V.S. zullen onder geen beding de vrijheden en rechten van anderen verkwanselen Minister Mansholt licht Tweede Kamer in over de vleespositie Engeland wil gereed zijn in geval van nood DEWERELD 1 van vandaag Voor Alkmaar en omgevmg v Huidige bon de laatste die moet worden verlengd Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1-30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum f 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct- J Ruiten God is VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1948 nergens veilig (Vondel) 44e JAARGANG - NUMMER 11370 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Marshall in de Assemblee der V.N. Zo spoedig mogelijk vredesverdragen met Duits/and en Japan MARSHALL, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bij de opening van het algemeen debat in de vergadering van de Assemblee der Verenigde Naties een rede uitgesproken, waarin hii o.a. zeide, dat zijn regering de bestaande spanning op internationaal gebied niet wenste te verhogen, doch evenmin wenste te schipperen t-a.v, essenhele beginselen. De V.S. wensen van ganser harte de spanning te verminderen. Wii zullen echter onder geen beding de rechten en vrijheden van andere volkeren verkwanselen. Frank Roberts niet naar Moskou terug Dr. L. C. Kortenhorst Tweede Kamervoorxitter Madioen roept op tot staking en opstand Twee Nederlandse soldaten vermoord BATAVIA, 23 Sept. Reuter. De dienst legercontacten heeft heden bekend gemaakt, dat op 18 September in West Java de lichamen zijn gevonden van twee Nederlandse soldaten „die met parangs letterlijk in stuk- ken wcrren gehakt". Een der t soldaten leefde nog toen hi) werd gevonden, doch overleed spoedig daarna. Zij hadden deel uitgemaakt van een pa- trouille, die op 14 September in een hinderlaag viel, waarna zij waren gevangen genomen. Dr. Beel komt al weer naar Nederland BATAVIA, 24 Sept. (Aneta). Te Batavia is officieel medege- deeld, dat Dr. L. J. M. Beel, ge- delegeerde van het opperbe- stuur in Indonesie, dezer dagen voor korte tijd naar Nederland zal vertrekken om besprekin gen te voeren met de Neder landse regering. Vrouw schoot haar man neer NA VRIJSPRAAK OPNIEUW VOOR HET GERECHT VOORZITTER KORTENHORST GEEFT PRACTISCHE PUNTJES (Van onze parlementaire redacteur) IN ANTWOORD op vragen van de heer Suurhoff heeft minister Mansholt gisterenmid- dag in de Tweede Kamer me- degedeeld, dat de huidige vleesbon de laatste is, die ver lengd mo.est worden. Als de aanvoer meevalt komt er in deze periode misschien nog n extratoewijzing van 100 gram. In elk geval zal het rantsoen in het vervolg weer 200 gram per week gaan bedragen, af en toe misschien eens 250 gr. als gevolg van het gebrek aan koelruimte. Als de varkenspro- ductie groter wordt zal men aan een verhoogd rantsoen kunnen gaan denken. Hij ziet er angstaanjagend ge- noeg uit, zwaaiend met zijn re volver, maar zijn vriendelijke gezichtje toont wel, dat het niet zo erg bedoeld is. De driejarige Dogan Hebden uit Grand Prai rie (Texas) brengt een bezoek aan zijn grootouders in Enge land in volledige cowboy uit- rusting. Wat zullen zijn kame- raadjes jaloers zijn. Dr. van Mook te Batavia aangekomen Wij zijn niet bang" zegt Sjarifoeddin MADIOEN ESIA OMSINGE DE REP INDON Alexander ontvouwt militaire plannen Een keerpunt Het Engelse kabinet kwam in speciale zitting bijeen om de ontwikkeling van het conflict om Berlijn te bespreken. De minis ter van Buitenlandse Zaken, Mr. Bevin, keerde uit Franknjk terug om rapport uit te brengen over de besprekingen van de Grote Drie in Parijs. In spanning wacht een dichte memgte voor Downing street 10 op de komst der ministers. SPORTVLIEGTU1G OVER DE KOP lnzittenden ongedeerd gebleven Geen audientie De Kominform bijeen op de Krim? De strijd om Madioen Nieuuu DR. BEEL KOMT NAAR NEDER LAND om besprekingen te voeren met de Nederlandse regering. Dat is het meest opzienbarende bericht van hedenmorgen, wanneer men tenminste let op het feit, dat dr. Beel op Zondag 12 September naar Indonesie vertrok, dus nog geen veertien dagen geleden. Er zullen dus wel bijzondere omstandigheden zijn, die dr. Beel nopen inlichtingen aan de regering te Den Haag te geven of nadere instructies te vra- gen. Het aangekondigde bezoek van dr. Beel is temeer opmerkelijk, om- daf drj van Mook juist enkele dagen geleden weer naar zijn post is te- ruggekeerd. Het behoeft wel geen betoog, dat de jongste ontwikkeling in de republiek aan dit bezoek niet vreemd zal zijn. Het is nog steeds niet bekend of de regering te Den Haag al een standpunt heeft be- paald inzake de communistische opstand tegen de republiek van Soekarno en Hatta en zo ja, welk standpunt. Alleen weten we, dat de regering een blunder heeft gesla- Noordhollands Datrblad gen, doordat haar, o.i. onbegrijpe lijk aanbod van steun aan de rege ring van Hatta, werd afgewezen. Met spanning ziet het Nederlandse volk het verloop van de ontwikke- lingen tegemoet. Het wordt meer dan tijd, dat er een oplossing komt. Onze troepen staan aan een buiten- gewone druk bloot. In verband hier- mede herinneren wij aan het be richt in ons blad van heden over de gruwelijke moord op twee van onze jongens op West-Java. Wan- neer wij op deze plaats hulde bren- gen aan hun nagedachtenis, bete- kent dit tevens een woord van warme erkentelijkheid aan °^z® troepen in het algemeen, die in het verre Indonesie onder grote zelf- beheersing hun harde plicht moeten doen. PARIJS. De nieuwe nota van de westelijke drie aan Moskou. waarvan de juiste inhoud nog steeds niet officieel bekend is, vormt het middelpunt in de aandacht van di- plomaten en politici. A.P. vernam te Parijs van betrouwbare zijde, dat indien de Duitse en Berlijnse crisis voorgelegd zou worden aan de Ver enigde Naties, aan de Ver. Staten onmiddellijke militaire garanties voor West-Europa gevraagd zullen worden. De Franse autonteiten ma- ken zich enigszins ongerust over de nasleep die een bespreking van de Duitse kwestie in de Ver. Naties zou hebben. Zo zou Schuman Frankrijk's nieuwe minister van buitenlandse zaken, tijdens de eer- ste vergadering van de drie weste- liike ministers van buitenlandse zaken te Parijs. toen Marshall er op aandrong de kwestie onmiddellijk voor te leggen aan de V.N., ge vraagd hebben: ,.En als deze stap het einde van de V.N. betekent, wat dan' Als dit tot oorlog leidt. wat dan7 Zullen de Ver. Staten onze veiligheid dan waarborgen?" Men heeft toen besloten te voldoen aan het verzoek van Schuman om nog <§en keer lankmoedigheid te be- trachten tegenover Moskou. alvo- rens de Berlijnse kwestie aan de V.N. voor te leggen. LONDEN. „Laat ons de zekere weg nemen, wat er ook gebeurt", zo heeft maarschalk Montgomery gezegd tijdens een redevoering in Wales, gehouden in het kader van de actie tot het werven van 100.000 recruten voor het reserveleger van Engeland. Montgomery verklaarde verder: ..Terwijl ik niet de nadruk wil leggen op het oorlogsgevaar, wil ik het ook niet verdoezelen". BERLIJN. Ter gelegenheid van de lOOste dag der blokkade van Ber- lijn zullen de Duitse posterijen op 1 October a.s. een postzegel uitge- ven, die dit feit in herinnermg brengt. Men is hierbij geneigd te denken, dat de Berlijners de blok kade nogal licht opvatten. Een .woordvoerder van het En gelse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Frank Roberts, die als persoonlijk verte genwoordiger van Bevin, deel ge nomen heeft aan de besprekingen van de vertegenwoordigers van de westelijke drie met MoTotof en Sta lin op het Kremlin, niet naar Mos kou zal tgrugkeren. Om het vertrouwen te scheppen dat nodig is voor een rechtvaardige en duurzame vrede, was het nonig dat deze assemblee een regeling be- reikte of ten minste nader kon ko- men tot een regeling van de Ppli- tieke controverses, die totdehuidi- ge spanning en onzekerheid bijdroe- gen indien men vrede wilde heb ben' moest men eerst de kwesties, voortkomend uit de laatste oorlog oplossen, aldus Marshall. Het was derhalve noodzakelijk alles in het werk te stellen om zo vroeg moge lijk te komen tot een rechtvaardige vredes-ovffreenkomst met Japan en Duitsland. De V.S. streefden naar het her- stel van Oostenrijks politieke en economische vrijheid binnen zijn grenzen van 1937 en toelating van Oostenrijk als lid van de V.N. Marshall, drukte zijn „ernstige bezorgdheid" uit over de koppige welgerlhg van een „kleine min- derheid", deel te nemen aan al het werk van de V.N. „Belangrij- ker dan deze boycot echter is het verontrustende gebrek aan samen- werking met de V.N. in haar po- gingen om kwesties als Korea en Griekenland tot een oplossing te brengen en de Internationale con- trole op de atoomenergle tot stand te brengen". In een uiteenzetting van de hou- ding der V.N. tegenover enkele van d" voornaamste vraagstukken, die aan de V.N. zijn voorgelegd, bracht Marshall de volgende punten naar voren: i, 1. vroegtijdige demobilisatie van de gewapende strijdkrachten in Pa- lestina, repatriering van vluchtelin- gen, economische steun aan Joden en Arabieren en toelating van Transjordanie en Israel tot de or- ganisatie der V-N. 2. een verenigd en onafhankelijk Korea. Aangenomen als lid van de V.N. met een regering op basis van vrije verkiezingen. 3. Griekenland moet beveiligd worden tegen „agressieve en onwet- tige inmenging van buiten af". 4 een uit onderhandelingen ont- stane regeling ..zonder verder bloed vergicten in Indonesie. Souvereme onafhankelijkheid voor het volk van indonesie en voortgezette samen- werking met Nederland. 5. Voortzetting der bemiddeling en onderhandelingen tussen India en Pakistan met betrekking tot Kasmir ter bereiking van een „vreedzame regeling van een geschil dat ernsti- ge gevaren inhoudt." 6. Een spoedige tot standkommg van een internationaal controlesy- steem voor atoomenergie, dat voor- ziet in de uitschakeling van atoom- wapens. 7. een geleidelijke beperkmg van bewapening. voorzover het her- stel van het politiek vertrouwen, gapaard aan afdoende waarborgen tegen overtredingen, zulks toelaat. Marshall zeide, dat indien con- structieve stappen konden worden ondernomen naar een oplossing van enkele van deze vraagstukken er nieuwe hoop zou ontstaan onder de mensen en nieuw vertrouwen on der de landen van de wereld. De V.S. steunden ook de toela ting van de V.N. van alle staten, die hiervoor in aanmerking kwa- men en tot dusverre „zich om re- denen, onverenigbaar met het Handvest, de weg versperd zagen. Andere punten, die Marshall ter sprake bracht, waren, dat de V.S de oprichting steunden van een kleine politiemacht der V.N., niet te verwarren met het leger der V.N., waar in het Handvest sprake van is. De ..Kleine Assemblee", die ..door de Sowjet-Unie was bestre den en geboycot van het begin af moest nog een jaar in stand gehou den worden. Bij K. B. is, overeenkomstig de voordracht van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst benoemd tot voorzitter van dit College voor de tegenwoordige zitting. BATAVIA, 24 Sept. (A.P.) De republikeinse communistische partij (P.K.I.) heeft gisteravond laat over Radio Madioen de algemene staking en opstand in alle delen van de Indonesische republiek uitgeroepen. In republikeinse kringen in Bata- via is men algemeen van mening, dat deze stap te laat komt. Het besluit om een algemene sta king en opstand uit te roepen werd bekend gemaakt door het centrale comite van de communistische partij in Madioen. 3^8 ii Omstreeks middernacht van 4 Juni 1947 loste een jonge vrouw te Putten een pistoolschot, dat een einde maakte aan het leven van haar echtgenoot, de 38-jarige res.- officier R. B. D. Beschuldigd van moord had de vrouw zich vorig jaar te verantwoorden voor de Recht- bank te Zutphen, waarbij zij werd vrijgesproken. De Officier van Justitie had ter zake doodslag drie jaar gevangenisstraf geeist en gmg in beroep. Op 29 April jl. diende de zaak voor het Gerechtshof te Arnhem, waarbij de Procureur-fis- caal eveneens drie jaar gevangenis straf vroeg met aftrek van deten- tie. Er bestaat geen bewijs, aldus het O.M., dat verdachte haar man willens en wetens heeft willen ver- moorden. Tot doodslag kan zij ech ter in staat zijn geweest, gezien haar moeilijk ieven. Op het tragi- sche ogenblik was zij verminderd toerekeningsvatbaar. Het Hof gelastte een hernieuwd psychiatrisch onderzoek en na een hernieuwde behandeling werd op- nieuw drie jaar gevangenisstraf ge eist. De moeilijkheden met de vlees- voorziening, aldus lichtte minister Mansholt toe, zijn een Sevolg jan het gebrek aan graan. Wanneer er bij de verdeling een keus moet maakt worden tussen mens en die heeft de mens vanzelfprekend voor- rang. Onvermijdelijk gevolg hier Kortenhorst niet minder dan 18 millioen dollar kosten. Rest dus slechts om de eigen productie te vergroten. Ons over- schot aan aardappelen kan geschikt gemaakt worden voor veevoeder. Nieuw op te richten stoominrich- tingen zullen met een derde van de bouwkosten worden gesubsidieerd. De minister waarschuwde in dit verband tegen te haastige verkoop van aardappelen. Er wordt naar ge- streefd de prijs van voor veevoeder bestemde aardappelen op f 8.— a f 9 per 100 kilo te brengen. Voorts deelde de minister nog mede. dat voor 1948-'49 45.000 ton vlees zal worden gei'mporteerd. De zwarte handel wordt met kracht bestreden. Bij de aanvang van de vergade ring heeft voorzitter zijn ambt weer aanvaard met een rede, waarin hij verschillende prac- tische puntjes voor de Kamer ver- werkte. In de afdelingen late men niet te veel de nadruk vallen op van te voren gereed gemaakte rap- porten, rapporten, die via de rap- porteur zonder meer naar de fier verhuizen en waardoor de eigenlijke gedachtenwisseling met meer voldoende tot haar recht komt. Ook ware het wenselijk, dat bij de openbare behandelingen minder wordt gelezen en meer gesproken. Het vragenuurtje werd in de warme belangstelling van de Kamer aan- bevolen, zijnde een mogelijkheid om het parlementaire werk weer rnee: kleur en klank te geven. Op 9 Nov zal kunnen worden begonnen met de openbare behandeling van ae begroting! Het verdere deel van de middag besteedde de Kamer aan het trekken van de afdelingen en het benoemen van commissies; ook werd een vaste commissie voor de mid- denstandszaken ingesteld. BATAVIA, 24 Sept. (Aneta) „lk ben blij, weer terug te zijn' zeide dr. van Mook bij zijn aan- komst te Kemajoran, waar hij door de autoriteiten met applaus werd begroet. In antwoord op vragen van aan- wezige verslaggevers. of in Den Haag een beslissing is genomen ten aanzien van de situatie in Indone sie zeide de heer van Mook. dat er in Den Haag .,geen beslissingen ziin genomen, behalve dat ik zou terugkeren". De heer v. Mook zeide, dat hij de situatie nog met kon overzien, aangezien hij de laatste dagen in het vliegtuig vertoefde. De situatie zou ernstig kunnen blij- ken te zijn". Aan het toestel „Eindhoven werd dr van Mook opgewacht door de heren Beel. Neher. Abdoel Kadir. Pinke en Spoor, terwijl op het ter ras van het IC.L.M.-restaurant tal van autoriteiten ter verwelkommg aanwezig waren. Nadat de heer van Mook op het terras met applaus was ontvangen, werd er een dnewerf hoera op hem uitgebracht. Aan de uitgang van het vliegveld stonden enige honderden Indonesiers opge- steld met vlaggen en spandoeken met de woorden ..Salmet Datang welkom". BATAVIA, 23 Sept. (Aneta) Sjarifoeddin, die, zoals bekend, be- last is met het secretariaat van defensie in het communistische po- litbureau in de republiek, heeft voor de communistische radio te Madioen een radiorede gehouden, waarin hij zeide, dat hij de uitda- ging van de republikeinse regering. welke aankondigde, dat „rebellen" zullen worden vernietigd, aanneemt. „Wij zijn niet bang voor deze uit- daging", aldus Sjarifoeddin. „De republikeinse grondwet blijft onze grondwet, de roodwitte vlag blijft onze vlag, het Indonesia Raja blijft ons volkslied". De republikeinse regering verwijdert zich steeds ver der van het voik, aldus Sjarifoeddin, die zijn aanhangers, ook buiten het gebied van Madioen, opwekte „de strijd van het volk" te steunen. van is dan echter beperking van de veestapel. Daarnaast kan schaarste actuele oorzaken hebben. Na de droogte-periode van het vorig jaar is er op het ogenblik weer een stri ven om de veestapel aan te vullen. Ook een gunstige melkprijs doe. de neiging ontstaan om het vee aan te houden. De schaarste zou bestreden kun nen worden door middel van de veiplichte veelevering. De minister zeide dit middel echter met te wil len gebruiken, omdat het ruw in de bedrijfsvoering ingmpt, ook vraagt het veel administratieve romslomp. Een ander middel zou het verhogen van de veeprijzen zijn echter weer met dit nadelig gevolg. dat de kleine man zijn vleesrantsoen met meer zou kunnen betfen; GE&iED DOOR COMMUNISTCN bezet §Okm SOERAKARTA aanval PEPU8L TROEPEN MADIOEN KIATEN KCDWH vliegveld DOOR RE BEZET AANVAL DJOKJAKARTA PONOOORO WONOWTI REPUBL troepen TOELOEN&A60CK& PATJITAN slotte grotere import, doch hier- deviezen. Ver- met voor ontbreken de hoging van het vleesrantsoen 100 gram geimporteerd vlees zou Gistermiddag heeft het sport- vliegtuig PH-NDB. afkomstig van het vliegveld Eelde bij Gromngen, op Rottumeroog een noodlanding gemaakt. Het toestel kwam in driif- zand terecht en sloeg over de kop. De propeller werd daarbij gebroken. De bestuurder, de heer H. de Hus en een tweetal journalisten, dat 'de aarde ook eens van boven wilde aanschouwen, de heren Hans Nasna en Jan Stevens, kregen geen letsel- Het toestel was 'smorgens van het vliegveld Hilversum opgestegen om, met een tussenlanding op Eelde, boven Rottum foto's te makep. Alexander, de Britse minister van defensie, heeft in het Lager- huis plannen bekend gemaakt over het in gereedheid brengen van Engeland in geval van nood. De ..mobilisatie-machine was na- gekeken, en als het ongelukkiger- wijs nodig mocht blijken deze te gebruiken, dan zou men merken, dat zij naar bevrediging werkt, Alexander verklaarde dat het dui- delijk w as, dat collectieve veilig heid nog niet was bereikt. Plan nen voor het wederoproepen van het leger waren in gereedheid ge- bracht „als een maatregel van nor- male verstandigheid". De minister zeide verder nog. dat Engeland zijn doel misschien zou kunnen bereiken door te trachten. collectieve veiligheid te verkrijgen door plaatselijke veiligheid. „Wij moeten de defensie van het oogpunt uit beschouwen, dat onze defensie samenhangt met die van anderen Terwijl wij ons met alle kracnt plaatsen achter de ontwikkeling van een Westelijke Unie, vergeten wij niet. dat Engeland een grote rol moet spelen in het hart en het cen trum van het Britse gemenebest aldus Alexander. Verder kondigde de minister nog de volgende maatregelen aan op he- gebied van de defensie. Nieuwe wapentypes voor de ge leidelijke heruitrusting der strnd- krachten. Bijna verdubbeling der productie van het laatste type jachtstraalvlieg tuigen. Extra productie van vliegtuigen in de bestaande fabrieken door over- werk en nieuwe ploegen. Verhoging der proHuctie van de nieuwe pantsergevechtswagens. Verdubbeling der productie van ammunitie voor de kleinere wa- pens. Tempoverhoging der productie van ammunitie voor luchtdoelge- schut en van oorlogsschepen. In Januari zal de gewapende macht ongeveer 825.000 man tellen. De hulpstrijdkrachten en de vrij- willigersreserve der luchtmacht kunnen nog 60.000 vrijwilligers ge bruiken. De bedoeling is, dat men overzicnt heeft, wie voor een even- tuele algemene oproep in dienst zou willen en kunnen komen. Uit Canberra wordt gemeld, dat de Australische minister van de fensie, Dedman, in het Huis van Afgevaardtgden heeft verklaard, dat de politiek van de Australische regering erop gericht was, Au stralia te ontwikkelen tot het he- langrijkste hulpgebied voor de be- volking. Het maken van strategische plan nen voor de verdediging van het Imperium was begonnen en Enge land en Nieuw-Zeeland hadden ver tegenwoordigers aan de Australi- Z H Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 29 September geen audientie verlenen. Een woordvoerder van het En" gelse ministerie van buitenlandse zaken heeft Donderdag verklaard. dat naar verschillende berichten te oordelen, die te Londen zijn ontvangen, het vermoeden bestaat, dat er op het ogenblik op De Krim een conference wordt ge houden van de Kominform onder leiding van Stalin. A.P. meldt, dat de woordvoerder zeide dat het in ieder geval zeker is, dat de Roemeense minister van buitenlandse zaken Anna Pauker en de president van Tsjecho Slowaklje Klement Gottwald beiden met m hun hoofdsteden vertoeven. Volgens niet bevestigde berichten zou ook de Bulgaarse minister-president Dum- trof op het ogenblik met te Sofia zijn. In diplomatieke kringen wordt een bijeenkomst van de Kominform waarschijnlijk geacht in verband met de toenemmg van de spanning tussen Rusland en de Westelijke mo- gendheden en misschien mede in verband met de noodzakelijkheid n toenemende opoositie m de sateBie- tenstaten van Rusland te oncTer drukken. BATAVIA, 23 Sept. (Aneta) De republikeinse troepen, die uit verschillende richtingen naar Ma dioen oprukken, bereikten plaatsen op 20 km van de stad. Radio Djokja bericht, dat ..communistische troe- n nog enige posities handhaven in Magetan, 20 km ten westen van Madioen. en Pmnorogo, 30 km ten zuiden van Madioen". Hedenmorgen berichtte Antara, dat Magetan „in rode handen" was. Het gebied van Soekoardjo, ten zuiden van Solo, is door republi keinse troepen gezuiverd. De gehele omgeving van Solo is wederom in republikeinse handen, aldus Radio Djokja. sche departementen toegevoegd on der wederzijdse overeenkomst. Ded man zeide. dat de Australische ver- dedigingspolitiek was gebaseerd op de samenwerking binnen het Britse gemenebest. waarin Australie in de Stille Oceaan de grootste lgst -%aagt. Ad DE Millioenennofa voor Interim 1949 betekent in verschil lende opzichten een keer punt in ons sociaal-economisch le ven. In de eerste plaats is minister Lieftinck er in gesiaagd de uitgaven en middelen van de Gewone Dienst en de Buitengewone Dienst I (de dienst van uitgaven van aflopend karakter uit oorlog en bezetting volgend) zo goed als in evenwicht te brengen. Dit is een feit, dat niet genoeg kan worden toegejuicht, al moet hier direct aan worden toe gevoegd, dat men niet al te sterk moet vertrouwen op cijfers. Daarvan is vooral de lopende be groting het bewijs. Verleden jaar werd bij de indiening der Rijksbe- groting voor 1948 aan middelen verwacht een bedrag van 2792 mil lioen. Nu komen we echter aan de weet, dat de opbrengsten dit jaar bijzonder zijn meegevallen en zo wordt thans voor het lopende jaai- aan middelen verwacht een bedrag van niet minder dan 3245 millioen gulden. Maar aangenomen, dat de schat- tingen van de minister voor 1949 juist zullen blijken te zijn, kan men inderdaad spreken van een keer punt. Immers begrotingsevenwicht is vooral in deze tijd een onmis- bare voorwaarde om inflatie te voorkomen. Nu de minister er in is gesiaagd de uitgaven in totaal 625 millioen gulden voor 1949 te verminderen, mag men zeggen, dat de weg naar werkelijke vooruitgang betreden. De wolken van een dreigende inflatie, die over de voor- gaande na-oorlogse begrotingen hin- gen, zijn bezig te verdwijnen en wel in die mate, dat de minister het niet onmogelijk acht, dat in '49 de deflatoire tendenties zelfs eniger- mate de overhand zullen krijgen. Nog om een andere reden is deze Millioenennota een keerpunt. En dan verwijzen wij naar de toelich- ting van de minister op de begro ting van het Landbouw Egalisatie- fonds, waaraan millioenen ten koste worden gelegd om de prijzen van de eerste levensbehoeften laag te houden, dus in het belang van de consument en niet, zoals velen nog ten onrechte menen, ten behoe- ve van de boer. De minister raamt het nadelig saldo voor 1949 van dit fonds 237 millioen gulden lager. In 1948 bedroeg het nadelig saldo 602 millioen. Dit houdt dus in. dat de schatkist in het komende jaar een kleiner bedrag zal toeleggen op het levensmiddelenpakket. Deze minde- re subsidie van overheidswege heeft echter een speciale oorzaak. De mi nister zegt het duidelijk in zijn Millioenennota: „Door de interna- tionale verhoudingen staat ons land voor de noodzaak de binnenlandse structuur van het economisch leven aan te passen aan de wijzigingen. welke de wereldstructuur onder- gaat." En even verder heet het: ..Tegelijkertijd vraagt de verwezen- lijking van de Nederlands-Belgisch- Luxemburgse Unie, in het kader van het streven naar wederzijdse aan- passing, een politiek van prijssubsi- dies met een sterk tijdelijk en gro- tendeels aflopend karakter." In deze toelichting van de minis ter kan men duidelijk leren. dat waar het loon- en prijsniveau bij onze Benelux-partners hoger is dan bij ons het geval is, ook ons loon- en prijsniveau naar de hoogte zal moeten bij het streven naar inter- nationale aanpassing. Deze wijzigmg in de economische politiek betekent dus ook inderdaad een keerpunt. Dat de regering hierbij echter met grote voorzichtigheid te werk zal moeten gaan, is duidelijk, als men let op het belang van een gezonde loonpolitiek voor behoud van de arbeidsrust. Het streven naar hoger niveau van prijzen en lonen zal uiteindelijtf ook voor de Staat van groot belang kunnen zijn. Immers hogere lonen en prijzen hebben tot gevolg gro tere opbrengst van de belastingen. En dit is weer van belang als men let op de Staatsschuld, die wanneer we eenmaal op hoger niveau zyn gekomen. relatief verminderd. En dit zou ook weer een keerpunt zijn. Er zouden nog tal van punten uit de Millioenennota zijn te bespreken. Ons schijnen echter bovenstaande punten het belangrijkst. En wij ho- pen. dat de minister zich met zal hebben vergist en dat het inslaan van nieuwe wegen op sociaal-eco nomisch terrein, ons volk in zijn ge- heel ten goede zal komen. M. P. J.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1