Deburgerdeugden van ons geloofsleven RADIO Ook Nederiands stem klonk in Parijs I kLLERHANDE ZAKEN VAN DE BOER EN VAN HET LAND Zij.mogen een brede visie niet beletten Dr. van Roijen sprak over de Indonesische kwestie VERDERE FOUTEN inzake Volkshuisvesting kunnen wij ons niet veroorloven REORGANISATIEPLANNEN IN DE K.N.V.B. DERODEPAARDEN Kamerlid v. d. Weyden geeft nuttige v/enken Het diepe besef waar het om gaat Russische spionnage in de Ver. Staten Verontrustende gebeurtenissen Over de verdeling van het bouwvolume en de financiering Spelverbetering in moderne trant noodzakelijk AG. 4 EUW NOQRDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 29 September 1948 KRING HOORN VAKGROEP VEEHOUDERS "EN HEEL GEZELSCHAP veehouders was bijeen in het nieuwe zaaltje van het gerestaureerde „Witte Paard" te Hoorn, toen lar de vergadering van de kring Hoorn van de vakgroep >ehouders werd gehouden onder leiding van de heer Simon ot -van Westwoud. Een heel gezelschap en een aantal hoge itoriteiten; het Tweede Kamerlid, de heer M. P. v. d. Weyden, it hoofdbestuurslid P. P. Schipper van Zwaag, ir. van Alphen, directeur van onze katholieke Landbouwwinterschool, en de mdsambtenaar de heer P. G. fel, later nog de geestelijk advi- ur van de kring, kapelaan A. C. v. d. Voort. Reis van hoofd-leger- aalmoexenier door Indonesia (Van 'n speciale verslaggever) DR. J. H. VAN ROYEN, de Nederlandse ambassadeur in Canada, heeft op de algemene vergadering van de Verenigde Naties ver- klaard, dat Nederland nooit had erkend en nog steeds niet kan erkennen de bevoegdheid van de Veiligheidsraad om in Indo nesia tussenbeide te komen, ofschoon men het vorig Jaar de diensten van een commissie van goede diensten had aanvaard. „Het is nodig voor ons", aldus dr. van Royen, „dit standpunt des te krachtiger te handhaven met het oog op duidelijke pogingen van zekere zijde de V.N. te gebruiken als een bijl om alle banden tussen Nederland en de republiek te verbreken en de ontwikke ling van toestanden in de republiek te begunstigen, die zouden kunnen leiden tot de vestiging van ee» extrimistisch regiem." WONINGCONGRES 1948 SCHOORSTEENVEGERS AAN PRIjS GEBONDEr Het is al zwart genoeg „Geheimzinnige landing" te Amsterdam-Noord (Van onze Sportmedew'erker) ^7 AL HET K.N.V.B.-voetbalapparaat worden gereorganiseerd? A. Een vraag, waarop men ons geen definitief antwoord kon geven, toen wij haar dezer dagen stelden aan een bekend voet- balofficiaL Maar gezien de plannen, die de Bond op zijn pro- gramma heeft staan om het spelpeil in Nederland, dat nog immer beneden de maat is, omdat de meeste clubs zich nog niet hebben kunnen aanpassen aan het door de Bondsleiding gedecreteerde moderne systeem, en ook al om de snelle uitbrei- ding van het bondsapparaat in de jaren na de oorlog in juiste banen te leiden de belangstelling voor alles wat met voetbal heeft te maken is tot een ongekende hoogte gestagen ziet het er o.i. naar uit, dat deze interne reorganisatie niet te lang op zich zal laten wachten. FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald "ergelijke kringvergaderingen zijn nog weer heel wat belangrijker n vroeger, omdat de districtsver- deringen zijn afgeschaft, en de ingvergadering is dus de directe orbereiding tot de algemene rgadering, een vereenvoudiging n werk, waarop de kring Hoorn eerder had aangedrongen. De orzitter kon bovendien nog eens jzen. op het grote belang van de ?anisatie. in verband met de iuwe landbouwkoers van de re- ring. Steeds meer komen we n crisisbeleid tot constructieve bouw voor de gehele agrarische dor, al ontbreekt bij de regering g wel wat de vaste lijn. Op dit •t heeft de vrije organisati,e een angrijke taak: de onbesch'rmde idbouw mag in de toekomst niet er de sluitpost van het maat- iappelijk leven worden! Besloten rd, voortaan niet meer op Za- dag te vergaderen. e heer H. P. v. d. Weijden bracht ar aanleiding van de besprekin- l over de polderwegen als zijn ning naar voren, dat de land- uworganisaties er voortdurend moeten wijzen, dat het onder- ad van deze wegen niet door de eren alleen behoort te worden aald. Immers het Rijk incasseert wegenbelasting van de wagens, ze stuk rijden. terwijl de boe- l, die er welhaast geen gebruik r maken, soms tot 80 gulden per moeten betalen. De wegenbe- ting verdwijnt eigenlijk in een demloze put, waaruit van alles rdt betaald, ook de spoorweg- isidie. De kwestie van de subsidiering l godsdienstleraren aan de Rijks nd- en Tuinbouwscholen is in on- ■zoek genomen door bevoegde in- nties. Dat nu aan de Rijkstuin- iwschool te Hoorn voortaan isdienstonderwijs kan worden ;even is een eclatant succes voor kring Hoorn. ..andbouwverlof voor militairen lerenzoons) werd zeer wenselijk icht, in elk geval' wanneer zij h naar de Wieringermeer gaan •dappelen rooien! Overigens was vergadering eenstemmig van •deel. dat het systeem van mili- re oogstcolones uit den boze is, dat dit alleen maar ten goede nt aan de zeer grote bedrijven, ijk de Wieringermeer en enkele lere streken. Wel wist de heer d. Weijden met vreugde vast te lien, dat het aantal vrijstellingen 1 boerenzoons gelukkig wel gro- is dan vele jaren geleden. De secretaris, de heer Jos Sjerps stigde nog de aandacht op de ■gelijkheid van het invoeren van ivoerbiljetten voor slachtrunde- l. Veehouders doen goed deze bil- ten vooral tijdig aan te vragen. t bestuur zal bevoorrechting van ndelaars voorkomen. Jet door de kring Hoorn inge- nde prijsschema is overgenomen ir de commissie Dit zal dus stel- in grote trekken worden uitge- jrd. /erder zal de aandacht van de lelingen worden gevestigd op het >te nut van kadercursussen. Hier- or komen de beste jonge krach- l van iedere plaats in .aanmer- lg teneinde in de toekomst over achtige oyganisatorische figuren kunnen beschikken. ftaar deze cursussen worden ge- ven. is nog niet bekend. Bij ge- egzame deelname is het niet on- igelijk dat er in Hoorn ook een mt. Af delingsvoorstel len De heer Schouten bracht naar vo- i dat de contributie-uitkering n de afdelingen wel zeer klein geworden, zodat de meeste pen- ngmeesters in moeilijkheden ver- ren. De heer Tell meende, dat de jelingen er een aparte kleine con- butie bovenop kunnen zetten, al tkende hij niet, dat men daartoe et al te vlot mag overgaan. Geleidelijk aan ontaardde deze er langdurige vergadering, die s morgens om half elf begon en i half vier was geeindigd, in een iniatuur-congres, waarop tal van rarische problemen werden aan- sneden. De afdeling Spanbroek id een viertal voorstellen. Eerst er subsidie voor kosten van wo- ngsplitsing e.d. op het platteland, gevallen, als veehouders e.a. n aning tijdelijk willen splitsen. De ier v. d. Weyden wees op de be- aande regeling van 60 pet. rijks- bsidie indien het bedrag de 2400 ilden niet overschrijdt, maar dat •Idt niet voor tijdelijke verande- ngen. In elk geval zou vast moe- n staan, dat de tijdelijke bewo- ng duurt, zo lang er deze abnor- ale woningnood is. Het tweede mkbeeld van Spanbroek. om steun verkrijgen voor de bouw van erkelders e.d. vond heftige oe- rijding bij de heer Beerepoot van 'estwoud, die zei: Dat moeten we ?eren. omdat we het onredelijk Na in Batavia en Bandoeng con- ict te hebben opgenomen met de erkelijke en militaire autoriteiten de Hoofdlegeraalmoezeniermgr. an Straelen, op 13 September ertrokken naar Semarang. Aldaar ezocht hij het prachtige nieuwe iath. Militaire Tehuis en het mill- lire retraitehuis te Giri Sonta (H. •erg). In dit retraitehuis komen •dere week een veertigtal militai- m bijeen om zich enkele dagen te iezinnen. Het retraitehuis onder- indt de steun en sympathie van e hoogste militaire autoriteiten. ip 16 September vertrok mgr. Van traelen per vliegtuig van Sema- ang naar Soerabaja. Hij bezocht e Apostolische Vicarissen van oerabaja en Malang, inspecteerde e Kath. Mil. Tehuizen en begaf ich naar Batoe om de aldaar ge- estigde post aan de status quo- ijn te bezoeken. Op 19 September s de Hoofdlegeraalmoezenier via Jali naar Makassar gevlogen vinden. Ook tegen de grondbelas- ting zal men actie blijven voeren. Opnieuw werd nog eens aangedron gen op het vereenvoudigen van, be- lastingen en heffingen. De heer Tel wees op Belgie, waar alles veel een- voudiger gaat en we hopen nu maar dat de samenwerking in de Benelux ons ook die eenvoud brengen zal. Kapelaan v. d. Voort sprak daar- na een hartig woordje, zich verheu- gend over de activiteit, welke in de LTB wordt ontwikkeld. Hij spoorde de afgevaardigden aan, vooral ook onder de jongeren de werkzaamheid te bevorderen en zelf kunnen betalen, en dan moeten de prijzen lonend zijn. Dat vonden anderen ook wel, maar men wilde toch de gedachte aan subsidie voor kleinere bedrijven niet verwerpen. Ir Van Alfen wees erop, dat toe- zicht gehouden wordt op de doel- matigheid van de te stichten kel- ders e.d. en uit de vele aanvragen blfjkt toch wel de behoefte. Daarna ging het over de hogere waardering van bollenkramen, die d. Weyden sprak in dit verband over het ook elders voorkomende euvel, dat allerlei zaken dubbel be- last worden. Hij meende dat er thans weinig aan te doen is, maar was er voorstander van, dat gestreefd zou worden, ook dit geval te doen aan- merken als een permanent bedrijfs- middel, dat maximumwaarde moet hebben. Tenslotte wilde Spanbroek actie voeren tegen het van toepas- sing verklaren van de onderne- mingsbelasting op de' landbouw, waarbij de heer v. d. Weyden op- merkte, dat bij de behandeling van het betreffende ontwerp tenminste is b.ereikt,dat de eerste 3000 hid. vrij zijn. De minister wil nu een- maal het belastinggebied zoveel mo- gelijk uitspreiden. maar we zullen, aldus de heer v. d. Weyden, blijven belast wordt als bezit. De heer v. beval het houden van oogstdankda- gen aan. Toen gingen we weer door en wa- rempel kwam de melktoeslag weer ter tafel. Er blijft een tekort over •1947, betoogde de heer Beerepoot van Westwoud en de voorzitter wees erop, dat de ongunstige uit- komsten wel bleken uit de belas- tingaanslagen, maar de heer v. d. Weyden zei, verwijzend naar de 80 millioen, die nu verdeeld worden ingevolge de motie-Groen, dat er nu verder toch niets meer te be- reiken is en dat men goed doet maar te berusten. Toen werd er nog gevraagd, of we ook in de volgende klap zullen berusten, en daarop zei de heer v. d. Weyden: We moeten niet blijven janken, alleen als het hard nodig is.. Schuchter wees de heer Sjerps toen op het potje van elf millioen, dat er altijd nog is. Verder is er nog een en ander in het midden gebracht, dat we on- mogelijk allemaal kunnen vermel- den. De pachtvraagstukken hadden en hebben de aandacht. Westwoud wil de termijn van zes jaar terug brengen tot vier jaar. De pachtwet is heel mooi, maar de verpachters worden er de dupe van. Maar we hebben jaren voor een goede pacht wet gevochten. zei de secretaris en dat willen we nou toch niet zo maar overboord gooien. Ja, maar er ge- beurt nog te ,veel „onder tafel", werd er gezegd en men wees ook op allerlei andere bestaande euve- len, die misschien op te lossen zijn in het kader van het aanhangige ontwerp inzake de vervreemding van landbouwgronden. Kan b.v. nie1 worden voorgeschreven dat publie- ke verkoop moet plaats hebben, ook om te voorkomen, dat men, zo- als nog wel voorkomt, weigert, een boerderij te verkopen aan een ka- tholiek? Dat de pachtwet haar doel wel eens voorbij streeft, erkende ook de heer v. d. Weyden, maar hij gaf de secretaris grif toe, dat de boerenstand zonder pachtwet tot ondergang gedoemd was. De zaak zal dus nog eens ernstig bestudeerd worden. De vergadering zou niet compleet geweest zijn, als er niet gekankerd was tegen de C.C.D. Maar er zal toch altijd controle moeten zijn, vond de voorzitter, doch het moet daar naar toe, dat het bedrijfsle- ven zelf dit doet. De heer Schouten van Blokker hield nog een philippica tegen het weren van de boeren van de markt. Waar moeten onze jongeren de han- del leren. als ze op de markt prac- tisch wordei* uitgeschakeld? Ook de inpoldering kwam nog ter sprake. Doorgaan, vond Westwoud. En dan bedrijven van 10 tot 20 H.A. Maar dat werd tenslotte 12 tot 24 H.A. Van belang is tenslotte nog, dat Zwaag een pleidooi hield om de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee voor het gehele land verplichtend te stellen. HET INTERNATIONAAL Con- gres dat het Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing op de Drakenburg heeft gehouden om met de leidende katholieke intel- lectuele Duitsers contact te zoe- ken en hen met andere Europese stromingen in contact te brengen, wijdde ook een bespreking aan het katholicisme in Nederland. Het onderwerp was voor de Duit sers interessant, maar niet alleen voor hen. Ook de Nederlanders die zich op onze volkshogeschool in het Gooi bevonden hebben met belang- steiling kennis genomen van wat hierover door verschillende spre- kers en debaters naar voren werd gebracht. Met groot enthousiasme en met een opvallend levendige bij- val werd de uiteenzetting van de katholieke dichter Gabriel Smit ont- vangen, die bij alle waardering waarvan zijn betoog sprak, toch DONDERDAG 30 SEPTEMBER HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Symphonie van Prokofieff, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Kamermuziek, 9.30 Operette- klanken, 10.00 Kamermuziek, 10.45 Vocale soli, 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Koorwerken van da Palestrina, 12.00 Angelus, 12.03 Orkest Klaas v. Beeck, 13.00 Nieuws, 13.20 Bas-bari- ton, 13.45 Hors d'oeuvre, 14.00 En semble, 14,30 Orkest, 14.40 Voor de vrouw, 15.00 Radio Philharmonisch Orkest en togotsolist, 16.45 NCRV- kwartet, lAOO Jeugdjournaal, 17.30 De varianten, 18.00 Orgel, 18.15 Lezing, 18.30 Voor de Nederl. Strijd- krachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Leger des Heils, 19.30 Actualiteiten, 20.00 Nieuws, 20.15 Plaatvaria, 21.20 Koor, 21.45 Metropole-orkest, 22.15 De vaart der volken, 22.35 Orkest, 23.00 Nieuws, 23.15 Serge Rachmaninoff. HILVERSUM II. 415 M. 7,00 Nieuws, 7.15 Orkesten, 7.30 Ge- zongen ochtendgroet, 8.00 Nieuws/ 8 15 Lichte muziek, 8.45 Symphonie van Mozart, 9.35 Arbeidsvitaminen, 10.30 Voor de.vrouw, 10.35 Kinder- koren, 10.50 Voor kleuters, 11.00 Orgelconcert en bariton, 11.45 Pop- pencabaret, 12.00 Operetteklanken, 12.33 In't spionnetje, 12.38 Pianoduo, 13.00 Nieuws, 13.20 Orkest, 13.50 Zang, 14.15 Solistenconcert, 15.00 Voor'zieken en gezonden, 16.00 Van vier tot vijf, 17.00 Kaleidoscoop, 17.20 Welk dier? 17.30 Doe het zelf, 17.35 Charles Trenet, 18.00 Nieuws, 18.20 Sportpraatje, 18.35 Ensemble, 19.00 Kinderverhaal, 19.10 Orgel, vi- ool en trio, 20.00 Nieuws. 20.15 Ka- merorkest, en piano, 21.10 Hoorspel, 21.45 Viool, 22.03 ,Au salons des va- rietes anno 1900" 22.45 Lezing, 23.00 Nieuws.* 23.15 Operamuziek van Ri chard Wagner. ook enkele critische opmerkingen liet horen. De waardering ging uit naar de degelijkheid waarmede ons organisatievermogen een Neder- landse eigenschap, die meermalen op dit congres geprezen is ook in ons katholieke leven voortreffelijke dingen heeft opgebouwd. De trouw waarmede men moeilijke tijden als de afgelopen oorlog heeft doorge- worsteld en de ernst waarmede onder ons katholieken b.v. het hoge goed van de heiliging van het gezin, het levend maken van ons, liturgisch besef en andere schatten die ons Geloof ons biedt, worden behoed. En toch, zo merkte Gabriel Smit op, bezit ons geloofsleven een ze- kere beperktheid. Het is vervuld van burgerdeugden, die hun grote waarde hebben, maar die een me- daille vormen met een keerzijde. Een zekere middelmatigheid, die die burgerlijkheid met zich meebrengt is er niet vreemd aan. De breed- heid die zich b.v. demonstreerde op de Duitse katholiekendag in Bonn, waar men dingen hoorde die ge- tuigden van een grote visie, de verrukkelijke totale overgave ook waarmede b.v. de zielzorg in Frank- rfjk te werk gaat, dat mist men in ons land, dat inderdaad een sterk en eenvoudig geloof heeft, maar dat de indruk wekt, als zou men de grote problemen waarin het Chris tendom in deze wereld verkeert, niet goed beseffen. Hij noemde in dit verband de grote kwaal van onze tijd: het steeds losser worden van de ware banden van het ge loof, die het maatschappelijk leven eeuwen geleden zo veilig bescherm- den, de secularisering der jeugd, het genoegen nemen met een op- pervlak.'.ige en halve ontwikkeling die slechter kan zijn dan geen ont wikkeling, de jacht naar sensatie en dergelijke verschijnselen. Gabriel Smit vond de band met de taak van het Genootschap hulp verlenen aan onze geloofsgeno- ten in Duitsland door op te mer- ken, dat wij onze taak ten opzichte van Duitsland niet moeten beschou- wen als een tijdelijke hulpverlening, die ons de plicht van naastenliefde gebiedt, maar dat wij scherp moe ten inzien waarom het hier gaat. Europa is in gevaar, Duitsland is een van de grote strijdtonelen in een geestelijk gevecht dat het be- houd van onze Christelijke cultuur in dit werelddeel tot inzet heeft en willen wij efficient helpen, dan moet er vooral aan de genezing van het gehele lichaam gewerkt wor den. Dan moet het besef van de ziekte waarin ons werelddeel ver keert algemeen worden. Dan moe ten wij de ruynes van Keulen zien als een Mane Tekel Fares van de chaos waarin onze gehele wereld verkeert. Als 'n signaal van Boven, als een waarschuwing zoals de tyereld nog niet gekregen heeft. De betekenis van deze tekenen des tijds moet tot ons katholieken in Nederland door- dringen, willen wij onze verant- woording voelen voor dat waar het om gaat: het Christendom in Euro- pa, zonder hetwelk geen redding mogelijk is. „Was bleibt schaffen die Dichter", was het antwoord, waarmede een van de jonge Duitsers deze visie van Gabriel Smit beantwoordde. Een woord van Morike dat als kernachtig middel om onze jonge poeet te prijzen zeer gelukkig geko- zen was. WASHINGTON, 27 Sept. (A.P.) De commissie voor on-Ameri- kaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden heeft er op aange drongen vier personen, onder wie twee atoomgeleerden en een func- tionaris van de communistische partij, als spionnen te berechten. De commissie deelde mede, dat zij tot dusverre slechts in staat was geweest de oppervlakte van de spionnage op atoomgebied in de Ver. Staten om te woelen. In haar rapport zegt de commissie, dat pre sident Truman heeft voorkomen, dat het volledige verhaal van de Sovjet-spionnage en samenzwerin- gen tijdens de tweede wereldoorlog bekend werd, doordat het Congres geen toegang had tot het regerings- archief. De commissie zegt verder van mening te zijn, dat tijdens de oorlog Russische diplomaten in de V.S. verschillende spionnagegroe- pen, bestaande uit Amerikaanse communisten, georganiseerd en ge- leid hebben om atoomgeheimen te weten te komen. De commissie zegt tenslotte, dat het in gebreke blijven van de regering, om de personen, die bij de spionnage gedurende de oorlog betrokken waren, gerechte- lijk te vervolgen, absoluut niet te verontschuldigen is. heeft openlijk de handtekening ge- loochend, die hij heeft geplaatst on der de Renville-overeenkomst on der de auspicien van de commissie, die de V.N. naar Indonesia heeft gezonden." „Uiterst verontrustende gebeurte nissen hebben zich de laatste weken voorgedaan binnen de Republiek Indonesia. Een hooggeplaatst man onder de leiders van de Republiek Op het woningcongres 1948 van 't Nederiands Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw, te Am sterdam gehouden, en waarop mi nister dr. J. in 't Veld zijn eerder gepubliceerde rede hield, heeft ir. W. van Tijen, architect te Rotter dam, gesproken over woningpeil en differentiatie. Economische woning- bouw achtte deze inleider alleen mogelijk, wanneer de sociale bruik- baarheid van woning en omgeving even lang duurt als de technische. Juist omdat wij verarmd zijn moe ten wij zorgen, dat onze woningen en onze woonwijken in de komende honderd jaar voor onze bevolking bruikbaar blijven. Particuliere en overheidsstudies gedurende de oor log hebben aangetoond, dat dit zeer wel te bereiken is, mits men in de woningbouw uitgaat van de natuur- lijke en blijvende behoeften van ge zin en individu. Dan is ook de be- steding van de millioenen econo- misch verantwoord. Bij een beknibbeling van de wo ningbouw van 260 M3 tot bijv. 225 M3 verliezen de woningen vrijwel alle toekomstwaarde. En dat, terwijl Nederland 500.000 woningen moet bouwen, die voor eeuwen bepalend zullen zijn voor de levensmogelijk heden in ons land. In een overbe volkt land als het onze kunnen w ons geen verdere fouten op het ge bied van volkshuisvesting en steric bouw meer veroorloven. Over het woningbouwprogramma en de verdeling van het contingent, de taak van rijk, provincie en ge- meente, sprak ir. H. B. J. Witte, burgemeester van Bergen op Zoom. De verdeling van het woningbouw- volume wenste hij aan de prudentie van Ged. Staten over te laten, zon der ingrijpende richtlijnen van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. De omstandighe- den liggen in de onderscheidene provincien en gemeenten zodanig verschillend, dat een algemene for- mule zou falen. Het rijk zal de con- tingenten over de provincies dienen te verdelen, waarbij zo weinig mo gelijk specificatie van het bouw- volume ware te geven. Bij deze ver deling ware meer dan tot nu toe rekening te houden met de groei der bevolking en met de gemiddelde gezinsgrootte. In zijn beschouwing over techniek en economie van de woningbouw betoogde prof. ir. H. T. Zwiers, hoogleraar te Delft, dat het vraag- stuk van de woningproductie niet alleen is het produceren van een bepaald getal eenheden in een be- paalde tijd, doch vooral het produ ceren op zodanige wijze, dat geen nieuwe dispariteiten en geen nieuwe ondragelijke spanningen worden op- gewekt. Daarblj zal dus vooral moe ten worden gelet op de verhouding tot de bestaande woningvoorraad, op die tot andere takken van voort- brenging en dienstverrichting en op de aansluiting aan de periode na de afwikkeling van het achterstands- programma, waarin wij het een ge- heel anders samengestelde woning voorraad verder moeten bouwen en vernieuwen. Dit zal ons enerzijds dwingen een politiek te voeren van hoogwaardige arbeid en anderzijds de verwerkelijking van het achter- standsprogramma te volbrengen met een beperkt aantal arbeidskrachten, dus nopen tot efficiency. Een gro- tere verplaatsing van werkzaamhe- den van de bouwplaats naar de werkplaats, vooral voor de geschool- de vakarbeid. zal nodig zijn. Bespa- ring door efficiency zet zich eerder om in verhoging van woonpeil en wooncomfort dan in kostprjjsverla- ging. ■Mr. J. Wilkens, directeur van de Fries-Groningse en Nederlandse hpotheekbank, kwam in zijn inlei- ding over de financienngs- en huur- politiek tot de conclusie. dat de ge- stegen kosten van onderhoud en lasten leiden tot verval van wonin gen. ter voorkoming waarvan de inleider een huurverhoging van 20 procent noodzakelijk oordeelde. Huurbelasting beschouwde mr. Wilkens als een afbraak van de be staande volkshuisvesting; voorts was hij van oordeel dat ter ontlas- ting van 's lands schatkist alle nieu we bouw selfsupporting moet wor- ien. Als eerste stap daartoe zou de huur van nieuwe woningen tot 50 i 60 pet. boven het peil van Mei 940 moeten women verhoogd De woningvoorziening voor het ninst draagkrachtige deel van de oevolklng achtte hij het best ge- diend door het rendemenhvan het risicodragend gedeelte vaf het in- vesteringsfcapltaal voor de eenvou- digste woningen nog iets te verbe- teren. Mr. Wilkens was voorts van mening. dat de uitbreidings. en wederopbouwplannen voorlopig nog meer rekening dienen te houden met de precaire financiele positie van ons land. In de nieuwe prijzenbeschikkine voor schoorsteenvegen, die op 6 Oc tober a.s. in werking treedt, wordt de schoorsteenveger de verplich- ting opgelegd, zijn opdrachfgevers een betalingsbewijs te verstrekken met adres, aantal geveegde schoor- stenen, datum en prijs. De prijzen voor het schoorsteen vegen inclusief het zo nodig ver- wijderen van kachels, haardkachels of haarden, verschillen naar gelang van de gemeenteklassen waar de schoorsteenvegers gevestigd zijn. Zij bedragen, indien de overeen- komst betreff: Gemeenteklcsse I of II, per rookkanaal: een rookkanaal 1.75; 2 rookkanalen 1.50; 3—10 rookkana- len 1.30. Gemeenteklasse III of IV: per rookkanaal 1 rookkanaal 150; 2 idem 1.30; 3—10 idem 1.15. Gemeenteklasse V: per rookka naal: 1 rookkanaal 1.35; 2 idem 1.15; 3—10 idem 1.— Voor het wederom plaatsen van kachels, haardkachels of haarden mag door de schoorsteenveger niets in rekening worden gebracht. „Hij handelde onder leiding van mensen, die eerst kort geleden naar Indonesie zijn teruggekeerd, na een verblijf van vele jaren in een zeker vreemd land, en die geinspireerd waren door andere motieven dan de wens vrede en onafhankelijkheid in hun land te brengen. De Nederlandse regering heeft het zeer duidelijk gemaakt, dat zij prompt en doeltref- fend zal handelen om buitenlandse infiltratie, die leidt tot nieuwe ter- reur en slachting, t'e voorkomen." Laatste poging. Niettegenstaande de wolken van propaganda en verkeerde interpre- tatie komt de werkelijke kwestie duidelijker dan ooit naar voren als de volgende: zullen de Ver. Staten van Indonesie beginnen te werken onder voorwaarden, die de vrijhe- den van de deelstaten en de demo- cratische rechten van hun burgers garanderen of zullen zij van het be gin af worden beheerst door een minderheid, die deze vrijheden ze ker zou vernietigen?" Ondanks de verontrustende ont wikkeling van de laatste weken stelt de Nederlandse regering ver- trouwen in de gematigde en con structieve elementen in de republiek en doet zij een laatste poging om, zowel binnen als buiten de repu bliek al degenen te verenigen, die bereid zijn mede te werken om die vrijheden te beschermen in het ka der van een werkelijk democratische federatie." Oorlog kan voorkomen worden. Een beperkter gebruik van het z.g. vetorecht door sommige vande permanente leden van de Veilig heidsraad zou volgens dr. v. Royen een van de grootste oorzaken van de impasse bij de V.N. wegnemen. Nederland was er van overtuigd, dat verdere splitsing van de wereld in twee kampen voor beide delen in gelijke mate schadelijk zou zijn. Een gewapende botsing kan en moet daarom worden voorkomen. „Mijn land is bereid en besloten alles wat in zijn vermogen ligt bij te dragen tot het herstel van een grotere mate van harmonie tussen de tegenover elkaar staande groe- pen en om de wereld van vrees te bevrijden. Nederland staat er ech- ter op, dat twee fundamentele principes, waarop ons nationaal be- staan is gegrondvest, worden ge- respecteerd. Het eerste principe is dat het een land moet zijn toege- staan zichzelf vrij te besturen en 't tweede dat de regering er voor het volk is en niet het volk voor de regering." „Mijn land houdt aan deze prin cipes vast, in Europa, in Azie en in Amerika. Het zal nimmer in ge breke worden bevonden bij de be- vordering van deze zaak." Maandagavond om 18,30 uur maakte een geheimzinnig vliegtuig onverwachts een noodlanding op het Shell-sportterrein in het Flevo- park te Amsterdam-Noord. Heel kort daarna steeg het toestel weer op, nagestsard door talloze Over- IJ-ers. die allerlei gissingen maak- ten over dit mysterieuze vliegtuig. Om precies 18,55 uur landde de OYDUB, een Deens sportvlieg- tuig van het type KZ-3 op Schip- hol. De bestuurder, de heer Rokk- jaer, was op weg van Beldringen (Denemarken) naar Brussel maar had onderweg met veel moeilijk heden te kampen gehad. Omstreeks 16 uur was hij reeds op Eelde ge- land. Daar besloot hij via Eindho ven naar Brussel doOr te vliegen De sterke tegenwind dwong hem echter koers naar Schiphol te zet ten. Zijn tussenlanding benoorden het IJ was slechts noodzakelijk ge- bleken om koers te bepalen. De heer Rokkjaer was n.l. de weg kwijt geraakt. Eenmaal op Schiphol gearriveerd liet hij zijn machine daar gepar- keefd, nam een ticket en vervolg- de zijn reis naar Brussel per KLM. De opvoering van het jeugdvoet- bal vormt wel het hoofdpunt op 't programma van de KNVB. Onder de jeugd moet worden verstaan de jonge voetballers tussen de 16 en 20 jaar. uit wie in de naaste toe komst de spelers voor het Neder landse elftal en de semi-officiele ploegen zullen worden gerecru- teerd. Tot dusverre heeft men in de periode na de oorlog in hoofd- zaak moeten teruggrijpen naar de oudere garde. Het Nederiands elf tal heeft ongetwijfeld verrassende successen weten te boeken, uiter- mate verrassend soms, omdat er uitslagen bij waren, welke logisch geredeneerd volkomen tegen de keer in waren. Deze Nederlandse elftallen van na de oorlog misten echter een solide ondergrond. En deze wil men thans aankweken, juist door een deskundige opleiding van de jongeren in de voetbalsport. Het ligt in de bedoeling om dit seizoen per district twee jeugdelf- tallen te formeren, die onder be- kwame leiding zullen worden op- gekweekt, en die geregeld testproe- ven in onderlinge wedstrijden zul len afleggen. Voorts staan er dit seizoen ontmoetingen tegen Britse jeugdploegen op het programma. Het vorige jaar heeft een dergelijk treffen reeds plaats gevonden; men wil thans deze ontmoetingen, in- dien mogelijk, op grotere schaal doorvoeren, omdat er van het con tact met de Britten het meeste ge- leerd kan worden. Voor de toekomst opent de opko- mende voetbalgeneratie rooskleu- rige perspectieven, aldus werd ons van bevoegde zijde verzekerd. Er schuilen onder de jongeren prima talenten, meer dan men zo op het oog zou vermoeden. De afgetreden trainer-coach Jesse Carver heeft ons dat reeds vroeger verteld, en ook trainer Kaufmann, die op het ogenblik de supervisie over de training heeft, uitte zich in gelijke bewoordingen. Om de zaak echter eoo goed mogelijk te regelen, is het in dit verband een dringende eis, dat er een opvolger, minstens van de kwaliteit van een Carver, wordt gevonden. De voetbaltraining is dermate uitgegroeid, dat de ver- zorging daarvan geen eenmanstaak meer kan zijn. En wil de basis voor het toekomstige Nederiands elftal inderdaad van een degelijk'e constructie zijn, dan is het zeker een eerste eis dat er een parate lei ding aanwezig is, vakbekwaam en, wat wellicht nog belangrijker is, paedagogisch ingesteld. E9B 41. „Lieve, lieve Ole, wat ik ook zeg, je weet hoeveel ik van je houd". Op de tenen staand, kuste ze hem. Ole keek haar in de ogen en kuste haar op zijn beurt. Ondanks haar gebreken hield hij innig veel van zijn zusje, Zolang ze een kind was, had hij altijd dapper meege- daan, haar te verwennen. „Laten we nu naar Bente gaan", zei hij; gearmd met Sara liep hij de tuintrap af. Hij vond Bente in de huiskamer, ze zag er uit of ze op het punt stond flauw te vallen, ze had iets verslagens en verdrietigs over zich, de uitdrukking in haar ogen maak te Ole ongerust. „Je bent toch niet ziek?" vroeg hij. Bente antwoordde ontkennend. „Ik wilde naar jullie in de tuin; maar toen werd ik ineens duizelig en moest hier gaan zitten. Ik ge loof dat het nu wel weer over is. Ik ga nu voor je zuster zorgen, ze wilde alleen maar koffie hebben en die is nu gezet". Bente stond op, plotseling volko men beheerst en vastberaden, ter wijl haar blik getuigde van het vaste voornemen, zich niet gewon- nen te geven. Ole keek haar onder- zoekend aan; misschien was Bente op haar wijze even sterk als Sara, alleen anders. Maar er was iets, dat diep indruk op haar gemaakt had, dat zag hij aan alles. ,.Ik kom dadelijk," zei hij, zich naar de tuinkamer haastend, toen Bente ging. De deur naar de tuin kamer stond open en de deur van de tuinkamer naar de veranda stond op een kier. Als Bente een deel van hun gesprek gehoord had, lag het voor de hand dat ze was blijven staan. Met het oog op haar huidige gezondheidstoestand was het volkomen begrijpelijk dat ze niet goed geworden was. Hij had al eerder opgemerkt hoe ze zich alles aanti;ok, er was ongetwijfeld niet veel voor nodig om haar van streek te maken, Hij trachtte zich te herinneren wat ze precies gezegd hadden. Sa ra's opmerkingen moesten Bente ongetwijfeld pijn hebben gedaan, en hij had niet haar partij getrokken zoals hij had moeten doen, integen- deel, veel van wat hij gezegd had kon haar eveneens verdriet doen. De gedachte, dat ze hun gesprek gehoord had, hinderde hem. Hij hoopte maar dat ze er tegen hem over beginnen zou. Nu kwam Claus zeggen dat de koffie gereed stond. Bente was heel stil, en zei vrijwel niets tegen Sara en deed zo koel, dat Sara allereden had zich ge- griefd te voelen, hetgeen ze dan ook duidelijk liet merken. Toen Sara weg was, ging Ole naar de paarden; een hele tijd werkte hij met Junker, gelijk hij Iedere dag gedaan had. Voor een oude sulky had hij een scherm la ten maken, zodat Junker niets kon vernielen wanneer hij staan bleef om achteruit te slaan. De eerste tijd had het paard iedere keer dat hij met hem reed achteruit geslagen en dikwijls had dit vrij lang geduurd. Telkens was Ole uitgestapt als Jun ker een van zijn aanvallen kreeg. Hij zag hoe het dier over z'n hele lijf trilde van zenuwachtigheid, Junker was hypernerveus en bang en gedroeg zich dwaas. Ole sloeg hem nooit, hij vergenoegde er zich mee hem ernstig toe te spreken en hem rustig,' doch nadrukkelijk te vermanen. Het vergde ontzaglijk veel van zijn geduld, maar hij hield trouw vol. Wanneer de aanval voor bij was, zette hij- zich opnieuw in de sulky en probeerde het nog eens. De eerste dagen kreeg Jun ker vrijwel direct weer een van zijn woeste buien, maar langzamer- hand kwam het nog slechts zelden voor dat hij achteruit sloeg en toen hij hem deze avond reed, bleef de aanval voor de eerste maal geheel uit. Ole was blij, hij begreep dat het nu de goede kant uitging en dat bij begon te winnen. Klaar met het trainen, klopte hij Junker weer vriendelijk op de hals en preeshem wegens zijn goede gedrag, Junker spitste de fijne oren en zag hem aan of hij het verstond. Aan de avondmaaltijd liet Bente zich niet zien. Ole at haastig en liep daarna de velden over, het bos in. Zijn gedachten hielden zich be- zig met Bente, met het landgoed, de paarden en de vele moeilijkheden, waarmede hij te kampen had. Op de terugweg ontmoette hij 'n man, die hij nog niet gezien had, mager, met een gerimpeld gezicht, geel en ingedroogd, alsof hij lang onder de tropenzon had geleefd. Zijn kleding en zijn hele verschij- ning waren uitheems en Ole was ervan overtuigd, dat de man niet in deze streek thuishoorde. Hij liep met Ole op en knoopte een gesprek met hem aan. Hij sprak behoorhjk Deens, met een heel licht accent. Hij vertelde dat hij hier vreemd was en een huisje gehuurd had, achter het bos gelegen. Hij was ziek geweest en hoopte in de frisse lucht aan de fjord zijn gezondheid terug te krijgen. Blijkbaar sprak hii met graag over zichzelf. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4