De structuur van de landbouw wijzigt zich in belangrijkemate Een nieuw geluid in de Millioenennota Het is geen man, die niet roken kan! w1 Beroering in de wereld der accountants Wij moeten voor meer eigen veevoeder EN OM DE SAMENWERKING MET DE BENELUX DENKEN! "j *2^3 Is het gevaar voor inflatie geweken r Van verderfelijk kruid T Uitgewezen Duitsers voeren actie tegen onze regering Groot verlof aan studenten i3» Hernieuwd Doling verbruik bij afschaffing der distributie J Vreemde manipulates rond een vereniging die geen vereniging was! NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag29 September 1948 PAG. 3 MINISTER MANSHOLT zet in zijn toelichting op de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening nog eens „met nadruk" uiteen, dat zich in de structuur van de Nederlandse landbouw een zeer belangrijke wijziging voordoet, wanneer men deze vergelijkt met de voor-oorlogse situatie. Het zal nodig zijn, een groter gedeelte van het benodigde veevofder dan vroeger het geval was, in eigen land te verbouwen. Zowel naar Swaliteit als naar hoeveelheid zal zoveel mogeliik uit de bodem moeten worden gehaald. Oude vrouw onder tram geraakt Te Vaals heeft men bij opgravingen een Romeins graf blootge- legd, dat vermoedelijk uit ong. 200 na Chr. dateert. Eigenaardig is het kanaaltje, dat onder het graf doorloopt en waarschijnlijk een afwateringskanaaltje is, dat diende om de urnen te sparen. MET EEN ZEKERE VOLDOENING zal menigeen kennis hebben genomen van de inhoud van de Troonrede en van de Millioenennota. Uit verschillende passages blijkt immers duide- lijk, dat Nederland thans een andere weg inslaat, dan tot nu toe werd gevolgd. En degenen, die zich de moeite hebben getroost het vele en ingewikkelde cijfermateriaal te bestuderen, komen tot de slotsom, dat de kans niet uitgesloten is, dat voor ons land inderdaad een nieuwe periode is, aangebroken. Australisch vliegtuig te pletter gevlogen |N dit ondermaanse is het nu eenmaal zo, dat alles aan veranderlijkheid onderhevig is. Niets blijft, alles gaat voorbij, alles verandert, niets is stand- vastig, alles veroudert. Alles slijt, verliest aan energie en aan kracht, boet in van zijn eerste vurigheid en frisheid. Ook wij. Wij verminderen in ijver, wij worden trager, wij verslappen. Op alle gebied. Wij laten de boel maar lopen en/ verlopen. Daarom was het Zondag in het Epistel zo'n wek-roep: „Wordt her- nieuwd in de geest!" Drong dat tot ons door MARCUS "OEN COLUMBUS voet aan wal zette in de nieuwe wereld, was het hem meer om goud en schatten te doen, dan om de gebruiken en zeden van de inboorlingen. Latere onderzoekers hadden daar echter wel oog voor en zo constateerden zij zeer spoedig dat deze „Indios" gedroogde bladeren in 'n klein potje verbrandden. Deze „pijp" had twee stelen voor elk der neus- gaten een. Hierdoor zogen die rokers de walm op, wat hen in een soort trance bracht, met als eind van het liedie een volkomen bedwelming. Later bleek dat dit kruid of liever het vocht uit dit kruid voor bepaalde ziekten een zekere verlich- ting kon betekenen. En zo bezien is het alweer niet vreemd te lezen, dat een Spaans arts, de eerste was, die de tabaksplant mee naar Europa bracht. Het ligt echter niet op onze weg om een geschiedkundig overzicht te geven van al hetgeen er verder met dat vrij spoedig zeer begeerde kruid gebeurde; slechts willen we even aantippen, dat de tabak aapvankelijk genoten werd in de vorm van pijptabak, pruim en snuif. en dat ons land in de 18de eeuw een aanzienlijke tabakscultuur kende, die door de concurrentie van de beide Amerika's en ettelijke andere lan- den vrijwel teloor is gegaan. tot geliefd genotmid IJ modemelingen, zo gehecht aan ons ro- kertje, kunnen ons maar erg moeilijk meer inden- ken, dat er een tijd is ge weest, dat men van de kansel van leer trok tegen het gebruik van de ta baksplant als zijnde een duivelskruid, waaraan de mens, eenmaal er aan verslaafd, prompt ten offer zou vallen, Nu kan het zijn, dat de zindelijke Ne- derlander ook wat ge- schrokken was van de ce- remonie, die men toen „toeback suyghen" noem- de. Er werd namelijk meer gespuwd dan gerookt, want die eerste tabakkfn waren bar zwaar en slechts de allersterkste zeebonken konden zo'n pijpje ongestraft verwer- ken. Zo kon het gebeuren dat niemand minder dan Piet Hein als admiraal, op zijn vloot, het roken aan dek aanvankelijk verbood. Het bleef dan ook lange tijd een dubbdltje op zijn kant wie er zou winnen, de voorstanders of de vij- anden van de tabak, De hoge vlucht van de Goud- se pijpenindustrie in de 17e eeuw, was het onom- stotelijke bewijs, dat de liefhebbers getriomfeerd hadden. Als men thans de schop- in de grond zet, daar waar vroeger Hol- landse of Spaanse solda ten gelegerd zijn geweest, dan stuit men tien tegen een op een of meer van de zo bekende aarden pijpjes. V (Van een onzer verslaggevers). AL EEN JAAR lang is een gedeelte van de Nederlandse accountantswereld in beroering. Gedurende vele jaren warer zeer veel accountants georganiseerd in de „Algemene Vereni ging van Accountants en Administratiekantoren", maar eers voor een jaar terug kregen zij het vermoeden, dat zij door eer handige „collega" bij de neus genomen werden. Toen geer rekening werd gehouden met de gerechtvaardigde wensen var de algemene ledenvergadering en geen opheldering werd ver schaft omtrent de aanwending van de verenigingsgelden, kwarr men op het idee eens bij het Ministerie van Justitie te informerer naar de aard van deze vereniging. Wat bleek nu? De .vereni ging" van accountants bestond niet, alleen maar een „stichting' zodat alle bevoegdheden en alle centen rechtens aan de stichte: toekwamen. Dat namen de accountants natuurlijk niet. Duitse premier over annexatiewensen Werkcomite te Gronau gevormd! M1LITAIREN KRIJGEN GRATIE Voor de oorlog bezat Nederland niet alleen voldoende valuta om de behoefte aan veevoeder voor zijn landbouwverdelingsproductie te dek- ken, doch tevens was het mogelijk het nodige veevoeder in ruime mate tegen redelijke prijzen te verkrij gen.- Dit beeld is geheel gewijzigd. In de eerste plaats heeft ons land een dringend tekort aan z.g. harde valuta, in het bijzonder aan dollars. In de tweede plaats is allerminst zeker, dat het nodige veevoeder in de toekomst steeds te verkrijgen zal zijn. De minister zal dan ook bijzon- dere aandacht besteden aan de ver- bouw en conservering van ruwvoe- der en aan het drogen niet alleen van gras, maar vooral ook van andere groenvoedergewassen. Ieder landbouwbedrijf in Neder land, dat zich bezig houdt met rundvee-, varkens- en pluimvee- houderij, zal er naar moeten stre- ven de voomaamste voederbasis van zijn veehouderij ook in het winterseizoen in eigen bedri.jf te vinden. Het streven dient er op gericht te zijn de aankoop van gei'mporteerd voeder slechts als aanvulling voor' de voederpositie te beschouwen. De in het bovenstaande neerge- legde gedachten sluiten aan bij de opvatting, dat intensivering van de Nederlandse landbouw noodzakelijk is. Met name kan deze intensivering van grote betekenis zijn voor de kleine "boer. De minister geeft als zijn mening te kennen, dat het wetenschappelijk onderzoek zal moeten worden gecoordineerd. Het tempo van de uitbreiding van onderwijs en voorlichting moest enigermate worden vertraagd. De organisatorische opzet blijft -even- wel ongewijzigd. De minister is van mening, dat het noodzakelijk is tot een verdere uitbouw van de wetgeving ten aan- zien van het gebruik van de grond te komen, welke is gericht op de bevordering van een doelmatig ge bruik van de bodem. Onder meer wordt hierbij gedacht aan een ver- betering van de wetgeving op het gebied van de ruilverkaveling. Het is het voornemen van de minister op korte termijn de instelling te bevorderen van een wetenschappe- lijke commissie, welke tot taak zal hebben de regering van advies te dienen over de vraag welke maat- regelen genomen zullen moeten worden teneinde een verbetering te brengen in de verhouding van de bedrijfsinkomsten, enerzijds op vruchtbaar en anderzijds op on- vruchtbaar land. Bij het overwegen van de maat- regelen, die in het komende begro- tingsjaar dienen te worden getrof- fen, dient voorts ernstig te worden overwogen, dat 'van nu af aan de Ned. landbouwpolitiek slecht kan worden gevoerd in nauw overleg met de regeringen van Belgie en Luxemburg, opdat de gedachte, neergelegd in het protocol van Cha teau d'Ardennes, ook in de practijk zal worden gerealiseerd. De gedachten van de minister gaan tevens uit naar een prijsbeleid, dat overeenkomstig de in het proto col van Chateau d'Ardennes aange- geven richtlijnen voor de verwezen- lijking van de economische ume zo spoedig mogelijk komt tot een wij ziging in het systeem van subsidie- ring der consumentenprijzen en tot een opheffing van de bestaande rantsoenering, waar zulks mogelijk is. Zowel de verwezenlijking •fler economische unie, waaruit dus in prirj-ipe een grotere mate van vrij- heid voor het bedrijfsleven zal resulteren, als het vraagstuk onzer valutapositie, hebberi bij voortduring de aandacht der regering. Het bestaande stelsel van bedrijfs- vergunningen en erkenningsregelin- gen wordt door de minister van economische zaken en de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Nagegaan wordt, of en in hoeverre ten deze groter vrijheid aan het bedrijfsleven kan worden toegestaan. In ieder geval zal er zorg voor gedragen moeten worden, dat het stelsel van bedrijfsvergunningen en erkennings- reglementen geen belemmering kan vormen voor een rationele ontwik- keling van product en afzet. Dinsdagmiddag is de 85-jarige weduwe J M. C.R. wonende te Delft door eigen onvoorzichtigheid onder een uit Delft komende tram bij een halte te Rijswijk geraakt. Zij werd overgebracht naar het ziekenhuis te Delft, waar zij na aankcmst is overleden. In afwachting van de verdere maatregelen welke zullen worden genomen betreffende het verlenen van groot verlof aan dienstplichti- gen van de lichtingen 1945 en 1946, is aan dienstplichtige korporaals en soldaten, die de studie aan een universiteit of hogeschool wensen aan te vangen of voort te zetten, op een daartoe strekkend verzoek. ongeacht de lichting waarvoor zij voor de dienstplicht zijn ingeschre- ven. groot verlof kan warden ver- leend, indien zij op 15 October 1948 tenminste 24 maanden in werke- lijke dienst zijn of zouden zijn. Deze bepaling geldt uiteraard slechts voor hen, die in Nederland dienen en geen vrijwillige verbin- tenis hebben gesloten. Officieel is medegedeeld, dat een Catalina van de Australische luchtmacht op het eiland' Lord Howe tegen een bergtop is ge vlogen en daarna in een ravijn ge- stort. Twee personen konden uit het vliegtuig gehaald worden voordat het in brand vloog. Vol- gens onbevestigde berichten zijn tenminste zeven personen om het leven gekomen. Het toestel nam deel aan oefeningen. Natuurlijk zijn de cijfers ook dit jaar geflatteerd, evenals dit het vo- rige jaar het geval was. Niemand zal dit onze Minister van Financien kwalijk nemen. Het is toch ^fok in het particuliere bedrijfsle/en ge- woonte. dat men in slechte jaren de balanscijfers zo gunstig mogelijk voorstelt en in gunstige jaren door stille reserves en grotere afschrij- vingen het - gunstige resultaat iets tempert. Men kan dus ook thans de be- g.rotingscijfers met het bekende korreltje zout onder de loupe ne men en wij twijfelen er niet aan of Minister Lieftinck zal ook in 1950 wel met de nodige suppletoire be- grotingen voor de dag komen. On- danks deze reserve kan men toch zeggen, dat het beeld er gunstiger uitziet dan een jaar geleden. Of men echter zonder meer mag verklaren, dat het gevaar voor inflatie in Ne derland thans voor goed is verdwe- nen, zouden wij niet durven onder- schrijven. Niet te vrofeg juichen Over het algemeen zijn wij steeds optimistisch gestemd geweest wat het uiteindelijk herstel van Neder land betreft. De kwaliteiten van ons volk, onze energie en onderne- mingsdurf, onze arbeidslust en spaarzaamheid vormen een waar- borg voor de wederopbouw van °ns door de oorlog zo zwaar getroffen land. Dit alles neemt niet weg, dat men niet te vroeg moet juichen. Dit voorjaar. toen de Marshall-hulp nog niet definitief tot stand was ge komen, hebben wij uit de mond van onze regering kunnen horen hoe ernstig en verontrustend de si tuatie in Nederland was. Zonder buitenlandse hulp zouden wij genoodzaakt worden onze im port in te krimpen, onze levensmid- delen-rantsoenen terug te brengen tot het niveau van 1942. terwijl het spook van de werkeloosheid door gebrek aan grondstoffen dan weder om de hoek gluurde. Is nu een half jaar later het her stel plotseling zover gevorderd, dat wij met een gerust hart kunnen ver klaren, dat het inflatiegevaar in Ne derland is geweken? Wij betwijfelen dit ten sterkste. Ket is nog niet zo heel lang geleden, dat er in Den Haag stemmen opgin- gen, die beweerden, dat wij de prijssubsidies niet konden afschaf- fen, want dat dit zou leiden tot prijsverhiging en loonsverhoging, welke op inflatie zou uitdraaien. Thans horen wij een geheel an- der geluid. Nu zal Nederland wel overgaan tot vermindering of be- eindiging van de prijssubsidies. Thans schijnt dit zonder gevaar voor inflatie wel mogelijk te zijn. Wij zullen de laatste zijn om dit tegen te spreken. Wanneer de re gering in Nederland in staat is geweest, ondanks de geweldige prljsstijging welke wij na de be- vrijding in ons land hebben kun nen waarnemen. de teugels vast in handen te houden, dan zal zij hiertoe zeker ook in de toekomst in staat zijn. Wij achten het dan ook een geluk- kig verschijnsel, dat thans eindelijk de realiteit onder de ogen wordt ge- zien en dat men tot een harmonische en evenwichige prijsvorming zonder bruut ingrijpen van de overheid wil overgaan. Ook de terugkeer naar een vrije consumptie, zonder distri butie voorschriften, achten wij een zegen voor ons land. Natuurlijk zal hierbij door de regering nauwlet- tend moeten worden toegezien, dat eenieder in staat wordt gesteld door economisch verantwoorde lonen in zijn kosten van levensonderhoud te kunnen voorzien, De soberheid blijft. Afschaffing van distributie bete- kent echter nog geenszins een groter verbruik. Integendeel wanneer de keuze voor de consument groter wordt zal hij zijn koopkracht daar besteden, waarnaar zijn behoefte het sterkst uitgaat. Het is ten ene- male onjuist, dat van overheids- wege, nu de goederenschaarste gaat verdwijnen, wordt voorgeschreven hoeveel ieder per persoon aan kle- ding schoeisel, snoep. suiker, brood, melk etc. etc. mag besteden. Want het is een typisch verschijnsel dat iedere consument dan ook zijn dis- tributiepakket ten voile opneemt. Hoeveel zeepbonnen, theebonnen, snoep- en suikerbonnen, om maar enkele voorbeelden te noemen, wor den toch besteed, hoewel de be hoefte hiervoor in verschillende ge- zinnen niet bestaat. De voorraden zeep bij particulieren zijn thans in vele gevallen groter, dan in de be kende hamstertijd. Niet-rokers ge bruiken toch hun tabakskaart en hebben voorraden sigaretten en si garen, welke zij voor de oorlog nim- mer aanhielden. Dit is geen fantasie doch werkelijkheid. De afschaffing van de distributie zal dan ook in menig geval tot een daling van het verbruik leiden. De praktijk heeft dit reeds uitgewezen, daar tenslotte de koopkracht beperkt is en een grotere spreiding over een groter aantal producten zal leiden tot een verminderd gebruik per artikel. De juiste weg. Wij verwachten dan ook, dat de door onze regering nieuw ingesla- gen weg de juiste is en tot merk- waardige resultaten zal leiden. Toch moet bij dit alles wel in openschouw gehouden worden, dat de koopkracht van de consument beperkt zal blijven. Ook in Belgie en Zwitserland heeft men de dis tributie afgeschaft en is men van het systeem van prijssubsidie afge- stapt. Dit alles betekent echter niet, dat de consument in die landen alles in overvloed kan kopen. Verre van dat. Ook in die landen en vooral bij onze Zuiderburen blijft de sober heid geboden. De luxe van voor de oorlog kan men nog niet terugverlangen. Onze productiecapaciteit en de producti- viteit per arbeider is daarvoor nog onvoldoende. Onze handelsbalans sluit nog met 'n enorm tekort, Wij moeten dus al onze aandacht aan de export blijven besteden en onze in- voer zo veel mogelijk beperken. Dit zal een moeilijk proces zijn. Wij zijn een nieuwe richting ingeslagen wij zijn thans in een overgangspe- riode en met vereende krachten zullen wij Kunnen slagen. Door het Marshall-plan verkrijgen wij alle m'edeWerking en steun van het bui- fenland. Wij moeten deze hulp goed gebruiken en wanneer wij in de ko mende jaren succes verwerven, dan kunnen wij waarschijnlijk in 1952 met de hand op ons hart verklaren: ,.Er is geen gevaar meer voor infla tie in Nederland, want onze begro ting is sluitend en onze betalings- balans hebben wij in evenwicht we- ten te brengen". Eerst wanneer het grote gat in onze betalingsbalans is verdwenen, zal de oorzaak van een mogelijke inflatie zijn weggenomen. Wij kunnen hiertoe komen. Ame- rika eist dit zelfs van ons, willen wij de Marshall-steun gecontinueerd krijgen. De verwezenlijking van de Benelux-gedachte is ook slechts mo gelijk, indien wij tot gezonde ver- houdingen komen op monetair ge bied: Een tol-unie is nu eenmaal ondenkbaar. wanneer de stabiliteit Van onze gulden ondermijnd zou worden door een niet evenwichtige betalingsbalans. Wij moeten dan ook niet te vroeg juichen. En wij mogen gerust de realiteit welke nog zeer zorgelijk is, onder de ogen zien, opdat wij ons met des te meer ernst aan het op- bouwwerk zetten. Eerst als wij de eindstreep bereikt hebben. mog^n wij met voldoening constateren. dat alle gevaar voor mislukking gewe ken is. DE SIGAAR is van veel latere tijd; de eerste sigarenfabriek in Nederland werd eerst in 1862 ge- sticht. Omdat er bij die nieuwe in- dustrie overwegend sprake was van handenarbeid, zou de fabricage van sigaren het best kunnen gedijen in streken. waar volop arbeidskrach- ten te krijgen zijn. En zo kwam het. dat de zandgronden van Bra bant met hun in die dagen veelal arme en kinderrijke bevolking als het ware voorbestemd waren om de bakermat te worden van onze thans zo hogelijk geroemde Neder landse (export) sigaar. Aanvankelijk als huisarbeid opge- zet kwam na 1900 ook in deze in- dustrie het grootbedrijf een hartig woordje meespreken, vooral toen ook hier de machine haar intrede deed. Nu weet ik niet of gij al eens een sigaar met de hand hebt zien vervaardigen, zo ja, dan zult gij, met mij versteld hebben gestaan over de vingervlugheid van - de si- garenmaker,en evenzo begrepen hebben. dat het heel wat hersen- werk gekost moet hebben, om een robot-sigarenmaker van ijzer en staal te construeren, die al deze tientallen handelingen kon naboot- sen. Zo'n machine is dan ook een wirwar van bewegende armpjes, handjes en met al onze liefde en eerbied voor het edele handwerk, moet men of men wil of niet respect hebben voor de pientere lieden. die deze vernuftige appa- raten hebben uitgepuzzeld. ,.Geluk- kig" kan de machine niet alles, en komt er ook bij de sigarenmachine, nog vaak handenarbeid te pas, bo- vendien worden bijna alle ..buiten- model" sigaren (b.v. de u alien zo welbekende knakmodellen) nog vrij wel altijd uit de hand vervaardigd. Bij Mignot De Block In verband met onze speurtocht naar researc'n-arbeid zijn we ook eens in een sigarenfabriek gaan neuzen en om precies te zijn bij de firma Mignot de Block te Eind hoven. Wellicht vraagt ge u af: re search bij tabak? ik" dacht dat ze, door de eeuwen heen, wel zo zoet- jes aan wisten hoe de diverse ta- bakken toe te bereiden". Weten ze ook wel, maar zoals u begrijpt, is dit grotendeels een kwestie van behandelen. vervoeren, winnen. mengen, broeien, fermen- teren, bevochtigen, selecteren en sauzen. en op elk van die onder- delen is men nog lang niet uitge- keken. Daarom is iedere fabrikant er op uit zijn melange te verbete- ren; bovendien, de firma Mignot de Block heeft nog meer pijlen op haar boog, haar ruime magazij- nen en gebouwen huisvesten ook nog een sigarenfabriek. alsmede werkplaatsen waar sigarettenpapier en precisie-apparaten als daar zijn banderolleer- en inpakmachines. vervaardigd worden en vooral bij die laatstgenoemde tak komt heel wat hersenwerk kijken. Van Deli-blad en poeder De heer Gianotten heeft ons bij onze dwaaltocht door de fabrieks- gebouwen langs enorme vaten ta bak met namen als romantitels gevoerd. langs meleer- en sor- teermachinees. We zagen de zol- ders en de magazijnen, we zagen de tabaksbladeren als scharretjes bijeen gebonden. we zagen ze ver- werkt tot „baai" en ,.krul": we zagen sigarettenmachines 60.000 ro- kertjes'per uur ..uitspuwen". we za gen hoe de inpakmachine die enor me berg rokertjes netjes en keurig in groepjes van 20 stuks verdeelt, we zagen hoe die ..twintigjes" in 'n fleurig kleedje gestoken werden en hoe een andere machine er netjes de banderolle omwikkelde, We za gen om de ingewanden van de si gaar het omblad vlijen en we zagen hoe nijvere handen er een dek- blaadje omdraaiden zo goudgeel als alleen Deli kan kweken, we zagen. o, we zagen nog veel meer. bij voor- beeld die ..poedermachine", die de donkerste sigaar in een Deli_ kan veranderen. Doch al dit interessante viel weg bij het besef dat er, ook bij een zo uitgeplozen en uitgekiende be- zigheid, als het maken van een goede sigaar tenslotte is, nog heel wat „brains"-werk kijken komt. Zo kan in de toekomst, wil de Nederlandse sigaar de buitenland se markt blijven bekoren, en wel de Nederlandse sigaret, in buiten- en binnenland, even beroemd woi>- den, als haar grote zus, ook hier de ingenieur niet gemist worden. Zo wel de chemische als de werktuig- bouwkundige ingenieur kan hier prachtig werk verrichten. Een Technische Hogeschool in het Zuiden zal zeer zeker aan dtze speciale Zuidelijke industrie alle aandacht kunnen schenken. DE TOESTAND OP JAVA VOLGENS DE OFFIClELE GEGEVENS JAVA ZEE heribon -^Bondoen koboem Semarang MADOERA Socraba I^ZlPoerbolinggo djokerto SoeroTarto Djogjokartq eroeon oemadj INDISCHE OCEAAN CARTO-4SG 3 Nederl. gebied I 1 Republish nnn Gebied v. Comm. opstand c=J> Rep.offensief tegen Comm. Richting infilfrafie (gvj Haardenv.verzef (zwervende bendeh) O Grote concentraties v. Rep. benden Karl Arnold, minister-presirent van Westfalen, heeft te Dusseldorf verklaard: Ik geloof niet. dat de annexatiewensen van Belgie en Ne derland er toe kunnen bijdragen dat een nieuw en geordend Europa wordt gevormd. De betrekkingen van goede nabuurschap tussen ons en West-Europe moeten door ge- meenschappelijke en wederzijdse inspanning hersteld worden. In de plaats van annexaties, zelfs die van zuiver economische aard. zou het verkieslijker zijn handels- en eco nomische verdragen to stellen. In verband met deze beroering werd nu verleden Zaterdag in Es planade te Utrecht een collegiale bespreking gehouden. waarop ruim drie honderd accountants uit het gehele land aanwezig waren. Tevo- ren was aan iedere accountant, ,,lid van die .vereniging", door een co- mite van opposanten een uitvoerige en gedocumenteerde circulaire ge- zonden, waarin de handelingen van het bestuur van die „verenigmg aan de kaak werden gesteld. 't Be stuur zelf had ook zulk een circu laire ontvangen en was ook ter vergadering uitgenodigd, doch kwam niet opdagen! Desondanks is het er toch heftig toegegaan. De grieven tegen de stichter van deze zogena&mde ..vereniging". de heer A. v. d. L. te Scheveningen, werden zo nu en dan luidkeels ken- baar gemaakt; men wilde deze af- taire zelfs in handen van de Justi tie geven, omdat men zich grove- lijk misleid achtte. Zo werd in het Vakblad van die ..vereniging" een financiele verantwoording over 1947 geianceerd, waarin een post voor- kwam van bijna 6000 gulden, die aan ..reclame" waren besteed. Deze ..reclame" bestond volgens de leden uit een advertentiecampagne in de dagbiaden, die nieuwe cursisten moest trekken voor de particuliere accountantscursus van de heer A. v. d. L. Maar de heer A. v. d. L. had blijkbaar nog meer pijlen op zijn financiele boog. Hij wilde alle accountans, die reeds lid van die (Van onze speciale verslaggever) Talrijke vertegenwoordigers van de z.g. ..Holland-Deutsche" (Duit sers die in ons land geleefd hebben en uitgewezen zijn) kwamen te Gronau bijeen, voor de stichting van een comite (Notgemeinschaft). Leider der bijeenkomst was de koopman Gauhl. die vroeger in Am sterdam woonde. Verdere sprekers waren de in Gronau wonende Schindler en Bartels. Ter sprake kwam de verklaring der Nederland. se regering. dat slechts die Duit sers uitgewezen waren. die de gast- vrijheid misbruikt hadden. De ver gadering nam hiertegen stelling, door verschillende andersluidende artikelen in de Nederlandse pers, .a. in De Linie van 28 Mei j.l., on der de titel: ..Deportatie of demo- crrttie in het derde bevrijdingsjaar" In dif artikel, dat in het Neder- lands werd voorgelezen, werden vele voorbeelden gegeven van no- deloze strengheid bij de verban- ning van Duitsers, die soms meer dan 40 jaar in Nederland gewoond hadden. met Nederlandse vrouwen getrouwd waren, en geheel Neder- lanas opgevoede kinderen hadden. De vergadering selde vast, dat ook Duitsers, die geen schuld op zich geladen hadden. het slachtof- fer van deze uitwijzing geworden waren en sprak de hoop uit, dat de Nederlandse regering de gevallen oprtieuw zou onderzoeken, en de al gemene aanklacht van misbruik van gastvrijheid ofwel zou intrek- ken, ofwel anders zou omschrijven. Speciale taak van comitd Als speciale taak van het op te richten comite van de uitgewezenen uit Nederland., die in de Britse en Amerik. zone leven (de z.g. West- vertriebene) werd vastgesteld: 1. Gelijkstelling wat betreft de hulp der Duitse regering, met de verdrevenen uit Oost-Duitsland. 2. Een voorkeurspositie bij de a.s. ..rvnegslastenausgleich'; (verde- ling der oorlogslasten). 3. Steun bij het opbouwen van een nieuwe bestaansmogelijkheid. 4. Staking der uitwijzingen uit Nederland. door protesten bij de Nederlandse regering en de bezet- tingsautoriteiten. 5. Teruggave van de in Neder land in beslag genomen goederen aan die Duitsers. die ten onrechte uitgewezen zijn; tenminste de per- soonlijke voorwerpen, waaraan een herinnering verbonden is en die papieren, die voor de Nederlandse staat zonder belang zijn. .6. Reisvisa met korte geldig- heidsduur voor het bezoek van fa- milieleden in Nederland. 7. Verzoekschriften aan H. M. de Koningin, om onjuiste uitwijzingen ongedaan te doen maken en hertoe- lating van Duitsers. die reeds voor ,de oorlog in Nederland woonden en zich goed gedroegen. Het kwam nog niet tot de oprich- ting van een definitief comite. om dat zulks eerst bij de bezettings- autoriteiten moest worden aange- vraagd. Wel werd een werjccomite gevormd. „vereniglng" waren, een nieuw< proeve van vakbekwaamheid later aflqggen ter verkrijging van zijr diploma van accountant. Dit zoi hem, volgens de vorenbedoelde cir culaire, ongeveer 20.000 gulden op geieverd hebben. De klap op d< vuurpijl was voor, de leden wel, da het bestuur openlijk te kennen gaf daj men met een spoedcursus var twee maanden tot volwaardig ac countant kan worden opgeleid. Eer andere post van bijna 4000 gulder voor het ..Wetenschappelijk Bureau' werd door de leden als weggegooic geld beschouwd. omdat van de we tenschappelijkheid daarvan niets an ders bleek dan dat de wetenschap pelijke artikelen in het Vakblad al iemaal uit andere vakbladen wer den overgeschreven. De „leden waren het er roerend over eens, da zij tot nu toe geen lid van een ver emgmg, maar hoogstens donateu van een stichting waren. Dit zelfdc zou gelden voor de leden" van he Nederlandse College voor Belas tingconsulenten, eveneens een stich ting van de heer A. v. d. L., geves tigd te 's Gravenhage. Inmiddels is een nieuwe vereni ging ,van accountants opgericht, n.l de Nederlandse Orde van Accoun tans, welke alleen toegankelijk i voor betrouwbare en vakbekwam accountants en waarvan de Statu ten op de Koninklijke Goedkeurin; ter verkrijging van rechtspersoon lijkheid wachten. Het bleek. dat d oprichting van de Nederlandse Ord. van Accountants bij een zeer groo gedeelte van de ter vergaderin, aanwezigen met grote vreugde weri begroet. Het Staatsblad no. 1426 beva een besluit van 26 Aug. 1948, hou dende bepalingen met betrekkin; tot het verlenen van gratie aai militairen, die in de overzeese ge biedsdelen in werkelijke dienst ziji of zijn geweest'. Hierin wordt het volgende be paald: Aan alle door een Nederlands rechter veroordeelden, die voor Januari 1948 als militair in werke lijke dienst naar de overzeese ge biedsdelen zijn uitgezonden, word kwijtschelding verleend van d nog niet ondergane onvoorwaarde lijke vrijheidsstraffen van zes maan den of minder en de nog niet be taalde onvoorwaardelijk geldboetei, van vijfhonderd gulden of mindei opgelegd voor feiten voor hun uit zending gepleegd, alsmede van d nog niet ondergane of nog niet be taalde gedeelten van zodanige vrij heidstraffen of geldboeten. De be treffende vonnissen en arresten blij ven overigens in hun geheel. x

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3