Feestelijke opening in ere van Staten-Generaal hersteld Koninklijke Familie in Scheveningen ontvangen m Korte rijtoer was een zegetocht vo or Koningin Juliana H1 KATHOLIEKE ACADEMIE voor beeldende kunsten Fonteinen van licht spoten over strand en dorp Terwijl de emotie door de rijen golft, schrijdtde Koningin binnen Geen speciale lijfwacht meer voor de Gaulle Groot ceremonieel rond het Binnenhof Te veel mediscHe studenten Landbouw- pensioenen Maastricht krijgt de eer van het werk Bekoring in de Ridderzaal Een zachte, tere stem las de Troonrede voor Marktberichten NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD Woensdag 22 September 1948 PAG. 5 ALS VAN OUDS is Prinsjesdag geworden tot een feestelijke plechtigheid vol waardigheid en stralende voornaamheid. De eerste na de oorlog, want in 1945 geschiedde de opening van het noodparlement in alle eenvoud door H.M. Koningin Wil- helmina, de twee jaren daarop sprak minister-president dr. Beel uit naam van de Koningin de Troonrede uit, maar nu was het eindelijk weer als vroeger. Gezeten in de Gouden Koets, vooraf- gegaan door de troepen in ceremonieel tenue en reeds eerder voorafgegaan door de vertegenwoordigers van de buitenlandse mogendheden, alien in staatsiecostuum, en de vele vertegen woordigers uit kerkelijke, militaire en overheidskringen in hun purpere gewaden of prachtige uniformen, zo ging H.M. Koningin Juliana de korte weg van het Paleis naar de Ridderzaal, een" korte weg, die echter gezoomd was door duizenden en nog eens duizenden toeschouwers. Ambtsgebied Rijksland- bouwconsulent PREMJEHEFFING UITGESTELD Goud-zwendelaars berecht ip vV I IMPH Koningin Juliana bezoekt „De Nederlandse Vrouw" NIEUWE EXECUTIES IN BELGIE Reeds bijna 250 dood- vonnissen voltrokken Zweeds matroos verdronken EINDELIJK: 30g veranf-woording Hongartje Deze twee hummels bestuderen met de grootste ernst de kunst- werken van de Nationale Tentoonstelling van Kunst door Kin- deren, die in de Academy Hall in Londen wordt gehouden. 13.700 kinderen tussen 5 en 16 jaar uit geheel Engeland hebben proeven van hun aesthetische bekwaamheid ingezonden. De prijswinnaars ontvangen, behalve een plaatsje x)p de expositie, geldelijke steun voor de verdere ontwikkeling hunner talenten. Nieuw cursusjaar aan de R.K. leergangen Waterleidingbedrijf wijzigt leveringsvoorwaarden Hoofdlegsraalmoezenier op Sumatra Geschenk van militairen aan Koningin Juliana Engels via de Rario Stikker en v. Royen naar Parijs Amsterdam-Utrecht weer geelectrificeerd Reeds vroeg in de ochtend, aelfs in de nanacht hadden de mensen hun plaatsen opgezocht, zoveel mo- gelijk zich beschuttend tegen re- gen en wind en naar gelang het uur vorderde werd de mensenme- nigte groter, zo zelfs, dat 1° uur 'smorgens de rijen langs de route die de stoet zou volgen. tot de huizen aansloten. Verder had men plaatsen gezocht in de ven- sters, op de daken, in lantaarn- palen en op uitgebouwde huizen- randen, zodat de gehele weg let- terlijk omzoomd werd door de men-- sen, die iets wilden zien van de herstelde glorie van het Koninkrijk en een glimp wilden opvangen van de jonge Koningin, die voor het eerst de Troonrede zou uitspreken. Om klokslag1 uur kwam Hare Majesteit uit het Paleis Noordeinde gekleed in een mat-groene robe en getooid met de versierselen van Grootmeesteres der Orde van de Nederlandse Leeuw en steeg ver- volgens in de Gouden Koets, waar- na Prins Bernhard, gekleed in de uniform van Generaal der Grena diers naast Haar plaats nam. Daarop, voorafgegaan door de Grenadiers in hun- gala-uniform, reed de Koningin langs de enthou- siaste toeschouwers in de richtipg van het Binnenhof, terwijl de stoet werd gesloten door een deteche- ment van de Rijkspolitie te paard. In de stoet reden eveneens enige hofdignitarissen mede. Voor het paleis had een detache- ment jagers met het vaandel. ge kleed in de nieuwe gala-uniformen de erewacht betrokken, terwijl het beschikking van de Directeur- Generaal van de Landbouw is, te rekenen met mgang van 1 Augus tus 1948 aan de heer ir. L. Hartman, Rijksianasbouwconsulent met stand., plaats Purmerend als ambtsgebied toegewezen het gedeelte van de provmcie Noordnoiland, ten noor- den begrensd door en met uitzon- dering van de gemeenten Bergen, Aoeaijk, Heer Hugowaara, Hens- broek, Berkhout, Avenhorn, Ouden- dijk en Beets. Dezer dagen hebben de rectores magnifici van de universiteiten, -technische en economische hoge- scholen hun bevoegdheden overge- dragen aan hun opvolgers, na eerst een overzicht te hebben gegeven over het studiejaar 1947/1948 en over andere belangrijke facetten van het universitaire leven. Hieruit blijkt eenparig dat de toeloop aan de verschillende instituten van ho- ger onderwljs nog steeds groter is, dan voor de oorlog, doch dat er eveneens een kentering valt waar te nemen in het ledental en vooral in de geest aan de universiteiten. Zo werd er over geklaagd, dat velen zich lieten inschrijven, zonder dat zij de studies konden volgen en dus noodzakelijk moesten afvloeien, ter wijl er eveneens hier en daar een groeiend verschijnsel van voortdu- rende afwezigheid valt te constate- ren, hetgeen niet wijst op een grote ernst en verantwoordelijkheid bij de studentem Prof. Dr. R. R. Post van de R.K. Universiteit, die zijn bevoegdheid over droeg aan Prof. Mr. J. W. G. P. Jurgens herdacht in zijn rede' de kortelings overleden Prof. Molken- boer en het heengaan van de pro- fessoren v. d. Brink ei\ Rutten, die beiden tot Minister werden be- noemd. Tevens herinnerde hij aan het verheugend verschijnsel, dat een leergang is geopend over het protestantisme, hetgeen volgens hem ten goede zal komen aan het onderling verkeer tussen de intel- lectuelen van verschillende begin- selen. Einde 1947 bedroeg het aan- tal studenten 907, terwijl in het ko- mende studiejaar het aantal zal stijgen tot duizend. De voorberei- ding tot een medische faculteit is in een vergevorderde staat van voor- bereiding, wellicht zal de toekomst spoedig ook de vijfde faculteit brengen. Aan de Katholieke economische hogeschool te Tilburg was het aan tal studenten 721, terwijl de afge- legde examens het recordaantal van 324 bereikten. De medische faculteit aan de ver schillende universiteiten is aan veel critiek onderhevig blijkens de uit- spraken van de scheidende rectores en de waarschuwing van Minister Rutten, dat de faculteiten overvoerd raken door deze studenten. was dus niet overbodig, hoewel met nadruk werd verzekerd, dfct Nederland en de Overzeese gebieden dringend op medici zitten te wachten. De oor- zaak is, dat de universiteiten niet meer op deze aantallen berekend zijn en met name de Amsterdamse rector uitte zijn grote ontevreden- heid over de inrichting van het Binnengasthuis aldaar, daar de heersende toestanden aldaar niet alleen uit onderwijsoogpunt maar meer nog uit medisch oogpunt on- toelaatbaar moeten worden ge- noemd. corps Mariniers, eveneens met vaandel, zich bij de Ridderzaal had opgesteld. De juichkreten van de menigte drongen door tot op het Binnenhof en dat was het teken, dat de Koninklijke stoet naderde vanaf de Korte Vijverberg. Hierop klonk opnieuw het Wilhelmus, dat eveneens bij het verlaten van het paleis was gespeeld en terwijl de commissie van ontvangst stond te wachten steeg H.M. de Koningin. daarbij bijgestaan door Prins Bern- hard. uit de Gouden Koets en be- steeg de trappen van de Ridder zaal. Met de regelmaat van de minuut vielen hierna de minuutschoten op het Malieveld en, na een hernieuw- de zegetocht langs de enorme men- senmenigte, kwam de stoet om 2 uur terug bij heti Paleis Noord einde, waar de Koningin met de Prins zich nog even op het balcon vertoonden. De hoofdafdeling sociale zaken vajfi de Stichting voor de Landbouw voerde een belangrijke bespreking met de ministers van sociale zaken en van landbouw over de vraag- stukken inzake het bedrijfspen- sioenfonds. Aan de orde kwamen het vraagstuk van de zelfstandigen, de kwestie van de premiehoogte. het tijdstip van inwerking treden en de moeilijkheden. die de Stich ting langzamerhand gaat ondervin- den bij het financieren van de over- gangstijd. Reeds thans kan worden rgedegedeeldi dat het in verband met de stand van het wetsontwerp niet meer mogelijk zal zijn, dat op 1 November a s. met de premiehef- fing wordt begonnen. Men zal moe ten rekenen met een later tijdstip, vermoedelijk 1 Mei 1949. De twee t.ooTdfiguren van de goudstaven-zwendel, die voor enige maanden geleden aan het licht ge bracht werd, zijn door de Rotter- "amse rechtbank ieder veroordeeld tot een jaar en drie maanden ge- vangenlsstraf met aftrek. Zoals bekend, goten zi.i koperen oalcjes vol met lood en dompelden het geheel in een goudbad, waarna zij deze staven aan de man tracht- ten te brengen. Dit- gelukte en be- zorgde hen tezamen. een winstje van f 55.000.—. De koper kwam echter achter het bedrog en gaf de zaak aan, hetgeen tot de arrestatie van de twee verdachten leidde. - iSi-3s Gistermorgen heeft H.M. Ko ningin Juliana een ofUcieus bezoek gebracht aan de tentoonstelling „De in ederlandse Vrouw", die in de Houtrusthallen te Den Haag wordt gehouden. Dit is de tweede keer, dat H.M deze tentoonstelling be- zocht. Tijdens haar eerste bezipek, bij de opening van de expositie, was zij echter niet in de gelegenheid alles te bezichtigen. De Koningin begon haar rondgang dan ook bp de stand waar zij vorige keer moest ophouden. Z,ij toonde grote belangstelling en vroeg zeer veel inlichtingen. Bij een der stands waar gedemonstreerd wordt hoe tubes met tandpasta worden gevuld', bood men H.M. enkele miniatuur tandpasta tubes aan voor de poppenkamer van de pnnsesjes. Een geschenk, dat lachend door de Koningin in ont vangst werd genomen. Na ongeveer een uur op de expositie te hebben doorgebracht verliet de hoge gast de Houtrusthallen. Buiten had zich intussen een grote menigte verza- meld, die de vorstin bij haar ver- trek hartelijk toejuichte. Dinsdagmorgen is in de gendar- meriekazerne te Namen de 40-ja- rige Joseph GUsen terechtgesteld. die tijdens de bezettingsperiode als agent van de Duitse contra-spion- nage werkzaam was en schuldig is aan de dood van tairijke onder- grondse werkers. Te Luik werd eveneens terecht gesteld de 37-jarige Louis Vinci- naux, die lid was van de Duitse Lrestapo en verantwoordelijk is voor de dood van vele van zijn landgenoten. Het aantal in Belgie voltrokken doodvonnissen aan politieke misda- oigers nadert thans de 250. Alleen reeds in de laatste vijf dagen wer den er vier terechtgesteld. Maandagochtend is in de Hout- haven te Amsterdam drijvende ge- vonden het iyk van de 33-jarige Knut Edwin Larsson, stoker aan boor.d van het Zweedse s.s. „Ma- thiide". Larsson was op de avond van 15 September met een matroos van de „Mathilde" gaan passagie- ren. Deze matroos was in de vroe- ge morgen van 16 September door een chauffeur, slapende in een handkar aangetroffen en weer aan boord gebracht. Larsson werd ver- mist. De politie neemt aan dat hij in het donker te water is geraakt en verdronken. (Van een medewerker) NOG NIET erg lang geleden was men de mening toegedaan. dat een uitsluitend Katholieke academie voor beeldende kunsten niet alleen verspilling zou zijn van de elders dringend nodige financiele fondsen, maar dat een dergelijk instituut onmo- ^elijk zou kunnen beantwoorden aan het doel, waarvoor hot zou worden opgericht. Met name was men van oordeel, dat de enkele(l)/Katholieke kunstenaar zijn heil wel kon zoeken in de reeds bestaande academien in den Haag, Amsterdam, Brussel, Parijs en dergeUjke. Doch de noodzaalc van een eigen Katholieke Universiteit heeft eenzelfde tocht moeten ondergaan door de onbegrijpende geesten en onwillende gelcofegenoten. Totdat oo.t daar de noodzaak zo dicht aan de werkelijkheid kwam, dat men kon doorzetten. JN.N. te Alkmaa N.N. postwissel Diezelfde noodzaak, die het intel- lectueie leven dwongen een eigen zo men wil tijdelijk isolerenoe omgeving te zoeken, om daardoor bewust-gevormd naar buiten te kunnen treden, diezelfde nooclzaak heeft er nu toe geleid, om reeds bestaande plannen voor een eigen katholiek instituut, waar jpngere en oudere kunstenaars worden opgeleid of gevormd, tot werkelijkheid te iriskcn Zo zal dan op 1 October te Maas tricht in hoge tegenwoordigheid van Z H Exc. Mgr dr J. A. G. Lemmens de eerste Katholieke Academie voor Beeldende Kunsten Jan van Eyck worden geopend, tijdelijk onderge- bracht in de oude kazerne, en op die morgen zal Anton van Duln" kerken het verleden en de toekomst van de katholieke kunst in zijn ppe- ningsrede belichten, terwijl minis ter Rutten van O.K.W. de opening zelf zal doen. Meer dan een mijlpaal is dit Kiei- ne stukje katholieke geschiedenis, want naast de noodzakelijkheid van een eigen kunst, bovenal geinspi- reerd op de eeuwige waarheden, zai deze omgeving een bijdrage moeten en kunnen leveren aan onze JN eder landse cultuur in hot algemeen, Herziening en opleving Onder de beoefenaars van de beeldende kunst is het bekend en werd het als een zeer pijnlijke er- varing ondervonden, dat zij nu en dan de gevolgen van hun katholi- citeit moesten ondervinden op die instituten. waar men de algemeen- heid van kunsthistorie en -opvatting wilde doceren, zonder zich te storen aan de bepaalde principiele verhou- dingen waardoor elke taak haar juiste beoefening vindt. Kunstenaars ZOALS ALTIJD is er ook dit keer weer de bekoring van de Ridderzaal. Onder het zachte licht van de wijdse kronen flonkert het goud van de Troonzetel en het warme paars der stoffering. Voor het eerst is er weer een sobere versiering aan- gebracht. Balustrade en schouw zijn afgezet met rode en gele dahlia's en chrysanten. Dezelfde bloemen kleuren ook tussen het palmgroen rond de Troonzetel. al of niet getooid in toog of geeste- lijk gewaad, hebben dit herhaalde- lijk moeten constateren. Deze voorgesehiedenis alleen al zonder echter de goede zijde van deze Instituten geheel weg te ttjferen zou voldoende zijn, dat men eigen tvegen zocht en neeft g-evonden. De doelsteilingen zyn gctukkig hoger en wellicln binnen afzienbare tijd zulien de resulta- ten van -de principiele vornigevmg vooral in de kunst. merkbaar zijn. Wellicht zal het dan ook einde lijk tot dat deel van het katho lieke volk doordringen, dat het noodzakelijk is, zich totaal nieuw en antlers te gaan orienteren op decoratieve kerkelijke kunst en andere versierings-uilingen. Figuren uls Jan Toorop. prof. A. Derhinawen en andere piominen- ten, om nog maar in het nabije verleden te blijven. hebben loch voldoende leren zien en begrijpen, dat ae waaracmige mediterende en aanschouwende xunst deel uitmaakt van de goede beoefening van het geioofsleven. Wij hennneren ons al ien de suggestieve tekeningen van Toorop als nij zijn handen laat bid den en de geesten van het verleden laat meetrekken met de processie in Brugge en vele andere voorstel- lingen en eveneens weten we, wel- ke invloed er uitgegaan is en nog uitgaat van het prachtige „Adore Te"-werk van Derkinderen boven het hoofdaltaar in de Schevemngse kerk. Zo zijn er velen, die individu- eel hebben gezocht en gevonden, maar de tegenwoordige tyd eist ook van de kunstenaar een zuivere overtuiging en waarachtige begeesj tering voor zijn ideaal en ook hy zal zich evenals alle gelovigen moe ten doordringen van datgene wat de katholieke actie in woord voorbeeld dagelijks voorhoudt. Voorbeelden De Limburgse pastoor Adams, de schiiderende herder heeft dit meer dan eens de jonge generatie onder ogen gebracht en wij vergissen ons waarschijnlijk niet, wanneer we be- weren, (iat hij een van de mspire- rende krachten is geweest voor dit nieuwe instituut. Reeds eerder gat hij jonge kunstenaars leiding en opdrachten en onder zijn hoede werkte o m. de jonge Rotterdammer Ad de Haas, visionnair en ver zyn tijd vooruit aan kerkelijke versie- ringen in Limburg en elders. En overal in het land proberen zy hun levensovertuiging te brengen in hun werk en met name Jaap Mm een der jongere decoratieve schilders poogt reeds jaren zijn ideeen te verwerkelijken. waarvan hy reeds een prachtige uiting gaf m de kruis- iimrtefofioe to RGr20H h De vuurtoren van Schevenin gen, vertelde Dinsdagavond reeds dat de Koningin op bezoek zou komen: naar de landzijde was een der ramen met Oranjedoek be- dekt, zodat steeds Oranjekleurige 11 risen over het vissersdorp scho- ten. Dit was slechts de inleiding tot een havenfeest vol licht en kleur, dat aan de oude haven werd gegeven. De Koningin, de prins en de oudste drie prinses- jes woonden dit feest bij. Ztf maakten hun entree langs een ereboog van Scheveningse netten- boetsters, naar de met Perzische tapijten en Oranjedoek versierde tribune. Jonge meisjes in Scheve ningse klederdracht boden Konin gin Juliana een bouquet orchidee- en en roze anjers aan. De prin- Sesjes kregen elk een bouquet berberas. Oranjelievend Scheveningen en tal van vreemdelingen demon- streerden hier hun aanhankelijk- heid aan het Vorstenhuis. Het Wil helmus en andere liederen schalden over het water, waarin tal van vissersschepen gepavoiseerd in het felle licht van schijnwerpers lagen. De Koningin en haar familie. de Haagse burgemeester, de Commis- saris van de Koningin, vele andere hoogwaardigheidsbeklede^g en de tienduizenden toeschouwers kregen een lichtschouwspel te zien, dat ve len lang in herinnering zal blijven. Terwijl tientallen vuurpijlen op- schoten en een regen van kleurige sterren over het water spreidden terwijl een groot st^k vuurwerk: ..Scheveningen de Koningin begroe- tende", wierpen vliegtuigen Oranje kleurige lichtfakkels uit. Van de binnenhaven uit voer vervolgens een logger, geheel met witte 1am- pjes rond boorden en tuigage ge- sierd door de oude haven. Lichten en schijnwerpers, alsook de duizen den fakkels, die ter begroeting van de Koninklijke Familie rond de ha ven ontstoken waren, werden toen gedoofd. Op kleine rondvarende schepen werden drijvende toortsen ontstoken. Dit spel van licht en donker maakte een grootse indruk. Voordat zij in hun auto stapten, hebben de Koningin, prins Bern- hard en de prinsesjes de Scheve- ningertjes voor hun blij en char- j mapt spel persoonlijk bedankt. Daarover was heel Scheveningen opgetogen en toen de baan vrij was begon een hospartij, Waarbij de ma- j rinierskapel, die deze avond voor. I de muziek zorgde, danig is de knel kwam. Vooral de „grote trom" kreeg het zwaar te verantwoorden. Hij moest zich op het laatst met groot geraas een weg banen om weer bij zijn onderdeel te komen. Te Tilburg werd het cursusjaar iy48—1949 van de R.K.*leergangen geopend, met een plechtige H. Mis, opgearagen door mgr. dr. P. J. M. van Gils, curator van de R.K. leer gangen. Voor net atgelopen studiejaar werden in totaal 2292 cursisten in- gesenreven. Voor 194546 bedroeg dit aantal 2077 en voor 194647 in totaal 2104, zodat de stijgmg pl.m. 9 pCt. bedroeg. Op 14 plaatsen in ons land worden thans cursussen gegeven. Binnenkort zal in Deven- ter een cursus geopend worden voor de opieiding buitengewoon lager onderwys. In het voigende cursus jaar zal ook de hervattmg van de cursus Frans M.O.B. een feit zijn. zo ook een nieuwe opieiding voor moderne bedrijtsorgamsatie. in totaal waren er in 1947 307 gesiaagden. Met ingang van 1 Januari 1949 zijn in de „Voorwaarden voor de levering van water" enkele wijzi- gingen aangebracht en is een nieuw tarief opgenomen. Behoudens tij- dige opzegging zullen de nieuw vastgestelde voorwaarden op ge- noemd tijdstip verbindend zijn. Zij liggen op de districtskantoren van het bedrijf ter inzage en worden op franco aanvrage gratis toegezonden, terwijl aan die besturen van ge meenten, waar geen districtskan- toor gevestigd is, zal worden ge- vraagd een exemplaar ten gemeen- tehuize ter inzage te leggen. Om twaalf uu- begint de zaal zich al te vullen. Het zijn vaak ver- trouwde figuren, die allengs binnen komen, leden van Eerste en Tweede Kamer, maar vandaag in hun ver- schijning toch zo geheel anders. Griffier de Block, anders altijd in stemmig-zwart en met effen blik naast de Eerste Kamerpresident ge zeten, loopt nu in een met goud bestikt ambtsgewaad rond en leidt de gasten buigend en eharmant naar hun plaatsen. Frans Teulings her- kennen wij aan de gemoedelijke wijze waarop hij daar staat te con- verseren. maar wij moeten nog even wennen aan de sierlijke degen. die aan zijn zij bengelt Schouten zit de uniform als gegoten, een accentue- ring van zijn regentenfiguur. Wij weten "reeds van de Kamerdebatten. dat de heer Tilanus nog altijd zijn hart aan het leger heeft verpand en wij begrijpen dan ook dat hij voor vandaag weer met liefde de oude vertrouwde uniform uit de koffer heeft gehaald. Op gewone dagen mag de heer Welter een eenmans- fractie zijn, vandaag schittert hij in oude ministeriele blister. Statig schrijdt hij daar in breed uitwappe- rende mantel binnen en daaronder het ministeriele costuum met witte broek, de bo^st bedekt met lint en eretekenen. Zo ook de oud-minis- ters Terpstra, de Wilde en Oud. Ook onze vrouweli.ike leden ko men vandaag natuurlijk met bijzon- dere creaties voor de dag. Agnes Nolte heeft het wel heel erg ge- troffen; zij behoort tot de commis sie van ontvangst en heeft in haar medeleden. kol. Fievez en mr. Wen- delaar schitterende cavaliers. Oud- minister FiCvez in de luister van zijn kolonelsuniform. mr. Wende- laar in zijn ambtscostuum van oud- burgemeester. Freule Uittewaal en Mej Tjeenk Willink zijn in statige lange toiletten gehuld, Mej. Marga Klotnp6 en Mevr. Fortanier de Wit blijven ook in dit gezelschap de meer coquette verschijningen. Onderwijl komen ook de hoge gasten in steeds groter getale de zaal binnen, leden van hoge col leges en buitenlandse gezanten. Steeds meer goud en zilver flonkert onder het warme licht. Fel kleurt dsartussen het paars van de pause- lijke internuntius. Verder ook in dit gezelschap nog een weelde van toiletten. slepen, bonten, hoeden met een feest van veren in allerlei kleu ren. Even voor ££n uur arriveert de Raad van State. Mannen met een lange en uitnemende staat van dienst, merendeels in ministerieel costuum en getooid met de erken- ningen van hun verdiensten. Dan de regering, met uitzondering van minister' Stikker voltallig. zij in stemmig jacquet. Nog staat de heer Schouten zich te onderhouden met de gedelegeerden van Oost en West, zodat men haast aan een nog brede- re basis gaat denken, als de hamer- klop van de getoogde voorzitter, Prof. Kranenburg. weerklinkt. By K. B. is Prof. Kranenburg weer be- noemd tot voorzitter. tweede agen- dapunt is de samenstelling van de commissie van ontvangst, zij wordt gevormd uit Mej. Nolte en de heren de Wilde, Schilthuis, Groen. Zwaan, v d. Feltz, Wendelaar, Fie vez, Verkerk en v. Heuven Goed- hart. Dan begpeft deze commissie zich naar de ingang en valt verwacb tende stilte tot van buiten het ge- iuich opklinkt en de kleurige um formen uit de koninklijke stoet door de gebrandschilderde ramen schemeren. H.M. de Koningin!, de goudbe- treste ceremoniemeester roept het en de zaal rijst eerbiedig op. Altijd weer een groots moment en dit keer bijzonder aangrijpend nu onze nieu we vorstin voor het eerst deze be- stuursdaad gaat stellen. Terwijl emotie door de rijen golft, sehrijdt de Koningin binnen. Een voorname. maar vooral ook een charmante verschijning. die daar voorbij ruist. Zij is geheel in het turqoise gekleed. Haar bege'eid de oud-minister de Wilde, de prins, in generaalsuni- form. wordt vergezeld door de heer Schilthuis. Vorig totaal f 1471.85 A H. te H. L— ar - v. Zr. Kaag - 10. N.iN. - 2.50 JN.N. 5 K. de B. te H. - 2.— Waarland (t.e. H.Antonius) - 10.— J.C. te C. voor Hongarije en Oostenrijk - 5. N N. Alkmaar (Oostenrijk) - 10 N.N Alkmaar (Hongarije) - 10.— N.N. - 2.25 Fam. B te A. verzendk.) - 3.65 P. v. D te U. - 3.— J. K. te Spierdijk voor Zr. Kaag - 5. N.N. - 3.— C. F. - 1— N.N. - 10.— N.N. - 10.— f 1571.25 1 pakket kleding en levensmiddelen A. H, te H. 1 pakket levensmiddelen N.N. 1 paar herenschoenen, N.N. 1 pakket met blikken levensmidde len. N.N. 1 pakket kleding, N.N. Groene erwten. corned beaf, 1 paar schoenen fam. S. te A. 1 pakket levensmiddelen, fam. B. te A. 1 paar nieuwe damesschoenen, N.N. PALEMBANG, K.N.P. De Hoofd- legeraalmoezenier, Mgr. H. J. J^M. van Straelen, vertrok op 1 Septftn- ber van Bandoeng naa Palembang. Na een bezoek aan de Provicaris en de Recomba gebracht te hebben, bezocht hij de posten te Bagoeskoe- ning en Talang Betoetoe. Ook sprak hij voor radio Palem bang en vergaderde hij met de 8 aalmoezeniers van het ressort om de zielzorgbelangen met hen te be- spreken. Op de eerste Vrijdag las hij in de Benteng de H. Mis voor een groot aantal katholieke militai- ren, die op uitstekende wijze een meerstemmige H. Mis zongen. Op 4 September ve'trok hij van Palembang naar Medan. alwaar. hij de nationale feesten bijwoonde. In de kathedraal van Medan werd een H. Mis met Pontificale assistentie en militair eerbetoon opgedragen, Hij bezocht het uitstekend geoutil- leerde Katholiek Militair Tehuis, vergaderde met 6 aaimoezeniers van het ressort, en sprak zi.in mannen toe via radio Sumatra. Van Medan uit maakte hij een tocht ove- de Si- bajak naar Brastagi Van Brastagi ging het naar Hararig Goal, alwaar maatregelen voor oprichting van een militair retraitehuis getroffen werden. Van Harang Goal ging de tocht over Sianter langs prachtige rubber- en klapper-plantages verder terug naar Medan Op 8 September vertrok de Hoofd-Legeraalmoezenier van Medan naar Padang, waar hij eveneens zijn aalmoezeniers rond zich verzamelde, en de posten Loe- boek Aloeng. Kasony (aan de Sta- tusquolijn) en Ladang Padi bezocht. Op een post hoog in de bergen las hij de H. Mis, terwijl hij in de ..Soos", het Katholiek Militair Te huis, de'verzamelde katholieke on- derofficieren toesprak. Op 10 September vertrok hij van Padang naar Batavia, om van daar uit verder te trekken via Semarang en Soerabaia naar de Grote Oost. Het is een zachte en tere stem, die de TroonTede voorleest. De prins zit onderwijl martiaal in zijn zetel, de blik onafgebroken naar de Koningin gewend. Om de Troon staat de hofhouding geschaard. dit is het grote ogenblik, de koers van het regeringsbeleid wordt weer voor een jaar bepaald, hier zowel als overzee staan grote belangen op het spel. Dan wappe-t de wijde togamouw van Prof. Kranenburg boven de katheder: De al oude roep wordt aangeheven: „Leve Koningin Tot drie maal toe wordt zij door de aanwezigen beantwoo'd. plots is deze stemmige vergadering omge- loverd in een juiehende mensen- groep Dit 'is het einde. De gouden koets rijdt voor. Uit alle ramen puilen wuivende, zingende mensen, ..Leve de Koningin", „leve het Vaderland". Op de eerste rijen zitten onze m- valide soldaten. Voorwaar beproef- de trouw. Ja. ook voor hen „Leve het Vaderland"! Namens de conmmandant, officie- ren, onderofficieren en soldaten van het' vyfde regiment stoottroepen te Ambarawa, Java is aan H. M. Ko ningin Juliana een huldeblijk aan- geuoden in de vorm van een be- werkte zilveren cassette, ontworpen en vervaardigd door de edelsmeden Brom te Utrecht. Op het deksei van de cassette is tegen een ach- tergrond van translucide konings- Olairw emaille, in zuiver goud het Korpsembleem (dolk gedragen door een nertengewei) aangebracht. De kiing van de dolk is bezet met 45 eoelstenen. Als decoratieve omran- ding is rondom het dek'sel de naam vaan het vijtde bataljon regiment stoottroepen en de datum der in- huldi^ing geplaatst. Inwendig is de cassette met indisch paiissander- hout bekleed. wegstaties te Bergen zijn er meer, die alien de zegen van deze katholieke academie zullen kunnen ondergaan. Tot leraar aan deze academie. ata schilder kunst, werd benoemd de Schoorlse kunstschilder M. J. Hau, tijdgenoot van Mathieu Wiegman Leo Gestel e.a. Ook hij bewees de kracht van een nieuwe kerke- ihVe kunst o.a. in krachtige en heldere fresco's in de St Willibror dus-Stichting te Heiloo en afzonder- lijke Testamentaiie stukken. Onder zijn leiding zullen de jongeren ze- ker de juiste richtmg weten te vinden. Naschrift. Na het schrijven van dit stuk verscheen de RlJksbegro- ting van het Departement van OKW Uitermate verheugend is het. dat minister Rutten een memoriepost voor dit instituut op de begrotmg heeft geplaatst. waarin hij om de zelfde principiele redenen, als hier- boven is aangehaald, een jaarlijkse subsidie wenst uitgekeerd te zien van f 25.000. waarbij eveneens steun van provincie, gemeenten en kerke lijke zijde wordt verwacht. De B.B.C. geeft voor gevorderde ieerlingen dit seizoen weer haar lessen in Engels, die op Maandag- avond half zeven en op Zondagmid- dag kwart over twee worden uit- gezonden over de 273 meter-golf aismede pver de 41 en 31 meter- banden. De firma Meulenhoff te Amsterdam gaf een handig boekje uit aan de hand waarvan men de lessen gemakkelijk volgen kan en waarin men vele woorden en uit- drukkingen, tijdens de radiolessen behandeld, kan naslaan. Voor de vele zelf-studerenden een practische leiddraad. De Nederlandse delegatie onder leiding van minister Stikker en dr. van Royen onze gezant te Canada, wordt eerst tegen het einde van de week te Parijs verwacht. FURMERKND. 21 Sept. Vee- markt: Totaal 906 runderen: 425 vette koeien levering; 297 §eme- koeien f 350—625, handel kalm; 104 melKKoeien f 480850. handel stu, 23 pinken f 240—410. handel matig; 33 stieren f 350750. handel stug, 24 graskalveren f 120190. handel matig; 87 nucntere kalveren. leve ring; 18 vette varkens, levering; 449 biggen f 30—60, handel kalm; 532 sct.apen f 62.5095, handel kalm, 531 lammeren f 3354, handel kalm 85 bokken en gelten f 1090. han del stug; 78 paarden f 300—725 en veulens f 110215. handel stug. Biuimveemarkt: 6800 oude kippen en hanen (witte en rode) f 2.102,40 p kg; 600 blauwe f 2.75—3.00; 900 nennen f 7—10; 200 jonge blauwe banen f 3—3.25; 1800 witte en rode f 33.25; 950 jonge en oude eenden f 2—3.50; 550 konijnen f 1—12. WARMENHUIZEN, 22 Sept. 24.000 kg aardappelen: Eigenheimers 5 205.80; Bevelanders 5.205.60", Noorderlingen 5.Koopm. bl. 6.40; 3400 kg rode kool 6—6.10; 123.400 kg witte kool 4—5; 2400 kg slabonen 32—43; 1900 kg bieten 6.—; 1500 kg peen II 6.—. Ill 5.50; 1500 kg uien 4.80. driel. 3.90—4.00;'nep 11.50-13.20 AVfiNHORN. 21 Sept. 18.000 kg witte kool 4.—; 20.450 kg rode kool 6—10.20; 4200 kg gele kool 5—8.90; 11.400 kg uien; grote maat" 6.807.40 gew maat 66.50. driel. 5.405.90, nep12.70—13.60; 37.450 kg bieten I 6—6.50, II 4.50—4.60; 3935 kg augur- ken: grof 27.70—28.10, basterd 19.90, stek 16.20; bommen 5.910 zak slaoonen: dubb. z.dr. 6.10—7.40, II 5.405.70; 30,700 kg wortelen 4.50—6 Paul Ramadicr, de Franse mi nister van defensie, heeft in de nationale vergadering meegedeeld, dat een speciale afdeling van de gendarmerie, die generaal de Gaulle was toegevoegd, terugge- trokken zal worden. Deze garde was bedoeld om de generaal te beschermen, maar was, zo zeide Ramadier, gebruikt als erewacht. Ramadier voegde er aan toe, dat stappen zullen worden genomen om generaal de Gaulle te beschermen Hij trad niet in bijzonderheden. maar verklaarde, dat ,.de veiligheid van generaal de Gaulle verzekerd moest zijn gelijk die van andere staatsburgers". Afgevaardigden van de commu- nistische partij en de katholieke M.R.P. hadden beweerd. dat aan- hangers van generaal de Gaulle wapenen droegen en dat geunifor- meerde officieren in een gaullisti- sche demonstrate te Grenoble heb ben meegelopen. De nationale vergadering keurde bij handopsteken (de communisten stemden tegen) de motie goed, waar- in zij haar leedwezen betuigt in ver band met „de pijnlijke gebeurte- nissen, waarvan de stad Grenoble het toneel 1s geweest" toen de Gaulle daar verleden week een bezoek bracht en ..haar vertrouwen in de "regering uitspreekt ten aanzien van de handhaving en zo nodig de ver- dediging van de republikeinse vrij- heden en de openbare orde". Een communistische motie, waar in de ontbinding der groepen van de burgeroorlog van de R.P.F. werd geeist, was met 330 tegen 181 stem- men verworpen. De Nederlandse Spoorwegen zul ien Woensdag 29 Sept. het opnieuw gee iectrificeerde baanvak Amster damUtrecht o.fficieel in gebruik nemen. Dit baanvak vormt Let siuitstuk van de her-eiectrificatie. ihbus ■HHKS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5