oude WMG Voor het Nationale Huldeblijk v_. Buurman was't er niet mee eens ALKMAAR EN OMSTREKEN Alkmaar bracht f 16861.78 bijeen ten behoeve van de kankerbestrijding J Marktberichten NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdae 15 October 1948 R.K. Handbaiclub A.O.C. K.A.B.-HGEKJE Uitspraken Bijzondere Kantonrechter Onze agenda DE SPOORWEGEN IN HET VERKEER th. kRAAkmAn zooti Prijs per liter f5,50 VOOR DE BIJZONDERE KANTONRECHTER Uitslagen Winkelweek DOKTERSDIENSTEN ^ayon West-Friesland W. LI EVER DE BAKKER Wollen Slobbroeken ARTSENDIENST Hollands Noorder- kwartier Dierenartsendienst Hollands Noorderkwartier MIEP JUICHT K.F.C.-Filmkeuring 'n Wereld vol betovering MARKTOVERZICHT SCHAGEN "Woensdagavond heeft het Alk maarse Comite voor het Nationaal Huldeblyk ten stadhuize voor de laatste maal vergaderd. De pen ningmeester, de heer P. H. Nij- huis, kon als resultaat van de actie mededelen, dat een totaal bedrag van f 1(1861.78 is verzameld. Wan- neer men bedenkt, dat er onge- veer 23.000 speldjes verkocht zijn, kan geconstateerd worden, dat er nog een bedrag van ruim f 5000 aan vrijwillige bUdragen is ont- vangen. De penningmeester. wiens reke- ning door de heer Woldendorp ge- controleerd was, en die de bijeen- gezamelde gelden aan het Centraal Comity zal overmaken, werd gede- ehargeerd met een bijzonder woord van dank voor zijn uitstekend be- heer. Burgemeester mr Wytema bracht vervolgens in een uitvoerige rede dank aan alien, die tot dit prachtige resultaat hebben meegewerkt. Al- lereerst natuurlijk aan het werkco- mite met zijn volijverige voorzitter, de heer C. W. Keysper, dat een be- langrijk aandeel heeft gehad in de verkregen resultaten, Men achtte het bijeenbrengen van het oorspron- kelijk door spreker genoemde be drag onbereikbaar, maar het blijkt nu wel, hoe dicht men het had kun- nen naderen, wanneer men de be- schikking over meer speldjes had kunnen krijgen en wanneer niet velen daartoe gedreven door de sl;<;zinnen van het Centraal Co- mne hun bijdragen.rechtstreeks aan dat adres hadden gezonden. Alkmaar zal ongetwijfeld een der gemeenten zijn. die, wat bijdragen in verhouding tot de bevolking be- treft, een vooraanstaande plaats in- neemt. Hoevelen zijn niet spontaan aan het werk gegaan. Spreker noemde o.a. de Brandweer, die tijdens de kermis het nuttige met het aange- name wilde verenigen, maar ge- handicapt werd door het gebrek aan speldjes. waarvan men er zelfs nog 1000 van een naburige gemeente had kunnen overnemen en waarvan men er gemakkelijk 30.000 had kun nen plaatsen.... als die er maar geweest waren. Daarvoor is men dank verschul- digd aan zovele dames, aan de ve len die medewerkten de speldjes koopklaar te maken, aan de heer Van Riet, die niemand in zijn eta- blissement duldde als hij of zij niet voorzien was van een speldje, aan ■hen. die collega's, vrienden en ken- nissen tot koop van een speldje aan- spoorden, aan de winkeliers, die bij de verkoop waren ingeschakeld. zo- dat men hier niet zoals in Am sterdam behoefde te vragen ,.Waar zijn die dingen eigenlijk te krijgen?" Dank ook aan de pers. die steeds bereid was de enthousiaste artike- len van zovele medewerkers te pu- bliceren en ze door eigen beschou- wingen versterkte, zodat het goede doel weerklank-in alle lagen der be volking heeft gevonden. Het werkcomite heeft in het bij zonder zeer verdienstelijk werk ge- leverd. De kaasmarkt heeft. heel wat sneldjes afgenomen dank zij ook de kraampjes, welke daar geheel belaneeloos geplaatst waren maar de Alkmaarse burgerij heeft zo en- thousiast meegewerkt. dat onze ge meente ten voorbeeld kan worden ALKMAAR. Er was Zondag 1.1. grote vreugde in het A.O.G.-kamp. Geen wonderl De eerste puntjcs van de competitie zijn binnen. Het eer ste elftal speelde in Assendelft te- gen de club van die naam en.,., won. Tot aan de rust was h<H een gelijk opgaande strijd, zodat de stand du'obel iank bltef. Na de thee hing er al spoedig een doel- punt in de lucht. maar Assendelft gaf voorlopig met thuis. A.O.G. ontwikkelde een vlct open spel, hetgeen 10 mm. voor het einde be- kroond werd met eer- juweel vdn een goal van Pie Groefsema. Stand 1—0. Assendelft stelde ulle3- in het werk, om geiijk te maken, maar suc- ces hleef uil. Fiots breekt de voor- hcede van A.O.G. door de verdedi- ging heen en met een krachtige doelworp brengt Vera de Graaf de stand op 2—0. Onder grote spanning komt 't einde met een ongewijzigde stand. Bravo A.O.Gga zo door! KRUYSSEN'S JUBILEUMRECLAME ALKMAAR. In de etalagp van de fa. Kruyssen aan de Payglop lig- gen de taarten, tulbanden en banket- letters, de prijzen, die gevallen zijn op de twintig van de ruim 1900 uit- gereikte loten ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de firma. Wij verwijzen voorts naar de ad- vertentie in dit nummer, waarin behalve deze lotnummers ook de orijswinnaars vermeld worden van d« beste slagzin, waarvoor ruim 200 nersonen een kansje gewaagd had den. BILJART-COMPETITIE De uitslagen van de op Donderdag "n de klasse C gespeeldc wedstrijden 'tin: VolhardenAle. Victrix 28 De WaagOnder Ons 37 Z.E.K.Z.?Lindehoek 6—4 Herhaalde malen heeft men in de oers kunnen lezen, dat de ..Schola Publica" verschillende cursuSsen organiseert ter bestudering van ver schillende zeer belangrijke vraag- stukken. Hoewel wij het werk van dft Schola in zijn geheel kunnen aanbevelen, willen wij wel bijzon der de aandacht vestigen op de les sen over Bedrijfsorganisatie. Op drie Donderdagen in Februari 1949 zal worden behandeld ..De plaats van de arbeider in onderneming en be- drijf". Julst nu dit vraagstuk zo in het middelpunt van de beiangstel- ling staat, rnoeten we zeker deze gelegenheid benutten, om meer ken- nis op te doen. ten aanzien van de komende ontwikkel'^g van de in- middels tot werkeli/heid komeftde bedrijfsorganisatie! Dus nogmaals, ook de andere cursussen kunnen we aanbevelen, maar de Sociale Cursus is bij uit- stek passend voor onze leden. Men geve zich daarom op bij het sec-e- tariaat van de Scholar Roemer Vis- scherstraat la te Alkmaar. gesteld aan vele andere. waar dui- zenden speldjes onverkocht zijn ge- bleven. Nadat de heer Keysper had mede- gedeeld, dat het werkcomite dank- baar maar niet voldaan was door het gebrek aan speldjes sprak de burgemeester als zijn overtuiging uit, dat prinses Wilhelmina onge twijfeld de grootste waarde aan de opbrengst der speldjes zal hechten, aangezien deze van de medewerking van arm en rijk. van de gehele Ne- derlandse bevolking getuigt. Tenslotte werd de verrassende mededeling gedaan, dat de onkos- ten aan het gereedmaken en aan de verkoop der speldjes nihil wa ren geweest, wat ten duidelijkste demonsL^ert, hoe volkomen belan- geloos ffder zich aan zijn taak had gegeven. Met een woord van dank voor al- ler snontane medewerking werd het comitA ontbonden en de bijeen- komst gesloten. KAJOTTERS-NIEUYVS ALKMAAR. Bij deze worden alle kajotters, ook de leden, die in militaire dienst zijn, maar bewe- gingsvrijheid genieten, nog even herinnerd aan onze Bedevaart naar O.L. Vrouw ter Nood. Zondagmor- gen wordt om 7.15 uur gestart van af het Varnebroek. Te voet gaan \wij naar Heiloo, waar de gezongen H Mis wordt opgedragen. Na de H. Mis pauzeren we voor het ontbijt, waarna de bedevaart besloten wordt met de Kruisweg en een kort Lof. ALKMAAR. Doot het KantOn- gerecht, afd. Tribunaalzaken, werden gisteren de volgende uitspraken ge daan: P. M- van Haneghem interne- ring voor de tijd, in detentie door- gebracht, ontzetting Uit de beide kiesrechten en het recht officiele ambten te bekleden; Dina T. Ruig 1 maand voorw. internering met 'n proeftijd van 1 jaar; A. van Wijlen, internering voor de tijd in detentie doorgebracht" en ontzetting uit de beide kiesrechten. 15 JAAR VOOR F. DE MUNK De Alkmaarder, voormalige land- wachter F. W. C. de Munk, tegen wie 14 dagen geleden voor het bij zonder gerechtshof 15 jaar was ge- eist. is conform deze eis veroor- deeld tot 15 jaar Rijkswerkinrich- ting en ontzetting uit de rechten voor het leven. De hoofdman van de groep, waar in de Munk samenwerkte, de ex- hoofdredacteur van het Nationale Dagblad, werd veroordeeld tot 18 jaar Rijkswerkinrichting, terwijl de overige leden van het commando straffen opliepen, die varlecrden van 157 jaar. WILLEM YVEBELING HERDENKINGSBEKER Door Alkmaar wordt deelgenomen aan bovengenoemde wedstrijden. Woensdag 13 October zijn de volgen- de wedstrijden gespeeld: De Pool (1151 carb.)De Ruyter (1076 carb.); Alkmaar (1397 carb.) Ben. het IJ (893 carb.). Ieder team moet 1450 carb. ma ken, zodat Alkmaar de beste pres- tatie heeft geleverd. 27 October worden de wedstrijden GULDEN VLIES: „De Graaf van Luxemburg", .8 uur. BIOSCOPEN: HARMONIE: „De Kampioen Melkboer", volw., 8 uur. CINEMA: ,.Een monsterlijk experiment", 18 jaar, 8 uur. VICTORIA: ..De schat in de Sierra Madre", 18 jr., 8 uur. A.B.T.: ,,Het Purperen Mon ster", deel I „De man in de meteor", 14 jaar, 8 uur. APOTHEKEN: Wanna, Rit- sevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, telefoon 2288. voortgezet met o.a. AlkmaarDe Pool. Feeke 400 6 167 66.66 Keijzer 59 6 36 9.63 Wessels 300 20 66 15. Haberer 225 20 55 11.25 Venneker 250 24 65 10.41 J. Monni 190 24 24 7.91 De Wit 197 29 28 6.79 P. Monni 250 29 40 8.62 Van Lingen 250 15 84 16.66 Stolk 169 15 59 1126 ALKMAAR. Voor het departe ment Alkmaar van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel hield ir. F. Q den Hollander, president-directeur der Nederlandse Spoorwegen, een causerie over de Spoorwegen als onderdeel van het Verkeerswezen Hoewel de pers tot deze bijeen komst was uitgenodigd, bereikte ons na afloop het verzoek, om de in- houd van de rede van ir. den Hol lander niet te publiceren. Wij rnoe ten daarom volstaan met enkele grote trekken uit zijn rede aan te geven. Hij betoogde, dat bij het herstel van de oorlogsschade, die de Spoor wegen opgelopen hebben, rekening zal worden gehouden met de ont- wikkeling van de techniek en het nog steeds toenemende reizigersver- keer. De mobiliteit van de bevolking is vijf keer zo intensief als de be- volkingstoename; hoe meer de be volking groeit, hoe meer zij behoefte heeft zich te verspreiden. Daarom streven de spoorwegen naar een -grotere frequentie met kortere treinen. De stoomtractie zal geleidelijk door electrische trac tie worden vervangen, niet alleen om technische redenen, maar ook omdat we zuinig rnoeten omsprin- gen met de energiebronnen, waar- over wij beschikken. De Dieseltractie zal nog maar een bescheiden rol spelen. Spr. wees ook op de invloed van de spoorwegen en hun exploi- tatievorm op de ontwikkeling van steden, b.v. Hilversum en Bussum. die door de Spoorwegen gegroeid zijn. De electrificatie gaat steeds verder; we electrificeren aldus spr. een K.M. dubbel spoor per dag. Vervolgens wordt ook gestreefd naar grotere snelheid; daarom wordt de spoorbaan verstevigd. Daar bij de Spoorwegen de bevei- liging primair is, wordt Aook ge streefd naar een universWe toepas- sing van lichtseinen, waardoor zo- wel de baanvakken als de emplace- menten volkomen beheerst worden. Op de inleiding van ir. den Hol lander volgde nog enige gedachten- wisseling. waarna dhr. le Blansch. die de spreker ook had ingeleid, hem dank bracht voor zijn causerie. Mima platte STEENEN8RUG ALKMAAR TELEFOON 2604 (K 2200) Bij afname van 6, 12 of 24 flessen SPECIALE PRIJZEN (Advertentie) -Voor het Kantongerecht, afdeimg Tribunaal, werd wederom de zaak behandeld tegen deHelderse fruit- handelaar Blom. De ten laste leg ging had thans een wijziging onder- gaan en daarom vond de ve.dedi- ger, mr. Rompu, dat er thans geen aanleiding meer was zijn client een straf op te leggen, die zwaarder zou zijn dan de tijd, welke hij reeds in detentie had doorgebracht. Mr. Schenkeveld liet dit pleidooi on- middellijk volgen door de uitspraak. Doordat het vermogen thans nega- tief was, kon geen verbeurdverkla- ring worden opgelegd. Daarom ver- oordeelde de Kantonrechter beschul- digde tot een internering voor de tijd, welke Blom in detentie had doorgebracht. Simon Joseph Maria Kamphuis uit Alkmaar we'kte in de oorlogs- jaren op het Hoge Huis, toen hij door het Arbeidsbureau werd opge- roepen om in Duitsland te gaan werken. Hij /is daar vijf ma anfien geweest, vluchtte en kwam in Ne- derland terug. Bij een tweede op- roep diende hij een verzoek in niet naar Duitsland te hoeven gaan. Nu werd hij echter te werk gesteld bij de Bezirksverwaltung, waar hij evenwel geen blijken van politieke onbetrouwbaarheid gaf. Ten eigen bate stal hij hout, dat hi.i voor flinke prijzen weer verkocht. Voor de op brengst hiervan kocht hij kleren, welke hij na zijn vlucht uit Duits land was kwijtgeraakt. De verdedi- ger. mr. Leesberg, legde verschil lende verklaringen over van voor aanstaande verzetslieden, die Kamp huis als volkomen politiek betrouw- baSr bestempelden. Na het pleidooi werd de beschuldiging door mr. Schenkeveld vervallen verkiaard, Bij beschikking van de procureur- fiscaal was aan Kamphuis een boete opgelegd van fl.500.— Een ander geval was het met Bernardus Gerardus Kraanen en zijn echtgenote Maartje Br 1st*uit Den Helder, thans woonachtig t.e Amsterdam. Hun dochter was des- tijds verloofd geweest met een Duitser, hetgeen tot gevolg had, dat nog meer van die weermachtsleden over de vloer kwamen. Een van de buren had zich daar blijkbaar aan geergerd en voegde de dochter een lelijk woord toe. Dank zij een beetje gestook van Maartje kwam de goede buur voor het Kriegsge- richt in Utrecht en moest twee maanden zitten. Bernardus Gerar dus ging zelf vanaf Augustus 1943 tot het einde van de oorlog werken bij de anti-sabotage-organisatie. Bij dat kostelijke ambt moest hij wacht lopen voor de Duitsers bij belang rijke gebouwen. De verdediger, mr. Randag uit Amsterdam, voerde vele ontlastende verklaringen aan en wees erop, dat de verloving van de dochter met de Duitser geen kinder- spel was. Wel degelijk was dit ern- stig gemeend, wat wel blijkt uit het feit, dat zij thans met de Duitser ge- trouwd is en in Bremerhafen woont. Voorts vond verdediger, dat Kraa nen en zijn vrouw al genoeg waren gestraft. Zij waren hun huis kwijt, hadden een lange tijd»in een inter- neringskamp gezeten en moesten hun meubilair afstaan aan het Be- 1 heersinstituut. Ontslag van rechts- vervolging, aldus mr. Randag, zou hier de beste oplossing zijn. De laatste in de rij was Elisabeth Geertruida Dop uit Den Burg, Texei. Zij werkte de ge*"ele oorlog bij de Dultse weermacht als keukenprin- ses, volgens haar zeggen om haar oude moeder te onderhouden. Ook zij verloofde zich met een Duitser en ging met tfe „verIoofde" mee naar Rotterdam. Ernstig was het even wel, dat zij iemand had aangebracht, die beledigingen had geuit aan het adres van de Duitse weermacht. ue persoon in kwestie was enkele da gen vastgehouden, maar toen bleek dat de aanbrengster van dit schoons on'oetrouwbaar was, werd hij weer losgelaten. Een uitgebracht reclas- seringsrapport luidde gunstig en verklaarde, dat zij volkomen eerlijk was. Sinds zij fnet een Hollander is getrouwd, heeft zij zichzelf gere- classeerd. In die zaken, waarin nog geen vonnis is gewezen, voigt de uit spraak over 8 dagen. ALKMAAR. In de loop der vo- rige week zijn door de Contact- commissie voor de Middenstand de prijzen toegekend voor de aan de Winkel\\feek 1948 verbonden wed strijden. De juiste oplossing van wedstrijd A is: 221 pranje wapens en 111 biauwe wapens; totaal 332 wapens. Onder de ca. 6000 inzendingen bevonden zich zeer vele goede op- lossingen, zodat het lot heeft beslist wie van de inzenders(sters) die het juiste aantal had geraden of geteld voor een prijs in aanmerking kwam. Voor wedstrijd B, waarvan de op- gave was met behulp van door de deelnemende winkeliers uitgereikte letters de slagzin: Stad en Platteland Reiken elkaar de hand, samen te stellen, waren ca. 7 a 8000 inzendingen ingekomen. Uit deze rijstebreiberg van inzendingen wer den door loting de prijzen toege kend. Aan alle winnaars(essen! van beide wedstrijden is bericht gezon den welke prijs aan haar/hem is toegewezen en alwaar de prijs kan worden afgehaald. Gezien het zeer grote aantal in zendingen mag worden geconsta teerd,-dat de winkelweek 1948 een succes is geworden. Een eenvoudige rekensom leert ons dat van 7500 in zendingen van wedstrijd B de omzet der gezamenlijke winkeliers alleen reeds ruim een kwart millioen gul den is geweest, ongerekend de let ters, die meer zijn uitgereikt en de afrondingen naar beneden per aan- koop. De winkelstand heeft dan ook 'n belangrijke plaats in onze stad, ook voor de omliggende gemeenten. Dit bewijzen de zeer vele inzendingen van het platteland. Met recht kan dus worden geconstateerd, dat stad en platteland koopt bij Alkmaar's Winkelstand. De Contact-commissie voor de Middenstand dankt alien die aan 't welslagen van de Winkelweek 1948 hebben medegewerkt en de inzen- ders voor de wedstrijden voor de moeiten die zij zich hiervoor ge- troost hebben. Mocht het zijn dat u niet onder de gelukkige prijswin- naars kunt worden gerekend, zo moet wel bedacht worden, dat het lot in deze beslissen moest. MEDEDELING DISTRIBUTIEDIENST ALKMAAR. De na-uitreiking van bonkaarten 812 zal plaats vin- den te Alkmaar, kantoor Oude Gracht 168, voor inwoners van de gemeente Alkmaar Zaterdag 16 Oct. a.s., van 8.4512 uur; voor inwo ners buiten de gemeente Zaterdag 23 October, zelfde tijd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Joseph J. M. z. v. I. Ter- voort en C. j. Wentink; Ingrid d. v. H. de Joode en D. Koornen. Ondertrouwd: Joh. de Vries, 23 j. en El. C. M. Ursem, 19 j.; Joh. B. Kaandorp, 31 j. en Joh. M. de Ja ger, 27 j.; Jacobus F. Boot, 32 j. en Anna G. de Lange, 23 j.; Hendr. Kulpers, 27 j. en Joh. M. Bomhoff, 23 j.; Klaas Thepen, 26 j. en Suz. de Boer, 24 j.; Jean M. Kroede, 24 j. en Geertr. C. Hulskamp, 20 j.; Leo nard Schats, 31 j. en Gretha Gong- rijp, 23 j.; Joh. M. C. L. M. Koop- man, 33 j. en Maria H. J. Arntz, 32 Jacob C. Heinig, 34 j. en Alida v. Vleut. 32 j,; Hillebrand Kleve, 21 j. en Wilh. Wittenberns, 23 j. Overleden: Anna P. Biskanter, oud 65 j., wed. van R. Holman. Dr Bloem, te Spierdijk, telefoon K 2296: 204. Dr Barnhoorn, te Blokker, telef. K 2292: 533. Dr Ferwerda, te Twisk, telef. 8. A.F.S.V.—RIJKSPOLITIE 0—2 De Alkmaarse Politie Sportver- eniging speelde deze week een voet- oalwedstrijd tegen de Rijkspolitie alhier en moest met 20 het onder- spit delven. ..ACHTER DE YVOLKEN" BERGEN Vanaf heden draait in het bioscooptheater De Rustende Jager de bekende film ,.Achter de Wolken". In deze film wftrdt het onderwerp behandeld waarmede de Uno en zeer in het bijzonder de r.ac zich reeds bezig houdt. Van het geweldige wereldpro- bleem der ..displaced children" ordt in dit flimwerk een stuk werkelijkheid vertoond. Richard Schweizer, de schrijver van het sce nario, laat de geschiedenis naar voren kom'en van het Tsjechische jongetje Karel Malik. Een eenvou- dig verhaal. doch in de kern de geschiedenis van het grote leger schipbreukelingen, die niet alleen in Europa, doch ook elders in de wereld aan de rand van de onder- gang leeft en thans in de normale samenleving moet worden terugge- yoerd, om tot een algeheel herstel te geraken. De lichamelijke verzorging van deze jeugd kost sommen gelds. De Uno heeft zich hun lot reeds aan- getrokken en de Unac werd in het leven geroepen. Ook Nederland schaarde zich in de rij der landen die hun medewerking zulien ver- Jenen. Na afloop van de filmvoor- stelling zal, evenals elders is ge- schied, een collecte worden ge houden. RECTIFICATIE AANBESTEDING BERGEN. Door het wegvallen van een regel is de laagste inschrij- ver niet vermeld. Rijkenberg, Alk maar had ingeschreven voor f 13.920 Laagste inschrijver was Ory-Omval te Alkmaar voor f 12.900.—, aan wie het werk, naar verwacht wordt, zal worden gegund. R.K. BLINDENBOND „ST. ODILIA" BURGERBRUG „St. Odilia" gaf een propaganda-avond in de zaal van J. Visser. De heer Louman gaf een korte schets over zijn blindheid en wilde daarmede geeri medelijden opwekken, maar uitsluitend mede- leven met de blinden in het alge- meen. De heer Louman becritiseerde de zeer geringe belangstelling op financieel gebied van het Rijk. Het toneelstuk „Naar 't voile le ven" gaf het aandachtig publiek een zeer duidelijk idee hoe de „mensen" denken eft spreken over blinden, terwijl het geheel anders moet zijn. De spelers hebben uitstekend werk geleverd, ofschoon er enkelen niet rolvast waren. Indien er meer aan dacht zou besteed worden aan mi- miek en gelaatsuitdrukking en het zich goed inleven in het te spelen gedeelte, zal de vereniging uit Anna Paulowna nog meer succes gaan oogsten. De heer Louman dankte na afloop de toneelvereniging voor het ver dienstelijk debuut en hoopte, dat de bevolking van Burgerbrug „Sint Odilia" een warm hart zal blijven toedragen. GRIL VAN DE HERTOG" dan de dokter...Laat Uw kinde- ren BRUINBROOD eten van VAN DE POL. Daar houden ze hun ge- zondheid bij. Dan hebben ze alles, wat ze nodig hebben, brood! ver- sterkingsmiddelen. doorstraling en vitaminen. Want U weet: BETEK BROOD BAKT VAN DE POL, in marine en bruin. Leeftijd 14 jaar. BEPERKTE VOORRAAD ft l K M A A V (Adv.) BEVORDERD EGMOND A.D. HOEF. Onze oud-plaatsgenoot, J. de Haan, werd dezer dagen bevorderd tot 2e ma chinist bij de Maatschappij Neder land. SCHAKEN EGMOND AAN ZEE. Het le en 2e tiental van de schaakvereni- ging „De Egmonden" zijn in de competitie van de N.H. Schaakbond resp. ingedeeld in 4-D en 4-E. Het eerste moet uitkomen tegen MSC 4, Pion (V), MSC 5. DOS 2 en KTV 3. Het tweede komt uit tegen Purmer- end 2, Pion (E> 2. Pion (W) 2, Ha- venkwartier 3. VVV 4. Het eerste tiental komt ongetwij feld sterker uit dan*vorig jaar. Of de resultaten beter zulien zijn, valt moeilijk te voorspellen. daar de meeste tegenstanders onbekend zijn. In elk geval zal alles op alles wor den gezet om zo hoog mogelijk ge plaatst te komen. Want wil de club vooruit, dan zal er aangepakt rnoe ten worden. en hard ook. DE L1EVE JEUGD HEERHUGOWAARD-NRD. Iedere avond zwerven enkele opge- schoten jongens met hUn fietsen langs de weg Afgelopen zomer geraakten er 's avonds tweemaal een paar fietsen te water. De fiet sen werden beschadigd, maar per- soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ook was dit gisteravond het geval. Toevallig passeerde er 'n meisje van ongeveer 16 jaar op een zo goed als nieuwe fiets de plaats HEERHUGOWAARD-NOORD. Door de toneelvereniging St Jozef- gezellen zal op 17 en 19 October a.s. opgevoerd worden het daverende blijspel ,.De gril van de Hertog". Te oordelen naar het onovertreffe- lijke succes, dat deze toneelvereni ging vorig jaar oogstte, beloven het weer prachtige avonden te worden. Het stuk heeft 15 medewerkenden, allemaal jongens van de NKJB, die gedurende maanden hebben gestu- deerd: een succes kan niet uitblij- ven. Zie verder advertentie in het blad van morgen. R.K.V.V. HUGO-BOYS HEERHUGOWAARD-N. The big match in de 2de klasse C is de wedstrijd S.R.C.Hugo-Boys. Deze wedstrijd zal om half drie te Scha- gen gespeeld worden o.l.v. scheids- rechter Huijsing. De supporters kunnen mee naar deze wedstrijd per autobus. Ook het tweede elftal speelt uit en wel tegen HSV 3. Om half drie speelt het derde thuis tegen Winkei 3. Ook de beide adspiranten elftal- len komen in het veld. A speelt om 1 uur thuis tegen VIOS a. Wij ver- wach'ten Zondag weer 2 winstpun- ten, minstens 1. Ook b speelt tegen VIOS, maar zij rnoeten uit. BRIDGE-CLUB HEERHUGOWAARD. Uitslag competitie van 7 October 1948: P. BuurmanJ. Goudsblom 71V* pt.; J. BruinA. Tesselaar 63'/* pt.; J. Ko menJ. P. Sinnige 59V* pt.; P. Pep- I pelbosJ Oudhuis 59 pt.; R. van LangenA. Goudsblom 57'.i pt.; Joh. DoesA. Groot 56Vt pt.; G. Oude- manD. de Boer 57 pt.; C. Bruin- D. Does 55 pt.; P. GrootJac. Groe- neveld 50'/i pt.; C. ScholtenM. Groot 49 pt.; D. GrootS. Groot 42'/* pt.; A. BruinP. Beers 38Vj pt. HEERHUGOWAARD-ZUID. Zondag a.s. draait in de .zaal van de heer v. d. Heiligenberg de film ,,Mannen uit jongensstad" met in de hoofdrol Spencer Tracy. Zondag 24 October a.s. komt in dezelfde zaal het Klaver Drie Ensemble uit Groningen. De medewerkenden zijn Jack Venini en Andre Bakker en aan de vleugel Ab Gilpen. Dit drie- tal, dat overbekend is in Nederland, zorgt voor een subliem programma. HEERHUGOWAARD-ZUID. De heer C. Rood reed met zijn zoon Siemen in de nieuwe bestelwag'eti. Nabij de Koog reden zij over een bruggetje en alles had goed gegaan als niet onverwachts een grote Nacobus bij hen was. Siemen reed toen tegen een boom en daar kon het rode wagentje niet tegen. Per- soonlijke ongelukken kwamen niet voor, maar de wagen was behoor- lijk beschadigd en moest per kraan- wagen worden weggesleept. Wat zal die ket van bakker Rood grinniken. Bij geen gehoor bij de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 16 October te 16 uur tot Maandag 18 October te 8 uur, alleen voor spoedgevallen be- reikbaar de artsen; Olree, Tamsma, De Boer, Van Sloten, v. d. Sluijs, Posthuma, Groenhardt, De Groot en Swaters. Zondag 17 October hebben dienst de dierenartsen N. D. M. Dekker, tel. 312 te't Zand en Van der Kolk, j tel. 232 Nieuwe Niedorp. BURGERLIJKE STAND LIMMEN. Geboren: Johannes C., z. van Abr. Hout en Maria F. Steeman; Andreas A., z. van A. Zij vindt het aar- dig van de herfst, dat hij nog een zo- mers gezicht toont in de vorm van bloemkool. Op haar verzoek geet't Mevr, K. Lot- gering-Hillebrand een recept voor: BLOEMKOOL MET SAUCIJSJES Maak 1 bloemkool schoon, snijd stronk vlak onder de bloem af. Zet ze in ruim kokend water en zout en kook ze vlug gaar (2030 min.) Maak intussen de saus door 40 gr. bote'r te smelten, er 40 gr. bloem door te roeren en 4 d.l. melk bij kleine scheutjes toe te voegen. Laat de saus pl.m. 5 min. koken, maak ze op smaak met zout. Doe de kool in een warme dekschaal, giet er de saus kokend over. Strooi er noot- muskaat over en geef er gebakken saucijsjes bij. Vergeet niet, bij het koken van bloemkool de pan gded te sluiten en doe er een oud broodkorstje in. om te voorkomen, dat het hele huis naar bloemkool ruikt. Snijd stronk van bloemkool kruis. lings in; dat bekort de kooktijd. YY'at drulven als toetje, altijd goed. Erg duur zijn ze niet en Iekker zoet. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinb. veilingen. (adv.) HOORN: Victoria: Nu je weg bent, alle leeft. Winston: Nu je weg bent, alle leeft. SCHAGEN: Royal: Het verhaal van de Soldaat, 18 jaar. ALKMAAR: Harmonie: De kam- pioen-melkboer, volw. Ameri- cain: Een monsterlijk experiment, 18 jaar. A.B.T.: Hei; purperen monster, 14 jaar. Victoria: De schat in de Sierra Madre, 18 jaar. DEN HELDER: Tivoli: Crossfire, 18 jaar; Klokken van Capistrano (Zondag-matinee), 14 jaar. Witte: Jack London, 14 jaar; Cin derella swings it (Dinsdag en Woensdag) ENKHUIZEN: Munt: Destins (Vrij- dag, Zaterdag en Zond. avond), volw.; De brandklok luidt (Zondag middag. Maandag en Dinsdag), 14 jaar. De zeer bekende film ,,'n Wereld vol betovering", welke de Fathers van Mill Hill vertonen, komt deze week in de volgende plaatsen: 15 October te Wieringen, in zaal van Parochiehuis, 's avonds 8 uur. 17 October te Nibbixwoud, in zaal van cafe Karsten, 's avonds 7.30 u. 18 October te Lutjebroek, in zaal van Patronaat, 's avonds 8 uur. Deze prachtige muziek-', en ge- luidsfilm verplaatst U in een voor U vreemde wereld en toont U de eigenaardige volksgebruiken van de verschillende volken. Zo bijv. zult U getuige zijn in India van het ge hele godsdienstige ritueel ener lijk- verbranding. Vele der opnamen In India zijn zeer in het geheim gemaakt, omdat men als vreemdeling bijna niet de tempels der Brahmanen binnenkomt en zeker geen foto's mag nemen van de godsdienstige plechtigheden. Het is zeker de moeite waard deze film, die overal met zo'n succes vertoond wordt, te gaan zien. SCHAGEN Het aanbod van verse koeien was aahzienlijk groter dan vorige weken het gevai pieegde te zijn. De handel nam dit iftettemin goed op, zodat de prijs goed op peil Dieef. Nog altijd wordt er ook een Z.U gUCU dis 111CUVVC J-iL-LO t I ""'J" v* o ex YJUXV waar de lieve jeugd zich weer eens Dekker en M. G. Smit; Hermanus fiink aantal gelde koeien aange- botvierde. Ongelukkigerwijze kwam zij in aanraking met twee wild rij- dende jtfngens. De gevolgen waren niet zuinig. De fiets beliep een aar- dige schade, het meisje kwam won der boven wonder met de schrik vrij. Het wordt h°°g nodig tijd dat de ouders en de politie eens flink optreden tegen die jongelui, want als dat zo door gaat. is men des avonds niet meer veilig op de weg. S.V.YV.-NIEUWS H.H. WAARD Zondag speelt S.V.W. 1 thuis tegen Forresters 1 uit Heiloo. Foresters staat bekend als een zeer sympathieke ploeg en C. N., z. van J. Zandbergen en S. Landman; Alida E., d. van P. Hes en J. Biersteker; Petrus M., z. van P. W. Admiraal en C. Hoogeland; Ca- tharina G. M„ d. van Th. Keljzer en W. H. Stam; Antonius M., z. van P. C. Nannes en A. A. Pronk. Gehuwd: W. van Vlimmeren, oud 23 j. en M. M. Glorie, oud 21 j.; G. C. Conrad, oud 24 j. en M. C. Aaf- jes, oud 28 j. Overleden: Johanna Geertruida Dekker. oud 63 jaren, wed. van Kl. Snel. INGEKOMEN EN VERTROKKEN: Ingekomen: J. Keijzer en gezin, v. Den Helder; C. M. Smit, van Span- voerd. De belangstelling gaat hier uit naar koeien met veel melk die dan ook nog een aardig bedrag bo ven de ievenngsprijs opbrengen, niet zelden tot f400 a f450. Drachtige eerste kalfvaarzen (pinken) zagen we niet veel. Deze „onbedorven waar" kopen de boeren echter graag hetgeen de uitstekende prijzen van ±275355 wel verklaart. Slechts en kelen hebben belangstelling voor graskalveren, en het is daarom maar goed dat het aanbod daarvan klein blijft. De Centrale mocht zich verheu- gen in zeer veel en zeer goede run- deren. Gemiddeld is de kwaiiteit tieve en spannende wedstrijd S.V.W. maakt een goede kans op winst. maar dan moet er weer hard gewerkt worden. S.V.W. 2 gaat op bezoek bij HOSV 2 en zal het zwaar krijgen, terwijl SVW 3 het wel lets makkelijker krijgt in de thuiswed- strljd tegen Vrone 3. De junioren en adspiranten zijn vrij. DE PAARDENRACES EN DE FANCY-FAIR HEERHUGOWAARD-ZD. Dit alles is geweldig .geslaagd. Zater dagmiddag werd begonnen met een hemdenrace. Er waren ruim 30 paarden ingeschreven, mair enkele kwamen niet op. De publieke be langstelling viel wel mee, maar had nog wel lets drukker kunnen zijn. or werd geweldig strijd geleverd. De favoriet van de middag was J. Groot uit Marken-binnen, maar P. van Stralen uit Heerhugowaard dacht er anders over en werd eerste. Tweede werd J. Groot en no. drie J. v. Graft uit Heerhugowaard. De races werden opgeluisterd door mil Heiloo. Vertrokken: J. M. Rietveld. naar Bilthoven; Carol G. J. van Oppen, naar Roermond; G. P. Kraakman, naar Bergen; Afra C. M. Pijnappel. naar Bergen; M. L. C. Kraakman, n. Bergen; C. van der Sluis, naar Am sterdam: M. van den Bos en echtg. naar Velsen; A. C. Min, naar Alk maar; Th. A. M. Veeken. naar Cas- tricum: E. M. Kieft, echtg. van J. J. Smitshuijsen naar Maastricht; C. A. Groot. naar Beemster; R J. Kuil- man naar Heemstede. BURGERLIJKfe STAND PURMEREND. Geboren: Hans, zoon van Kl. Groot en H. Kraan: Maria, dochter van Kl. Vet en M. Lub; Adriannneke Juliana, dothter van J. Bos en A. A. Bogaards te Beemster. Ondertrouwd: Johannes Glim en Jannie Band. Getrouwd: Nicolaas Gorter (te Krommenie) en Cornelia Catharina (Advertentie) FANCY-FAIR AKERSLOOT A.s: Zaterdag 16 en Zondag 17 Oct. is er een grote fancy-fair in de zaal van J. Th. Verduin ten bate van de R.K. Har monie .,St. Caecilia". U zal ver- stomd staan van wat er allemaal te zien is. En dat vrolijke rad. dat belooft wat te worden. De persoon, die aan dat vrolijke rad zal staan, daar zult u in het bizonder van op- kijken. Alleen dat is de moeite waard. Het is allemaal te veel om op te noemen. Daarom, komt u eens kijken. Zaterdagavond om half acht opening; 11 uur sluiting. Zondag opening om half vier; 11 uur slui ting. Zegt het voort. we verwachten dan ook een spor- I broek; C. Tjipjes. echtg v. G. Tuijp. dezer dieren stukken beter dan vo- - 1 van Assendelft; G. P. Vleugel, van rlg Jaar, wat natuurlijk de vlees- voorziening bijzohder te stade komt. De paardenmarkt werd gesierd inet 3 prachtige glanzende paarden. Ze zijn echter gedoemd om weldra in biefstuk over te gaan. Slager de Kuijter had deze dieren gekocht. De beste siachtpaarden, waaronder ook deze te rekenen zijn, brengen zo on geveer 70 ct. p. p. op. Mindere kwa- liteiten dalen echter Snel In prijs. In gebruikspaarden was eChter'zo goed als niets te doen. De biggen- prijs blijft practisch op peil. Nu waren deze dieren weer iets zwaar der dan vorige week en stonden dan ook vijf gulden hoger d.i. f40 tot f60. De pluimveemarkt was nogal kalm. Het wachten is op de jonge hennen, die overigens erg duur schijnen te zijn n.l. zo omstreeks f 12. Oude kippen iets beter f3 tot f5. Vette konijnen slechter en lager in prijs f6—12. KAASMARKT Aanvoer 34000 kg. 0 stapels boe- renkaas f 78.12 stapels fabrieks- kaas f 78.—. GROOTEBROEK, 13 October Aangevoerd; 6725 kg aardappelen: Bevelanders 5; Biauwe eigenh 6.10 ~6-4° 4555 kg uien: 7: nep 9.70— 10.20, driel. 6; peen I 65.50—5.60; III <,:,r,p„e£n IV 2A0' aangevoerd 3900 kg 217.780 stuks bloemkool I 14-1-23 30- afw. 7—10.80. stek 4.88; 3234 kg slal b°"en 2940; 1240 kg groene kool 6.20; 200 kg rode kool 6,20; 1400 kg andijvie 2.40; 2625 kg bieten I 6. WARMENHUIZEN. 1000 kg uien 7.—, grove 6— en nep 8.10; 2100 kg peen 4.—; 1700 kg slabonen 5043; 10.900 kg rode kool 66 80- 82.000 kg witte kool 5.—; 3000 kg aardappelen: Schotse muizen 5 30 Bevelanders 5.20, bl. Eigenh. 6.50. HOOGKARSPEL, 14 Oct. 80 000 St. bloemkool I 14—24, II 9—9 60, afw. 8—10.80; stek 4.—; 4000 kg witte kool 4—5; 4000 kg kroten I 6.8500 kg uien 5—10.80. AVENHORN, 14 Oct 26.300 kg witte kool 4—5; 18.700 kg rode kool 6—10.50; 10.400 kg gele kool 5—7.30; 19.700 kg uien: grote maat 6.50—7.10 gew. maat 7—7.30; driel. 5.—; nep 7,50—10,—; 48.500 kg bieten: I 6— 6.70, TI 4,504.60: 270 zak slabonen I 6.20, II 5.50—5.80; 42.500 kg wor- telen 45,50. ziek van het R.K, Fanfarecorps Hou pieijt. en Trou, o.l.v. de heer F. v. d. Lin- I Overleden: Jan Vet, 76 jaar, echt aeJV genoot van Elisabeth Schermer Na afloop gmg men met de mu-1 ziek voorop naar de zalen, waar de fancy-fair op plechtige wijze door REERHOUDERIJ VAN D. OUST burgemeester Sutman Meijer werd YVOUDER BEHAALT PRIJZEN. geopend. En toen begon de pret. Vrolijke keuken. Rad van avon- BEEMSTER. De heer D tuur, de waarzegster, enfin, alles Oostwouder, die aan de Schermer wat een fancij-fair moet bieden, het hornerweg te Noord-Beemster. was er en het resultaat was zeer vlak bij Schermerhorn een beer goed en dat alles ten bate van het jeugdwerk in de parochie van de j H. Dionysius. Maandagavond had de trekking der loterij plaats. Hier volgen de nrs le prijs radiotoestel no 1789; 2e pr. damestas no. 1298; 3e pr. actetas no. 1460; 4e pr. theelichtje no. 75; 5e pr. huiskamerlamp no. 1516; 6e pr. huiskamerlamp no. 1687; 7e pr. bon voor gramofoonplaat no 861. Het nummer dat op het varken viel, was 368. De prijzen kunnen worden afge- I houderij exploiteert, heeft 2 stam- boekberen, welke reeds menigmaal zijn bekroond. Zo behaalde op de tentoonstel- iing|van 2 Augustus te Opmeer, Beer 2090 een eerste prijs en wis- selbeker. Beer 2140 behaalde de 2e prijs. Op de tentoonstelling te Hoorn op 10 September gingen Beer 2090 en Beer 2140, beiden in hun afde- ling met de eerste prijs strijken. Evenzo was het op 16 September te Purmerend, waar beide beren de haald bi.i de penningmeester van 't eerste prijs B kregen comite. de heer J. Bruin. Midden- weg G 120. Heerhugowaard. Zondagmiddag werd er ook aan katknuppelen gedaan en ook dit had J grote belangstelling. Het fancy-fair-comite kan in alle opzichten tevreden zijn, want alles I is in goede orde verlopen en ge slaagd. De jeugd van de parochie vaart j er wel bij. Op 22 September op de tentoon stelling te Alkmaar behaalde Beer 2090 de eerste A.prijs en werd t.e- vens reserve-kampioen. Beef 2140 kreg ook de le prijs, Op de op 30 September gehouden Ilerfsttentoonstelling te Schagen werd de zilveren wisselbeker ge- wonnen door Beer 2090. Deze wis selbeker was uitgeloofd voor de beste dekbeer.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2