Berlijnse kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad Suiker in November van de bon Benelux-havens zijn ingeschakeld bij transitoverkeer naar Duitsland Senator Gurney: Spanje moet ook bij't Marshall-plan Wisjinsky en Mano nemen niet aan de besprekingen deel suikerslag" gaat beginnen De Ruim tweeduizend politieke delinquenten Ook de Rijnvaart kan weer worden hervat von vonrlaag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOOR DEN HELDER, SCHAGEN Belangrijk voor de vrouw „Suiker koml vrij" Ook niet onderschatten Nieuwe start- en landingsbaan op Schiphol Amerikaanse dollars voor Nederlandse industrie Militaire steun aan West-Europa vormt een goede belegging' Ongeveer 98 procent kan worden afgedaan Truman roept Marshall naar Washington I Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Woensdag 6 October 1948 - 44e jaargang No 1 i 380 Kantoren: ALKMAAR, Langestraat 42 A, teL adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraqj 89. tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 Op Schiphol is een nieuwe start- en lan- - V-JT -* t-t- dingsbaan in gebruik gesteld, welke door samenwerking tussen de Rijksluchtvaart- dienst en de gemeen- te Amsterdam is tot stand gekomen. Dit betekent weer een be langrijke aanwinst in de uitrusting van de luchthaven. Deze nieu we ZO-NW-baan is 1800 m. lang en 60 m. breed, terwijl langs beide zij den een ver- sterkte randstrook (shoulder) loopt van 10 m. breedte. Voor de aanleg van deze baan moest eerst 126.000 m3. grond uit- gegraven en afgevoerd en daarna 126.000 m3. materialen, zoals zand, beton, porfier, steenslag en asfalt aangevoerd worden. Langs de baan zijn 2 rijen vlakke lichten ingebouwd en 60 m. uit elkaar in de baanrand, en op een onderlinge afstand van 50 m. Deze baanverlichting bestaat uit totaal 78 lichten van elk maximaal 5500 i.k. Aan begin en einde der baan zijn 5 drempellichten. Het bezoek, dat de president- directeur van de Nederlandse Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel (Her- stelbank) in Augustus heeft ge- bracht aan Amerika en de daar gevoerde besprekingen met de directie van de Internationale Bank, hebben tot resultaat ge- had, dat de laatste Bank zich in beginsel bereid heeft ver- klaard, het openen van dollar- credieten ten gunste van de Herstelbank ten behoeve van een aantal Nederlandse indu- striele ondernemingen, die drin- gend behoefte hebben aan cre- diet voor de verbetering en respectievelijk uitbreiding van haar apparatuur, in overweging te nemen. SENATOR GURNEY, de voor zitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor de ge- wapende diensten, die juist is teruggekeerd van zijn Euro- pese reis, tijdens welke hij een onderhoud had met Fran co, heeft te Washington ver- klaard, dat hij voorstander is van het zenden van zo- veel wapenen naar Europa als „onze economie kan uit- houden" ter besirijding van het communisme. Voorts be- toogde Gurney, dat ook Spanje moet worden inge- schakeld in deze hulp en in het Marshall-plan. Onmiddellijk na de communis- tische staatsgreep van Moeso c.s. in Madioen werden in de republikeinse hoofdstad maat- regelen getroffen tegen de strijd- groepen van linkse organisa ties, werkende in het Front Demokrasi Rakjat. Het inzame- len van wapens. Bevin en King naar Londen President Truman heeft zijn minister van Buiten landse Zaken, Marshall, naar Washington terug- geroepen voor een bespre- king over de internatio>- nale toestand. Gratie verleend Nieuuj Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief Incasso. Adverlentie-tarief: per editia 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.—familie- berichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. D. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Qtten, M. P. Oanssen, 0. Toes. Bankreiaties: Noorderbank, Nederi. Credietbank NoordhoUands Datrblad HET FEIT VAN HEDEN DAN MOTTEN ze maar kommen met die sappige opmerking willen sommigen het probleem van de afwijkende meningen bin- nen de Katholieke Volkspartij af- aoen. Dat gaat ook niet. Wie moeten er dan maar komen? De mensen, die er anders over denken, dan in het algemeen in de partij gebruikelijk is. Maar dat zijn niet alleen intellectuelen, laat staan „de" intellectuelen. Natuurlijk zijn er een partij meer-ontwikkelden, zelfstandig-denkenden noemt men ze ook wel eens, maar er zijn ook bijv. vele middenstanders onder en ambtenaren en onderwijzers en bij tijd en wijle arbeiders, beter ge- zegd nog, velen uit de brede kring van werkenden en loontrekkenden, die ook wel eens wat in het mid den wdllen brengen en daar om allerlei redenen soms niet voldoen- de de kans toe krijgen. Allerlei redenen, zeiden we. We kunnen en zullen ze niet opnoe- men. Meer-ontwikkelden vinden geen gehoor op de afdelingsverga- deringen, zeggen ze of vrezen ze, maar hebben ze het wel redelijk geprobeerd? Middenstanders ko men zeiden of nooit op de vergade- ringen, ook niet van hun eigen standsorganisatie en ze zouden eens kunnen beproeven, om dat te ver- anderen. Ambtenaren en onderwij zers laten zich evenmin zien en arbeiders e.d. komen er ook niet te veel, maar zij maken els regel toch de kern van het bezoek uit en hun sociale organisatie is goed ge- traind. Over de te grote invloed van de sociale organisaties, ook van boeren en tuinders, in de poli tiek, is op ..Drakenburgh" niet ten onrechte geklaagd. Is het probleem terug te bren gen tot een kwestie van de belang- stelling voor de politiek? Mlsschien. Wij kunnen niet alle uren van de dag met de politiek bezig blijven, maar een beetje meer interesse voor de publieke zaak zou redelijk zijn. De politieke belangstelling van de gemiddelde Nederlander is nu onredelijk laag. Is de reden van de weinig politieke belangstelling gelegen in het feit, dat men geen vertrouwen meer heeft in de poli tiek in het algemeen en in bepaal- de politieke houdingen van par- tijen in het bijzonder? Dan komt er het vraagstuk van de voorlichting bij. Een probleem dat steeds meer iictuele aspecten krijgt. Het gaat hier niet alleen om de voorlichting via partij-organen «i bladen maar ook om de voor- chting 'in de katholieke pers. Daarover bestaan misverstanden, maar ook ongezonde toestanden. De klacht, dat afwijkende menin gen in de katholieke pers niet tot hun recht komen, scheen ons on- juist. Maar ook dlt punt kan nader juist. Ma; bekeken worden. Intussen, hoe men de zaak ook keert of wendt, het is het belang van de katholieke politiek, van de katholieke volksgemeenschap, van de partij en door dat alles van het vaderland, indien het probleem van de afwijkende meningen ob- jectief wordt opgelost. Men moet het niet denigreren, niet ontgaan, niet afschuiven, niet weg-wuiven, met argumenten die misschien for- meel heel juist kunnen zijn. Het probleem is er en het moet worden geregeld. Soepel, heeft men gezegd, zonder veel administratieve en organisatorische rompslomp. En: centraal: Niet over allerlei afdelin- gen in het land verdeeld. Hoe precies, dat wil.elke punctuele Ne derlander, die gaarne naar perfec- tie streeft, natuurlijk bij voorbaat weten. Maar dat moet nu in de keuken nog maar eens bekokstoofd worden. En dat zal de Partij dan beslissen, zonder twijfel nadat er nog eens een Vertrouwvol Beraad geweest is, dat afwijkende menin gen ruim baan geeft. Voor ons staat het vast, dat de regeling van het V.B. een zaak is van en voor de Partij. De K.V.P. behartigt eh vert^genwoordigt de belangen van het katholieke volks- deel en, in theorie, ook van ande- ren. die met haar grondslag en program instemmen. Maar een zaak van de Partij kan dan ohk niet mede behartigd worden door niet- leden van de Partij en nog minder door leden van andere Partijen. Men kan bij tijd en wijle niet-leden in bijzondere gevallen min of meer adviserend inschakelen, maar leden van andere Partijen laten deelne- men aan een beraad, hoe vertrouw vol ook dat van invloed zou zijn op het beleid, de koers en het pro gram van de Partij, dat lijkt voor haar zelfrespect onverdraaglijk. Het zou de grondslag van de Partij aaitasten, erger nog mis schien. dan -wanneer de Partij zou besluiten, afwijkende meningen te laten voor wat ze zijn.... Daartoe zouden wij met graag adviseren. Maar de Partij moet, tegenover al de haren en tegenover haar tegenstanders zichzelf zijn en blijven!. (Telefonisch van onze speciale verslaggever) PARIJS, 5 October Wanneer de Veiligheidsraad Woensdag- morgen om half elf met de feitelijke behandeling van de kwestie Berlijn begint, zullen er twee plaatsen op het podium onbezet blijven. Wysjinski en zijn trouwe schildknaap Manoeilsky uit de Oekraine hebben immers besloten om aan de debatten niet meer deel te nemen zolang er over de Duitse hoofdstad en haar verwikkelingen gesproken wordt. Demonstratief pakten de Russen hun papieren bij elkaar toen voorzitter Bramuglia hedenmiddag constateerde dat de Veiligheidsraad met negen tegen twee stem- men besloten had de kwestie waarover men ondertussen al twee dagen (onofficleel) aan het praten was op de aganda te plaatsen. Wisjinsky legde nog een korte verklaring af, waaruit bleek, dat hij in opdracht van het Kremlin zijn staking die wel conform het le- ven in het huidige Frankrijk is - beginnen zou en slechts doordat Bramuglia de debatten verdaagde werd yoorkomen, dat de twee oppo- santen onmiddellijk hun sit-down staking begonnen. Om in bokster- men te spreken: de gong bespaarde het Palais de Chaillot een melo drama. De vraag is nu slechts of het tweetal morgen verstek zal laten gaan ofwel „aanwezig-afwezig" zal zijn. De stemming zat er aanvankelijk hedenmiddag niet best in. De verga- dering begon bijna een half uur te laat, omdat de heren gedelegeerden een soort van professoraal kwar- tiertje erop nahielden. Eenmaal aan de groene tafel gezeten maakte, met uitzondering van Wisjinsky, geen der gedelegeerden aantekeningen. De zaak scheen al bij voorbaat be- slist te zijn. De Rus poogde van zijn kant blijkbaar nog uit het debat te halen wat er in zat en wanneer hij zich enkele malen met een ruk tot zijn medewerkers op de achtergrond wendde, dan was het voor een ieder duidelijk, dat hij meende weer iets gevonden te hebben, waarmede de tegenstander kon worden schaak gezet. Wat het debat betreft: Parodi de Eransman viel de Russen aan op hun bewering dat Berlijn de we- reldvrede niet zou bedreigen. Na hem concludeerde Fariz el Chourv (die door telaat komen zijn beurt weer had laten passeren) dat de agenda voor de discussie gaat, een variatie op het werk dat gaat voor het meisje. De Syrier, die vanwege zijn langzame Engels, wel een ide- aal voor de tolken zal zijn, wilde zich overigens nog niet uitspreken over de vraag of de raad wel be- voegd is in het onderhavige geschil tussen de grote machten tussenbeide te komen. Een voorbeeld. dat de Argentijnse voorzitter later op de middag navolgde. pottenkijkers in de keuken van Berlijn. Het beslissende ogenblik kwam nog vrij onverwacht. De Belg Van Langhenhove verklaarde zich met de Westelijke Drie eens, waarna de stemming plaats vond. Prozaisch nuchter, zonder enige opwinding. Wisjinsky kan zich met een ge- dachte troosten: hij heeft nu weer de mogelijkheid en de tijd om in de atoomcommissie zijn stokpaardjes te berijden. Zij stelt daarbij echter de voor- waarde, dat de nieuwe aanschaf- fingen zullen moeten bijdragen tot een versterking van de Ne derlandse betalingsbalans in die zin, dat door deze investering producten worden vervaardigd, waarmee Nederland ..hard cur- rancy" zal kunnen vernlienen res pectievelijk besparen. In voortgezet overleg met de Ne derlandse ministeries van finan- rien en economische zaken heeft de Herstelbank zich nu in. verbin- ding gesteld met een aantal in- dustriele ondernemingen, teneinde de gegevens, nodig voor een juiste selectie en voor een goede docu- mentatie te verzamelen. Zij ver- trouwt met behulp van deze ge gevens binnen afzienbare tijd in staat te zijn met de International Bank definitieve arrangementen te kunnen maken en de voor aankoop van industriele apparatuur ver- eiste dollars ter beschikking te kunnen stellen. Gurnay riep op tot een „geco- ordineerde poging van alle volken, die aan onze kant staan, waar het tegen het communisme gaat". Aan de West-Europese militaire geal- lieerden moest alles wat zij konden gebruiken, gezonden worden voor- zover het de defensie en de econo mie der V.S. niet zou beinvloeden. Economische hulp was niet ge- noeg, zij kon niet gegarandeerd worden zonder militaire steun. Militaire steun aan West-Europa vormde „een goede belegging". Montgomery, de Maandag bej noemde voorzitter van het comite van opperbevelhebbers van de de- fensieve raad der West-Europese Unie, was een groot soldaat. Gur ney achtte het niet nodig een Ame- i rikaanse vertegenwoordiger bij de- I ze raad te benoemen of meer Ame rikaanse militaire hulp naar Euro- pa te zenden. Volgens het plan voor Amerikaanse militaire hulp aan West-Europa zou het voor Amerika nodig kunnen zijn 45 Europese divisies uit te rusten. Dit zou echter enkele jaren ver- gen. Tijdens zijn onderhoud met generaal Franco had de laatste niet om Amerikaanse economische of militaire hulp verzocht. Gurney was echter van oordeel. dat Fran co deze hulp zou toejuichen. Hij voegde er aan toe, dat Span je zich sinds 1936 tegen het com munisme verzet had en verklaar de: „Ieder land, dat zich tegen het communisme verzet, is onze vriend" Gurney betoogde dat de V.S. moesten ingaan tegen de aanbeve- ling der V.N.. dat leden-staten di- plomatieke erkenning van Spanje zouden intrekken. De andere Euro pese landen moesten ervan over- tuigd worden, dat Spanje in het plan-Marshall moest worden opge- nomen en dat het toegelaten zou worden tot de West-Europese re- gionale militaire alliantie. Senator Charm Gurney zeide te menen, dat er ,.in de onmiddellijke toekomst" geen oorlog zou komen. Volgens AFP heeft een woord- voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken naar aanleiding van Gur- ney's uitlatingen verklaard, dat de Amerikaanse regering haar houding jegens Spanje niet heeft gewijzigd en nog steeds ten voile de in 1946 door de V.N. aanvaar- de resolutie onderschrijft. Als volgende spreker repeteerde Wisjinsky daarna het lesje van Maandag vier October: de Weste lijke mogendheden maken van Ber lijn een propagandastunt. De Vier- mogendhedenraad is een instantie, die er niet voor niets is en tot doel heeft de vrede te garanderen. Alles wat in of omtrent Duitsland ge- schiedt behoort tot zijn competentie. „Voor mij is artikel 107, de spil waar alles om draait, wel duidelijk" riep de Rus uit, en hij goochelde, om dit te bewijzen, met een stapel wetboe- ken. Er werd zijnerzijds nog een vrien- delijkheid gedebiteerd, die werkelijk gemeend scheen aan het adres van Cadogan en de Syrier El Choury, waarbij laatstgenoemde, die zijn luisterapparaat niet op had, en van Russisch geen jota af weet tot aller hilariteit niet begreep, dat Wisjinsky hem een pluim op de hoed stak. Het was echter alles slechts de stilte voor de storm, want via een uitstapje naar de „onofficiele en geen doorslaggevende Moskou-con- ferentie" kwam Wisjinsky terug op zijn punt van uitgang: geen kleine (Van onze correspondent) In West-Brabant en elders in het land ataat de bieten- en suiker- c.ampagne weer voor de deur. De levering der bieten aan de fabrie- ken is bijna overal al begonnen en dezer dagen begint dan de suikerslag. Alles wijst er op, dat het een mooie, zeer productieve campagne zal worden. Volgens mededelingen van het instituut voor rationele suikerpro- ductie te Bergen op Zoom, dat in opdracht van de „Verenigde Coop. Suikerfabrieken" sinds Juli elke 14 dagen bietenmonstters heeft onder- zoch, is het bietengewicht per ha zeer gunstig. Aanvankelijk lag het suikergehalte vrij laag door het Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, en Mackenzie King de Canadese minister-presi dent. zijn Dinsdagavond per trein uit Parijs naar Londen vertrokken. EINDELIJK zijn wij in de Lage Landen er dan toch in geslaagd de belemmeringen uit de weg te nemen, die er drie jaar lang bestaan hebben voor het transitoverkeer van goederen voor Duitsland. De geallieerden in de bizone gingen n.L jarenlang van het standpunt uit, dat men beter een lange zeeweg naar Hamburg en Bremen kon bevaren, die geen dollars zou kosten, dan, wat uit verkeersoogpunt voor de hand lag, de aichtbijliggen- de havens van Nederland en Belgie aandoen. Alles moest voor het deviezenaspect van deze zaak wijken en zelfs de overweging dat de aanvoer van goederen daardoor belangrijk stagneerde kon generaal Clay niet van zijn standpunt afbrengen. Het aantal nog niet berechte gedetineerde politieke verdachten bedroeg op 1 September 1948 2337. Dit wil dus zeggen, dat ongeveer 98 pCt. van de strafzaken van de politieke delinquenten, die na de bevrijding in de bewaringskam- pen werden ingesloten, inmiddels kon worden afgedaan, aldus heeft, op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Burger betreffende het aantal van nog niet berechte politieke delinquen ten de Minister van Justitie ge- antwoord. Gelet op het massale karakter van het onderhavige probleem, kan het nauwelijks bevreemden, dat er thans nog omstreeks tweeduizend politieke verdachten over zijn, die op hun berechting wachten. Hoe betreurenswaardig en strijdig met een gezonde procesgang dit ook moge zijn, toch kan de minister daarin nog geen schending van de beginselen van de rechtszekerheid zien. Juist de ook bij de bijzondere rechtspleging behouden waarborgen voor de rechtszekerheid staan een verdere opvoering van het tempo van de berechting in de weg. Voorts zij er op gewezen, dat vrijwel zon der uitzondering alien, die in be waring werden gesteld, gebruik hebben gemaakt van de hun bij de wet van 27 Juni 1947 geboden gele- genheid om een verzoek om invrij- heidstelling bij het bijzondere ge- rechtshof of tribunaal in te dienen, zodat vrijwel niemand meer in be waring wordt gehouden zonder dat de onafhankelijke rechter daar over heeft geoordeeld. Maar nu in Frankfurt met de be treffende autoriteiten een overeen- lcomst is gesloten, zullen wij de Amerikaanse schepen met Marshall- goederen en wat er nog meer voor Duitsland binnenkomt, in onze ha vens kunnen verwachten. Aan deze overeenkomst zit nog een haven- accoord vast tussen Nederland en Belgie, dat nauwkeurig de verhou- ding AntwerpenRotterdam regelt, terwijl een derde overeenkomst voor intern Nederlands gebruik ook de haven van Amsterdam naast die van Rotterdam een rol laat spelen. De overeenkomst met Belgie bestond reeds van 4 Juni 1948 af en het is, zo werd ons op een persconferentie medegedeeld, van het hoogste be lang, dat deze verhouding met Bel gie door de autoriteiten in Frankfurt die er aanvankelijk bezwaren tegen hadden, - is gesanctionneerd. Het komt hierop neer, dat naar mate het opvarend vervoer naar de bizone aanstonds de trizone boven de 1.200.000 ton gaat be- dragen, het aandeel van Belgie, dat tot die hoogte precies 50 pet. beloopt, gaat verminderen. Neder land krijgt dan dus meer transito- goederen binnen. Geleidelijk loopt het aandeel terug totdat, bij een volume van meer dan 5.000.000 ton een percentage van 21 voor Bel gie is bereikt. Dit blijft het mini mum voor de Belgische havens, waarop zij kunnen rekenen. Deze afspraak berust op historische tra- dities, die thans in onderlinge af spraak geconsolideerd worden. Om Frankfurt nu in de praktijk ook helemaal te overtuigen, dat men er goed aan heeft gedaan dit zo te regelen, wil men hier zo scherp mogelijk gaan noteren en via een bureau, dat door de reders zelf is samengesteld, de zaak volkomen efficient en in goede harmonie laten verlopen, zodat aanstonds zonne- klaar zal blijken, dat de Westelijke havens inderdaad goedkoper wer- ken. Er is daarbij ook een regerings- commissaris ingeschakeld, die zich echter niet met de commerciele za ken zal bemoeien en uitsluitend het oog zal houden op een verdeling van de goederenstroom, die zodanig ver- loopt dat de afspraken inderdaad worden nagekomen. Een andere belangrijke stap in de goede richting is dat thans de mo gelijkheid is geschapen om ook wat onze Rijnvaart betreft tot een goede samenwerking te komen. De weg voor Nederlandse schepen zal weer over Duits gebied kunnen gaan, lopen en omgekeerd, zodat de oude historische taak van onze Rijnvaart weer kan worden hervat. Men hoede zich ervoor. zo werd ons uitdrukkelijk verzekerd, nu aan stonds een belangrijke opleving te- gemoet te zien van ons transitover keer, maar de basis is in ieder ge- val gelegd. Op de uitvoering gaat het nu aankomen. Reeds is de huidige chef van de Rijnvaart Missie in Duitsland be- noemd tot Nederlands directeur van het Bureau Rijnvaart-Centrum, dat zijn nieuwe taak zal aanvaarden in nauwe samenwerking met de autori teiten in Frankfurt, die verenigd zijn in een Joint Export-Import Agency. Deze laatste zal alle mede werking verlenen om een zo groot mogelijk gedeelte van wat de leger- leiding importeert, ook over de ha vens van de Lage Landen te voeren koude weer in Juni en Juli, maar door latere warme periodes en vooral tijdens de laatste 14 dagen, toen het zonnetje nogal eens achter de wolken vandaan kwam heeft het gehalte zich hersteld en te ver- wachten valt dan ook, dat het nor- male gemiddelde rijkelijk zal wor den gehaald. Datt men nu een zeer goede suikerproductie verwacht vindt zijn oorzaak in het feit, dat hett gewicht per ha bieten aanzien- lijk hoger is dan normaal. Daardoor zal bijv de „Dinteloord" in West- Brabant een campagne maken van 300.000 ton bieten, tegen vorig jaar een campagne van 260.000 ton. In totaal wordt van alle fabrie- ken in Nederland tesamen dit jaar een suikeropbrengst ver wacht van 2.380.000 zak. ofwel 238000 ton. Dank zij mede deze gunstige opbrengst zal de suiker begin November van de bon kun nen gaan. Reeds nu bestaat de verwachting, dat er het volgend jaar meer bie ten zullen worden verbouwd dan in 1948, toen 't areaal overigens klei- ner was dan in 1947. Het streven van de regering is alle belemmerin gen af te schaffen en de richtprijs voor bieten aanmerkelijk te verho- gen, hetgeen stellig de uitbreiding der teelt ten goede zal komen. In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat Marshall Zaterdagmorgen per vliegtuig uit Parijs van de V.N.-vergadering te- rugverwacht wordt. In de verklaring wordt ook ge zegd, dat er „geen bijzondere cri sis" is, die een terugkeer van Mars hall nodzakelijk maaktt, doch dat Truman slechts een mondeling ver- slag van Marshall wenst over alles, wat ter algemene vergadering is omgegaan. Truman heeft reeds Dinsdagmor- gen per telex met Marshall gecor- respondeerd. In diplomatieke kringen te Was hington. aldus Reuter, is men wel geneigd de verklaring van het Wit te Huis, dat er „geen bijzondere crisis" is, te accepteren. Men be- schouwt het evenwel als mogelijk, dat het ontbieden van Marshall be- doeld is als tegenspraak van de be- weringen, dat Truman niet volko men bij zou zijn wat de urgente aangelegenheden betreft en zich door de verkiezingscampagne zou laten afleiden. LONDEN. De 35-jarige Nederlan der Johannes Sterenborg is Dinsdag door de rechtbank van Cornwall veroordeeld tot een jaar gevange- nisstraf en 100 pond boete. Steren borg had gepoogd om zich zelf als- mede 20 millioen anemonen-bollen in Engeland binnen te smokkelen. NEW YORK. De Douane te New York heeft Dinsdagavond een auto in beslag genomen, die Mexicaans goud ter waarde van 125000 pond bevatte en naar Rotterdam ver- scheept jzou worden. PARIJS. Het bestuur van de Christelijke Mijnwerkersbond heeft gisterenavond besloten de leden te adviseren heden het werk weer te hervatten. LIMA. Op twee plaatsen in Peru, die zeer ver van elkaar afliggen, zijn gisteren opnieuw ongeregeld- heden uitgebroken, doch de rege- ringstroepen wisten de orde snel te herstellen. ROME. De staking van het ge- meentepersoneel van Rome is met ingang van heden afgelopen. De vuilmsmannen hebben beloofd he- denmorgen vroeg te beginnen met het opruimen van de vuilnisbergen, die zich in Rome de laatste dagen hebben opgehoopt. SINGAPORE. Een Indonesier te Singapore heeft het bericht, volgens hetwelk Moeso, de Indonesische communistenleider, naar Siam ge- vlucht was, „nonsens" genoemd. BERN. Na hevige incidenten, ver- oorzaakt door de communistische afgevaardigden, heeft de Zwitserse Nationale Vergadering gisteren met 136 tegen 7 stemmen besloten tot toetreding van Zwitserland tot het Marshallplan. Het besluit moet nu nog door de Senaat worden goed- gekeurd. NEW YORK. Verscheidene hon- derden mensen zijn gewond door een korte doch hevige orkaan bo ven Havanna. Ook boven de Okina- wa-eilanden, ten Zuiden van Ja pan, heeft een ongewoon hevige or kaan gewoed. De schade wordt hier op meer dan 10 millioen dollar ge- raamd. Volgens nadere berichten zijn op Cuba als gevolg van de Or kaan doden gevallen en is er grote schade aangericht aan de tabaks- oogst. VATIC AAN ST AD. Z. H. de Paus heeft Dinsdagmorgen de Nederland se gezant bij de H. Stoel, Jhr. M. W. van Weede in audientie ontvangen. PRAAG. De R.K. Volkspartij in Tsjeeho-Slowakije heeft bevolen, dat ieder lid en iedere functionaris van de partij onderzocht moet worden naar zijn politieke gezindheid. De 15 personen, die Zaterdag zijn gear- resteerd beschuldigd van het bera- men van een aanslag op de eerste minister' Zapotocky, waren verbon- den, naar bericht wordt, aan de R-K. Volkspartij. LONDEN. Een Dakota van de Tsjecho-Slowaakse vliegdienst is bij Miinchen in de Amerikaanse zone geland. In de Dakota bevonden zich twaalf passagiers alsmede de echt- genote van de Tsjechische vice-mi nister-president, Vilem Siroky met haar 13-jarige zoon. De twaalf Tsje- chen hebben verzocht als politieke vluchtelingen te worden beschouwd. Mevrouw Siroky echter heeft de wens te kennen gegeven naar haar land terug te keren. De passagiers verklaarden, dat een golf van ter- reur, vergezeld van hongersnood en gebrek over Tsjeeho-Slowakije gaat. ROME. Dr. Jan Pauliny-Tosh, de Tsjechische gezant te Rome heeft zijn post verlaten. Men vermoedt, dat hij naar Zwitserland is gevlucht. Bij K. B. is gratie verleend aan C. Z. van Koker, voormalig inspec- teur van politie te Apeldoorn, die schuldig bevonden was aan het op- sporen en arresteren van Joodse Nederlanders en die deswege tot de doodstraf veroordeeld werd bij sen- tentie van het Bijzonder Gerechts- hof te Arnhem. De doodstraf is ge wijzigd in een levenslange gevan- genisstraf.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1