Zal S.V.V. ook Blauw-Wit oankunnen? i Weer redelijke konsen voor Alcmoria en West-Frisia RADIO Overigens: veel gelijkwaardige tegenstanders Meervogels A., Z.A.P., St. Victor en Hollandia T. voor moeilijke problemen Knipcursus! DERODEPAARDEN AKKERTJE Goede winstkans vo orK.F.C. Zuiver als goud! Zal B.K.C. Vitesse de voet dwars zetten? 'ten ■n Geen wijzigingen in onderwijsbeleid Res. le klasse totaal, gewijzigd 0PdsDE M ArDiG?VOND g6h0ude'' ke8tuuraverQadermg Verkeer en Water- staaf" spant de kroon Inrichting der scholen De zorg voor de Volksgezondheid Voorlopig geen verdere inpoldering In de put feuilleton PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zgterdog 25 September 1948 ben nog een straffe roker, al zeg ik t zelf. Maar op pepermunt kunnen ze me ook altijd tracteren, hoor. En dan heb ik in de jaren v/el geleerd, dat VS-pepermunt je ware is. Mensen met ervaring weten wel wat lekker en zuiver is. Daarom vragen ze ook altijd spedaal -VS-pepermunt. Doet U dat ook? Deze roll PROGRAMMA Verhoging van pensioenen met een toeslag Neem "A Landbouwrubriek keert terug VELE BEZUINIGINGEN EN TOCH BELANGRIJKE UITGAVEN AFD. NOORDHOLLAND J ,d* """"Holland is don toch nog onverwochts do be- shssm, over do ros. le kta». gevnllen egont gebaar van de competitieleider, de heer oplossmg gevonden, die iedere club zal v. Ketel, is een Hef postverkeer met Indonesie aanstaan. ZIJ MOETEN VOLDOEN AAN HYGIeNISCHE EISEN IN DE BEGROTING VAN SOCIALE ZAKEN MARCUS FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald N HET WESTEN gaat de aandacht uit naar de onfmoeting Blauw-Wit. De Schiedammers maakten een buitenge- woon goed debuut in de eerste klas door zowel Stormvogels als D.O.S. resp. met 2—0 en 3—0 te verslaan. Blauw-Wit startte minder gunstig tegen Volewijkers, doch rehabiliteerde zich door een monster-zege van 7—1 tegen't Gooi. Wat zal er in Schiedam gaan gebeuren? Het is met geen mogelijkheid te zeggen. Mor ten de benjamins van de le klasse van District I deze Amster- amse klip echter weten te omzeilen, dan kunnen zij voorlopig over hun prestaties tevreden zijn, ook al scheidt hen nog lange weg van het begeerde kampioenschap. De Volewijckers, die in Hilver- sum 't Gooi gaan bekampen, zullen zich deze gelegenheid op een mis- schien gemakkelijke overwinning niet laten ontglippen. Anders is het met ADO-Xerxes en Sparta-Storm- vogels. Hier tredep gelijkwaardige tegenstanders aan, ook al is men geneigd Xerxes en Sparta een licht overwicht toe te kennen. Ajax, dat DOS op bezoek krijgt, zal eindelijk toch eens ernst met de competitie moeten gaan maken, wil het er voor deze hoofdstedelijke club binnen afzienbare tijd niet hopeloos uit gaan zien. In district II maakt KFC een goede kans in eigen omgeving haar eerste overwinning te beha- len. Zeeburgia komt bij de Koo- gers op bezoek, en blijkens het- geen de Amsterdammers in hun twee eerste competitiewedstrijden gepresteerd hebben, mag niet ver- wacht worden, dat zij het thans de; pas gepromoveerde en dus strijdbare Koogers Iastig zullen maken. Neptunus is tegen DWS lang niet kansloos. EDO zal het van Hermes DVS, ook al staan de Schiedammers op het ogenblik dan ook wat ach- teraan, niet in de school geworpen krijgen. Het leidende V.S.V. zal aan H.B.S. wel merken, dat het Haagse le klasse voetbal zich aan het her- stellen is. Feijenoord ten slotte zal aan de gunstige omstandigheid, dat het in eigen huis optreedt. wel vol- doende kracht kunnen ontlenen, om het Delftse D.H.C. met ledige han- den huiswaarts te zenden. In het Oosten is NEC—Hengelo zo niet de voornaamste, dan toch de interessantste wedstrijd. De Twentse nieuwe le klasser heeft een uitstekende indruk gemaakt door haar 05 overwinning op Be- Quick. N.E.C. daarentegen maakt tot nu toe niet zulk een safe indruk als in de beide vorige seizoenen. Zal zich hier het verschijnsel van de vechtlustige debutanten in de le klasse herhalen, zoals wij dit thans zien bij S.V.V. en K.F.C. en in vorige jaren bij Neptunus en Sit- tardse Boys? De Twentse hoofdstad is getuige van de derby Enschede-Enschedese Boys. Wageningen krijgt het moei- lijk tegen Quick. A.G.O.V.V. zal Zwolse Boys geen kans geven, en Go Ahead neemt geen risico tegen Be Quick, dat ondanks een over- winning op Heracles, toch nog tot de zwakke broeders behoort. J" het Zuiden krijgen N.A.C. en V.V.V. een pracht gelegenheid hun voorsprong te vergrfftei; door over- winningen op resp. Juliana en Hel- mond. Het duel Den BoschTilburg tussen B.V.V. en Willem II moet normaal op een Bosse zegen uitlo- pen, alhoewel bij deze wedstrijden tussen de twee Brabantse zuster- steden de derby-sfeer niet ontbreekl In het andere Zuidelijke district zullen Bleijerheide en Kerkrade moeten uitmaken, wie (voorlopig) de zwakste is. Emma wordt het slachtoffer van de kampioensasDi- raties van P.S.V In het Noorden is Heerenveen vrij en zal Leeuwarden de gelegen heid aangrijpen door een overwin ning op G.V.A.V. de leiding te ne- men. Of .dit de FrK se hoofdstedelin- gen zal lukken, is een andere vraag. Be Quick krijgt tegen H.S.C. een Iaatste' kans om nog mee te tellen in de strijd om de bovenste plaat- sen. Verliezen de Groningers ten derde male, dan zijn zij voorlopig uit de ruiining. Sneek-Roozenburg zal nu Emmen eens moeten tonen, dat er een ex-internationaal in de buurt is! VAN SLOOTEN LEEUWARDEN ZONDAG 26 SEPTEMBER a on t\t* HILVERSUM I, 301 M. 8 00 Nieuws, 8,15 Gramofoon, 9.30 Nieuws, 9.45 Clavecimbel, 9.55 Hoog- mis tot intentie van de K A B in het Bisdom Haarlem. Celebrant' Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, 11,40 Pianoconcert van Mozart, 12 15 Or- kestwerken, 12.33 Orkest 'zonder naam, 13.00 Nieuws, 13.20 Orkest z naam, 13.40 Spineuza, 14.00 Kamer- koor, 14.35 Kamermuziek, 15 30 Le- zing. 15.40 Muzikale tombola. 16.10 Sport, 16.25 Afscheid van Missiona- rissen, 18.00 Gramofoonmuziek, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19 00 Eang, 19.30 Nieuws. 19.45 George Formby, 19.50 In 't Boecithuys, 20.05 De gewone man, 20.12 Klein orkest en vocaal kwartet, 20.45 Hoorspel, f Septet, 21.54 ,.Zuid-Afrika", 22.04 Muziek van Respighi, 22.30 Ac tualiteiten: K.A.B.-Jubile, 22.45 Het Avondgebed, 23.00 Nieuws 23.15 Ra dio Philharmonisch orkest mmv piano-soliste. son w. HILVERSUM II. 415 M. 8.00 Nieuws, 8.18 Gramofoonmuziek, 8.30 Voor het platteland, 8.40 Bar carole", 9.15 Bach-programma met toelichtmg, 12.00 Koninklijke Man- nenzangver. ..Apollo" o.l.v. Fred. J. Roeske. 12.30 De Zondagclub. 12.40 Klavier, 13.00 Nieuws, 13.20 Mu sette, 14.00 Piano, 14.05 Boekenhalf- uur, 14.30 Symphonieen van Beetho ven met toelichting, 15.50 Film- praatje, 16.05 Dansorkest. 16.30 Sport in reportage's, 17.30 Koor 17 45 Sport, 18.00 Nieuws, 18.15 De Ram blers, 19.00 Radiolvmpus, 19 30 Sex- ^•2050 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.15 The Romancers, 20.40 Voor- ™^=hVr2l,00 "Cavalleria Rusticana", 22.15 Hoorspel. 22.45 Piano, 23 00 Nieuws, 23.15 Gramofoonmuziek. IN DE 2e KLASSE staan verschillende intersssante ontmoetingen op het programme. Noemen we allereerst Volendam—WFC en H.V.C.-Zaandijk. Zowel de Volendammers als de Zaandij- ers zijn in staat om door, zij het kleine overwinningen, enkele treden op de competitie-ladder te stijgen. Natuurlijk zijn voor ons gewest vooral belangrijk de uit-wedstrijden van Alcmaria tegen de Kennemers en van West-Frisia tegen S.D.W. Ons vertrou- wen in de 2e klassers uit Alkmaar en Enkhuizen werd de voriae week met beschaamd. Ook ditmaal mogen beiden in staat geacht worden de Amsterdammers en Beverwijkers, die nog geen punt vergaarden, een nederlaag toe te brengen, Er blijven daarnaast echter nog genoeg belangrijke wedstrijden over in de beide 2e klasse-afdelingen van district I. Z.F.C. bevindt zich Zon- dag bij Hercules in- het hoi van de leeuw. Beide clubs hebben nog geen verliespunten en het is dus te ver- wachten, dat beiden zich zullen in- spannen om ook nu geen verlies te boeken. U.V.V. ontvangt het pas gepromoveerde Rapiditas uit Weesp, dat aan deze geroutineerde Utrecht- se een zware kluif zal krijgen. In A gaat de belangstelling natuurlijk ■ook in belangrijke mate uit naar A.F.C.Hilversum, waarin de thuis- club de meeste kansen heeft. De 3e klassers. Niemand zal er aan twijfelen, dat Beverwijk bij Succes weinig kans heeft, alhoewel voetbal altijd voet bal bli.jft en verrassingen dus nim- mer uitgesloten zijn. Dezelfde rede- natie geldt voor Zilvermeeuwen Helder. De Zaandammers zijn goed gestart in de 3e klasse, terwijl Hel der tot nu toe geen winst heeft kunnen behalen. V.V.E. en A.D.O. zijn, gerekend naar de prestaties, die zij reeds leverden, evenwaardi- ge tegenstanders. Dat Vitesse ech ter bij B.K.C. een gemakkelijke voetbal-middag zal krijgen, weige- ren wij te geloven. Alkmaarse Boys gaat tegen Pur- mersteijn een overwinning tegemoet. G.V.O.D.E.M. is een open vraag, evenals D.T.S.Hollandia. Beide Iaatste clubs verloreri een wedstrijd met tamelijk hoge cijfers. Schagen zal de steun van eigen omgeving behoeven om tegen Kinheim een dragelijk resultaat te bereiken. In de 4e klasse. BerdosLSVV vervalt. Nieuwe Niedorp kan het terreinvoordeel be- nutten tegen Wi'eringerwaard. Ran- des Vrone zal wel een Alkmaarse overwmmng worden, maar R.K. t.7'- x wordt een zwaar ge- vecht om de punten. Watervogels zal ook ditmaal trachten de voile buit in Den Helder te houden. Maar dan zal het daarbij Schoorl niet mogen onderschatten. Sporters zal moeten tonen, dat het nu ook V.V.W. baas kan. De Wervershovers zijn echter gewaar- schuwd door de nederlaag van hun concurrent Grasshoppers, en zullen zich dus niet zo maar gewonnen f?.ve"- Oude Sluis, dat in Hoogwoud bij Grasshoppers op bezoek komt, kan zich voorbereiden op een lang met gemakkelijke wedstrijd. De Zouaven zullen De Rijp het vuur na aan de schenen leggen. Bergen krijgt in Spierdijk tegen St. George een moeilijke taak, en Sijbekarspel zal het tegen West-Friezen heel se- neus moeten opnemen wanneer het ee?r<?V?stlg resultaat wil bereiken. H.S.V. en C.S.V., die elkaar in rieiloo ontmoeten, zijn boiden nog ongeslagen en weten dus, wat er van hen verwacht wordt. Op de agenda van de a s. Dins- dag te een uur aanvangende open- bare vergadering der Tweede Ka mer komt buiten de reeds vermelde ontwerpen voor: 't wetsontwerp tot verhoging van pensioenen. met een toeslag. Met ingang van 27 September zullen de radio-uitzendihgen van de rubriek ten behoeve van de land- bouw worden hervat. Evenals voor- heen kan men naar deze uitzendin- luistei'en op Maandagavond van 19.45 tot 20 uur. Het tijdstip, waarop de minister van onderwijs optrad, maakte het voor hem niet mogelijk zich zodanig te verdiepen in de problemen, welke hun weerslag vinden in de cijfers van dit begrotings-wetsvoorstel, dat hij zich reeds nu kan uitspreken omtrent zijn inzicht en zijn planpen terzake van ieder dier vraagstuk- ken. In verband daarmede heeft hij zich in het algemeen aangesloten bij het door zijn ambtsvoorganger reeds samengestelde ontwerp en wenst vooralsnog geen wijzigingen van principiele aard in het tot dus- ver ten aanzien van het onderwijs, de kunsten en de wetenschappen gevolgde beleid aan te brengen. Het spreekt vanzelf, dat de moei lijke financiele omstandigheden, on danks het belangrijk hoger eindcij- fer van dit begrotingsontwerp, even, als de Iaatste jaren, ook thans hun stempel op deze begroting hebben gedrukt. Zo worden o.a. voor het Rijks- bureau voor Documentatie van de geschiedenis van Nederland in oor- logstijd geen gelden meer uitgetrok- ken. Intussen zijn voorzieningen ge- troffen opdat dit bureau zijn werk- zaamheden zal kunnen voortzetten en voltooien. Een commissie zal onderzoeken op welke wijze het mogelijk zou zijn de in ons volk sluimerende krachten zoveel mogelijk op de Juiste plaats in het maatschappelijk leven te brengen, in vroegere dis- cussies in de Staten-Generaal vaak betiteld met de commissie voor de spreiding van de intelligentia. Het hoofdbestuur van de Niwin, gealarmeerd door de berichten in- zake invoering van de postbladen, respectievelijk de verhoging in de tarieven van de normale correspon- dentie met militairen in Indonesie, heeft over deze aangelegenheid aanstonds contact opgenomen met de betrokken autoriteiten. MAANDAG 27 SEPTEMBER 7 no xt- HILVERSUM I, 301 M. „Nleuws. 7.15 Ochtendgymn,, 7.30 Reveille, 8.00 Nieuws 8 15 Ge- wijde muziek, 9.00 Pianowerken 9 15 Ziekenbezoek, 9.30 Bonte menge- ling, 10.15 Kwartet van Mozart, 11.00 Symphonie voor strijkorkest, 1120 Voorlezen, 11.40 Tenor. 12 00 Beken- de orkestwerken, 12.30 Weerover- ziclrt, 12.33 Trio, 13.00 Nieuws 13 15 Mandolinata, 13.45 Walsen, 1400 Voor scholen, 14.35 ..Nocturne" van Phyllis Tate, 15.05 Ensemble, 15.30 Koor, 16.45 Werken van Manuel de Falla, 17.00 Voor kleuters, 17.15 Or- gel. 17.30 De vijf Zapakara's, 18 00 Piano en orgel, 18.15 Sport. 18 30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 19 00 Nieuws, 19.15 Onder de leeslanip 19.30 Actualiteiten, 19.45 Agrarische lezing, 20.00 Nieuws, 20.15 Orgel 21.15 Strijkorkest, 21.45 Strijkkwar- tet van Beethoven, 22.15 Met band en plaat, 23.00 Nieuws, 23,15 Avond- concert. HILVERSUM II. 415 M 7.00 Nieuws, 7.15 Varia, 8.00 Nieuws 8.15 Operette concert, 8.45 Gramo foon, 9.35 Arbeidsvitaminen, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Hollandse liedjes, 11.00 Op de uitkijk, 11 15 Muziek van Dvorak, 12.00 Piano, 12.30 Weerpraatje, 12.38 Orgel, 13 00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest, 14.00 Overzicht, 14.15 Kamermuziek, 15 00 ..BonbonniSre", 16.00 Theatermuziek uit Londen, 16.45 Musicalender, 17.30 Voor padvinders, 17.45 Melo- aieen van Irving Berlin. 18.00 Het Nieuws, 18.20 Creools programma. 18.45 Piano, 19.15 Strijkorkest, 19.45 Inleiding tot muziekbegrip. 20.00 Nieuws, 20.05 Radioscoop, 22.30 Gra mofoonmuziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Zang en dans. Op het departement van Verkeer en Waterstaat is alles bezuiniging wat de klok slaat. Dit departement zit vooralsnog zonder een eigen minister! In verband met de voor- spoedige ontwikkeling van de lucht- vaart de K.L.M. breidt zich snel uit! is echter meer personeel en dus meer geld nodig voor de Rijks- luchtvaartdiensten. In 1949 zullen een aantal naamloze vennootschap- pen tot exploitatie van luchtvaart- terreinen worden opgericht. Op de begroting staat daarvoor E500.000 gld. Voorts is, evenals het vorig jaar, een bedrag van 20.000.000 gld. nodig om de uitbreiding en inrichting van de luchtvaartterreinen te kunnen voortzetten. Met de wegen ziet het er slecht uit. Wel zal een en ander worden gedaan aan de verbetermg van vaarwegen. maar de landwegen?. De toelichting tot de begroting zegt ervan, ctat de schaarste aan klinkers en cement zich doet gevoelen. „Het wegverkeer heeft zich na de oorlog snel hersteld. Op de rijks- wegen heeft het verkeer met per- sonenauto's het peil van 1939 reeds enigermate overschreden, terwijl het verkeer met vrachtauto's zelfs met bijna 70 procent het vooroorlogse verkeer overtreft. Dat een derge- lijke toeneming van nadelige in- vloed op de onderhoudskosten is, behoeft geen betoog. Toch zal, wan neer de behoefte van de schatkist noopt tot zeer ver gaande versobe- ring op het onderhoud, bij de land- wegen verder kunnen worden ge- gaan dan bij de scheepvaartwegen. De gebruiker van een landweg kan toch direct de toestand van de weg waarnemen en zich bij wegen, die door onvoldoend onderhoud in min der goede staat verkeren, daarnaar richten. zulks in tegenstelling met de gebruiker van een scheepvaart- weg." Want door het terugvoeren 'van de verleden jaar gedegradeerde res. le klassers, kwam men tot een aan tal, dat een mdeling in 3 res. klas sen mogelijk maakte, waardoor de geographische moeilijkheden tege- hjk uit de weg waren geruimd. Een comphmentje voor de heer v. Ketel die op dit lumineuse idee kwam' is hier zeker wel op zijn plaats. In tussen zult u de indeling al eergis- ;er.eVn ons dagblad hebben aan- getroffen, "zodat we thans kunnen overgaan tot een bespreking van de wedstrijden van a.s. Zondag. T De eerste klassers. In 1A de „big-match" Alkmaar— Meervogels A. Beide clubs startten met twee veelzeggende overwinnin gen en hoewel dit van de Alkmaar- ders enigszins verrassend aandeed kunnen de Meervogelianen er toch y,?\°Paan, ,dat ze Zondag aan de Westerweg een van hun moeilijkste uitwedstrijden tegemoet gaan. Ons vertrouwen in de club uit Akersloot is echter toch zo groot, dat wij hen ais favoriet ducven bestempelen. kVA, dat het leidende tweetal op de voet volgt, zal tjoor een zege op Broek in Waterland „bij" blijven terwijl PSCK tegen WBSV de beste troeven in handen houdt. DREO i veJ,leden week herstel toonde! zal in Westzaan kunnen tonen dat dat geen toevalligheid was en' dan bij een e.v. zege in het leidende pe- leton kunnen doordringen. Ook Uit- geest zal deze aansluiting middels een zege op Zaanse Boys niet wil- len missen. In 1 B komt Valken, dat haar eer- ste wedstrijd verloor, voor een moeilijke opgaaf te staan, om in haar mtwedstrijd, uitgerekend te- fTe" K9,H. haar goede wil te tonen. Natuurlijk zullen de mannen van Oudf hun beste beentje voorzetten inaaj" ze tegen KGB succes zul len hebben, menen we toch te moe ten betwijfelen. MFC zal haar leiderspositie ze ker eer aan doen in Berkhout waar we de thuisclub geen schijn van kans geven. evenals trouwens RK DVO in Medemblik met' Winkel Phn is te doen. HOSV krijgt bEW op bezoek en hoewel de Hoog- wouders uitstekend van start gin- gen, kan dit wel eens de tweede nederlaag worden. In Obdam zal St Victor kunnen tonen, dat het haar ernst is, want Strandvogels, dat op bezoek komt, zal zich zeker de kaas niet van de boterham la- ten eten, temeer daar de Onder- dijkers gewaarschuwd zijn' door de re.sultatdn van St Victor. Een ge- li.jk spel achten we hier intussen niet onmogelijk. In 1C heeft de leider Kaagvo- gels een uitwedstrijd tegen Fores ters op het programma staan. Zo te zien niet onoverkomelijk, maar toch zouden we puntenverlies voor de Kolhorners niet als onverwachts willen betitelen; hetzelfde wat trou wens VZV in Julianadorp en ZAP in Warmenhuizen zou kunnen over- komen. VZV heeft tegen JVC nog een betere kans om er zonder kleer- scheuren af te komen dan ZAP, dat tegen VIOS ook vferleden jaar al het onderspit moest delven, terwijl zich daarbij nog voegt, dat een nieu we nederlaag Vios op het tweede Plan zou brengen. Neen, dat wordt vo"'' d|. withemden een zware gang. GeelZwartSVW wordt een wed- strijd tussen twee gelijkwaardige egenstanders. waarbij de thuisclub wellicht door het terreinvoordeel tnnic ^■■1,an?ste, eind zal trekken. In Koedijk tenslotte zal Zeemacht te doen krijgen met een verbitterd strijdende gastheer en mede door de kleme afmetingen van het ter- rein kan het wel eens zijn, dat Koe dijk een of meer punten binnen- naalt. XT tweede klassers Nu Beemster zich definitief heeft aangemeld als een zelfbewust kam- pioenscandidaat, zal Jisp tegen haar gastheer, hoe dapper weerstand biedend ook. met veel kans op de punten krijgen; evenals Oudendijk in Knollendam veel succes zal heb ben. Purmerland komt op bezoek in Graftdijk en hoewel de thuisclub goed van start ging, lijkt ons een Purmerlander zege Hetmeest waar- schijnlijk. St Bavo zal er goed aan !GgSn Gr.Schermer de punten tnuis te houden, hoewel we dat voorshands nog betwijfelen, daar ochermerbew°ners nog kampi- oensideeen in hun mars hebben. Eg- mondia zal voor Kwadijk een grim- mig ontvanger blijken te zijn en t 7^ ln Eg™nd houden. In 2 B blijven merkwaardigetr- wijs ontmoetingen tussen de vier zwaarste ploegen nog buiten het programma, zodat hier met enige zekerheid kan worden voorspeld, dat Woudia van Twisk, RKEDO van Zwaagdijk. Blokkers van MOC en HEO van WitRood zullen win- nen, al blijff het vooral voor HEO oppassen. DWB zal tegen Sparta- spel 6en hebben op een gelijk 2 C gaan Hollandia T en ook SRC Lei), .lastige Zondag tegemoet. De Tuitjehorners trekken naar het nog ongeslagen Callantsoog en zullen poot-aan moeten spelen om de voile winst naar Harenkarspel mee terug te voeren. SRC gaat naar het Eiland om te proberen een triest record te breken, want nog nooit wonnen de groenhemden daar van Tex. Boys. Er is zeker kans, dat het ditmaal wel zal lukken, maar dan dienen de tanden extra op elkaar te wor den gezet, want ook de Boys zijn nog onjteslagen. Dirkshorn-Pette'n, een strijd tussen twee tot nu toe teleurstellende ploegen, waarbij de overwinnaar wat apklimt en de ver- liezeh in de onderste regionen komt te verkeren. Con Zelo heeft qua ranglijst de beste kans tegen Kolp. Boys en Hugo Boys zal tegen Wi- ron de punten thuis houden. „Practisch geen enkel schooige- bouw voldoet aan de eisen, welke men uit medische overwegingen moet stellen aan de verlichtings- sterkte", aldus Dr. W. J. Lojenga, directeur van het Centraal Zieken- huis en de gemeentelijke genees- kunde en gezondheidsdienst te Alk maar. Hij zal over de „Hygiene van het schoolgebouw" spreken op het congres voor de openbare gezond- heidsregeling, dat dit jaar te Utrecht op 14 en 15 October wordt gehou- den en dat speciaal gericht is op de inrichting der scholen in verband met de gezondheid van het kind. Behalve dr. Lojenga zullen enige andere deskundigen uit medische en architectoniscfie kringen spreken oyer onderwerpen, de school en het kind rakende. Tijdens een excursie, die het congres b.v. maakt naar ,.Berg en Bosch" te Bilthoven, zal de bekende Dr. Bronkhorst, onlangs benoemd tot hoogleraar een cause- rie houden over de aanpassing van het tuberculeuze kind aan de maat- schappij, terwijl de architect W. M. Dudok tot onderwerp koos „De plaatsing van het schoolgebouw in de stad" en Ir. W. J. G. van Mourik -de ligging van de school ten platte- lande". Verder zal de aandacht worden besteed aan de vernieuwing van het onderwijs en de moderne scholenbouw. In vergelijking met de raming voor het dienstjaar 1948 is het totaal- cijfer van deze begroting verhoogd met f 15.535.196. De minister zal in navolging van zijn ambtsvoorgan ger er voortdurend naar streven, alle uitgaven zoveel mogelijk te beperken. De zorg voor de volksgezondheid leverde in zoverre resultaat op, dat in verschillende takken het voor oorlogse niveau wederom kon wor den bereikt. Daar echter op enkele punten van dit terrein nog een achterstand te constateren valt, moet dikwijls een compromis gevonden v orden tussen het uit medisch oog- punt gewenste en het financieel mogelijke. Bij de t.b.c.-bestrijding b.v. lopen deze beide aspecten sterk uiteen. Door fntensieve inspanning kon hier echter met de beschikbare middelen een maximum aan resultaat worden bereikt. Reeds in deze tijd dienen maat- regelen te worden getroffen om werkloosheid zoveel mogelijk te voorkomen en de eventuele gevol- gen e; van te ondervangen. In dit verband is de bevordering van vak- kennis zeer gewenst, waartoe de verschillende rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling ,hun werkzaamhe- den hebben uitgebreid, zodat een gedeelte van de onproductieve ar- beidsreserve cjDnieuw in 't bedrijfs- leven kon worden opgenomen. Het mgediende wetsontwerp tot ver- plichte verzekering van werknemers tegen geldelijke gevolgen van on- vrijwillige werkloosheid, wil trach ten te bevorderen, dat in jaren van betrekkelijk geringe werkloosheid een reserve wordt gevormd voor jaren van depressie. De rheumatiekbestrijding zal ook m 1949 met kracht moeten worden voortgezet. Uitbreiding van enkele consultatiebureaux, die overbelast z.t!.n door de grote toeloop van pa- tienten en oprichting -wan nieuwe consultatiebureaux is noodzakelijk. De mededeling in de Troonrede, dat ,,de indijking van de Zuiderzee verder wordt voorbereid", blijkt niet de indruk te mogen wekken, dat ,,de inpolderingswerken zullen worden voortgezet". In de memorie van toelichting tot de begroting van het Zuiderzeefonds wordt tenminste medegedeeld, dat „ook voor 't jaar 1949 nog niet gerekend wordt op het ter hand nemen van de werken voor de verdere inpoldering". De benarde toestand, zo lezen we verder, van 's lands financien laat niet toe, dat met dit grote werk, waarmede een groot aan tal millioenen is gemoeid, wordt begonnen. In 1949 zullen 37.000 ha in cultuur genomen zijn. Hiervan zal 10.000 ha zijn verpacht. In eigen exploitatie zal worden genomen ongeveer 4000 ha grasland, 5000 ha klaver en lu cerne en 18.000 ha graangewassen. Gerekend is op de bouw van 250 boerderijen en 500 woningen, zijnde het volume, dat verwezenlijkt moet worden om de polder in 8 jaar ge- reed te hebben. Ter beperking van de eigen exploitatie is het noodza kelijk, dat op zo ruim mogelijke schaal wordt overgegaan tot de bouw van boerderijen en woningen. Dit te meer, daar de cultuurgrond bij exploitatie in de vorm van af- zonderlijke bedrijven meer opbrengt dan het geval is bij extensieve ex ploitatie, zoals die thans geschiedt in de vorm van een enorm groot- bedrijf,gedreven met behulp van arbeiders van elders aangevoerd en in kampen gehuisvest. Aangetekend zij nog, dat een arbeider, die in den der kampen is gehuisvest, de direc- tie per jaar ca. f 1000 meer kost dan een arbeider, die in de polder woont. Abonnd's van dit blad kunnen zich opgeven voor deelname aan een schriffelijke cursus. Zij worden daarbij met raad en daad terzijde gestaan door ervaren leraressen Alle deelneemsters onfvangen gra- 250 mndrnfale J?aodePlaat met ruim 250 modeHen. per les 75 ct. Schrif- telijke aanmeldingen v66r 15 Oct aan het bureau van dit blad onder motto: KNIPCURSUS ILMO (Advertentie) pAAR KUNNEN WE allemaai wel eens in zitten. Als we er van onszelf niet in raken, qe- beurt het wel, dat anderen ons er in stoppen. Daar zitten we dan op de bodem. We zien geen uitweg, geen middel om er uit te komen. We zitten diep in de nioeilijkheden. De mensen kun- nen of willen ons niet helpen. We zijn aan ons zelf overgelaten. Aan ons zelf? Is dat wel waar Wat staat er dan morgen in de Introitus waarmee de Zondags- mts begint? Dat God ons heil, onze redding is en dat Hij ons verhoort in wat voor beproeving we ook zijn. Als wij maar roe- pen, maar bidden, maar smeken! Als wij ons best maar doen, om naar Gods wet te luisteren en te leven? Hebt u het nooit ond&r- vonden? 38) Beneden voor het bordes stonden een auto, waarmee mevrouw Zita en Wilier natuurlijk gekomen waren. Mevrouw was vanzelf eerder uitge- stapt en had het Iaatste stuk van de weg te voet afgelegd om onopge- merkt binnen te komen. ..Mag ik U verzoeken, mevrouw van hier weg te voeren," zei Ole halm. ,,Mevrouw heeft getracht de kamer van de overledene binnen te dringen en heeft schandaal ge maakt." Wilier antwoordde met een stort- vloed van onbeschaamdheden, hij vloekte en was buiten zichzelf van woede, terwijl mevrouw Zita hem krachtig bijviel. ..Mevrouw heeft het recht ver- beurd, hier te komen. En bij deze verbied ik haar het landgoed te be- treden. Hetzelfde geldt voor U." Ole begon zijn geduld te verliezen en wendde zich kwaad tot Wilier. „Ik ga dadelijk heen," antwoord de Wilier. ,,Maar eerst moet ik U even spreken over mijn stoeterij." »U bezit geen stoeterij hier op het Goed," zei Ole. Alles hier, alle paarden, de renstallen en al het ove- rige is mijn eigendom. Ik moet U verzoeken ogenblikkelijk Uw kleren te halen en te verdwijnen, en ik ver bied U zich nog eenmaal op mijn grond te vertonen." ,,Gaat U nu niet wat heel ver7" schreeuwde Wilier. ,,Bent U ver- geten dat Munk een grote schuld bij mij heeft, en dat ik veel geld in de paarden heb gestoken?" ,,Dat geld is terugbetaald, zoals U wel zult weten, naar ik veronder- stel. Het geld, dat U verder nog te vorderen hebt, zult U van mijn no- taris ontvangen, maar ik hoop, dat hij Uw rekening eerst grondig zal nazien." ,,Dat zal U duur te staan komen," brulde Wilier, trillend van woede ..Mevrouw Munk en ik hebben be tere kaarten in handen dan U denkt." ,,A1 hebt U nog zulke goede kaar ten, U moet hier vandaan," zei Ole zeer beslist. Op dat ogenblik naderde tante Stance. Ze zag er weinig aantrek- kelijk uit met haar oude rok en haar grote laarzen; maar ze leek een reuzin. De chauffeur stond naast de auto en volgde met aandacht wat er om hem heen gebeurde. Met grote stappen klom tante Stance de treden van het bordes op. ..Goddank dat fe gekomen bent, Ole viel ze uit. ,,Het zou een schande geweest zijn als dat ver- vloekte wijf bij Niels binnengeko- men was." Ole keerde zich naar Wilier en verzocht hem nogmaals kort, maar nadrukkelijk, naar zijn kamer te gaan om zijn eigendommen te ha len. Wilier was razend, maar iets in Ole's optreden weerhield hem, de scheldwoorden on vloeken te uiten, die hem op de lippen lagen. Door Ole en Rasmus gevolgd, liep hij naar de stoeterij, waar hij een ka mer had aan de voorkant boven de stal. Terwijl Ole en Rasmus to'eke- ken, pakte hij zijn bullen in. Ole zag dat Wilier een mooie kamer had gehad, hoog van ver- dieping en ruim, beter ingericht dan de kamers in het huis. Onder het pakken, waarbij Wilier overhaast zijn eigendommen in een paar grote koffers en tassen propte, sprak hij geen woord. Ole kon het hem aan zien, dat zijn gedachten koortsach- tig werkten. Hij was razend, haat sprak uit zijn bilk. ,,Voor ik van hier wegga, wil Ik de paarden nog eenmaal zien," zei hij toen hij klaar was. ,,Ik wil naar die gekke Junker. Die heb ik trou wens verkocht, ik denk dat hij vandaag gehaald zal worden", voeg- de hij er aan toe, terwijl hij Ole sluw aanzag. ,,Geen sprake van, Junker gaat niet weg, en U krijgt hem niet te zien. U hebt dat paard al meer dan genoeg kwaad gedaan", antwoordde Ole. „Ik geloof dat het geen zin heeft Y °V?J de Paarden te praten, daar hebt U toch geen verstand van. Enfm ik zal dan nu maar gaan. Maar U moet u toch niet al te ze ker voelen, m'n beste meneer Of fer. Mijn tijd zal wel komen, en dan zou het best kunnen zijn dat u zult bidden en smeken, met mij te mogen onderhandelen". Wilier kwam vlak vobr Ole staan, blijkbaar kostte het hem de grootste moeite zich te beheersen. ,,In ieder geval verlaat U vandaag Enekaer, en waag het niet terug te komen", zei Ole. Het was hem bij na met mogelijk tegen Wilier te praten, daar deze Junker zo schan- delijk mishandeld had. Hij voelde grote lust hem lichamelijk' te tuch- tigen wegens zijn misdadig gedrag Toch wilde hij er niet over spreken" Wilier mocht niet weten dat hij ai met Junker bezig was. Hij liet Ras mus den van Willers koffers nemen en beduidde Wilier, heen te gaan. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4