Moeten „neutrale" Missies BerSijn verlaten RADIO Marine-reserve-officier maakte in oorlogstijd een fout Dr. Patijn: Het Marshall-plan is ons vijfjarenplan DERODEPAARDEN f Ruiterlijke bekentenis van verdachte Zei U iets? Geheel Indonesia en niet de Republiek afzondertijk lid van de Econ. Commissie sSwiSiuS'S'M". V ™t »- Een verrassing Wens van Maarschalk Sokolofsky Den Haag weet van niets Onder het vergrootglas nederlanders Van harte NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 14 October 1948 PAG. 3 - In de suikerfabrieken is de campagne in voile gang. Na wassen en snijden wordt de melassestroop uitgekookt en komt in grote ketels (links), waarna zij wordt geraffineerd. De pulp verlaat na de bewerking de ketel om via een spoelgoot naar de schepen te worden algevoerd. DE BESPREKINGEN MET DE FEDERALISTEN Regering van, Indonesie werd niet genegeerd BINNENKORT HOGER I Staking in Lotharingen VLEESRANTSOEN? ten einde HET ZONDAGS- RIJVERBOD Nieuw voorstel van de K.N.A.C. Nederlandse diplomaten spraken met Lovett Kermis als verkeers- belemmering DIRECTEUR STICHTING NED. KUNSTBEZIT voorlopig op vrije voefen Helicoptere voorlopig buiten dienst OORLOGSBODEMS MORGEN NAAR DE WEST# Medebewoonster gestagen Bijeenkomst westelijke ministers van financien voor militaire rechtbank te Praag Nederland annuleert graantoewijzing programmA TWEE DOODVONNISSEN BEKRACHTIGD De achterstand in, de gezinshereniging Stoomschip weer vlot Italtanen in onze mijnen? Henberekening demobilisatie-uitkeringen Minister in 't Veld naar Parijs MINDER TARWE, MEER RUNDVEE Bedrijfsomschakeling wordt nodig geacht. In Frankrijk is een „blauw lint" te veroveren niet door snelle schepen, maar door goede huisvrouwen. 10 jonge meisjes, na een reeks vergeliikende examens uit honderden candidaten gvergebleven, hebben elkaar in 'n laatste wedstrijd de titel van „mademoiselle Cordon Bleu" betwist. Eerst moeten zij 'n aantal vragen beantwoorden en konden toen hun krachten beproeven op een kalfsregout en een appeltaart. De heerlijkheden worden de chefkok ter beoordeling voorgehouden. FEU ILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH cert. 1 ven mi iiiwi 111111 mwi imn Uit het Deens vertaald A*,. - Voor het Bijzonder Gerechtshof tc Den Haag, Kamer voor Zeeland te Middelburg, stond Woensdag te Zierikzee terecht de Luitenant ter Zee dfer 2e klasse der Konlnklijke Marine-reserve S. Bakker te Den Haag. Hem was ten laste gelegd, dat hij omstreeks 17 Mei 1940 te Zierikzee opzetteljjk het onder ztfn bevel staande vaartuig der Nederlandse vloot H.Ms. O.S. 1 aan de vijand had overgegeven, zonder alles gedaan te hebben wat zjjn plicht onder de bestaande omstandigheden van hem eiste, nl. te trachten dat vaartuig voor de vijand onbruikbaar of onklaar te maken. Beschuldigde had van zijn veer- tiende jaar af op de koopvaardij- vloot gevaren en was op de bewuste tijd eerst zeer kort in marinedienst. H.Ms. O.S. 1 was een licht bewa- pende sleepboot met een beman- ning van zes koppen. Tijdens zijn militaire dienstperiode had beschul digde een opleiding bij de infanterie genoten. Zijn ervaring als marine- officier was dus uiteraard niet groot. Op de bewuste Vrijdagmorgen had B. reeds geruime tijd op orders gewacht van het marine-commando Zeeland. Deze orders bleven uit, hoewel hlj tevoren zijn positie had doorgeseind. Dezelfde morgen was hij nog in contact geweest met en- kele Franse torpedobootjagers, die in de richting Engeland weggingen. B. had zijn schip te minderwaardig geacht om van nut te kunnen zijn, zowel voor Engelsen of voor Duit- sers. In ieder geval was hij naar Zierikzee opgestoomd met als ge- volg, dat de Duitsers onderweg het schip in beslag namen. Beschuldigde had al spoedig zijn fout ingezien, maar toen was het te laat. Hij nam voor het Hof de voile verantwoordelijkheid op zich en gaf toe zelfstandig tot daden te hebben moeten overgaan. Hij aarzelde ech- ter en maakte een fout, die hem al- tijd is blijven hinderen. De Procureur-fiscaal, mr. Ver- spijck, prees.de eerlijkheid van ver- I dachte, die inziet als commandant van H.Ms. O.S. 1 gefaald te hebben, maar die ook bereid is ae verant woordelijkheid hiervoor te dragen Hij requireerde daarop een gevan- genisstraf van acht dagen en het verbod om bij de gewapende macht I te dienen. Uitspraak doende veroordeelde I het Hof beschuldigde tot een gevan- genisstraf van e£n dag met ontzet- ting uit de bevoegdheid bij de ge wapende macht te dienen. Hem werd het recht van cassatie verleend. Bij de laatste grote brand in de Markthallen van Amsterdam heb ik in mijn lijfblad, dat is dus het N.H.D., gelezen, dat.-de vraag qpkwamof deze branden nu allemaal aan het toeval moes- ten worden geweten. Eerverle- den week heeft Henri de Greeve er zijn Lichtbaken aan gewijd en hij heeft krasse woorden gezegd over de vijfde colonne, waar- tegen wij ons nog beter moesten beveiligen. Daargelaten, of de leider van de Bond zonder Naam wel overdreven tactisch was, toen hij in dit verband critiek uitoefende op de ontwikkeling van ons gezagsapparaat zulk een slippertje mag in dit verband ook geen nddm hebben! er- voer ik nu, dat de ietwat zure critiek in bladen als het „Vrije Volk" en „Trouw'' bien etonner de se trouver ensemble) toch niet juist is geweest. Zij vonden, dat het maken van dergelijke op- merkingen een angststemming kweekt, die niet gemotiveerd is. Maar nou bericht de Tijd, dat er terzelfder tijd, vier bvand- haarden ontdekt zijn in het historische 's Lands zeemagazijn op Kattenburg te Amsterdam, waar grote voorraden voedsel en kleding liggen opgeslagen ten behoeve van de Marine! En er staat bij, dat ernstige verden- king van opzet bestaat. Aan deze ontdekking is geen ruchtbaar- heid gegeven. En nou vraag ik me af, wat erger is: een kras woord van het Lichtbaken in dit verband, of het verzwijgen van de werkelijkheid, die, als ze be- kend werd, de dringende nood- zaak van allerlei doeltreffende maatregelen tegen misdadige aanslagen zou vergroten? Wordt er nou nog niet genoeg leergeld betaald? woordiging van haar eigen gebied in de commissie verzocht heeft. Dr Patijn zeide: „Wij stellen voor geheel indonesie als ..Associate Member" toe te laten en niet de republiek afzonderlijk. want Indo nesie is een ecoenomische eenheld, en, volgens de wens van alle vol ken van Indonesie, zal de toekom stige status van dit land zijn die van een souvereine ,,Verenigde Sta ten van Indonesie". Het bewaren van deze eenheid is van fundamen- teel belang voor de toekomst van Indonesie". Hij wees op de bepalingen van de Renville-overeenkomst, die door de republiek aanvaard waren. en zeide, dat het verzoek van de re publiek in strijd met deze over- eenkomst was en dat dit een van de punten van behandeling met de commissie van goede diensten uit msakt Dr Patijn oefende ook critiek uit „p de toelating van een republi- keinse delegatie op de conference te Havanna. Hij zeide voorts: „Geen actie van de Assemblee is nodig. Niemand moet pogen te scheiden wat bijeen behoort. Naar aanleiding van berichten in verschillende bladen, zowel in Ne- gaf een opsomming vandeze moei. j pisv'a" ^aghebiaende".^^ plannen grote resultaten bereikt. deralisten m Den Haag niet juist is. Laat het aan ons.over om hetzelfde Men wijst ons erop, dat eerstens ae te doen." Het belangrijkste tot dus- prefederale regering van Indonesie verre verkregen resultaat is. vol- thj het overleg was vertegenwoor- Dr. C, L. Patijn, lid van de Nederlandse delegatie, heeft in de Economische Commissie van de Ver. Naties Woens- dag ten aanzien van de eco nomische vraagstukken en in het bijzonder ten aanzien van de economische samen- werking tussen de Europese landen o.a. verklaard, dat de argumenten, die de Sovjet- delegatie gebruikt heeft bij de bespreking van het plan- Marshall, volkomen in strijd zijn met de felten. De wiaarheid is, aldus de heer Patijn, dat Amerika ertoe wenst bij te dragen, om het economisch even- wicht van de Europese landen te herstellen. De samenwerking tussen de deelnemende landen groeit met de dag en er zijn geen essentiele veranderingen in de handelsbetrek- kingen tussen de Oostelijke en de Westelijke Europese landen voorge- komen. De productie van de 16 Marshall landen, zo vervolgde dr Patijn, neemt gestadig toe en wij hebben geen behoefte aan enig medelijden van de Sowjet-Unie met betrekking tot onze moeilijkheden krachtens het plan-Marshall. De heer Patijn In de Beurs te Leeuwarden werd Woensdagavond is een overeen- Dinsdag de Provinciale Slagersvak- komst tot stand gekomen, waardoor wedstrijd en tentoonstelling geopend de staking van mijnwerkers en ar- J beidefs der staalbedrijven in Lotha ringen beeindigd is. De staking heeft vier weken geduurd. De overeen- komst is gesloten tussen een geza- menlijk arbitragecomite en de mi nister van arbeid, Daniel Mayer. Volgens de fovereenkomst wordt een loonsverhoging van tien procent toegestaan. Verder zullen de werk- gevers aan de arbeiders een lening verstrekken van 2500 francs, in maandelijkse termijnen van 500 frs. terug te betalen na half Januari 1949. waarbij het woord werd gevoerd door dr Tj. B. Kielstra, directeur van het Bedrijfschap voor vee en vlees, die zeide dat wat de vlees- distributie betreft, de moeilijkste tijd nu wel achter de rug zal zijn. Hij hoopte zelfs, dat binnenkort het rantsoen weer boven de 200 gram zal komen te liggen. Daarbij zijn we echter afhankelijk van de aan- komst van bevroren vlees, dat door de regering it Argentinie is aange- kocht en ook van de aanvoer op de binnenlandse markten. Indien alles volgens plan verloopt, zal het rantsoen binnenkort op 250 gram gesteld kunnen worden. Ten op- zichte van het varkensvlees is de situatie veel beter dan een jaar te rug, doordat er nu veel meer zeu- gen zijn. Wanneer deze slachtnjp zijn geworden, kan wellicht het rantsoen op 300 gram gesteld wor den. Wanneer en hoe aan de vlees- distributie een einde zal komen, durfde spr. evenwel niet te voor- spellen. De KNAC heeft zich opnieuw tot de minister van verkeer en water- staat gewend met 't verzoek ,.thans eindelijk het Zondagsrijverbod op te heffen" en daarbij tevens een nieuw voorstel ingediend. Dit be- helst, als de overheid ondanks alles niet tot opheffing wenst over te gaan, een gedeeltelijke ontheffing te verlenen aan hen, die geen Zon- dagsvergunning bezitten, met dien verstande, dat bepaald wordt, dat het verboden is des Zondags van een personenauto gebruik te maken buiten de grenzen van een zeker district. Zulk een districtsmdelmg zou aan de omstandigheden kunnen worden aangepast door als grond- voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt) pr. 75 ct. (Advertentie) De Nederlandse zaakgelhstigde te Washington Jhr. Reuchlin, en am- bassaderaad mr. Helb, hebben Dins- dagmiddag een onderhoud gehad met de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Lovett. Of- schoon niets werd medegedeeld omtrent het onderwerp van ge- sprek, neemt men te Washington aan, dat men gesproken heeft over de Indonesische kwestie. De aan leiding hiertoe zou zijn de mogelijk- heid, dat dit vraagstuk te Parijs voor de Veiligheidsraad behandeld zal worden. De K.N.A.C. raadt automobilisten die dit weekeinde naar Belgie gaan aan, niet langs het grenskantoor Putte te rijden. Het verkeer zal slag de provinciale grenzen te ne- (jaar zaterdag en Zondag a.s. n.l men, waarbij naar behoefte een of I vrijwel onmogelijk zijn tengevolge tot een district vaa ,je kermis. Haar het A.N.P. verneemt is de heer L. J. van W„ waarnemer di recteur van de Stichting N.der- lands Kunstbezit Dinsdagmiddag door de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage na raadkamer voorlopig in vrijheid gesteld. Hij was 1 Mei j.l. gearresteerd, omdat hij er van verdacht werd kunst- schatten verduisterd te hebben. De enige helicoptere in Neder- lgnd, eigendom van de stichting Hefschroefvliegtuigen, werd bij een noodlanding te Nootdorp in Juni zwaar beschadigd. Hoewel men er aanvankelijk op rekende het toestel weer spoedig vliegklaar te hebben, bleek achter- af, dat de levering van nieuwe on- derdelen uit Amerika niet zo vlot ging, als men gewenst had. Hier- door Is er voorlopig geen kans, dat de helicoptere hersteld wordt, Vrljdag 15 October zullen Rotterdam vertrekken Hr. Ms. Het offieiele Sowjet-blad te Berl'ijn, de „Taegliche Rund schau", meldt, dat tijdens de laatste conference van de vier militlaire gouvemeurs te Berlijn de Sowjet-gouvemeur, Maar schalk Sokolofsky, heeft gewei- tgerd het hestaan te erkennen van „neutrale" militaire mislsies in de voormaliig:e Duitse hooifd- stad. Het blad meldt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat Maarschalk Sokolofsky de dne westelijke gouvemeurs heeft ge zegd dat deze missies waren geac- crediteerd bij de geallieerde he- stuursraad en dat die raad met meer bestaat. Onder de landen die militaire missies in Berlijn hebben, bevindt zich ook' Nederland Naar aanleiding van dit bericht deelt men ons desgevraagd van de zijde van het ministene van Bui tenlandse Zaken mede. dat de Ne derlandse regering hierover nog geen enkele offieiele mededelmg heeft bereikt. Overigens wijst men er In webv- gelichte kringen op, dat de gea> - eerde bestuursraad nog steeds be staat en dus de Nederlandse accre- ditatie daarbij ook. Voor enkele missies die hun kan- toren hebben in de Oostelijke zone van Berlijn kan de houding van Sokolofsky misschien practische consequenties met zich meebrengen doch dit geldt niet voor de Neder landse; misive, die haar kaatoren in de Westelijke zone heeft. Overigens is het niet duidelijk wat van Russische zijde onder „neu trale missies" wordt verstaan. EREPRIJS I: Brief van een mo- derne jonge vrouw aan de krant: „Ik ben jong en heb twee kinde- ren. ik ben gek op New Look en ga graag winkelen. Achttien jaar geleden ging ik- voor het laatst naar een bioscoop, ik drink en rook niet en gebruik nooit snoep. Toch geloof ik niet, dat ik iets te kort kom". Hier past alleen stilte. EREPRIJS n. Het gebeurde dezer dagen in Newport, dat een man met zijn zoontje buiten wandeide. De man was doof en voerde zijn hond aan een riem mee. Plotseling begon het dier te jammeren en te blaffen en trok de man zenuwach- tig verder. Later bleek, dat het kind was weggelopen en toen de vader en de hond de jongen von den, lag hij met een gebroken been- tje op de weg. EREPRIJS III. In de vrije staat Triest hebben drie cocktailmengers een bar geopend, waar naast ex- quise dranken lootjes genomen kunnen worden, waarop o.m. een aan ae agenien Tan I auto gewonnen kan worden, als inlichtingendienst van Dam^emen tenminste bepaalde merken Ruiter, op 22 October te Praa» drank bestelt. Dezer dagen had een een militaire rechtbank verschijnen. j Italiaan het ge]uk aan zijn zijde, gens de heer Patijn, dat de 16 lan den op een reeele basis van samen werking tot elkaar zijn gebracht. Ten aanzien van de toelating van Indonesie in de economische com missie gaf dr Patijn een uitvoerige uiteenzetting van het Nederlandse standpunt. Hij bracht. in herinnermg dat deze kwestie, die nu wederom werd opgeworpen door India, ver- scheidene malen in de ECAFE (Economic Commission for Asia and Far East) en de economische en sociale raad van de V.N. was be handeld en dat de Nederlandse re gering een jaar geleden had ver zocht' geheel Indonesie toe te laten in de commissie. Het was, en is steeds de wens van de Nederland se regering, dat Indonesie zal deel- nemen in bet werk van de ECAFE, aldus dr Patijn. Dat deze kwestie nog steeds aan- hangig is, vindt zijn ooTzaak in het feit. dat de republiek om vertegen- Voor de Maastrichtse rechtbank stond terecht een boekhouder uit Valkenburg, die daar een tijd gele den naar aanleiding van een fami- lietwist zijn medebewoonster van het huis, met een buis op het hoofd sloeg, tengevolge waarvan deze aan de linkerzijde verlamd is en dit zal blijven, terwijl ze ook aan een oor doof geworden is. De oorzaak van de twist was een ruzie, gegroeid door de samenwdntng van twee ge- tdnnen, die het niet met elkaar konden vinden en die zich het leven voor elkaar op allerlei wTjzen moei- lijk maakten. De eis terzake ernsti ge mishandeling was zes maanden. digd en voile gelegenheid heeft ge had haar zienswijze naar voren te brengen. Voorts is Batavia gedurende het overleg steeds zowel telegrafisch als per luchtpost nauwkeurig van de stand van zaken op de hoogte ge- meer provincies zouden kunnen voegd. worden samenge- Te Parijs is Woensdagavond be- I kend gemaakt, dat de ministers van financien van de vijf landen der houden. Tenslotte. heeft Batavia West-Europese Unie Zondag 17 Oct. hierop ook bij herhaling gerea- geerd en van haar zienswijze blijk Naar A.F.P. uit Praag mededeelt, zal de medicus Jan Schmid, die er van wordt beschuldigd militaire geheimen te hebben medegedeeld de agenten van de Nederlandse WASHINGTON, 13 Oct. (A.N.P.- Aneta) Het Amerikaanse depar- temenl' van Landbouw ma^kt18QQQ kend. dat een toewijzmg van 18000 ton grofkorrelig graan aan Neder land op verzoek van dat land geannuleerd. uit Ka- VRIJDAG 15 OCTOBER HILVERSUM II, 415 M. gegeven. De beruchte jodenvervolger C. J Kaptein uit Den Haag, die-geduren de de bezetting dienst had gedaan bij het ..Judenreferat" en daar zijn eens gebezigde woorden: „Ik ben de grootste jodenhater ter wereldin praktijk bracht door tientallen jo den en jodenbegunstigers aan de S D. te verraden, hun eigendommen in beslag te nemen en door mishan- delingen mensen te dwingen adres- sen van joden to verraden, hoorde Woensdagmorgen het door hem in- gestelde beroep tegen het doodvon- nis van het Bijz. Gerechtshof te Den Haag door de Bijzondere Raad van Cassatie te Den Haag bevestigen. Ook verwierp de Raad het beroep van W M. Willemsen, die geduren de de bezetting agent van politie was geweest te Haarlem, in deze functie vele joden had gearresteerd en een moordaanslag had gepleegd op de President van het Bijzondere Hof te Amsterdam. te Parijs bijeen zullen komen. BATAVIA, 13 October (Aneta). De heer P C. van der Willigen van de dienst algemene personele zaken. waaronder thans de gezins hereniging ressorteert, heeft aan Aneta medegedeeld, dat het uit- vallen wegens technische redenen van de Johan de With, de Indra- poera, de Ni,euw Holland en de Sloterdijk medio Mei van dit jaar een achterstand in de gezinsher eniging ontstond, die elke maand groter is geworden. Door het m- zetten van de Sibajak, de Johan y. Oldenbarneveldt en extra vliegtui- gen hoopt men medio 1949 de ach terstand weer ingehaald te- hebben. Het Woensdagmorgen bij Wals- oorden gestrande schip blijkt het Engelse stoomschip „Riebeeck Cast le" te zijn. De stranding ontstond j waarschijnlijk tengevolge van de mist. Het schip is tegen elf uur I vlot gekomen. nonneerboot „Van Kinsbergeif 7 00 jjteuws. 7.15 Gr. 7.45 Morgenge (commandant kapitein-luitenant ter ----- 1 zee S. den Boeft) en Hr. Ms. mij- nenlegger „Willem van der Zaan" (commandant kapitein-luitenant ter zee B. C. Manieu). Laatstgenoemde bodem begeeft zich naar de West- Indische wateren, ter aflossing van Hr. Ms. „Van Speijk", die zich sinds 19 Maart 1947 aldaar bevindt. Hr. Ms. „Van Kinsbergen" zal een vlag- vertoonreis maken langs een aantal Zuid-Amerikaanse republieken en verblijft van 10 tot 13 November te bed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr. 9.00 Gr. 9 30 Waterstanden. 9.35 Schoolradio 10.05 Gr. 11.00 Zonnebloem 11.40 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.031 v de kinderen. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Orkest. 12.55 Zonnewqzer. 13.00 Nieuws. 13.25 Orkest 13.501 oor de mannen. 14.00 Gr. 15.25 Gr. 16- Zonnebloem. 17.00 Na school ij 1715 Piano. 17.45 Lezmg. 18.00 Or kest 18 30 Kamermuziek. 20.05 De gewone man. 20.12 Missa brevis. 20,50 Schatkamer van het oude tes- VOiUUIXt vail. JLU WW Cartagena; van 7 tot 10 December te tament. 22.15 Gr. 22.45 Avondgebe Laguaira en van IB tot 22 Januari 23.15 Disco-varieteiten. 1949 te Ciudad Trujillo. Verder zal Hr. Ms. ,,Van Kins bergen" oefenen in de West-Indi- sche wateren met Hr. Ms. onderzee- bofen „0 24" en „Zeehond", die reeds op 15 September jl. van Rot terdam naar West Indie zijn ver- trokken, en via Ponta Delgada op 9 October j.l. te Willemstad zijn aangekomen. Aan boord van Hr. Ms. Van Kinsbergen" bevindt zich een deel van de Niwin-kerstpakketten voor de in West-Indie vertoevende onderdelen van de Nederlandse strijdkrachten. De beide bodems zullen 's middags om 2 uur ver trekken van de Parkkade. De com mandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht J. J. L. Willinge, zal 's morgens de oorlogsbodems bezoeken. hij dronk een klein glaasje, nam een lootje en daar zweefde een glanzend Fiatje 1 voor de deur, „Stapt U maar in", zei de kellner, toen hij kwam afrekenen, „die is voor U. Het schijnt een erg popu lair gebouwtje te zijn geworden bij de geallieerde aanwezigen, maar een Schot heeft bij hoogste instan tie zijn nood geklaagd, dat de- re keningen zo hoop oplopen. EREPRIJS IV. Natuurlijk in Ame rika, maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. Een zekere Mil ton uit San Francisco (als U hem niet kent, hindert dat niet) heeft uit reclame oogpunt voor een auto handelaar 70 dagen, 23 uren en 33 minuten in een vlaggestok gezeten van 50 voet hoog. Boven op deze verhevenheid was een paardezadel bevestigd en in dit zitje heeft de man het twee maanden uitgehou- den. Toen hij beneden was eiste hij bovendien het wereldrecord vlag- gestokzitten op. Hij kan het cadeau krijgen, van U en mij en allemaal waarschijnlijk. EREPRIJS V. Kent U Edmund Gwenn nog. de man die in de film „Het wonder in de 34ste straat" de rol speelde van het Kerstmannetje, dat overal waar het kwam geluk bracht. Een genoegelijke film. Wel- nu een Arnhemse Sinterklaas heeft hem een brief geschreven, dat zijn gehele uitzet door de Duitsers werd gestolen en dat hij als Monseigneur toch niet in een gewoon colbertje op de scholen kon komen, wanneer bet weer 5 December zou worden. Edmund heeft kans gezien voor deze Sinterklaas zijn gehele garde- robe, die hij in de film droeg, op te kopen, om vervolgens de Sinter klaas uit Arnhem gelukkig te ma ken en de schoolkinderen er bq. MICROS. Vandaag vertrekken per K.L.M. De directeur voor de demobilisa- tie der Koninklijke Landmacht in Nederland deelt ons mede, dat na 1 November 1948 geen verzoekschrif- ten voor herberekening van de reeds genoten demobilisatie-uitke ringen meer in behandeling geno men zullen worden. Dit geldt voor hen, die tussen 1 Maart 1946 en 1 Maart 1948 zijn ge- de'mobiliseerd. Alle belanghebbenden dienen zich voor deze datum met een verzoek- schrift te wenden tot de af deling A 2 van het Ministerie van Oorlog, Mauritskade 19, 's Gravenhage. Op 15 October zal te Parijs in aanwezigheid van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mr. dr. J. in 't Veld een tentoon stelling over volkshuisvesting en stedebouw in Nederland worden ge opend. Deze tentoonstelling was reeds eerder in Brussel, Gent, Luik, Zurich en Luxemburg, in welke plaatsen zij grote belangstelling trok. De opening zal geschieden door de Franse minister van weder opbouw Claude Petit. „Wij moeten doorgaan in de rich- ting van te blijven werken voor de wereldmarkt. In dat verband zullen we ons minder moeten toeleggen op de tarwebouw en meer op de uitbreiding van de rundveehouderij" zeide ir. Franke, voorzitter hoofd- bedrijfschap voor akkerbouw, op de najaarsvergadering van de Algeme ne Nederlandse Molenaarsbond, Woensdag te Utrecht gehouden. De grote verschillen in economi sche structuur tussen Beigie, Luxemburg en Nederland ander- zijds vergroot voor onze landbouw de handelsmarkt. Het feit, dat in Belgie en Luxemburg de landbouw van belangrijk minder betekenis is, levert echter tevens moeilijkheden voor de Nederlandse Landbouw op", aldus ir. Franke. In de moeilijke jaren kort voor 1940 slaagde de Nederlandse Land bouw er in voor een groter bedrag te exporteren dan in te voeren. Door de zware klappen welke onze landhouw door de oorlog kreeg kwamen de verhoudingen in de eer- ste jaren na de oorlog anders te liggen, doch de landbouw heeft zich op dit terrein in zoverre hersteld, zo deelde ir. Franke mede, dat het bedrag van de export dit jaar voor het eerst weer groter is dan de be- nodigde invoer. Dit ondanks het feit, dat de veestaj?bl nog Jang niet op vooroorlogs peil is. Welke land- bouwpolitiek wij moeten gaan voe ren, hangt af van de factoren welke een rol spelen op de wereldmarkt. EMAND kan verkeerd gedaan hebben, iets misdreven of mis* zegd. Wie is er van fouten vrij te pleiten? Een ieder heeft een splinter, een balk in eigen oog Maar gewoonlijk ziet men die niet. De fout van de ander gneemt een omvang aan die deze in werkelijkheid niet bezit. Ge- praat en geklets vergroten an- dermgns schuld. Waarom zijn wij altijd geneigd, het kwade te zien, te veronderstellen of te vergroten? Waarom weten wij de minder goede dingen van an- deren niet te bedekken met de mantel van de liefde? Voor ons zelf, voor onze eigen naam en faam zijn we angstig bezorgd. Maar andermans eer is veelal niet heilig. Voor ander en zijn we dikwijls hard en harteloos. Van harte vergeven en vergeten -zovnoet het! MARCUS HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gymnastiek, 7^30 Gr 8 00 Nieuws, 8.18 Gr., 8.50 Voor de "vrouw, 9.00 Gr., 10.00 Morgenwy- ding 10.20 Gr., 10.30 Voor de vrouw, 10 45 Zang met piano, 11.05 Voor- dracht, 11.25 Orkest, 12.00 Orkest, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Port 13.00 Nieuws, 13.15 Med. of gr„ 13 20 Or kest, 13.50 Gr., 14.00 Gr.. 15.00 Inlel- ding, 15.20 Gr., 16.00 Viool m. piano. SgSClh8O003Sws^l8.irGr.', 18.30 I naar Rom"e de heren dr. A. Paulen Regeringsuitzending, 19.00 Denk om en drs. W. Kleyberg van de staats- dp bocht 19.15 Kwartet Jan Cordu- mijnen en C. F. Hertzinger van het wpner 20.00 Nieuws in het kort, rijksarbeidsbureau. Zij maken deza 20 30 Midden in de wereld, 21.00 reis voor het voeren van bespre- Men vraagt, wij draaien, 22.15 Swing kingen om Italiaanse imjnwerkers and sweet 23 15 Vnjaagavonacon- voor de Nederlandse mijnen te wer. 54 ,Lk wist het zodra ik haar zag. Ze is heel knap, Ole, en zeker heel voornaam en verstandig. Je hebt terwille van mij wel veel opgege- ven." Bente keek verdrietig, ze sprak zacht, met die eigenaardig ge- sluierde stem, die Ole nu. langza- merhand begon te kennen. „Mis- schien zul je haar toch nog eens trouwen," voegde ze er aan toe. „Ik zou niet met haar willen trou wen, al kon ik haar krijgen. Ik zou haar niet willen ruilen voor jou, Bente. Ik heb heel wat gebreken, zoals je langzamerhand wel zult ontdekken, maar ik lieg nooit. Ik heb je verteld hoe ontzettend veel ik van mijn moeder heb gehouden. Ze was ziek en had het heel moei- lijk, ik was het meest met haar sa- men en ik had haar innig lief. Ik heb veel aan haar gedacht, toen we daarginds in de kerk stonden. Zij had de waarheid lief en ik ITeb haar beloofd, dat ik nooit zou liegen." Bente keek Ole ernstig aan, daar op knikte ze. „Ik geloof je, Ole, en ik zal je altijd op je woord geloven. Wat moet het heerlijk zijn, zulk een lieve moeder gehad te hebben. Ik kan me mijn moeder nauwelijks herinneren." „Maar jij hebt je vader gehad, Bente. Ik heb de dominee juist* ho- ren zeggen, hoeveel jullie voor el kaar betekenden." „Ja, vader," zuchtte Bente. „Maar nu is hij dood." „En nu heb je mij, Bente. Nu moeten wij tweeen leren, samen te werken," antwoordde Ole, Bentes hand nemend. „Ik moet je iets zeggen," begon Bente, nadat ze een ogenblik had zitten uitkijken over de akkers. ,.lk heb vader min of meer bedrogen en Claus en tante Stance ook. Toen jouw vader kwam en ik begreep wat hij en mijn vader afgesproken hadden, heb ik gedaan of ik je goed kende." „Dat begreep ik, en dat is best geweest, het heeft je vader geluk kig gemaakt", zei Ole. „Maar ik kende je ook, en heel wat beter dan je denkt. In het sa natorium was ik verscheidene maanden samen met een oude juf- frouw, Sophie, die kindermeisje bij jou geweest was en later jarenlang bij je moeder had gediend. Ze praatte het liefst altijd over jou, uren aaneen." ,Heb je daar werkelijk de oude Sophie ontmoet," riep Ole vol geest- drift uit. „Alleen moet je niet gelo ven dat ik ook maar half zo goed ben als zij verteld heeft." "in Nyborg zag ik je bijna iedere dag. Je was toen thuis en ik zag je telkens als je naar de landerijen van je vader ging en weer terug kwam. Dikwijls heb ik boven op het balkon er naar liggen kijken als jij aan het ploegen was. Ik volgde je de hele akker langs." Plotseling keek ze hem warm en vol aan met haar fluwelig donkere ogen; maar hij zag het niet. Even zuchtte ze. Hoe kon ze ook verwachten dat hij haar begrijpen zou. Hoe kon hij weten dat ze zo levendig belang in hem was gaan stellen, enkel en alleen door de ver- halen van zijn kindermeisje, en dat ze later, toen ze hem zag, van hem was gaan houden. Hoe kon hij weten, dat het arme, zieke, half verlamde meisje op haft- bed dro men van geluk had gedroomd waarin hi] de hoofdpersoon was. Het was maar goed, dat hij het niet wist en hij zou het nooit weten ook. Dit was Bentes geheim, dat ze diep in haar hart verborgen hield. „Het lot heeft ons langs wonder- lijke wegen gevoerd, Bente; maar nu horen we bij elkaar en we zullen ons best doen om er samen iets goeds van te maken." Ole nam haar hand, die hij vast drukte, het- geen Bente beantwoordde, echter zonder hem aan te zien. „Wat ligt ons huis, toch rpooi," vervolgde Ole, naar buiten ziend. Ze reden nu juist de oprijlaan in. De oude linden achter de stallen ston den in hun schoonste bloesemtooi en een reusachtige rode kastanje, die altij'd heel laat was, prijkte met ontelbare rose kaarsen. Ook Bente keek naar het huis, en zij zag meer dan Ole. Aan het woon- huis en de oude bijgebouwen, de renstallen en iedere boom waren voor haar vele kostbare herinnerin- gen verbonden, herinneringen aan strijd en aan vreugde en leed. „Als we Enekaer slechts mogen behouden, Ole. Maar ik vrees dat het een zware strijd zal worden, zei ze. „Dan zullen we vechten, Bente, ze zullen het ons nooit en te nim- mer afnemen." Ole sprak met zo- veel overtuiging en kracht, dat het Bente met grote blijdschap vervulde. Op de trap werden ze ontvangen door Oles vader, die Bente hartelijk kuste en Ole stevig de hand drukte. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3