HET AANSTAANDE HEILIGE JAAR Prof. Hellema uit bezwaren tegen de financiele politiek De zwakheid der liberalen bevorderde dictatuur der communisten I I K'S fidtsrzss? x=«l» DERODEPAARDEN In 7950 goudenPriesterfeest van de Paus Partij zonder eigen mening gokte op verkeerde paard Voorbereidingen voor vijf millioen pelgrims MEDAILLES VOOR De hoge belastingen remmen spaarzaamheid en ondernemingszin Sovjet-democratie in de practijk De St' Het lastige radioprobleem Rozenkrans N1EUW NOQRDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdog 1_OctobeM948_ PAG. 3 Directeur politievakschool jubileert ertsneter ^rdeover^vinng kan men gf0f der Romeinen H°or nUrhf tramdienst moderne electriscne met de stad te verbinden zullen Mororschip in brand „De Bijenkorf" meldt geen. stijgende winst Sovjcf-voorstel tot ontwapening op de agendo Morto Eggerth komt op 2 October Een felle brand heeft gewoed op de brug over deMaas.die Thon Samson en Nameche (Belgie) verbindt. Het middengedeelte van de brug ging geheel in vlammen op. Wat er overbleef. Brand in. televisie-apparoat Ook Hongarije wil in de UNO EUILLETON FAMIL1EROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald (Van een bijzondere correspondent) Rome, 22 September 1948. N HET ANTWOORD op de gelukwensen, welke het College van de Kardinalen Pius XII op 2 Juni j.l. bii gelegenheid van Zijn naamfeest aanbood, kondigde de H. Vader plechtig aan, dat Hii voornemens is 1950 als Heilig Jubeljaar te vieren. Het is Paus Bonifacius geweest, die voor het eerst het eeuwjaar 1300 tot Heilig Jaar verklaard heeft. Hii schonk aan de gelovigen, die gedurende dat jaar een pelgrimstocht naar Rome maakten en aldaar een zeker aantal basilieken en kerken bezochten, bijzon dere geestelijke gunsten. Sedert 1300 hebben de opvolgers van Bonifacius de kwarteeuwjaren tot Heilig Jaar verklaard. Maa 1950 wordt een biizonder Jubeljaar. Gedurende de laatste zes eeuwen is elk Heilig Jaar op de vigilie van Kerstmis, vooraf- gaande aan het Jubeljaar, begonnen. In de ochtenduren van die dag begeeft de Paus zich, vergezeld van de in Rome aanwezige kardinalen en van Zijn hofhouding, naar de H. Deur, ren der vijf toegangen van de St. Pieter en opent deze op plechtige wijze, om daarna het eerst van alien de Basiliek binnen te gaan. Deze deur is in tijden buiten de H Jubeljaren toegemetseld en wordt voor de plechtige °Pf.nmg aldus gepcepareerd, dat een llch^ slag van de Paus met een gouden hamer voldoende is om het mehel- werk ineen te doen storten. Op Kerstmis van het Heilig Jaar- Ml wordt deze deur door de H. Vaner gesloten: met wat toebereide kalk no een gouden troffel metselt de Paus met de laatste ontbrekende steen deze toegang toe. On 2 April 1950 vil ZlJn gouden priesterfeest. In toU* Paus met de 0 tOfcguu6 "VTT 2 April 1950 viert Pius Xll - A T —'-'111- gelichte Vaticaanse kringen is het reeds sedert maanden bekend da lot in de bedoeling van de Paus ligt dit jubileum binnen de grer>zen wijze de welke anderhalf maal langer voornemen hevalt de *°vT daT inbiJ1925 het laatete Jubeljaar. 3 5B2.234 pelgrlins naar dan duren Rome zijn gekomen en talrijke per- d°a"rnaS geen buitenlandse gedmende de oorlogsjaren en hun vacantieprogram hebben zetten. terwijl het reizen reis OP kun zelf "eTerfS gemakkllljker, eenvou eller geworden is, dan het geen overdrij noemen, zo het gros der Rome het aantal pelgrims voor 190" op ren colosseums, pantheons en scheve Pisatorens en van nog dui- zenden andere snuisterijen wer- ken reeds met dag- en nacht- ploegen om aan de aanvragen. te kunnen voldoen. Taxichauffeurs en aapjeskoetsiers sparen en sparen om hun oude ve- hikels tegen nieuwe. in te j-uilen of hun wagenpark zo mogelijk nog uit te breiden. Eigenaars van restau rants zoeken naar ruimten, vergro- ten en vernieuweh hun lokalen, want 1950 moet ook voor hen een recordjaar van verdiensten worden. Zelfs de Romeinen, die vandaag de dag zogenaamd particulier leven eh niet op de een of andere wijze bij de handel betrokken zijn, wen- sen niet 1950 mede te maken als niets tellende nieuwsgierigen, die zonder interesse de duizenden pel grims op pleinen en straten doel- loos zouden nastaren. Ook zij den- ken en peinzen,-maken combinaties en zoeken kapitaal te bera'men in de grootst mogelijke geheimzinnig- heid, noodzakelijk vanwege het gro- te gevaar van concurrentie. hun commerciele plannen om 1950 ook voor zich tot een succesjaar te ma ken. Internationale tentoonstelling Aan de materiele voorbereidingen voor de stad is reeds een begin ge- maakt, Deze hebben hoofdzakelijk betrekking op het vervoer van de pelgrims naar en binnen de stad en op de verschaffing van logies. Ter wijl het laatste naar alle waar- schijnlijkheid geheel aan particulier initiatief zal worden overgelaten, zijn er reeds goede vorderingen ge- maakt op het gebied van de ver- voermiddelen. In Rome zijn sedert enkele maanden nieUwe, zeer mo- derne modellen van tramwagens en autobussen in dienst gesteld, waar- mede het net van de stad in 1950 ruim voorzien zal worden. Het centraal station van Rome, Termini geheten, waarvan de nieuwbouw reeds voor de oorlog on- der het fascistisch regiem onderno- men was, zal in Februari 1949 ge- reed komen. En dan is er nog de nieuwe on dergrondse, een miniatuurlijntje van een lengte van slechts 8 kilo meter, nog door Mussolini uitge- dacht. De Duce had in 1942 een in- ternationale tentoonstelling willen houden op uitgestrekte terreinen buiten de Poort van St. Paulus, 8 kilometer buiten de stad. De mar- meren paviljoens, voor het meren- deel afgebouwd. sthan daar doel- loos in de vlakte. Om de bezoekers van het centraal-station naar de tentoonstellingsterreinen te vervoe- ren, was er een ondergrondse spoor- lijn in aanbouw, waarvan de vol- tooyng door de oorlog onmogelijk was. Vooral als object van werk- verschaffing is deze kostbare aan- leg weder ter hand genomen en zal Rome zich in 1950 ook, zoals zoveel grote steden, op een ondergrondse kunnen beroemen. Rome wacht op de pelgrims. 1950 moet de stad over het dode punt van haar economisch leven heen helpen, 1950 moet het reddende jaar worden voor de ontredderde Heilige Stad. Ap DE JUBILEUMVERGADERING ter gelegenheid van het U dertig jarig bestaan van de Chrisfelijke Middenstandsbond Nederland, welk jubileum werd gevierd te Utrecht, heeft prof, r H. J. Hellema, hoogleraar aan de Vnje Universiteit, n Inleiding gehouden over het onderwerp: „Belastingpolitiek en Middenstand". Hallo, beste Missievriendjes! Hier zien jullie ons dan met de nieuwe medailles, die jullie voor ons gekocht hebben; wat zijn we er blij mee; we kijken wel niet erg blij, maar dat komt van die rare man, die ons met dat kassie op de foto wou zetten. Hartelijk dank aan alle blanke -schoolkindertjes, die ons, arme Timoreesjes, hielpen met medailles. De school van Onderdijk met f 25.50, Wervershoof met f 58.13, Zwaag met f 34.—, Wester- blokker met f 46.07. Welke school volgt? 'n Enkel benchtje aan onze Toean van Timor, Pater Nic. van Ammers te Zwaag, en hij zal graag bij jullie in de school komen. HILVERSUM, 29 Sept. Op 1 October zal mr. P. Frima de dag herdenken, Bat hij 25 jaar geleden directeur werd der Modelpolitievak- school te Hilversum, thans school voor hogere politie-ambtenaren. Er heeft zich een comite gevormd om mr Frima, die een in den - lande zeer bekend politiedeskundige is, op die dag een huldiging te bereiden. pel "Geheel Rome bereidt zich nu dan ook reeds op het Heilig Jaar voo i wpl niet op geestelijke wijze, zijner tijd zullen de R°meinen daar- nnk niet ten achter blijven maar voor het ogenblik achten ze het de t«d. om hun economisch verndft in te schakelen. Grote verwachtingen niettegenstaande de nieuwbouw van enige grote hotels, welke in het be gin van het volgende jaar in g hrnik zullen worden genomen, gering bhjken om aan alle pelgnm huisvesting te verschaffen. Dh pro nSr" C,.liuKom>- d- Z!#rascati, Marino, Grottaferrata Castelgandolfo, Albano en naar het zeeplaatsje Ostia af te voeren. pTome worden Een groot van de woonruimte in deze pen is nu reeds doo^ondernemen- de Komeinc" vv'"' ,7 TllhPl- uit te oefenen. Handelsli_eden ta reeds souveniertjes bestellen fabrieken hun koopwaar en voor het vervaardigen van rozen kransen en medailles.ja^ St. Pietertjes en loden imitatiemarme- Het motorschop ..Avontiuuy uit Rrumisse metende 200 5 300 ton, is Smor'ge™ in de haven aldaar in hrand aeraakt. Bij het aanslaan van de motor sloegen enige vonken in de h.ding, welke uit pakken stro bestond Deze vatten onmiddelijk vlam De hrandweer was ter plaatse. Reeds daarvoor ochter was men begonnen meA b£an£ehi pakken stro uit het schip m ven te werpen, waardoor bcandge- vaar voor de omliggende schepen ontstond. De brandweer bluste daarom eerst het in de haven dnj- vende brandende stro, terwijl het schip naar buiten werd geslcept Daarna bracht men de brandspuit aan boord van het Rijksbetonnmgs- vaartuig „Grevelingen", waarna de brand kon worden bedwongen. (Van een speciale correspondent) r\E EENHEID, die de niet-communistische partijen m Berlijn D demonstreren, is totnutoe het behoud geweest van de paxl^ mentaire oppositie in de Duitse hoofdstad. Maar m de gehele Sovjetzone is de communistische mmderheid m staat het hei in handen te houden. Behalve door de rechtstreekse steun^der Sovjetautoriteiten is dat voornamelijk te wijten aan de slappe houding van de liberale partij, die na de communistische de sterkste der Sovjetzone is. Tesamen met de christen-democrat zouden zij het communistische bloc vrijwel overal hebben kun nen overstemmen. Dat is ook de bedoeling geweest van de oprichter dezer liberale par tij dr Koch, die begreep, dat de liberalen in de strijd voor hun voornaamste programmapunt, be houd van het particuliere bezit. bui ten samenwerking met de christen- democraten weinig zouden kunnen bereiken. Tesamen konden deze beide groepen, die in doejsteliing veel dichter bij-felkaar staan dan bij de communisten der SED, het we- zenlijke uit hun program verdedi- gen tegen de bolsjewisering. Maar dit politiek inzicht - werd dr Koch noodlottig. Het Sovjet- hoofdkwartier Karlshorst. verklaar- de reeds in 1945, dat het in de persoon van dr. Koch geen garan- tie koti zien voor een goede samen- werking. Een wijziging in het par- tijbestuur achtte het noodzakelijk. en het vergat natuurlijk niet daar voor een aanbeveling te doen: Dr. Kiilz, die dan ook Koch opvolgde. Trouw volgeling' En de Sovjets hadden zich niet vergist, Kiilz werd een trouw be- zoeker van Karslhorst en een nauw vriend van Sokolovsky. Hij sloeg een politieke koers in, die zijn partij tot willoos instrument maak- te in handen der communisten, ter wijl iedere samenwerking met de christen-democraten werd uitgeslo- ten. Met steun der liberalen kwa- men er zo de afschaffing van het confessioneel onderwijs en van een wet tot zedenbescherming door: de weg tot een rechtse meerderheid werd radicaal afgesneden. Daarbij gokte Kiilz op het ver keerde paard, want hij hoopte door nen zeggen. Hij hield een rede, waarin hij de in de Sovjet-zone ge- volgde socialisatie-politiek sterk veroordeelde. Spreekverbod voor de gehele zone en een waarschu- wing in de ..Taegliche Rundschau' dat afwijking van de lijn van Kiilz voor de liberalen noodlottig zou zijn, waren al voldoende, om het rond Lieutenant en de liberalen stil te doen worden. De gelijk- schakeling is ten einde: oppositie laat zich niet meer horen. zijn volgzaamheid van de commu nisten gedaan te krijgen. dat ae socialisaties niet te ver werden doorgevoerd. Daarvoor slikt hij communistisch machtsmisbruik m alle stadia der landelijke besturen. Maar Karlshorst stuurde hem steeds met een kluitje in het rie met nooit vervulde beloften en het bolsjewiseringstempo werd rustig opgevoerd. Lamgeslagen partu'euen In alle gelederen der liberale partij ontstond al spoedig oppositie tegen Kiilz beleid. Maar gevaarlijk werd die oppositie nooit, want in de Sovjetzone zelf kon zij toch geen organisatorische vormen aan- nemen Wie toonde, het met Kulz niet eens te zijn, of wie slechts dat vermoeden wekte, werd afgezet of in een concentratiekamp gestopt. De Sovjetdemocratie in de Duitse praktijkl Anders was het in Berlijn. Daar brak de liberale fractieleider in de gemeenteraad, Schwennicke. steu- nend op de vrijheid der westelijke sectoren. met de leiding van Kiilz en richtte na de liberale partijdag in Mei '47 een onafhankelijk* libe rale partij op. Prompt werd deze door de Sovjets voor hun gehele zone verboden. Een spelbreker Het liep in het liberale kamp in de Sovjetzone dus geheel naar de I wens van Karlshorst. Kiilz had cie I weg voor „gelijkschakeling" ge- effend, wie het daarmee niet eens was werd opgesloten of ..bekeerde zich" Maar op £en mogelijkheid hadden de Sovjets niet gerekend: .Kiilz, hun onvolprezen vertrou- wensman, verwisselde het tijdelijke met het eeuwige. Waar nu 'n waar- dig opvolger te vinden? Een ogenblik dachten de Sovjets aan de liberaal uit Weimar Gart ner. Maar die verdween met de Noorderzon naar de westelijke zones zodra hij lont rook. Men nam toen maar genoegen met de ondervoor- zitter onder Kiilz, Lieutenant. Die b'leek nog even de illusie te heb ben, zonder Kiilz, wat meer te kun- Blijkens het verslag over 1947 van de N.V. Magazijn „De Bijenkorf", bedroeg de winst 574.001 (vorig jaar f 570.411). Hierbij gevoegd het onverdeeld winstsaldo van het vo rig jaar ad f 9.198 (v.j. 17.202), was de winst groot f 583.200 (.v.j. 587.613)Een onveranderd dividend van 5 procent wordt voorgesteld, uit te keren op de gewone aan- delen en voorts onveranderde di- videnden van 6 procent rsp. 5 pro- cent op de cum. pref. aandelen en de prioriteitsaandelen. Vervolgens wordt voorgesteld 4.785 (J9.198) naar nieuwe rekening over te bren- gen. De directie merkt op. dat het jaar 1947 een consolidatie bracht van de situatie in 1946 op sociaal en eco nomisch gebied. Daar de eerste zorg van de overheid was, door het fixe- ren van lonen en prijzen een zeker reeel inkomen voor de massa der bevolking te garanderen, ondanks de sterk gestegen kosten van bin nen- en buitenlandse grondstoffen en machines en de overheid de kos ten van dit beleid slechts gedeelte- lijk voor eigen rekening nam, moest het bedrijfsleven en vooral de han del de gevolgen van deze politiek in ziin resultaten ondervinden. Van- daar dat in 1947 bij de geldende handelsmarges, die al geen ruimte laten voor calculatie van alle wer- kelijke kosten volgens vervangmgs- waarde. de stijging van de bruto winst bij de sterke stijging van de omzet ver ten achter bleef. Daar de uitgaven In geld bovendien sterk zijn opgelopen, is de netto winst per saldo niet gestegen. (Van een bijzondere medewerker) Het is met onze radio na"de be- vrijding niet voorspoedig gegaan. De wettelijke regeling, die van 1930 dateerde, werd niet hersteld; Her- rijzend Nederland nam het werk over, en toen ons hele land vrij was gewordenwerd de deur voor de orhrpepverenigingen gesloten gehouden; zij mochten hun eigen- dom niet binnentreden. Toen het kabinet-Schermerhorn optrad werd gevormd een „nieuw" radiobestel, dat de weidse naam droeg Radio Nederland in Over- gangstijd: R.N.I.O. Het stond tevo- ren vast, dat geen enkele regeling tot practische verwerkelijking zou kunnen komen zonder de voortdu- rende medewerking van de vak- mensen op dit gebied, die vrijwel uitsluitend in de omroepverenigin- gen te vinden waren. Echter, de ministers Schermerhorn en Van der Leeuw streefden naar een ..natio- nale" omroep; daarom werd een herstel van de werkzaamheid der oude organisaties tegengehcuden. Er zaten nu twee tegenstanders op radiogebidd in hetzelfde huis: de door de toenmalige regering benoem- de voorstanders van de nationale omroe'pgedachte als voornaamste leiders. en de oude radio-mannen. Dit moest mislopen. Tot een lang- durige bespreking tussen de twee benvengenoemde ministers en de radfo-deskundigen uit beiderlei kamp tot een compromis leidde op 8 November 1946. Dit compromis k6n niet slagen. Ten eerste was niets ervan schrif- telijk op voldoende wijze vastge- legd. Ten tweede waren de kwes- ties die men niet tot oplossing kon brengen. eenvoudig opengelaten. En ten derde had men een scheiding ingevoerd tussen voorbereiding en uitvoering der programma's, de eerste toevertrouwend aan de om- roepverenigingen, de tweede aan het RN.I.O. Een dergelijke regeling had kun nen slagen indien het R.N.I.O. door bekwame mannen was geleid en indien beide partijen bezield waren geweest met de vaste wil het bes te ervan te maken. Deze voorwaar- den waren niet aanwezig, integen- rfeel! Vooral de onbekwaamheid van de programmaleider. ds. Spel- berg. veroorzaakte ongeluk na on- geluk, zodat we terecht kwamen in wat minister Van der Leeuw tenslotte zelf moest erkennen een „radio-ellende" te zijn. Toen kwam het kabinet-Beel. T. o v. de radio zou het streven naar „een nationale omroep op publiek- rechtelijke grondslag met erken- ning van de autonomie der levens- richtingeri." Dit was een zeer moei- lijke opgave: wat is een ..nationale omroep"? Is een bij uitstek cultu- reel-gerichte instelling (reeds) ge schikt om publiekrechtelijk te wor den geregeld? Hoe moest men de autonomie der levensrichtingen waarborgen? Het liep spaak met de radio. Vandaar dat per 15 Jaji. 1947 een nieuwe (voorlopige) regeling m Wijzend op de grote geldruimte, welke zich bij de bevrijding in Nederland voordeed. noemde spre- ker het een wijs beleid van minister Lieftinck. die een samenstel van geldzuiveringsmaatregelen nam om de circulatie weer binnen redelijke grenzen te brengen. Door de blok- keringsmaatregelen had men eind 1945 de geldhoeveelheid tot 4.5 mil liard teruggebracht. Helaas had de regering te kampen met enorme kastekorten. Om deze te dekken werd geblokkeerd geld tot een be- drag van niet minder daq 3 milliard gulden weer in omloop gebracht, zodat de circu&tie thans bijna 8 milliard bedraagt. De gestegen geldbehoefte door het economische herstel in aaiynerking genomen achtte spreker toch deze geldhoe veelheid, die een sterk inflatoire werking uitoefent, te groot. Er is dus een overvloedig aanbod van geld en dientengevolge is de rente- voet uiterst laag. Uitvoerig schetste spreker de naar zijn mening funeste gevolgen van deze lage rentevoet. Ook de polities van de regering om door toeslagen op de eerste levensbehoeften onze positie op de internationale markt te verstevigen, waarbij volgens spr. de regering van de gedachte is uit- gegaan. dat het prijspeil enige jaren na de oorlog sterk zou inzakken. noemde spreker een grootscheepse speculatie van de regering, die fali- kant is uitgekomen. Daar Belgie en Luxemburg verlangen dat het Ne- herlandse prijspeil zal stijgen om tot de samenwerking in Benelux- verband te kunnen komen, is, het zeer onwaarschijnlijk. dat wi] de vruchten kunnen plukken van deze speculatieve politiek. Spreker - herinnerde er aan, hoe nog voor kort de winstmarges van de kruideniers dermate waren be- knibbeld, dat de regering tenslotte zelf moest toegeven. dat een ver- hoging van de winstmarges recht- vaardig zou zijn. Daarbij kwam het onrecht, aldus spreker, van het ver- bod van doorberekening van de omzetbelasting. Ook de huiseigena- ren rekende spreker onder de slachtoffers van deze regeringspoli- tiek Het kunstmatig laag houden van de lonen heeft voor een be- paalde categorie van de bevolking tengevolge, dat deze zeer grote extra winsten maakt. Spreker doelde hier- bii op de exporteurs. Minister Lief tinck heeft er een ogenblik over gedacht om deze winsten bijzonder te belasten, doch klaarblijkelijk is men hier niet toe overgegaan om de export zoveel mogelijk te stimu- leren. Uitvoerig stond spreker stil bij de wat hij noemde met halstamg- heid door de fiscus gehandhaafde gulden-is-gulden-theorie. Het alge- meen prijspeil is ongeveer verdne- voudigd. De gulden van vandaag heeft rus ongeveer een derde van de koopkracht van de vooroorlogse gulden. Niettemin wenst de fiscus tussen deze twee geheel verschil- lende guldens geen onderscheid te maken. In verband met de prijsbe- heersing heeft men niet tocgestaan rekening te houden met de vervan- gingswaarde. Spreker concludeerde, dat ae huidige socialistische belastingpoli- tiek fnuikend is voor de ontplooung van ondernemingszin en spaarzaam heid. Willen wij echter uit onze moeilijkheden komen, dan zal de regering de' overhBidsbemoenngen zodanig hebben te beperken, dat de kosten door de bevolking te dragen zijn en de begroting sluit. Dan zal ook de middenstand in zijn velerlel schakering zich weer vrijer ont- plooien en zijn waardevolle bijdrage leveren voor de wederopbouw van ons vaderlahd. werking trad, Bie de oude vereni- gingen meer armslag gaf en de on- heilbrengende scheiding tussen voorbereiding en uitvoering programma's ophief. Deze regeling heeft goed gewerkt O.a. blijkt dat hieruit, dat het peil der' uHzen- dingen. vooral dat van de K.R.O. aanmerkelijk kon stijgerf. De grond- slagen van een nieuwe regeling la- gen in Juli 1948 gereed. Maar de kabinetswisseling bracht nieuwe stagnatie. Wat zou het kabinet-Drees met het probleem aanvangen? De re- geringsverklaring zweeg er over alle talen De' Troonrede van 21-Sept. 1.1. kent het woord radio niet De Memorie van Toelichting 'de begroting van Onderwijs Kunsten"en Wetenschappen geeft geen enkele aanwijzing, tenzij in het voornemen de Radio-Omroep Controlf-Commissie te herstellerV Toch m6et deze zaak gerege-ld worden Het plan van de Radio- raad biedt geen oplossing. al was het alleen maar omdat het welbe- wust opnieuwreen proef wii zijn. dus in feite een derde ...voor lopige" regeling. Het is duidelijk dat de Kamers geen ..nationale omroep" wensen; het is nog lijker dat het Nederlandse volk dit niet wil' het is echter wenselijk dat een zo groot mogelijke eenheid op dit gebied ernstig wordt nage- streefd. We tasten tot heden volkomen in het duister. En straks zijn wij vier jaren bevrijd. Niet alleen is er geen definitieve regeling (de kwestie is moeilijk!), maar de Re gering heeft niet het germgste glimpje licht doen gloren in de radio-duisternis. Wanneer zal de uiteindelijke wettelijke regeling komen? Het zal de taak der Ea rner zijn, zelf het lichtj te doen ontsteken, waar de Regering duis- ternis liet, Wellicht bieden de aanstaande begrotingsdebatten daartoe gele- I genheid. Het Sowjet-voorstel, naar voren gebracht door de vice-minister van buitenlandse zakv der Sowjet-Unie, Andre Wysjinsky. zal op de der algemene vergadering der V.JN. worden geplaatst. Volgens het voorstel zullen de a grote mogendheden hun bewapenmg een jaar met een derde verminderen en zal het atoomwapen verboden worden. Sir Hartley Shawcross (Engeland) zeide geen bezwaren te hebben, mits de plaatsing op de agenda geen _na- deel zou brengen aan enige andere daarop gelijkende motie van een andere mogendheid. De. voorzitter Herbert Evatt (Australie) was' het hiermede eens en dit punt werd zonder verdere bespreking aange- nomen. De beroemde zangeres en film- ster, Marta Eggerth, die op 5 Oc tober a.s.' een concert zal geven in het Concertgebouw te Amsterdam, wordt Zaterdag 2 October a.s. in de hoofdstad verwacht. Bij haar optraden in het Con certgebouw zal zij* liederen zingen in een gevarieerd programma, met o.a. werken van Scarlatti, Donizetti Schubert Richard Strauss, Lehar en Kalman. Zij wordt aan de vleu- gel begeleid door Alexandre La- binsky, die werken zal spelen van Chopin en Grieg. Ook haar echtgenoot, Jan Kiepu- ra. komt, naar reeds gemeld eer- daags j>aar ons land. Hij zal een concert geven, dat is vastgesteld op Dinsdag 19 October a.s. in de grote zaal van het Concertgebouw te Am sterdam. Hij zal worden begeleid door Piero Ferarris. Dinsdagavond is tengevolge van kortsluiting in een televisie-apparaat op villa „De Laak" van dr. F. Phi lips een begin -van brand ontstaan, tijdens de eerste experimentele tele- visie-ditzending in dit seizoen. De ontboden brandweer behoefde met in te grijpen. De schade is slechts gering. Tijdens deze uitzending tra- den enige sportfiguren op, o.a. de Tour de France-renner Jef Jansen. Michel Karolyi, de Hongaarse ge- zant te Parijs. heeft in een brief aan Trygve Lie, algemeen secretaris der V.N., namens zijn regering om toe- lating van Hongarije als lid van de organisatie der V.N. verzocht. 43. hopen, Bente; niet te vast op ..Laten we het maar laten we er rekenen." „0. Junker, mijn eigen, eigen lie- ve paard", riep Bente uit. een ogenblik het hoofd afwendend. Ole kon horen dat ze hevig ontroerd was. ..Maar hoever hen je nu met hem gekomen?" vroeg ze onmiddellijk daarop snel aan Ole. ..Heb je steeds tijd opgenomen op de baan. ..Dat zullen we nu doen. Bente, wij tweeen, we willen niemand an- ders op de baan hebben er mag niets. maar dan ook niets over uit- lekken. Rij je mee?" ..Vast niet. nee, ik zou je enkel ophouden. Ga maar ik kom wel na". zei Bente. Onzin. je kunt toch zeker wel op mijn knie zitten. je weegt nie- mendal. Kom maar." Ole maakte zich gereed haar bij zich te nemen. ..Mag ik heus?"' vroeg Bente. Ole boog zich naar voren en tilde haar op. Hij sloeg zijn arm stevig om haar heen en zette haar op zijn knie. Hij begreep dat Bente verle- gen was, ze kreeg een kleur tot chep in haar hals. Op weg naar de baan vertelae Ole van zijn werken met Junker;' hij had het trainen zoveel mogelijk geheim gehouden, alleen Jorgen was geheel op de hoogte. Hij had niets tegen Bente gezegd en Bente had niets gevraagd. Ze had gevoeld dat dit een strijd was, welke Ole liefst alleen wilde uitvecKten. ,.Het is een hele toer geweest, maaar nu geloof ik dat ik bet ge- wonnen heb, ik ken Junker nu door en door en hij weet wat hij aan mij heeft. Aan zijn verstand mankeert gelukkig niets, hij is al leen schandelijk mishandeld en bang gemaakt. Het is een eigenaar- dig paard, ik geloof dat hij zien liever zou lateri martelen en dood- slaan dan Wilier gehoorzamen. Hij haatte de kerel. daarom sloeg hij telkens weer de sulky kapot. Ten slotte bracht Wilier Junker zover dat het dier over zijn zenuwen heen was en niet meer wist wat]het dee en dat was precies. wat Wilier be- oogde Hii zou verwonderd opkij- ken als hij Junker nu Mg.maar nog altijd is Junker doodsbang tel kens als hij voetstappen hoort, luis- tert hij gespannen. Als Wilier zou komen en Junker zou zijn stem horen, geloof ik dat al mijn werken vergeefs zou zijn geweest. Ik naa hem niet aan, zoals jij de paarden liefkoost, ik praat open en kame- raadschappelijk met hem, wij zijn vrienden-, makkers. Maar Junker moet ook weten, dat ik zijn mees- ter ben. Als hij goed zijn best ge daan heeft, krijgt hij wortelen, hij krijgt* een bepaald soort; die -k gincfs op het veld uit de grond haal. ik maak ze zorgvuldig schoon en neem ze in mijn zak mee. zo wil Junker het hebben. hu is een zeer voornaam paard. Ik heb alti.ia veel van -paarden gehouden en ik geloof wel dat ik er slag van heb, raet ze om te gaan. ht oen dn^za^" lijk veel van Junker gaan houden, het is een gebeurtenis in mijn le ven geweest, hem te temmen. ..Ik houd zo van hem," anlwoord- de Bente. Doodstil had ze naar Ole zitten luist-nv.n. Nu wenude ze haar hoofdje om en zag hem gnm- lachend aan. Qle reed de traimngsbaan op net was een grote baan. vast gerold en uitstekend aangeiegd. maar met zo breed als de banen bij de werke- lijke wedrennen. In het middenvela waren verscheidene. met rondom heesters en bloemen. De hele om- CEN NIEUWE maand zijn wij weer ingegaan. Dit herin- {iert ons aen iets. Aan dit: aan hgt gezamenlij k bidden in onze huisgezinnen van de Rozen- hrans. Bij velen bestmt dit riooie huiselijke gebruik. Bij cnderen zou het vanaf vandaag ingevoerd of hersteld kunnen worden. Wij moeten bidden. De Koningin had het in haar inhul- digings-rede over de dreiging van gevaren. Die zijn er inder- daad. Wij moeten ons ook gees- telijk daartegen wapenen Wij moeten bidden. De Rozenkrans bidden. Zeker in deze October- maand, Rozenkrans-maand. MARCUS Bente daarna Junker geving van de oefenbaan was bui- tengewoon mooi. Hij tilde Rente voorzichtig op de grond stapte hij zelf uit en gaf een handjevol wortelen. ..Vandaag moet je lopen Junker,, en ons tonen wat je hunt. Je ziet wel dat ik mijn mooie wedrenpakje aan heb en je hebt ook wel ge- merkt dat jij je fijne,lichte tuig draagt Vandaag moet je lopen, dat we weten wat je Waard bent, nu gaat het er om. Wil jij ons nu. star- ten, Bente? Alles moet precies gaan als op de baan. Een ogenblik rijden we rond als bij de echte wedrennen ik ben er trouwens van overtuigd dat Junker weet waar het om gaat" Nog even praatte Ole met Jun ker. waarna hij ging zitten. Het bankje was nauwkeurig afgesteld en uitgebalanceerd volgens zijn ge- wicht, hij liet het Bente zien en verklaarde dat alles in orde was. Bente waseen en al geestdrifl ..Wanneer zal ik het startsein ge ven?" vroeg ze. ..Wanneer je wilt." antwoordde oie. ..Junker noch ik willen het weten; maar we willen met ^°nze neus de goede kant uit staan. _01e reed in een kring rond als bij de werkelijke start en het was duide lijk te zien dat Junker begreep, wat er van hem verlangd werd, Hij luisterde scherp en keek naar Bente. telkens als hij langs haar kwam. Bente wacntte vrij lang, maar eindelijk gaf ze het commando. Klaar, een. twee, af!" T^gelijk luidde ze een uel, was rep Junker in voile vaari wegschoot. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3