Gevaarlijke toestand in de repoebliek Wet bewind Indonesia in overgangstijd Truman wilde opperrechter Vinson naar Moskou zenden Twee milliard dollar Franse spoorwegmannen heden in staking?. Maar Marshall was er tegen Engelond zoekt militaire steun bij zijn Dominions voor herbewapening W.-Europa? DE WERELD van vandaag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Churchill wil de zaak op de spits drijven Pater dr. R. Nuy SJ. t Schets voor Overeenstemming met de federalisten Heden beqint conferentie te Londen Kf Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Maandag 11 October 1948 - 44e laargang No 11384 Hoe gevaarlijk en verward de toestand is in de repoebliek Indonesia, tengevolge van de com- munistische woelingen en de gevolgen daarvan, blijkt uit bovenstaande kaart, die Zaterdag j.l. vervaardigd is aan de hand van de nieuwste officiele gegevens van militaire zijde. Deze be- treffen o.a. de communistische concentraties vlakbij de grenzen van het Nederlandse gebied, (vol-zwart aangegeven), en het gaat hier om gegevens, welke eerst thans bekend worden. Men ziet, dat de communistische steunpunten (de zwarte stippen) over het gehele republi- keinse gebied zijn verspreid, hetgeen meebrengt, dat het republikeinse leger zich in tal van kleine afdelingen van niet-te-grote gevechtswaarde moet splitsen. Bij het beschouwen van deze kaart moet er voorts rekening mee gehouden worden, dat de strijd op het republikeinse gebied een bewdgelijk karakter heeft. Verschillende plaajsen worden dan weer bevrijd, om later weer opnieuw in handen van de communistische troepen en de door hen geinfiltreerde benden te komen. Plaatsen, die op een gegeven ogenblik in republikeinse handen zijn, worden vaak van alle kanten door de communisten bedreigd, terwijl ook het omgekeerde wel het geval is. Prins Bernhard in Zweden De „Willem Ruys" op weg naar Indonesie Benoemingen R.K. Universiteit Monument voor slachtoffers van LUtkenhus TWEE VROUWEN DOOR DRONKEMAN ERNSTIG GEWOND Korporaal demonstreerde -een oefenbom De „Sibajak,, brachf troepen thuis In de Treveszaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage is Zaterdag- ochtend de slotzitting gehouden van de reeks besprekingen, welke zijn gevoerd tussen de Nederlandse regering en het Col lege van 9 mannen enerzijds en de vertegenwoordigers van de voorlopige Federale Regering, de Delegatie uit de Bijeenkomst van Federaal Overleg, de Federale Conferentie Bandoeng en vertegenwoordigers van de minderheidsgroepen anderzijds. V.l.n.r.: Prof. Mr. C. P. M. Romme, Prof. Hoesein Djajadiningrat, Mr. W. F. Schokking, Dr. L. J. M. Beel, Mr. J. R. H. van Schair, Minister-President W. Drees en Mr. E. M. J. A. Sassen. Installatie Katholieke Jeugdraad Christiansen niet in cassatie In aanwezigheid van H. K. H. Prinses Wilhelmina is te Arnhem in Musis Sacrum het eerste na-oorlogse congres van Neder landse kunstenaars geopend. Tijdens de begroetingsrede van Jhr. W. J. H. B. Sandberg, voorzitter van de Federatie van Be- roepsverenigingen van Kunstenaars. J VAN HEDEN Nieuw Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle editles 26 ct. per m.m., minimum 14.familie- berichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. DIrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. 3anssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credietbank Kantoren: ALKMAAR, Langestraat 42 A, teL adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELPER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 NoordhoHands JAVA Djapara Rem bang Koedoes 5enon Toeban Slogan Pner Tjandiroro Randoe Bodjonegoro Goendm Manhnaan Banjarnegara Gemoi Temangg Mageiang Sawangan ortdan radan Ngandjoek 35 0N9ramt>en SberaKartacSolo) Mageran Qc we;arangan Kalioerang lombang Poerwo adioen QQoengoes Randangan O DJOKJAKARTA Wonogiri norogo Toetoengagoen CARTO 4895 Spoorlijn HOnder Ned ge2ag j IRepubhek Door Comm. be2ef V/UfX Comm srrijdkrachten C6uerilla-benden) Z.K.H. Prins Bernhard is Zondag- ochtend met zijn Dakota van Soes- terberg opgestegen en enige uren later op het vliegveld Bromma bij Stockholm geland. De Prins is ver- gezeld van de Chef-Staf van de In- specteur-Generaal Kon. Marine. Ka- pitein-luit. ter Zee G. N. H. Baron van Till. De Prins zal enige dagen in Zweden vertoeven en zal in de Zweedse bossen ter jacht gaan. Vergezeld door Baron van Till zal hij de wereldbekende Bofors-Staal- fabrieken bezoeken, waar de Marine zowel voor als na de oorlog bestel- lingen heeft gedaan, ten behoeve van Nederlandse oorlogsbodems. Zaterdagmiddag vertrok de „Wil- lem Ruys" voor de zesde maal naar Batavia, thans met 750 passagiers, onder wie 270 kinderen. In Sou thampton kwamen Zondag nog 150 Engelsen aan boord. Onder de pas sagiers, die in Rotterdam embar- keerden, bevond zich de Australi- sche Gezant in Den Haag, Z.E. F. Keith Officer, die naar China is overgeplaatstt. Van de Nederlandse passagiers reizen er 425 in het kader der ge- zinshereniging naar Batavia. Voorts vertrokken plus minus 50 marva's en leden van het vrouwencorps. In het R.K. Ziekenhuis te 's-Gra venhage overleed in de afgelopen naeht de Zeereerw. Zeergel. Pater dr. Rutgerus Nuy S.J., een letter- kundige van naam, sinds 1946 geestelijk adviseur van de Ver- eniging van Katholieke Dagblad- directeuren en medewerker van het Kath. Ned. Persbureau. Nadat Pater dr. R. Nuy S.J. in de avond van Donderdag 7 October opnieuw een hersenbloeding had ge- had, is wat toen reeds iedereen ver- wachtte, geschied. Tijdens zijn ziekte is pas goed ge- bleken, welke grote bekendheid Pater Nuy in geheel Nederland ge- noot. Van vele zijden placht men Pater Nuy om zijn helderheid van oor- deel en scherp inzicht te komen raadplegen. Pater Nuy stond steeds open voor de ideeen van anderen. Hij wist ze met scherpte te ontleden en het goede daaruit te behouden. Allen, die met hem in aanraking mochteh komen, blijft ook de her- innering bij aan zijn diep gevoel en grote hartelijkheid. Moeilijke situa ties wist hij vaak met een enkel geestig woord te verhelderen. Hij had een moderne visie op de maat- schappij, hetgeen ook bleek uit de artikelen, die hij in 1934 en 1935 schreef in „Studien" over „Individu en Gemeenschap". Door zijn lessen als professor in de ethica aan het Berchmanianum te Nijmegen (1934-1936) en in de sociologie aan het Theologisch Col lege te Maastricht (1936) heeft hij. onder de jongere generatie der Je- zuieten een uitstekende school ge- vormd voor ethica en sociologie. In het najaar van 1946 werd hij door het Hoogwaardig Episcopaat be- noemd als geestelijk adviseur van de Katholieke Nederlandse Dagblad- pers. De provinciaal der Jezuieten stond daarmeie zijn beste man af, die hij voor deze functie kon vin- den. Later werd hij als censor en geestelijk medewerker verbonden aan het K.N.P., het Kath. Neder- lands Persbureau, dat hij niet alleen met zijn raad en inzicht ter zijde stond, maar bovendien ook naar buiten grotere bekendheid gaf. Als medewerker voor het katho lieke Nederlandse dagbladbedrijf heeft hij enkele beginselen aange geven voor de organisatie van de katholieke pers, die als zij uitge- •werkt worden van verstrekkende betekenis zullen blijken. In de afgelopen weken zijn te 's-Gravenhage besprekingen ge- voerd over een schets voor een „Wet bewind Indonesie in over gangstijd" tnssen de Nederlandse regering, leden van de voorlopige federale regering ,van Indonesie, een delegatie uit het B.F.O., een vertegenwoordiging van de fede rale conferentie te Bandoeng en vertegenwoordigers van de min- derheidsgroepen. Aan deze be sprekingen namen tevens deel de gedelegeerde van 't opperbestuur, dr. L. J. M. Beel, en leden van de commissie van negen. De besprekingen, welke verliepen in zeer goede sfeer en oprechte ver- standhouding, welke de wil tot samenwerking duidelijk tot uitdruk- king brachten, werden in eerste, termijn afgesloten op 5 October, waarna een kleine commissie, sa- mengesteld uit vertegenwoordigers der deelnemende groepen, werd be- noemd onder voorzitterschap van dr. L. J. M. Beel. Deze commissie heeft zich bezjg gehouden met na- der overleg over enige artikelen, waarover in eerste instantie nog. geen algehele overeenstemming was bereikt. Dit overleg in kleine kring is zeer vruchtdragend geweest en heeft geleid tot nieuwe formule- ringen, welke de gerezen geschil- punten in belangrijke mate hebben kunnen overbruggen. Zaterdagmorgen werden in een plenaire zitting in de Treveszaal deze redactiewijzigingen besproken, welke na ampele overwegingen en na wijziging van enkele ondtrdelen werden aanvaard. In een slotwoord werd door de minister-president en de woordvoerders der verschillende groepen dank gezegd voor de goede sfeer waarin het overleg was ver- lopen, waarbij de hoop werd uitge- sproken dat de geest, welke deze besprekingen had gekenmerkt, sym- bolisch zou blijken te zijn voor de veraere samenwerking tussen Ne derland en Indonesie. Over het algemeen is men in kringen van de federalisten niet on- tevreden over het verloop van de besprekingen, ofschoon men uiter- Dr. J. J. P. van Boxtel, Lector in de Ethica aan de R.K. Universiteit, zal Vrijdag a.s. zijn ambt aanvaar- den met een openbare les in de Aula der R.K. Universiteit te Nij megen. Prof. dr. W. H. van de Pol. bui- tengewoon hoogleraar in de Phae- nomenologie van het protestantisme zal Maandag 18 Oct. a.s. zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele rede in de aula der R.K. Universiteit te Nijmegen. De beruchte S.D.-er Liitkenhus, teg en wie Vrijdag voor het Bijzon- der Gerechtshof te Arnhem levens- lang werd geeist, liet op 13 Oct. '44 zeven Zwollenaren fusilleren bij de schietbaan Berkum gem. Zwoller- kerspel. Op de plaats van de mis- daad is een gedenkteken opgericht, dat Woensdag a.s.. de dag waarop het vier jaar geleden is, dat Liit kenhus deze executie liet uitvoeren. zal worden onthuld. aard gereserveerd blijft, zolang een desbetreffend wetsontwerp nog niet door de beide Kamers der Staten- Generaal met een meerderheid van tweederde is aangenomen. Nu het overleg met de federalis ten ten einde is, zal de Nederlandse regering trachten op zo kort moge- lijke termijn een wetsontwerp be- treffende de bestuursregeling in Indonesie in de overgangstijd bij de Staten-Generaal aanhangig te ma- ken. Men hoopt de feitelijke instel- ling van de interimregering nog in November van dit jaar te kunnen dopn plaats vinden. Zondagmiddag heeft een 40-jarige straatmuzikant, die onder invloed van sterke drank verkeerde, een 25- jarig meisje en haar moeder aange- vallen en met een scherp voorwerp zodanig in gezicht en hals verwond, dat de beide vrouwen in ernstige toestand naar het Wilhelminazieken- huis moesten worden vervoerd. Voor het leven van het meisje wordt ge- vreesd. Nadat zij kans had gezien omwonenden en voorbijgangers door haar gegil te waarschuwen, nam de aanvaller de vlucht, doch liep, bui- tengekomen, recht in de armen van een politieagent. Daarna verloor hij het bewustzijn. De muzikant had vijf jaren ken- nis gehad aan het meisje, doch zij oordeelde het beter, om deze ken- nismaking te eindigen en daarop is de man enige dagen later in be- schonken toestand het huis ingeko- men, waar hij als een woesteling te keer ging en vervolgens de moeder van het meisje aanviel, die ernstig werd gewond. Hierna trachtte hij 't meisje opnieuw aan te vallen, deze had een bijl weten te bemach- tigen ~en hield de onverlaat daar- mede van haar af, totdat zij de bu- ren wist te waarschuwen. Hij wist haar dit wapen echter te ontnemen en, bedreigde hiermede de te hulp gesnelde omwonenden. De man kon later worden over- meesterd en door de inmiddels ge- arriveerde radiowagen naar het po- litiebureau worden vervoerd. Een 22-jarige korporaal der Lucht- strijdkrachten te Weesp had Zater- dagmiddag een z.g. oefen-aanvals- bom meegenomen naar het Vereni- gingsgebouw „Ons Huis" te Am sterdam, waar hij op de binnen- plaats zou demonstreren hoe deze oefenbommen werken. De man stond in een kamer op de eerste verdieping en wilde de bom door 't raam naar buiten gooien. Hij gooide tegen het raamkozijn, waardoor de bom binnenskamers ontplofte en alle ruiten van het gebouw kapot sprongen. Niemand werd gelukkig gewond. De korporaal overweegt zijn domheid thans in de ..petoet". Zondagmorgen is de ontscheping begonnen van het troepentransport- schop ..Sibajak", dat Zaterdagavond van Indonesie met repatrierende militairen en burgers in de Rotter- damse haven binnenkwam. Aan boord bevonden zich. behalve leden van de Kon. Landmacht en Kon. Marine (pl.m. 230 man) voorname- lijk K.N.I.L.-militairen (500 man). Voorts 140 burgers, in hoofdzaak gezinsleden van K.N.I.L.-manschap- pen. Een 40-tal Duitse burgers, waarvan enkele uit republikeins ge bied afkomstig waren en met Rode Kruis-transporten naar Nederlands gebied waren gekomen, verliet onder bewaking het schip en zal naar Duitsland worden doorgezon- den. PRESIDENT TRUMAN verklaarde Zaterdag, dat hij op advies van Marshallbesloten heeft, zijn plan om opperrechter Fred. M. Vinson naar Moskou te zenden, op te geven. Rechter Vinson zou als persoonlijk afgezant van Truman moeten pogen de Sovjet-Russische leiders de ernst en de oprechtheid van de gevoelens van het Amerikaanse volk ten aanzien van het probleem der atoomenergie te doen begrijpen. Truman legde zijn verklaring af na twee besprekingen met Marshall. De verklaring luidde als volgt: „Generaal Marshall is op mijn ver- zoek naar Washington teruggekeerd om mij verslag uit te brengen over het werk van de verschillende orga- nen der V.N. te Parijs. Ik heb van- morgen een langdurig onderhoud met hem gehad en hedenmiddag wederom. Hij gaf mij een gedetail- leerd overzicht van wat er in Parijs is voorgevallen en wij bespraken kwesties, die in verband staan met de toek'omstige politiek van deze regering inzake de verschillende kwesties welke aan de orde zijn. Over een mogelijke reis van op- perrechter. Vinson naar Moskou noemde Truman de volgende feiten: Dinsdag jl., toen ik met minister Marshall correspondeerde, maakte ik hem mijn voortdurend en groot verlangen kenbaar de vrede hecht gevestigd te zien in de wereld als- mede mijn bijzondere bezorgdheid op dit ogenblik over de houding van de Sovjet-vertegenwoordigers ten aanzien van het probleem der atoomenergie. Ik zeide, dat ik mij afvroeg, of hun houding misschien het gevolg was van een misverstand van de So^jet-leiders, zo ernstig van aard in verband met de wereldvrede in het algemeen, dat wij nalatig zouden zijn wanneer wij ook maar iets, dat misschien dienen kon om dit misverstand op te helderen, on- gedaan zouden laten. Ik vroeg de minister, of het naar zijn mening dienstig zou zijn opper rechter Vinson naar Moskou te zenden. Marshall besLhreef mij de toestand in Parijs en in het licht van dit verslag en vanwege de mogelijkheid van misverstand, waar- toe een eenzijdige stap, hoe wense- lijk overigens ook, op dit ogenblik zou kunnen leiden, besloot ik deze stap niet te doen. Mijn onderhoud met minister Marshall was mij tot genoegen. Ik vernam met blijdschap zijn bericht over de eenheid, welke tot uiting is gekomen tussen ons en de Franse en Britse afgevaardigden in Parijs in alle stadia van de behandeling der Berlijnse crisis en van de ern stige pogingen welke door de Vei- ligheidsraad en de algemene ver- gadering van de V.N. zijn gedaan om oplossingen te vinden voor vele andere problemen. welke de mensen overal hebben verontrust. Ik was blij hem te kunnen verzekeren, dat het volk van dit land vastbesloten onze pogingen om de weg naar de vrede te vinden ondersteunt." Marshall ontkende op een pers- conferentie categorisch en her- haaldelijk, dat er ooit enige kwes- tie of verschil van mening tussen Truman en hem geweest was. „De persberichten hieromtrent, aldus zeide hij, kunnen niets goeds uit- richten, doch wel kwaad stichten. Ik betreur dat". De reacties te Parijs op dergelijke persberichten waren „allerongelukkigst", aldus voegde hij er aan toe. „Zij gooien roet in het eten". shall-plan, ook nog voor militaire dollars aan goederen en materiaal zal moeten zorgen vdor de herbe wapening van onze vrienden en geallieerden in West-Europa". De hernieuwde belangstelling van de Amerikaanse leiders voor Spanje. aldus Capper, wees er op, dat zowel Spanje als Portugal met West- Europa in een militair verbond be- trokken zullen worden. HEDEN beginnen te Londen besprekingen tussen de leiders van de zeven Domi nions met Groot-Brittannie over de vraag hoe de Dominions hun economische en militaire programme's kunnen koppelen aan die van het westelijk bondgenootschap. Volgens ge- zaghebbende woordvoerders van het Britse Gemenebest te Parijs, zal Groot-Brittannie aan de Dominions verzoeken om volledige militaire steun indien een oorlog met Rusland zou uitbreken. De zegslieden van het gemenebest, die anoniem wensten te blijven, zei- den, dat de Britten een plan hebben op grond waarvan elk dominion ge- vraagd zal worden vertegenwoordi ging in het comite van de militaire staf van het bondgenootschap te aan vaarden. Canada (en de Verenigde Staten) hebben reeds militaire waarnemers in het militaire commando, dat thans onder leiding van veldmaar- schalk Montgomery staat. Australie, Nieuw Zeeland, Ceylon, Pakistan en India zal verzocht wor den er eveneens aan deel te nemen, werd verklaard. Details van dit en andere soort- gelijke militaire plannen zijn reeds uit Londen naar de verschillende dominions gezonden, zeiden de woordvoerders. Tijdens de besprekingen zal de klemtoon vooral gelegd worden op datgene wat volgens het oordeel van de Britse leiders noodzakelijk is om de strategische opgaven aan de dominions op een regionale basis te coordineren en te verdelen. In het bijzonder zal de herbewapening bestudeerd moeten worden. Een officiele Zuid-Afrikaanse woordvoerder zei dat de Unie slechts dan dergelijke militaire verbinte- nissen op zich wil nemen indien Groot-Brittannie, Frankrijk en de Beneluxlanden in een oorlog tegen Rusland betrokken worden. De Unie zal zich het recht voorbehouden. neutraal te blijven voor het geval van een oorlog tegen een niet-com- munistische staat. Morgen, Dinsdag 12 October, zal te Utrecht, in tegenwoordigheid van Z.Em. Joh. Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, de in stallatie plaats hebben van de Kath. Jeugdraad van Nederland. RACHT is op het ogenblik de enige veilige grbndslag van de vrede, aldus sprak Zaterdag de vroegere Britse oorlogsleider Win ston Churchill in een lange rede op de jaarlijkse conferentie van de conservatieve partij. Grimmig zei Churchill, dat hij zijn hoorders niet kon bemoedigen met de ijdele hoop op een vriendschappelijke regeling met Rusland. Hij richtte een waar- schuwing tot de Ver. Staten, die zich zouden schuldig maken aan moord op de vrijheid der mensheid en tevens zelfmoord zouden plegen, indien zij er in zouden toestemmen hun voorraad atoombommen te ver- nietigen. Ook was Churchill alles- behalve te spreken over de Assem- blee der Ver. Naties, die was ge- degradeerd tot een ordinaire kamp- plaats, waar men elkaar bestookt met verwijten, schimpscheuten - en beledigingen om de openbare me ning te bewerken en de hartstochten van hun volkeren op te zwepen. Na volledige steun te hebben be- pleit van de conservatieve partij aan het Britse herbewapeningsprogram, besloot Churchill met de waarschu- wing: „Het Westen heeft niet on- beperkt de tijd voordat Rusland atoombommen zou bezitten. Wij moeten de zaak op de spits drijven en een finale regeling tot stand brengen". LONDEN. Churchill's rede is ernstig gecritiseerd door de Britse Labourminister van gezondheid, Bevan, die op een bijeenkomst te Rhymney de 73-jarige vroegere oor logsleider noemde: „een van de meest roekeloze sprekers in de Britse politieke geschiedenis". Chur chill schijnt te vergeten, dat de Sovjets, wanneer hij adviezen geeft aan de Sovjet-Unie, naar dat advies luisteren niet alleen tegen de ach- tergrond van 1940 en 1941. doch ook die van 1920. aangezien Churchill de man was, die poogde de Sovjet- revolutie enkele jaren na haar ge- boorte te vermoorden. Zij herken- nen hem als de leider van de reac- tionnaire machten in Engeland en als de leider van de partij. die in 1938 de Europese vrede verkocht en oogluikend toeliet, dat Hitler naar de macht greep ROME. Demonstranten, die zwarte vlaggen droegen en fascis- tische liederen zongen, trokken Zon- dagavond door het centrum van de stad en schreeuwden: „Graziani, Graziani, Graziani". De fascisten, die door de politie werden verjaagd, wilden hun sympathie betuigen aan de vroegere Italiaanse maarschalk, wiens proces heden begint. PARIJS. De „zes kleine" mo- gendheden in de Veiligheidsraad hebben Zaterdag meer tijd gevraagd ten behoeve van hun pogingen om een einde te maken aan het tussen het Oosten en het Westen bestaande geschil om Berlijn. Hun verzoek is ingewilligd. De vergadering van de Veiligheidsraad, die heden zou wor den gehouden, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De mijnstaking in Frankrijk, waarbij ongeveer driehonderd-r duizend man betrokken zijn, gaat heden haar tweede week in en men vrecst thans, dat de ^taking zich zal uitbreiden tot spoorwe- gen en havens. De communistische mijnwerkersleider Auguste Le- coeur verklaarde Zondag te Lens, in het hart van het mijngebied, dat hoe langer de staking duurde des te vastbeslotener de stakers zouden worden. WASHINGTON, 10 Oct. (A.P.) Senator Arthur Capper ver klaarde het Zondagavond voor mogelijk, dat aan het volgende Amerikaanse congres om een be- drag van 2 milliard dollar zal worden gevraagd voor de herbe wapening van West-Europa. Senator Capper verklaarde verder van mening te zijn, dat men de-ge- dachte, dat er middels onderhande- lingen een werkelijke vrede tot stand zal komen tussen de Weste- lijke landen en Rusland, nu wel spoedig officieel zal opgeven. „Wij zijn met tegenzin tot de er- kenning gekomen, dat er een nieu we phase aanbreekt in de betrek- kingen met Rusland een critieke phase. Het Amerikaanse publiek wordt vertrouwd gemaakt met de idee, dat West-Europa zichzelf niet kan her- bewapenen en dat de Ver. Staten, naast de uitvoering van het Mar- Zowel de procureur-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Arn hem als de raadsman van de voor- malige ..Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden" Christiansen hebben afstand gedaan van cassa tie. Christiansen werd door het Hof veroordeeld tot twaalf jaar gevan- genisstraf. Door deze afstand is het vonnis onherroepelijk geworden. m Hedenmorgen begint te Parijs de jaarvergadering van de onder com munistische controle staande C.G.T., het algemeen vakverbond, dat be- schouwd wordt als de drijvende macht achter de staking, aldus Reu ters correspondent en men verwacht dat op dit congres enig nieuw licht geworpen zal worden op de bedoe- lingen van de C.G.T. Heden zal een referendum wor den gehouden onder de spoorweg- arbeiders over de vraag: voor of tegen een staking. Verleden week heeft op verschillende lijnen reeds een meerderheid voor staking ge- stemd. Ook werd reeds hier en daar het werk neergelegd. Zondag kwam het spoorwegver- keer tussen Frankrijk en Italie stil te staan doordat de spoorwegman nen te Chambery en Saint Jean de Maurienne in staking gingen. De havenarbeiders zullen Woens dag een staking van 24 uur houden. Zondag staakten de taxichauffeurs te Parijs voor de vijfde dag. Te Bordeaux gingen zij weer aan het werk. De toestand bij de staalindustrie in Oost-Frankrijk, waar ook ge- staakt wordt, blijft gespannen nadat vorige week botsingen tussen de veiligheidspolitie en de stakers zijn voorgevallen. Door parochie-geestelijken in het departement Meurthe et Moselle, waar Zondag botsingen zijn voorge vallen, is van de kansel een brief voorgelezen, aldus meldt Reuter, welke goedgekeurd zou zijn door de bisschop van Nancy en waarin de eisen van de arbeiders om hoger lonen in verband met de gestegen kosten van levensonderhoud werden ondersteund. Op een dit weekeinde gehouden vergadering van de nationale raad van de socialistische partij hebben verschillende provinciale vertegen woordigers aangedrongen op deel- neming van de communisten aan de regering.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1