Doet de akkerbouw de tuinbouw concurrentie aan? Het nieuwe land herstelt zich FEDERATIE VAN V.V.V.'s vergaderde te Langedijk Warmenhuizen krijgt een R.K. Lagere Landbouwschool KAREL KWIEK WORDT PRESIDENT M-ji- Besprekingen in de kring Hoorn van de Vakgroep Vroege-aardappelen heffing komt terug Katholieke Bond van Overheidspersoneel Zei U iets? Geslaagde fokveedag te V/ieringerwerf In 1949 een V.V.V.-ex positie? Lav/aai rond bouw- en woningtoezicht PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD- Vrijdag 8 October 19481948 FUSIE VAN TWEE ORGANISATIES Overzicht Veiling Beverwijk THEATER-COURANT VERSCHENEN Een handige gids PERIKELEN VAN KROTEN EN WITTE KOOL Aan, de turnbouwveiling te Grootebroek -~f=i. it),' ^4 OOK DE TUINDERSVAKGROEP, kring Hoorn, vergaderde in aan- wezigheid van verschillende leiden- de figuren van het Hoofdbestuur van de LTB, o.a. de heren Jac. Groen Azn., de heer Giessen, voor zitter van Vakgroep Akkerbouw, de heren mr. Vermeulen, de nieu- we bondssecretaris en Hogendijk, de nieuwe ambtenaar voor de bui- tendienst. Voorzitter P. P. Schipper van Zwaag, wees er in zijn uitvoe- rig openingswoord op, dat nu de districtsvergaderingen zijn verval- len, het zwaartepunt meer komt te liggen op de Kringvergaderingen, waarmee een oud ideaal verwezen- lijkt kan worden, dat de Kringen in de diverse rayons de centrale pun- ten worden. Een innig contact tussen kringen en afdelingen wordt ten zeerste aanbevolen. Voorzitter wees vervolgens op het grote be- lang van het onderwijs en heriny nerde aan de stichting van twee schol§n in de kring, n.l. de Land- bouwivinterschool en de Tuinbouw- school te Zwaag. Moge de land- en tuinbouwers er steeds meer van doordrongen worden. hoe nuttig en nodig het is. dat zij hun kinderen naar deze scholen zenden! Daar- naast zijn de Kadercursussen van groot belang, die ook nog eens door de heer Groen en door de geestelijk adviseur, kapelaan v. d. Voort wer- den aanbevolen. Wat - de ontwikkeling in de tuin bouw zelf betreft. kan met voldoe- ning wordeh vastgesteld. dat de handels overeenkomst met Duits- land een verruiming in de afzet heeft gegeven. Het oude ideaal van de L.T.B., het prijzenfonds is verwe- zenlijkt door het Centraal Bureau. Er zit nu al drie millioen in. waar- van thans 3 ton is uitgekeerd. De heffing op de vroegere aardappelen zal. zo kon de voorzitter verder mededelen, grotendeels worden te- rugbetaald. De ontwikkeling van de Benelux zal in de naaste toekomst de bij- zondere aandacht van de tuinbouw moeten hebben. Wat het verlangen naar grotere vrijheiji in de teelt be treft. moet men steeds voor ogen houden. dat de tuinbouw zeer gevoe- lig is. Wat zou het resultaat van algehele vrijheid zijn. De heer Groen wees er nog eens in het bijzonder op, dat de LTB moet zorgen, dat hij de mensen heeft. die in de verschillende lei- dende functies kunnen optreden. Er zijn op deze goed-bezochte en geanimeerde vergadering tal van punten besproken. die niet alle uit- voerig gememoreerd kunnen wor den. Er is heel wat te doen geweest over het vraagstuk van de poot- aardappelen, dat we afzonderlijk zullen behandelen. Het voorstel van Spanbroek, om waardevermeerde- ring van bloembollenkramen niet als inkomstenvermeerdering te be- schouwen, zal eerst eens aan het Boekhoudbureau worden voorge- legd. Men kon het er niet over eens worden. Daarmede was de belasting nog niet van de agenda afgevoerd. Spanbroek wilde ook de onderne- mingsbelasting liquideren of op iedereen toepassen. De heer Groen voelde meer voor een algehele her- ziening van de belastingen. Wat wordt er al niet betaald? Men noemt dan ook graag de grondbe- lasting, maar weet men wel, dat de opbrengst van de gebouwde eigen- dommen veel hoger is dan die van de ongebouwde. Resultaat: er zal aangedrongen wordep op een alge hele nerziening, die rechtvaardiger zal zijn. Een aantal voorstellen van de af deling Wognum gaf de heer H. Steltenpool de gelegenheid, voor een breed opgezet betoog. dat de tuinbouw in het gedrang komt. Her- ziening van het teeltrecht achtte hij dringend nodig, de tuinzaadteelt moet vrij zijn en niet zo gebonden aan de handel, die de akkerbouw bevoordeeld. Witlof moet zijn tuin- bouwgewas met teeltvergunning, ook hier is een verschuiving naar de akkerbouw waar te nemen en de Benelux zal wel weer meer invoer uit Belgie betekenen. Het vraag stuk van de teeltregeling is sterk aan de orde geweest en en is dat nu nog. betoogde de heer Groen, de besturen vechten er dagelijks voor. Er zijn bijzondere vergunningen ge- geven met het oog op de binnen- landse voorziening. maar die kun nen door de regering worden in- getrokken. De heer Groen en de voorzitter gaven ten aanzien van het witlof geruststellende cijfers: het binnenlandse areaal steeg van 4000 tot 14000 ton. de invoer uit Bel gie daalde van 3800 op 1700 ton. De vraag is ook, of de tuinders alle witlofpennen kunnen telen. De kleinties moeten beschermd worden meende de heer Ootes, en de heer Giesen zei. dat de teelt soms door tuinders zelf bij de akkerbouw wordt ondergebracht. Deze voorzit ter van de Akkerbouwvakgroep bleek intussen voldoende begrip te hebben voor een rechtmatige be- hartiging van de tuinbouwbelanfUn en de voorzitter concludeerde, dat In een daartoe op 6 October te Utrecht belegde buitengewone bondsvergadering besloten de Ne- derlandse R.K. Bond van Over heidspersoneel „Sint Paulus" en de Nederlandse R.K. Bond van P. T.T.-personeel „Sint Petrus", om met ingang van 1 Januari een fusie aan te gaan onder de naam Katholieke Bond van Overheids personeel (K.O.P.) De beide bondscongressen ver- enigden zich met de ontwerp-statu- ten en -reglementen. In de loop van 1949 zal de nieuwe organisatie een congres houden, waar eventuele wijzigingsvoorstellen op deze statu- ten en reglementen in behandeling zullen worden genomen. De gezamenlijke congressen aan- vaardden een motie waarin de sa- menwerkende centrales van over heidspersoneel worsen uitgenodigd stappen te doen, die kunnen leiden tot een spoedige afhandeling van de reeds lang in uitzicht gestelde tech- nische herziening van het Rijksbe- zoldigingsbesluit. gestreefd moet worden naar behoud van de peenteelt voor de tuinbouw. Een andere afgevaardigde van Wognum bepleitte intussen het be- schikbaarstellen van een beetje tuinbouwteeltvergunning voor klei- ne boeren. Dit gaf aanleiding tot discussie over de verhouding boer- tuinder, over tuinbouwopleiding en over de noodzaak van zekere rege- len, als men niet wil en dat wil men niet dat alles vrij komt. De wens van Wognum naar pachtverhoging, werd redelijk ge- acht, de vraag is maar in welke mate. In de Wieringermeer worden de rijkspachten flink verhoogd. Op voorstel van Ursem zal nog eens geprobeerd worden, de prijs Van de consumptieaardappelen te verhogen, hoewel de vooruitzichten op succes niet groot zijn na de me- dedeling van de heer Giesen, dat er al alles aan gedaan is, doch de mi nister wil er niet aan. Lagere prij zen voor machines, voor de fruit- fust een regeling van huur naar duur en nog meer dergelijke zaken, maakten, naast de elders behandel- de aardappelenkwestie, dat de ver gadering geruime tijd in beslag nam Hetgeen niet hinderde. omdat ze vruchtdragend en leerzaam was. Voor de radio heeft een meneer, die het weet, gezegd, dat er meik- tekort dreigt. Daarom is er zo wei nig kaas. Minister Mansholt geeft echter toestemming, om extra-boter (of margarine of vet) beschikbaar te stellen, „vanwege de gunstige positie van de desbetreffende grond- stoffen". Nu dacht ik in mijn arge- loosheid, dat boter margarine laat ik daar iets met melk te maken had, en de melkposltie is zo slecht, zegt de meneer voor de radio. Wie zou niet verheugd zijn over het extraatje met de boter, al zou me- nigeen er behalve een bon, ook graag een wdarde-bon bij hebben, maar ik zit maar te piekeren over de ongunstige melkposltie en de gunstige stand van de boter. De Mansholt-raadselen zijn vele. Of heeft de juffrouw van drie-hoog- achter gelijk, die kwaadaardig ver- onderstelde: Ze zalle ons toch geen vissige boter in onze maag douwe'f JAARWEDDE WETHOUDERS EGMOND AAN ZEE Bij be- sluit van Ged. Staten is de jaar- wedde van de wethouders, te reke- nen van 1 Jan. 1948 af, verhoogd van f 200.tot f 350. Zelden of nooit zal een fokver- eniging van rundvee zulk een bij zondere tijd meegemaakt heb^ben gedurende de eerste 12'/i jaar van haar bestaan als de runveefokver- eniging Wieringermeer, die Dins- dag 5 October op het terrein aan de RaadhuissVaat te Wieringerwerf haar' jaarlijkse fokveedag organi- seerde. Ktinnen de meeste vereni- gingen op dit gebied bogen op een gestadige groei, hier moest tegen- slag na tegenslag worden geboekt. Het aantal leden bdwoog zich welis- waar in stijgende lijn. doch' het aantal koeien verminderden per bedrijf zo sterk, dat de aanvankelij- ke heffing van f 2.50 per koe al- lengs moest worden omhoog ge- bracht tot f 13.71 en zelfs tot f 24.42 bij 14-daagse controle. Gelukkig bleef in het rampjaar nog een behoorlijke kern over, ter- wijl mede door het invoeren van wisselbouw. trots de moeilijke huis- vesting, toch aan de uitbreiding der veestapel werd begonnen. Zodoende kon op deze fokveedag toch redelijk goed rundvee naar voren worden gebracht; in sommige rubrieken zelfs zo goed. dat daarmee de zo vaak beweerde achterstand bij het oude land naar het rijk der fabelen kan worden verwezen. Hieraan is het inschakelen van de beste fok- stieren vanzelfsprekend niet zo vreemd. De uitslagen luiddfen: Stieren geboren in 1947: Rosali nes Adema van S. J. Zoodsma te Slootdorp, eerste prijs. Grietjes Eduard van C. J. Montsma te Slootdorp. tweede prijs. Bart 7 van W. Kranenburg, Middenmeer, der- de prijs. Stierkalveren, geboren voor 1-3 1948: 1. Bart 9 van W. Kranenburg. lb Ulker Adema 3 van B. C. Mie- dema, Slootdorp. 2. Adema 13 van C. J. Montsma. 3a Adema van de Emmahoeve van J. Slagter, Sloot dorp. 3b Bart 8 van W-. Kranenburg. Stierkalveren, geboren 1-13 1948 en later: 1. Adema 14 van C. J. Montsma. 2. Ulker Adema 5 van B. C. Miedema. 3. Bart 12 van W. Kranenburg. Kuikalveren geboren voor 1-8- 1948: 1. Juliana van A. B. Wieger- sma te Slootdorp. lb Hart 44 van H. Grin Slootdorp. 2a Kroontje 93 van B. C. Miedema. 2b Louise van G. M. van der Boogh. Slootdorp. 3. Aaltje 98 van B. C. Miedema. Kuikalveren geboren 1-1-1948 tot 7-3-1948: la Deijne verwachting v. H. Luinenburg. Slootdorp. lb Baar- der 1 van A. W. Wiegresma. 2a Cornelia 31 van H. Grin. 2b Cato 20 van C, Hogendijk, Wieringer werf. lc Hinke 109 van C, J. Mont sma. 2c Marie 35 van G. Hogendijk. 3a Etje van M. Montsma. Sloot dorp. 3b Emma 3 van W. Kranen burg. lc Gravin van S. J. Zoodsma. Kuikalveren. geboren 7-3-1948: la Emma van J. Slagter. Slootdorp. lb Jeltje 2 van H. S. IJtsma. Sloot dorp. lc Grietje 27 van C. J. Mont sma. Id Minas Olga 13 van J. Slag ter. le Baarda 3 van A. W. Wieger- sma. 2a Aaltje 110 van B. C. Mie dema. 2b Nellie 10 van G. Hogen dijk. 2c Boukje 16 van Joh. IJdema. Slootdorp. 2d Aaltje 100 van B. C. Miedema. 2e Aurora van S. J. Zood sma. Eerv. verm. Jannie van ,7. Bosman, Slootdorp. 3b Trijntje 4 van C. J. Montsma. 3c Lia van J. M. A. Boot, Slootdorp. Eerv. verm. Tineke 4 van J. Slagter. 3a Grietje 26 van C. J. Montsma. Hokkelingen: lb Annies Lindberg van G. Hogendjjk. lc Aaltje 97 van B. C. Miedema. 2a Grietje 25 van C. J. Montsma. 2b Baarda 46 van J. Schrale, Slootdorp. 2c IJbeltje 19 van M. Montsma. 3a Nellie 9 van G. Hogendijk. 3b Baarda 47 van J. Schrale. 3c Baarder 17 van S. J. Zoodsma. Melkvaarzen: 2a Effie 39 van B. C. Miedema. 2b Wimpie 42 van id. 2c Hart 68 van H. Grin. 3a Tientje 10 van J. Slagter. 3b Geertje 32 v. M, Montsma. Twenters: la Bles Trijntje van C. Montsma. lb Melkbron 4 van W. Kranenburg. lc Bontje 2 van W. De Federatie van V.V.V.'s in Noordholland boven het Noordzee- kanaal vergaderde gisteren in Lan gedijk; een aantal burgemeesters, w.o. de burgemeester van Langedijk de heer H. Schelhaas en die van Den Helder, de hr G. Ritmeester, woon- de de vergadering bij, die door af- gevaardigden van 16 afdelingen was bezocht. De voorzitter. mr. D. Bree- baart herdacht in Zijn openings woord wijlen Baron krayenhoff, de oud-voorzitter van de ANVV alsook de onlangs overleden voorzitter van de afd. Langedijk, de heer Van Zuy- len. Medegedeeld werd, dat de ge- meenten Wieringermeer en St. Maar- ten f 10.Den Helder en Heerhu- gowaard f 25.Heemskerk 1 cent per inwoner en Langedijk 5 ct. per inwoner subsidie verleent. In Wes- terblokker is een afdeling opgericht en in Medemblik is de afdeling in heroprichting. De Directeur, de heer Dinkelberg wees er voorts op, dat gestreefd zal worden naar een nauwer contact met de Wadden-eilanden en Fries^ land, waarnaar op reisbureaux en VVV-bureaux gevraagd wordt. Hij deelde voorts mede, dat de ANVV een nieuw ontwerjp heeft ge- maakt van het VVV-schildje, dat voor de afdelingen beschikbaar ge- steld wordt. Ook een speciale VVV- vlag kwam ter sprake, doch het bleek, niet wat juist de bedoeling was; een landelijke, een provinciate of een plaatselijke VVV-vlag; er gingen uit de vergadering stemmen o"p, om provinciale vlag^en met de plaatselijke WV emblemen of ge- Kranenburg. 2a Geertje 29 van M. Montsma. 2b Wilhelmina 4 van id. 3. Rosa 3 van id. Derdekalvers le prijs en res. kam- pioen: Grietje 20 van M. Montsma. 2a Minas Olga 9 van J. Slagter. 2b Minas Olga 8 van id. 2c Aukje E. van S. J. Zoodsma. 3. Kik 2 van J. Slagter. Oudere koeien la en kampioen: Aaltje 88 van B. C. Miedema. lb Aaltje 89 van id. lc Baarder 6 van A. W. Wiegersma. 2a Geertje 36 v. C. J. Montsma. 2b Baarda 45 van A. W. Wiegersma. 2c Rosa 2 van C. J. Montsma. 3a Maaike F van S. J. Zoodsma. 3b Cissy van K. S. de Vries, Slootdorp. 3c Jantje van W. Kranenburg. Eervolle verm. Tine 17 van U. J. Faber, Slootdorp. Ro- salina van S. J. Zoodsma. Zichtbaar drachtige kooien: 1. Trees 2 van W. Kranenburg. 2a Fimke 14 van J. Slagter. 2b Hart 39 van H. Grin. 3. Hendrikje 32 van M. Montsma. Allen geboren na '45. Zichtbaar drachtige koeien, geb. in 1945 of vroeger: la Time 2 van M. Montsma. lb Grietje 14 van id. 2. Jelske 3 van id, 3. Aagje van G. M. van der Boogh. Productieklasse: la Hart 23 van H. Grin, lb Hinke 3 van A. W. Wiegersma. 2a Jantje 3 van C. J. Montsma. 2b Grietje 16 van id. 3a Grietje 20 id. 3b IJbeltje 9 id. 3c Marijke van K. S. de Vries. Koeien met afstammelingen: 1. C. J. Montsma. 2. B. C. Miedema. 3. S. J. Zoodsma. Eigen. gr. tot 8 koeien: 1. A. W. Wiegersma. 2. U. J. Faber. 3. H. Grin. Idem tot 12 k.: la C. J. Montsmp. lb M. Montsma. 2a W. Kranenburg. 2b Jb. Slagter. Idem tot 16 koeien: la B. C. Mie dema. lb S. J. Zoosma. De beschikbaar gestelde prijzen bestonden hoofdzakelijk uit medail- les van .verschillende verenigingen, cooperaties, instellingen en andere bedrijven. 1 "^IJDENS de Donderdagmiddag gehouden openbare vergade- 1 ring van de gemeenteraad van Warmenhuizen, bracht bur gemeester Nolet een brief ter sprake van de Onderwijsvereni- ging van de L.T.B., waarin verzocht werd een lokaal van de O.L. school beschikbaar te willen stellen voor het vestigen van een R.K. Lagere Landbouwschool. B. en W. stelden hierom voor niet alien dit lokaal, doch ook een rijwielbergplaats, een werk- tafel en andere voorzieningen, tezamen f 1000.vorderende, beschikbaar te stellen. Verschillende raadsleden staken hun verbazmg over het stichten van een landbouwschool in Warmenhui zen niet onder stoelen of banken en juichten dit voorstel van harte toe. Desgevraagd, gaf burgemeester Nolet nog als zijn mening ten beste, dat z.i. ook met-katholieken tot deze landbouwschool zullen worden toe- gelaten en dat van noemenswaar- dige storing van het gewone onder wijs noch van het landbouwonder- wijs enige sprake zou zijn. Daarvoor liggen de leeftijdsgroepen van de leerlingen te ver uiteen. R.K. Kinderuitzending Ook het verzoek van de R.K. Ver- eniging voor Kinderuitzending om een subsidie van f 15.per kind, per 43 verpleegdagen, viel een gun- stig onthaal ten deel. Wel vestigde de heer Mink in dit verband de «andacht op de bestaande neutrale vereniging voor kinderuitzending, die ook in geldelijke moeilijkheden zou verkeren. De commissie voor Land- en Tuin- bouwtentoonstellingen te Alkmaar kreeg haar subsidie-aanvrage ge- honoreerd met f 25. Enkele verzoeken om een tege- moetkoming in de kosten van het bezoeken der Schager Huishoud- school warden evenwel afgewezen, omdat art. 13 der L.O.-wet hierin niet voorziet, terwijl het verzoek van de muziekvereniigng D.S.V. om een jaarlijkse bijdrage, bij de be handeling van de begroting 1949 nog eens zal worden .bekeken. Tegen het invoeren van de grati- ficatieregeling voor de ambtenaren, zomin als tegen de teruggave van 2'/j pet. van de eigen pensioensbij- dragen bestonden bezwaren. Om de zoon van de heer S. van Wonderen in de gelegenheid te stel len op een deel van dat perceel een z.g. „warenhuis" te bouwen, besloot de raad de huurovereenkomst met betrokkene op „De Draaiweid" te beeindigen en daarnaast om de ene helft voor f 65.20 p.j. aan S. van Wonderen en de andere helft voor f 84.80 aan C. van Wonderen te verhuren. De heer Mink, die liever een openbare vefhuring had gezien, kreeg ten antwoord, dat betrok kene nog 6 jaar huur tegoed had, zodat dit in elk geval onmogelijk zou zijn geweest. Eindelijk: bouwen? Sedert jaar en dag is het plan aan- hangig om in de gemeente vier z.g. woningwet-woningen te bouwen, op het daartoe door de raad aange- kochte terrein. Er bestaat nu een mogelijkheid, dat voor 't geraamde bedrag inderdaad kan worden ge- bouwd. Na de goedkeuring van de raad op de voorstellen, die o.m. ook inhielden het aanvragen van de benodigde gelden uit 's Rijks kas, beloofden B. en W. spoorslags aan het werk te gaan, opdat deze maand nog kan worden begonnen. De Schoorldammer school De juist deze morgen gehouden aanbesteding van de restauratie en verbetering van de school te Schoorl- dam, heeft het min of meer ver- rassende resultaat gehad. dat de in- schrijvers practisch niet boven de begroting uit zijn gekomen. Zo doet de metselaar P. Dekker het werk vo,or f 3550, de timmerman de Nijs voor f 4555, de schilder van Baar voor f 1440 en de electricien Stam voor f 1161, teazmen dus voor f 10.706.Zodra de vereiste goed- keuringen zijn ontvangen wordt met het werk begonnen. Wie verkeerde in dwang-positie? De heer Nannis had bezwaren tegen de wijze waarop het voorstel, om in plaats van gemeenteopzichter P, Dekker van Tuitjehorn, te benoe- men de. heer W. Dekker, de raad bereikte. Volgens hem verkeerde de raad nu in een dwangpositie. wijl B. en W. de raad voor een fait-ac- compli hebben gesteld. Burgemeester betoogde echter, dat zijn college juist in een dwang positie verkeerde, tengevolge van't feit, dat de gemeente Harenkarspel. waarmede Warmenhuizen een ge- meenschappelijke regeling voor bouw en woningtoezicht heeft aan- gegaan, plotseling gedwongen werd om een nieuwe opzichter te benoe- raen. Wil Warmenhuizen deze ge- meenschappelijke regeling niet tor- pederen, dan dient zij Harenkarspels voorbeeld te' volgen en dezelfde functionaris te benoemen. Dit laatste zou echter altijd het, geval zijn, zo- lang de commissie, belast met de gemeenschappelijke regeling, nog niet is ingesteld, omdat het ten ene male uitgesloten is, dat twge ge- meenteraden op precies een zelfde tijdstip precies eenzelfde candidaat uit een voordracht zouden kunnen benoemen. De heer Nannis betoogde echter, dat z.i. toch een algemene oproep voor gegadigden de enig aangewe- zen weg was geweest. Zoals de za ken nu stonden onthield hij zich van stemming. Ook de heren Roo- zendaal'en Mink spraken in gelijke zin, doch stemden noodgedwongen wM voor het voorstel, dat daarop werd aangenomen. Adviescommissie woonruimten. De voorstellen met betrekking tot deze commissie werden alien aan genomen. Zij kwamen neer op een jaarsalaris van f 50.voor de se- cretaris, een presentiegeld van f 3. per vergadering voor de leden, en de herbenoeming van de heren G. Biersteker, Jb. Westra, C. Roozen- daal, A. Nannis en J. Spaans. Dank van en aan Amerzoden. Een commissie van 7 personen uit Amerzoden, de zwaar getroffen ge meente, die door Warmenhuizen, Harenkarspel, Langedijk, St. Maar- ten en enkele andere gemeenten was geadopteerd, heeft een prachtige plaquette aan het gemeentebestuur overhandigd, als tastbaar bewijsstuk van de dankbaarheid der Amerzo- (ilers, voor de ontvangen wagon- ladingen kleding en huisraad. Deze plaquette zal t.z.t. op de daarvoor meest geschikte plaats worden in- gemetseld. Op voorstel van de heer Roozen- daal besloot de raad hiervoor schrif- telijk dank te betuigen. Wie kaatst moet de bal verwachten. Gedachtig het feit, dat B. en W. hem voor een fait-accompli hadden gesteld. stelde de heer Nannis staan- de de vergadering voor, om de ker mis voortaan wederom op de derde Zondag van Augustus te houden. Destijds was dit-'van de 3e op de lste gesteld, om de tarweverbou- wers te gerieven, doch dit argument bestaat z.i. niet langer. Volgens voorsteller beleefde Warmenhuizen met kermis alleen een invasie van vis- en fruitventers, doch de eigen- lijke vermaak-inrichtingen, waar de schoolvrije en schoolgaande jeugd wat aan heeft, bleven weg, omdat er op die datum zoveel andere kermissen zijn. Zowel B. en W. als de raadsleden moesten de juistheid van deze argu- mentatie inzien en keurden het voorstel voetstoots goed. meentewapens erop te laten ver- vaardigen. Dan deelde de heer Dinkelberg mede, dat de federatiegids, die in het Engels is verschenen, ook in het Frans zal uitgegeven worden. Het reclame-etalagestuk van de Federatie zal* na een rondreis door ons land nu ook Belgie doorgaan. De V.V.V.-krant, die een half jaar in een oplaag van 4000 verschenen is, zal blijven verschijnen. Dan bracht de heer Dinkelberg een groots plan ter sprake, n.l. om in 1949 een grote VVV-expositie te houden; in de werkvergadering van de Federatie was dit plan al besproken, doch vaste vormen heeft het plan nog niet aangeno men, omdat men nog niet weet, hoe de finantiele basis te leggen. Het plan werd in principe aan- vaard en de mogelijkheid tot uit- voering zal onder ogen gezien wor den. De begroting-1949 werd in ont- vangsten en uitgaven vastgesteld op f 8.150.In de ontvangsteh is begrepen een subsidie van de KvK van f 1050.een aandeel in het prov. subsidie van f 4000.een bijdrage van Alcmaria VVV van f 1000.en een bijdrage van le den. donateurs en gemeenten vafl f 2100.De uitgaven voor het bu reau zijn geraamd op f 5225.die voor verenigingszaken op f 1200. en die voor propaganda op f 1625. In de commissie tot nazien der re- kening-1948 w'erden Texel en Lan gedijk benoemd. Volgend voorjaar zal in Schoorl vergaderd worden, dat dan zijn 40-Jarig bestaan viert; de najaarsvergadering zal in Den Helder worden gehouden, zo mo- gelijk te combineren met een trip naar Texel. De heer J. Th. Schneiders (pen- ningmeester) werd als bestuursno herkozen; in de plaats van mr. Moens, Beverwijk, die wegens ge- zondheidsredenen had bedankt werd, na een strijd tussen de he ren Groot, Beverwijk en W. Lap Texel. deze laatste gekozen. De heer van der Gaarde, Schoorl deelde mede, dat VVV-Schoorl dit jaar een trip naar Den Helder had georganiseerd, waaraan door enke le honderden gasten werd deelge- nomen; het uitstapje was uitste- kend bevallen en hij bracht VVV- Helder dank voor de service; hij kon een dergelijk tochtje aan ande re VVV's aanbevelen. Naar aanleiding van een opmer- king van de heer Zeeman, dat soms gezelschappen de Langedijk komen bezoeken, zonder zich vooraf met VW te verstaan werd daar dit verschijnsel ook in andere afdelin gen voorkomt besloten via de ANVV de verschillende ministeries en reisbureaux attent te maken op de bemiddeling, die de VVV gaarne overal verleent. De heer Zeeman hield een korte causerie over de betekenis van de Langedijk als tuinbouweentrum, welke vooral toenam, toen de Lan- gendijk in 1902' een toevoerlijn kreeg,aansluitend op 't spoorweg- net, waardoor de producten recht- streeks naar het buitenland, vooral naar Duitsland kon worden afge- zet. De afgevaardigden en genodig- den maakten hierna een boottocht naar de veiling, waar de heer Zee- man weer de nodige uitleg gaf, om vervolgens de vaartocht voort te zetten naar Noordscharwoude, al- waar het gemeentebestuur het ge- zelschap ontving. Burgemeester Schelhaas verwel- komde de VVV-ers in zijn gemeen te en herinnerde aan het woord van wijlen Baron Krayenhoff, dat hij 10 jaar geleden sprak, toen de afd. Langendijk werd opgericht; hij gaf toen als -zijn mening dat Langedijk aardiger is dan Giet- hoorn; dit woord Was \toor VVV- LangedTjk een stimulans om het VVV-werk aan te pakken. Mr. Breebaart' beantwoordde de toespraak met de beste wensen voor de Langedijk uit te spreken. Na een goede lunch in Concor dia afgewisseld door volksdan- sen door een gezelschap uit de Langedijk begaf men zich naar de Conservenfabriek van Peter Verburg. waar juist de zuurkool- campagne in voile gang wgs. BUS ZAKTE WEG ZUID-SCHARW OUDE Gister- middag is een Nacobus van de dienst op Alkmaar bij de Kromme Brug te Zuid-Scharwoude in een kuil geraakt, waar men het gevaarte onmogelijk uit kon verwijderen. Ongeveer een uur lang werd het verkeer hierdoor gestagneerd, waar door de busreizigers vertraging hadden. Bij de Kromme Brug is men momenteel bezig een nieuwe brug te bouwen, zodat de weg daar ongelijk ligt en vol kuilen zit. Later werd de bus uit zijn benarde positie bevrijd, zodat tegen het avonduur de weg weer vrij was. PLAQUETTE AANGEBODEN SINT PANCRAS. Woensdag- middag j.l. om ongeveer 5 uur des namiddags kwam in onze gemeente een delegatie van' de gemeenten Ammerzoden en Well. Het gezel schap bestond uit 18 mannen en 2 dames. Ten gemeentehuize werden zij hartelijk ontvangen door burge- meseter en wethouders en het be stuur van de vroegere vereniging „Volksherstl" Als blijk voor de hulp welke in 1945 aan de bovenstaande gemeenten door de gemeente Sint Pancras werd aangeboden, ovefhan- digde de delegatie aan onze ge meente een marmeren plaquette, waarop een mooie beeltenis was aangebracht, en tevens een spreuk. Een der afgevaardigden sprak nog een dankwoord voor de hun. in die moeilijke tijden bewezen diensten. Na op enkele verfrissingen zijn ont- haald en een tijdje gezellig bij el- kaar te zijn geweest, vertrok het hoge gezelschap,, naar de gemeente Koedijk. Het plaquette zal een de- zer dagen in de hal van het ge- meentehuis geplaatst worden. BURGEKLIJKE stand EGMOND AAN ZEE Geboren: Louise C. H.. d. v. G. Swart en M, Priehm; Jacobus G. J., z. v. J. A. Zentveld en J. Bras. Ondertrouwd: Rong Zwemmer en Elisabeth Groen; Gerrit Zwart en Johanna Zwart; Engel Groen en Cornelia Deugd; Klaas Stam en Maria Zwaan; Willem Stam en Aagje Dekker. Getrouwd: Engelbertus Blok en Jacoba Johanna Zwaan; Leendert Blok en Anna Stam; Jan van Pel en Trijntje Wijker. Overleden: Trijntje Wijker, oud 87 jaar; Maartje Stam, oud 79 jaar. P. BEERS SPEELDE SIMULTAAIN ZUID SCHARWOUDE. „Dam- lust" opende haar damseizoen tra- ditiegetrouw met een simultaan- seance door haar clubkampioen de heer P. Beers. De 16 tegenspelers, waaronder bijna het gehele le tien. tal, waren tegen de capaciteiten van Beers niet opgewassen en gingen ten onder met 626; hetgeen voor de simultaanspeler tegen deze bezet- ting een keurige prestatie genoemd mag worden. Slechts in Gen partij moest hij opgeven en in vier par- tijen remise accepteren. De simultaanspeler verloor van Th. de Haas, speelde remise met Fr. Slot, Joh. Huytema, P. Mienes en C. Schuffelen en won van P. Bekker, H. Engeringh, P. v. d. Mo- len, Jac, Grootjes, J. Zijp, P. Bal der, J. Weel, P. Schuffelen, W. Hoedjes, Abr. v. c. Welle en A. Goudsblom. 4 LOOP DER BEVOLKING WOGNUM. Ingekomen: P. J. A. M. van Onna, van Amsterdam; Th. A. C. Erkelens, van Amsterdam; C. R. en R. A. M. Alting, van Am sterdam; M. H. Koopman, van Am sterdam; A. Terpstra en gezin van Zwaag; A. J. R. Staudte, van Am sterdam; G. N. Kramer, van Wijde Wormer; M. M. Koelemeijer van Spanbroek. Vertrokken: A. Th. Kok naar Ber gen, Loudelsweg 20; B. Th. A. Loos naar Beverwijk, Romerkerkweg 2; C. J. M. Terra, naar Beverwijk, Ro merkerkweg 2; J. G. M. en M. M. Koekenbier naar Bergen, Loudels weg 20; W. B. Vriend naar Bergen, Loudelsweg 20; A. M. Sijm naar Grootebroek. Pastoor Gielenstraat 10; H. de Groot. naar Amsterdam, Singel 3461; G. Huiberts, naar Amersfoort. Jan van der Heijden- straat 6; G. J. Assink naar Nedeir- lands Indie; C. D. Knijn naar Aven- horn, G 21; J. M. Langedijk, naar Venhuizen V 345. LOOP DER BEVOLKING SIJBEKARSPEL. -Ingekomen: H. J. Kaandorp, van Warmond; D. wan Noord, van Nibbixwoud; G. Koning, van Abbekerk; W. Goos, van Amsterdam; J. F. M. Zegers, van Amsterdam; M. Gerrits, van Amsterdam; M. M. Tuin, van Die- men. Vertrokken: C. N. Wagemaker, naar Bergen, Loudelsweg 20; W. H. J. Borsboom, naar Abbekerk. A 59; J. den Boer en gezin, haar Wierin germeer. Middenmeer Torenstraat 39; A. C. de Kok, naar Zundert, Wernhoutsbrug, B 256; A. J. Meijer naar Naaldwijk. Molenstraat 31; H- P. M. Versteeg, naar Amsterdam, Westermarkt 12 hs; N. Aaij, naar Amsterdam. J. v. Galenstraat 104 hs J. F. en R. F. Versteeg, naar Rot terdam, de Montignylaan 19. BUlRGERLIJKE STAND SEPT. '48 ABBEKERK. Geboren: Jantje, d. v. E. Schoneveld en W. Oort- gijsen. Gehuwd: W. Schrieken van Span broek en D. Aaij. Ingekomen personen: W. H. J. Borsboom van Sijbekarspel; H. M. Kuijpers van Rotterdam; W. Schrie ken van Spanbroek; J. J. Bosselaar en gezin van Hoogwoud. Vertrokken personen: J. C. Kief- tenburg naar Medemblik; G. M. Kuijpers naar Berg enN.H.; A. M. Kuijpers naar Bergen N.H.; A. M. Kuijpers naar Wieringermeer; C. M. Laan naar Deventer; P. v. d. Wal en gezin naar Wieringermeer: G. Koning naar Sijbekarspel; T. Groot naar Opperdoes. Verhuisd: C. Chattelon en gezin van A 79 naar A 48; J. Kamp en gezin van A 105 naiar A 108b; K. Visser en gezin van B 11 naar A 105; G. Dammes van B 11 naar B 31. Ondanks het feit dat we nu de maand October zijn ingegaan, wordt er nog enorm veel aange- voerd. Over het algemeen kan men aan de prijzen bespeuren dat geheel het land meer als verzadigd is van groenten. Zelfs in Duitsland kan men het schot momenteel niet ge heel plaatsen en moet men hier de houdbare producten gaan registre- ren om een meer geregelde aanvoer van deze producten te verkrijgen. Van andijvie was een flink aan- bod, de opbrengsten waren over het algemeen aan de lage kant. Sla was niet in zo'n groot kwan- tum vertegenwoordigd en liep aan- merkelijk in prijs op. Het aanbod van spinazie was deze week vrij groot, de mindere kwaliteit kon in vele gevaller; de minimumprijs niet halen, voor goede kwaliteit werden redelijke prijzen besteed. Dubb. stambonen werden voorna- melijk van Heer Hugowaard aan- gevoerd, de prijzen waren aan de lage kant. Snijbonen hebben afge- daan, wat er nog komt is veelal van mindere kwaliteit. Pronkbo- nen worden nog in flinke partijen aangeboden, dit product werd voor het grootste gedeelte door de fa- brieken voor lage prijzen afgeno- men. Het aanbod van bloemkool was weer van betekenis, de prijzen wer den echter meer dan gehalveerd. De tomaten hadden veel aftrek en gingen voor goede prijzen vlof van de hand. De aanvoer van komkommers wordt minder, wat weer aan de pry's ten goede kWam. Bospeen werd in flinke kjftan- tums aangeboden, de animo voor dit product was niet groot, zodoen de bleven de prijzen op hetzelfde lage peil. De vraag naar waspeen was zeer gering, het ggDotste per centage van de aanvoer werd naar Duitsland verzonden en het overige deel moest als veevoeder afgezet worden. Voor de winterproducten, zoals kool, uien, kroten en prei was nog maar weinig animo. Dezer dagen ontvingen wij het door ons reeds een tweetal weken aangekondigde, orgaan van de Ne derlandse toneelwereld. De theater- courant is een landelijk blad, dat de belangstelling voor het toneel wil stimuleren door op de eerste plaats het publiek beter bekend te maken met de toneelwereld en op de tweede plaats door een over zicht en een beschrijving te geven van de te spelen stukken. Daarnaast geeft het tal van wetenswaardige bijzonderheden uit het theater- leven en actuele beschouwingen, die door kundige medewerkers ge- schreven worden. De eerste indruk die men van dit blaadje, dat nog het formaat van een niet te kleine krant neeft, is er een van frisheid en actualiteit. Het biedt elk wat wils, ook kleine berichten een landelijke agenda, voor vacantie-gangers en reizenden goud waard, vermeldt alle bijzon derheden van acteurs en actrices zoals jubilea e.d. kortom een echte krant. Het geheel ziet er ook typo- grafisch goed uit. Voor toneellief- hebbers een onmisbaar blad, dat wekelijks verschijnt en voor een vakblad, niet te prijzig is. Een in- teressant experiment, dat wij een lang leven beschoren wensen. GROOTEBROEK Bij de afzet van onze producten naar Duitsland wordt veel tegenstand ondervondeu van de Duitse tuinbouw, die zich- zelf vrijwel geheel kan voorzien. In de wintermaanden echter moe ten wij hen de helpende hand rei- ken. Om deze reden mogen er dit jaar geen kroten meer naar Duits land worden verzonden, hetgeen niet inhoudt, dat geen kroten mogen worden aangevoerd. Een niet te grote aanvoer van goede kwaliteit zal gemakkelijk een weg vinden in het binnenland, voor de kokerijen en mogelijke andere export. Door de ongemotiveerde uitbrei ding van het product witte kool is het aanbod dermate groot, dat een groot gedeelte uit de markt zal moeten worden genomen ter vernie- tiging. Onrijpe kool, die nog enige tijd bewaard kan worden, moet ze- ker nu niet worden aangevoerd, daar het niet uitgesloten is, dat na verloop van enige tijd een ander exportland in de markt zal treden. Hoewel de prijzen van de witte kool gehandhaafd zullen blijven, zal voor de doorgedraaide kool een ver- nietigingsprijs incl. heffing worden uitbetaald. Zo zal in eerste instantie voor alle witte kool, goed verkocht of doorgedraaid, f 2.50 incl. heffing worden uitbetaald, terwijl iedere week het gevormde overschot uit de verkochte kool over de gehele aangevoerde hoeveelheid zal wor den verdeeld. 7-^ 50. Wat was er gebeurd? De luitenant, die eens om de wagen was heengelopen, had weer eens zwaar nagedacht. „Kijk", zo redeneerde de goeie kerel, „deze auto heeft geen benzine meer. Nu zullen mijn vrienden weer moeten lopen en ver- schrikkelijk moe worden. Ik ben niet moe. De lui tenant wordt nooit moe. Ik zal 'n handje helpen." Hierop was hij nog steeds in zijn beschouwingen verdiept, onder de auto gekropen, had zich op handen en voeten opgericht, waardoor de wagen omhoog rees en ging er toen op zijn dooie gemak op handen en voeten vandoor. Gabriel had al gauw in de gaten, wat er gebeurd was. „Werk van de luitenant", zei hij, tevreden omkijkend. „Die kerel is zo sterk, dat hij overal raad op weet, als hij goed nadenkt. In New-York heb ik het eens meegemaakt, dat hij een tramwagen op een andere lijn zette, toen de conducteur hem had duidelijk gemaakt, dat hij onmogelijk in de rich- ting van lijn 16 kon rijden als hij nu eenmaal op lijn 42 stond. „Bravo, luitenant", riep hij naar onder de wagen, waar vandaan een tevreden ge- knor hem antwoord gaf.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4