Het drama Berlijn wordt een „onvoltooide Dwaaltocht door een dode stad Kartuizers terug in Nederland? RADIO DERODEPAARDEN heeft maar weinig kans Eens het bolwerk van de Duitse macht Er zit meer vast aan de kwestie van het witte brood „Die Groszen sind ja selber oft- so klein Communisme in Duitslan Veel critiek niet zonder grond RESTANT VAN ATLANTIKWAL Nederlandse en Vlaamse monniken in Italie verbeiden de oplossing Betekenis der beschouwende orden Waarom is het eigeniijk wit? Voorzichtig NOORDHOLLANDS DAGBLAD - 1948 PAG. 3 October Maanda NIEUW Jhr. Ir. C. E. W. von Panhuys overleden PROGRAMMA Zilveren Hoogleraren aan R.K. Universiteit FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH (Van een speciale correspondent) in Oost-Pruisen en Silezie inder daad van zich te laten zien. Ook thans behoeven de inwoners van Berlijn niet ver te lopen om met eigen ogen de praktijk van het communisme te ku'nnen aanschou- wen. Dagelijks is er gelegenheid om in de Sovjet-zone de „volksdemo- cratie" aan het werk te zien, hoe- wel de Russen moeite hebben ge- daan om hun zone voor objectieve waarnemers gesloten te houden en menige poging om de waarheid te vertellen reeds als spionnage-geval behandeld werd. Onder deze omstandigheden is men in West-Berlijn dan ook meer anti-Russisch gezind dan waar ook in Duitsland. Ja, men vindt er de houding van Britten en Amerikanen zelfs nog ettelijke procenten te slap. De anti-communistische dag- HET IS NU REEDS meer dan diie jaren dat de Berlijners afwis- selend met interesse, spanning en vrees wachten op de dag dat een of ander geniaal man een ontfcnoping zal brengen voor de tragedie welke het politieke en alledaagse leven in de vroe- gere Duitse hoofdstad feitelijk is. Men beseft er, dat alleen de Grote Vier het in hun macht hebben, het wonder te laten geschie- den: „Aber die Groszen die solten das doch eigentlich verstehn" werd er voor enkele maanden nog hoopvol in het Berlijnse cabaret gezongen. De hoop is echter van week tot week vager geworden en sedert het mislukken van de jongste besprekingen op het Kremlin luidt dan ook het cabaretrefrein: „Aber die Groszen die. sind ja selber oftso klein". En terwijl in de literatuur de auteux van een tragedie hoe ingewikkeld ook er in slaagt om voor de laatste clause alle personen volgens plan te laten sterven of triomferen, heeft het er de schijn van dat het drama-Berlijn een „onvoltooide" zal blijven. Is het dan ook wonder wanneer de laatste weken in de millioenen- stad" de sceptici koning zijn? Wan neer de man van de straat met een zekere meewarigheid praat over de diplomaten die noch de Berlijnse, noch de internationale problemen vermogen op te lossen? Als volbloed Duitser is hij er dan natuurlijk als de kippen bij om de geallieerde overwinnaars van onzinnige politie ke daden te beschuldigen. Ook een onbevooroordeeld buitenstaander zal moeten toegeven, dat lang niet alles in deze kritiek zonder grond is. De Berlijner beschouwt het als een blunder van de Potsdam confe- rentie 1945, dat de westelijke mo- gendheden daar gemeend hebben een Berlijns viermogendhedenbe- stuur te kunnen creeren zonder in- stelling van een exterritoriaal ge- bied, zoals in Wenen om er het be- stuur zonder „elke-vijf-minuten- ruzie" te kunnen uitoefenen. Zoals de zaken er nu voorstaan is het immers ondenkbaar dat de stad vandaag of morgen niet in twee helften zal uiteenvallen. De beraad- slagingen dec vier militaire gou- verneurs worden niet meer au se- rieux genomen; iedere Duitser, voor zover hij geen communist is, zal U vertellen dat de Soviets daar de hoge school van hun Kremlin-diplo matie demonstreren en details re- peteren wat zij van plan zijn in de toekomst over de gehele wereld en gros ten uitvoer te brengen. De Ber lijners zelf schijnen binnen hun vermogen bereid te zijn om zich met hand en tand tegen een derge- lijke agressieve politiek te verzet- ten; hun demonstraties voor de ge- ruyneerde Reichstag en het stadhuis van enkele weken terug zijn onge- twijfeld grotendeels een spontaan protest geweest. Na Hitler het communisme? Meer dan eens vraagt een buiten staander die in deze kritieke dagen Berlijn bezoekt zich af waarom de Duitsers ook niet tegen Hitler en zijn Nazidom in zulk een mate ver- zet hebben gepleegd. Stelt men een Berlijner op de man af deze yraag, dan zal hij U in vier van de.vijf Se- vallen antwoorden dat hij in 1933 ■nog niet wist wat Nazidom bete- kende, doch reeds na een week be- zetting volkomen door had welke terreur en welke beschaving van Russische zijde te wachten was. Helemaal oprecht is dat antwoord niet. De Duitser heeft Hitler en zijn systeem altijd als iets nationaals beschouwd; de Fiihrer was voor de grote masSa een symbool van „Deutschtum" terwijl voor haar het communisme nog steeds als een Slavische import geldt. Daarbij komt dat de twaalf jaren Hitler- regiem voor het merendeel der Duitsers een blijvend gevolg heb ben gehad; een grondige haat voor alles wat uit het Oosten komt. En de Sovjets zijn zo vriendelijk ge weest om veel van datgene, waar- mee Hitler de Russen bij zijn volks- genoten onmogelijk had trachten te maken, bij de eerste kennismaking bladen hebben een maand lang in alle toonaarden geschreven dat het Westen op het punt van blokkade en viermogendheden-bestuur onver- zettelijk moest zijn. Het pleit voor het realiteitsbesef van de Berlijner dat hij het fatale van een complete Sovjet-overheersing overziet, ook al beloven maarschalk Sokolovsky en zijn Russische adviseurs gouden bergen. Het lot van een democratisch Berlijn staat of valt met het al dan niet blijven van de Anglo-Ameri- kaanse troepen. Al wordt er in de Berlijnse cabarets en revue's danig de draak gestoken met de wijze waarop de overwinnaars van 1945 nu, enkele jaren later, trachten de vrede te winnen, al koestert iedere Duitser diep in zijn hart de hoop dat zo mogelijk nog vandaag alle Britten, Russen, Yankees en Fran- sen hun ransels en koffers zouden pakken; hardop verkondigt hij als zijn mening, dat Berlijn door het Westen met energie moet worden verdedigd tegen de intriges van Stalin en zijn vriendjes in Oost- Duitsland. En met een zekere trots zal hij dan nog verkondigen, dat de inwo ners van West-Berlijn door hun ver- zet tegen Sokolovsky, generaal Ko- tikov en de rode eenheidspartij thans op de bres staan voor geheel West-Europa. Het klinkt wat groot- sprakerig en niet helemaal oprecht Ook de Berlijner staat immers uit eigen belang pal. Wat niet neemt dat zijn verzet de sympathie van alle democraten verdient al was het alleen-maar omdat de enorme schuld waarmee Hitler zijn land t a v Europa en de wereld heeft be- last, daardoor voor een aanzienlyk deel kan worden afbetaald. Op 72-jarige leeftijd overleed te Bergen, Ir. C. E. W. van Panhuys, oud-hoofdingenieur bij de Rijkswa- terstaat, onder wiens leiding talrij- ke belangrijke werken, o-.a. die van de grote Noordzeesluizen te IJmui- den werd enuitgevoerd. Op velerlei gebied heeft de thans ontslapene zijn gaven als ingenieur ontplooid en meermalen kreeg hij regerings- opdrachten tot het maken van stu- die reizen in het buitenland. Hij was lid van de redactie van Feen- stra's technisch weekblad en van de commissie van toezicht op het weekblad „De Ingenieur". „MENS EN MELOD1E" Het September-nummer van net Algemeen Maandblad voor muziek, ..Mens en Melodie", opent ditmaal met een hooggestemde beschouwmg van Wouter Paap over de Salzbur- ger Festspiele. Deze redacteur heett het muzikaal gebeuren in Salzburg meegemaakt en hij is van mening, dat dit weer aan zijn oude glone toe is. Dezelfde schrijver behandelt in een uitvoerig artikel het werk van de Nederlandse componist Henri Zagwijn, wiens naam in het openbare muziekleven tamelijk weinig bekend is. De verhouding Schumann-Heine is de interessante stof van een ar tikel van J. P. A. Koe' n" Sandor Torday schrijft over Zni- tan Kodaly als paedagoog, terwijl Henk Stam enkele facetten van de hedendaagse muziek in Duitsland onder de loupe neemt. Een tweetal beschouwingen over: Modulaties in de Middeleeuwse Kerkfoonsoor- ten, en: het oratorium Koning Swentibold van Herman Strategier vormen het slot van deze, ook thans weer, zeer lezenswaardige artike- lenreeks. Met een behandeling van het proefschrift: ,,Grondslagen voor de analytische vormleer der muziek van dr. John Daniskas, en de be- kende rubrieken ..Correspondence" en ..Bpsprekingen" besluit dit num- mer van ..Mens en Melodie", aat ook ditmaal weer rijkelijk ge- illustreerd is. Gevaarlyke vcrlatenheid (Van een onzer verslaggevers) PLOTSELING weigerde Luuk, de jonge Hollandse herder, nog een stap verder te zetten. Hij snoof luid en begon dreigend te grommen, toen wii verder wilden gaan, het bleke licht van onze zaklantaarn achterna. Duizenden muggen, nijdig zoemend, klefferige beesten, voerden een onafgebroken charge uit op de indringers. De atmosfeer was vochtig klam, de muren bedekt met een glibberig slijm, en bij. elke stap, welke wii verder deden, sloeg ons de kerkhoflucht verstikkender tegemoet. In de stilte, waarin alleen het monotone gezoem der mug- genhorden een grillige veran- dering bracht, school iets sinis- ters, een dreiging van het on- wezenlijke. En Luuk, de hond, trok ons terug door die einde- loze gangen, terug naar het licht van een wazige Septem- berzon, terug naar de realiteit, die daar even onverwachts voor ons "opdoemde: de witge- kuifde zee, het strand, breed en vertrouwd met enkele ga- lopperende ruiters, en de glooiende duinen, een golven- de groene lijn. Toen wij enkele meters hadden gelopen, waren wij het avontuur bijna weer vergeten, een zwerftocht door de ondergrondse bunkerholen, door dat bakstenen labyrinth, dat eens een onderdeel vormde van het gigantische afweersysteem van de Duitse overweldigers: de befaamde en beruchte Atlantikwal. Van die grootheid der Atlantikwal is uiter- lijk nog maar bitter weinig over. Langs de ganse kust. van Den Hel- der tot diep in het Zuiden, hangen nog op tal van plaatsen betonnen brokstukken van zovele tonnen te gen de duinenrug. scheef weggezakt in -het mulle zand. Het is een wei nig imposante herinnering aan het machtige verdedigingswerk, dat in de ogen van de Duitse legerleiding schier onneembaar scheen, dat de voile goedkeuring wegdroeg van maarschalk Rommel op zijn ge- heimzinnige inspectietocht langs. de Westkust van Europa, en dat zelfs een Hermann Goering, wat be- nauwd geworden door het constante bombardement van de geallieerde luchtvloot, weer een stevige dosis zelfvertrouwen teruggaf. Maar hoe nutteloos is dit ganse netwerk van gangen en forten, van staal en be- ton, toen de stormloop der geal lieerden in voile kracht op het Duitse bastion werd ondernomen. Binnen enkele maanden was al de ze inspanning. die jaren gekost heeft, vruchteloos gebleken. De Duitse troepen werden uit hun on- deraardse bolwerken verdreven, vaak zonder dat er nog een schot was gevallen. Alles wat bruikbaar en gevaarlijk was, werd na de vol- ledige capitulatie van het Duitse rijk uit de Atlantikwal verwijderd. Wat overbleef waren de logge bun kers en het eindeloze netwerk van gangen, waarboven zich de duinen betere camouflage is moeilijk denkbaar voortgolven. ENIGE MAANDEN geleden werd speciaal van de inwoners van Vught, de aandacht gevraagd voor het leven der Kartuizer- monniken, zoals dit zich in de jaren 1471 tot 1577 in dat dorp en zijn omgeving heeft afgespeeld. De werkzaamheid van de Stich- ting „Dionysius de Kartuizer", welke zich de terugkeer dez monniken op Nederlandse bodem ten doel stelt. «clJ thans in onderscheidene Brabantse plaatsen zo du deliik. dat het gewenst schijnt de belangstelling van een uitgebreidere qroep van katholieken voor dit onderwerp te vragen. tabelen aan het Generaal Kapittel der Kartuizers een petitie gericht. Hierin werd ter volmaking van de monastieke restauratie in ons vaderland om vestigmg van een Nederlandse kartuize verzocht. De Orde verklaarde zich toen met m staat de stichting van een mun- ster hier te lande te bewerkstelli- gen. Het ideaal de kartuizers terug in Nederland bleef even- wel actueel. Met de arbeid ter verwezenlijking daarvan heeft zich belast de Stich ting ..Dionysius de Kartuizer" HET BOUWFONDS DINSDAG 5 OCTOBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Tenor en piano, 7.30 Albert Sandler' orkest, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Lichtbaken, 9.35 Orkest, 10.00 Voor kleuters, 10.15 Piano, 10.30 Schoolradio, 11.00 Mu ziek houdt fit!, 11.30 Als de ziele luistert, 11.40 Orgel, 12.00 Angelus, 1-2.03 Metropole orkest, 13.00 Nieuws, 13.25 Viool en piano, 13.45 Uit het boek der boeken, 14.00 Om en om, 14.30 Onder ons, 15.00 Literaire cur- su's, 15.30 Muzikale crackers, 16.00 De Zonnebloem, 16.30 Ziekenlof, 17 00 Na schooltijd, 17.15 Orkest van Otto Dobrindt, 17.30 Felicitatie's, 17.45 Kareol septet, 18.10 Sport, 18 20 Charles Trenet. 18.30 Dit is leven, 18.45 Orkest, 19.00 Nieuws, 19.15 Gramofoonmuziek, 19.35 Cla- ve'cimbel, 20.00 Nieuws, 20.05 De ge- wone man, 20.12 Radio Philharmo- nisch Orkest, piano en viool, 21.30 Tenor en piano, 22.15 Piano, 22.37 Actualiteifen, 22.45 Avondgebed, 23 00 Nieuws, 23.15 Kamermuziek. HILVERSUM I, 301 M. 7 00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7 30 Ensemble. 8.00 Nieuws, 8.15 Aubade, 8.45 Viool en piano, 9.15 Morgen wij ding, 9.30 Arbeidsvitami- nen, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Zang, 10.50 Voor kleuters, 11.00 „De wekker", 11.30 Wagner concert, 12.00 Ensemble, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Ons platteland, 12.40 F/illandse lied- jes 13 00 Nieuws, 13.20 Promenade orkest, 13.50 Negro-spirituals, 14.UU Met naald en schaar, 14.30 Opera II Trovatore" van Verdi, 16.25 Pia no 16 40 De schoolbel, 17.00 Kinder- ko'or, 17.30 Orgel, 18.00 Nieuws, 18.15 Pianospel, 18.30 Voor de Ned Strijdkrachten, 19.00 Kinderverhaal, 19.10 Orkest, 19.15 Piano, 19.45 Ni- win en wederopbouw, 20.00 Nieuws, 20 15 Bonte avond, 2.1.35 Als ik daar nog aan denk!!, 21.45 Zangsterren uit Italie, 22.15 Buitenlands over- zicht, 22.30 Fluit en piano, 23.00 Het Nieuws, 23.15 Mendelssohn-concert. HET is voor de hand liggend, dat in het pleit voor de terugkeer der Kartuizers in Nederlanc\ de schijnwerper der belangstelling m de eerste plaats dient te worden gericht op de betekenis van de beschouwende kloosterorden in het huidig tijdsgewricht. Het is in hoge mate te betreuren, dat zowel net religieus als maatschappelijk be- iang van het contemplatieve 'even door zoveel katholieken in twijfel worden getrokken. Men vraagt. ..Heeft onze tijd niet meer behoef- te aan apostolische werkers dan aan biddende, mediterende en stu- derende monniken?" Voor hen die willen schouwen met de ogen van het geloof is het duidelijk, dat ook in de Nederlandse samenleving van thans de geestelijke arbeid der contemplatieven niet kan worden gemist. Paus Pius XI, de Paus der Katholieke Actie, zegt het oyer- duidelijk in Zijn Bui ,,Umbratilem Hierin staat o'.m.: „Het is overigens gemakkelijk te zien, dat zij, die een leven leiden van gedurig gebed en versterving. veel meer (Multo plus) bijdragen tot de uitgroei der Kerk en het heil der mensheid dan de- genen, die werken op s'Heren ak- ker." v Na dit pauselijk woord ter inlei- ding zullen de Meierijse katholie ken weldra uit een meer religieus klassiek gerichte pen de beschou- wingen toevloeien, waarin de geest der contemplatieven en hun be tekenis voor deze tijd met zijn on- christelijk existentialisme, zijn ge- loofsverslapping en geloofsafval, worden benaderd en belicht. In vroegere eeuwen hebben niet minder dan 20 munsters der Kar- tuizer-orde in de Nederlanden ge- bloeid. Het eerste in het huidige Noord-Brabant was dat van Geer- truidenberg, gefundeerd in 1336. Het uitgebreide gebouwencomplex waarvan nog heden ten dage over- blijfselen te zien zijn op het San- doel te Raamsdonkveer, werd door de Staatse troepen in 1573 ver- woest. Het Huis fe Vught werd gesticht in 1471; het ging. eveneens door oorlogsgeweld in 1677 restloos ten gronde. ACTIE S DOORDRONGEN van het emi nent belang der beschouwen de kloosterorden voor Maatschap- pij en Kerk, hebben reeds in 1926 een groot aantal Nederlandse no- DE Stichting maakt in een folder bekend, dat haar oogmerken o.m. zijn te komen tot de oprich- ting van passende gebouwen waar in de thans in Italie levende Ne derlandse en Vlaamse monniken hun intrek kunnen nemen. Er is thans een bouwfonds in wording. Men onderscheidt Buitengewone Weldoeners, Stichters. Vrienden en Begunstigers, naar gelang van de omvang van de materiele steun. welke men op zich neemt. Publi- catie van meer gedetailleerde ge- gevens hieromtrent kan weldra worden tegemoet gezien. Met de wetenschap, dat 't hoog- ste geestelijk gezag hler te lan de zijn instemminr; heeft be- tuigd met het doel der Stich ting, vinden ook de Meierjjse ka tholieken in de terugkeer der Kartuizermonniken een voor- werp van belangstelling en steun! Noord-Brabant zou het zich tot een voorrecht rekenen de Witte Monniken van St. Bru no een stille, eenzame plek te mogen aanbieden op zijn witte zandige grond. Het zal niet moeilijk zijn het ka tholieke volk te overtuigen van de hoge geestelijke waarde ener kar tuize, welke gericht wordt be schouwd als een centrale van bo- vennatuurlijk leven, waaruit in al le richtingen de mysterievolle energien worden voort^estuwd. H. J. A. M. DONKERS. Aan de Langedijk draaien in deze dagen de zuurkoolfabrie- ken weer op voile toeren. Voordat de kool in de molens gaat, moet zij eerst worden.schoongemaakt, Arbeiders voor een grote „kool-berg" aan de arbeid. ii. (Van een medewerker) HOE MOEILIJK het vak van prijsbeheersen is, moge blijken uit de eigenaardige onvoorziene moeilijkheden die zich voordoen bij het experiment dat de regering onlangs met de prijs voor het wittebrood heeft ondernomen, waarvan wu uiteen gezet hebben dat het in ieder geval zeer goed bedoeld is en niet als een onsympathieke poging om de kleine man te laten opkomen voor de meer gesitueerde mag worden beschouwd. effect te bestrijden, dat de maat- regel van de regering hier en daar heeft gewekt. Men zal er, wanneer uit armoede geen wittebrood Op 17 October a.s. bestaat de R.K. Universiteit te Nijmegen 25 jaar. De officiele viering is tot het voorjaar uitgesteld. Sinds de oprichting zijn aan de R.K. Universiteit verbonden: In de faculteit der letteren en wijsbegeerte: prof. dr. Gerard Brom voor Nederlandse en algemene let- terkunde prof. dr. W. Kosch voor Hoogduitse letterkunde, lector dr. J. F. Rottger voor Duitse taalkunde. In de faculteit der rechtsgeleerd- heid prof. mr. G. M. G. H. Russel voor belastingrecht en belastingpo- litiek. In de faculteit der godgeleerd- heid: prof. dr. F. A. M. van Welie, hoogleraar in het canoniek recht, met leeropdracht in de faculteit der rechtsgeleerdheid voor canoniek recht en huwelijksrecht. Prof. Mag. dr. Johan Kors O.P., hoogleraar in de dogmatiek en apo- logie, ook in October 1923 benoemd, is sinds enige jaren directeur van de Katholieke Radio Omroep en legde bij deze benoeming het professoraat neer. Is de opzet van de regering reeds goed bedoeld, wat wij omtrent de samenstelling van het brood gehoord hebben doet de overtuiging bij ons nog toenemen, dat hier in een moei lijk dilemma een elegante oplossing is gevonden. Wittebrood ziet namelijk wit, om dat het gebakken wordt van meel, dat van de witte kern van de tarwe- korrel wordt gemalen. Naarmate meer zemelen, die zich om de kern heen bevinden, mee worden verma- len. gaat het brood zijn witte kleur verliezen. De voedingswaarde ech ter gaat er dan juist belangrijk op vooruit, en dit is naar onze mening een zeer belangrijke factor, die verdient algemeen erkend te wor den om het verkeerde psychologisch men meer kan kopen, alleen maar op vooruit gaan. al klinkt dit wat pa- radoxaal. De beruchte ..Waarheid". die na tuurlijk aanstonds na de invoeiing van deze maatregel met grof geschut tegen de minister te keer ging. om dat hij de rijken zou bevoordelen. had eigenlijk, wanneer het blad nu eens consequent-humaan was ge weest, juist een jeremiade voor die arme rijken moeten aanheffen, die de regering nu minderwaardig brood voor ogen houdt, in de hoop op die manier het lek in de schatkist te kunnen stoppen, dat ontstaat. door- dat men de boeren hogere richtpnj- zen moet betalen en deze niet op de kleine man wii verhalen. Maar het ligt de waarheid nu eenmaal niet erg om de regering ook eens gelijk Of zal t te geven1 zorgen- De enige critiek. die men op htet beleid van de prijsbeheersing kan hebben lijkt ons deze, dat men de nieuwe verhoogde prijs niet hele maal los moet laten om excessen te voorkoinen, die reeds gesignaleerd zijn. Men heeft onlangs ook ontdekt dat er al bakkers zijn, die wittebrood verkopen voor een prijs die veel lager ligt dan de onderling overeen gekomen prijs van 33 cent. Bij nader onderzoek is gebleken, dat hier een ernstige overtreding van de Waren-^ wet in het spel is en en knoeierij, die de gehele opzet van de regernj^ lelijk zou dwarsbomen. wanneer zij algemeen zou worden. Men probeert nl. in sommige bakkerijen het goed- kope standaardmeel, dat behalve bloem ook zemelen en rogge bevat, zo uit te zeven, dat het wit van kleur wordt. Het brood dat dan van het witte meel gebakken wordt, wordt verkocht voor ongeveer 28 ct hetgeen een direct voordeel van 7 cent in prijs betekent en bovendien een middel is om zeer ernstig te c'on- curreren met de bakkers. die wit- brood van patentbloem bakken. Naar wij vernemen is de keurings- dienst van waren hierop aanstonds attent gemaakt. Deze dienst. die da gelijks alle bakkerijproducten nauw- keurig controleert, zal bij de opspo- ring van dit bedrog een handje mee- helpen. Een te lage wittebroodpnjs is dus nog erger dan een te hoge, die de prijsbeheersing met belang stelling volgt, om eens na te gaan wat er gebeurt door vraag en aan- bod, wanneer men een artikel als dit onder het motto „luxe" vrij laat. Aan de bakkers het laatste woord in deze evolutie van de broodpnjzen. Of zal het publiek voor verrassmgen Het bestaan van dit doolhof on der het zand blijft echter, een ge- vaar betekenen. In de duinen treft men overal verbrokkelde ingangen aan En hoewel het officieel ver- bod'en is om een speurtocht te gaan ondernemen in deze onderaardse duinenstad, de verlatenheid biedt zovele mogelijkheden, dat ledereen die in zich de lust voelt opkomen tot een speurtocht in de oude At- lantikwal. de expedite kan onder nemen. Meen echter n»t. dat het een uitstapje is zo aangenaam als een naar de Valkenburgse grotten. Verre van dat. Het is een smerige. benauwde, kortom dode en doodse stad, waarin niets meer, wijst op de militaire grootheid van het voor- malige Duitsland. Wij hebben rfum een half uur door de bochtige, da- lende en stijgende gangen gedoold, zonder iets imposants te kunnen ontdekken. zonder zelfs ook maar een spoor terug te kunnen vinden van enig comfort, hetgeen er toch indertijd moet zijn geweest. De wind heeft door de enkele kijkgaten het zand naar binnen gestuwd: hier en daar is een brok muur ingestort; men treft er,af en toe een ruimte aan. welke vroeger beslist een geriefelijke huiskamer moet zijn geweest, maar dat thans een vuil kot is, waar op de vloer resten brood en vis liggen te ver- schimmelen. overblijfselen van een maalijd van een vorige bezoeker. Het mysterieuze, dat in het on- bestemde van dit doolhof schuilt, blijft echter op een bepaalde cate- gorie, de jeugd, een aparte bekormg uitoefenen Het avontuurlijke ele ment lokt, en voor het bijna reeel maken van de spelen, welke de ver- beeldingskracht van <Je jeugd zo sterk kunnen stimuleren, vormen deze eindeloze nauwe gangen en de sombere bunkerholen een ideale gelegenheid om het spel een grote schijn van werkelijkheid te geven. Die schijn kan wel eens trieste wer kelijkheid worden. Weer en wind zullen op de duur dit op het ge- zicht bijna onverwoestbare beton nen en bakstenen labyrinth gaan slopen. En met het voortschnjden van dit proces zal het spel van de jeugd een des te gevaarlijker ca- i chet krijgen. Officieel blijft het be- treden van de ex-Atlantikwal ver- I boden. Doch de eenzame verlaten heid der duinen spot met dezeTif- ficieliteit, waarbij, wat de jeugd betreft, de prikkeldraadafrasterin- gen vrijwel geen effect hebben. Een ander gevaar Er is nog een tweede factor, wel ke een waarschuwing inhoudt te gen het zonder meer laten voort- bestaan van deze bunkergangen. De gelegenheid maakt de dief. In dit geval bieden deze verlaten onder grondse schuilholen maar al te zeer de gelegenheid voor het bedrijven van immorele praktijken. Op dit gevaar is van andere zijde al meer malen gewezen. Ook hier is pnk- keldraad geen afdoende afsluifing. Wat wij naar voren willen bren gen aan de bevoegde autoriteiten, is het verzoek om de gevaren, wel ke aan deze dode duinenstad kle- ven, te keren door een volledige afsluiting, welke slechts kan be staan uit het dicht metselen of op een andere wijze afdoend barrica- deren van de toegangswegen. Inderdaad zal dit werk de nodige arbeid en materialen kosten. Maar het werk zal niet nutteloos zijn. Integendeel, de gevaren, welke wij hebben genoemd, maken dit werk tot een eis. De gevaarlijke een- zaamheid rondom de bunkerstad noopt zelfs met deze arbeid niet te lang meer te wachten. WAT IS MARCUS „HE1LIG" tegenwoordig, merkte on langs iemand op, die ons blad geregeld met aandacht leest. Vroeger gebeurde het nog al eens dat Marcus geestige dingen zei uit het gewone dagelijkse leven, maar tegenwoordig is hij alsmaar ,,heilig". Wat we daar- onder verstaan moeten, is dui delijk. Een heilige voor wie men een kaarsje kan branden, is Marcus zeker niet. Helaas. Hij ts maar een doodgewone huis- on tuin-Marcus. Maar hij schenkt toch met u graag aandacht, op zijn tijd, aan ernstige dingen. Zei het Epistel gisteren niet: „Ziet toe dat gij voorzichtig wandelt?" MARCUS nr Mil ITAIRE VERHOUDINGEN IN EUROPA NOORWEGE L 76.000 L 15.000 GR.BR(TTANN OWJET UNIE L 405.000 V 144000 Lm 255000 L 3.000.000 V 550.000 Lm 450.000 Li'i L 300.0 AKIJE L160.poory FRANKRUK SOWJET UNIE E SOWJET ZONES SOWJET INVLOEDSFEER AMERIK. invloedsfee L LEGER tanUI mansch. V VLOOT Lm IUCHTMACHT Id L 480.000 V 58.000 Lm 77.000 MO'.GARIJf ENRIJ ROEMENI L 65.000 L 125.000 ZUID SLAVIE aEWAPeNms oc grote vies tGEft - H»l rr\»n»chapp*~ L 350.000 BULGARUE L 45.000 VER.STATEN L 60.000 URKIJE L 650.000 GRIEKENLAND etulf* LUCHTMACHT-»»ntal L165000 i/gp sTATEN 3S.OPO Q FRANKHIJK lOOO Uit het Deens vertaald 45 Ole luisterde naar haar zo tere stemmetje en trachtte haar blik te vangen. Vol ijver verzgtte hij zich nadrukkelijk; maar Bente blefef bij haar besluit. Tk heb beloofd met je te trou- wen. Bente, dat moet geen paskwil worden. Ik wii werkelijk alles doen om een goede man voor je te zijn zei hij. ,.Wat moet het personeel denken? Laten we trachten samen een goed en gelukkig leven te lei den en elkaar bijstaan in de strijd om Enekaer te behouden". ..Het personeel zal niets merken. Onze kamer is geheel ingericht in de vleugel, die vader bewoonde, ik zal het wel met Claus regelen. die begrijpt me", zei Bente zachtjes. ..Maar je veronderstelt toch niet dat ik er mee accoord ga?" Ole legde zijn arm vaster om haar heen en drukte haar tegen zich aan. ..Je zegt dat onze kamer in gereedheid gebracht is; maar je wilt er dus niet in trekken. Indien je daar een reden voor hebt, Bente, zeg me die reden dan". Ole boog zich naar voren en zag haar diep in de ogen. „Ik heb een reden", knikte Ben te ..Misschien zeg ik je die nog eens, Ole, maar niet nu". De laat ste woorden .zei ze angstig en zacht maar heel duidelijk, het was of er een snaar trilde met hoge, breken- de toon. „Ja, ja, dan zal het gebeuren zo als jij wilt", zei Ole hard; maar toen hij zag hoe Bente als een klein, verschrikt vogeltje op zijn knie zat, had hij spijt van zijn zo barse woorden. ..Vergeet in ieder geval met, Bente, dat je vertrou- wen in me moet stellen, ik zou wil len dat je met alles wat je hindert, bij me kwam, Bedenk dat je mijn vrouw bent". ..Er is iets, dat ik je graag wii zeggen" begon Bente na een ogen- blik zwijgen. ..Wanneer het offer dat jfe brengen moet te groot is, kun je alsnog je vrijheid terug krij gen Het gaat niet om mij alleen, tante en de paarden en het land- goed zijn er ook. Het zal je mis schien oneindig veel nmeilijker en zwaarder vallen dan je gedach hebt. Ik heb er de laatste nachten steeds over liggen denken Jij bent gekomen en door jouw komst is vader kalm en vredig heengegaan. Nu is hij nfet meer; ik wii je graag je vrijheid terug geven. Ik had dit al eerder moeten zeggen. maar ik kon niet". „Je zei „graag". Bente. Meende je dat?" vroeg Ole. ..Misschin niet helemaal. Ole. IK weet alleen niet wat het beste is Maar dat weet ik", zei Ole be slist. ..Ik weet wat ik je vader be loofd heb en nooit zal ik ontrouw worden aan mijn eens gegeven woord. Nu weet je het. Bente Even zuchtte ze. Ole wist het niet, zeker. maar het leek hem dat ze zich opgelucht voelde. Vergeet nu vooral niet me alles te vertellen, wat je hindert" zei hij vriendelijk, haar, nog eens weer tegen zich aan drukkend. ,.Je ziet er toch met te gen op, morgen?" Het is natuurlijk kinderachtig maar ik ben doodsbang voor je zuster Voor je vader ben ik hele maal met bang, ik heb met hem gepraat en ik vind hem vreselijk aardig". „Je hoeft voor Sara ook met bang te zijn, ze zal je nooit kwaad doen". lntussen was Ole zelf bang voor Sara, hij wist hoe arrogant en uit de hoogte ze zijn kon. Ze zou vast niet lief zijn tegen haar zwakke schoonzusje. Nu reden ze het erf op; Rasmus en Jorgen kwamen aanlopen om Junker in ontvangst te nemen. Noch Ole, noch Bente zei iets over junkers prachtige prestatie; maar Ole verzocht Jorgen, Junker te masseren met een oplossing van al cohol en hem goed af te wnjven. Junkers hals en flanken waren met schuimvlokken bedekt; Ole was er echter van overtuigd dat hij het paard gerust aan de zorgen van Jorgen kan toevertrouwen, deze wist precies hoe hij Junker behan- delen moest. Toen Ole Jorgen de nodige aan- wijzingen gegeven had, trad een men uit de stal naar buiten. Ole herkende hem niet dadelijk, maar zodra de man dicht bij hem was zag hij dat het Mikkel Pind was. „Ja, daar ben ik dan," zei Mikkel ge- moedelijk. Ole de hand schuddend. Ole heette hem hartelijk welkom en stelde hem aan .Bente voor. Hij had haar over Mikkel verteld en gezegd, dat deze homen zou om verder bij hen te blijven. Even keek Bente naar Mikkels lelijke gezicht met de grote neus en wijduit staande oren; doch toen ze haar hand in die van Mikkel legde. wist ze dat ze in hem een vriend gevonden had. Nadat Ole's avonds op zijn kamer gekomen was. bleef hij lange tijf1 zitten, starend naar het kleed met de strijdende paarden. Buitenge- woon knap en met grote liefde had Bente het rode paard geborduurd. Het was precies' of hij Junker in levenden lijve voor zich zag. Het was inderdaad een meesterwerk en mogelijk was het °?k n0§ peer misschien lagen er in de fijne ste- ken stille verlangens, stille hoop besloten. (Wordt vervolgd.) I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3