen alleen al voor oorlog f75 millioen en voor marine ca. f20 millioen. Het saldo van de buitengewone dienst 2 was voor 1948 op f423.015.484 geraamd, tegenover f294.141.617 voor 1949. Auriol zeide onder meer: „Met angst zien wij de brand- haarden zich uitbreiden en de meest redelijke mannen fanatiek worden, zelfs terwijl dat zij zich met toe- wijding van hun vredesmissie kwij- ten De wereld is verlamd door vrees, egoisme en vooroordeel. Van uw morele macht is de vrede af- hankelijk. Daar de moeilijkheden toenemen en ons meer eti meer be- dreigen, wordt uw orgamsatie steeds noodzakelijker Slechts de international e wet, zo betoogde Auriol, waarborgt de wer- kelijke onafhankelijkheid, de wer- kelijke vrijheid en de werkelijke veiligheid der naties. Uit dien hoof- de heeft Frankrijk plechtig in zijn grondwet opgenomen, dat het op grond van wederkerigheid staat waar dit voor het vestigen van de vrede noodzakelijk is. De Argentijnse voorzitter Bramug lia beantwoordde de rede van Auriol en zeide, dat men niet wenste, dat enig land van de V.N. uitgesloten zou zijn. Er konden geen verkorenen en butien de wet gestelden zijn- „Wij zijn van oordeel, dat de toe- passing van de theorie volgens welke de hierarchie van staten de orgam satie bestuurt en de politieke richt- lijncn vaststelt, herzien moet wor den, niet slechts omdat zij niet over- eenstemt met de democratische sta tus, die afgeleid is van de juridische gelijkheid van staten, doch ook om dat het lot van alle landen in han- den wordt gelegd van enkele staten. Over geen enkel volk moest be- slist worden zonder de medezeg- genschap van dat volk. De wereld moest verenigd in een geest van solidariteit de problemen onder zien, die om een oplossmg Amerika had dit echter ook ge- daan om zich in dienst te stellen van de constructieve krachten in de wereld. Alle volken van de aarde, zelfs zij die het meest oorlogzuchtig lij- ken, wensen in vrede te werken en dit bereiken wij in Amerika, aldus Bramuglia. Argentinie bleef er de nadruk op leggen, dat hoewel velen op een oorlog aansturen, een we reld van vrede bestaanbaar is. De overheersende politiek in de we reld moest een vredespolitiek zijn Hierna nam Trygve Lie 't woord. Hij bracht hulde aan de waarne- mers der V.N., die bij het vervullen van hun taak om het leven waren gekomen. Hij zeide, dat de dood van Berna dotte en de zes waarnemers der V.N. duidelijk toonde, dat men in be- paalde gevallen niet te veel mocht vertrouwen op de plaatselijke auto- riteiten. De dood dezer mannen deed drin- gender dan ooit de vraag njzen hoe de V.N. hun medewerkers zouden kunnen beschermen. Hij had hier- voor enkele voorstellen, die hij la ter aan de algemene vergadering zou voorleggen. Er moest volledige genoegdoening geeist worden voor de dood van deze mannen. Na het houden der openingstoespraken werd een minuut stilte in acht ge nomen ter nagedachtenis van Graaf Bernadotte en de andere functiona- rissen, die in Palestina omgekomen zijn. Evatt voorzitter Onmiddeliijk hierna ging men over tot het kiezen van een voor zitter. Na tweede stemming werd de Australische minister van bui tenlandse zaken, Herbert Evatt, tot voorzitter der algemene vergade ring gekozen. Hij verwierf 31 van de 51 uitgebrachte stemmen. Bra muglia ontving 20 stemmen. Bij de eerste stemming verwierf Evatt -5 van de 56 geldige stemmen en Bra muglia 22. De Poolse minister van buitenlandse zaken, Modzelewski, verwierf zes en de Luxemburgse minister, Bech, twee stemmen. Verder meldt Aneta, dat behalve over de arrestatie van communisten- leiders in verschillende plaatsen van het republikeinse gebied, de mstel- ling van een avondklok in grotere plaatsen, het onder bewaking stel len van regeringskantoren, het in- stellen van censuur en het verbod van bepaalde linkse bladen, thans ook berichten binnen komen over ontwapening van strijdorgamsaties, die onder invloed staan van bij ae communisten aangesloten linkse groeperingen. Radio Djokja vernam uit Oost-Java, dat de ontwapening dezer organisaties, die gepaard ging met arrestaties" onder de leden, ai- daar voltooid is. Dezelfde zender benchtte voorts dat eenheden van het republikeinse leger in Madioen (waarschijnlijk is bedoeld de residentie Madioen) haar aanhankelijkheid aan. republi keinse regering onder leiding van Soekarno en Hatta kevestigden. Het vliegveld nabij de stad Ma- PALEMBANG, 21 Sept. (Aneta). De pokkenepidemie in het door de Nederlanders gecontroleerde ge bied van Zuid-Sumatra neemt in kracht af. Te Palembang zijn sedert 24 Augustus geen nieuwe patienten in de isolatiebarakken opgenomen, terwijl alle niet geisoleerde patien ten hersteld zijn. De massale vacci- natie buiten Palembang heeft even- eens gunstige resultaten. 1 etor-1 in ogen vragen. Bramuglia stelde Amerika ten voorbeeld. Het had zich verenigd teneinde de rechten en wettige aspiraties te doen eerbiedigezi. In de Millioenennota wordt ge- zegd. dat het voornemen bestaat een wett'elijke regeling in het leven te roepen op grond waarvan arbeids- contractanten, die tenminste twee jaar in Rijksdienst zijn en ook ove rigens aan bepaalde voorwaarden voldoen, recht op pensioen zullen verkrijgen. Door de gezamenlijke docenten van alle umveriteiten is aan prin ses Wilhelmina der Nederlanden n gouden legpenning aangeboden, al dus deelde de rector-magnificus van de Utrechtse Universiteit tijdens zijn overdrachtsrede mede. De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, de Verenig de Staten en Frankrijk, zijn Dins- dag opnieuw bijeen geweest op het Franse ministerie van buiten landse zaken, voor de tweede con- ferentie in de laatste twee dagen over de Berlijnse crisis. Deze tweede bijeenkomst binnen 24 uur duurde 1 uur en 3 kwartier. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken zullen de ministers niet voor de volgende week weer bijeenko- men. Men neemt te Parijs aan, dat de tussenliggende tijd gebruikt zal worden voor stappen te Moskou. Men is algemeen van oordeel, dat dit alleen kan geschieden in de vorm van een gemeenschappelijke nota aan de Sovjetregering, waarin de houding van de westelijke mo- gendheden ten aanzien van het laatste Sovjet-memorandum over de Berlijnse crisis wordt uiteengezet. De conference werd bijgewoond door de drie westelijke militaire bevelhebbers in Duitsland. Aan het eind van de bespreking js geen ver klaring gepubliceerd. In officiele Britse knngen tePa- rijs wordt de juistheid der geruch- ten ontkend, dat tussen de V.S. enerzijds en Engeland en Frankrijk anderzijds onenigheid zou bestaan over de volgende stap 4n verband met de Berlijnse crisis. Men geeft toe, dat er een begrij- pelijk versehil van accentuering is van enkele Vctische kwesties, doch verklaart, dat er geen schijn van principieel meningsverschil is over de belangrijkste kwestie, namelijk, op welk punt verdere onderhande lingen met Moskou geen zin meer hebben en een beroep op de V.N. onvermijdelijk is. Men moet er een open oog voor hebben, aldus deze kringen, dat, wanneer eenmaal de besprekingen met Moskou zijn afgebroken, de bruggen verbrand zijn voor zover het de mogelijkheid van de ophef- fing van de Berlijnse blokkade be- treft Volgens sommige waarnemers zou het belang voor de westelijke mogendheden van een overwinning der wereldopinie niet opwegen te gen het nadeel, dat de deur voor verdere viermogendhedenbesprekin- gen gesloten zou worden. Minister Lieftinck is gisteren- avond per K.L.M. Constellation naar New York vertrokken ter bijwoning van de vergadering van de Board of Governors van het internationale monetaire fonds en van de inter nationale bank voor herstel en ont- wikkeling. dioen is nog in republikeinse han- den. Gisteren berichtte Antara o.m., dat de onderwijzersbond besloten heeft uit de Sobsi (het aan de com munisten steun verlenende verbond van vakverenigingen) te treden en dat Sjahrir's Partai Socialis (Sjah- rir zelf bevindt zich te Batavia) de regeringsacties tegen de rebellen onderschreef. Twee verenigingen in Solo, de ..Volksunie" en de .Chinese Arbei- dersunie" hebben telegrafisch haar trouw aan de regering te Djokja betuigd. De jeugdorganisatie BKRI heeft verklaard niet verantwoorde- lijk te zijn voor de activiteiten van de jeugdorganisatie te Madioen, noch voor het aandeel van 't voor- malige bestuurslid van de organi- satie, mr. Soemarsono, die betrok ken was bij de staatsgreep. THANS HEBBEN WIJ dan'" weer onze schouders onder het werk te zetten. Dat werk zal zwaar zijn. De nieuwe aera zet zich onder zeer zorgwekkende omstandigheden in> de vrede en rust, waarnaar de mensheid snakt, schijnen steeds moeilijker bereikbaar, aldus sprak prof. Kranenburg gisteren in de vergadering, waarmee hij de nieu we zitting van de Eerste Kamer opende en hij vervolgde: „Nieuwe levensvormen schijnen ook thans weer niet anders dan in strijd en nood, onder bloed en tranen gebo- ren te kunnen worden. Plotselinge gevaarlijke complicaties doen zich telkens voor. Dat hangt niet van ons af; wij hebben het te aanvaar- den Maar wel kunnen en moeten wij trachten met de Nederlandse koelbloedigheid en vasthoudendheid, met Nederlatidse werkelijkheidszin aan onze taak van wetgeving en controle voort te werken, ons grote erfgoed van vrijheid en zelfbestuur taai verdedigend en nieuwe aan de omstandigheden aangepaste vormen daarvoor vindend." IJMUIDEN, 22 Sept. Bij route- boei E.T. 10 (ter hoogte van Ter- schelling) is het Deense stoomschip Maria Toft" op een mijn gelopen. Het schip heeft sleepboothulp ge vraagd en ligt ten anker. De ma chine is onklaar. Het schip maakt geen water en er zijn geen slacht- offers. De sleepboot ..Oceaan" be vindt zich in de nabijheid. MAKASSAR, 21 Sept. (Aneta) Binnenkort vangt de behanaeling aan van de strafzaak tegen de vroe gere premier van de Negaar Indo nesia Timoer, Nadjamoeddin. Vandaag diende voor de economi- sct.e politierechter te Amsterdam de zaak van de bonnenzwendel bij de wagons-Lits. 3e directeur van deze onderneming in Nederland werd veroordeeld tot een gevange- msstraf van zes maanden met af- trek van voorarrest. De chef van de sectie Amsterdam kreeg 1 jaar en 6 maanden met aftrek. Ter zitting deelde de economische politierechter, mr. J. Meihuizen mede dat de beide verdachten nog terecht zullen staan inzake devieze- smokkel. Volgens de politierechter, mr. Meihuizen, is de gehele zaak van de wagons Lits terug te voeren op het aanvragen van enorme hoeveel- t.eden bonnen voor het gebruik in de restauratiewagens, hoeveglheden die de behoefte vele malen over- troffen en welke door het distri- butiekantoor eenvoudig werden ge- accepteerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1