Roep uw vijfde colonne terug! 1 iDR. H.J.VAN MOOK VRAAGT ONTSLAG Belgie aan de vooravond Voorstel der „NeutraIen heeft geen succes Sta ons toe het hartelijke Russische yolk te leren kennen van nieuwe sociale conflicten? r Onze Universiteit in het zilver DE WERELD van vandaag Van Mook gaat nu werkelijk keen Shawcross tot de Sovjet-Unie: EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Malik antwoordt: Kinderbijslag voor zelfstandigen Prijzen worden steeds hoger Moskou gat onbevredigend antwoord ,Berlijn" morgen in de Veiligheidsraad Ergens in Frankrijk Nieuwe tabaks- bonnen Haar directe en indirecte betekenis moeilijk te overschatten Laatste nieuws Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Langesttaat 42 A. teL adm. 2046, red. 2047 K 2200 Donderdag 14 October 1948- 44e igargon-' "-B" VOOR 33 BINNENLANDSE INMENGING Volgende UNO-vergodering te Moskou? Een foto van het in aanbouw zijnde kerkschip voor katholieke doofstommen, wacrraan de werkzaamheden in het Noordhollands Kanaal in Purmerend in voile gang zijn. Bijzonderheden konden wij in ons nummer van gisteren mededelen. (Foto de Boer) tastallatie Katholieke j-eugdraad KOMT HET MILITAIRE HOOFDKW ARTIER WESTELIJKE UNIE EERLIJKHEID BELOOND DEN HAAC, t3 October. Naar het A.N.P. van ge- I zaghebbende zijde ver- neemt heeft dr. van Mook I het voornemen te kennen gegeven om zijn ontslag als luitenant-gouverneur- generaal te vragen. Intussen doen te Batavia ge- ruchten de ronde, dat verschil- lende hoge ambtenaren van de Nederlandse regering in Indo nesie thans eveneens de dienst zullen verlaten. Het „Dagblad" meldt, dat „verschillende ho ge ambtenaren eveneens de dienst zullen verlaten". WIJZIGING IN DE BONAANWIJZING Reis van Hatta naar Sumatra bevestigd Een lid van de Wetgevende Vergadering van Nigerie, die ter bijwoning van de Afrikaan- se Conferentie in Londen ver- toeft, speelt met twee leeuwen- welpen in de dierentuin te Bris tol. De diertjes zijn 6 weken oud en behoren tot een vier- ling, die door enige collies is gezoogd. Hollandse haring naar Rusland Pastoor drs. Bannen- bercj houdt de inlei- dende rede bij de in- stallatie van de Ka tholieke Jeugdraad, we Ike in Utrecht ge- schiedde door Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong, die men op de foto ziet naast de nieuwe voor zitter van de Raad, mr. J. Gals, te Nijme- gen. OP 17 OCTOBER zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Keizer Karel-Universiteit te Nijmegen begon met haar werk van Katholiek-cultureel en intellectuele opbouw in Nederland. Nu het aantal studenten naar de duizend gaat lopen, nu bovendien de volledige uitbouw met een medische, wis- en natuurkundige faculteit in zicht is, nu is het wel een geschikt ogenblik niet alleen een zilveren jubileum te vieren, maar vooral ook de grote waarde van de eigen Katholieke Universiteit te overdenken 7 Nieuuu Abonnementsprijs f ■4.25 per kwartaal, f1.43 pei maand, Incluslef Incasso. - Advertentie-tarief per editle 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edlties 26 ct. per m.m., minimum <4.—; famille- berlchten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Eij contraci belangrijke kortlng. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen, 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank No ordhollands HET REIT VAN HEDEN HOORN. Draafsinael 59, tel 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52. tel 459 K 2240 SIR HARTLEY SHAWCROSS, de Britse afgevaardigde, heeft gisteren, tijdens het voortgezette debat in de politieke com- missie geantwoord op de rede van Wisjinsky van Dinsdag. Shawcross vroeg of de Sovjet-Unie, teneinde het intemationale vertrouwen te herstellen, bereid was de; geheime vijfde colonne, die poogt de economie van vele landen te ontwrichten, terug te roepen. Voorts verzocht Shawcross de Sovjet-Unie het gordijn op te trekken en bezoekers toe te staan het hartelijke Russische volk te leren kennen. In een verboden gebied van de Oostzee tot de Zwarte Zee mag geen buitenlander komen, aldus Shaw cross. Shawcross betoogde, dat Wisjinsky Dinsdag in drie minuten de me- ningsverschillen tussen de Sovjet- Unie en de Westelijke Mogendhe- den over de ontwapening had kun nen Jtegelen. Ten aanzien van zijn verzoek het ijzeren gordijn op te trekken, zeide Shawcross nog, dat de vijfde colonne, het verborgen leger, van communistische partijen over de gehele wereld een sabota- ge-campagne voert onder leiding van de Sovjet-Unie. Sir Shawcross vroeg of de Sovjet-Unie, evenals Hitler, de vruchten van een oorlog wenste zonder te vechten. Een land, aldus Shawcross, staat TOEN op de derde Dinsdag in September de Troonrede werd uitgesproken, hebben wij aanstonds de opmerking gemaakt, dat de rege- ling van de kinderbijslag voor zelf standigen teveel op de achtergrond dreigde te geraken, door de mede- deling, dat een algemene herziening van de sociale verzekering aan de orde zou komen en het probleem van de kinderbijslag daarbij zou worden behandeld. Wij zeiden toen, dat deze situatie niet bevredigend was voor het billijke verlangen van een spoedige oplossing van die km- derbijslagregeling en dat derhalve het vroegerfe denkbeeld van een noodvoorziening, gelijk voor de ouden van dagen was gemaakt, weer op de voorgrond kwam. Dezer dagen uitte de Ster-redac- teur van. de ,,Volkskrant zich in gelijke geest. Ook hij wees, met herinneringen aan uitlatingen in andere staatsstukken, er op, dat de toestand ten aanzien van de kin- derbijslagverzekering aan het ver- slechteren was. Nu heeft onlangs een commissie- Michielsen van het Centrum voor Staatkundige Vorming, op verzoek van het K.V.P.-bestuur, een rapport over die kinderbijslagregeling uit- internationale controle op de atoom energie en de ontwapening in de weg, De voornaamste-factor bij het huidige gebrek aan vertrouwen was het geloof, dat de Sovjet-Unie veel meer mensen onder de wape- nen had dan voor haar vredesbe- hoeften noodzakelijk was. Hij verzocht de Sovjet-Unie on- middellijk de volgende maatrege- len te nemen: 1. Laat correspondenten van bia- ddri zich vrij in de Sovjet-Unie be wegen. 2. Laat diplomaten reizen zoals zij dat mogen in „beschaafde landen" 3. Laat de handelsluchtvaart vrij 4. Laat Engeland een diplomatie- ke missie en een consulaat hebben 1 te Kief en Minsk. 5 Verbied onze couranten met. 6. Laat ons radio-uitzendingen uitwisselen. 7 Laat ons toeristen uitwisselen en laat onze volken vrienden wor- de8'Laat ons studenten uitwisselen Jacob Malik, de afgevaardigde van de Sovjet-XJnie, karakteri- seerde de rede van Shawcross als 33 procent inmenging in binnen- landsie aangelegenheden van de Sovjet-Unie, 33 procent „Tamtam zonder iets concreets te zeggen en 33 procent verklaringen, die al door Wysjinksky beantwoord waren. ,,Uw rede," zo zei hij tot Shaw cross, „was vol insinuaties, die veel weg hadden van laster. U had moe- ten zeggen: Wij wensen niet te ontwapenen, Wij wensen geen con- troje op de atoombom". Malik betoogde voorts; dat er ,.geen indonesische of Maleise kwes tie zou bestaan. indien Indonesie en Malakka „vrij gelaten" werden. Met Shawcross en zijns gelijken was het volgens Malik moeilijk tot overeenstemming te geraken. ,,De Sovjet-Unie is bereid tot compro- missen met hen, die zelf naar een compromis streven." De politieke commissie besloot met algemene stemmen een sub- commissie in het leven te roepen ter bestudering van de negen vodrstellen, die zijn gedaan ™et het oog op een oplossing van de ontwapenings-impasse". De subcommissie voor de controle op de atoomenergie heeft met de stemmen van de Sovjet-Unie en de Oekraine tegen de volgende aap.be- velingen gedaan: 1) de Grote/ Vijf plus Canada komen op gezette ty- den biieen om na te gaan. of de Sovjet-Unie bereid is zich neer te leggen bij het meerderheidsplan voOr intemationale controle op de atoomenergie. 2) Als een basis voor een overeenkomst is gevonden. zal aan de secretaris-generaal der V.N. Trygve Lie, onmiddellijk gevraagd worden de commissie voor de atoom energie opnieuw bijeen te roepen. Voor zijn vertrek naar Pariis heeft de waarnemend secretaris van de V.N., Benjemin Cohen, op een persconferentie te Lake Suc cess o.m. verklaard: ..Alleen tecli- nische moeilijkheden. zoals b.v. het vinden van geschikte verga- derzalen en logies voor de afge- vaardigden, zouden de algemene vergadering kunnen beletten het volgend jaar te Moskou bijeen te komen". De Veiligheidsraad zal Vrijdag bijeenkomen voor bespreking van de Berlijnse kwestie. Volgens een Britse woordvoerder zou Moskou „onbevredigend antwoord' gegeven hebben op vragen, door dr. Juan Bramuglia, de voorzitWr van de Veiligheidsraad, aan An drei Wisjinsky gesteld. De kern van de door Wisjinsky over die kinderbijsiagregeunss u..- aan Bramuglia gegeven antwoorden „.nt Dat was daarom zo frappant, om- dat de commissie-van Rhijn, die de zaak ook bekeken had, geen oplos sing had kunnen vinden. Zij was wat men noemt op het dode spoor geraakt. Het rapport cn het voor- ontwerp van de K.V.P hebben d commissie-van Rhijn echter wakker geschud en de „Gelderlander wee nu te berichten, dat deze commissie- van Rhijn weer in actie komt en dat men er in parlementaire krin- gen op rekent, dat minister Joekes, de minister van sociale zaken, bij de a.s. begrotingsdebatten een me- dedeling of toezegging terzake zal doen. Wij hopen, dat dit een p o s i- tie v e mededeling of toezegging zal zijn! Want de noodzaak van een rege- ling van deze materie klemt steeds meer, gelet ook op wat er, zoals men weet, gaande is ten aanzien van de kwestie van lonen en PrHz®n- uit het rapport van de K.V.P.-com- missie-Michielsen, waarover wij in- dertijd al uitvoerige mededelingen hebben gedaan, is wel gebleken, dat de mogelijkheid van een op lossing, tot nog toe aan sociale za ken betwijfeld, wel degelijk bestaat. verwijderd te zien; 2. zij is bereid de besprekingen wederom op te LONDEN, 13 Oct. (AP) Van Britse gezaghebbende zijde wordt meegedeeld, dat het hoofdkwartier vocjr de verdediging Van West- Europa „ergens in Frankrijk" zal worden gevestigd. Deze beslissing werd genomen voordat generaal De Gaulle op October zijn verklarmg aflegde. Hierin zeide De Gaulle, dat een militaire alliantie met a*s centrum Londen geen oplossing zou vormen. De plaats waar het hoofdkwartier voor land-, zee- en luchtmacht ge vestigd zal worden, is nog met ge- kozen. In het hoofdkwartier zullen gr01i- dige defensie-plannen opgesteld worden onder leiding van Mont gomery, als permanent voorzitter nemen waar zij 30 Augustus werden afgebroken. De zes „neutrale" staten zijn Woensdagavond bijeen geweest om de nieuwe situatie te bespreken. In diplomatieke kringen houdt men het voor duidelijk, dat alle hoop op succes van een bemiddelingspoging of op het vinden van een compromis verdwenen is. Na beeindiging van de bijeen- komst der „neutralen" werd verno- men, dat vanwege deze groep Vrij dag geen voorstel gedaan zal wor den. Bramuglia verklaarde, dat verder geen besloten bijeenkomsten* van de zes „neutralen" zouden plaats hebben en dat de kwestie verder openlijk in de raad behandeld zou worden Wel zal elk der zes „neutrale" delegaties op eigen rekening een voorstel kunnen indienen. Men ver- wacht, dat de drie westelijke mo- gendheden met een eigen voorstel zullen komen, wanneer er geen ander wordt ingediend. Vandaag (Donderdag) zal de Vei ligheidsraad bijeenkomen ter bespre king van de Palestijnse kwestie. De Raad zal diverse klachten aan- gaande overtreding van 't wapen- stilstandsverdrag behandelen. De Verenigde Staten hebben op deze bijeenkomst aangedrongen. De arbeidersklasse in Belgie roert zich, na de betrekkelijke rust, die de sociale vrede tijdens de zomermaanden met zich bracht, opnieuw en de laatste dagen ko men uit alle delen van het land berichten binnen over nieuwe looneisen. Hoewel men in het algemeen nog in het stadium der onderhandelingen verk«rt, is men in tot oordelen be- voegde kringen der Belgische vak- verenigingen van mening, dat de huidige verhouding tussen lonen en prijzen onvermijdelijk tot sociale conflicten moet leiden. Van deze zijde wijst men er op, dat het even- wicht nog geenszins hersteld is en dat het verkeerd zou zijn de over- vloed en»luxe, die men in de grote zaken uitgestald ziet, als maatstaf te nemen voor het algemeen wel- vaartspeil. Deze toch zijn slechts toegankelijk voor de beter-gesitu- eerden en met name voor de zeer grote klasse van middenstanders die Belgie kent. Reeds in October 1917 stelde de studiecommissie van het algemeen katholiek vakverbond een onder zoek in naar het probleem van lonen en prijzen. En kwam daarbij tot de bevinding, dat een gezin be- staande uit man en vrouw (zonder kinderen), wonende in een grote stad, maandelijks een inkomen dient te genieten van frs. 4880. De lonen der arbeiders in Belgie komen ech ter slechts in enkele gevallen bpven de frs. 4500 uit. Het minimumloon bedraagt thans frs. 13.50 per uUr, terwijl het op grond van de index der kleinhan- delsprijzen op niet minder dan fis. 24 20 zou moeten staan. Hierbil komt nog dat de lonen, volgens des- kundigen, vergeleken met voor de oorlog bijna een vierde van hun koopkracht hebben verloren. Hoe snel de prijsstijging in Belgie de laatste tijd verloopt, moge blij- ken uit het feit, dat in de periode van eind 1947 tot Augustus 1948 het indexcijfer der kleinhandelsprijzen met niet minder dan 48punten is gestegen en thans op 399.6 staat (1938 gelijk aan 100). Hoewel men hier en daar door z.g. stiptheids- en vlijtigheidspre- mies getracht heeft aan de prijsstij- gingen tegemoet te komen. hebben deze verkapte loonsverhogingen geenszins gelijke tred gehouden met de snelle stijging der kosten van levensonderhoud. (Van onze corresp.) Het gebeurde onlangs in 't dorp Nieuwkuijk. Een eerzame huisvader van 5 kinderen vond een P°rte- feuille met ongeveer 100a Eerlijkheidshalve bracht hy het felbegeerde, waarvoor nog een kwartier moest worden gefietst, naar de ongelukkige verliezer. Als beloning ontvmg hij de „mooie" gift vaneen si- garet! BATAVIA, 14 Oct. (Aneta) Hedenmiddag werd te half drie (Bataviase tijd) van gezaghebben de zijde bevestigd, dat dr. v. Mook ontslag heeft gevraagd met ingang van 1 November. Hieraan werd toegevoegd, dat de officiele aan- vaarding van dit ontslag nog niet uit Den Haag werd ontvangen. Van 24 October af zullen de bon- nen voor tabak tegelijk met de bon- nen voor voedingsmiddelen worden bekend gemaakt. In de bonnenlijst van 21 Octobe" zullen derhalve bonnen worden aan- gewezen voor 6 rantsoenen tabak (tabakskaart) en 2 rantsoenen tabak (gecombineerde kaart). bestemd voor het tijdvak van 24 October t/'m 6 November. In verband hiermede worden voor de week van 17 t/m 23 October van de tabakskaart de bon tabak 116 voor twee rantsoenen sigaretten ot kerftabak en van de gecombineerde kaart de bon tabak 119 voor een rantsoen sigaretten of kerftabak aangewezen. BATAVIA, 13 Oct. (Aneta) „An- tara" bevestigt het eerder door de dienst legercontacten verspreide bericht, dat Hatta deze week naar Sumatra zal reizen. Volgens ..Anta- ra" heeft dit bezoek o.m. tot doel de band tussen de centrale republi- keinse regering en het bestuur op Sumatra te versterken. Aneta bericht nader: Volgens de radiozender van Djokja ..de stem van vrij Indonesie" is het vertrek van Hatta naar Sumatra, dat eerst nader vastgesteld was op veertien October, thans uitgesteld tot nader t.e bepalen datum. Van gezaghebbende zijde werd verklaard, dat het tegenwoordige Nederlandse kabinet van zijn tot- standkoming af het standpunt heeft ingenomen, dat een verandering in de per'soon van de vertegenwoordi- ger der Kroon in Indonesie wense- lijk was voor de verwezenlijking van zijn Cs kabinets) politiek met betrekking tot het Indonesische pro bleem. De besprekingen ten aanzien van dit punt in Den Haag tijdens het recente bezoek van dr. v. Mook aan Nederland werden onderbroken door het nieuws van de communis tische opstand op Java, hetgeen de plotselinge terugkeer van dr. van Mook noodzakelijk maakte. Hoewel de algemene politieke richtlijnen niet zijn veranderd, meende dr. van Mook, dat onder de huidige critieke omstandigheden een volledig evenwicht en harmonie in de betrekkingen tussen de regerin- gen van Nederland en Indonesie een absolute noodzaak zijn. Daarom be sloot hij tot het indienen van zijn ontslag, ingaande op een zo vroeg mogelijke datum. Volgens de hier aan het woord zijnde gezaghebben de zijde is de Nederlandse regering dezelfde mening toegedaan. Sjahrir over de ontslag- aanvrage Sjahrir heeft tegenover Antara verklaard dat, Indien het bericht omtrent het vragen van ontslag door dr. van Mook juist is, dit klopt met de verwachtingen. Ge- zien de tekenen van de laatste tijd, is het niet te vervvonderen, dat dit zou gebeuren. Na gewezen te hebben op de me- ningsverschillen tussen Den Haag en dr. van Mook verklaarde Sjahrir omtrent de eventuele gevolgen voor de Nederlandse politiek t.a..v Indo nesie: ..Gebleken is, dat dr. v. Mook niet kon instemmen met de uitvoe- ring van een politiek, waarvan hij overtuigd is, dat zij niet goed is. Het valt nog ten zeerste te-betwij- felen of de politiek, waarmede dr. van Mook het niet eens is, progres- siever zal zijn dan zijn eigen stand punt. Het is zeer wel mogelijk, dat die politiek meer reactionnair zal zijn of minder progressief". Zeggend, dat inderdaad nog niets hieromtrent bekend is, verklaarde Sjahrir, dat dit alles echter alleen de vrees voor de komende moeilijkheden kan ver sterken. Ieder, die met dr. v. Mook te doen had, kon zich nimmer los- maken van een gevoel van waar- dering, aldus Sjahrir. De coaster Magda Pete is uit IJmuiden vertrokken met 3663 tonnen zoute haring aan boord, be stemd voor Rusland. De IJmuidense handelaren hopen hiermede. wat zij noemen, de deur te hebben opengetrapt voor een levendiger handelsverkeer met Rusland. Deze zending is het resultaat van besprekingen, die door Schevening- se. Katwijkse en IJmuidense hande laren werden gevoerd in Berlijn. Het is bekend, hoe anderen die waarde hebben begrepen. In ons eigen land bestaat de vrije, de Ge- reformeerde, Universiteit van Am sterdam reeds meer dan 40 jaar. Doctor Abraham^ Kuijper, de grote anti-revolutionnaire staatsman, de predikant-geweldenaar, die voor de Gereformeerde ,,kleine luyden zou doen wat dr. Schaepman voor de Katholieken deed, zag onmiddelhjk in, dat een opbloei van h^t Calvi- nisme het handhaven en uitbreiden van zijn invloed in Nederland. .on- mogelijk zou zijn, indien met de krachtcentrale zou- worden opge- richt, van waaruit zijn geestelijk leven werd gevoed, van waaruit de krachten zouden kunnen toestromen, die voor een verwezenlijking zijner idealen noodzakelijk waren. En. om naar het andere uiterste over te slaan: een der eerste daden van de communistische leider Lenin was. dc stichting van een communistische universiteit te Moskou. Wie in de geschiedenis zou willen teruggrijpen om de invloed der uni versiteit te constateren, zou een zo- danige overvloed van stof vinden, dat hij boekdelen zou kunnen vul len. Wij, katholieken van Nederland, waren dan ook niet de eersten, die een eigen Universiteit stichtten. Leuven heeft zelfs een rijk leven achter zich van eeuwen; Zwitserland heeft zijn Katholieke Universiteit van Freiburg, Italie die van Milaan, Frankrijk kent zijn Institut Catho- lique, Washinghon de Hogeschooi, waaraan onze grote Poels doceerde, en zelfs China heeft in de oude hoofdstad Peking een Katholieke Universiteit. Zo leren verleden en heden ons, hoe bijzonder gewichtig een inrichting van Hoger Onderwijs geacht wordt. En terecht! Want de directe en indirecte bete kenis ener eigen Universiteit zijn moeilijk te overschatten. Direct: op deze Instituten voor Hoger Onder wijs worden 6 jaren lang katholieke jongelui gevormd en onderricht in eigen geest en milieu, jonge men- sen, die straks de kernen zullen vor men, waai;omheen het katholieke leven zich op allerlei terreinen ont- wikkelen kan, jonge mensen ook, die de nodige krachten leveren voor het vervullen van die hogere beroe- pen en ambten. die voor henzelf en voor de katholieke zaak van het grootste gewicht zijn. En tot in-onze gezinnen waar in Nederland ook zullen de katholiek gevormde medici, juristen en leraren, de in vloed onzer overtuiging .tot gelding brengen. Waar zouden wij de in eigen geest gevormde krachten van- daan kunnen halen voor school en zieken'nuis, voor organisatie en pers tenzij van onze ei§en Universiteit? De indirecte invloed ener katho- liek-gerichte wetenschap is even moeilijk te schatten als te meten Het verwijt, als zou een dergelijke wetenschap eenzijdig en bekrompen zijn, wordt thans, zelfs in niet-gelo- vige kringen, nauwelijks meer ge- hoord. Ronduit is door politieke par tijen, die overigens afwijzend staan tegenover Bijzonder Hoger Onder wijs, in onze Kamers erkend, dat Nijmegen en de Vrije Universiteit te Amsterdam werk van grote be tekenis voor de wetenschap in Ne derland hebben verricht, werk van zo grote betekenis, dat zij daarom hun stem gaven aan een wetsont- werp tot subsidising Van het Bij zonder Hoger Onderwijs. Geen we- tenschapsbeoefening is ruimer en. bereikt verderstrekkende resuitaten dan die van de gelovige mens. „Het geloof maakt vrij." Dit Bijbelwoord heeft letterlijk een zeer diepe zin. Moge ..Nijmegen" ons katholieke volk na aan het hart blijven liggen. Moge. als in Mei 1949 de eigenlijke plechtige viering zal plaats hebben, deze belangrijke gebeurtenis tot in de verste uithoeken van --Nederland en in iedere geleding van ons katho lieke volk begrepen worden als een vernieuwde demonstratie van ons bewustzijn, dat de Katholieke Uni versiteit onmisbaar is voor de vol- trekking onzer emancipatie. En moge evenzeer worden ingezien, dat de Keizer Karel Universiteit een na- tionaal belang betekent. Volgens onbevestigde berichten, aldus meldt Aneta uit Batavia, zou Setyadjit, voormalig vice-premier in het kabinet-Sjarifoeddin en een der leiders van de met de P.K.I, gefusioneerde socialistische partij, tijdens zuiveringsoperaties van het republikeinse leger zijn gedood. Leo Poos en Maarten Slagter, de twee voormalige Haagse politie- ambtenaren, door wier toedoen tien- •lallen Nederlandse verzetslieden de lood vonden, zijn hedenmorgen door het Bijz. Gerechtshof te Den Haag ter dood veroordeeld. PAUL HOFFMAN, de administra- teur van het Marshall-plan, die Maandag samen met Marshall te Parijs aankwam, is Woensdagavond weer met hetzelfde vliegtuig, dat van president Truman, naar New York vertrokken. Hoffman, die bin nen twee weken naar Europa hoopt terug te keren, heeft in de loop van Woensdag tweemaal met Bevin een bespreking gehad over de. kwestie van de ontmanteling van Duitsland. Zoals bekend zijn de Ver. Staten voorstanders van stopzettlng of al- thans beperking van de ontmante ling. Engeland en Frankrijk hebben zich hiertegen steeds verzet. Giste ren heeft het Franse ministerie van buitenlandse zaken nog verklaard. dat Frankrijk een snelle ontmante ling wenst van de Duitse fabrieken, die als herstelbetaling zijn aange wezen. In diplomatieke kringen te Londen wist men te vertenen. dat Bevin en Hoffman niet tot over eenstemming over deze kwestie zijn gekomen. Daarentegen meldt A. P. uit Londen, dat Engeland en Frank rijk^ overeengekomen waren het demontage-proces ston te zetten if afwachting van de uitslag van een onde-zoek naar de te spelen rol van Duitsland in het economisch herstel van Europa. Een officiele bevesti- ging van dit laatste bericht was echter nog niet te krijgen. JOS. J. GIELEN, Oud-Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen. WASHINGTON. Robert Lovett, de plaatsverv-angende Amerlkaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft Woensdagavond duidelijk te ver- staan' gegeven. dat de Ver. Staten zullen weigeren de pas geprocia- meerde Arabische regering voor Palestina te erkennen. Als motief gaf Lovett aan. dat de Arabische regering zich niet heeft gedragen zoals men dit van een regering normal iter mag verwachten. SPRINGFIELD. Truman heeft Dinsdagavond in deze stad. waar Abraham Lincoln, de eerste Ameri- kaanse Republikeinse president werd begraven. geproken over De wey. ziin Republikeinse tegencan- didaat. Truman zei, dat d° Republi keinse partij zich verWTiderd had "an de fundamentele princines van Lincoln. Lincoln kwam uit het volk voort en geloofde er in. Hij liet het werk voor het kapitaal. het volk voor de eigendom. de principes voor alles gaan. Ik vraag mii af, zo ging Truman verder. wat Lincoln zou zeggen. als hij kon zien hoe zeer zijn partij het instrument, van^ de grote ondernemingen geworden is. OSLO. De ministers van defensie van Zweden. Noorwegen en Dene- marken komen hie-- vandaag bijeen cm besprekingen te voeren over samenwerking bij de defensie van Scandinavie. Resultaat van deze bij eenkomst zal waarschijnlijk zijn het instellen van een ..Commissie van Toezicht" op de gezamenlijke Scan- I dinavische defensie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1