Republikeinse kazerne te Magelang aangevallen Britse parlementaire delegatie op bezoek r RADIO Militair vliegtuig verongelukt S.D.-diensten van Poos en Slagter worden onthuld De verhoging van de pensioenen met een toeslag Obelkewond DERODEPAARDEN Naar Alkmaar en de Wieringermeer J Beide inzittenden vonden de dood Vreemde opdrachten via geheime zenders MAX VAN POLL BEGRAVEN De strekking van de voorgestelde regeling Moeso heeft Madioen verlaten De Bonnenlijst De gevaren voor het jonge meisje De nieuwe mens N1EUW NOORDHOLLANDS DACBLAD- Donderdag 30 September 1948 PAG. 3 EEN GEZELSCHAP van parlementsleden van da landen tot het Britse gemenebest behorende, bezocht gisteren Alkmaar. Tot dit gezelschap behoorden vertegenwoordigers van Australia Bahama, Pakistan, Zuid-Afrika, Bermuda, Canada, Ceylon, Ier- land, India, Malta, Mauritius en Nieuw-Zeeland. In October ko- men deze bijna 50 parlementariers in een congres te Londen bijeen; vooraf maken zij een trip door West-Europa; 'n gedeelte bezocht Duitsland, het andere gedeelte Nederland en Belgie. Dinsdag werd een bezoek aan Rotterdam gebracht, waar het gemeentebestuur een rondvaart door de havens aanbood. Giste ren bracht het gezelschap, op doorreis naar de Wieringermeer, een bezoek aan Alkmaar, waar in Victory een Noordhollandse koffiemaaltijd werd aangeboden. Let op Uw papieren guldens! V.. PROGRAMMA Vertegenwoordigers van vakverenigingen naar Suriname Dag en nacht heeft Radio-Scheveningen verbinding met onze schepen op zee. Maar.Radio-Scheveningen wordt bediend uit IJmuiden. Hier zitten de telefonistes en telegrafisten, die radio- phonisch en radiographisch de verbindingen in stand houden. Twee der radio-telefonistes in actie cp P.T.T.-radio in IJmuiden. TIJDENS de derde zittingsdag tegen de S.D.-agenten Poos en Slagter, die voor het Bijzonder Hof te 's-Gravenhage terecht staan, kwamen opnieuw enkele sensationele mededelingen de al of niet gerechtvaardigde onthullingen aanvullen. Zo verklaardgn beiden na afloop van de getuigenverhoren, toen zij op de ver- schillende beschuldigende verklaringen konden antwoorden, dat er vanuit Engeland berichten waren ontvangen en bevelen, om Nederlanders te liquideren. De namen die op de opdrachten voorkwamen bleken niet alleen toe te behoren aan N.S.B.'ers of collaborateurs, doch er kwamen volgens hen en ook volgens Schreieder, (die indertijd door het Hof als zeer betrouwbaar in zijn verklaringen werd geacht) namen van goede Nederlanders in voor. Toen men via de draadloze om uitleg vroeg, werden de opdrachten telkens herhaald, omdat „men er in de Balkan steeds succes mee had gehad." GOEDHART ANTWOORDT Op verklaringen van Bartels en Poons De nieuwe postzegels BeursHan.delaar gearresteerd VERMICELLI EN MACARONI DUURDER DE TWEEDE KAM£R heeft een aanvang gemaakt met de be handeling van het wetsontwerp tot verhoging van pensioe nen met een toeslag. Bij het bepalen van haar standpunt inzake de verhoging der pensioenen heeft de regering als uitgangspunt genomen de extra uitkering van 25-% met een maximum van f 500.zoals deze bij de wet van 28 Februari 1947 over de jaren 1945 en 1946 op de pensioenen is verleend, daarbij reke- ning houdend met de aandrang, welke bij de parlementaire be handeling van deze uitkering is uitgeoefend in de richting van een verdergaand gedifferentieerde regeling met grotere tegemoet- koming voor de lagere pensioenen tot een maximum-toeslag van 100 dier pensioenen. (Na het debat over deze voor gestelde regeling der verhoging van de pensioenen met een toe slag, waarover men elders een verslag leest, zou de Tweede Kamer heden de stemming over het ontwerp, en de daarbij in- gediende motie-v. d. Sleen, hou den). MAXIMUMPRIJS VOOR MELKCHOCOLADE EEN WAARSCHUWING VAN DE PAUS BENDE-LEDEN GEVONNISD Scheidsrechterscursus K.N.V.B. afd. N.-Holland EUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald Namens de parlementaire ont- vangstcommissie waren hierbij slechts de heren Serrarens van de Tweede Kamer en Van Heuven Goedhart namens de Eerste Kamer aanwezig. (De Alkmaarse Crt, die's morgens een bericht had gemaakt van iets, dat 's middags nog gebeu- ren moest, noemde nog 'n 9-tal Ne- derlandse Kamerleden op, die er helemaal niet waren). Namens het Dep. van Buitenland- se Zaken vergezelde Baron Van Ittersum het gezelschap, waarvan voorts deel uitmaakten de heer Blink, Regeringscommissaris, W. Snitker namens de parlementaire pers- G. Loggers, burgemeester van Oe Wieringermeer; Ir. A. Ovinge, rentmeester en dijkgraaf van de Wieringermeer, Ir. C. Krijns, voorz. van de Commissie Wederopbouw Wieringermeer en Ir. G. Kranen, Seer, van de Bond van Zuivelfa- brieken. Mr. A. J. M. Leesberg was als loco-burgemeester namens het gemeentebestuur aanwezig en ver- welkomde het gezelschap. Hij gaf Vervolgens een schets van de ge- schiedenis en de betekenis van Alk maar als agrarisch centrum en ver- telde het een en ander van de kaas- markt, die voor de oorlog een aan- voer had van 6 7 millioen kg. Hij getuigde voorts van de eerbied van het Ned. Volk voor het roemruchte Britse parlement, de bakermat van het gehele parlementaire stelsel. De grootse redevoeringen, die in dit hoge college tijdens de oorlog zijn fehouden en waarvan zo'n gewel- ige kracht is uitgegaan tot het be- halen van de overwinning, liggen aldus spr. ons nog vers in het geheugen. Spr. bracht de gasten dank voor hun bezoek en hoopte, dat zij daaraan een aangename her- Innering zouden bewaren. Hij bood voorts de gasten alien 'n stukje ver- pakte kaas aan, waarop 'n etiket met de woorden ..With the compli ments of the Municipality of Alk maar". Prof. P. Debono, lid van het par lement van Malta beantwoordde na mens de gasten deze speech, waar- na burgemeester Loggers. Ir. Krijns en Ir. Ovinge het woord voerden, om de gasten iets te vertellen van de Zuiderzeewerken, de eerste en de tweede drooglegging van de Wieringermeer en de Afsluitdijk. Een grote levensmiddelen- firma, die filialen over het gehele land verspreid heeft, geeft reclamebiljetten uit, waarop behalve de slagzin: „de guldens worden groter" een groot fragment van het muntbiljet van een gulden afgedrukt staat. Aan beide zljden van de gulden is een hoekje afgesneden, maar ver- der is de gelijkenis uit- stekend. In Amsterdam hebben on- verlaten de „reclame-gulden" uitgeknipt en opgevouwen en sturen kinderen er op uit om met deze papiertjes inkopen te betalen, Ook in andere de- len van het land, waar filia len van deze firma gevestigd zijn, werden pogingen gedaan deze ..gulden" uit te geven. De politie heeft thans een stokje voor de zaak gestoken en heeft de aanwezlge voor- raden reclamebiljetten in be- slag genomen en achterhaalde o.a. op het hoofdpostkantoor te Amsterdam een partij van 1900 biljetten, die voor ver- zending naar het filiaal te Oldenzaal waren afgegeven. VRIJDAQ 1 OCTOBER HILVERSUM II, 415 M. 7i00 Nieuws, 7.15 Maria ter ere, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Weens Philharmo- nlsch orkest, 9.35 Schoolradio, 10.05 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonne- bloem, 11.40 Schoolradio, 12.00 An- gelus, 12.03 Piano, 12.30 Weerover- zicht, 12.33 Orkest Klaas van Beeck, 13.00 Nieuws, 13.25 Orkest Klaas v. Beeck, 13.50 Van man tot man, 14.00 Harmonieklanken, 14.20 Zang en piano, 15.00 Gramofoonmuziek, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Internationaal cabaret, 17.45 Wat het buitenland lees*. 18.00 Promenade orkest en tenor, 18.30 Septet, 19.00 Nieuws, 19.15 Zigeunerklanken, 19.45 De drie landen, 20.00 Nieuws, 20.05 De ge- wone man, 20.12 Opera Les Cloches de Corneville, 21.30 Klankbeeld „De Tien Geboden", 22.15 Pianorecital, 22.37 Actualiteiten, 22.45 Avondge- bed, 23.00 Nieuws, 23.15 Musette, 23.40 Orkest Andre Kostelanetz. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Muziek bij het ontbijt, 8.00 Nieuws, 8.18 Opera-programma, 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Rachmaninoff, 10.20 New Mayfair orkest. 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Beethoven-Schubert, 11.05 Voordracht, 11.25 Licht orkest- concert, 12.00 Victor Silvester, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Sport, 12.45 Piano 13.00 Nieuws. 13.20 Ensemble, 13.45 Orgel, 14.00 Kookkunst, 14.20 Kwin- tet, 15.00 Voordracht, 15.20 Orkest, 16.00 Zang met orkestbegeleiding, 16.30 Tussen twaalf en zestien, 17.00 Orgel, 17.20 Beethoven, 18.00 Het Nieuws, 18.15 Felicitaties, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Silvestri-kwartet, 20.00 Nieuws, 20.05 Viool en piano, 21.00 Men vraagten wij draaien, 21.30 Hoorspel, 22.00 Buitenlands weekoverzicht, 22.15 Swing and sweet, 23.00 Nieuws, 23.15 Sympho- nisch concert, Daarna begaf het gezelschap zich naar de Wieringermeer, waar eerst een bezoek werd gebracht aan de boerderij van de heer De Koning, die vroeger in Canada geweest was en al dadelijk contact had met het Canadese parlementslid. De heren vroegen belangstellend naar de be- drijfsuitkomsten en naar de produc- ten van de boerderij. Gedurende de rit, dwars door de polder naar de plaats waar de Duit- sers de dijk hadden doorgestoken, konden zij zich overtuigen van de verwoestingen die deze inundatie aan de eens zo bloeiende polder had toegebracht, doch ook van de her- stelarbeid. die sindsdien alweer ver- richt werd. Om half 5 waren zij weer in Alkmaar terug, waarna zij vertrokken naar Den Haag, waar de Regering hen een diner aanbood. Naar wij vernemen, zal door de drie samenwerkende vakcentrales gevolg worden gegeven aan de uit- nodiging van de Gouverneur van Suriname, om daar een bezoek te brengen ter bestudering van de so- ciale toestand. Voor het Chr. Nat. Vakverbond zal gaan de heer F. P. Fuykschot, voor de Kath. Arbeidersbeweging de heer J. H. Kuiper, zoals reeds werd medegedeeld, en voor het Ned. Verbond van Vakverenigingen de heer J. G. Suurhof. Gistermorgen omstreeks half twaalf stortte op een weiland on- der de gemeente Boxtel een mili tair Iesvliegtuig, Harvard B 36, neer, afkomstig van de vliegbasis Gilze Rflen. De beide inzittenden werden gedood. Het toestel is to- taal vemield. Het toestel werd gebruikt bU de voortgezette vliegopleiding te Gilze Rijen. Het bevond zich, kort voor het neerstortte, in een vrille. Men neemt aan, dat de bestuurder zich niet tjjdig uit deze tolvlucht heeft Aan het begin van de zitting kwa men enkele getuigen a decharge gunstige verklaringen voor Poos afleggen, o.m. de bekende dr. Jos de Boer en even later verklaarde een andere getuige, hoe na de lucht- aanval op het Bevolkingsregister te den Haag politieke delinquenten aan het werk werden gezet, om de nog goed gebleven papieren uit de puinhopen op te zoeken. Dit had Slagter bewerkt, om hen eens wat anders te geven. Ze ontvingen toen extra eten en geld. Ook de gedeti- neerde oud-hoofdeommissaris van Den Haag, de beruchte Mr. Hamer kwam getuigen, maar. moest door de president herhaaldelijk op zijn ontsporingen gewezen worden, zelfs was er ogenblik sprake van mein- eed. Opnieuw kwam Schreieder voor het getuigenhekje, om het Hof uit- voerig in te lichten over de werk- zaamheden van Slagter en Poos in het zgn. ontvangstcomite van het Englandspiel, waarin beiden zitting hadden. Dit zgn. comity was een ploeg, die de te droppen agenten op vaderlancfSe bodem „verwelkomde" en er voor zorgde dat ze in handen van de Duitse contra-spionnage kwamen. Beiden maakten ongeveer twaalf keer deel uit van zulke co mity's en waren eveneens verschil- lende keren aanwezig bij wapen- droppingen, o.a. bij een gefingeerde om de Brabantse illegale groep-Pe- ter in handen te krijgen, hetgeen mislukte. Schreieder sprak bijna veronts'chuldigend over het feit, dat er toen een schietpartij door de schuld van de Duitsers ontstond, waardoor verscheidene mensen op Naar aanleiding van de schrifte- lijke getuigenverklaring van Bartels welke tijdens de behandeling van de zaak tegen Poos en Slagter voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra venhage werd voorgelezen en de daarop volgende verklaring van Poos, heeft de heer F. J. Goedhart een telegram gezonden aan de pre sident van het Bijzondere Gerechts hof te 's-Gravenhage, waarin hij o.a. zegt, nimmer door Poos of Slagter verhoord te zijn, zodat hij nooit in handen van deze lieden verklaringen heeft kunnen afleggen noch gegevens verstrekken of in- lichtingen verschaffen. De bewering van Poos, dat hij van hem 'n schets van drukkerij Gertenbach ontvan gen zou hebben, is 'n grove leugen. Het leugenachtige relaas, dat Bartels en Poos thans opdissen, heeft geen andere bedoelingen dan de schuld, die op Poos en Slagter drukt. te verminderen door haar op mij af te wentelen, aldus Goedhart. HI limn III IIDHWI—HPH'MWI De thans verkrijgbare postzegels met de beeltenis van H.M. Koningin Juliana zullen te zijnertijd vervan- gen worden door zegels van kleiner formaat, het veld reeds gedood werden. Ver- der op de dag kwam de arrestatie van de Engelse agent Andringa „Ak- kie" ter sprake, die volgens Poos ook al mededelingen had verstrekt over geheime zaken. Hierna ging de President mr. Ik- man van Burck over tot het voorle- zen van een groot aantal stukken in de omvangrijke dossier. Dit voorle- zen werd een aaneenschakeling van leed, ellende, arrestatie's, doodvon- nissen en ontberingen in concentra- tiekampen, als er wellicht in de Bijzondere Rechtspleging nog niet geweest is. Tenslotte kwam nog aan het licht dat men Poos had willen liquideren, doch door bepaalde men- selijke gevoelens heeft men er toen van afgezien. Hedenmiddag zal de procureur- fiscaal zijn requisitoir houden. Woensdagmorgen is te Eindho ven, onder overweldigende be- langstelling, het stoffelijk over- schot van de oud-commissaris- generaal voor Indonesia en oud- lid van de Tweede Kamer, de heer Max van Poll, ter aardc be- steld. Uit alle delen van het land waren vrienden, autoriteiten, me- dewerkers en vroegere medewer- kers naar Eindhoven gekomen om aan de zo betreurde overlcdene de laatste eer te bewjjzen. In de St. Catharinakerk werd een plechtige H. Mis van Requiem op- gedragen door een zwager van de heer van Poll, pastoor Smitz uit Leiden, die daarbij werd geassisteerd door de pastoors Smitz uit Venray en Franker, eveneens zwagers van de overledene, als diaken en sub- diaken. Het parochiele zangkoor voerde de Gregoriaanse gezangen uit. De kerk was geheel gevuld met belangstellenden. Zo merkten wij op: prof. ir. Schermerhorn, de vroe gere collega van Max van Poll in de Commissie-Generaal, oud-minis- ter Gielen, dr. Albering, secretaris van de K.V.P., burgemeester Kolf- schoten van Eindhoven, burgemees ter Moons van Helmond, het oud- Tweede Kamerlid Schaepman, een deputatie van de Kath. Nederlandse Journalistenkring, de letterkundigen van der Meer van Walcheren, Ger- rit Knuvelder en vele anderen. Na de uitvaartdienst werd het stoffelijk, overschot, dat gevolgd werd door een grote menigte, naar het kerkhof gebracht. De baar was gedekt met kransen, o.a. van dr. van Mook, de familie en van direc- tie en commissarissen van de Neer- landia-Pers, waaraan Max van Poll zijn laatste krachten heeft gegeven. Pastoor Smitz verrichtte de absoute bij het graf, dat gedolven was vlak naast dat van de enkele maanden geleden overleden minister van economische zaken, dr. Huysmans. De heer F. van Poll dankte ontroerd voor de belangstelling. kunnen herstellen, zodat de Har vard met de neus naar beneden in het weiland terecht is geko men. Het vliegtuig kwam terecht in de naaste omgeving van een boerderij onder het gehucht Lennisheuvel. De burgemeester van Boxtel, de gemeentepolitie, een r.k. geestelijke en enige geneesheren waren spoe- dig ter plaatse. Later arriveerden de plaatsvervangend commandant van de vliegbasis Gilze Rijen en de districtscommandant der Konink- lijke Marechaussee te 's-Hertogen- bosch met een detachement mare- chaussee's. De verongelukte bestuurder was de officier-vlieger der tweede klasse bij de marineluchtvaartdienst C. M. Velders uit 's-Gravenhage. De tweede inzittende was de ma- troos P. Nicolai uit Hilversum. De officier-vlieger der 2e klasse C. M. Velders kwam als adspirant- officier-vlieger bij de Marinelucht vaartdienst in Ned. Indie. Na het einde van de strijd tegen Japan ■week hij uit naar Australie en van- daar ging hij naar Amerika om tenslotte over te steken naar Enge land. Met het 321ste (Dutch) RAF- squadron is hij vervolgens op Cocos- eiland gestationneerd geweest. In 1946 arriveerde hij in Nederland, waar hij o.a. een instructeurscursus volgde te Woensdrecht. Tot op he- den was officier-vlieger Velders als instructeur verbonden aan de voort gezette vliegopleiding WO te Gilze Rijen. Matroos P. Nicolai kwam in 1947 te Voorschoten in dienst. Na enige tijd in het marine-opleidingskamp te Hilversum en bij de marine luchtvaartdienst op het vliegveld Valkenburg te hebben doorgebracht was hij als leerling onderofficier- vlieger bij de voortgezette vlieg opleiding WO te Gilze Rijen ge- plaatst. AMSTERDAM, 29 Sept. De centrale recherche der Amsterdamse politie heeft te zijnen huize gear- resteerd de 58-jarige beurshandelaar W. W. te Amsterdam. Bij navraag bleek, dat W. zich schuldig heeft gemaakt aan het ver- handelen van enige effecten, welke niet ter registratie waren aange- meld. tot een nominale waarde van 20.000 gulden. In verband hiermede is ook de fiscale recherche bij deze zaak be- trokken. De Minister van Landbouw, Vis- serij en Voedselvoorziening heeft voor vermicelli, macaroni en me 'n prijsverhoging van 1 cent per 200 gram toegestaan. Door de verhoging van de bloem- prijs zijn de grondstoffen van deze producten duurder geworden. De prijsstijging mag evenwel slechts ge- deeltelijk, nl. voor f 5.per 100 kg, worden doorberekend. De nieuwe maximumprijzen, die met ingang van 30 Sept. berekend mogen worden, zijn voor de consu- ment per 200 gram: Engelenhaar vermicelli f 0.17 los, f 0.20 verpakt, andere vermicelli, macaroni en rnie f 0.16 los, f 0.19 verpakt. De inkoopsprijzen voor grossiers en detaillisten zijn met f 5.per 100 kg verhoogd. Verder heeft de regering overwo- gen, dat een zodanige regeling niet moet leiden tot een principiele aan- tasting van het systeem der huidige pensioenwetgeving, waarbij de fac- tcren grondslag en diensttijd bepa- lend zijn voor het bedrag van het pensioen en dat de regeling voorts eenvoudig moet zijn, overzichtelijk en practisch bruikbaar voor de di verse soorten en groepen van pen sioenen. De regering onderscheidt drie groepen gepensionneerden. Er zijn vele pensioenen verleend, waarvan het lage bedrag een gevolg is, hetzij van een zeer korte diensttijd, hetzij van een grondslag, ontleend aan een nevenbetrekking of een combinatie van deze oorzaken. Dergelijke pen sioenen zijn niet te beschouwen als een uitkering ter volledige voorzie- ning in het levensonderhoud en het zou naar het oordeel der regering een aantasting van het systeem der pensioenwetgeving zijn, zodanige pensioenen, zonder rekening te hou den met de oorzaak van hun gering bedrag, voor een grotere tegemoet- koming in aanmerking te doen ko- men dan de overige pensioenen. Voor verdergaande maatregelen dan waarvoor bij de parlementaire behandeling van de uitkering in- eens de aandacht is gevraagd ko- men wel in aanmerking de pen- sioehen, welke berusten op grond- slagen nog daterende van voor het einde van de eerste wereldoorlog. Ten aanzien van de daarop berus- tende pensioenen is naar de mening der regering een verhoging met maximaal 100 pet. te verdedigen. Vervolgens valt te onderscheiden een zeer grote groep van pensioe nen, berustend op grondslagen da- terend van na de aanpassing aan de levensstandaard na de eerste we reldoorlog tot voor de aanpassing aan de levensstandaard na de twee de wereldoorlog. Voor deze groep acht de regering een gelijk toeslag- percentage van 25 redelijk. Als laatste groep blijven Over de pensioenen, die na de tweede we reldoorlog zijn of worden toegekend en in steeds meerdere mate komen te berusten op pensioensgrondsla- gen, welke afgeleid zijn van de thans geldende salarisregelingen. Voor zover zij daarop reeds geheel berusten, is het duidelijk, dat voor het verlenen van een toeslag geen grond meer bestaat, terwijl voor de overige pensioenen uit de aard der zaak de toeslag verhoudingsgewijs dient af te nemen van 25 pet. tot 0 pet. Op deze grondslagen is de thans aanhangige regeling opgebouwd. Voorgesteld wordt om de toeslag te verlenen te rekenen van 1 Jan. 1947, zulks in aansluiting aan de uitkering ineens, welke over de jaren 1945 en 1946 is toegekend. Nu voile melkpoeder in chocolade- producten mag worden verwerkt zijn voor ongevulde melkchocolade maximumverkoopprijzgn vastge- steld. t.w. voor stukgoed (repen) f '0.39 en voor wichtgoed f 0.50 per 100 gram voor de consument. Een ongevulde melkciiocoladereep van normaal gewicht komt dus nu op f 0.13 per stuk. Voor gevulde melkchocolade blij ven dezelfde prijzen gelden als voor gevulde chocolade. De uitzonde- ringsprijzen voor speciale kwali- teitsartikelen gelden ook voor melk- chocolade-artikelen. BATAVIA, 30 Sept. (Aneta) Volgens het republikeinse pers- bureau Antara heeft een bende van 100 man gisterochtend een aanval gedaan op de republikeinse kazerne te Magelang, die na zware gevechten werd afgeslagen. „Aan beide zij den werden geen verlie- zen geleden", aldus Antara. De aanvallers bestormden de kazerne van drie zijden en werden ont vangen met hevig geweervuur. Na de overval werd de omgeving van de kazerne onmiddellijk door republikeinse troepen uitgekamd, aldus het bericht tenslotte. Volgens te Soerabaja opgevangen berichten van de communistische radio van Madioen heeft het poli tieke bureau van de Partai Kom- munis Indonesia „in verband met de algemene aanval, die door de regering van verkopers van slaven- arbeiders, Soekarno-Hatta, is inge- zet", een oproep uitgevaardigd „om de weerstand van het volk tegen de aanvaller actieve leiding te geven". In de oproep wordt gezegd, dat de arbeiders tot staking dienen te worden opgezet en de regering Soekarno-Hatta door iedereen ge- wapenderwijs moet worden bestre- den. „Ook in de bezette gebieden", aldus de oproep, „moet het Indo- nesische volk zijn plicht beseffen en voorbereid zijn op een Neder landse aanval, die in verband zal worden gebracht met aanvallen van Soekarno en Hatta. Soekarno en Hatta hebben in een verraderlijk spel de reactionnaire troepen tegen de revolutionnaire uitgespeeld. Volgens het laatstverschenen republikeinse legercommunique, gisteravond door Djokja bekend gemaakt, is vemomen, dat Moeso en enige andere vooraanstaande communistische leiders Madioen hebben verlaten, „daar zij zich klaarblijkelijk bedreigd gevoelden in verband met de reeds volledige omsingeling van Madioen door de republikeinse troepen", aldus het communique, dat voorts meldt, dat alle opstandellngen uit Mage- tan zijn verdreven. De zuiverings- operaties in de door de republi- keinen heroverde gewesten duren voort. De communistische radio te Ma dioen heeft Woensdagavond een commentaar uitgezonden van de voorlichtingsdienst van de opstan- delingenregering, waarin gezegd werd, dat twee republikeinse vlieg- tuigen boven Madioen pamfletten hebben uitgeworpen, waarin de be- volking werd aangespoord tot op- stand tegen de volksregering van Madioen. Volgens een communis- tisch communique werden de repu blikeinse troepen Woensdagavond op enige punten teruggeslagen of tot staan gebracht. Het volk rond- om Tjepoe komt in beroering, ter wijl Solo en omstreken thans ge heel onder contr61e staan van de ..correctors" van het beleid van Soekarno en Hatta, aldus dit com munique. De communistische radio maakte bekend. dat de aanspreek- titels toean (mijnheer) en padoeka toean (gebruikt bij hooggeplaatste personen) verboden zijn. Hiervoor moeten gebruikt worden ..broeder" en „vader". Voorts werd medege deeld, dat de loonbelasting wordt afgeschaft, omdat deze niet in over- eenstemming is met een democra- tische staat. Voor het tijdvak van 3 t.m. 16 October 1948 zijn van de tabaks- en versnaperingenkaarten enz. QA, QC 808 aangewezen de bonnen: 109, 110, 113 tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak Voorts is tot nader order geldig: Reserve H tabak 50 gr. scheerzeep of 100 gr. scheercrfeme of 400 gr. snelscheercrfeme Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 1 Oct. worden ge bruikt. Voor het tijdvak van 27 Sept. t.m. 9 Oct. is reeds de volgende bon voor vlees aangewezen: 244 vlees 100 gram vlees VATIKAANSTAD, 29 Septem ber (A.F.P.). Bij de ontvangst van 500 afgevaardigden van de interna- tionale vereniging voor de bescher- ming van het jonge meisje heeft Z.H. de Paus een toespraak gehou- den over de gevaren die de meisjes in de huidige maatschappij bedrei- gen. De H. Vader waarschuwde de katholieken t£gen de vergissing van de zgn. moderne meisjes, die vaak onvoorzichtigheden begaan, waar door zij gevat geraken in banden, dfe zoveel meisjes gevangen houden die van de ontucht een beroep heb ben gemaakt. De Paus wees er op, dat het thans niet meer gaat om de redding van een enkel verdwaald lam, doch om het lot van die gehele kudde die in gevaar verkeert. Na te hebben betreurd, dat zij, die voor de verdediging van de jeugd ijveren, stuiten op onverschil- ligheid en onbegrip, zelfs in uitge- sproken katholieke kringen, ver klaarde de H. Vader, dat het drin- gend noodzakelijk is de christenen te overtuigen van hun verantwoor- delijkheid en van hun taak op soci- aal gebied. BATAVIA, 29 Sept. (Aneta). Het bijzonder krijgsgerecht te Poer- wakarta deed uitspraak in de zaak tegen vijf leden van de bende, die op 23 Juli de Bandoengexpress deed ontsporen, waarna zij de trein beschoot en waarbij vijf personen werden gedood en acht gewond. 2 leden werden ter dood veroordeeld. Twee andere beklaagden werden wegens 't verboden bezit van vuur- wapens en beschieting van de trein veroordeeld tot twintig jaar gevan- genisstraf. De veroordeeld en waren lid van de geheime terreurorgani- satie ,,S.P. 88" (de betekenis van deze naam is niet bekend). De zaak van ££n beklaagde werd naar de gewone krijgsraad verwezen. Tijdens het requisitoir sprak de auditeur-militair woorden van hul- de tot de militairen vopr het vlotte opsporingswerk. Tegen de hoofji- beklaagden, die als leiders optra- den, waren schriftelijke getufgen- verklaringen van de bevolking bin- nengekomen. Het ligt in de bedoeling weer een scheidsrechterscursus te houden om het tekort aan scheidsrechters aan te vullen. Belangstellenden kunnen zich opgeven aan onderstaande adressen: W. Bosch, Noorderweg 11 Enkhuizen; H. Bartels, P. Florisstr. 7 Hoorn en F. v. d. Kooij, Berkhout. mensheid., dat zij altijd en altijd op zoek is naar het geluk en het betere tracht te bereiken. Men streeft naar verbetering van sociale toestanden. Allerlei richtingen werpen zich op en beloven gouden bergen. Maar nooit zal men iets bereiken, als men niet begint zichzelf grondig te herzien en te verbeteren, zijn leven eenvoudig in te stellen op het Evangelie. De verbetering van de wereld begint bij de ver betering van ieder persoonlijk. En daarom stond er Zondag in het Epistel: „Trekt de nieuwe mens aan die naar God is ge- schaven in gerechtigheid en ware heiligheid" MARCUS 42. Hij begon Ole uit te horen; hij had zo z'n eigen manier om de dingen te vra- gen en bracht er Ole langzamerhand toe te vertellen, waar hij vandaan kwam, dat hij het landgoed had gekocht en van plan was er van te maken, wat er van te maken was, en dat hij de paardenfokkerij wilde voortzetten. Vervolgens vertelde Ole ook, dat hij verloofd was met Bente en dat ze binnen enkele da- gen zouden gaan trouwen. De vreemdeling verstond buitengewoon goed de kunst, zijn vragen prettig in te kleden en zag Ole onafgewend met zijn felle, donkere ogen aan. Ole begreep zelf eigenlijk niet, waarom hij antwoord gaf; het wa ren immers dingen, die de ander niet aangingen. Maar van diens woorden en gesluierde stem ging 'n eigenaardige macht uit, welke hem als het ware dwong te antwoorden. Trouwens, Ole wenste dat de men- sen in de buurt over hem en zijn positie zouden denken zoals hem dat het meest geschikt voorkwam terwille van Bente en hemzelf. Toen de man afscheid nam, zeide hij dat hij Peter Hovmand heette; vast drukte hij Ole's hand. Ole bleef hem staan nakijken. De man had een rustige, bescneiden, doch niet- temin grote indruk op hem gemaakt maar verder zou het wel niets be- tekenen. Hij dacht erover, hoe oud de man zou zijn, misschien een goede veertig, mogelijk vijftig. On- getwijfeld was het iemand, die veel tegenslag en verdriet ondervonden had; een merkwaardig man, een zonderling. Ole probeerde niet meer aan hem te denken, maar merkte dat dit niet zo gemakkelijk ging, telkens weer zag hij 't interessante gezicht van de vreemde voor zich. HOOFDSTUK XII Acht dagen waren onder grote drukte op Enekaer omgevlogen. Ole liep de akkers over en keek naar het graan, dat er goed bij stond. Ook bewonderde hij in het voorbij- gaan de bloeiende haag, tot zijn geluk was hij in staat altijd het schone te zien. Hij dacht eraan hoe lief dit landgoed hem in korte tijd geworden was, hij had het gevoel of het Enekaer was, waarvan hij heel zijn leven gedroomd had. Hij dacht aan de stervende Munk en herinnerde zich diens laatste woorden, de brandende blik van de brekende ogen. Hij had beloofd het landgoed met zijn beste krachten te zullen verdedigen en hij zou al- les doen om zijn woord te houden. Al spoedig echter gingen zijn ge- dachten naar Bente, ze was zo stil geweest, alsof ze hem ontliep. In- tussen liet ze niet merken, dat ze iets gehoord had van zijn gesprek met Sara. Hij was geneigd te den- aen, dat haar terughoudendheid en geslotenheid de natuurlijke reactie waren op alle vermoeienissen en spanning en angst over de ziekte van haar vader, het verdriet over zijn dood. In een opzicht had ze zich echter niet teruggetrokken. Ze had het werk met de paarden weer opge- nomen en was vele uren per dag bezig met ttrainen. Het was Donderdagavond; de volgende dag zou hun huwelijk voltrokken worden; maar Bente en Ole hadden er nog vrijwel niet overgesproken samen. Het leek of beiden geheel opgingen in hun werk en in beslag genomen werden door de drukte. Ole stapte op het erf in de sulky met Junker ervoor; hij was gekleed in het costuum van een pikeur, hel witte broek, glimmende, zwarte rij- laarzen en rood zijden blouse en pet. De rode kleur was bijna gelijk aan die van het paard; het waren de kleuren van de stoeterij van Enekaer, door Bente zelf uitgeko- zen. Jorgen kwam de stal uit, knip- perde met de ogen en keek ver- wonderd naar Ole. die in de zon zat; het was inderdaad - een mooi gezibht, het prachtige paard, vol- maakt van lichaamsbouw en Ole. die er bijzonder voordelig uitzag in zijn pikeursdracht. Bente kwam naar hem toe; ook zij droeg een rijbroek en -laarzen en een witte blouse, waarvan ze de mouwen opgerold had. Haar le- nig figuur kwam volkomen tot zijn recht in deze kleding. „Je hebt beloofd dat ik vandaag naar Junker mocht kijken," zei ze, tot vlak naast de sulky komend. „Dat is ook mijn bedoeling, we rijden meteen naar de baan." „En jij bent in pikeurcostuum?" Vragend zag Bente hem aan. „Ja," knikte Ole. „Ik ben beslo- ten Junker zelf te rijden bij de wedrennen." „Wil je dat werkelijk?" vroeg Bente. haar gezichtje naar hem op- heffend. „Zeker, en het is beslist noodza kelijk dat ik hem zelf rijd, nie- mand anders kan Junker op het ogenblik rijden. Een geluk dat ik mijn vergunning bewaard heb uit de tijd, dat vader nog paarden hield Bente keek naar de grond, haar kleine, geschoeide voetje speelde met, een steen. „A1 toen ik nog een klein meisje was, heb ik gedroomd dat ik met Junker de eerste prijs zou mogen winnen en nu zul jij het misschien zijn." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3