AAS BOVEN BAAS Katholieke Middenstanders beginnen bun winter actie F*GEBRKAAL ALKMAAR EN OMSTREKEN LJ Voor veertig jaren Zitting Meervoudige Kamer PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag29September 1948 Dinsdag zijn de katholieke middenstanders begonnen met hun winteractie, die dit jaar, mede met het oog op de zich voltrekkende structuur-verande- ring in het maatschappelijk le- ven, van een bijzondere bete- kenis zal moeten zijn. Helaas schijnt dat niet tot alle ledon te zijn docrgedrongen, want de opkomst, zowel onder de H. Mis, 's morgens in de kapel van Huize Augustinus opge- dragen, als op de avondverga- dering, was niet bijster groot. Onze agenda Dammen REPARATIES radiotoestellen electr. apparaten RADIO-TECHN. BUREA U Uit onze jaargang van 40 jaar geleden zullen wij nu en dan iets overnemen, dat voor de tijd van voor veertig jaren markant ge noemd kan worden en dat bij oudere lezers wellicht aangename herinneringen kan ophalen. Hier volgen de eerste berichten, die wij aantroffen in ons nummer van eind September 1908. Mgr. HUIBERS NAAR CENT HARDDRAVERIj De voorzitter, de heer F. Putman, opende de avondvergadering met te herinneren aan de veranderingen, die zich de laatste weken in ons land hebben voltrokken, zoals de troonsafstand van koningin Wilhel- mina en de troonsbestijging van de nieuwe koningin. Hij wees er op, dat de komende tijden voor de mid- denstand heel niet gemakkelijk zou- den zijn en deed een beroep op de jeugd, om een steentje bij te dragen tot het algemeen welzijn, van de middenstand in het bijzonder. Al- leen door gezamenlijke arbeid kan er iets goeds tot stand komen. Medegedeeld werd, dat de heer Koelman wegens drukke werkzaam- heden genoodzaakt was zijn be- stuursfunctie neer te leggen. Voor de Land- en Tuinbouwten- toonstelling heeft de R.K. Midden stand een zilveren medaille beschik- baar gesteld, hetgeen de goedkeu- ring van de vergadering kon weg- dragen. Een vreemd geval Vele leden hebben er niet allcen vreemd van opgekeken, maar wa res zelfs min of meer verontwaar- digd, dat by het verlenen van de audienties ten Paleize, ter gele- genheid van de troonsbestyging van Koningin Juliana, de R.K. Middenstand was gepasseerd, ter- wyi andere dergelijke organisatics, zoals de Christelijke en de Ko- ninklijke (neutrale) bond ieder een afgevaardigde hadden kunnen zenden. Het bestuur heeft zich daarover by de secretaris van de Kamer van Koophandel beklaagd, die advies in deze aan de autoriteiten had moeten geven en heeft er op gewezen, dat de Katholieke Bond zeker tweemaal zoveel leden heeft als de andere twee bonden bij elkaar. Het ant- woord was niet bevredigend en deze zaak zal, op verzoek van de ver gadering, nader onderzocht worden. Ook kwam ter sprake de verho- ging van de gelden voor het bezoe- ken van de bewaarschool, hetgeen betekent dat de gemiddelde zaken- man nu f 100.per kind per jaar zal moeten gaan betalen, hetgeen men terecht veel te hoog vond. Evenals vorig jaar zal er ook dit jaar weer iets gedaan worden voor de kinderen der leden op het Sint Nicolaasfeest. De vorige viering, waaraan door 100 kinderen werd deelgenomen, was zeer geslaagd. Nadat enige huishoudelijke kwes- ties waren geregeld en de heer Blom benoemd was als afgevaardigde na- mens de leden naar de Centrale Raad te Utrecht op 3 November a.s., sprak de geestelijk adviseur, rector F. Holthuizen, over de pu- bliekrechteiyke bedrijfsorganisatie. De rector begon met er op te wijzen dat de standsorganisaties over het algemeen op een hoger plan dienen te komen en noemde o.a. als miadel het volgen van cursussen, waarbij hij bijzondere aandacht vroeg voor de cursussen der Schola Publica, nl. voor de paedagogische, de sociale en de natuurhistorische cursus. Daarna behandelde de spreker in grote trekken de gedachte. die aan de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie vast zit. een gedachte, die al jarenlang door de katholieken is gepropageerd en die zo goed over- eenstemt met de pauselijke ency- clieken. Het voorbeeld is in zekere zin het middeleeuwse gildewezen, doch die idee is verloren gegaan en de verhoudingen werden anders, ontaardden in een klassenstrijd, waarbij uiteindelijk noch werkne- mer noch werkgever gebaat is. De heer Oortmeyer gaf daarna een overzicht van de nieuwe contri- butieregeling, die voor Alkmaar practisch geen verandering zal bren- gen. maar het voordeel heeft, dat nu alles centraal wordt betaald. De leden betalen met de nieuwe rege- ling, als die er door kornt en dat is zeer waarschijnlijk, in totaal f 33.per jagr, waarvan f 5.naar de centrale organisatie gaat, f 14. naar de vakorganisatie, f 12.naar de standsorganisatie, terwijl de over- blijvenae f 2.moeten dienen om de innings- en administratiekosten te bestrijden. Deze nieuwe regeling zou met 1 Jan. a.s. in moeten gaan. Na een korte discussie werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. ANTON SWEERS KOMT ALKMAAR NAAR Anton Sweers, de geestelijke en artistieke leider van „De Ghesellen van den Spele", een afdeling van „Ons Lekenspel" te Bussum, zal op 25 October het stuk „Braak Land" in het ..Gulden Vlies" opvoeren. De opvoering zal ten bate zijn voor de heropbouw van Huize Sto- kershorst. COMXTE VOOR TONEELUITVOE- RINGEN Het bestuur van Covoto vestigt er de aandacht op, dat de circulaires met inschrijvingsbiljetten voor de nieuwe serie abonnementsvoorstel- lingen (4 avonden) aan de oude abonne's verzonden zijn. Mocht een van de vaste abonne's deze niet ont- vangen hebben, dan gaarne opgave hiervan aan de administi%tie van 't Gulden Vlies. Er is nog plaats voor een beperkt aantal nieuwe abonne's. Inlichtingen en circulaires eveneens aan hierboven genoemd adres verkrijgbaar. Ingevulde in schrijvingsbiljetten uitsluitend te- rugzenden aan de heer W. de Jong, Steijnstraat 4, Alkmaar, v66r 4 Oct. CONCERT „ST. CAECILIA" Morgen (Donderdag) avond geeft ,,St. Caecilia" om 8 uur een concert in de Muziektuin. Het programme luidt als volgt: 1. Jubelklanken, mars, Ernst Ubei. 2. Judex, C. Gounod, arr. A. C. v. Leeuwen. 3. La Housarde, vals militair, L. Canne. 4. De Vogelkoopman, C. Zeller, arr. S. v. Zeeuwen. 5. Hier is Londen. mars, W. Sehild. 6. Keizerwals, Joh. Strauss, arr. Alph. Driessen. 7. Cavalerie Lfegere, ouvert. Suppfe, arr. J. Briffaux. 8. Finale, mars. SCHAKEN De Alkm. Schaakclub V.V.V. heeft Zondag in Rotterdam in Span- gen een 73 nederlaag geleden in de eerste ronde van de Hoofdkl. competitie 1948. BIOSCOPEN: HARMONIE: Olympische Spe- len 1948, alle 1ft.. 8 uur. CINEMA: Santa Fe Trail; 18 jaar. 8 uur. VICTORIA. Het lied van de grote stad, 18 jaar, 8 uur. A.B.T.: De stem uit de grot; 18 jaar. 8 uur. APOTHEKEN: B H. J. Schouten, Emmastraat 64 NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4 telef. 4237. BONNEN AFHALENDon- derdag 30 Sept. de letter W. WIJZIGING DIENSTREGELING Met ingang van Zondag 3 Oct. worden in de dienstregeling van de tramdienst AlkmaarBergen a. Zee de volgende wijzigingen aange- bracht, welke niet in de nieuwe reisgids opgenomen zijn: De tram Bergen a. Zee (vertrek 16.14)—Alkmaar (a. 16.42) vervalt. De trein Bergen a. Zee (v. 16.30) Alkmaar (alleen op Zon- en feestdagen en Zaterdags), gaat da- gelijks ryden. De tram Alkmaar (v. 16.27)Ber gen a. Zee (a. 16.56) zal van Alk maar 1 minuut later vertrekken, dus 16.28 uit Alkmaar. Deze tram stopt alleen op tydig verzoek te Koedijk. HOOFDKLASSE COMPETITIE NED. DAMBOND Nadat Gezellig Samenzijn II, de pas gepromoveerde hoofdklasser, met het kleinst mogelijk verschil van het volledig Joseph Blankenaar I. met namen als Metz, v. d. Sleen, otahlberg, De Krijger e.a„ had ge- wonnen, waren de verwachtingen op een felle strijd, nu de Alkm. Dam- club D.D.D. op visite ging, hoog ge- spannen. Dat het echter zo'n unlek damge- beuren zou worden, met als climax de slotparty Bord 7 Verver-Zurell, was een kolfje naar de hand van de vele Amsterdamse dammers, o.m. Keller en Vos, die acte de presence gaven. Toen de stand nl. 10—8 was in 't voordeel van G.S. en Verver met ZureTl het eindspel inging in een iets voordeliger stelling; toen een ieder naarstig aan het analyseren toog, om de remise en dus de llde punt voor G.S. er uit te halen. ge- lukte het Verver na 5 uur speien dwars tegen de verwachting in het voordeel zo uit te buiten, dat zijn partner in een overmachts-eindspel op kon geven. De stand werd 1010. Ook Schuit en Hemels wonnen fraai, terwijl Oud, Kruider en Wo- nyk een zeer voordelige remise boekten. De gedetailleerde uitslag is a.v.: G.S. II D.D.D. J. J. de WitL. Ravenstyn 11 RugenbrinkJn. Schuit 0—2 v. UtterenN. Oud 1l GroenesteinH. Kruider 11 De JongC. Pi Mooyboer 20 Bakker—M. Hemels 0—2 ZurellL. Verver 02 v. d. HeideG. Woonijk 1—1 SchokkerP. J. Smolenaars 20 Vovk—J. Jorna 20 Na de 2e ronde is de stand in de Hoofdklasse: 1/3 C.D.A., Oosterkwartier en Zaandam 4 ptn.; 4/5 D.D.D. en G.S. II 3 ptn.; 6. Joseph Blankenaar 2 pt. 7/10. Weesp. Wormerveer, St. Bavo en Den Helder 0 ptn. Zaterdag a.s. 2 October de thuis- wedstrijd DDDWeesp. Aanvang 6.20, Caffe Haring a. d. Oudegracht. DAMKAMPIOENSCHAP ALKMAAR EN OMSTR. Definitieve uitslag prijswinnaars: Hoofdklasse: 1: L. Ravensteijn; 2. H. Kruider na beslissingswedstryd en loting met N. Oud. le klasse: 1. Th. de Haas (Br. op L.); 2. H. J. Toepoel. 2e klasse: 1. C. Bijwaard; 2. B. Langras Jr. 3e klasse: 1. Klinkhamer; 2. De Wyn. POLITIE V ARIA Een 59-jarige wielrijder, die in zwaar beschonken toestand op de Schermerweg van zijn fiets was ge- vallen en daarbij wonden aan zijn hoofd had opgelopen, moest giste- ren per taxi naar het bureau wor den vervoerd. Een Duitse vrouw, die zonder pa- pieren in ons land verbleef, werd door de politie aangehouden, even als een 15-jarige jongen, die. nadat hij met een wielrijdster in botsing was gekomen een valse naam aan de politie had opgegeven. Hij kreeg nu een dubbel verbaal. SNELLE RECHERCHE Gistermorgen om half elf werd uit een steeg op de Oudegracht (nabij cafe Haring) een fiets ge- stolen. De politie toog onmiddellijk aan het werk na een half uur kon de dader buiten de stad worden eangfcTiouden. Het bleek een 26-ja- rige expeditieknecht uit Rotterdam te zijn. die in verzekerde bewaring werd gesteld. van alle merken en ALKM A Aft HOUtr/152 TH.K2200-4344 Ingez. mededeeling Kunstlicht Het was voor Heiloo een op- windende gebeurtenis toen des avonds de straten verlicht waren op 30 Sept. 1908. De gasoline-lan- taarns verspreidden hun licht en de Heiloers vonden het romantisch. Ook werden toen de eerste proef- nemingen genomen met acetyleen- gas, dat werkelyk het gewone gaslicht evenaardde, zo niet over- trof. De Heiloers stonden in 't teken van het kunstlicht. In het kunst licht zag men verbaasde gezichten. En nu? Inktwerpers Egmond aan Zee had in die tyd last van inktwerpers. Het was namelijk een sport geworden van de lieve jeugd om de mensen op onzichtbare wyze met inkt te be- kladden. Wat een vooruitgang met nu!?! Ja, let wel, dat dachten toen de bekladde mensen. Er werd een klacht ingediend. De veldwachter toog op pad als een Sherlock Hol mes, maar behoefde niet veel van z'n scherpzinnigheid te eisen en vond by een eveneens bekladde schutting een vlierbessenboom. In die vlierbessenboom nu zaten de spreeuwen, de boosdoeners, zich te goed te doen aan de zwarte vlierbessen. En enkele vraten zo veel. dat zij hun faecalien stortten op de hoofden en wat dies meer zij van de argeloze voorbijgan- ger*. De armen der gerechtigheid bleken te kort en de spreeuwen lachten om de wrekende hand van Vrouwe Justitia. Heus waar! SCHOT IN DE NACHT Om 3.30 vannacht klonk er een schot op de v. Houtenkade. Een man reed in zijn overhemd op een onverlichte fiets. 2 Agenten wilden hem aanhouden doch hy fietste door. Nadat de man nogmaals ge- waarschuwd was. loste de politie een schot in de lucht, waarop de fietser zich gewonnen gaf. Hij werd naar het bureau overgebracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes E. R. z. v. D. W. Vlotman en W. H. D. Holtzheu- ser. Gehuwd: Hendr. Koster en Mary J. Admiraal. Overleden: Pieter Schaap 82 jaar, geh. met T. Molenaar; Hendrikus W. Eggers, 86 jaar wed. van P. C. Nieuwstraten. D.R.E.Q.-NIEUWS Deze keer bleven vijf punten in onze handen. De allerkleinste zorg- de voor een overwinning. De ande re jeugdelffallen behaalden ieder 1 punt. Het tweede en derde zyn nog op het verkeerde. pgd. Het eerste be- haalde een kostjpaar puntje tegen Westzaan I. Dit resultaat geeft nu weer hoop voor de toekomst.. De wedstrijd DREO IWestzaan I werd een spannende strijd. Uit een corner ontstaat via de knie van Scholten het eerste doel- punt voor Westzaan. DREO pakt flink aan en zit her- haaldelijk voor het W.-doel. Het wil echter niet lukken, totdat plot- seling Verdonk de bal goed op zijn schoen krygt en met een Ver schot de stand gelijk maakt 11. Hierna rust. Na de thee een verwoede strijd om de winnende goal. In de stand komt echter geen verandering meer. Het predicaat „Met eer en deugd grys geworden", verdiende J. P. v. d. K., zonder vaste woon- of ver- blyfpiaats, uitgezonderd de eel, nu niet. Hij had twintig jaar van zyn leven doorgebracht in strafgestich- ten en was er, zoals Dinsdagmor- gen op de zitting van de Alkmaar - se Meervoudige Kamer bleek, niet veel wijzer van geworden. Hy stond terecht, omdat hy op 23 Augustus van dit jaar een fiets had gestolen. Van der K. was naar een rywiel- zaak in Bergen gegaan en had er een damesfiets gehuurd. Het karre- tje werd meegenomen naar Amster dam en daar voor f 25.oftewel een „geeltje", van de hand gedaan. Mr Van Regteren Altena, de pre sident, ging 's mans levensloop eens na en vond niet veel verheugends, twintig jaar in de bak of in een inrichting, en kwam op minstens vijf veroordelingen. Mr Meischke, de off icier van justitie, die er nog meer had genoteerd, had ook blyk- baar niet veel hoop meer. Hij voel- de tenminste weinig voor de weg terug naar Avereest, vanwaar Van der K. gekomen was, en eiste zes maanden. Alvorens mr Berkouwer het woord kreeg, merkte verdachte op, dat hij geenszins de verdediger het woord wilde ontnemen, maar toch graag ook een lepel in de pap wilde hebben. Daarop kwam er een ver- haal los van een kosthuis, dat de man zou zijn toegewezen bij zijn voorwaardelijke invrijheidsstelling, ,,Maar de kostbaas stal 'nog meer dan ik", liet hy er lachend op vol gen. De enige verklaring, die de man voor zijn daden kon geven was: „Ik wil het niet en ik wens het niet en toch doe ik het!" Deze orakeltaal werd door Mr Berkouwer ietwat verduidelykt, die trachtte aan te tonen, dat zyn client niet geestelyk normaal was. De weg terug Een zekere handigheid om aan geld te komen. had L. H. uit Eg- mond-Binnen zich eigen gemaakt. Hy hing bij vrienden en kennissen ontroerende verhalen op en be- loofde allerlei artikelen voor hen „op de kop te tikken", als ze maar wat wilden afschuiven. En zo be- stelde een zekere S. geheel ter goe- der trouw een radio en een zekere L. weer wat anders. Zij gaven H. het geld, maar zagen of hoorden daarna nooit meer iets. Het ging om bedragen van f 300 en f 165, af- gezien van andere feiten, die niet ten laste werden gelegd. Het bleek dat de man in Nover- ber '45 al ter beschikking van de regenng was gesteld en geruime tyd in Heiloo was verpleegd, waar men hem bij zijn vertrek had ge- zegd, dat hij wel weer spoedig zou terugkomen. Mr Meischke eiste acht maanden met aftrek en geloofde niet dat de man geheel ontoerekeningsvatbaar zijn zou. Mr Berkouwer was echter een andere mening toegedaan en pleitte v9.°r een korte gevangenisstraf. daar hij zijn client liever in de psychia- trische inrichting zag opgenomen. Die het kleine niet eeflt Eigenlijk maar een klein geval. die diefstal van een dynamo, door A. uit Amsterdam gepleegd, maar het. was niet zo mooi, dat de knaap al reeds een andere veroordeling voor iets dergeliiks achter de rug had. waarvoor hij nog veertien da- gen voorwaardelijk had lopen. An ders zou ook de officier van justitie geen vier maanden voor dit geval geeist hebben. Mr Berkouwer vroeg clementie en vond zo'n straf voor zulk een vergrijp wel wat al te zwaar, te meer daar de knaap nu een behoorlyke baan heeft e* zich vry goed gedraagd. Anders was het met C.M.. een lastig haer, zoals uit de dossiers bleek. Deze knaap. eveneens in Am sterdam woonachtlg. werd wegens diefstal "tot een boete van f 25 of tien dag5n en 3 maanden voorwaar- delyk veroordeeld. Een gedesillusioneerd mens Een treurig geval was de zaak van G. F. B. O. uit Amsterdam, een nog jonge man. die tijdens de oor- log Joden verborg en tot beloning door een van zijn geloofsgenoten verraden werd aan de S.D. met al de verschrikkelyke gevolgen van dien, arrestatie, verhoren, en uit eindelijk het concentratiekamp, waaruit hij wonder boven wonder weer te voorschijn kwam. Maar toen wachtte hem wat anders, ar restatie door de toenmalige P.O.D. op een valse aanklacht van ie- mand die zelf boter op zijn hoofd had en van O. maar liever verlost wilde zijn. Het pleit niet voor de bijzondere rechtspleging, zoals op de zitting van de Meervoudige Ka mer fen door de officier van justitie fen door de verdediger mr Berkou wer werd betoogd. dat de man tot 13 Januari van dit jaar moest zit- ten. Dat zo iemand over de schreef gaat is weliswaar niet toelaatbaar, maar wel begrijpelijk. Daarom wil de de officier van zijn els van 12 maanden er slechts zes onvoorwaar delijk zien toegepast. Mr Berkouwer ging nog even die- per op het geval in, hy noemde het onverklaarbaar dat zo iets. als de arrestatie door de P.O.D.in on ze beschaafde wereld mogelijk was en vond, dat de gewone rechtspraak hier iets goed had te maken van hetgeen de Bijzondere had mis- daan. De inbraak te Heiloo De po4 verwyt de ketel Het bekende spreekwoord, de pot verwijt de ketel dat hij. zwart ziet was wel zeer van toepassing op de houding van de beide verdachten in de zaak van de bekende Heiloo- er inbraak. Beide verdachten ver- weten elkaar het initiatief tot de daad te hebben genomen en het was voor de rechter een moeilijke taak de juiste schuldige aan te wij zen. hoewel beiden aan het geval debet waren. Een noodlottlge vacantie Voor J. K. was de korte periode van vrijheid. die wij vacantie ple- gen te noemen, wel zeer noodlottig. Hij was in Zutphen in een inrich ting geweest en daar vry gelaten, omdat hij zich netjes gedroeg. Daarna had K. werk gekregen by een schoenmaker, die geen^klach- ten had gehad, zodat het wel mee- viel. Maar toen die vacantie! In 'n caffe te Amsterdam ontmoette hij van E. met wie hij in een inrich ting had gezeten en toen was het mis. Er werden plannen gemaakt en in de nacht van de zevende op de 8ste September volgde „de kraak" te Heiloo, waarvan de by'zonder- heden onze lezer nog wel vers in het geheugen zullen liggen. Er werd voor ongeveef f 700.— gesto len en de heren hebben zich des- tijds toegang Verschaft door het uit- sny'den van ruiten. Van E. was de man die de weg wist en instructies gaf. Dit alles werd nog eens uit de doeken gedaan oo de zitting Dins- dagmorgen. waarbii de officier van justitie 1 jaar en zes maanden met aftrek eiste tegen K. Van E. zelf. een echt zwervers- type. was weggelopen uit Avereest en pv zijn manier ondergedoken. schijnt de geestelijke vader van het plan te zijn eeweest. Hij had meer op zijn kerfstok, maar was geen tyn° voor de gevangenis, een echte vrijheidsllevende kerel. die wel voor zijn fouten wil boeten in de vorm van werk»n Pn de'noods hard werken. maar die de eel vreest als de dood. Mr Reholt^n achtt.e ook de eel voor zijn client funest en illustreerde dat met een sterk voor beeld. Over K. wilde mr Schuurman gaarne *n rapnort zien uitgebracht of minstens de laatste rapporten eens bestuderen. Hij zag nog wel wat in zijn elifint, en hoopte dat de rechter deze mening zou delen. In al deze zaken is de uitspraak over veertien dagen. ALGEMENE VERGADERING COoP. BOERENLEENBANK OUDORP Op 27 September jl. had de jaar- vergadering der Boerenleenbank plaats. De voorzitter, dhr. W. Bos, opende deze vergadering met de Christe lijke groet en heette bestuur, leden van de raad van toezicht en de aanwezigen van harte welkom. Spr. deed de gunstige mededeling, dat de rente voor spaarders zal wor den verhoogd en de rente voor uit- staande voorschotten een verlaging kon ondergaan. Aan het financieel verslag over het boekjaar 1947 van de heer Fr. C. Oudejans, accountant te Alkmaar, ontlenen wij de volgende cijfers: Het totale spaarderstegoed, inch lopende rekening, bedroeg per 31 December 1947 f 321.534.99. Een niet- noemenswaardige achteruitgang van spaargelden was te constateren. Het afgelopen jaar is bijzonder gunstig geweest en bracht de bank een winstsaldo ten bedrage van f 1236.21, welke winst bij de reserve is geboekt. De totale reserve, onder bijvoeging van de laatstbehaalde winst, bedraagt thans f 33.417.38. Geconstateerd werd voorts, dat de liquiditeit en de soliditeit der bank zeer sterk mag .genoemd worden. in aanmerking nemende de huidige tijdsomstandigheden. Aan de heer Oudejans werd dank gebracht voor het keurig gedetail leerde financieel verslag. De heer Mul verklaardo namens de verificatiecommissie de boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden, waarna het bestuur werd gedechargeerd. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer Ant. de Boer, werd met algemene stemmen be noemd de heer P. Groot. De heren A. J. Verduin en C. Laan, beide leden van de raad van toezicht, werden met algemene stemmen herkozen. De heer A. J. Verduin dankte voorts voor het in hem gestelde vertrouwen en memoreerde nog even in korte trekken het verloop der bank over de afgelopen jaren. Spr. schetste in welgekozen bewoor- dingen de vele verdiensten van de Boerenleenbank en hoopte ook in de toekomst. dat de bank steeds het vertrouwen der leden mag behou- den. Tot leden van de commissie voor het nazien der boeken en bescheiden over het jaar 1948 werden benoemd de heren B. P. van Kooten. J. Booij en J. N. Beers, alien te Oudorp. IN MEMORIAM P. LANGEDIJK TUITJENHORN Na een lang- durig lijden overleed Zaterdagavond in het St. Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar de heer P Langedijk, in de ouderdom van 56 jaar. Totdat een slepende ziekte het hem on- mogelijk maakte, bekleedde de over- iedene tal van functies in het paro- chiale leven. Zo was hy vele jaren lid van de gebouweommissie van het .Verenigingsgebouw, waarbij hy tevens de zorg had over de finan- cien. Tevens was hij jarenlang lid van de bibliotheekcommissie en lid van het collectantencollege. Tot 1926 was hij correspondent van 't Noord- hollands Dagblad. Hij was vanaf de oprichting secretaris van de begra- fenisvereniging „St. Barbara" en broedermeester van de beaevaarten naar Heiloo. Tevens fungeerde hy vele jaren als koster. In al deze functies was hij een rustige werker, die zonder veel vertoon zijn plicht deed. Hij ruste in vrede. VOORBARIG BERICHT SINT PANCRAS De Alkmaarse Crt. berichtte gisteren, dat Maandag a.s. J. Kloosterboer, bygenaamd ,.barre Jan" voor het Byzonder Ge- rechtshof terecht zal staan. Dit be- richt is onjuist. De datum waarop deze zaak voor het B.G. komt, is nog niet vastgesteld. R.K.V.V. HUGO-BOYS HEERHUGOWAARD-N. Ons eerste elftal deed het wederom niet zo daverend. Het is maar goed dat a.s. Woensdag de training weer be- gint, anders belanden we zeker op de onderste plaats. Het derde kon het niet verder brengen dan een 22 gelijk spel. Alhoewel het H.-B.-elftal zwaarder was, konden de Boys het niet in punten uitdrukken. K.S.V. II liet lang niet met zich spotten. Er moet beter geplaatst worden, maar enfin, dat vertelt de trainer Woensdag nog wel. De A-adspiranten wisten met 51 de S.V.W. a-adspiranten klop te geven. Dat was een niet verwachte overwinning jongens. Ga zo voort, en jullie zullenmisschien kam- pioen worden. De adsp. B hadden een verre uit- wedstryd en wel tegen Zeevogels a. Maar niettegenstaande de verre tocht kwamen zij tot 11 gelijk spel. Dus jongens, alhoewel het eerste het niet zo best deed, viel de uitslag wel wat mee. HUGO BOYS I—WIRON I 0—2 stryd heeft moeten verliezen. Het goed getrain- Deze thuiswedstryd heeft H. Boys de Wiron-elftal liet de Hugo Boys- mannen verschiiiende keren voor niets lopen. Zy voerden de tactiek en de techniek ver door. Voor de rust kon geen van de partijen het doel vinden. Direct na de rust zagen we Wiron er tussen uit trekken en na een he- vig duel voor het H. Boys-doel heeft keeper Pancras het nakyken. De Hugo Boys-keeper was niet erg in vorm. De Wiron-achterhoede is uitste- kend, vooral de W.-keeper was goed op dreef. Door een mlsverstand in de Hugo Boys-achterhoede scoort de H. B.-back het tweede punt van deze wedstryd. De uitslag was 2—0 in het voor deel van Wiron. Hierdoor liet H. B. wederom twee punten zijn neus voorbij gaan. MIDDENSTAND ZIJDEWIND Op Maandag 27 Sept. vergaderde de R.K. Midden stand afd. Zijdewind-'t Veld in de vergaderzaal van G. Ligthart. Na het openingswoordje van voorzitter M. C. Hoebe en goedkeuring der notulen werd medegedeeld: 1. dat meer byzonder voor de R.K. Middenstand een filmavond in voor- bereiding was op 18 Nov. a.s. „Goud en Zilver", „Van volwaardig fruit tot conservenartikel"; en „De indus- trialisatie" zyn de titels van de interessante en leerzame filmpjes, welke alsdan zullen worden ver- toond. 2. dat een schrifteiyke 2-wekelijk- se cursus voor kadervorming in op richting was. Deze cursus beoogt ontwikkeling op het gebied van sociologie en bedrijfseconomie, ter wijl actuele middenstandsvraagstuk- ken eveneens de nodige aandacht zullen hebben. De afd. Zijdewind-'t Veld zal op de vergadering der Centrale Raad, te houden op 3 Nov. a.s., door vier leden vertegenwoordigd worden. Hierna werd kapelaan Rijk als geestelijk adviseur dezer vereniging gei'nstalleerd. Over het contributie- vraagstuk werd uitvoerig van ge- dachten gewisseld. Mede ter ver- krijging van een sterke eenheid en een hechte grondslag zal met in gang van 1 Jan. 1949 een centrale contributie-inning worden inge- voerd. Door de diocesane bonden werd aangenomen het plan, waarbij het bedrag der contribute wordt gebracht op f 33.per jaar, samen- gesteld als volgt: centrale organi satie NRKM f 5.vakgeledingen f 14.— (landelijke bond f 8.— en plaatselijke afdeling f 6.—), stands- geledingen f 12 (diocesane bond f 4:—, plaatselijke afdeling f 7.—, reserve-actiefonds f 1.—), kosten van inning en administrate f 2.—. Wanneer voor een bepaalde bran- che geen vakbond en ook geen sec- tie is gevormd overeenkomstig de statuten van de NRKM. wordt het jaarlijks contributiebedrag vastge steld op f 19.Het Middenstands- appel op Maandag 11 October in „De Rode Leeuw" te Schagen werd in ieders belang ten zeerste aanbe- volen. Verwacht wordt dat zoveel middenstanders als mogelijk is op dit belangrijk appel aanwezig zullen zyn. Aanvang 2.30 uur. Nog werd medegedeeld dat 1 middenstander als lid was toegetreden en dat 2 leden om minder gegronde reden waren uitgetreden. De heer Tromp deed een voorstel aan de hand be- treffende verzilvering van consu- mentencredietbonnen. Middenstan ders (ook en vooral jongeren), die interesse hebben voor de 2-weke- lijkse schriftelijke cursus, gelieven zich op te geven bij de secretaris, J. P. de Boer. GOUDEN JUBILEUM NIEUWE NIEDORP Vrijdag 1 October a.s. hoopt de Z.E. Pater Te- rentius Potten O.F.M. in het min- derbroederklooster alhier zijn 50- jarig jubileum in de Orde der Min- derbroeders te vieren. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER TE ALKMAAR D. IJ. Hoorn, diefstal: 1 jaar en 9 maanden met aftrek voorarrest. L. Dr., Amsterdam, Meineed en uitlokking daar van: 1 jaar en drie maanden met aftrek voorarrest. J. M„ Wedde Fr., idem: 1 jaar en 3 maanden met aftrek voorarrest. S. B., Amsterdam, diefstal: vrygespro- ken en onmiddellyk in vrijheid ge steld. J. J. R., Alkmaar, diefstal. 9 maanden voorwaardelyk met onder toezicht stelling van de R.K. Reclas- seringsver. en opname in het jeugd- kamp te Beekbergen. C. H., de Rijp, vervalsing, 6 maanden voor waardelyk en f 175 boete of 30 dagen, met onder toezicht stelling van de R.K. Reclassering. H. van D„ Rot terdam, overtreding art. 24 a rijwiel- en motorwet vrijgesproken. J. P. T., Alkmaar, heling: f300 of 40 dagen. M. St. Amsterdam, diefstal: zes maanden met aftrek voorarrest en ter beschikking stelling van de re- gering, J. T„ Meppel, oplichting: vier maanden met aftrek. B. H, J. V., Alkmaar, zedenmisdryf, 1 Jaar waarvan vier maanden voorwaarde lijk, een proeftijd van drie jaar en onder toezicht stelling van de R.K. Reclasseringsvereniging. BENOEMD ANNA PAULOWNA. Tot kos ter van de R.K. Kerk te Schagen van de parochie van de H. Christo- phorus is benoemd de heer Joh. A. Kroon, alhier. „ENTRE NOUS" ANNA PAULOWNA. Alle le den van „Entre Nous" worden uit- genodigd op 't openingssoiree van de R.K. Dansclub ..Daroka" uit Den Helder. op Woensdag 29 Sept. Hiervoor gelieve men zich zo spoedig mogelijk bi.i een der best.- leden van ..En'tre Nous" op te ge ven, daar dit bericht door een mis- verstand 'n paar dagen te laat komt. 't Bestuur verwacht dat velen de uitnodiging zullen aanvaarden. MIDDENSTANDSVERGADERING 'T ZAND. Op Maandagavond 4 October a.s. om 8 uur wordt in caffe De Wit een algemene verga dering gehouden van de R.K. Mid- denstandsbond, afdeling 't Zand. Alle leden worden nu eens ver- zocht aanwezig te zyn, in verband met de belangrijke agenda, die ze ker ook de niet-bezoekers van de vergaderingen zal interesseren. Zorgt alien dus tydig aanwezig te zyn. „ENTRE NOUS" ANNA PAULOWNA De R.K. Danscursus „Entrfe Nous" geeft a.s. Vrydag 1 October a.s. haar eerste dansles in de zaal van de heer v. d. Goes te Kleine Sluis. A.s, Zondag 3 October gezellige dansavond met attractie's. Aanvang na het Lot BAND NEDERLAND-INDIE ANNA PAULOWNA De Band Nederland-Indie afdeling Anna Paulowna hield op Zaterdag 25 Sept. j.l. haar ledenvergadering in de zaal van de heer W. Kossen. De Voorzitter de heer C. Wuis opende met een woord van welkom en gaf direct het woord aan de secretaris, de heer J. A. Smit, voor het voorle- zen der notulen en het jaarverslag. Deze werden beiden onder dank- zegging voor de goede weergave goedgekeurd. Daarna verslag van de Penningmeester de heer v. d. Welle. Batig saldo bedroeg fl75.46. Met het nazien der rekening wer den belast de heren Pennekamp, de Vries en Rozenbroek. Vervolgens Bestuursverkiezing. Allen werden bij acclamatie herkozen. Vervolgens rondvraag en sluiting op de gebrui kelijke wijze. D.W.O.-NIEUWS WIERINGERMEER Onze meis- jes trokken naar Geel Zwart, 't Zand, de kampioene van de Noorderkring. Inderdaad is 't een kampioensploeg, dank zij vooral haar midvoor. DWO start en bouwt een mooie aanval op, maar de keeper duikt de bal er uit. Dan trekt Geel Zwart ten aanval en de midvoor doelpunt onhoudbaar. DWO zet alles op alles. Prachtig spel over en weer, de da mes switchen dat het een lieve lust is, maar succes blijft uit. Geel Zwart gaat weer naar voren en de vrese- lijke midvoor scoort weer. Na de rust is het weer DWO dat ten aanval trekt. Weer wordt het Geel Zwart-doel belaagd, maar weer geen succes! Toch houden de onzen vol, maar de Geel Zwart-midvoor wandelt nog driemaal naar het DWO-doel en besluit die „wande- lingen" met drie goals. En zo kwam het einde met een 50 nederlaag voor de onzen. De heren van DWO kregen Za terdagavond een telegram, dat de tegenpartij verhinderd was. Jammer! Op uitnodiging van Z.H. Ex. Mgr. K. J. Calewaert. bisschop van Gent, zal Z.H. Ex. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, vergezeld door het voitallig Haarlems kathe- draal kapittel, zich Donderdag 30 Sept. a.s. naar Gent begeven om er Vrijdagmorgen 1 October te 9 uur in de St. Baafs een pontificale Mis op te dragen ter gelegenheid van 't feest van Sint Bavo, patroon der bisdommen van Gent en Haarlem Dit bezoek van Mgr. Huibers is de tegenhanger van het bezoek dat mgr. Calewaert in Mei j.l. aan Haarlem heeft gebracht. Dit con tact is de voortzetting van de nau- we betrekkingen welke sedert de 16e eeuw tussen de kapittels van Haarlem en Gent bestaan. N.K.J.B.-NIEUWS WIERINGERMEER. Na ope ning en een fris liedje kwamen de notulen. Dan kreeg meteen de heer Aalders het woord. Hij sprak over de voeding van de mens en wat daarmee samenhangt. Hij vergeleek: voor de dieren maken we voeder- balansen, wat doen we voor de mens? Natuurlijk wordt er veel ge daan, maar nog te weinig weet de doorsnee mens voldoende van onze voeding at. Wat lekker is gebrui- ken we, doch te veel is schadelijk! Slechte voeding brengt ontevreden- heid in slecht gevoede gezinnen en in oorlogstijd is dit goed te merken. Dit verschijnsel kunnen wij ook bij planten constateren. Talloze voorbeelden gaf onze inleider. Een regelmatige voeding is gewenst, want ons zeer gevarieerd voedsel stelt hoge eisen aan onze maag (sappen). In ons land sterft 12 pet. van de mensen aan maagziekten. Na de pauze volgde beantwoor- ding van enkele vragen. Dan hield mhr. Aalders nog een causerietje over ,.Hoe bevorder ik het geluk van mijn huisgenoten?" Heel leer- zaam was 'dit en met zeer eenvou- dige middelen, waar je nooit bij nadenkt. is het mogelyk de gezins- verhouding te verbeteren. De voorzitter kon met recht zeer hartelijk danken. We hadden alien genoten. Hersengymnastiek volgde tot besluit. KOFFER VERLOREN WIERINGERMEER Deense za- kenlieden verloren een varkensle- deren koffer inhoudende diverse kledingstukken en toiletartikelen. Bij aantreffen wordt bericht ver- zocht aan de Groepscommandant der Rykspolitie te Middenmeer, tel. 38. De gevolgde route was: Rijks- weg van Alkmaar naar Stolpen, vandaar Prov. weg tot Kolhorn, en Schagerweg tot Wieringerwerf, al- waar de vermissing werd geconsta teerd. SCHAGEN. Cnder auspicien van de Schager Harddraverijver- eniging ..West Friesland" werd Dinsdagmiddag de jaarlykse korte- baan-harddravery verreden. Velen uit de omtrek waren we derom naar de Magnusveste ge- stroomd, zodat enkele uren voor de aanvang der harddraverij al een gezellige drukfe heerste. Enige minuten voor een werd het begin van de course aangekondigd en kort daarop konden de velen, die de baan aan weerszijden om- zoomden. de eerste paarden voorbij zien rennen. Dertig paarden ver- schenen aan de start, waaronder diverse oude bekenden, zodat de verwachting niet ongegrond was, dat dit een spannende race zou worden. Pluvius was de paardenliefheb- bers niet gunstig gezind, want om- streeks tien voor twee vielen de eerste regendruppels en verrasten de toeschouwers, van wie vele zon der jas van huis gegaan waren. Echter de felste regenbuien konden de toeschouwers niet verjagen. Ze bleven dapper langs de lijn. De politic, zorgde keurig voor de no dige afzetting, alleen was het jam mer, dat velen trachten de baan over te steken, hoewel dit voor het vlot verlopen van de course en hun eigen veiligheid funest had kunnen zijn. Tijdens een voetbal- wedstryd lopen de toeschouwers toch ook niet over het veld, waar- om hier dan wel? Ongeveer 4 uur begon de derde ronde waarin nog acht paarden meereden: Jay Mc Gregor, Ju-Ju, Kalumet Axkit, Limbus, Herold Mc G, Johanna N, King Spencer en Ab dullah Scott, waarvan na een zeer spannende race Ju-Ju, Limbus, Jo hanna N en Abdullah Schott als prijswinnaars overbleven. Om half zes was de course verreden met als uitslag: 1. Limbus, eigenaar J. Wa- genaar, die door de eigenaar zelf bereden werd; 2. Johanna N., eige naar C. P. Meijens, berijder Joop van Leeuwen; 3. Ju-Ju, eigenaar J. de Vlieger, ,beryder J. Ham en 4. Abdullah Scott, eigenaar F Zwankhuizen, berijder A. J. Kats". Hierna had in De Beurs de prijs- uitreiking plaats. Aanwezig waren hierbij buiten het bestuur burgemeester Wog- num, de heer A. Blom Hznvoor zitter van kortebaandraverijen. de starter, de heer H. Commijs en de keurmeesters, de heren J Berg en P. de Boer. Alvorens tot de prysuitreiking over te gaan besprak de voorzit ter, de heer H. de Veer, in het kort de gehouden course. Een cour se van 30 paarden noemde hij een reuze succes en mede door de mas- sale opkomst van het publiek was de harddraverij voor 100 pet. ge slaagd. Het speet hem zeer te moeten zeggen, dat de heer Jan van Leeu wen zich ten opzichte van de star ter hoogst onsportief gedragen had en hij hoopte, dat dit in de toe- koms niet meer zou voorkomen. Na een verdiend woord van hulde 'aan de politie, reikte hij met een toe- passelyk woord de pryzen, resp. f 600. f 250, f 100 en f 50 aan de win- naars uit, waarby vooral ook de reeds 15 jaar oude Abdullah Scott om zyn prestatie geprezen werd Hierna bracht de heer Blom hulde aan het bestuur der Schager Harddraveryvereniging voor het zo goed organiseren van deze course. Hy had nog een belangryke mede deling, n.l. uiterlijk Donderdag ver- wachtte hij de beslissing over het terugkeren van de totalisator, met welke beslissing het staan of val- len van de paardensport in Ne- derland nauw verband houdt. Hy hoopte dat onze regering gunstig over de totalisator zal beschikken, zodat dit de laatste course zal zya die in Schagen zonder totalisator verreden is. Een daverend applaus was een teken, dat alien het met deze vurig uitgesproken woordert eens waren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2