Rusland vraagt conferentie derGrote Vier over de gehele Duitse kwestie aan de Westelijke Drie m Amsterdamse arbeider door Pool doodgestoken Compromisvoorstel van Wisjinsky inzake controle op atoomenergie Republikeinen bezetten Ponorogo en Doengoes Uitnodiging gaat gepaard met beschuldigingen Luistervolle optocht hoogtepunt Een nieuwe stunt van Moskou Mening suiting in de K.V.P. EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Fabriek in brand te Vlaardingen Londense besluiten veroordeeld Noorse vliegboot gezonken t Ruzie om een jong meisje Koete ontvangst in Westelijke kringen Een feest voor heel de stad Meer Amerikaanse steun voor China? Anti-linkse hetze in de Republiek aldus Sjahrir Kantoren: ALKMAAR, Langestraat 42 A, tel adm. 2046 Buiten veilig nergens (Vondel) FEIT Pagina 1 Maandag 4 October 1948 - 44e jaargang No 1 1378 ..J, 2Q47 K 2200; HOOBW. D.qafemqsl 59. 4243. Cote Moord 77. tel. 4362 K 2290, DEM HELPER, Ketostrqat 89. tsl 2800 K2230. SCHAGEH. 52. tel. 459 K 2240 ^SkSn^a^a« NEGENTIEN SLACHTOFFERS WEERSVERWACHTING lUIl iSB m De bekende Amerikaanse pianiste Stell Anderson heeft Zaterdag- middag in het Rotterdams Zeehospitium te Katwijk aan Zee een liefdadigheidsconcert gegeven. De pianiste concerteert temidden van de patienten. WISJINSKY, de Russische vice-minister van buitenlandse za ken, heeft in de Zaterdag voortgezette vergadering van de politieke commissie van de Ver. Naties een compromisvoorstel ingediend inzake de controle op de atoomenergie. Dit compromis voorstel houdt in: le. gelijktijdige invoering van het verbod van atoomwapens en alle andere wapens tot massale vermetiging 2e. doelmatige intemationale controle van atoomenergie. en LEIDEN VIERDE 3 OCTOBER eSnsirgebaseerd'op het Party- program, hoezeer dat beraad ook invloed zal hebben op het samen- stellen van het (volgende) pro gram en hoezeer men ook be den- ken moet, dat de uitvoering, dus de interpretatie, van dat program de taak is van de fractie. (Van onze eigen redacteur) WIE gedacht heeft dat Lei den, na al de feesten die we al gehad hebben, een min der luisterrijk 3 Octoberfeest zou vieren dan andere jaren, heeft de plank lelijk misgesla- gen. Moge bij de burgers van andere steden de kous na de kroningsfeesten bijna leeg ge weest zijn, de Leidenaar heeft altijd nog een achterdeurtje: de 3 Octoberpot. Want ieder recht- geaard Leidenaar heeft voor het feest van het Ontzet van de stad, dat al generaties hebben gevierd, iets apart liggen. Benoemingen in het Bisdom Haarlem Republikeinse ambtenaren ontvoerd De traditionele uitreiking van haring en brood in het Waaggd- bouw te Leiden ter herdenking van het ontzet van deze stad geschiedde ditmaal voor het eerst na de oorlog met echt witte brood. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot deelde persoon lijk de haring uit. Treinenloop Nieuuu Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familie- berichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpei, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Oanssen, J. Toes. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET VAN HEDEN VERTROU W V OL BERAAD" is de term van prof. Romme geweest, in de dagen van het ontstaan der Welter-afscheiding. Term, om aan te duiden de gelegenheid, om naast alles wat reeds gebeurt. in de Par- tij ook afwijkende meningen te kunnen doen horen. Het gaat dus om meningen, die afwijken van wat tot dan toe kon gelden als de offi- ciele mening van de Partij. Meningen, die afkomstig zijn van deskundigen, van intellectueien en van practische mensen. De Partij heeft, ook bij monde van haar voor zitter. te kennen gegeven, dat zij bereid was, de mogelijkheid van het scheppen van zulk een „Vertrouw- vol Beraad" te onderzoeken. In het vooruitzicht van dit onder - zoek werd het bekend, dat de' lei- ding van „Drakenburgh" in overleg mede met een meer vooruitstreven- de, katholieke intellectuele groep, aan wie soms een zekere sympathie voor doorbraak-gedachten niet kan worden ontzegd, het plan uitwerk- te, om een vrij gezelschap op het Katholieke Gemeenschapsoord bij- een te brengen, en daar de kwestie van alle kanten te bekijken. Dit is j.l. Vrijdag en Zaterdag ge- schied onder leiding van prof. J. de Quay, de commissaris van de Koningin in de provincie Noord- Brabant. die enige tijd lid van het bestuur van de K.V.P. geweest is en een werkzaam aandeel had in de z.g. Christofoor-groep. De discussie werd ingeleid door drs. A. Wijffels, hoofdredacteur van het ,,BinAenhof", en dr. L. Al- bering algemeen secretaris van de K.V.P. Daarna is Vrijdagavond uit- voerig van gedachten gewisseld over alles en nog wat, dat bij moge lijkheid maar met het onderwerp in verband kon worden gebracht. Zaterdagmorgen leidde prof, de Quay de gedachtestroom in een meer concrete bedding naar het eigmlijke doel: Wat is Vertrouw- voh" Beraad", hoe wordt het mge- richt, wie nemen er aan deel, van wie gaat het uit en nog tal van vragen meer. Bij dit alles is veel gezegd, dat de moeite waard is en dat we gaar- ne in de komende dagen zullen be- handelen. Maar we zullen ons hoe- den voor een herhaling van net gevaar, dat door de bomen het bos niet meer wordt gezien. Bepaalde conclusies zyn met ge- nomen. Wei zijn er .sugges.ties aan de hand gedaan, die mstemming bleken te verwerven en wel kunnen objectief bepaalde indrukken wor den vastgesteld. Dit vooral aan de hand van enkele denkbeelden, door debaters geuit, en die debaters wa ren zowel ..gewone"partijleden als leden van het Partijbestuur. 'Als algemene indruk menen wij wel te mogen vaststellen dat dit ..Drakenburghse gezelschap van biina honderd man van mening is, dat er iets geeburen moet Andere MOSKOU, 4 Oct De Sovjet-regering heeft in een nota aan Ame- rika, Engeland en Frankrijk, oyer het Berlijnse vraagstuk, voorge- steld, de Berlijnse kwestie en de kwestie van Duitsland als een geheel „overeenkomstig de vier-mogendhedenovereenkomst van Potsdam", te bespreken op ecm conferentie van de vier ministers van buitenlandse zaken, zo meldt Tass, het officiele Sovjet- nieuwsbureau. Door de linilaterale handelingen in de westelijke zones en de wes telijke sectoren van Berlyn en het stichten van een afzonderlijke staat, hebben de drie westelijke mogendheden het vier-mogendhe- denbestuur zowel van Duitsland als Berlijn vemietigd. Het recht voor genoemde drie landen om Berlijn mede te besturen heeft daardoor alle zin verloren, aldus gaat de Nota verder. Niettegenstaande dit, heeft de Sowjet-regering geen bezwaar ge- maakt tegen de aanwezigheid in Berlijn van bezettingstroepen. Dit werd 2 Augustus door premier Sta lin tegenover de afgezanten van Amerika, Engeland en Frankrijk bevestigd. Sng)D moeten zich. vooral in tijden van politieke spanning in de par tit en in het katholieke volk, beter dan tot nu toe in de Party kunnen laMaafcUm'zullen er zei de heer Andriessen de voorzitter van. Partlt enkele dingen als fundamem tele eisen moeten ^aststaan liikt ons van belang, bij het zoexei naar een concrete oplossmg, aan deze richtlijnen vast tehov^en. de beroemde Kerstrede van Pausx Pius XH aanhaalde. die indruk maakten)Welnu, aldus- de heer Andriessen, wanneer men katn lieke politiek om het kortweg maar zo aan te duiden - wil, als doe 1 dan moet men ook net mi ddel willen, om dat doel beDus:0e'en partij, met baar doel en Het""program tieke verhoudingen. Wanneer men er maar rekemng mee homit dat er nn het gebied van beraad al veei gebeurt door persoonlijk contact, dat zeker wel vertrouwvol ge noemd mag worden «k beantwomd per week een kleine nnt- aldus de heer Andriessen en ik ont vang tientallen mensen) en dat men, hoe men n ..beraad ook der zal organiseren, er mee moet houden, dat De nieuwe nota der Sowjet-Unle aan de drie westelijke geallieerden is het antwoord op de in gelijklui- dende termen vervatte nota's der regering van Engeland, Frankrijk en de V.S. over de Berlijnse kwes tie, overhandigd op 26 September. De Sowjet-regering acht het, na kennisneming van de inhoud, nood- zakelijk te verklaren, dat de drie genoemde landen volledig verant- woordelijk zijn voor de in Berlijn ontstane toestand, aldus de Sowjet- nota. Het Berlijnse vraagstuk be- stond niet voordat de drie genoemde landen begonnen een afzonderlijke geldhervorming in te voeren, zowel in de westelijke zones van Duitsland als in de drie westelijke sectoren van Berlijn. De geldhervorming is slechts bedoeld als een stap naar de verdelirig van Duitsland en het ont- trekken van west-Duitsland aan het vier-mogendhedenbestuur. Ondanks de overeenkomst te Potsdam hebben Amerika en Enge land een afzonderlijk economisch lichaam in de Amerikaanse en de Britse bezettingszone in het leven geroepen. Op deze wijze werd de overeenkomst voor een gezamenlijk bestuur voor het bezette Duitsland op in het oog lopende wijze ge- schonden. In de Sowjet-nota wordt de Lon dense conferentie over de toekomst van Duitsland veroordeeld. Daarna somt de nota de Maatregelen op, die de westelijke mogendheden na de Londense conferentie getroffen heb ben. Door de invoering van de weste lijke mark, was de Sowjet-Unie ge- dwongen de oostelijke mark in te voeren. Hierdoor waren de ver- voersbeperkingen nodig geworden, want zonder deze was het onmoge- lijk de belangen van de Duitse be- volking te beschermen en het nor- male economische leven in de Sow- jet-zone en in het bijzonder in*Ber- lijn te verzekeren. Zonder de afzon derlijke geldhervorming zou er geen vervoersbeperking nodig 2ijn ge weest. Dit waren slechts verdedi- gingsmaatregelen tegen offensieve stappen der drie westelijke mogend heden. Op deze bespreking had Stalin voorgesteld, dat de vervoersbeper- kingen opgeheven zouden worden indien ter zelfder tijd de Duitse mark uit de oostelijke z6ne in Ber lijn ingevoerd zou worden, terwijl de westelijke in Berlijn uit de cir culate zou worden genomen. Stalin had er op aangedrongen, dat Amerika, Engeland en Frankrijk de uitvoer van de Londense beslui ten zouden uitstellen tot na een vier-mogendheden conferentie over geheel Duitsland. De mogelijkheid van uitstel was toen besproken en op 13 Augustus was men het eens geworden over richtlijnen, die aan de militaire commandanten in Duits land gezonden zouden worden. Indien de commandanten tot over- eenstemming konden komen over de practische uitvoering van maat regelen ter opheffing van beperkin- gen op het gebied van het vervoer en handel tussen Berlijn en de wes telijke z6nes en het verkeer met de Sowjet-zone en een gelijktijdige in voering van de oostelijke mark als enige valuta in Berlijn, zouden deze maatregelen uitgevoerd worden. Berlijnse kwestie voorgelegd aan Veiligheidsraad VIICQVttd ndingen SOVJET ZONE VLAARDINGEN, 4 Oct. He- denmorgen omstreeks half negen is brand uitgebroken in de lampe- bappenfabriek van de Firma Tiko aan de Nieuwe Haven te Vlaar dingen. Daar de brand zich ernstig liet aanzien, werd voor de brand- weer het sein „groot alarm" ge geven. Zij rukte direct met al het beschikbare materiaal uit. Een Noorse vliegboot van de gere- gelde dienst van Oslo naar Noord- Noorwegen is vlak voor de landing te Trondheim door een rukwind gegrepen en gezonken. 19 van de 46 personen, die zich aan boord bevon- den zijn om het leven gekomen. Aan boord bevond zich ook Ber- trand Russel, de 76-jarige Britse filosoof. Hij wist zich echter te redden. Hij zwom enige tijd in het ijskoude water voordat hij door een vaartuig werd opgepikt. De vlieg boot zonk in twee minuten. Medegedeeld door het K.N.M.1. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: TIJDELIJKE OPKLARINGEN! Wisselende bewolking met aanvankelijk voornameiyk in de kuststreken enkele ver- spreid optredende buien. Voor al in het binnenland kouder des nachts met hier en daar ochtendmist. Overdag onge- veer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Noordwest en West. rekemng men soms dan acht de niet alles kan zeggen Partii-voorzitter een of andere re eeling van het gewenste „Vertrouw- volle Beraad", waarm jpatmin|en Wisjinsky deed zijn compromis voorstel, nadat Ramadier in een rede zich accoord had verklaard met de Amerikaanse voorstellen tot In ternationale controle op de atoom energie. Wisjinsky zeide, dat de ge hele rede van Ramadier de indruk wgkte, dat zij door de Amerikanen was ingegeven. Ook Ramadier had een compromisvoorstel gedaan n.l. onmiddellijke en werktuigelijke overdracht van alle bestaande voor- en afwijkende menmgen mogelijk, indien dit Tweedens moet dat Beraad zijn een orgaan van de Partij, want het gaat er ook om, de eenheid van de katholieken rond en in de party zo sterk mogelijk te maken. Het zal, vervolgens, niet altijd n°dig dat het „overleg" in dit Beraad Uitmondt in adviezen aan de Party- leiding. (Het hoeft met altyd agn de grote klok gehangen te worden, zei prof De Quay). Het laatste woord blijve, zo meende Andriessen ten vierde, aan de Partijraad, het opperste leidende en wetgevende orgaan in de Partij. Het „Beraads- orgaan", of wat het dan zal zijn, dient ten vijfde soepel en centraal te zijn en het moet zo nodig sn®i kunnen werken. Ten zesde meent de voorzitter, dat het Centrum voor Staatkundige Vorming met de aan- gewezen gelegenheid voor dit ver trouwvol Beraad is. Dat Centrum is een studie-centrum, het Beraad gaat dikwijls over het politieke beleid, over de practische politieke koers en dat raakt de actualiteit. Op de vraag, of het Beraad zicn beperkt tot Partij-leden gaf de heer Andriessen als zijn mening, dat dit 2.i. als regel het geval zal zijn, maar de mogelijkheid, om er ook niet- En zo heeft Leiden dan, ten ge- tuige van duizenden vreemdelingen die zelfs tot uit Groningen kwamen toegestroomd, op een weergaloze wijze zijn 3-October gevierd. Des morgens vroeg, om zeven uur, heeft de Leidse politie, op een muzikale wijze, de burgerij gewekt. Dat is zo'n beetje he tijd, dat de burgerij de vlag uit ging steken. Hulde en milddadigheid Wie om 8 uur de stad, versierd en uitgedost, binnentreedt, zal alles in rep en roer vinden. Dat is vanouds al zo want om 8 uur vinden twee historische gebeurtenissen plaats, de uitdeling van haring en wittebrood aan de behoeftigen der stad. Het gebruik herinnert aan de Geuzen- tijd, toen de hongerende bevolking deze gerechten, die heus niet te ver- smaden zijn, werd voorgezet. De burgemeester der stad, nu Jhr. mr. F. H. van Kinschot, ere-voorzitter leden in te betrekken, behoeft niet te worden uitgesloten. En leden van andere partijen? Die natuurlijk niet, wat het antwoord. En nu is er nog een heleboel te zeggen over de gevoerde besprekin- gen, maar voor vandaag is het ge- 1 noeg! der 3 Octobervereniging, reikte de eerste haringen uit. Dan is er de zanghulde bij het monument van van der Werff, de burgemeester die tijdens het beleg in 1574 zo'n echte vader voor zijn volk was en die tot op de dag van vandaag een legen- darische heldenfiguur is gebleven. Ook de militairen, als burgers van de stad, geven acte de presence in een militaire mars. Er werd echter weinig gemarcheerd daar de gemo- toriseerde troepen in jeeps, pantser- wagens, trucks en andere voertui- gen voorbij rolden, wel een kwar- tier lang, een machtig gezicht! De studenten ere-wacht, Pro Patria, in haar donkere uniformen en witbe- pluimde kepi's hadden de erewacht voor het stadhuis betrokken. Het is treffend, hoe iedereen in Leiden feest viert. Van hoog tot laag. Burgers, militairen en studen ten, drie uiteraard verschillende categorieen, alles doet mee. En in ieder huis komt de hutspot met een klapstuk ter tafel, overal is er des avonds haring met wittebrood, ge- kocht of gekregen, het is om het even. Op straat maken de ..paling- boeren" goede zaken, menige zure haring gleed er het keelgat in en de maagdeperen en de druivgn vin den aftrek als nooit tevoren. Het zijn allemaal feest-delicatessen. Jubileum-optocht Het hoogtepunt van de dag is en blijft in Leiden de historische op tocht. Als die om 1 uur uittrekt, is de binnenstad eivol, want van heinde en ver komt men ieder jaar weer de beroemde stoet zien. Dit jaar had de optocht-commis- sie, onder de bezielende leiding van de heer B. de Koning, die dit al sinds mensenheugenis doet, een prachtige stoet geformeerd. Voorop de bestuurderen der 3-October-ver- eniging, het collegium der studenten en als gasten de heren Grondsma, de Lange en Ringers, bestuurslden der Alkmaarse 8-October-verem- ging. Ongeveer een half uur lang trok- ken in bonte pracht en praal, ge- kleed in kleurrijke en fleurige cos- tuums, de edelen, hertogen en gra ven met hun gade's statig en met waardige houding voorbij. Grote groepen ruiters te paard, in totaal ongeveer negentig, een negental 17de eeuwse karossen. de prachtige gouden koets. waarin Frederik Hen- drik en Amalia van Solms, zij alien verleenden aan deze stoet. waaraan ruim 350 personen deelnamen, een bijzondere attractie. (Vervolg op pag. 2) raden van atoombommen aan een internationaal controlelichaam. Dit voorstel zou, aldus' Ramadier, voor Oost en West aanvaardbaar zijn. Volgens Ramadier was het mogelijk een internationaal lichaam te vor- men, dat de achterdocht zou doen verdwijnen. Het internationaal con trolelichaam zou gevormd worden door onpartijdige mensen mensen van de grootste onkreukbaarheid. Deze mensen zouden niet de afge- vaardigden van hun landen zijn, doch individuele dienaren der mens- heid. „Hebt gij geen vertrouwen in de mens?" vroeg Ramadier harts tochtelijk. Wisjinsky herinnerde in zijn ant woord er aan, dat hij nooit gezegd had, dat de Russische voorstellen volledig waren. Zij zijn zo vervolg- de Wisjinsky, niet meer dan een voorlopige basis. Wij veronderstel- len, dat ook het Amerikaanse voor stel niet meer dan dat is. Over het twistpunt wat betreft het ondergeschikt maken van het contr61elichaam aan de Veiligheids raad (waar het vetorecht geldt). dan wel aan de algemene vergade ring, zei Wisjinsky, dat de Britse delegatie thans van standpunt ver- anderd was. Drie jaar geleden, zo zei hij, was Engeland het eens met de motie van Molotof om het con trolelichaam onder de Veiligheids raad te plaatsen. In antwoord op Wisjinsky ver- klaarde Mcneil, dat de Britse dele gatie steeds duidelijk heeft doen uitkomen, dat zij het controleli chaam voor de atoomenergie niet aan het veto onderhevig wenste te zien. De Sowjet-voorstellen wenste hij thans niet te bespreken. „Wij hebben natuurlijk tijd nodig om ze te bestuderen", aldus Mcneil. De vergadering werd tot Maandag verdaagd ondanks het protest van Wisjinsky die zei, dat er nog drie sprekers op de lijst voor vanmiddag stonden. Het door Wisjinsky gedane com- promis-voorstel betreffende de controle op de atoomenergie is in westelijke kringen koel ontvan- gen, aldus Reuters correspondent uit Parys. In gezaghebbende Amerikaanse en Britse kringen verklaarde men, dat het voorstel, dat „op het oog 'n soort compromis inhoudt", het hart van het probleem geheel en al ne- geert. Het probleem, aldus deze kringen is niet of een converitie mzake het verbod van atoomwapens dient te worden getekend voor of gelykty- dig met een conventie betreffende contrdle op de productie van de atoomenergie. De kwestie die de commissie voor de atoomenergie al twee jaar in een impasse heeft doen verkeren, was of de sowjet-Unie bereid is aan doeltreffende interna- tionale controle op de productie, van de mijn tot aan de bom, te aanvaarden. Wisjinsky's stap werd uitgelegd als een enigszins spectaculair ge- baar dat bedoeld was om de wereld te tonen, dat de Sowjet-regering tot een compromis bereid was. WASHINGTON, 4 Oct. (Reuter). - De Commissie voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft in een rapport aangedrongen, op „meerdere rechtstreekse militaire hulp en gro- tere financiele bijstand \oor de Chi nese regering". Het rapport zegt, dat China een „beslissend gebied voor het demo- cratische Westen is". In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft een Poolse arbeider te Amsterdam een 26-jarige scheepsbouwarbeider met een mes door het hart gestoken, waardoor deze vrijwel onmiddel- lyk overleed. Hierna vluchtte de Pool, wierp het mes in de Am- stel, doch ging later naar het po- litiebureau, om de wacntcom- mandant aldaar te verzoeken eens naar de bewuste plaats te gaan kijken, omdat er vreemde dingen gebeurden. Toen de man het politiebureau verlaten had. bemerkte hij eerst, dat hijzelf eveneens door een steek in de rug was gewond. Hij nam hierop een taxi en liet zich naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis vervoeren, waar de verwonding zodanig ernstig bleek, dat hij ter- stond opgenomen moest worden. De politie, die niet begreep, waar op de Pool bij 3ijn verzoek doelde, ging naar de aangeduide plaats in de Rustenburgerstraat en trof een menigte aan, die rond de inmiddels overleden scheepsbouw- Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Rector van het Moederhuis der Eerw. Zusters Augustinessen te Heemstede. de Z. Eerw Heer E. Stolkwijk; tot Rec tor van het St. Hippolytus Gesticht te Delft de Weleerw. Heer F. P. J- Boelrijk. Vervolgens tot Kapelaan te s-Gra- venhage (H Theresia v. het Kindje Jezus) de Weleerw. Heer J. Buys; te Rotterdam (H. Ant. Abt.) de Weleerw Heer J. W. Redeker: te 's-Gravenhage (H. Agnes) de Wel eerw. Heer J. C. A Huibers; te Lisse (HH. Engelbewaarders) de Weleerw. Heer J. A Dekker; te Wieringermeer de Weleerw. Heer L. A. E. I. M. Lejeune, neomist. arbeider gedromd stond. Een ande re Poolse arbeider, eveneens daar aanwezig, vertelde de politie, wat was voorgevallen en verstrekte het signalement van de moordenaar, omdat de agenten meenden, dat deze na het bezoek aan het bureau gevlucht was. Later echter kwam bericht van de G.G.D.. dat in het ziekenhuis een ernstig gewonde man was opgenomen, zodat de politie op deze wijze geleid door het optreden van de moordenaar zelf, weer op zijn spoor kwam. Het bleek, dat een onderlmge ruzie was ontstaan om een veer- tienjarige dochter van een van af- komst Poolse vrouw, bij wie de twee Polen kortgeleden in de kost waren geweest. Doch doordat de avances de moeder niet bevielen, had zij hen het verblijf opgezegd. Door toevallige omstandigheden volgde een ontmoeting met moeder en dochter. de twee Polen en een andere arbeider. die met dit glles echter niets uitstaande had. Toen de moordenaar echter allerlei be- dreigingen uitte. om hen alle vier te vermoorden. bleven zij in het huis, totdat hij. zoals zij dachten, verdwenen was.. Zodra zi.i buiten kwamen, werd de Neder- landse arbeider door de Pool over- vallen en met een mes neergesto- ken. De Poolse vrouw kon nog met worden verhoord, omdat zij in ern stig overspannen toestand moest worden weggevoerd, terwijl ook de toestand van de moordenaar nog to ernstig is, zodat een verklarmg, waarom de Nederlander werd ver- moord, nog niet kon worden gege ven. BAT A VIA, 2 Oct. (Aneta). Vol gens Antara zijn verschillende re publikeinse ambtenaren in een ge bied ten zuiden van Djogja door 'n onverantwoordelijke bende ontvoerd Het is niet bekend waar zij verbor- gen worden gehouden. BATAVIA, 3 Oct. (Aneta) An tara meldt, dat Ponorogo Zater- dagochtend door de republikeinse troepen is bezet, en Zaterdagmid- dag Doengoes. De inwoners van laatstgenoemde plaats vertelden, dat Sjarifoeddin, Moeso. Soemar- sono, Moetalip en Djojosoejono daar Vrijdag nog zijn gezien en dat zij vermoedelijk in Zuidwaart- se richting gevlucht zijn, De communistische leiders had den blijkbaar niet verwacht, dat de aanval op Madioen van de bergzijde af zou geschieden. De rest van de communistische troepen bevindt zich thans in de driehoek Madioen- Ngawi-Tjaroeban en langs de hel- lingen van het Wilisgebergte. An tara meldt verder, dat de opstande- lingen tegenstanders hebben ver- moord en verminkt, waarvan be- wijzen werden gevonden. Te Doen goes zijn ook documenten aange- troffen. „Onder invloed van de gebeur tenissen te Madioen is er in de re publiek een anti-linkse hetze ont staan onder leiding van de Masjoe- mi, waardoor ook de gematigde middenpartijen worden getroffen", aldus verklaarde Sjahrir, die gis- teren na een bezoek van een week uit Djokja te Batavia terugkeerde, aan Aneta. Hij zeide, dat alleen in Djokja al 2000 personen zijn gearresteerd en in Solo 400, onder wie ook leiders en leden van Sjahrir's eigen partij, de P.S.I. (Partai Socialis Indonesia) en van andere middengroepen. De vooraanstaande communistische lei ders, die niet in Madioen waren, zijn ondergedoken, o.a. Setyadjit, Da- roesman en Alimin. De communistische troepen heb ben zich teruggetrokken op het Wi lisgebergte, waarop indertijd reedi door de Japanners militaire ver- sterkingen zijn aangebracht. Naar de mening van Sjahrir zouden de communisten een guerilla niet lang kunnen volhouden, daar het com munistische regiem zich te Madioen bij de bevolking spoedig impopulair heeft gemaakt; zij zal geen steun verlenen aan de guerillatroepen. Hij deelde verder nog mede, dat door de republikeinse regering 5000 man republikeinse troepen tegen da communisten zijn ingezet. Sjahrir zeide ook nog, dat Sjari foeddin reeds tijdens zijn minister- schap en later toen hij minister- president was, grote bedragen heeft besteed ter versterking van de volksstrijdkrachten, teneinde zo- doende een gewapend machtsappa- raat te verkrijgen. Met betrekking tot de impasse in de onderhandelingen tussen Neder- land en de republiek zeide de heer Sjahrir. dat op het ogenblik via de C.V.G.D. contact wordt onderhou- den. Hij acht een oplossing van het' geschil ook thans nog mogelijk en verwachtte, dat daartoe spoedig een poging zou worden gedaan, hetgeen „de laatste kans" zou zijn. Hij ver wachtte, dat de problemen dan van een andere kant dan tot nu toe zou den worden aangevat. Ingaande heden zullen op werk- dagen behalve Zaterdags de vol gende treinen HaarlemUitgeest v.v. doorlopen van en naar Castri- cum voor de doorvoer van reizigers: Haarlem vertrek 16.57; Uitgeest vertrek 17.28; Castricum aankomst 17.32; Castricum vertrek 17.41; Uit geest vertrek 17.45; Haarlem aan komst 18.16.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1