EEN GOEDE NAAM IN TGEHELE LAND OUfre WAACi QWfQ Bezoek uit vel provincie's waardeert de inrichting GOEDE AANVOER VAN FOKVEE De Alkmaarse Landbouwtentoonstelling: BEEMSTER EN OMSTREKEN PAG. 2 N1EUW NOORDMOLLANDS DAGBLAD Woensdag 22 September 1948 \/OOR DE 3e KEER na de oorlog hielden de 3 samenwerkende landbouworganisaties: L.T.B., Hollandse Mii. van Landbouw en C.B.T.B. in Alkmaar hun najaarstentoonstelling, In tegenwoor- digheid van een groot aantal belangstellenden had in cafe Beemster vanmorgen de opening plaats. Behalve het bestuur, de vele juryleden, de contactcommissie Winkolweek, waren te- genwoordig de wethouders van Slingerland en Coerts en de ge- meente-secretaris mr. Veendorp, directeur Marktwezen, de heer v. Voorthuyzen, commissaris van politie de heer Dreeuws, voed- selcommissaris J. de Veer, de veeteeliconsulent ir. de Vries, de secretaris van de Kamer van Koophandel D. Scheffel, de direc teur van V.V.V. Alkmaar, H. G. Rijs, en vele anderen. De enige dame, die voor de fleurige noot zorgde in dit gezelschap van mannen was mevr. Kramer-Glijnis, die haar man, die wegens ziekte verhinderd was, vertegenwoordigde. Aposfolaat ter Zee Jan van der Peet vijfmaal enf Hockey diriger th. kRAAkman zoon FOTO VAN VERGIFTIGE PADDESTOEL In de foto-vitrine van de hal van ons bureau. Lan- gestraat, Alkmaar, is een foto te zien, van de Groe- ne Knolzwam, de vergif- tige paddestoel waarvan in het desbetreffende arti- kel op pag. 4 sprake is. VJ MILL-HILL MISSEEFILM CONTACT-AVOND RECLASSERINCSRAAD CEMEENTERAAD BEEMSTER Uitbreiding Electriciteit en Waterleiding De heer J. Borst heette als voor. zitter alien weikom en gaf een over, zicht van de aanvoer op deze ten- toonstelling. Hij dankte alle mede- werkers en wees er op, dat de scha- penfokkerij en de tentoonstellingen in andere plaatsen het niet moge- lijk maakten deze tentoonstelling, zoals was verzocht, eerder te hou- den. Hij bracht dank aan het ge- meentebestuur van Alkmaar voor de medewerking en de gouden me- dalje en betrok in dit woord ook de besturen van omliggende gemeen- ten voor de financiele medewerking De wnd. Burgemeester wethouder v. Slingerland^ sprak namens het gemeentebestuur er zijn voldoening over uit dat naast de Kaasmarkt ook de jaarlijkse tentoonstelling de naam van Alkmaar hoog houdt. De gouden medaille, geschonken voor het 4-tal beste schapen is het tast- baar bewjjs van de gemeentelijke belangstelling. Hij hoopte dat de re- sultaten evenredig mochten zijn aan de moeite die er aan vooraf ging en zegde namens de gemeente alle medewerking toe om de tentoon stelling elk jaar te doen houden. Nadat de heer E Govers namens de kringen der 3 Landbouworgani saties een woord van voldoening had uitgesproken over de eenheid en samenwerking dankte de heer Koeper namens de stamboeken die by vertegenwoordigde, het gemeen- tebestuur vor de gouden medaille en ook de vele andere gevers van Zilveren en andere medailles. Hij geeft blijk van ijn waardering voor het prima terrein en het uit- stekende materiaai, waardoor Alk maar zich aan de spits plaatste van de tentoonstellingen der provincie. Het bewljs zag h(j in het bezoek van een groot aantal fokkers uit Groningen, Friesljind Ovcrij^scj, Zuid-Holland en zelfs Noord-Bra- bant, waaruit blukt dat Alkmaar in trek is en een goede naam heeft, waar het een tentoonstelling van lokvee betreft De heer Borst dankte de sprekers waarna de jury haar taak begon. Reeds gisteravond werd de ten- toonstelling van 't klein- en pluim- vee in de Korenbeurs, opgeluisterd met diverse andere stands, geopend; zij trok in de loop van de avond al heel wat bezoekers, die zeker geen spijt zullen gehad hebben van hun wandetmg naar het Luttik Oudoip. Reeds dadelijk na het binnenkomen wordt men getrokken door de frisse stand van de Alkmaarse ExporUei- ling, die een keur van artikelen tot eeh fraai stilleven heeft ge- maakt, om te laten zien wat voor producten en van welke kwaliteit hier worden aangevoerd. Aan het andere einde van de 5eur« heeft de afd. Alkmaar van de Ned. Fruittelersorganisatie het mooiste fruit van haar leden uit Alkmaar, Heiloo, Bergen en Huis- waard in een stand bijeengebracht; het is fruit, dat eerst daags voor de tentoonstelling geplukt werd en Op Zondag 26 Sept. a.s. zal er in alle kerken van de stad door speciaal daartoe aangezochte pre- dikanten, een predikatie worden gehouden over het belang van het Apostolaat ter Zee. Daarop aanslui- tend is er een collecte gepaard aan een grote actie tot opwekking om lid of donateur van dit zowel van uit sociaal als vanuit godsdienstig oogpunt bezien zo belangrijke werk te worden. Voor het welslagen van deze actie, waarop wij dozer dagen nader hopen terug te komen, zijn, slechts voor enkele dagen, een aan tal dames nodig, wier hulp onont- beerlijk is. Men gelieve zich voor ait werk, dat slechts eenmaal een kleine opoffering zal vragen van de zelatricen, op te geven bij de volgende adressen: Mej. R. Bak, Verdronkenoord 7, Alkmaar; mej. A. Verhagen, v. d. Woudestraat 47, en mej. N. van 't Hoff, Corfstraat 28. laat zien, dat de fruittelers rond Alkmaar hun vak verstaan. De heer J. Bijtjes heeft van zijn fruitstand waarin het beste fruit uit de be- kende fruitgebieden uit het land is samengebracht, iets bijzonders ge- maakt. Naast de edelste appelen en de mooiste peren z an wij hier de druiven, de aubergines, de pepers en de paprika's, alle product van eigen bodem; zelfs uit Zeeland za- gen wij hier de diepgoudkleurige Bonne Louise. De mooiste bloemenstand is on- getwijfeld die van de dahliakweker J. Bakker uit Wognum, die met tal van nieuwe varieteiten in schitte- rende kleuren uitkomt. A. Boersen uit de Omval is er met bloemen en bollen. De LTB van de Zaadmarkt heeft een prima verzorgde en overzich- telijke stand met zaai- en pootgoed, evenals de fa. Zaadnoordijk, die te- vens ook tuinbouwartikelen ten- toon stelt, De Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren maakte van deze tentoon stelling gebruik, de aandaeht op zijn heilzaam werk voor de Noordholl. veestapel en daardoor voor de volks gezondheid, te vestigen; in een gra- fiek lazen wij. dat in het jaar 1947 -1948 12422 bedrijven werden ge- controleerd. met totaal 167243 die- rne, waarbij het gemiddelde reactie percentage 15.9 bleek te zijn; het eiland Texel is sedert 1 Mei van dit jaar geheel t.b.c.-vrij. Verder zijn er diverse stands van Alkmaarse zakenlieden; Lind uit de Herenstraat met lederwerk, Klitsie met de bekende parketvloe- ren. Ninella met parfumerien, de fa. De Wild met de draineerbuizen, Gebr. Kaal met radio en stofzuigers Bakker van de Dijk met kuipwerk, Ypma met radio en gramofoons, Prinz met z'n leren jassen, het Ga- zellehuis met fietsen en haarden, Poorter met meubelen en De Jong met naaimachines. Het middengedeelte is ingeno- men door de inzendingen van ko- nijnen en pluimvee, waar de lief- hebbers hun hart kunnen ophalen aan het goede materiaai, dat hier een plaatsje vond. De bekroningen in deze rubrie- ken zijn als volgt: Konijnen Vlaamse Reuzen: le pr. A. W. Geluk (4x); 2e pr. idem (2x); 3e pr. idem; 4e pr. idem. E. Vonkeman 2e pr. (2x). Lotharingers: 1. J. Groothuizen 3x), W. Hieltjes (2x), 2. J. Brau- nesk en J. Groothuizen, 3. Nic. Hop- man, 4. J. Homan, 5. J. Groothui zen, 7. De Sportfokkers. Franse Hangoren; 1. S. Groot (4 x), Th. Eilander, J. Brauneck (2x), Nic. Hopman en C. Mooij, 2. J. Brauneck, S. Groot (3x), 3. J. Brau neck, S. Groot en D. Molenaar, 4. D. Molenaar. Weners (wit): 1. H. Kuiper, J. Weel, M. Terehuis, G. Boonstra (2 x), 2. R. Hellenberg, H. Kuiper, J. Weel en W. Beerepoot, 3. E. Zonne- berg en R. Hellenberg. Rijnlanders; 1. J. Homan. Alaska; 1. A. Huisman (3x). Gouwenaars: C. Ooyevaar (3x). Zilvervossen: 1. J. Keizer (3x). Rexen: J. Kweldam 1 (2x) en 2 (2x). Angora's: 1 C. v. d. Meulen (2x) en D. Westerhof, 2 C. v. d. Meulen. Tan's: 1 M. Teerhuis, 2 idem. Hollanders: 1 F. Keizer. Polen: 1 J. Keizer, G. Boonstra en Jac. Weei. 2 Th. Eilander en J. Keizer, 3 G. Boonstra. Kleurdwerg: 1 N. Hoep (2x). Nesten: 1 S. Groot ((hangoren), en M. Teerhuis (Weners), 2 W. Kweldam (Rex) en M. Teerhuis (Weners), 3 M. Teerhuis (Weners). Hoenders Zilverlaken: G. v. -d. Meulen 1 (2x) en 2 <2x). Acona's: 1 J. Groothuizen (2x). Goud Wyandottes: 1. S. Vasbin- der. Zilverpel: J. N. Schot. Plymouth Rocks: 1 J. Wortel (2 x), 2 idem. Witte Leghorns: 1 J. Groothuizen (2x). Rhode Island Red: 1 De Sport fokkers (2x). Columbia's: 1 A. Huisman. Trio's: 1 en 2 G. v. d. Meulen, 1 J. Groothuizen (2x). Krielen: 1 N. Wortel (2x). Oud Engels Spanlet: 1 en 2 S. Vasbinder. Zilverduc Win: 1 A. Buurmeyer en Th, Pater. Trio's 1 en 2: 1 E. Vonkeman (4 x), N. Wortel, S. Vasbinder en C. Fok. 2 J. Groothuizen en J. Beem- sterboer. Eenden 1 en 2: 1 C. Waiboer (2x). Stands ter opluistering Van de overige stands behaalden een lste prijs: J. Bijtjes (fruit); Alkm. Export- veiling; Ninella; De Weerd, man- denmakerij, Fa. Zaadnoordijk; LTB- zaadhandel; Leo Prinz; fa. Plomp (Gazellehuis)Poorter (meubelen). 2e prijs: Ned. Fruittelersorgani satie; Ypma; Bakker (kuiper); Lind (lederwaren); 3e pr.: Kweldam (bontwerk); Haytema (levensmid- delen); Bakker, Wognum, Dahlia's; eerv. vermeiding: Klitsie (parket- vloeren); Fa. De Wild (bouwmate- rialen); Ant. Boersen; De Jong, MICA; Gebr. Kaal; Prov. Gezond heidsdienst; en Aquariumver. (Rode Rio). i Meldden w« reeds eerder, dat Jan v. d. Peet benoemd was tot dirigent van het nieuw opgerichte Toon- kunst-Symphonie-Orkest te Den Helder en tot 2de dirigent van het Amsterdamse Postharmonie-Orkest, waarvan hij tevens clarinet-instruc- teur werd, thans vernemen wij, dat hij benoemd werd uit *n groot aan tal sollicitanten, w,o, Leistikow en Pinkse, tot dirigent van het Hoog- ovens-Harmonie-Orkest te Bever- wijk en tot dirigent van het Kon Chr. Harmonie Orkest „Sursum Corda" te Vlaardingen, 'n orkest, dat deei uitmaakt van de Ned. Fe- deratie van Harmonie-Orkesten. Reeds was Jan v. d. Peet dirigent van „Hou en trou" te HeerHugo- waard, van een zangkoor in Zijde- wind en van het orkest „Sympho- nia" te Alkmaar. Van dit laatste heeft hij de lei- ding neergelegd: de leiding van het Zangkoor te Zijdewind heeft hij overgedragen aan Cas Himmelreich, doch van ..Hou en Trou" is hij di rigent gebleven. Vooral zijn benoemingen aan het Hoogoven-orkest en het Amsterdam se Postharmonle-orkest betekenen voor onze stadgenoot die zijn op- leiding voor instrumentatie en di- rectieapntving van Hein Jordans en zijn muziekstudie in Amstefdam blijft voortzetten een eervolle onderscheiding en een hoopvol be gin van zijn dirigentenloopbaan. ALKMAAR I—PINOKe II 2—1 (Prom.kl. D) De eerste wedstrijd van het eer- ste herenelftal in deze competitie (tevens de eerste wedstrijd op het nieuwe veld) is op zeer verdiende wijze door Alkmaar gewonnen. Reeds aanstonds bij het begin bleek Alkmaar de sterkste en na circa vijf minuten spelen wist de nieuwe linksbinnen Edens uit een scrimmage te doelpunten. Alkmaar behield het evenwicht, hoewel Plnokd af en toe tot het Aikmaar-doel wist door te dringen. Een van deze aanvallen leverde voor Pinoki een doelpunt op, zodat de stand weer gelijk was. Tot de rust kwam hierin geen verandering. Na de rust begon Pinok§ iets meer op te zetten en de eerste paar minuten moest de Alkmaar-verde- diging steeds in actie komen. Hoewel Alkmaar het overwicht behield, was Pinok6 er iets meer in dan voor de rust, ofschoon niet e6n keer een voor Alkmaar hache- lijke situatie ontstond. Na pirn. 20 minuten spelen drong plotseling de Alkmaar-aanval shel op en na mooi vrijgespeeld te hebben, wist Eyssen uit een strak diagonaal schot de stand op 21 te brengen. Hierin. kwam geen verandering. zodat de eerste wedstrijd voor Alkmaar de voile buit opleverde. EEN MOOI SUCCES ALKMAAR. Tijdens de te Pur- merend gehouden Landbouwdag werd in een vijftal tenten een grote tentoonstelling gehouden. De groot- ste en voornaamste firma's uit het gehele land hadden daar een stand ingericht en daarom was het een mooi succes, dat de heer Balder van 't Reclame-Bureau „Redo" met de door hem ingerichte stand van de Enkab6 de eerste prijs verwierf. B.M.H.C. Ill—ALKMAAR n 4—2 (Tweede kl. D) Het veteranen-eiftai moest de punten in Bloemendaal laten; voor al door hun tekort aan adem en het nog niet ingespeeld zijn van verschillende spelers. Met de rust was de stand 20 in het voordeel van Alkmaar, waar uit toch wel blijkt, dat „de oudjes" het nog niet verleerd zijn. Na de rust wist B.M.H.C. al spoe- dig de achterstand in te lopen. Nu was de adem helemaal op, zodat B.M.H.C. nog twee goals wist te maken, hoewel het pechduiveltje voor Alkmaar ook nc^ een woordje meesprak. ZWERVENDE HOND AANGETROFFEN ALKMAAR. Sinds enige dagen zwerft te Alkmaar een grote zwarte hond, pirn. lJ/s jaar oud, reu. In de omgeving van de Dahila- straat is gevonden een jong zwart poesje met wit borstje. Ter beschik- king een mooie donkere hond, plm. 6 maanden oud, wordt een flinke hond. Eigenaar of liefhebber kun nen zich vervoegen bij de Inspec- teur, C. Korver, Baanstraat, Alk maar. R M A PLATTE STEENENBRUG alkmaar TELEFOON 2604 (K 2200) N.I.W.I.N.-KERSTPAKKETTEN- ACTIE ALKMAAR. Het plaatseiijk N.I.W.I.N.-comite te Alkmaar ver- zoekt ons mede te delen, dat hetnu wel vaststaat, dat het doel dat het comite zich heeft gesteld: te zorgen voor 1000 kerstpakketten, waarmede een bedrag van f 5000.— is gemoeid, niet zal kunnen worden bereikt, in- dien zich niet nog een groot aantal medewerkers beschikbaar stelt. Het Comite, ruim 2 jaar geieten ingesteld door oud-burgemeester Koelma, is door vertrek naar elders en andere omstandigheden, zodanig gedund, dat het omvangrijk werk, nog slechts door enkelen moet wor den verricht. Het doet daarom een dringend beroep op ieder, wien het welzijn van onze mannen en vrou- wen in de tropen ter harte gaat, om zich onverwijld als medewerkerfster op te geven aan de secretaris: A. BergJma, Westerweg 55, tel. 2019. Voorts wordt gewezen op de mo- gelijkheid om op kantoren, in scho- len, fabrieken en werkplaatsen geld in te zamelen, om voor gezamenlijke rekening Wn of meer Kerstpakket ten te verzenden. Dikwijls ontstaan hieruit correspondentie-relaties, die door de mannen ovferzee ten zeerste op prijs worden gesteld. Het blijkt veelvuldig dat slechts de initiatief- nemer ontbreekt om een dergelijke inzamelingsactie tot een groot suc ces te maken. Welke voortvarende jcngeman of welke enthousiaste jongedame spant zich hier eens voor? Het Comite doet in dit verband ook een beroep op de schoolvereni- gingen van de middelbare scholen. Ook hier geldt dat vele kleintjes £en grote maken. Kerstpakket- etiketten (ook kleine a f .0.50) zijn eveneens verkrijgbaar ten kantore van de Amsterdamse Bank N.V., Voordam 11, Alkmaar. MANNENKOOR „ORPHEUS" In de algemene jaarvergadering van „Orpheus", gehouden in cafe ..London" op 20 Sept. j.i., werden de heren H. de Groot, P. Hartog en G. B. Smit oprichters van dit koor, tot ere-leden benoemd, terwijl de heren J. Bijlsma, G. Oukes, L. Paap B. Prins en K. de Wit wegens hun bijzondere verdiensten jegens deze vereniging, tot leden van verdien- ste werden benoemd. 40 JAAR GEPROFEST Op 23 Sept. zal de eerw. zuster Valentine haar 40-jarig Frofessie- feest vieren. Zr Valentine is al 27 jaar in Alkmaar werkzaam; eerst in het St Elisabeth-Ziekenhuis, de laatste jaren in Huize Augustinus. De Fathers van Mill-Hill hebben naar de film gegrepen, om belang stelling voor hun missiewerk te wekken. Zij wisten beslag te leg- gen op de interessante documen- taire film, welke de Fransman Al fred Chaumel gedurende een jaren- lange zwerftocht oyer de wereld maakte van het leven der vreemde, meest heidense volken en koos daaruit datgene, wat de bezoe- ker ongetwijfeld weet te boeien. Prof. Marius Gaillard voorzag deze documentaire van "de bijpassendo exotische muziek. Achtereenvolgens voert de film ons naar de Zuidzee-eilanden (Ta hiti), Indochina, India en Afrika. Wij zien de zwarte en bruine en gele heidenvolken uit het verre Oosten en het zwarte Afrika in hun cigenaardige levenswijze, hun go- denverering en in hun eeuwige dansen, die niet zozeer als vermaak verricht worden, doch veeleer als uiting van hun primitieve gods- dienstbeleving. De film is vol van boeiende na- tuurschoon-taferelen, doch over het geheel ligt de tragiek van de don kere nacht van het heidendom, waarin nog millioenen Mohamme- danen, Hindoe's e.a. verkeren. Natuurlijk, wanneer wij deze film critisch zouden gaan bezien, zouden wij fouten kunnen aanwijzen; er is enig gebrek aan samenhang, wij zien te weinig een verhelderend detail, doch laten wij het doel voor- op stellen: de belangstelling te vra gen voor het bekeringswerk, waar in de Mill-Hill-Fathers en -Sisters zo'n belangrijk aandeel hebben. Na deze Franse documentaire volgt dan, na een welsprekend woord van een Mill-Hill-missiona- ris een serie opnamen van het mooie missiegebied van Uganda, waar voor 50 jaar de negers nog geen blanke gezien hadden en nu 300.000 katholieken wonen die reeds een 25-tal eigen, zwarte priesters hun zieleherders kunnen noemen. Daar zien wij, hoe de Mill-Hill-mis- sionarissen het woord van Christus: gaat en onderwijst alle volkeren, hebben verstaan en hoe de oogst aan zielen te rijpen staat in het zwarte Afrika. dat, wanneer het ge heel gewonnen wordt voor Chris tus, geen bedreiging zal vormen voor de blanke wereld, zoals het verre Azie, dat nog zucht in de ban van de Islam en het Hindoei'sme. Vanavond draait de film nog- maals in 't Gulden Vlies; wij kun nen een bezoek van harte aanbe- veien. HARMONIE „ST. CAECILIA" Alle leden, dus ook de tamboers, hoornblazers en vaandeldragers wor den verzocht hedenavond op de repetitie aanwezig te zijn. Zij moe- ten dan opgeven de maat van cos- tuum, hoed en schoenen voor 8 October. Zij, die de maten niet op geven, lopen de kans met de optoch, met mee te kunnen. A.O.G, OPGELET! Vanavond om 8 uur beginnen wij weer met onze training in de Sint Bavoschool aan de Nxeuwstraat. A.s. Zondag 26 September spelen we in Assendeift fegen het lste en 2de eiftal. Van de eiftalcommissie horen juiiie vanavond je plaats in het lste of f2de eiftal. Komt dus aliemaal naar de Bavoschool Het bestuur. rekent op juiiie. COLLECTE HERWONNEN LEVENSKRACHT Het Comite „Herwonnen Levens- kracht" houdt Zondag 26 September haar jaarlijkse collecte. Meisjes van 17 jaar en ouder die stellen, kunnen zich opgeven bij zich hiervoor beschikbaar wiilen J. M. de Boer, Landstraat 69. De onlangs in het leven geroepen Reclasseringsraad voor het Arron- dissement Alkmaar, waarvan mr A.. D. van Regteren Altena voor- zitter is, hield in het gebouw „Waakt en Bidt" aan de Laat haar eerste contact-avond, waartoe uit- genodigd w|ren de bestuursleden en leden, de ^Alkmaarse magistratuur en de leden der balie, alsmede de- genen, die op een of andere wijze in betrekking staan tot het reclas- seringswerk. De avond werd geopend door de voorzitter, mr Van Regteren Alte na, de president van de Alkmaar se Arrondissemwentsrechtbank, die in een kort woord het doel en het wezen van de reclasseringsraad toe- lichtte. Sinds de instelling van de voorwaardelijke invrijheidsstelling na de vorige oorlog, is er eigenlijk altijd een reclasseringsraad geweest, doch de bevoegdheden waren be- trekkelijk beperkt en de raad stierf ettelijke jaren geleden haar eige/i dood. Door het initiatief van de vo rige minister van justitie, mr J. van Maarseveen, werd deze raden weer nieuw leven ingeblazen die, welis- waar, in een andere samenstelling en met ander^ bevoegdheden, uit- gebreider dan voorheen weer wer den ingesteld. Haar taak ligt voornamelijk in het stimuleren van datgene, wat 't reclasseringswerk in het algemeen kan bevorderen en tevens heeft de raad een adviserend karakter. Komende tot zijn eigenlijke on- derwerp, besprak mr Van Regteren Altena uitvoerig het begrip vrf,hrvl daarbij uitgaande van de vrijheid, zoals ieder individu die voor zich zelf denkt. De ware vrijheid is moeilijk te vinden, wij zijn vaak gevangenen van conventies, van be- perkende bepalingen, van de strljd om het bestaan en van talloze an dere dingen, die wij vaak niet in eigen hand hebben. Wij moeten ge heel ons zelf kunnen zijn, wiilen wij juist kunnen staan tegeno:r onze medemensen. Daarom achtte spreker het niet altijd noodzake- lijk, dat er medelijden of barmhar- tigheid in het spel is. als wij inte- resse hebben voor onze medemens. Wij moeten als mens tegenover mens staan. Indien men meer zich- zelf kent en zo tot de naaste komt, zal wellicht een aantal instellingen en begrippen overbodig blijken. Met veel aandaeht hoorden de aanwezigen het betoog aan, dat ge- tuigde van een diepe kennis van het menselijk wezen. VIJFTIG JAAR AUTO-TECHNIEK ALKMAAR. De techniek is de laatste tientallen jaren geweldig vooruitgegaan, we weten dat alien uit ervaring, maar een vergelijking met een veertig-vijftig jaren terug doet ons wel even verbazen. Veelal moet men naar musea om nog eens een blik te werpen op het verleden, doch deze week kan men bij de heer W. Schmidt, de Ford- dealer, zien, hoe de bekende Fordjes er voor 25 jaar uitzagen. Dat is na tuurlijk een heel verschil. Niet al- leen het uiterlijk aanzien van de T-Ford, waarvan er in de twintiger- jaren millioenen zijn verkocht, ver- schilde hemelsbreed met dat wat wij nu langs onze wegen zien Snel len, ook de bediening van zo'n wa- gentje was wel even anders. Wat denkt u, bestuurder van een nieuwe wagen met stuurversnelling, wel van drie pedalen? Dat was toch 25 jaar geleden schering en inslag. Naast de nieuwe Ford 1949, een pracht wagen met alle instrumenten in een klok ingebouwd, met stuur versnelling, met een enorme koffer- ruimte en met een nieuwe sluiting der deuren, staat er ook nog een wagentje van 50 jaSt terug, een simpel geval met zware wielen, een bak met tandraderen waar je van duizelt, de versnellingsbak, die met een vaartje van 20 a 25 km per uur onze voorvaderen de schrik op het lijf joeg. Vocrts troffen wij er nog motoren aan die men door een ruilsysteem in zijn wagen kan laten inbouwen, een service, eigen aan de Fordfa- brieken en waaraan menig automo- bilist reeds plezier beleefde. Het geheel maakt de showroom aan het Scharloo tot een beziens- waardigheid, die men deze week beslist niet mag overslaan. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hans W. z.- v. W. J. Wouters en G. A. Zollmer. Gehuwd: Cornells J. Blankman en Marretje Timmer; Arie C. L. v. d. Made en Frederika N. Kastanje. Overlederu Johannes Ansing, oud 57 jaar. genuwd met M. Slotema- ker; Neeltje Termaat. oud 72 jaar, wed. van J. G. van der Wiss.el. COLLECTE R.K. SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL De onlangs bij de uitgang der R.K. Kerken gehouden speldjesdag ten bate van het R. K. Herstellings- oord van de Vereniging voor Spoor-, Tram-, A.T.O.- en Buspersoneel en ..Mgr. Mutsaers" heeft opgebracht de mooie som van f 465.23, een be drag waarmede wij. gezien de om standigheden, tevreden kunnen zijn en waarvoor aan alien hartelijk dank wordt gebracht. UIT HET BOYS KAMP Het resultaat van de tweede com- pe~tie-2ondag luidt: 12 gesp. 7 gew. 1 gelijk en 4 verl. Boys 2 verloor ondanks 'n grote veictmeerderheid maar gebrek aan schutters deden doelpunten uitblij- ven, Boys 3 boekte de tweede over- winning in successie. Dat gaat goed longens. Boys 4 wist een 3—1 achterstand om te zetten in een 43 voorsprong maar verloor toch nog in de laatste 10 minuten met 54. Boys 5 startte goed in hun eerste competitiewedstrijd en kiopte Alk maar 3 met overtuigfende cijfers. De leugd deed het niet slccht. Jun. A gaf BKC geen schijn van itans. Jun. B verloor met de enige goal. De adsp. A hebben van hun lange reis naar Texel niet veel ple zier gehad en moesten het onderspit delven. De adsp. B hieiden met de oneven goal Helder er onder, ter wijl de C-tjes DTS „kraakten". Ook de adsp. D maakten een goed begin en stuurden de Reiger Boys met lege handen naar huis. terwijl de Welpen B in de „derby" over AFC de baas bleven. K.J.B. HEILOO Hedenavond algemene ledenver- gadering met bostuursverkiezing, met uitzondering van enige krach- ten, die door hun l'eeftijd de KJB veriaten. steit het aftredende be stuur zich herkiesbaar. Wij verwachten echter, dat de le den met candidaten komen om het bestuur met enige krachten uit te breiden. Vrienden, komt alien van avond. Gezien het aantal van de vorige week gaan wij met vertrouwen de toekomst tegemoet. Wii zulien en moeten trachten onze KJB weer tot oude bloei te brengen. KJB-ers tot vanavond 8 uur. EEN VERRE TOCHT HEERHUGOWAARD-NOORD. Onze piaatsgenoot, de heer S. Pan- eras, liet op de Alkmaarse kermis een klein ballonnetje opstijgen. Hier aan had hij bevestigd zijn naam en adres. Na ongeveer 3 weken niets te hebben vernomen, ontving hij Zaterdag j.i. bericht uit Sleeswijk- Holstein, alwaar zijn ballon was ge vonden. Een vriendelijke brief ging hierbjj. NIWIN-AVOND TE NOORD-SCHARWOUDE NRD-SCHARWOUDE. In de gezellig ingerichte en voor deze avond smaakvol versierde cafezaal van mevr. de wed. de Bakker werd vanwege het Niwin-Comite te Nrd- Scharwoude op Woensdag j.i. een z.g.n. begroetingsavond belegd voor de pas uit Indie teruggekeerde mi- litairen ertfcvoor hun ouders en ver- loofden. Tevens waren uitgenodigd de ouders van de jongens uit Nrd- Scharwoude, die in Indie zijn of on- derweg er heen. Burgem. Schelhaas en de heer Post, resp. voorzitter en secretaris van het gemeentelijk Ni win-Comite gaven van hun belang stelling blijk. alsmede ds Haitsma en kap. Boeien uit Nrd-Scharwoude Na het aanbieden van een kopje koffie met koek werden de aanwe zigen verrast met allerlei stukjes, zowel zang. muziek als declamatie, hetgeen wel in de smaak viel. De jonge dames hebben werkelijk ieder op haar wijze iets aardigs geboden, dat zeer op prijs gesteld werd. Een bijzonder belangrijk punt van het programma vormde wel een causerie door Wim Vonkeman, als OVW-er uit Indie teruggekeerd, over het onderwerp .Jndrukken van het verblijf in de tropen". On rustige en prettige manier heeft Wim Vonkeman over de be- levenissen van zijn legeronderdeel vertelt van het tijdstjp van vertrek in 1945 tot aan de terugkomst. Veel hebben deze jongens moeten door- staan. teleurstelling op teleurstel- ling hebben zij doorgemaakt, doch uit alles wat verteld werd schemer- de toch door, dat de geest bij de troep goed was en dat dank zij de goede wii de vele moeilijkheden overwonnen zijn. OPBRENGST COLLECTE SCHERMERHORN. De col lecte voor de gezamenlijke militaire fondsen heeft in deze gemeente to taal opgebracht f 43.65. „FLORALIAFEESTEN" SCHERMERHORN. De floralia- tentoonstelling stond net als ande re jarfen in het teken der belang stelling. Reeds Vrijdagavond lieten de Schermerhorners zich niet on- betuigd om te gaan zien wat er zoal in de bloemenwereld te be- wonderen valt. De inzendingen waren. gezien het slechte weer van deze zomer en het tamelijk ver ge- vorderd seizoen van goed gehalte en de jury, welke bestond uit de heren Kuvpers uit Beverwijk en R. Sasburg uit Hoorn. stond dan ook voor een moeilijke taak, om uit te maken. wie dit jaar voor de mooiste inzendingen hadden ge- zorgd. Vermeldenswaardig is nog wel het feit, dat de heer Kuypers dit jaar voor de 24e keer in Scher- merhorn als keurder optrad. Er waren 98 inzendingen, welke met 15 prijzen werden beloond. Voor de le prijs „stellen" kwam dit jaar in aanmerking Wed. K. Akker- man; 2e prijs J. v. Saase; 3e D. Oostwouder; 4e M. de Boer; 5e %Ved. A. de Jong. Ook voor enkele planten werden prijzen toegekend voor de Gera nium werd de le prijs uitgereikt aan A. Kluft; 2e W. v. Leyen; 3e D Oostwouder. Voor de Agara- tum kreeg H, Jonk Hzn. de le prijs; de 2e E. Vercauteren; 3e J. v. Da- len. Voor de Ster van Bethlehem kreeg Jac. Mauriks de le prijs; 2e M. de Reus en 3e W. Wester. De kinderplanten waren dit jaar minder goed uitgevallen. Er waren 16 inzendingen waarvoor 4. prijzen werden uitgetrokken. De le prijs was voor Greetje de Jong; 2e Siem Plevier; 3e Klaas Krul en 4de Jaap Los, Ook voor bouquetten werden prijzen beschikbaar gesteld. Er wa ren vooral veel dahlia's ingebracht. Een fleurige en kleurige schakering van alleiei soorten. Voor de groep 1 t. .m. werd de le prijs toegekend aan G, Plevier; de 2e J. Koster en de 3e C. Jonk. Voor de groep meer dan 4 kreeg C. Plas de le prijs. Voor de groep diversen kreeg wed. A de Jong een le prijs toegekend. Er was verder nog een afdeling snijbloemen, in totaal 9 inzendin gen. De eerste prijs hiervan was voor wed. A. de Jong, de 2e S. de Beurs en de 3e voor S. Plevier. De planten, ter opluisfering, zijn nu nog niet opgenoemd en deze waren toch talrijk. De planten waren ook in het midden van de zaai opgesteld. Er waren 14 inzen dingen. waarbij verschillende dub- bele inzendingen. De eerste prijs werd toegekend aan A. Molenaar; 2e W, de Boer; 3de C. Dechwitz; 4e C. Konijn Azn. R.K.S.V. VIOS Het was Zondag j.i. een glorieuze dag voor Vios, want alie vier de eiftalien konden een overwinning in de wacht siepen. Het le eiftal wist eventjes met 40 van SVW z'n overwicht te la ten doen gelden. Le opsteliing is goed gezten van de eiftalcommissie, zonder de ande- i"e spelers te kort te doen. wjiden w« toch Sjaac, Martin en Dick een piuim op de hoed steken. Vios 2 gaven de Vroners geen kans om te winnen en de bejaarde spelers moesten met een nederiaag naar St. Pancras. De jongere eiftalien deden niet onder voor hun oudere broers. VLUG EN VAARDIG De heren speelden tegen AVA*1 uit Aikmaar en wisten de punten binnen te halen door met 75 te winnen. Om 2 uur werd het veld betre- den en heette de voorz. van VI. en V. de eerste gasten op Slootdorp weikom en sprak de wens uit. dat de beide ploegen een prettige. spor- tieve competitie tegemoet mochten gaan. Dan fluit scheidsrechter Steig- stra het beginsignaal. Na dat heen en weer spelen scoorde AVA het eerste doelpunt. Nu zet VI. en V. op en Jaap Guther maakt gelijk. VI. en V. behield een overwicht en wist nog 3 maal de keeper van AVA te passeren. AVA scoorde v66r de rust nog een maal, omdat de verdediging van VI. en V. in prima vorm was. Na de rust was vooral het spel van VI. en V. wat mat, zodat wij 't ergste gingen vrezen. Gelukkig duurde die inzinking nibt lang, want toen AVA de stand op 55 had gebracht, wisten onze mannen door goed samenspel en goede steun van de middenlinie nog 2 maal het net te vinden. Zo kwam het einde met een verdiende 75 overwinning. De dames speelden tegen Wiron 1 en deden voor de heren niet onder. Boven verwachting werd het een 30 overwinning. Ook de beide dameselftallen wer den toegesproken door de voorz., die ze een riem onder het hart stak. Weer leidde de heer Steigstra op zijn bekende uitstekende wijze. VI. en V. won de toss en koos de wind in de rug. De meisjes profiteerden hiervan door een 30 voorsprong te nemen. Jammer dat Wiron het met 10 dames moest stellen. Deze anders zo sterke ploeg kon niet door de verdediging heen komen. Onze verdediging was dan ook pri ma, vooral keeper Gonny. Na de thee kwam er geen verandering in de stand. Zo eindigde de lste wed strijd in een 3—0 overwinning. MOTORBEHENDIGHEIDS- WEDSTRIJD DE RIJPGRAFT. De door de gezamenlijke Oranje-Comite's geor- ganiseerde motorbehendigheidswed- strijd, op Zaterdag 18 Sept., mag als geslaagd beschouwd worden, al- hoewel niet dat bereikt is gewor- den, wat men er waarschijnlijk van heeft verwacht. Na een goed geslaagde feestweek, waarbij de bevolking in alle op- zichten blijk gaf van medeleven en medewerking, volgden een zeer kal- me kermisweek, die ver beneden 't peil, wat betreft enthousiasme, lag bij voorgaande jaren. Waarschijn lijk heeft het feit, dat de gebruike- lijke volksspelen, die altijd plaats vonden in de "kermisweek en nu gehouden zijn in de feestweek, hier in wel een rol gespeeld Maar van de andere kant schijnt de animo voor de kermis enigszins verflauwd. Dit bleek ook Zaterdag toen ter compensatie, van de volksspelen en om een bezoek aan de kermis de moeite waard te maken, een motor- behendigheidswedstrijd was georga- riseerd. De deelname was heel goed te noemen (38 motorrijders gaven zich op), de belangstelling was ma- tig en het enthousiasme was bene den de verwachtingen. Na afloop vond in cafe Zomerdijk de prijsuitreiking plaats. Nadat door de voorzitter van het Oranje- Comite dank was gebracht aan de organisatoren, deelnemers, college van B. en W.. de wedstrijdleider, de heer Schaafsma en het bestuur van A.V.V., werden door hem de prij zen overhandigd. De heer A. Plevier mocht de le prijs in ontvangst nemen; hij had 6 strafpunten opgelopen, een mooie prestatie, als men in aanmerking neemt, dat niet minder dan 11 hin- dernissen moesten worden genomen De beloning bestond uit f 25. De ttweede prijs was voor de heer A. Moeijes met 8 p. 15. De derde, vierde en vijfde prijs werden uitge reikt respectievelijk aan de heren A. Plevier, J. Plevier en C. Bank, alien met 11 strafpunten. L.S.V.V. I—N.NIEDORP I In een matig gespeelde wedstrijd heeft L de vlag moeten strijken en iyel met 41. L krijgt een vrije trap te nemen, die keurig voor het doel komt en door Beers in een doelpunt wordt omgezet. Aangemoedigd door dit succes komt L goed opzetten, maar als met een aanval van N de links binnen Kater vrijspel wordt gege- ven, weet deze de stand gelijk te maken. Als er is afgetrapt gaat N er meteen vandoor, een hoog schot kan de L doelman niet goed onder controle krijgen en de N mldvoor had weinig moeite de stand op 21 te brengen. Nog voor de rust aan- breekt weet N de stand op 31 te orengen. Na rust een aanvaiiend L maar het rechte schot blijft uit. Na een half uur spelen een tegenaan- val van N, de rechtsbuiten breekt door, komt alleen voor L's doelman te staan en weet de stand op 4—1 te brengen, waarmee L geslagen is, UUJN-ZELO-N1EUWS Con Zelo IDirkshorn I 00 Koedijk—Con Zelo II 3—5 Con Zelo IIISchagen IV 02 Adsp. ZAP b—Con Zelo b 2—3 Ook deze tweede match voor de competitie ieverde voor het eerste eiftal een gelijk spel op. Met Con Zelo in de aanval kwam de rust met een bianco stand. Na de rust ging de wedstrijd ge lijk op en neer met beide doeien beurteilngs in gevaar. Na ongeveer 20 mm. was Con Zelo weer in de meerderneid en Dirkshorn moest alie zeilen bijzetten. Bij een dep aanviflen kogelde Br. op het doel, maar de bal ging net naast. Vervol- gens een aanval van Dirkshorn, maar het schot werd uitstekend door de doelman onderschept. De laatste minuten verstreken onder grote spanning, maar in de stand kwam geen verandering meer, zo dat het 0—0 bleef. Con Zelo II wist in Koedijk een 35 overwinning in de wacht te siepen. Deze uitslag bewijst dat de waarianders goed gespeeld hebben. Het derde eiftal, dat ook thuis speeide, nl. tegen Schagen IV, moest in Schagen met 02 z'n meerdere kennen. De adsp. b, dei al vroeg naar de Polder togen om ZAP b te bekam- pen, zagen hun verre reis beloond met een overwinning. 2—3 is een mooi resultaat. De gemeenteraad van de Beem ster heeft aan de Oranjevereniging een crediet van fS00.— toegekend. Na deze afkondigingen kwamen enkele andere punten aan de orde. De heer Muntjwerff verklaart zich wel voor dit crediet, doch meent dat de .bijdragen van de burgerij zodanig moet zijn dat een subsidie overbodig wordt. Nog wordt besloten om aan de in- woners C. Stam en J. J. Dekker, premies te verienen voor verbete- ring van gebouwen tot woonruimte. In het geval Stam bedraagt de bij- drage f 1440.bij de verbouw J. J. Dekker beloopt het f2400.—De laatste betreft een woning bewoond door een groot gezin, welke drin gend verbetering behoeft. Door aanneming van punt 7 van de agenda werd besloten een veror- dening in te stellen waardoor het mogelijk wordt te verbieden, dat auto's en aanhangers aan de open- bare weg, anders dan voor laden en lossen v66r woningen worden ge- piaatst, waardoor het uitzicht wordt belemmerd. Op voorstel van B. en W. wordt besloten om met de gemeente Oost- huizen een regeling ta treffen voor het bezoeken van kinderen aan de kleuterschool, aldaar, overeenkom- stig de regeling welke getroffen is met de gemeente Purmerend. Bij de rondvraag informeert de heer Muntjewerff naar de uitbrei- ding van electriciteit en waterlei ding. Medegedeeld wordt dat de plannen voor uitbreiding er wel zijn, doch dat gebrek aan materiaai uitvoering daarvan belemmert. Naar aanleiding van een vraag van de heer Walda over de toe- stand van sloten in de Zuid-Oost- Beemster, deelt de voorzitter mede dat het architectenbureau, dat deze zaak in behandeling heeft, de toe- zegging heeft gedaan dat v66r 1 October het plan voor riolering zal zijn ingediend. DUIVENSPORT DE RIJP-GRAFT. De uitslagen van de Zondag vanuit Mons gevlo- gen wedstrijd waren als volgt: 1. 2. 9 P. Riteco; 3, 4, 5, 6, 7 en 8 M. Middelkoop; 10 en 11 J. Wit. A.s. Zondag zal de laatste vlucht worden gehouden voor het kam- pioen generaalschap hiervoor ko men nog in aanmerking de heren P. Riteco en M. Middelkoop. Ge- vlogen zal worden vanuit Quevain (Fr.). DREO-NIEUWS DE RIJP. Het was een pech- dag voor DREO deze Zondag. Van de zes gespeelde wedstrijden kon den slechts twee puntjes worden behouden, n.l. alleen het eerste eif tal wist, en dan nog op het kantje af, te winnen van Broek in Water- land met 21. Voor de rust weten de bezoekers 4enmaal te doelpunten. In de 2de helft komt de bal bij de l.back. die met een mooi schot de stand op gelijke voet brengt. Dreo krijgt er nu nog zin aan. Zes minuten voor het einde weet invaller Stoop no. 2 in de touwen te jagen. Broek in Waterland doet nog een vergeefse poging. maar keeper en l.back ke- ren het gevaar. De uitslagen van de overigen wa ren als volgt: IVV 4—Dreo 2 5—2; Dreo 3Purmer 2 09; Jun. RKA FCDreo a-21; Volendam adsp a —Dreo adsp. a 6—3; RKEDO b Dreo b 40.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2