De strijd tegen deopstandelingen zal ongeveer een maand duren V Jacob Malik waarschuwt voor ernstige gevolgen de Assemblee Emigratie naar Australie niet meer in de Sovjet-sector m Voor Alkmaar en DEWERELD van vandaag Toestand in Solo weer normoal AANSLAG OP PRESIDENT PERON VOORKOMEN Millioenen Fransen Indien besluiten worden genomen staken twee uur j tegen de zin van Rusland DE WEST-DUITSE PERS Een Republikeinse mening: De uitvoering van de motie-Groen Markos wil zijn stem doen horen in de U.N.O. Uitgevers bieden hardnekkig verzet Bulgarije wil lid worden van de UNO Kominform was op de Krim bijeen Zijn we er al? Oud-militairen en verzetslieden krijgen steun Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum J 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; xninimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Von del) ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11371 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank BATAVIA, 24 Sept. (Aneta). Een republikeinse woordvoer- der heeft medegedeeld, dat de militaire gouvemeur kolonel Gatot Soebroto er in is ge- slaagd te Solo de normale toe- stand te herstellen. Een uitzon- dering hierop vormen enkele plaatsen noordelijk en zuidelijk van Solo. De woordvoerder ver- klaarde van mening te zijn, dat de acties tegen de commu nisten in de republiek ongeveer een maand zouden nemen. De uitvoering van het Bestand Het stoffelijk overschot van Graaf Bernadotte is na door het Stockholm te zijn overgebracht. soeciale U.N.O.-vliegtuig naar Stockholm te zijn ovciyC^ P to zijn huis ..Dragengarden" in Stockholm opgeboaid Regering antwoordt met prijsverhoging.... Ballonvaarders naar Indonesie JACOB MALIK, de sowjet-gede- legeerde bij de V.N., heeft in de Algemene Vergadering er- tegen gewaarschuwd, dat de Algemene Vergadering zich voor „emstige gevolgen" zou zien geplaatst, indien besluiten zouden worden genomen aan- gaande zes punten van de agenda, waartegen de sowjet- unie zich tevergeefs had verzet. Uitstel van de gemeente- raadsverkiezingen? De door de Duitsers vernielde Wilhelminabrug over de Maasbij Maasfricht wordt hersteld. Een overzicht van de werkzaamheden: de vernielde pliers worden weer opgetrokken. Directeur Amstelhotel opnieuw onderscheiden ZEVEN GESNEUVELDEN IN INDONESIA Nieuuu Noordhollands VOLGENS het republikeinse pers- bureau Antara hebben heden in de strijd tegen de communisten op Oost-Java geen nieuwe ontwikke- lingen plaats gevondcn. Tot nu toe maakten de regeringstroepen voort- gang, waarbij volledige medewer- king van de bevolking werd onder- vonden. Aangenomen wordt, zo meldt Antara verder, „dat de laat- ste oper;.\ss op grote schaal" tegen Madioen zeer spoedig zullen plaats hebben. DE REDE van de Engelse minis ter van defensie, Alexander, waann hij meedeelde, dat er maatregelen voor de herbewapening getroffen worden, is door het Engelse volk kalm opgenomen. In het algemeen onderschrijven de Engelsen de nood- zakelijkheid van het opgestelde her- bewapeningsprogramma, hoewel zij soms klagen over de opzettelijk vage inlichtingen. die de regering gegeven heeft over de redenen die haar er toe gebracht hebben om z® ploiseling de Britse strijdmacht te gaan versterken, terwijl het hele land bezig is met het economisch herstel. De communistische „Daily Worker" is het enige blad dat zijn stem tegen de aangekondigde maat regelen verheft. De aartsbisschop van York, dr. Cyrill Garbett, vatte in het Hoger- huis de stemming in Engeland als volgt samen: ,,In de loop van de laatste dagen heeft het land een grote schok doorstaan, want men heeft voor het eerst begrepen, dat er een kans op oorlog bestaat". JACOB MALIK, de opvolger van Gromyko, is gisteren van leer ge- trokken in de algemene vergade- ring van de Ver. Naties te Parijs tegen het op de agenda plaatsen van voor de Sovjet-Unie en de satel- lieten onaangename agendapunten Ondanks zijn dreigementen besloot de U.N.O. de punten op de agenda te handhaven. Wat de gevolgen hie?" van zullen blijken te zijn zal in de loop van de komende maanden wel blijken. De vraag doet zich voor of de Sovjet-Unie aan het eind van de zitting, dus over drie maanden, nog wel lid zal zijn van de U.N.O. De wereld z:'et met spanning naar Parijs. gisteren is Ngawi, 32 km. ten Noor- den van Madioen, in communisti sche handen gevallen. Opstandelingen, die zich z.uid- waarts uit Soerakarta terugtrokken werden uit een versterking in ooe koardjo, 15 km ten Zuiden van Soe rakarta, teruggedreven en de repu blikeinse troepen dreven hen daar- na verder naar het Zuiden. Bij hun „terugtrekken" verover- den de opstandelingen Wonogin, een vijftiental km verder naar het Zuiden. De troepen, die hier tegen de regeringstroepen vechten, om- vatten eenheden van de repubn- keinse marine ALRI) en van communistische jeugdbeweging sindo". Ter uitvoering van de motie- Groen, in September 1947 in de Tweede Kamer aangenomen, heelt de regering enkele maanden gele- den voorgesteld, verschillende toe- slagen aan landbouwers, vooral kleine boeren toe te kennen, tot een bedrag van 85 millioen. Deze rege- Ling en de middelen tot dekking van deze uitgaven zijn opgenomen in een tweetal wetsontwerpen, die enige tijd geleden, blijkens de voor- lopige verslagen van de tweede Kamer, nogal wat critiek hebben uitgelokt. Tegen deze critiek heb ben respectievelijk de ministers van Landbouw en van Financien zich thans in de heden verschenen me- morie's yan antwoord verweerd. Minister Mansholt gaat vrij uitvoe- rig in op de landbouwprijspolitiek, zonder daarover veel nieuws te zeggen, hetgeen begrijpelijk is als we nagaan, dat we binnenkort voor een volledig debat over de gehele regeringspolitiek staan. De mmistei gaat er van uit, dat de regering e grondslag van de motie-Groen heeft aanvaard. De Minister hoopt voor de landbouw de gewenste zeker- heid op een redelijk bestaan te ver- krijgen door het nemen van maat regelen, waardoor de prijzen van de producten enerzijds met zuHen c a- len beneden het voor de landbouw sociaal-economisch redelijke niveau en anderzijds niet zullen stijgen bo- ven een peil, waarop een juiste verhouding tussen lonen en prijzen zou worden verbroken. De minister wijst er echter op, dat de in de toe- komst ten aanzien van de landbouw te voeren loon- en prijspolitiek in hoge mate zal afhangen van de ont- wikkeling der plannen, die samen- hangen met de Economische Ume der Beneluxlanden. De Minister van Financien deelt oa. mede, dat hij in de dekkings niiddelen de verhoging der onder- nemingsbelasting heeft teruggen - men Dit scheelt 13 millioen, die hij echter hoopt te vinden uit een ho- gere belastingopbrengst (van R> millioen!), welke „langs allerlei we- gen te verwachten is uit het ver- strekken van de bijslagen". Het Republikeinse ministerie van defensie heeft volgens Antara be- kend gemaakt, dat de communisten een spoorbrug hebben op,geblazen ten Noorden van Soerakarta. Het reeds vroeger binnengekomen bericht dat in de omgeving van Madioen een spoorbrug was opge- blazen, is bevestigd. De communisten hebben verder verschillende kleinere bruggen ver- woest en telefoonleidingen op ver schillende plaatsen doorgesneden. Zij hebben landmijnen op de spoor lijnen gelegd, die echter zijn voordat er emg onheil ge schied was. Bekend gemaakt wordt, dat het in beslag nemen van wapens bij de linkse organisaties in de rest van de republiek .,voor het grootste deel voltooid is". De gevechtfn in het gebied van Madioen duurden Vrijdag voort. De republikeinse politie heeft met succes een plaatselijke opstand m Blitar de kop mgedrukt. In Bjom bang en ten Zuiden van Malang hebben communistische troepen, zonder tegenstand te bieden, zich OVOolegeom Ponorogo, dat zich in rode handen bevindt, duren de ge- vechten voort. Na de gevechten van de ,Pe- Radio Madioen meldt, dat Vn(j- dagmorgen 20.000 boeren, arbei- ders, en jongeren, te Madioen ge- demonstreerd hebben om bun aamhankelijkheid, gehoorzaamheid en trouw aan het „Front Nasional- regering" te betuigen. De betogers droegen spandoeken met de woor- den „Weg met de nationale bour geoisie' Republikeinse autoriteiten hebben onthuld. dat regeringstroepen Wali- koekoen en Aarangan hebben her overd. Beide plaatsen liggen aau.d® rand van het communistische gebied Inmiddels wordt voorts gemeld dat de opstandelingen aan zuive- ringsoperaties van de republikeinse troepen zijn ontsnapt en naar het gebied ten Noorden van Soerakarta (ongeveer 24 km) zijn gevlucht, waar zij stellingen betrokken heb ben in Gomolong en Kalioso, dat aan da spoorlijn naar Semarang lig BATAVIA, 24 September. (AFP) Antara" maakt bekend, dat mor genochtend Nederlandse en Repu- ^likeinse officieren te Salatiga, in de omgeving van de Statusquo-lijn, bijeen zullen komen om besprekin- gen te voeren t.a.v. de uitvoering van het bestand. De Republikeinse vice-gouverneur van midden-Java en het lid van de Republikeinse mi litaire commissie, belast met de ten uitvoerlegging van het bestand, zul- len eveneens aanwezig zijn.. Generaal Markos, de leider van de Griekse opstandelingen, heeft 'n memorandum gezonden aan de al gemene vergadering van de Ver. Naties, waarin wordt verzocht ver- tegenwoordigers van de voorlopige vrije Griekse regering in de Assem- blee te horen, indien het agenda- punt: Griekenland, aan de orde is. Volgens het memorandum heeft de ervaring geleerd, dat alle beslis- singen, die de Ver. Naties in afwe- zigheid van vertegenwoordigers der tegenregering hebben genomen, ver- ergering van de situatie in Grieken land en nog meer bloedvergieten tot gevolg gehad. De Argentftjnse regeritng heeft een complot ontdekt, die de be- doeling had een aanslag te pie gen op de president Peron en zijn vrouw. Verschillende arrestaties z«n verrichWROnder de gear?es- teerden bevinden zich 2 artsen, een ex-afgevaardigde en drie vlootaalmoezeniers. Leider van het complot zou zijn de Amerikaan John Griffith, ex-cultureel attache van de Amerikaans legatie te Bu- enos-Aires. Viif a zes millioen Franse arbei ders hebben gisteren als gevolgvan de oproep van de drie vakbonden het werk van vier tot zes uur neer- eelegd. De staking was practisch al- gemeen in Frankrijk. De openbare vervoerdiensten te Parijs waren gis teren de gehele dag stilgelegd, zodat talrijke inwoners van Parijs en de randgemeenten gedwongen waren zich met hun eigen yervoermidde- len naar hun werk te begeven. Hon- derdeh typisten, die in dienst z jn van de organisatie der Ver. Naties en ook sommige delegatieleden werden naar het PaleisdeChmllot vervoerd met speciale bussen. De Parijzenaars hebben het ongemak van de staking echter goedsmoeds °PDe Franse regering heeft inmid dels bekend gemaakt dat de pnjs van boter en melk zal worden yer- hoogd en het uilmaUngspercentage van bloem zal worden verlaagd. De melk wordt drie francs per liter duurder en de boter naar verhou ding. Onder auspicien van het Ned.- Indische Rode Kruis zullen de bal lonvaarders, het echtpaar Boesman en de heer C. de Vos Klootwijk, binnenkort naar Indonesie yertrek- ken om enkele opstijgingen te doen. Het kostbare waterstofgas zal uii Australie worden betrokken. bemanning en ballon per KLM naar Batavia worden vervoerd. Het ligt voorts in de bedoeling om ook boven Sjanghai enkele vaarten te maken op uitnodigmg van de aldaar wonende Neder- landers. De algemene vergadering besprak het plaatsen op de agenda van 6a punten waartoe de agendacommissie eeadviseerd had. Hij verzocht de volgende punten af te voeren van dei aEendChileense resolutie betref- fende Russische vrouwen, volgens welke de Sowjet-Unie beschuldigd wordt van schending van de ele- mentaire rechten van de mens. 2. Een Argentijns voorstel ter be- perking of afschaffing van het recht 3. het voorstel tot instelling van een permanente „kleine Assemblee 4. Een Argentijns voorstel Ralie en zes andere landen tot de V-N- toe te laten, welker toetreden thans door het veto der Sowjet-Unie in de Veiligheidsraad wordt tegenge- h°5UdDe'behandeling van het rapport der Balkancommissie der V.N., waar in de drie Noordelijke buren yan Griekenland beschuldigd worden van steun aan de guerillastrijders. 6. Het rapport der „Kleine Assem blee" en de commissie der V.N. voor KEeen'poging om het beginsel van eenstemmigheid tussen _d_e_grotei vijf tekent in geen enkel opzicht een m- breuk op de rechten van de mens. De wet is aangenomen om de bur gers der Unie te beschermen „tegen de atmosfeer van laster en vijand- schap die in sommige landen, waar- onder' Chili, jegens de Sowjet-Unie kweken." De Assemblee der V.N. besloot echter met 29 tegen 6 stemmen en tien onthoudingen, dat het Argen- tijnse voorstel tot toelating yan Italie en van vij^ andere landen, ondanks het protest van de Sowjet- Unie, op de agenda zou blijven. On der degenen, die het Sowjet-Russi- sche standpunt steunden, waren Frankrijk en Belgie, welker verte genwoordigers betoogden, dat zij weliswaar deze landen als lid wens- ten, doch dat zij op grond van de Sowjet-afwijzing in de Veiligheids raad. de behandeling thans niet mo- gelijk achten. Nederland stemde met Engeland en de Ver. Staten voor de behande ling. Het Nederlandse standpunt werd uiteengezet door het waarne- mend hoofd der Nederlandse dele gate, mr Van Royen, Deze stemde in met het standpunt van Frank rijk en Belgie met betrekkmg tot het feit. dat na de afwijzing van de toelating door de Veiligheidsraad de Assemblee geen competence heeft om de betrokken landen toe te laMr Van Royen meende evenwel, dat het desondanks nuttig kon zijn de kwestie op de Assemblee te be- spreken, aangezien uit zulk een dis- cussie een verzoek aan de Veilig heidsraad zou kunnen yoortyloeien, om zijn besluit te herzien. Italie en andere betrokken landen hadde"; aldus mr Van Royen, alle recht op een zodanige herziemng. Een Sowjet-voorstel, om de be- soreking van het veto-recht van de agenda te schrappen, werd verw°r pin met 47 tegen 6 stemmen en een onthouding. De aanslag zou begin October plaats hebben. Na het bekend worden van de mislukking van het complot had gisteren voor het regeringsgebouw een grote demonstratie plaats ten gunste van Peron. De president verklaarde op het balcon voor een juichende menigte: ,,De landverra- ders hadden het plan, mij uit de weg te ruimen, omdat internationale kapitalisten mijn dood willen". Betogers deden vervolgens een aan slag op de bureaux van het blad La Prensa", dat reeds geruime tijd critiek levert op Peron. De betogers wilden brand stichten en toen dat niet lukte, probeerden zij de deur met zware stenen in te beuken. De politie heeft met de blanke sabel de demonstranten verdreven. De federate politie van Argentime heeft bekend gemaakt. dat zij zal trachten de uitlevering te yerkrijgen van Griffith, die sinds hij op 29 April uit Argentinie werd gewezen, in Uruquay woont. Naar de parlementaire redacteur van de „Volkskrant" verneemt, wordt overwogen om de gemeente- raadsverkiezingen, welke in 1949 zouden moeten worden gehouden, een jaar uit te stellen en dus in 1950 gelijk met de verkiezingen voor de Provinciale Staten te doen plaats hebben. Bulgarije heeft opnieuw een ver zoek gedaan om toegelaten te wor den tot de Ver. Naties, nadat een eerder verzoek om toelating voi lg jaar Juli door de Veiligheidsraad was afgewezen. Slechts de Sovjet- Unie. de Oekra'ine en Syrie stem- den toen voor. In het tweede verzoek zegt de Bulgaarse minister van buitenland- se zaken. Kolarof, dat sinds de over winning van de nieuwe democra- tische orde, de Bulgaarse regering een resolute politiek van vrede en samenwerking heeft gevoerd alle volkeren. Inmiddels, heeft .Amerika aan Bulgarije doen weten. dat het ge- kant is tegen het verzoek om toe lating tot de Ver. Naties, omdat Bulgarije niet voldaan heeft aan viin vprnlichtingen, voortvloeiende te vernietigen zou een van de_aller- eerste beginselen van het Handvest aantasten en ernstige gevolgen met Z1 Malik vervolgde met te zeggen, dat de Chileense poging om dei V.N te laten ingrijpen met ^et[e^™g tot de kwestie der met buitenlan- ders gehuwde Sowjet-burgeressen in striid was met het Handvest, dat de V-N verbiedt zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van ledenstaten". De nieuwe Sow- jet-wet die burgers van de USSR verbiedt te trouwen met buitenlan- ders, is, aldus Malik, een yolkomen binnenlandse aangelegenheid en be- Te Boekarest is Vrijdag in goed ingelichte kringen bevestigd, dat Stalin, Klement Gottwald, de presi dent van Tsjecho-Slowakije, Anna Pauker, de Roemeense minister van buitenlandse zaken, en Dimitrof, de Bulgaarse minister-president, op de Krim zijn bijeengekomen. Volgens bet Duitse nieuwsagent- schap Dena (Amerikaanse zone) heeft Otto Buchwitz voorzitter_ van de SE.D. in Saksen ,Sovjet-zone) zich naar de Krim Begeven en gis^ teren zou ook Max Seidewitz. de premier van Saksen, naar de Krim zijn vertrokken om er „zijn vacan- tie door te brengen". De met licentie der westelijke mogendheden verschijnende Duitse bladen in de Sovjet-sector zijn in beslag genomen ingevolge een order van de Sovjet-autoriteiten, volgens welke alle westelijke bla den in de oostelijke sector gedis- tribueerd moeten worden via het controlebureau van de Sovjets. De bladen „Die Welt" en „Der Kurier" hadden deze Sovjetorder wel opgevolgd en zijn dus met in beslag genomen. De directeuren van de in beslag genomen bladen hebben de verkopers in de westelijke sec- toren verzocht de verkoop van ola- den met Sovjet-licentie in de wes telijke zones te staken. De directie a „Die Welt" en „Der Kuner werden gewaarschuwd, dat hun personeel in staking zou kunnen gaan indien zij hun contract met het Sovjet-controlebureau met op- zeggen. Later wordt gemeld, dat alle met licentie der westelijke bezettmgs mogendheden verschijnende och tendbladen in Berlijn hebben be kend gemaakt, dat zij zich met zul len onderwerpen aan de Russische eis dat verspreiding in de Sovjet sector zal geschieden onder toezicht van een agentschap onder controle van de Sovjets. Het met Britse vergunning ver schijnende blad „Sozial-Demokrat meldt, dat de uitgevers van alle Berlijnse ochtendbladen, die m®t vergunning van de westelijke bezet- tingsmogendheden verschijnen, be- sloten hebben, de westelijke mili taire besturen te verzoeken alle bij- kantoren van met Russische licentie verschijnende bladen in de weste lijke sectoren te sluiten. Het semi-officiele met Britse ver gunning verschijnende blad „Die Welt" en het in de Franse sector uitgegeven avondblad „Der Kurier hebben hun standpunt nog niet dui- delijk kenbaar gemaakt. De em ploye's van beide bladen hebben gedreigd in staking te gaan als de directies hun contracten met het onder Sovjet-controle staande dag blad-distributie-agentschap niet op zeggen. In de Sovjet-sector contro leerde de Duitse politie Vrijdag morgen alle kiosken om eventueel aanwezige exemplaren van bladen uit West-Berlijn, met uitzondering van „Die Welt" en „Der Kurier", in beslag te nemen. zijn verplichtingen, uit het vredesverdrag. hi deT3A™®" rikaanse mededeling wordt Bulga' riie beschuldigd van een systema- tische en nietsontziende campagne om democratische tegenstand uit rie weg te ruimen. Ook de erf-groothertog van Luxemburg heeft een onderschei- ding aan de heer de Bes, directeur van het Amstelhotel, verleend. Hem werd. uit waardering voor cie uit- steker.de prestaties van het hotel gedurende het verblijf van de erf- groothertog, het Croix de cheva lier avec couronne de l'ordft phe de nassau" uitger^it De Regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leed- w'ezfen de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold P J. Dickhoff uit Leiden. Gesneuveld 15 September 1948. Sold C van Halem uit Slikker- veer Gesneuveld 15 September 1948. Serg J. W. Hender uit Roermond. Gesneuveld 15 September 1948. Serg. M. Molleboom. Gesneuveld 15 September 1948. Sold. A. J. van Ochten uit Ochten (Gld.) Gesneuveld 15 September '48. Sold. A. Regeling uit Hengelo. Gesrleuveld vermoedelijk 16 Sep tember 1948.t Sold. M. W. Spierings uit Rosma- len (N.B.) Gesneuveld 15 Septem- ber 1948. Koninklijk Nederlands-lndiscne Leger: Geen verliezen. Koninklijke Marine: Geen verliezen. (Van een bijzondere medewerker). Er bestaat ten aanzien van de finantiele gelijkstelling tussen het openbaar en bijzonder onderwys in Nederland een niet ongevaarlijke toestand. Het kan niet ontkend worden, dat na de be vrij ding allerwegen in het Westen van Europa dit vraagstuk in een nieuwe fase is getreden. In Frankrijk dringt de M.R.P. krachtig aan op enige tegemoetkoming van de zijde van de staat tegen*>ver het vriie het bijzonder, onderwijs. Met zeer 'gerkig succes! In Belgie is het- zelfde geschied door de G.V.R. Maar daar heeft de socialistische minister Huysmans een offensief irigezet tegen het bijzondere mla- delbaar onderwijs, dat dit aan de rand van de afgrond brengt. Op grond van een vooroorlogse wet, die aan de Regering niet oplegt maar wel toelaat om middelbare scholen te stichten, heeft deze oude socialist talrijke openbare middel bare scholen gesticht, ook waar zij niet nodig waren, en aan dezei een moordende concurrentie-mogelijk- heid gegeven die de vrije, de bij zondere, scholen in een wanhopige positie brengt. En in Nederland? Gelukkig kan hier geconstateerd worden dat de politieke partijen als zodanig zich eerlijk aan het c?ni" promis van 1917 de finantiele gelijkstelling van openbaar en bij zonder onderwijs hebben gehou- d(?Maar er zijn een drietal veront- rustende verschijnselen op te mer- k<Daar is vooreerst een opinerking als dan van de afgevaardigde van de Partii van de Arbeid, dhr. van Sleen, bij de laatste begrotmgsde- batten gemaakt, dat voor hem a - leen het openbaar onderwijs natio- naal kan heten, en dat hij diensvol- gens in feite de gelijkstelling be- treurt. Soortgelijke kan men ook lezen in het weekblad der openbare onderwijzers. ,.j Vervolgens wordt van de zijde van het openbaar onderwijs gesteld, dat er in feite geen gelijkstelling, - maar een bevoorrechtmg bestaat van het bijzonder onderwijs. DL- halve verklaren zij het yoor nood- zakeliik hieraan een einde te ma ken. m.a.w. een vrij sterke groep, die ook haar weerklank in de Ka mer vindt. propageert een herzie- ning van de lager onderwijswet in een geest die het openbaar ondey wijs t.o.v. het bijzondere in een betere positie moet brengen. Tegeliikertijd en dat is ue re den tot verontrusting - wensen velen onder „leiding" van prof. Kohnstamm het hele ..^uut van het openbaar onderwijs met alleen te herzien, maar er ook een andere> geestelijke, basis aan te geven. Hoe dit kan zonder deze openbare school tot een bijzondere te maken, is niet duidelijk Maar duldeb)k wel dat deze toestand door de voorstanders beschouwd wordt als een eerste fase naar de volgende, waarin de bijzondere school over- bodig zal worden. omdat de open bare z.g. „christelijk zal zijn. Een uftlatin! van prof. Banning laat hieromtrent geen twijfel. Het is in verband met deze ver schiinselen goed ons het gel^ t te herinneren. Ten eerste. net ideaal is, zelfs op het beperkteg- bied der finantiele gelijkstelling, noa lang niet bereikt; het buitenge- woon het middelbaar en voorbe- reidend hoger en hfi^leJiIfr^'et+eI wijs moeten nog Mtijd een lijke regeling knjgen. Ten ty f de gelijkstelling van 1917 is voor stand eerst d^^f^f^ndere Fe d'adol- Naar wij van Australische zijde vewiemen, zal er op 1 October a.s. een ..Assisted Passages Scheme in werking treden voor Neder landse oud-militairen en oud- illegale strijders, die naar Austra lie wensen te emigreren. Dit sche ma zal niet van toepassing zijn op emigranten, die voor 1 October naar Australie vertrekken. Het schema heeft alleen betrek- king op die personen in Nederland, die of' in Nederlandse militaire dienst of bij de koopvaardij waren, gedurende de periode van 3 Sep tember 1939 tot 15 Augustus 1945 ot die oud-leden zijn van de verzets- beweging en in staat zijn voldoende bewijs van hun actieve deelneming hieraan gedurende de vijandelijke bezetting te overleggen. Het schema betreft dus met de overige emigranten, die zich op de normale wijze aanmelden bij de ge- westelijke arbeidsbureaux en bij- kantoren en bij de Stichting Land- verhuizing Nederland. Gegadigden zullen zich alleen schriftelijk in verbinding kunnen stellen met de Australische legatie; Lange Voorhout 1, 's Gravenhage, alwaar uitgebreide inlichtingen om- trent voorwaarden voor de aanvra- gers zullen verstrekt woden. De Australische Legatie stelt in samenwerking met de Stichting Landverhuizing Nederland alles m het werk de scheepsgelegenheid naar Australie te verbeteren. Dit moet de emigranten echter met weerhouden zelf pogingen tot het verkrijgen van passage aan te wen- den. school3 regelkde openbare uitzonde ring n.l. aanvullend. zou zijn. V an neer' d"s van de zijde van het open baar onderwijs wordt opgemerki dat voor dit soort onderwijs nog heel wat te wensen overblijft. dan is het voor 6ns en voor hen nood- zakelijk er aan te herinneren dat dit voor ons eveneens het geva!L is. Men kan zeer wel mzien, mo menteel de ideaaltoestand met be- reikbaar is, maar het zou verkeerd zijn indien het bewustzijn bij ons Katholieken leefde. als zout.a_ het bijzonder onderwijs de toestand in Nederland ideaal heten. Wij ver- keren in vrij gelukkige maar nog niet in ideale omstandigneden. Zijn we er al? Neen! Daarom moeten we beginnen met te beden- ken dat we hebben te behouden wat' we bezitten. Wij behoren ons niet in het defensief te laten dnn- gen al heeft het geen zin de school- striid te heronenen. Het zou kunnen gebeuren. dat wij al te naief van mening waren dat er ..wel wat af kan" Dit zou een ernstige vergis- sing zijn, het begin van het emde. Al staan wij nu met op de scheP- ping van een ideale toestand, wil kunnen evenmin een afbraak dul- den Wij moeten ons bewust zijn van onze toestand als die van het compromis. Derhalve: wij zijn er nog met. Waakzaamheid en activiteit zijn geboden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1