Madioen weer in handen der Republikeinen w m Voor Alkmaar en omgeving Twee kinderen gedood Doodstrof geeist tegen Poos en Slagter LEIDER VAN DE STERN-GROEP TE HAIFA GEARRESTEERD r De begroting van wederopbouw opent nog weinig perspectief DE WERELD van vandaag Middenstands- politiek Waardevolle hand/angers van de S.D. Mgr. Mutsaertsoord heropend Vreugde onder de leiders van Israel GEBED voor de vrede J Over de beschikbare materialen valt nog niest met zekerheid te zeggen Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1-30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. VRIJDAG 1 OCTOBER 1948 Buiten God is 't nergens veilig Vondel 44e JAARGANG - NUMMER 11376 Oudste xoon van Don Juan naar Spanje? Moeso, de in Moskou geoefen- de leider van de communisten op lava, tijdens een kort gele- den gehouden radio-rede. MERKWAARDIG ONGEVAL TE GORINCHEM TWEE DAMES UIT CASTRICUM stolen uit Warenhuizen te Amsterdam Mevr. Theodore Roosevelt overleden. NA een bewogen requisitoir voor het Bijzondere Ge- rechtshof te 's-Gravenhage tegen de S.D.-handlangers Poos en Slagter eiste de ad- vocaat-fiscaal mr. P. S. de Gruijter de doodstraf tegen deze mensen, waarvan in de dossiers lijsten voorkomen, die een totaal van ruim twee- honderd dodelijke slachtoffers aangeven. Door hun instel- ling en gebleken bereidheid om Duitse belangen te die- nen werden zij voor detache- ring bij de S.D. aangewezen en zij waren er, als Neder- landse politiemannen, alleen op uit, om zo snel mogelijk promotie te maken. Voordat het requisitoir ge houden werd, kwamen op nieuw een aantal getuigen vertellen, hoe het gegaan is met de twee verdachten en kwamen er feiten Waardebonnen voor Consumentencrediet geldig De P.T.T. rondt naar beneden af VISA OP ZAK VAN OOST-EUROPEES CONSULAAT Verzcnding van Zeepost opnieuw kwamen er en suggesties naar voren over de verschillende aspec- ten van verzet, Englandspiel, onbedachtzaamheid en ver- raad. BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank WEERSVERWACHTING R.K. B.L.Q. te Alkmaar bstaat tien jaar Pater H. Vijgen C.ss.R. MINISTER LIEFTINCK BEZOCHT PAUL HOFFMAN Met inqanq van de winterdienstregeling 1948 op 3 October a.s. zal het traject Amsterdam-Breukelen-Utrecht weer electnsch worden bereden. Hiermede is tevens de her-electrificatie voltooid. Woensdagmiddag werd op dit baanvak een proefnt gehouden. Na ruim vier jaar stopt wederom een electrische trein in Abcoude DE BEGROTING van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting opent minder perspectieven dan de be- faamde rede van minister in't Veld voor het Amsterdamse Wo- ningcongres deed. Er is eer sprake van een domper op het voor- uitzicht van de duizenden huizen, die de minister al gebouwd zag, als wij lezen, dat ook thans niet met zekerheid kan worden gezegd, welke hoeveelheden materialen in de loop van 1949 voor de uitvoering van werken ter beschikking zullen staan. Oorzaak: het deviezentekort. De begroting toont een eindcijier van 200 millioen gulden minder dan verleden jaar, hetgeen gemakkelijk tot misverstand aanleiding zou kunnen geven. Daar is evenwel geen reden voorl Woensdagmiddag zijn de olifanten van het Nationale Nederland se Circus Mikkenie, dat vanaf 1 October zijn tenten zal opslaan te Amsterdam, in de hoofdstad aangekomen. Hier zien wi] de dieren opweg naar de stallen tijdens het passeren van de Amstelbrug. Financiering woning- wetbouw gewijzigd Nieuuu Noordhollands DE IND1ENING van verschillen- de wetsontwerpen op het gebied van de middenstandspolitiek is in de loop van dit zittingsjaar te ver- wachten" zo stond het in de Troonrede. Het was voor de naar adem snak- kende middenstand een schrale troost en de vage algemeenheden, waarmee, zoals wij op de dag van de Troonrede reeds schreven, het middenstandsvraagstuk werd „af- gedaan", kon nauwelijks aanleiding geven tot enthousiasme. Intussen is er op dit gebied een en ander gebeurd. Zo is onder de ongeveer tien a twaalf vaste com- missies, die de Tweede Kamer heeft ingesteld, nu ook een vaste com- missie voor de middenstand be- noemd. Daarmee zijn de vele vraag- stukken, die hangende zijn, natuur- lijk niet opgelost. Maar het is de taak van zulk een commissie, om de behandeling van diverse wets ontwerpen voor te bereiden en daar- bij, ook buiten de openbare ver- gaderingen van de Kamer om, con tact te houden en overleg te plegen met de regering. Daarvan kan een goede invloed uitgaan op het be- handelen van verschillende zaken, ook om het tempo daarvan te ver Snellen. Terwijl opgemerkt mag worden, dat de verschillende wetsontwer pen, die de Troonrede opsomde als reeds in behandeling bij de Kamer, er verschillende bevatten, dievan groot belang zijn voor de midden stand, kan nu worden medegedeeld, dat de minister van economische zaken in de toelichting op zijn be- groting waarvan wij gisteren ai een en ander meldden enige meer concrete mededelingen doet over de middenstandspolitiek. In de eerste plaats echter mag worden vastgesteld, dat de nieuwe richting, die de algemene economi sche politiek inslaat, de strekkmg heeft te voldoen aan enige dierbare wensen, welke in de kringen van het zakenleven in het algemeen, en van de middenstand in het bijzon- der leven. Er wordt gestreefd naar meer vrijheid, knellende banden op het gebied van rantsoenermg, dis- tributie, prijsbeheersing e.d. zullen geleidelijk worden geslaakt. De ge- leide wordt geleidelijke economie, zou men geneigd zijn te zeggen.... Reeds uit ons artikel van gisteien is gebleken, dat het pad van de regering ten aanzien van net op- lossen dezer vrgagstukken met over rozen zal gaan. In het kader van een rechtvaardige prijspolitiek dient echter ook plaats te zijn voor de rechten en de be- langen van de middenstand. Minister v. d. Brink onthult nu echter in zijn begroting ook lets naders over de ..verschillende wets ontwerpen", welke in de Troon rede zo algemeen worden aange kondigd! Het zijn de herziening van de Vestigingswet Kleinbedrijf, de nieuwe Winkelsluitingswet, de wet op het Cadeaustelsel en een meuwe wet op de Kamers van Koophandel. Verder zijn in voorbereidmg een herziene wettelijke regehngvanhet afbetalingsbedrijf en van de spaar en betaalzegelbedrijven. Dat is alles heel wat. En er kom nog meer, waarover wij morgen even willen spreken. Ora nii recd vast te stellen, hoe juist de visie is van de leidende mannen in de mid- denstandsbeweging, die verklaren gelijk pas nog op het congres van de Christelijke Middenstandsboi eebeurde dat de middenstand niet te veel op de Overheid moet leunen maar zoveel mogelijk voor zichzelf zal moeten zorgen door een krachtige, actiajve organlsat'e'+™?®p" in de leden meeleven, in het alge meen en in hun eigen belang. MADRID, 1 Oct. (Reuter) gezaghebbende bron te Madrid wordt vernomen, dat Don Juan Carlos, Prins van AstuJi%^® ,LP jarige oudste zoon van de Spaanse kroonpretendent Don Juan voor de voortzetting van zijn opleiding naar Spanje zal komen. Een officieel communique na de jongste bespreking tussen Don Juan en generaal Franco had reeds ge- tneld, dat de opleiding van de Prins te Madrid het voornaamste onder- werp van bespreking vormde Men gelooft, dat generaal Franco hdSTt aangeboden, de jonge Prins als opvolger op de Spaanse troon te erkennen, indien Don Juan van zijn aanspraken afstand zou doen. De troepen van de republiek Djokja hebben gisteren het com- munistische bolwerk Madioen her- overd. Ook Wonogiri en Magetan, bcide belangrijke plaatsen, zijn door de republikeinen weer onder het gezag van Djokja bracht. Wonogiri ligt ongeveer 24 km ten zuiden van Soerakarta, Magetan ligt ongeveer 19 km ten westen van Madioen. De militaire gouverneur Gatot Soebroto had de republikeinse troe pen bevel gegeven slechts onvoor- waardelijke overgave der commu- nistische strijdkrachten te aanvaar- den. Volgens Radio Djokjakarta rukken de republikeinse troepen thans van Madioen op in de richting Ponorogo, dat 30 mijl ten zuiden van Madioen ligt. Ponorogo is nog in communistische handen. Vierentwintig uur voor de vai van Madioen werd nog gemeld, dat de republikeinse troepen zich nog ongeveer 24 kilometer van het cen trum van Madioen bevonden. De slotaanval schijnt dus met grote snelheid verricht te zijn. Kolonel Soebroto heeft bekend gemaakt, dat Madioen om 16.15 uur plaatselijke tijd, na een campagne van acht dagen, die op 22 September begon, is gevallen. Radio Madioen. dat zich thans in regeringshanden bevindt, verklaarde dat de communisten religieuze lei- ders, niet-communistische onderwij- zers en politieke leiders en over- heidsambtenaren hadden vermoord voordat zij uit het dorp Gereng trokken, waar in totaal 100 perso- nen om het leven werden gebracht Gereng werd Dinsdag door de re publikeinse troepen opnieuw inge- nomen. An eta meldt uit Batavia, dat een republikeins woordvoerder bevestigd heeft, dat Moeso met zijn manschappen naar Djoenoes, 25 kilometer ten zuiden van Ma dioen, is gevlucht, terwijl de com munistische troepen te Madioen door het republikeins leger zijn verstrooid. De woordvoerder zei- de dat het aantal bij de operatie betrokken republikeinse man schappen niet bekend ML™ ker nieit minder dan 10.000 be- draagt. Hij ziede dat S. Karno, de vroe- gere resident van Semarang, was overgelopen naar de communisten en met hem enkele eenheden van de vierde divisie van de T.N.I, uit Solo. Deze troepen vallen thans Tjepoe aan. De uitzendingen van de communistische radio van Madioen die thans door de republikeinen wordt gebruikt, zijn in Batavia met op te vangen. De woordvoerder ver klaarde tenslotte, dat thans alleen nog Poerwodadi en Ponorogo in communistische handen zijn, hoewel de situatie elders verward is. Te Gorinchem is Donderdagavond een merkwaardig ongeval gebeurd, waarbij twee jonge kinderen het slachtoffer zijn geworden. Een al- sluithek van de juist weer dichtge- draaide Visbrug sloeg, doordat de brug enigszins doorzakte toen er een vrachtauto opreed, plotselmg dicht en duwde. de twee kmderen die naast de vrachtauto liepen, er onder. Beide kinderen werden op slag gedood. Het war en de vijf jari ge Pieternella Prudon en de zes- jarige Huibert Verhoeven, beide wonende te Gorinchem. Twee dames uit Castricum gin- gen Woensdag samen winkelen in Amsterdam. Toen de politie hen 's middags arresteerde, bleken zij in een koffer en een tas voor ruim 400 gulden gestolen ondergoed, parfum speelgoed, kousen, sokken, leren tabakzakken, flanel en een tafellaken te hebben: de oogst van bezoeken aan verschillende waren- huizen in de stad. Motief„Ach", zeiden de dames tegen de rechercheur die hen ar resteerde, „wij hadden s morgens een vrouw zo handig zien gappen, dat wij bij het koffiedrinken beslo- ten het ook maar eens te probe- ren". De 87-jarige weduwe van de vroegere president der V.S.,Theodore Roosevelt, is te Oyster Bay in de staat New York te haren huize overleden. Het Centraal Bureau voor het consumentencrediet vestigt er de aandacht op, dat de nieuwe waar debonnen voor het consumenten crediet met ingang van vandaag geldig zijn. Met ingang van 1 October wor den de posttarieven, die op een halve cent eindigen. naar beneden afgerond tot hele centen. Donderdag is het Mgr. Mutsaerts< oord te Venlo, herstellingsoord van de R. K. Bond van Spoor- en Tram- wegpersoneel St. Raphael, her opend. Op Dolle Dinsdag was het kmder- huis door de Duitsers opgeblazen en van het Hoofdgebouw werd de inventaris gestolen. De spoor- en tramwegmannen hebben een be- drag van niet minder dan f 360.000.- biieen gezameld door grotere en kleinere offers en dit bedrag voor het herstel besteed. Bij de heropening waren aanwe- zig Mgr. Mutsaerts, de bisschop van Den Bosch, Ir. G. den Hollan der. directeur der Ned. Spoorwe- gem een vertegenwoordiger van de K.A.B.. hoofdaalmoezenier van de Arbeid. Roncken, en afgevaardig- den van katholieke en niet-katho- lieke herstellingsoorden. De heer Hendriks, voorzitter van de Ber- stellingsoordvereniging releveerde in zijn openingswoord de lotgevai- len van het Mutsaerts-oord in oor- logstiid en sprak ziin dank uit aan Graaf Wolfgang Metternich, die. toen de bewoners van het Mut saertsoord moesten vluchten, spon- taan het kasteel Hillenraed beschik- baar stelde. TEL AVIV, 30 Sept. (A.P.). De politie van Israel heeft gister- avond te Haifa gearresOeerd Na than Friedman Yellin, leider van de sterngroep, alsmede een van zijn medewerkers. In de kamer waar Yellin en zijn medewerker werden gearresteerd en in Yellin's appartementen in Tel Aviv heeft de politie volgens haar zeggen „documenten gevonden, welke een nieuw licht werpen op de handelingen van de sterngroep". De stern-groep is een terroristi- sche organisatie. die de moord op Graaf Bernadotte op zijn geweten heeft. De aard van deze documenten is niet bekend. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat op Yellin ook valse papieren zijn gevonden. Reeds de vorige week vernam Ass. tress dat een Oost-Europees consulaat zes visa of doorgangsvisa had verstrekt. waaromheen een nun of meer geheimzinnige waas hing. Tezelfdertijd waren er onbevestigde berichten, dat Yellin naar Rusland was gevlucht of althans voorberei- dingen voor zijn vlucht naar Rus land had getroffen. De leiders van Israel in Pari.is waren vandaag opgetogen oyer de berichten dat Nathan Friedman Yellin. de leider van de stern-groep >in Haifa is gepakt. Yellin's groep had jarenlang als voornaamste activiteit politieke moorden en pochte op de moord van Graaf Bernadotte. Wij hebben meer belang dan iemand anders bij zijn arrestatie zei een woordvoerder voor de ls- rael-vertegenwoordigers bij de Ver. Naties. ..Wij hopen dat het waar is Moshe Shertok. de minister van Buitenlandse Zaken van ,ISja heeft in Geneve verklaard dat door de arrestatie van Yellin „de slang zijn kop wordt afgeslagen ..Het is prachtig nieuws" zei Shertok. Yellin, een ingenieur, volgde in 1941 Abraham Stern, die gedood werd als leider van de Stern groep op. De Sterngroep was eerst een splintergroep van de Irgoen Zvai Leoemi. De leden van de Stern groep gingen niet in op een aanbod van de Irgoen om met de Engelsen samen te werken toen Engeland nog het mandaat over Palestina had. De leiders van de Sterngroep verklaarden de Engelsen in Pala|" tina de oorlog. Toen begonnen de aanslagen op Bntse installaties, Britse leger en de polme. Yellin verdween uit Tel Aviv op de dag voordat Bernadotte ver moord werd. Naar Indonesie vertrekt op 9 Oc tober a.s. het m.s. „Willem Ruys mits drie dagen tevoren ter post bezorgd, kan zeepost met dit schip worden verzonden. Eveneens kan zeepost worden verzonden met het m.s. .Pericles dat op 12 October naar de Neder- landse antillen en met het s.s. ,.Cot- tica", dat ook op 12 October, naar Suriname vertrekt. De laatste zittingsdag was de pu blieke belangstelling enorm en ge- heel 'anders dan de eerste dagen, want waren deze nogal rumoerig door de houding van de tribune, nu bieek men onder de indruk van al het feitenmateriaal en de inslag van twee mensen, die zoveel leed veroor- zaakten, dat onder grote stilte het verloop, van de zitting werd mede- gemaakt, De contra-spion Schreieder kwam opnieuw verschillende malen voor het getuigenhekje, om enkele zaken en omstandigheden- van ontvangst- comite's en wapendroppingen toe te lichten.- Voorts kwam naar voren, dat Slagter, die zich tijdens de zit- tingsdagen voortdurend beriep op het feit, dat hij er op uit was, indien kommando had gehad en dus in te- genstelling van te helpen, er op uit was zoveel mogelijk arrestatie's te verrichten. Tevens heeft hij, hoe wel hij mogelijkheden aanwezig vond, gevangenen in de cellenba- rakken te Scheveningen niet gehol- pen en hij maakte er zich nu vanaf door te zeggen, dat de mensen na de Dolle Dinsdag onverwacht naar Scheveningen waren vervoerd. In zijn requisitoir merkte de ad- vocaat-fiscaal op, dat de taak die beide verdachten in de z.g. ont- vangstcomite's hadden, daarom zo belangrijk was, omdat van het be- antwoorden van enkele vragen door de gedropte agenten zeer veel van het Englandspiel afhing. Deze para- chutisten waanden zich nog onder illegalen, vandaar dat codeberichten en slagzinnen heen en weer gingen. In verband met de waarschu- wingen die luitenant Lauwers voortdurend naar Engeland seinne meende hij te moeten opmerken, dat de Nederlandse militaire »n- stanties van deze waarschuwingen niets wisten, omdat de ontvangst, codering en ontcijfering geheel in handen van de Engelsen was en de Nederlanders alleen de uitge- werkte berichten ontvingen. Ilier- over haalde Mr. de Gruijter voor- beelden aan uit een rapport van Generaal-Majoor de Bruijne waar- in vermeld stond, dat de Neder landse geheime dienst er met mee op de hoogte was, dat Lauwers zijn waarschuwingen seinde. Volgens hem waren beide ver dachten waardevolle en onycrvang- bare krachten bij de Sicherheits- polizei. Hun schuld is vrijwel ge- liik, hoewel Slagter door persoon- lijk bruut optreden ongunstiger naa voren is gekomen. Onnoemelijk is het leed, dat beiden over Neder landse gezinnen hebben uitgestor Hierna kwam hij tot de eis van de zwaarste straf. Medegedeeld door het K.N.M.l. te de Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. VERANDERLIJKE BEWOLKING Voor het noord-wesltelijk ge- dcelte van 't land: overwegend droog weer met veranderlijke bewolking en plaatselijk och- tendmist. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Voor het overige gedeelte van het land: droog weer met ver- anderljjke bewolking en plaat selijk ochtendmisrt. Ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. Vandaag wordt het 10-jarig be- staan van de R.K.B.L.O, herdach In verband daarmede is een ten- toonstelling georganiseerd, waar de eemaakte werkstukken van de leer- lingen te zien zijn. Tevens wordt n overzicht gegeven van de gang van het onderwijs. Deze is geopend za- mogelij'k mensen te helpen_en te 3- redden, de leiding van een Sonder- I 5 en 7.30—9.30. loegang vuj. iviet belangstelling zullen onze le- zers vernemen, dat de weleerw. pa ter H. Vijgen van de congregatie der Redemptorlsten a.s. Zondag 3 October te Roosendaal zijn zilveren priesterfeest viert. Pater Vijgen, die thans nog tijdelijk, prefect van het noviciaat in Roosendaal is en per 15 October voorlopig weer naar Rotterdam terugkeert, genoot in ons gewest grote bekendheid als direc teur van het retraitehuis te Bergem en als leider van parochieretraiten. Het zal deze ijverige priester ze- ker niet aan belangstelling, ook in veler gebed, ontbreken. Prof. P. Lieftinck heeft Woensdag een bespreking gevoerd met Paul Hoffman, de directeur voor het 1 Europese herstelprogramma. Prof. Lieftinck deelde mede, dat kwesties van „het hoogste belang" voor het Europese herstel besproken waren. Hij wilde hier echter niet over uitweiden. DE BISSCHOP heeft bij de oefeningen van de Octo- bermaand een bijzonder actu- eel gebed voor de vrede voor- geschreven, dat we goed me- nen te doen onder de aan dacht te brengen en dat als volgt luidt: Heer, geej vrede in onze dagen, want niemand an ders strijdt voor ons dan Gij, onze God. V. Er zij vrede in uw kracht. R. En overvloed in uw sterkte. Laat ons bidden. God, van U komen de heilige verlangens, de goe de voornemens en de goede werken: geej uw dienaren de vrede, die de wereld niet geven kan, opdat onze harten bereid zijn uw ge- boden te volbrengen en wij bevrijd van de vrees voor onze vijanden, onder uw bescherming rustige tijden beleven. Amen. Het zit nl. zo, dat de financiering van de bouw van z.g. woningwet- woningen veranderd is. Voor 1948 was daarvoor 248 millioen gulden uitgetrokken, in 1949 wordt slechts 44 millioen aangevraagd, omdat er thans van wordt uitgegaan, dat deze financiering in hoofdzaak zal ge- schieden met kapitaal, dat door derden wordt verstrekt. Ambtenaren minder, meer werk voor de gemeenten Wat de gewone dienst betreft blijkt onder meer voor de eigenlijke wederopbouw en volkshuisvesting 31 millioen en voor de Rijksdienst voor de uitvoering van werken 27 millioen te zijn geraamd, dat is 9 en 3.6 millioen meer dan voor het lopende jaar. Voor de Rijksgebou- wendienst is evenwel 4 millioen minder begroot. Het totaal aantal ambtenaren zal van 6900 op 6200 worden teruggebracht, hetgeen een bezuiniging van 1.3 millioen ople- vert. Voor rijksbijdragen in oor- logsschade aan woningen, boerde- rijen, bedrijfsgebouwen. kerken, scholen en schepen is 113 millioen uitgetrokken, waarvan echter 105 millioen ten laste komt van andere departementen. In verband met het voornemen een aanzienlijk deel der wederopbouwwerkzaamheden gelei delijk aan de gemeenten over te dragen, zijn de kosten voor het toe- zicht op en de financiele afwikke- ling van de particuliere herbouw- en herstelgevallen eveneens in reke- ning gebracht, daar het hier werk- zaamheden betreft, welke de ge meenten voor dit ministerie doen. Geen geringere _T Evenmin als dit vorig jaar het geval was, kan thans reeds met zekerheid worden gezegd, welke hoeveelheden materialen in de loop van 1949 voor de uitvoering van werken ter beschikking zul len staan. Voor een belangrijk deel zullen de voornaamste bouwma- terialen moeten worden ge'impor- teerd en de mogelijkheden zijn nog onzeker. Ook deze worden beheerst door de na-oorlogse kwel- duivel, het deviezentekort, en daarnaast door de hoeveelheden, welke de exporterende landen aan Nederland willen leveren. Hoewel de raming van de wo- i nlngwetvoorschotten en van de bouwkosten voor woningen, welke volgens andere rjjksregelingen I worden gefinancierd. belangrijk lager is dan voor 1948, mag een vluchtige beschouwing desondanks I niet de indruk wekken van een belangrijk geringere woiningpro- ductie. Van overheidswege wordt gepoogd deze productie van jaar tot jaar op te voeren. tot de naar omstandigheden hoogst mogelijke productiecapaciteit zal zijn be- reikt. De lagere raming is echter toe te schrijven aan het feit, dat naar een zo ruim mogelijke in- schakeling van andere beleggers wordt gestreefd. Er wordt ver- wacht, dat het grootste gedeelte der benodigde gelden door (Jpzen zal worden verschaft en dat slechts een bedrag van hoogstens 30 mil lioen door het Rijk beschikbaar zal behoeven te worden gesteld om een bouwvoiume van 220 mil lioen te verwezenlijken. Voor herstel van oorlogsschade aan woningwetwoningen is boven- dien een bedrag van 4 millioen op- genomen. Veel animo voor woning- verbeteiiing en splitsing. Voor de in Maart 1948 bekendge- maakte ..Premieregeling woningver- betering en -splitsing" bestaat zeer woningproductie l veel animo. Hoewel moeilijk reeds thans is te voorzien, welk bedrag aan premien voor verbetering en splitsing van woningen nodig zal zijn, is rekening gehouden met een bouwvoiume van ongeveer 18 mil lioen. Van de uit de woningverbe- tering en -splitsing voortvloeiende kosten komt 40 percent voor reke ning van de belanghebbenden en kers en zeide haa^ dat het absoluut 60 percent zal door de gemeenten BERLIJN. Howley, de Ameri- kaanse commandant van Berlijn, heeft medegedeeld, dat de luchtbrug, die nu honderd dagen oud is, zo effectief is geweest, dat gealiieerde deskundigen overwegen deze winter de rantsoenen van de West-Berlij- ners te verhogen. De Franse com mandant van Berlijn, generaal Ga- neval, verklaarde, dat de luchtbrug niet aan tijd gebonden is. Hij ver- volgde: „Het gebruik van geweld is niet voordelig en ik hoop, dat de Russen dit langzamerhand zullen gaan inzien". PARIJS. De Franse bakkers zijn een „bonnenoorlog" begonnen met de Franse regering. Zij ver- kochten gisteren te Parijs het brood zonder bon. De premier, Queuille, ontving een delegatie van de bak- worden betaald, die driekwart daar van van het Rijk terug ontvangen. Dit betekent dus, dat 45 percent der totale kosten ten laste van het Rijk komt, zodat dan ook een bedrag van 8 millioen is geraamd. Het ontwerpen van genormali- seerde woningen is een der midde- len om de woningvoorraad zo snel mogelijk te doen toenemen. Bij het samenstellen van projecten voor de bouw van deze woningen wordt zo veel mogelijk rekening gehouden met de eigen aard en wensen, wel ke in de verschillende streken van het land naar voren treden. De nor- malisatie zal zich zowel over de particuliere bouw als over de wo- ningwetbouw moeten uitstrekken. Tot dusver is alleen de particuliere bouw in onderzoek genomen. Indien in 1949 het gehele terrein kan wor den bestreken. zal dit met verho- ging van de te maken kosten ge- paard gaan. Thans is voorlopig een bedrag van 100.000 gulden geraamd. Voor bijdragen aan de gemeenten in het exploitatietekort van de voor 1945 gebouwde woningwetwoningen is een bedrag geraamd van 11 mil lioen voor dezelfde woningen. wel ke in en na 1945 zijn gebouwd. 9 millioen. Hierbij is gerekend op een bedrag van gemiddeld 6 gulden per week voor 30.000 woningen. Spe- ciaal ten behoeve van het l?nd" bouwherstel zullen 1500 politieke delinquenten tegen een gemiddeld weekloon van 35 gulden worden te- werkgesteld. In het volume, dat volgens het ontwerpplan 1949 voor de herbouw van boerderijen is ge- reserveerd. is 35 millioen begrepen voor door h'et Bureau Wederopbouw Boerderijen te verzorgen herbouw. noodzakelijk was bonnen te blijven eisen van de klanten. Overigens wordt het leven er te Parijs niet aangenamer op. Zo zou Parijs he- denmorgen van gas en electriciteit zijn verstoken als gevolg van een staking onder de arbeiders. Volgens de voorlopige uitslag van een refe rendum onder de mijnwerkers in Noord-Frankrijk is 62 procent van hen voorstander van een staking van onbepaalde duur. TEL AVIV. Na de arrestatie van Yellin, de leider van de Stern groep. die de verantwoordelijkheid op zich heeft genomen van de moord op Bernadotte, is de Israelische re gering zich ijverig gaan bezighouden met het bestuderen van de docu menten, die gevonden werden in een van de ondergrondse verblijf- plaatsen van Yellin. Deze documen ten zullen, volgens A.P., misschien het bewijs leveren, dat de Stern groep instructies van Moskou ont ving. De Stern-groep heeft herhaal- delijk openlijk blijk gegeven van haar sympathie met de oogmerken van de Russische politiek. WASHINGTON. Politieke waarnemers geloven, dat het mili taire hulpprogram aan West-Europa niet gemakkelijk door het Congres zal worden goedgekeurd, omdat men vreest, dat Frankrijk communistisch wordt en men niet wil, dat de Ame- rikaanse wapens in handen zouden komen van de aanvaller. Ten aan zien van het program verwachten waarnemers, dat dit de onmiddelijke verscheping zal inhouden van wa pens en tanks uit de Amerikaanse overtollige legervoorraden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1