Het opleidingsonderwijs op de Openbare Scholen GROEIEND LIMBURG TWEE RAADSLEDEN IN HET ZILVER OUDE BEKENDEN OP BEZOEK BIJ Mr. STOFFELS Sigarenfabrikanten onder de loupe Selectie-kopschool of twee opleidings- scho/en Van Slingerland en Sietsma Morgen Melkslijters veroordeeld NIEUW NQORDHOLLANDS DACBLAD- Donderdag 30 September 1948 Onze agenda Eerste Vrijdag van de maand, bij zonder toege- wijd aan de verering van Jezus' Goddelijk Hart, dat de wereld zozeer bemint en om wederliefde werft onder de mensen. VERF-FABRIEK IN BRAND NOTARIS VEROORDEELD Hij berekende te hoge pachtprijs VOOR DE POLITIERECHTER Dalende vleesprijzen in Belgie? Ol(jCt&0$Q OPERA-CONCERT 8 OCTOBER OP HET HOFPLEIN J van de kalender JShH en de thermome- ter, dat het geen ft IT/wffijW zomer meer Is, maar zij heeft nog echt geen zin ill de winter. Daarom zal zij op aandrang van Mevr. R. Lotgering-HIIlebrand weer eens iets maken van ANDIJVIE Nu de andijvie mals is en dik, met mooie gele harten, is ze extra lek- ker voor andijviesla. Zelfs ais de dagen frisser worden, is een rauwe groentesla een nuttige en smake- lijke aanvulling. Snij de mooie, gele andijvie in ragfijne reepjes, ver- meng ze met heel fijne stukjes ge- kookte rode biet en slasaus en geniet! Probeer eens stamppot van rauwe andijvie, met of zonder spek en met of zonder azijn. Kook 1% kg ge- schilde aardapp. gaar, maak ze met IV2 L kokende melk, 60 gr. bote*, 10 gr. zout, wat nootmuskaat en azijn tot puree, die vooral nlet te droog mag zijn. Was de andijvie goed schoon, snipper ze fijn en droog ze. Roer ze vlug door de hete puree. Dit gerecht wordt nog beter, ais boter kan worden ver- vcngen door spekvet en uitgebak- ken stukjes spek. "Een trosje drulven na voor elk Spaart tijd en werk en gas-en melk BIOSCOPEN: HARMONIE: Olympische Spe- len 1948, alle 1ft.. 8 uur. CINEMA: Santa Fe Trail; 18 jaar. 8 uur. VICTORIA. Het lied van de grote stad, 18 jaar, 8 uur. A.B.T.: De stem uit de grot; 18 jaar. 8 uur. APOTHEKEN: B H. J. Schouten, Emmastraat 64 NACHTDIENST TAXI'S: Chr de Vries, Frieseweg 4 telef. 4237. BONNEN HALEN: Vrijdag 1 Oct. de letters T X Y Z. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouw- veilingen. (Advertentie) G. van Slingerland De heer van Slingerland kwam 2 Januari 1922 naar Alkmaar ais ge- salarieerd bestuurder van de afd. Alkmaar van de R.K Volksbond, zoals de Kath. Arbeidersbeweging toen heette. In 1923 deed hij zijn intrede in de Raad ais arbeiders- afgevaardigde. Hij was de drie eer ste jaren een bescheiden en nog niet op de voorgrond tredend raads- iid. Bescheiden is hij steeds geble- ven, al nam hij later in de Katho- lieke raadsfractie en in het gehele ctadsbestuur een steeds voornamere plaats in. In 1928 werd hij districts- bestuurder van de K.A.B. in het Bisdom Haarlem en in die functie bezocht hij alle afdclingen regelma- tig; voorai in het winterseizoen trok hij er bijna avond aan avond op uit om de arbeiders te scholen in de gee?t van Rerum Novarum en Qua- dragesimo Anno. Hij was een vlot spreker, die het nodige enthousias- me in de gelederen der Katholieke arbeiders wist los te slaan. Achtereenvolgens was hij secre- taris en voorzitter van de afd. Alk maar der K.A.B., die tot over de 1000 leden uitgroeide en zich ken- merkt door een opgewekt vereni- gingsleven. Na de min-of-meer beruchte elf- tal-periode in de Raad (een periode van samengaan van K^tholieken en protestants-christelijke'n, waaraan de heer Van Slingerland overigens niet de meest-aangename herinne- ringen bewaart), werd hij in 1930 tot wethouder gekozen. Hij kreeg de portefeuilles van Reiniging, Grond- bedrijf en Marktwezen. Zijn mede- wethouders waren de heren J. Westerhof, T. Bonsema en H. Kla- ver. Sindsdien maakte de heer Van Slingerland steeds deel uit van het college van B. en W. In latere col leges beheerde hij de portefeuilles van Sociale Zaken, Georganiseerd Overleg, Maatschappelijk Huipbe- toon, Pensioenfonds en Ongevallen- fonds. De laatste jaren was hij de beheerder van de Gemeentelijke schatkist, ais Weth. van Financien. Vorig jaar trad hij i.v.m. de 60- jarige leeftijd af ais districts- bestuurder van de K.A.B.hij zag zijn verdiensten voor de Katholieke Arbeidersbeweging gewaardeerd met de Pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice; kort daar- na gewerd hem tevens de Konink- lijke onderscheiding tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Na het vertrek van burgemeester van Kinschot naar Leiden trad de heer Van Slingerland op ais loco- burgemeester, welke functie hij 00k tijd ens de langdurige ziekte en na het heengaan van Mr. Koelma, waarnam. Z6 lang en op z6 uitne- mende wijze heeft hij deze hoge taak vervuld, dat de Voorzitter van de 8-Octobervereniging, Mr. de DEVENTER, 29 Sept. Heden- ochtend tegen 10 uur ontstond een felle brand in de nieuwe verf- en zeepfabriek van de N.V. Industrie- en Handelsmaatschappij Senzora aan het Pothoofd te Deventer. Een grote tank met lijnolie, die ver- warmd werd, was in brand geraakt. De brandweer bestreed het vuur met schuim en slaagde in de blus- sing, hoewel zij zeer werd gehin- derd door de sterke rookontwikke- ling. Men hoopte, dat men van de grondstoffen het meeste zou kunnen redden. De brand was omstreeks kwart over twaalf geblust. De schade kon nog niet worden vast- gesteld. Wij verwachten, dat beide rappor ten in de raadsvergadering van 1 October aan de orde komen. A Sietsma De heer Sietsma zijn naam verraadt het al is van Friese af- komst. Hij werd 24 Apr. '88 in Hee- renveen geboren. Na enige jaren in Amsterdam gewerkt te hebben, werd hij in 1906 technisch ambte- naar bij het Kadaster te Arnhem: vandaar ging hij over naar de ad- ministratie en werd hij boekhouder van het Kadaster te Leeuwarden. Toen 25 jaar geleden het Hoog- heemraadschap werd opgericht, sol- liciteerde hij met succes naar de functie van Hoofdcommies aan.het Kadaster van dit Waterschap. Hoe wel hij hierbij aanbevolen werd ais iemand, die niet aan politiek deed, begaf hij zich na zijn komst in Alk maar al spoedig in de pelitieke are na. Kij was al lid van de V.D. en volgde al spoedig de heer Aukes, die naar Castricum vertrok, op ais de voorzitter van de afd. Alkmaar (1922). Zeventien jaar lang heeft hij deze voorzittershamer gehanteerd; 00k was hij vier jaar lid van het Hoofdbestuur en gedurende 18 jaar secretaris van de Federatie Den Helder van de V.D.. die hij sedert 1935 in de Provinciale Staten ver- tegenwoordigde, waar hij thans de tweede voorzitter is van de fractie van de PvdA. Al die jaren was hij lid van de Wegencommissie en sinds enige ja ren 00k lid van de commissie van Toezicht op de Prov. Bedrijven. Ais raadslid maakte hij 25 jaar deel uit van do commissie van Bijstand voor de Financien, de Lichtbedrijven en het Sportpark. Toen wij hem in een gesprek, dat wij dezer dagen met hem hadden vroegen, hoe hij zich de ailoop dacht van het proces tus- MIDDELBURG, 29 Sept. De Tuchtrechter voor de prijzen te Mid- delburg heeft de Middelburgse no- taris mr. P. L„ die o.m. terecht heeft gestaan wegens berekening van te hoge pachtprijzen, veroor- deeld tot een boete van f 750.—. waarvan f 500.voorwaardelijk met een proeftijd van drie maanden. Bewezen werd geacht, dat mr. L. de volgende artikelen van het Pachtbesluit 1941 heeft overtreden: pachtcontracten mogen slechts worden aangegaan voor een tijds- duur langer dan zes jaar. Pachtcon tracten dienen schriftelijk te wor den vastgelegd. De verpachter is verplicht binnen dertig dagen een door partijen ondertekend contract of notarieel afschrift, alsmede twee ongetekende copieen van de over- eenkomst aan de Grondkamer te doen toekomen. ting; Jacobus Adrianus W. uit Heer Hugowaard had een veulen clan- destien geslacht: f 150.of 40 dg. en 3 mnd, voorw. met een proeftijd van 3 jaar; Maria Z. uit Alkmaar had 2 bonkaarten verkocht; 1 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar en toezicht van de R.K. Reclasse- ringsvereniging afd. Alkmaar; Ja cob S. uit Alkmaar had 4 levens- middelenbonkaarten gekocht en in Amsterdam verkocht: 14 dg. voorw. met een proeftijd van 3 jaar; Jan v. E. uit Alkmaar had 50 kg suiker gekocht zonder bonnen en boven- dien nog div. soorten bonkaarten: f 50.of 30 dg. en 4 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Joost Pieter W. uit Alkmaar stond voor de 2e maal voor mr. Stoffels. Hij had n.l. boter- en suikerbon- nen gekocht, omdat hij, naar hij verklaarde, tevoren zijn eigen dis- tributiebescheiden had verkocht. Over Joost was nu een rapport in- gewonnen, dat vrij gunstig luidde. Mr. Vellinga wees erop, dat de bo ter- en suikerbonnen afkomstig wa ren van diefstal. Daarnaast heeft verdachte nog een voorwaardelijke veroordeling van een maand. Daar om voelde de officier nu meer voor gevangenisstraf en eiste 1 mnd. De verdediger, mr. van Hilten, wees op de finantiele moeilijkheden van verdachte, waardoor deze er toe ..genoodzaakt" werd iets te ver- kopen en dat waren toen de bonnen van hen.zelf. Later moest hij weer wat bonnen terugkopen voor eigen gebruik. Vc dachte had een moei- lijk leven, omdat hij moest ploete- ren om aan de kost te komen. Plei- ter vroeg een voorwaardelijke straf. M.r Stoffels was milder en ver- oordeelde W. tot f 50.of 25 dg. De officier van Justitie zal zich nu in verbinding stellen met de Reclas- sering. De vrouw van de vorige verdach te, Geercruida Wilhelmina V., stond voor hetzelfde terecht. Hier luidde de eis f 50.of 25 dg. en 2 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Mr. van Hilten was het niet eens met de boete, omdat dan in dat ge- zin f 100.betaald moest worden en dat zou een onoverkomelijk be- zwaar zijn. Hier luidde de uitspraak van mr. Stoffels 2 mnd. voorw. met proeftijd van 3 jaar. Janna M. uit Alkmaar had boter- en suikerbonnen gekocht en weer verkocht. Volgens verdachte kon hier alleen sprake zijn van boter- bonnen. De officier achtte echter alles bewezen en eiste f 75.of 40 dg. Uitspraak conform. Ook de Alkmaarder Jan Wilhel- mus van der V. stond voor dat feit terecht. Hij had alleen een paar boterbonnen gekocht. Door zijn nog al grote bekendheid bij de recht- bank was de uitspraak van mr. Stoffels f 60.of 40 dg. Simon Frans van V. uit Alkmaar had ook boter- en suikerbonnen ge kocht Het vonnis luidde f25— of 18 dg. Cornells Anthonius D. uit Oudorp had veulens clandestien geslacht: 6 mnd. met gevangenneming ter zit- In bevoegd^ kringen te Brussel verwacht men ais gevolg van de invoer van Deens en Argentijns vlees een daling van de vleesprijzen die zelfs binnenkort beneden de vastgestelde maximum-prijzen zou- den komen te liggen. RECTIFICATIE In ons verslag van de jaarverga- dering van de katholieke Midden- standsvereniging is gisteren een on- juistheid geslopen, die wellicht misverstand kan veroorzaken. Wij schreven n.l. dat de kosten van de bewaarschool voor een middenstan- der op f 100.per kind per jaar zouden komen, dit moet echter zi)n f 50.Die honderd gulden sloegen namelijk op een tweetal kinderen, dat ais voorbeeld aan de vergade- ring werd voorgehouden. De tuchtrechter behandelde de zaak tegen een aantal Haarlemse melkslijters, die in het zomerseizoen tegen de verordening van het be- drijfschap in een vacantieregeling hebben doorgevoerd, waardoor de melkverstrekking twee weken kwam stil te liggen. Het bedrijfschap had acht proef-processen-verbaal laten opmaken op uitdrukkelijke order, zoals ter zitting bleek, van minister Mansholt. De tuchtrechter veroordeelde de melkslijters tot vijftien gulden boete met de overweging, dat hier een verordening is overtreden en dat hij zich niet bevoegd achtte uit te maken of deze verordening nog nut had ja of neen. won het pleit met de Cavatine uit Rossini's ..Barbier de Sevilla". Van de ensemble's memoreren we voor- namelijk het trio uit Gounod s Faust en het kwartet uit Rigoletto. Het belangrijke van deze avond wr,% dat de Nederlandse artisten zich voornamelijk instelden op een zo zuiver mogelijk reproduceren van de partituur en strikt persoonhjke intensie's achterwege lieten, dus goedkoop succes vermeden. De pia nist Co v. d. Heide-Wijma lichtte mondeling de te zingen aria's t/a en deed dit op vaak geestige wijze maar verviel af en toe wat te veel in de conferencier-stijl. We kunnen zijn opinie onderschrijven dat een opera-concert artistiek niet volledig is maar tegenover dit bezwaar stond te veel goeds. om hier nader op in te gaan. Het bleek overigens dat men in deze pianist een ideaal accompagnateur had gevonden, die ook het klavier-uittreksel muzikaal volkomen tot gelding bracht. Het aanwezige publiek was buitenge- woon erkentelijk en liet het aan welverdiende bijval niet ontbreken. Voor de dames solisten waren er bloemen. W. Schreurs. De reputatie van de Ned. Opera is momenteel van dien aard, dat men redelijk mag veronderstellen dat de kunstenaars aan deze instel- ling verbonden bij een optreden ook in concertverband. minstens een goed bezette zaal toehoorders zou den aantreffen. Dat dit nu niet het geval was en men het met een ma- tig aantal moest stellen, was min of meer teleurstellend, maar intus- sen hebben de wegblijvers veel ge- mist. Want zelden hebben we een operaconcert gehoord wat in zake uitvoering zo verzorgd en op artis tiek peil stond. Onze Nederlandse kunstenaars hebben zich door het matige bezoek niet laten intimide- ren, maar gaven zich voor honderd procent aan de gestelde taak, en deze idealistische inslag is van cul- turele betekenis. Het programma was rijk gevarieerd en uitgebreid, zodat we wat de bespreking betreft, uit dit muzikale menu maar een keuze zullen doen. De boeiende dra- matiek van de Sopraan Greet Koe- man kwam weer ten voile tot uiting in enkele aria's van Puccini. De overige artisten zongen voor de eer ste maal in Alkmaar en deze ken- nismaking vormde tevens de ont- dekking van sublieme krachten. De coloratuur sopraan Nel Schef- fer. deed zich kennen ais een Mo- zartzangeres bij uitnemendheid. oa.. in een aria uit ..Nozze di Figaro De alt Bep Ogtrop gaf een indruk- wekkende vertolking van een aria uit ..Samson en Dalila" van Saint- Saens. Een uitstekende tenor hoor- den we in Chris Scheffer. aria „Ca- valeria's Rusticana" uitstekena ge- zongen. De bas Siemen Jongsma, werd vervangen door de bariton Gerard Holthaus en deze zanger Zoals gemeld hebben ambtenaren van de prijsbeheersing na een uit- gebreide contr61e proces-verbaal opgemaakt tegen een aantal sigaren fabrikanten in Culemborg. Wij ver- nemen over deze actie nader, dat de sigarenfabrikanten grote partijen sigaren zonder korting aan de de- taillisten leverden. Het is ni. ge- bruikelijk, dat de sigaren tegen detailprijs (banderolleprijs) aan de winkeliers worden geleverd, maar op de facturen wordt normaliter een koritng toegestaan, welke voor de detaillist dan tevens een winstmarge betekent. Vele winkeliers echter namen genoegen met het kopen van grote partijen sigaren zonder kor ting van de zijde van de fabrikan- ten. De detaillisten verdienden dus niets op de sigaren, maar konden door deze handelwijze ten eerste beter grote partijen afnemen en ten tweede een grotere omzet aan siga- retten bereiken, doordat zij de con- sumenten bij het kopen van siga- retten grotere hoeveelheden sigaren konden bijleveren. In de traditionle feestviering van 8 Oct. zijn er altijd van oudsher volksspelen geweest. Ook nu zullen ze er zijn, want op het Hofplein zal er 's avonds om precies 7 uur ge- costumeerd blaasvechten zijn. Lief- hebbers van het mannelijke ge slacht boven de 16 jaar, die mee wlilen dingen naar de mooie prij zen kunnen zich opgeven Zondag tussen 10 en 12 uur bij Peereboom's rijwielzaak, Hofplein. Voor de graag-dansende mensheid zal 7 en 8 October een orgel op het Hofplein tango's, rumba's en walsen orgelen. Het belooft een echte 8 Oc- toberdag te worden. BULLETJE EN BOONESTAAK Zaterdagmiddag 2 uur wordt in 't Gulden Vlies een kindermiddag gehouden, waarbij de helden van het overbekende verhaal ..Bulletje en Boonestaak" persoonlijk ten to- nele zullen verschijnen. De Nij- meegse Courant schreef over een kindervoorstelling in de Vereeni- ging te Nijmegen o.m.: Nijmegen is niet verwend met goed kinderto- neel, doch wat Paul Ostra's gezel- schap hier gisteren presteerde, was uitstekend en verdient alle waar- dering.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2