De memngsvorming en memngsuiting binnen de Katholieke Volkspartij Kleuteronderwijs dient wettelijkte worden geregeld De verkiezingsmarathon in Amerika is begonnen Een weekend op „Drakenburgh' Tito blijft vasthouden aan eommunistische schoolsysteem Twee belongrijke geschilpunten tussen democraten en republikeinen CHINA DANKT DE C. v. G. D. EN DE VEILIGHEHSRAAD DERODEPAARDEN HAAGSE BRIEF De arbeidswetgeving en de kosten van levensonderhoud Voor hun vredeswerk t.a.v. Indonesia NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD- Moondog 27 September 1948 Fred Roeske taehtig jaar Kleurenfilm gedeeltelijk vrijgegeven STRAFVERMINDER1NG VAN ILSE KOCH Protest van voormalig verzet 4-jarig meisje te Bussuiti gedood FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald 'T (Van onze parlementaire redacteur) JAN BEERENDS, de vader van „Drakenburgh", heeft ons uitge- nodigd eind deze maand weer eens voor enkele dagen naar Baarn te komen. De invitatie is ora twee redenen graag aan- vaard. Op de eerste plaats omdat het op „Drakenburgh" altijd goed toeven is. In deze na-oorlogse tijd grijpen U de problemen, nog meer dan vroeger, van alle kanten aan. Men wenst zich vaak er althans eens aan eenwolledig gehoor te kunnen geven, omdat de verdeelde aandacht van alle dag geen van alle volle- dig recht doet. En hiervoor is een door Jan Beerends verzorgd weekend op de „Drakenburgh" nu wel bij uitstek geschikt De omringende bossen en de door jonge handen opgetrokken be- huizing beveiligen U tegen het veelvuldige. Hier kan zich uw ganse aandacht concentreren op een onderwerp. En de andere reden waarom wij weer met genoegen naar Baarn tij- gen is wel gelegen in het bijzonder aantrekkelijke, dat het te behande- len onderwerp deze maal ongetwij- feld heeft. Wij gaan spreken over ..Meningsvorming en menings- uiting binnen de Katholieke Volks partij". Drs. A. Wijffels zal, zoals het op het programma heet, de stand van de kwestie stellen, dus het critische geluid laten horen, ter wijl de partijsecretaris, Dr. L. Al- bering, zal spreken over „de moge- lijkheden voor meningsvoming en meningsuiting binnen het partijver- band en in hoeverre van deze mo- gelijkheden gebruik wordt ge- maakt", minder officieel gezegd, het wederwoord van de Partij. Prof, dr. de Quay, de frisse en voortuit- strevende Commissaris van Noord- Brabant, heeft zich bereid ver- klaard om de besprekingen te lei- den. Kwestie gecompliceerd. Wij zijn zeer benieuwd wat er en door de inleiders en door de deel- nemers aan de discussies wel ter tafel zal worden gebracht, want de gestelde kwestie is ongetwijfeld zeer gecompliceerd. Er zijn er en ook wij. behoren daartoe, die de mening van de Par tij gaarne bewuster gevormd en uit- gedragen zouden willen zien. Het valt niet te ontkennen, dat bij som- mige andere partijen die mening meer van onderaf door een veelzij- diger partijleven wordt gevormd en ook levend wordt gehouden. Maar als men zich de vraag stelt of wij hiervoor dan misschien de organen missen, dan moet het antwoord toch ontkennend luiden. De partij biedt haar leden zeker gelegenheid om van hun mening te doen blijken en bij de groslijststemmingen, ogen- biikken, waarop het partijleven wel actief is. komt dit ook tot uitdruk- king. Het schort dus niet aan de organen, maar wel aan de gebruik- making hiervan. Ons katholieke volksdeel is niet gewend om geheel in de politiek op te gaan. Anderen dragen hun politieke ideaal uit als een geloof, de katholiek heeft een geloof met een hoofdletter en daarnaast biedt een wel zeer geschakeerd organi- satieleven hem alle gelegenheid om ziijn overtuiging oitmaatschap- pelijk terrein uit te^lragen. Hier heeft een verdeling van energie plaats, waarbij het gewoon- te geworden is om de politiek steeds in de verkiezingstijd het voile pond te geven. Een andere verklaring kan men vinden in het feit, dat de spanning lang is. vastgehouden door de principiele strijd om de gelijk- berechtiging. waarna een ontspan- ning is opgetreden, die misschien wel eefis het karakter heeft gekre- gen van „we zijn er eigenlijk". In elk geval staat wel vast, dat de nieuwe doelen niet dusdanig voor ogen staan. dat zij in dezelfde mate begeesteririg wekken. Geen dictatuur. Waar aldus in de lagere organen teveel bewust politiek leven ont- breekt. was het wel onvermijdelijk, dat meningsvorming en uiting naar de t°P verschoven,, hetgeen sommi- gen de laatste tijd zelfs het woord ..dictatuur" in de mond heeft doen nemen, een wel zeer onjuiste beti- teling overigens omdat dit beleid toch ten alle tijde aan kritiek en afkeuring kan worden onderwor- pen. Hier zijn we dus ook al op het terrein van de vooral de laatste tijd zo druk besproken kwestie van de vrije meningsuiting. Voorstellen van zeer ingrijpende aard zijn daar- bij geopperd. Op de candidatenlijst zouden alle partijschakeringen moe- ten voorkomen. Wie de namen van onze huidige Kamerleden de revue laat passeren, zou ook nu reeds nuances kunnen ontdekken, nuan ces die verband houden met aard en afkomst van elk lid afzonderlijk, zonder dat dit echter een gezamen- lijk optreden in de weg staat. wel kan aldus vooraf een vruchtbare wisselwerking hebben plaats gehad bij het bepalen van de koers. J VIeugels Men bedoelt met een dergelijk voorstel echter meer. Het houdt de bewuste erkenning van „vleugels" in, die aldus ook in feite op de lijs- ten tot uitdrukking zouden komen. Er rijzen dan echter. verschillende vragen. Wanneer is er sprake van een „vleugel"? Hoe moet deze haar eigen standpunt binnen het partij- verband bepalen? Voor afzonderlijke sectievergaderingen? En ook zou moeten worden pagegaan, hoe sterk zij is, tenzij mfen de verschillende „vlaugels" niet naar de sterkte op de lijst wil vertegenwoordigen. Geeft men op deze vragen een bevestigend antwoord, dan worden met het afronden van eigen stand punt dus tegelijk vrij scherpe scheidslijnen getrokken, dan krijgt men partijtjes in de partij, dan moet men binnen die partij op zoek en op jacht gaan naar zieltjes voor eigen „vleugel". Het wil ons voor komen, dat dit alles onrustbarend veel zou lijken op een huis dat in zichzelf verdeeld is, met alle ge- volgen van dien. Veel reeler komt dan de andere indertijd geopperde suggestie voor om uit te gaan van afzonderlijke katholieke groepen, die bij de ver- kiezingen hun lijsten verbinden. Hier is dan echter geen sprake meer van een partij, de eenheid van idea- len is zoek, iedere groep wil bewust iets anders. Ook het verbinden van de lijsten zou niet het beoogde effect sorteren, omdat reeds eerder bij de splitsing het zaagsel in de mand van andere partijen is gevalleft. jjlaar daargelaten of de een of de andere oplossing minder nood- lottig zou zijn, is het goed, nu enkele maanden na de verkiezing, zich nog eens af te vragen of het inderdaad wel mogelijk zou zijn dergelijke vleugels of groepen blijvend gestalte te geven. Ons inziens speelt hier de practischc politiek een grote rol. Er mogen overtuigde tegenstan- ders zijn geweest van een brede basis, de proef is echter genomen, en wanneer zij bevredigende resul- taten afwerpt, zullen de tegenstan- ders in zichzelf moeten keren. In het andere geval is er voor de voor- standers weer aanleiding om zich te bezinnen. De Indie-politiek heeft zelfs een werkelijke splitsing onder ons tengevolge gehad, wij geloven dat er nu al haast met zekerheid kan worden gezegd, dat er over vier jaar geen Welterpartij meer zal be- staan. Voor splitsing moet dus wel een blijvend motief aanwezig zijn; vindt zij enkel haar oorsprong in een zich niet bevredigd voelen ten aanzien van onderdelen van prac- tische politiek, dan blijft de een heid zeker een hoger goed, dat met recht offers van persoonlijic inzicht mag vragen, nadat dit een normale uitingsmogelijkheid binnen het par- tijverband heeft gehad. Naar actief partijleven Wanneer wij zo het probleem, dat eind deze maand op „Drakenburgh" in discussie zal komen, al bij voor- baat overdenken, dan wil het ons voorkomen, dat het vooral zaak zal zijn naar mogelijkheden te zoeken om het partijleven in al zijn gele- dingen te activeren. Wij missen te veel de geest, die levend maakt. Anders gezegd, er is trouw en ei is volgzaamheid, er is ook zeker de wil om gesloten achter het program te staan, maar dat program wordt te weinig gedragen en bezield door elk lid afzonderlijk. De strijd om de gelijkstelling sprak de ncg maar nauwelijks geemaneipeerde katho liek aan, onder de nieuwe verhou- dingen is thans een andere, maar evenzeer aansprekende doelsteiling noodzakelijk. Naar die doelsteiling behoeft niet gezocht te worden Uitgaarde van een bovennatuuriijke plicht ligt crize taak in deze tijd vooral op een natuurlijk plan. Wij willen een nieuwe, betere rnaatschappij opbouwen en tlaar- bij ook gaarne de hulp aanvaar- den van hen, die naar het woord des Pausen ..overeensteinmen met de sociale leer der Kerk" Dit zijn zeker onder ons geen nieuwe woorden, maar het is toch ook nog geenszins zo, dat zij reeds vlecs en bloed van ons kiezers- volk zijn geworden. Wie 't partij leven in de afdelingen beschouwt, valt het vaak wel zeer moeilijk om te spreken van groepen van katholieke mannen en vrouwen, die zich bewogen weten door de noden van een hunkerende we- reld. Zij, die onwennig langs de kant staan omdat zij deze geest in het partijleven missen, zijn de eerst ge- roepenen om hun idealisme in de partij te brengen en op anderen over te dragen. Zij zullen ongetwij feld weerklank vinden bij de katho lieke jongeren, "die immers hunke- ren naar mensen, die het levende water uit de rots weten te slaan. Wij moeten de wisselwerking onder - breken van het gebrek aan idealis me, dat idealisme afstoot. En is er eenmaal weer bindend en levend idealisme in de partij aanwezig, dan zouden eventuele „vleugels" en ..groepen" zich toch ook hierdoor verbonden weten, ondanks verschil van inzicht over vraagstukken van practische politiek. afgezien nog van het feit, dat een dergelijk idealisme ook dat inzicht reeds van te voren richt. De oudste zwemclub van Nederland, de A.Z. 1850, organiseerde Zaterdagavond ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de K.N.Z.B. een zwemfeest in het Sportfondsenbad Oost te Amster dam onder de titel „Verleden-Heden-Toekomst". De lste en 2de prijswinnaars in het nummer „buikzwemmen" worden door een der juryleden met hun overwinning gecomplimenteerd. (Van een bijzondere medewerker) r)EN MINISTER DREES de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet had voorgelezen, hebben twee fractieleiders in hun beschouwingen de gelegenheid aangegrepen om op een ernstige leemte te wijzen: prof. Romme en de heer Tilanus meenden beiden dat een wettelijke regeling van het kleuteronderwijs drm- gend gewenst is. Was er bijzondere aanleiding om hierop de aandacht te vestigen? Ik meen dat er twee redenen kunnen zijn die beide heren bewogen hebben tot het uitspreken van de me ning, dat een wettelijke regeling van het kleuteronderwijs, „zeer node" door hen in de regeringsverklaring werd gemist. ROME (J5NP) Tito mag dan 1 gebroken hebben met de Ko- linform, de opvoeding der Joego- lavische jeugd blijft strikt com- nunistisch. Dit blijkt onmisken- baar uit twee artikelen, gepubli- •eerd in de zomer-editie van het ■ezaghebbend Joegoslavisch on- ierwijs-orgaan „Savremona Sko- la" (De moderne school). Een dezer artikelen zet de op- voedkundige ideeen van Lenin uit- een en besluit met te zeggen. dat het patriottisme om doelmatig te zijn, kriigszuchtig dient te wezen en moet leTuen tot de klassenstrijd. Het andere artikel, „Politiek en paedagogie", is te meer van beteke- j nis omdat het in het bijzonder een opvoedkundige filosofie voor de Joegoslavische scholen wil ontwik- kelen. Volgens dit artikel is het niet mogelijk, de school los van de politiek te zien, omdat het onderwijs niets anders is dan de uitdrukking van de ideologie ener gegeven po.- litieke klasse. Beweerd wordt, dat de bour geoisie als klasse de scholen schijn- heilig gebruikt ter ondersteuning van het kapitalisme tegen de ar- beidersklasse, terwijl zij de demo cratic predikt. Bijzondere en voor- namelijk bijzondere godsdienstige scholen worden veroordeeld als vertegenwoordigsters van de bour- geois-school. Uitdrukkelijk wordt in dit artikel beweerd, dat er niet zo iets als een „lekenschool" bestaat in een land, dat in grote getale gods dienstige scholen heeft. Doel van de nieuwe Joego- slavische school Het doel van de nieuwe Joegosla vische school is, volgens ..Savreme- na Skola", het onderwijzen van de jeugd in wat het noemt; „de Sov- jetgeest", welke bestaat in het ont- wikkelen van een nieuw systeem, dat bij machte is de nieuwe gene rates op te leiden tot het dienen van de Staat. Tenslotte zegt het artikel, dat dit vereist, dat de poli tieke opvoeding de hoeksteen van het schoolsysteem wordt. Dit programma schijnt dus hoofd- zakelijk ontworpen te zijn, om ge- lijk welke godsdienstige vorming. die de studenten reeds zouden heb ben ontvangen, af te breken door hen de klassen-ideologie van he' communisme in te scherpen. He! historische standaardwerk van de Sovjet-geleerde E. A. Kosminski leert bijv., dat alle godsdiensten, en in het bijzonder het katholicisme, ei op uit zijn om de massa's het kapi, talisme te doen steunen. Tito-verheerlijking op school Intussen wordt in Joegoslavie de lofprijzing van het communisme vereenzelvigd met de verheerlijking van Tito. In een schoolboek wordt Tito vergeleken met „de Franse heldin Jeanne d' Arc", met de ge- niale Lel'fm", de onverwinl'ijke Sta lin" en ..de onvergelijkelijke Molo- tow". Tenslotte zegt de betreffende passage: ..Niemand kan zoals Tito dit doet de moeilijkheden opheffen en overwinnen." De bekende Amsterdamse dirigeiU Fred Roeske, wiens naam verbonden is aan de aubades, die Koningm Wilhelmina zowel bij haar troons- bestijging als bij haar abdicatie wer- den gebracht. hoopt op 27 Oct. a.s. zijn 80ste verjaardag te vieren. Ei is een comife samengesteld onder voorzitterschap van Sem Dresden, dat zich ten doel stelt de gn.jze di- rigent een huldeblijk aan te bieden. De eerste reden is ongetwijfeld gelegen in de toestand van het kleu teronderwijs zelf. Op 31 Dec. 1947 waren er in Nederland 2374 scholen voor kleuteronderwijs, met in totaal 5894 leerkrachten en bovendien 1632 helpsters en kwekelingen. Niet min der dan 261.435 Nederlandse kinde- ren in hun allerprilste jeugd genoten daar onderwijs, opvoeding en ver- zorging. Hoe is het daarmede ge- steld? Wij, katholieken, kunnen op dit (Van onze correspondent) II. New York, 11 Sept. 1948 DE DEMOCRATISCHE PARTIJ in de V.S. is een voorstander van vrijhandel de Republikeinen geloven in tariefmuren; democraten zien de noodzaak in van een door de overheid gelei- de woningbouw ter verbetering van de volkshuisvesting Re publikeinen wensen dit aan particulier initiatief over te*laten. Ziehier twee essentiele verschilpunten in de partijprogramma's. Maar daarom gaat het bij de a.s. presidentsverkiezingen niet. De twee hoofdpunten van de huidige strijd zijn de arbeidswet- geving en de hoge kosten van het levensonderhoud. In beide partijen bestaan daarover verschillende inzichten. Maar deze inzichten raken geen essentiele principes. Zij gelden hoogstens schakeringen. De stakingen van de afgelopen weken de golf ebt al weer terug waren een typisch verkiezings- syniptoom. Het waren ditmaal an dere stakingen dan de loonconflic- ten die zich iedere herfst sedert het einde van de oorlog hebben voorge- daan. In de afgelopen drie jaar wa ren de kosten van het levensonder houd steeds gestegen. De arbeiders- beweging liep achter deze stijgingen aan, constateerde ze en eiste daarna loonsverhogingen. Er is geen sprake van, dat de arbeidersbeweging de vicieuze cirkelgang van stijgende lonen - stijgende prijzen zou heb ben gestimuleerd. Het beste bewijs daarvoor is het feit, dat grote be- drijven als General Electric thans op verzoek van de vakbewegingen de salaris-schalen hebben verbon den aan de door de regering gepu- bliceerde index van het levenson derhoud. Stijgt de index, zoals en kele weken geleden weer het geval was, dan stijgen de lonen mee. Daalt de index, dan zakken de lo nen, De stakingen van thans hadden een ander karakter. Om hogere sa- larissen ging het in eerste instantie niet. De rechten van de vakvereni- gingen in haar onderhandelingen met werkgevers, waren er de wer kelijke kern van. Twaalf jaar geleden had een over- wegend Democratisch Congres de zg. Wagner-Act aanvaard. waarin de Amerikaanse arbeiders het recht kregen zich te organiseren en over collectieve arbeidsovereenkomsten te onderhandelen. Elke wet is een product van haar tijd. Hoewel in grote lijn voor de werkgevers alles- zins aanvaardbaar, bevatte de Wag ner-Act toch clausules. die op be- paalde punten de werknemers enigs- zins bevoordeelden. Het Republi- keinse antwoord liet tien jaar op zich wachten. Maar toen zij de meerderheid in het Congres ver- wierven duurde het geen jaar voor de Wagner Act vervangen werd door de Taft-Hartley wet. Ook deze was in grote lijn voor alle partijen aannemelijk. Maar als product van een Republikeins getint Congres vertoonde zij bepaalde symptomen, waardoor werkgevers iets meer be- voordeeld werden. Truman persoonlijk heeft in deze consequent gehandeld. Hij oefende zijn veto'-recht uit t.a.v. de Taft- Hartley wet. Maar diezelfde 20 Juni 1947 deed het HUis van Afgevaar- -digden zijn veto te niet, door de wet met meer dan de vereiste twee- derde meerderheid opnieuw te aan- vaarden. Drie dagen later bekrach- tigde de Senaat, eveneens met ruim twee-derde meerderheid, de Taft- Hartley wet, die daarmee dus in werking trad. Het merkwaardige is echter, dat zowel voor als na Tru man's veto de overgrote meerder heid der Democraten, in beide hui- zen van het Congres, de Republi- keinse wet hadden gesteund. In eerste instantie hadden in het Huis van Afgevaardigden 103 Democra ten er voor gestemd en 66 er tegen; In de Senaat waren de cijfers 17 voor en 15 tegen. De recente verklaringen van Tru man dat „de Republikeinen" deze wet in het leven hebben geroepen ten gerieve van „het grootkapitaal kan men derhalve als verkiezings- propaganda verdisconteren. De De- mocratische partij draagt wel dege- lijk de mede-verantwoordelijkheid. Maar kiezers vergeten gauw. En bij verkiezingen is de kracht, waarmee een beschuldiging wordt geuit, vaak belangrijker dan de juistheid ervan Op het stuk van de kosten van het levensonderhoud is de staat yan dienst der Democraten iets positie- vers. Aan het einde van de oorlog waren het vooral de Republikeinen die aandrongen op en doordreven dat de prijsstop op essentiele levens- middelen werd afgeschaft. De De- mocraten toonden zich bezorgd voor de gevolgen. maar de Republikeinse Senator Taft verklaarde, dat het vrije spel van vraag en aanbod bij de grote productie voor binnen- lands verbruik de prijzen zeker zou drukken. We weten thans, dat Taft s denkbeeiden zich allerminst hebben verwezenlijkt. In de afgelopen maanden heeft de infla'tie steeds alarmerende afme- tingen aangenomen. Maar tot twee keer toe zijn de maatregelen en laat erkend worden dat het voor een groot deel doeltreffende maat regelen waren die president Tru man aan het Congres voorstelde, in een zo verwaterde vorm aanvaard (voorzover ze niet geheel verwor- pen werden) dat men de Democra ten niet verwijten kon wanneer zij de schuld op hun tegenstanders schuiven. De vraag doet zich dan ook voor; hoe komt het dat alle polls uitwij- zen. dat de Republikein Dewey thans reeds zo'n grote voorsprong op Truman heeft? Het antwoord gaven wij al in het vorig artikel. Zonder Wallace en een Strom Thurmond die het Democratisch kamp de grootste schade toebren- gen, zou de achterstand van Tru man slechts 4% bedragen. Maar bo vendien doet zich een verschijnsel voor, dat geheel buiten het terrein der statistieken en calculaties valt. De Democratische Partij heeft twaalf jaar in het Witte Huis ge- troond, en In brede lagen van het publiek is het verlangen naar een grote schoonmaak wakker geroepen. Truman moge in de laatste maanden iets aan politieke gestalte hebben gewonnen een krachtige figuur Is hij zeker niet geweest. Na Roo sevelt's persoonlijkheid was het trouwens voor iedere opvolger moeilijk geweest in deze functie te schitteren. Een conclusie kan dit artikel uiteraard niet bieden. Die zal ge trokken worden door de Ameri kaanse kiezers op 2 November. In ruim zeven weken kunnen nog wonderlijke dingen gebeuren. die thans nog niet overzien kunnen worden. Wallace zou zich kunnen terugtrekken. de anti-Truman De- mocraten in het Zuiden zouden nog op hun schreden kunnen terugko- men. Maar de algemene tendens is in de richting van een verandering. Of zoals een hoog regeringsambte- naar mij in een cynische bui toe- vertrouwde: ,,Wij Amerikanen stemmen niet op een candidaat wij stemmen in de eerste plaats tegen de een. en kiezen i weeromstuit de ander". gebied bogen op een prachtige staat van dienst. Geen volksgroep heeft met zoveel overtuiging en kracht dit onderwijs aangevat. en dat nog wel in omstandigheden die mate- rieel tot de allerslechtste behoren. In letterlijke zin hebben de katho lieken, speciaal de onderwijsgeven- de congregaties, tientallen millioe- nen geofferd ofn deze belangrijke tak van onderwijs op te bouwen. Maar ook anderen brachten belang rijke offers aan geld en mensen. Daardoor is het gelukt een betrek- kelijk draaglijke toestand te schep- pen, ,,betrekkelijk draaglijk" indien men dit oordeel althans toetst aan de omstandigheden en dus aan de mogelijkheden. TOCH is de toestand bedenkelijk te noemen. Voor mij ligt een rapport ait 1944 over het kleuter onderwijs in de provincie Gronin- gen. Er zijn daar 122 scholen, waar- van slechts 46 enige subsidie ont vangen, van de gemeente namelijk. Van slechts 18 scholen kan men zeggen, dat de financiele toestand 'goed te noemen is. van 22 is die behoorlijk. Van de 148 leerkrachten is bijna twee derde deel onbevoegd Het salaris der leerkrachten is slecht: maar 15 genoten een salaris van meer dan f 1000, bijna de hoi ft werd beloond met een salaris van f 250—f 500 per jaar! De inkomens der helpsters zijn nog heel wat ge- ringer. Sommige leerkrachten had' den 97 kinderen onder hun verant woordelijkheid. Van slechts 26 scho len was het meubilair in orde; slechts 7 hadden een goede wasge- legenheid, en slechts 16 een goede garderobe. Hoe het met de hygie- nische outillage gesteld was, be- snaar ik de lezer. En toch is opvoedkundig, sociaal, hygienisch dit kleuteronderwijs van het grootste gewicht; toch schrijft de wet sinds 1920 een wettelijke regeling voor; en toch.... komt er geen wettelijke regeling. Is het wonder dat prof. Romme en de heer Tilanus hun teleurstel- Iing uitspraken? De leider van de Chinese delegatie. Dr. Wang Sjih-Tsjieh, heeft gisteren in de Algemene Vergadering der Ver. Naties te Parijs gezegd, van mening te zijn, dat de V.N. dank verschuldigd zijn aan de Veiligheidsraad en aan de Commissie van Goede Dien- sten voor hun behandeling van de Indonesische kwestie. erkenning van het recht van alle volken over hun eigen lot, te be- %chikken, kunnen wij hopen, dat het nationalisme geen abnormale vormen aanneemt, overdreven of anti-nationaal wordt. Wij in China de NOCHTANS moet een tweede re den aanwijsbaar zijn. Immers, de bovengeschetste toestand gold ook in 1946, en nog meer voor de tweede wereldoorlog. Waarom moes- ten deze heren thans met zoveel klem hun verlaqgen naar een wet telijke regeling uitspreken? Ik geloof. dat men heel dicht bi.i de waarheid komt, als men aan neemt. dat dit een der punten is die door formateur dr. Beel in het regeringsprogramma waren opge- nomen, maar door zijn opvolger weer verwijderd. M.a.w. klaarblijke- lijk was een wettelijke regeling thans mogelijk geweest. maar heeft de wisseling van formateur o.m. dit gevolg gehad, dat dit belangrijke punt niet opnieuw in het program ma werd opgenomen. Indien deze onderstelling juist is „Wij hebben de oorlog gestopt en er toe bijgedragen, de wapenstil- stand zonder belangrijke incidenten te handhaven", zeide Wang. „Wij hebben ook de weg geeffend voor een eventuele regeling tussen de regering van Nederland en de rege ring van Indonesie. Beide zijden zijn het erover eens, dat de Ver- enigde Staten van Indonesie er moeten komen, evenals een ume van gelijke partners tussen Neder land en Indonesie. Ik wil beide parFijen geluk wensen met het aannemen van deze grote beginse- len. Ernstige moeilijkheden zijn ge- rezen", zo ging Wang verder. ..in de toepassing van de Renville- overeenkomst. voornamelijk met betrekking tot de procedurekwestie enigszins verergerd door het (eih dat de Commissie van Goede Dien- sten aan zeer nauwe regelen ge- bonden is. Hoewel ik de moeilijk heden niet wens te verkleinen, neem ik niet aan. dat de leiders van beide zijden, de procedurekwes tie tot oorzaak van verijdeling der doeleinden van vrede en democra tic willen laten worden". Herinnerd aan de woorden van Konirigin Wilhelmina, dat het kolo- niale tijdperk voorbij is, zeide Wang, dat deze verklaring de geest van de tijd weerspiegelt. ..Nationale verlangens naar vrijheid moeten erkend worden, -slechts door Zoals men zich herinnert is de kleurenfilm, die de cineast Henk van Alsem van de kroningsfeesten had opgenomen en deze tot titel gar ..Het gouden kroningfestijn", enige tijd geleden door de militaire autoriteiten teruggenomen. Het tweede gedeelte, dat begint met de intocht van de Koningin in den Haag en tevens de opening van de Staten-Generaal bevat. is thans in de productie verschenen. zij het met enige moeite in verband met de deviezenbeschikking. De film moest in Engeland ontwikkeld wor den en het Ministerie van O. K. W. is toen bemiddelend opgetreden. en zij lijkt ons onbetwistbaar dan heeft het verdwijnen van dr. Beel als formateur voor het onder wijs het belangrijke verlies opge- leverd van een broodnodige wette lijke regeling van het kleuteronder wijs. De leemte blijft derhalve on- aangevuld. Hetgeen levendig te be- treuren valt! zijn verheugd. dat Indonesie op het punt staat zijn politieke vrijheid te verwezenlijken. Ik de hoop uiten, dat de Pflitieke vrijheid in Indonesie gevolgd zal worden door een vooruitgang. geactiveerd door een geest van samenwerking met de naburige landen, evenals met verder verwijderde vrienden, voor namelijk met Nederland, waarmede onvermijdelijk zovele gemeenzame banden blijven bestaan". De Nationale Federatieve Raad van het voormalig Verzet in Neder land heeft zich in nauwe samen werking met het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging van ex- politieke gevangenen in de bezet- tingstijd, met een uitgebreid expresseschrijven tot Generaal Clay de opperbevelhebber in de Ameri kaanse zone in Duitsland gewend, teneinde een Nederlands protest tq doen horen tegen het, „onbegrijpe- lijke besluit van genoemde generaal de straf van ds misdadigster tegen de mensheid Ilse Koch van levens- lang tot vier jaar te verminderen". ..Daardoor wordt dit prototype van de Barbaarse vrouwelijke nazi- horde", aldus dit protest, „het ko- mende jaar weer op de samenleving losgelaten". De protesterende organisaties zul len hun protest ook doen toekomen aan president Truman. Zaterdagmiddag kwam het vier- jarig meisje Alie Salem met een autoped de tuin voor het ouderlijk huis uitrijden op het moment dat een vrachtauto passeerde. Het kind kwam onder een voorwiel van de wagen terec-ht en werd op slag ge dood. Dit is het twaalfde verkeers- ongeval met dodelijke afloop i.n een half jaar tijds te Bussum. 39) Mevrouw Zita zat al in de auto, zij begreep dat het spel voor ditmaal verloren was en tegenover tante Stance, die dreigend op- het bordes stond naast Claus, was de lust tot praten haar vergaan. De koffers werden op de bagagedrager vastge- sjord, waarna de wagen het erf af reed. Toen de vreemde gasten verdwe- nen waren, zocht Ole Bente op. Zij. was de kamer van haar vader bin- nengegaan en lag geknield voor diens bed. Ze beefde van opwinding, haar hoofd lag%op het kussen. .Ole tilde haar overeind, haar stevig vast- houdend, opdat ze niet zou vallen. „Kom, Bente, nu zijn ze weg", zei hij, haar de kamer uit brengend. Onder het heengaan wierp hij een blik op Munk. die met gevouwen handen lag. De dood had aan zijn gelaat een hoge adel verleend en er Uet stempel van plechtigfe rust en vrede op gedrukt, hetgeen een gro te tegenstelling vormde met de zo juist geeindigde strijd. HOOFDSTUK ZI Sedert het bezoek van mevrjuw Zita en Wilier waren tien dagen verlopen. Ze hadden zich niet meer op het landgoed laten zien en wa ren evenmin bij de begrafenis van Munk geweest. Maar door nun zaakwaarnemer hadden ze gedaan wat ze konden. om Ole en Enekaer te benadelen. Ole had een bespreking gehad met notaris Frandsen, die hem ge- waarschuwd had dat het tot een proces zou komen wanneer hij geen regeling wist te treffen met mevr. Zita. Munk had verschillende din gen met mevrouw Zita afgesproken en achter zijn. Frandsens rug om, stukken ondertekend. die belang rijke uitgaven voor Ole zouden me- de brengen. De scheiding tussen partijen was nog niet officieel, zo- dat mevrouw Zita thans aanspraken op de erfenis Het gelden. hoewel Munk bij zijn dood feitelijk niets Ole begreep best dat de moeilijk heden groter zouden zijn dan 1-ij gedacht had Toch weigerde hij be- slist, met Wilier te onderhandelen. In de dagen, die achter hem la gen. had hij zijn bezitting geheel aoorkruist, er was geen plekje. dat hij niet bezocht had; Hij had deel- genomen aan het werk op het land en had systeem weten te brengen in het dagelijkse werk. In heel kor- te tijd had hij een goede. prettige verh'ouding weten te scheppen tus sen hemzelf en het volk, terwijl Anton en diens helpers zich onder Ole's leiding behoorlijk van hun taak kweten. Het grootste deel van zijn tijd bracht hij echter bij de paarden door. Ook al had hij het nog zo druk, toch werkte hij iedere dag verscheidene uren met Junker. De dood en de begrafenis van haar vader. waarbij nog de belangrijke gebeurtenissen van de laatste da gen kwamen. hadden Bente sterk aangegrepen. gen hele tijd had ze te bed gelegen; nu was ze weer op. maar voelde zich nog allesbehalve goed. Op een dag ontvmg Ole tot zijn grote verwondenng een brief van Henriette. waarin ze vertelde dat ze zich verloofd had met baron Dons; tegelijk echter trachtte ze, door allerlei intieme opmerkingen en kleine toespelingen tussen de regels door, Ole weer te bekoren. Aan het einde van haar brief schreef ze, dat ze hem erg miste en zich gewoon niet voor kon stel len. dat ze hem niet meer zou zien. Z-e hadden zoveel mooie herinnerin- gen samen en moesten elkaar niet geheel verliezen. Het was een zon- derling verwarde brief en wat Ole het meest bevreemdde was, dat ze een foto ingesloten had, een nieu we opname, die op buitengewoon voordelige wijze haar grote schoon- heid deed uitkomen. Ole wist best dat hij deze briei behoorde te negeren en liefst met- een moest vernietigen; maar hi. kon het niet laten, hij moest telkeni naar' de foto kijken en was niet bi.i machte. zich los te maken van Henriette's bekormg. Diezelfde dag was zijn zustei Sara hem eenklaps per auto een kort bezoek komen brengen. Vadei was niet helemaal in orde en Sara kwam namens hem een en ander met betrekking tot het geld, dat Ole gekregen had, regelen. Ze was in de stad geweest om boodschap- pen te doen en had de gelegenheid aangegrepen om door te rijden naar Enekaer om Ole te spreken voor ze 's middags terug ging. Ole be greep wel dat meuwsgierigheid Sara's grootste drijfveer geweest was. ze wilde het landgoed en het huis zien, en in de eerste plaats Bente. Toen ze kwam was Ole op het veld, dus zou ze wel de ronde ge daan hebben door het huis, haar ogen de kost hebben gegeven en had ze gelegenheid te over gehad. met Bente alleen te praten. Het was hem allesbehalve naar de zin. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3