m. De cobra onder het gras van het Russische ontwapeningsplan „Assemblee" gelijkt soms op een prijsuitreiking HET-PERSPECTIEF voor de Middenstond De Engelsman weet zelf niet meer hoe hij er voor staot Hinderlagen Liefelijkheden over en v/eer in Parijs Er komt geen accoordals de Sovjets niet buigen De Veiligheidsraadheeft meer van een plaatselijke kiesvereniging Het onwaarachtige spel van Wisjinsky is hoogst gevaarlijk „Een waarborg voor politieke en sociale vrede Van het ene uiterste in het andere Bijdraaiend socialisme Een misleidende publicatie NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Wijdag 15 October 1948 PAG. 3 Een schouwspel, dat kleur en romantiek gaf aan de grijze herfst- stemming in Londen, was de jaarlijkse processie van leden van de Engelse rechterlijke. macht op St. Michael Law Sittings. In hun kleurige toga's en lange pruiken trokken de rechters na de speciale dienst in de Westminster Abdij naar het paleis. Bij het verlaten van de Abdij. REDERIJ HIELP RELA- TIES AAN DEVIEZEN Kustvaarders namen ze mee op vacantie Een welvarende midden- stand is een waarborg voor politieke en sociale vrede. Mis- schien zegt men. dat we hier een hollo phrase neerschrijven: kan wat in de bovenstaande zin wordt be- weerd ten slotte niet van alle den worden gezegd? Inderdaad; n arbeidersstand bijv. waarin yelen t nodige of zeer gewenste in het le- vensonderhoud missen, vormt eyn steeds dreigend gevaar voor politie ke en sociale vrede. 1070 betonnen palen met een gezamenlijk gewicht van 6% mil lioen kilo zijn nodig om het nieuwe koelhuis van Blauwhoeden en Vriesseveem te dragen, dat aan de Merwedehaven te Rot terdam verrijst. Over enkele weken hoopt men gereed te zijn met het inheien van de 15 meter lange palen, waarmee in April een aanvang werd gemaakt. Het gebouw zelf zal eerst over ongeveer 2 jaren voltooid zijn. Op de achtergrond de nieuwe loodsen, die bijna gereed zijn. Geen overtreding processieverbod De (■eelf1 van inlondse tabak Franse steenkool duurder Lijk van man gevonden FILMSTER DEELT PAKKETTEN UIT Douglas Fairbanks besteedt zijn tijd goed \/RAAG het aan een man, een jongen, die in militaire dienst is geweest. Of lees het in de krant bij de berichten bijv. over Indie. In de strijd met de vijand is er sprake van hinder lagen, waarin de soldaten verra- delijk gelokt worden. Onver- hoeds, zonder dat zij er op be- dacht zijn, worden zij aangeval- len. Tegen hinderlagen moet men op zijn hoede zijn. Een ge- waarschuwd man telt voor twee. Ook de duivel legt het er op aan, ons in hinderlagen te lokken. Het Epistel van vorige Zondag vestigde onze aandacht daarop. De verleiding, de gevaren zijn groot. Dat men niet denke, dat het zo'n vaart niet neemt. Wei degelijk moeten wij uitkijken. De wapenrusting van God aan- doen. Dat wil zeggen de hulp* middelen van ons geloof gebrui' ken en naar ons geloof leven. MARCUS t (Van een speciale verslaggever) DIPLOMATEN kunnen maken. RUSSISCHE DIPLOMATEN kunnen rare sprongen Schijnbaar brengen hun voorstellen iuist datgene wat een- ieder wenst. Helaas is er bijna altijd een „maar aan verbon- den. Zo was het ook het geval met het Sovjet-plan, dat alle vijf grote mogendheden hun bewapening met een derde zouden ver- minderen. De eerste reactie was alom een juichkreet; welk een enorme stap in de goede richting van de wereldvrede! Want gesteld nu eens dat Rusland op het ogenblik 6 millioen man oncler de wapenen zou hebben, dan werd deze macht op voor stel van het Kremlin zelf teruggebracht tot vier millioen. Er schuilt echter een addertje tussen het gras, tenminste wanneer men het geen cobra zou noemen. Want terwijl de eflectieve kracht van het Westen een ieder, dus ook Stalin nauwkeurig bekend is, kunnen Bevin, Marshall, Schuman en hun militaire staven niet bij benadering gissen wat er in de fabrieken en ka- zemes van Siberie wordt klaargemaakt! in deze kwestie het eerst moeten buigen en Wysjinsky, Malik en con- sorten schijnen op hoog bevel vast besloten te zijn, dat voor de huidige prijs niet te doen. Tere'cht hebben de Westelijken dan ook tijdens de ontwapenings- debatten om beurten opgemerkt, dat het Russische plan aileen waarde heelt, wanneer Stalin toestemt in een daadwerkelijk systeem van in- spectie en controle. En hier begint de ellende: want men weet het, net woord „controle" klinkt de Russen wel heel onaangenaam in de oren. Zo dreigt de plaats waar dit debat zich afspeelt de politieke com- missie uit wier midden een aantal heren bovendien reeds enkele da- gen tevergeefs proberen voor de atoomkwestie een gulden midden- weg te vinden andermaal net toneel te worden van een grote im passe. Trouwens de sfeer in dit ge- zelschap is zelfs voor V.N.-normen vrij onheilspellend. Lieflijkheden worden over en weer geslingerd, Geen man uit het Oostblok kan er aan het woord komen of hij begint met tirades tegen het Marshall-plan, tegen de West-Europese Unie en tegen de Benelux. Vooral Spaak en Bevin moeten het ontgelden; hun vlijmscherpe redevoeringen in de Algemene Vergadering schijnen de Sovjets wel midden in het hart te hebben geraakt. Aan niets heeft Wysjinski op het ogenblik zo het land als aan de regionale pacten die in Europa zijn of worden opgericht. Wanneer hij zich tegen deze voor- beelden van de door hem genoemde pax Americana" teweer stelt is hij oratorisch op zijn best Overigens heeft de jonge Brit Mc Neill Wys jinsky tijdens de debatten eenmaal schaaknjat gezet, door hem een uit- spraak van niemand minder clan Stalin onder de neus te wrijven, waarin de rode oppermaarschalk verklaarde, dat voor de Russische diplomaten tactische manoeuvres even noodzakelijk waren als een weg met S-bochten voor de man die een berg beklimt. Wellicht is met deze uitspraak de Russiscne (voorgewende?) inschikkelijkheid op haar duidelijkst getekend. Hard teigen hard Er is nog iets, wat men uit de debatten rond de ontwapenings- kwestie in Parijs kan leren. het ge- duld van Londen en Washington is op. Was reeds Marshall's reactie op het plan van Truman om nogmaals een speciale bemiddelaar naar Sta lin te zenden, veelbetekenend, de woorden die thans in het Palais de Chaillot vallen, vagen alle twijtel hieromtrent weg. De Anglo-Ameri- kanen eisen niet alleen opheffing van de blokkade van Berlijn, zij eisen ook dat het Kremlin zich bij de meerderheidsopinie in de atoom- commissie zal neerleggen. Zelfs te gen compromisvoorstellen van der den nemen de zegslieden van Bevin en Marshall een afwijzende houding aan. Zij eisen dat de Sovjets zich aan de regels van het spel houden: meerderheid beslist. Hieruit volgt, dat men inzake de ontwapening niet Andere obstakels Bij de Oceaan vergeleken is zelfs de Noordzee klein, maar desondanks blijft het toch nog een aardige plas. Zo moet men ook niet uit het oog verliezen, dat er naast de elemen- taire bezwaren tegen het Russische ontwapeningsplan ook nog contra- argumenten van tweede rang te berde gebracht worden, die op zich genomen heus nog niet zo onbelang- rijk zijn. Gesteld nu .eens, dat men de Russen bij 't opgeven van getal- sterkte zou kunnen vertrouwen; Stalin nu bij voorbeeld zijn totale macht van 9 millioen tot 6 millioen man terugbrengt en de Westmach- ten de hunne van 6 milljoen op 4 millioen; zou de wereldvrede daar- door dicbterbij zijn gekomen? En dan wat China betreft: de Chinese troepen vechten op het ogenblik tegen opstandelingen die, hoe ook verder beschouwd, de sympathie hebben van de mannen op't Krem lin. Zou China derhalve zijn defen- sieve kracht reduceren, dan wor den indirect de belangen van Mos- kou op wel heel duidelijke wijze ge- diend. Geen wonder dan ook, dat de altijd beleefde Chinees, dr Tsjang, niet veel goeds over Wysjinsky's. voorstellen te vertellen had. Zo staat het er op dit ogenblik in Palais de Chaillot, wat betreft een der voomaamste kwesties, voor Na een accountantsonderzoek, dat maanden heeft geduurd, is eindelijk een ingewikkelde devie- zensmokkelarij geheel uit de doe- ken gedaan. De zaak is uitgezocht door de douanerecherche, in sa- menwerking met de Nederlannse Bank. Tegen veertig verdachten is proces-verbaal opgemaakt. Mr. T. Semeyns de Vries van Does- burgh, Officier van Justitie te Rotterdam heeft de affaire thans ter berechting in handen. Omstreeks Ma'art van dit jaai kwam de zaak aan 't rollen, toen de rivierpolitie op een kustvaartuig de gezagvoerder verbahseerde wegens deviezen- en goederensmokkel. De kapitein deed dit echter voor „Hammerstein's Hederijbedrijf N. te Rotterdam". Daar werd ten kan- tore een onderzoek ingesteld. ue eerste aanWijzingen waren van dien aard, dat de justitie in het geval werd gemengd. De Nederland Bank ging daarop tot een uitvoeng onderzoek over. Het genoemde reden.ibedri.lf oefende met coasters de yracht- vaart uit op Scandinavie, Belgie Spanje en Portugal en kweekte daar met haar vrachten deviezen. ien- einde relaties te gerieven. die erom vroegen, werd gelegenheid gegeven met deze kustvaartuigen reisjes te maken. Buiten de officiele deviezen- pot om werd dan door de rederij desgevraagd een soort credietbr le meegegeven, waarop in Belgie Portugal om deze twee landen gaat het voornamelijk buiten- landse valuta konden worden gem- casseerd Het onderzoek heeft thans uitge- wezen. dat op deze wijze 300.000 Portugese escudo's, evenveel Beigi- sche francs en ongeveer 4000 Zwit serse francs werden opgenomen. De betrokken passagiers van de coas ters bekostigden niet alleen hun reis en" verblijf,-maar brachten ook tapijten, wijn e.d. mee. De Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering der V.N. plegen hun voor- stellingen te geven in de- zelfde theaterzaal van het Palais de Chaillot. De re- den daarvan is dat bij de Algemene Vergadering er vele gedelegeerden aanwe- zig behbren te zijn, terwijl de Veiligheidsraad nu een maal de meest effectieve propaganda naar buiten vormt. Behandelt hij een belangrijk onderwerp, dan is de zaal gegarandeerd uitverkocht, wat van de ei- Algemene Vergadering niet altijd kan worden ge- zegd. Toch is er tussen beide soorten zittingen nog een ander verschil; een verschil van sfeer. Om het populair uit te druk- ken: terwijl de vergade ring van de hele club po- litici iets weg heeft van een prijsuitdeling op de laatste dag van het school- jaar, gelijken de meetings Van de Veiligheidsraad meer op de bijeenkomst van een plaatselijke kies vereniging. De toon is er scherper, de aanval gaat er meer rechtstreeks doch desondanks is er een ele ment van gezelligheld, wellicht ontstaan door het vele persoonlijke contact, dat de elf heren van de raad door alle politieke controverSe heen met kaar moeten hebben. Biedt het podium, wan neer de Veiligheidsraad vergadert een prachtig staaltje van massa-regie (de elf hoofdrolspelers ze- telen dan met al hun ad- viseurs voor het voetlicht). tijdens de Algemene Ver- gaderingen. is het toneel slechts door de voorzitter en zijn beide sacondanten bezet. Dit jaar presideevt minister Evatt uit Canber ra en de energieke Austra- lier past wat ziJn figuur betreft, niet al te best in de majestueuze zetel. Wan neer hij tijdens de een of andere speech eens wat ge- makkelijk achteruit wil gaan zitten, zakt hij schuins weg en men krljgt de indruk wat onder- tussen bij Evatt helemaal niet het geval is dat de geachte voorzitter een uil- tje knapt. Neen, wat be treft de gemakkelijke zit, zou Spaak ongetwijfeld be- ter in de zetel hebben ge- P Ook op het podium, maar enkele meters lager dan het voornoemde drietal. kan de spreker plaats ne men. Van de figuur die op deze plek staat, hangt voornamelijk de interesse van de zaal af. Toen Be vin, Wysjinsky, Spaak, Marshall en Schuman er de grote ouverture bliezen, kwam er natuurlijk over de zaal de gespannen stem ming van de laatste dag voor de grote vacantie ..Wat zal .de bovenmeester te zeggen hebben?" Door- gaans staat er echter op het spreekgestoelte de rap porteur van een of andere commissie of sub-commis- ^ie om een zaak onder de aandacht der Algemene Vergadering te brengen, welke in vroegere instan ce reeds werd doodge- praat. Eenieder kent uit ondervtnding of van horen zeggen de materie en haar verwikkelingen tot in de kleinste finesses. Men moet dan ook wel een heel vlot spreker zijn, wil men de aandacht van de 58 delega- ties. de honderden journa- listen en het veelkoppige publiek nog kunnen boei- en. Overigens krijgt een ieder die komt mededelen. dat die of die commissie unaniem of bijna unaniem zus of zo besloten heeft, een beleefd applaus. Dus wat dit betreft is in Palais de Chaillot succes verze- kerd. Het ergste voor een toe- schouwer is een zitting van de Algemene Vergade ring. waarin over personen of landen gestemd moet meerderheid, Wat zeggen wil, dat er met een beetjjp pech soms voor dezeifde kwestie vier stemmingen nodig zijn. Het tellen van de 58 stemmen zal zeker wel volgens een zeer inge- wikkeld systeem geschie- den; wellicht worden er logarithme-tafels bij ge- bruikt. Toen er vorige week zes nieuwe leden voor de economische com missie moesten worden be- noemd, hadden Zweden en Nieuw-Zeeland, die van voorzitter Evatt de reken- som hadden opgekregen, precies een half uur nodig om de 58 stembriefjes op te halen en uit te pluizen. Speelden Russische en Chi- neze spellingswijzen hen daarbij soms parten? Niet alleen het podium en de zaal geven tijdens een Algemene Vergadering merkwaardigheden te zien, sok de officiele en de pu- blieke tribunes. Er zijn mensen wier grootste ver- maak bestaat in het uren achtereen spelen met de luisterapparaten. Terwijl ze het Frans of Engels mo- gelijk begrijpen en zeker verstaan, luisteren zij bij voorkeur naar het Chinees of het Russisch, wat in elk geval een rebus voor hen blijft. Neen, dan hebben de Siamezen blijkbaar meer gevoel voor politiek. Een dezer dag'en kwam een Sia- mees diplomaat met vrouw en kind eens een „voor- stelling" bijwonen. Zoon- lief telde hoogstens 7 jaar, doch heeft uren aan een stuk met open ogen naar de hoge politiek staan kij- ken. Paedagogisch was onze Oosterling zeker, want ondanks een drin- gend verzoek van het vent* je kreeg het geen luister- apparaat. Zou het dan toch worden. Dit geschiedt zijn. dat in het Oosten de schriftelijk met tweederde wijsheid uitgevonden is? verder zal komen, wanneer niet eerst de grote mogendheden het om- trent deze atoomkwestie zijn eens geworden. Dit is feitelijk ook ysn- zelfsprekend; wat heeft het bij de huidige stand der oorlagstechniek immers voor waarde dat leger en vluoot „getercieerd" worden; wan neer het gevaar dat uit de atoom- bom dreigt in voile omvang zou blijven bestaan. Naar onze mening is de sfeer in Parijs echter thans voor een atoom- accoord niet geschikt. Rusland zal Met spanning wacht men thans af wat Washington in deze te ver tellen heeft. Want de Amerikaanse vertegenwoordigers hebben tot op heden over de ontwapening ge- zwegen. Zo zelfs, dat Manoelski uit de Oekraine Maandag wist te ver tellen, dat Marshall het werk dit- maal door zijn „juniores" uit Belgie en Groot-Brittannie liet opknai-fpen. Zou de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken soms persoonlijk de richtlijnen uit het Witte Huis hebben meegebracht? Maar van de middenstand kan men zeggen. dat over het algemeen in zijn welvarendheid wordt weer- spiegeld de algemene economische en sociale toestand van de bevol- king, terwijl anderzijds vaalc van de midenstand een gunstige invloed bp de welstand van andere standen kan uitgaan. Het bestaan van een grote cete- gorie middenstanders wordt be- dreigd door arbeiderscooperaties en grote warenhuizen. Als werkelijk door deze instellingen de midden stand, wat betreft het handeldrij vende deel, zou worden weggedron- gen, dan zou dat, uit sociaal oog- punt beschouwd, zeker moeten wor den betreurd. Bedoelde middenstand toch oefent een sociale functie uit, die zeker niet geheSl door arbeiderscoopera ties en grote warenhuizen op de zeifde sociaal nuttige wijze zou kunnen worden overgenomen bovendien is het in het samenstel der maatschappelijke standen en sociale verhoudingen van groot nut, dat er een middenstand bestaat. De Leuvense hoogleraarx dr. K. Pinxter, zo bracht deze week de ..Leidse Courant" in herinnenng. schrijft van de middenstand (Kath. Cultureel Tijdschrift 1948, biz. 003). dat men in de middenstand vele mensen vindt. ..die zich typisch on- derscheiden door standvastigheid. verantwoordelijkheidsbesef. waar- heidszin en rechtvaardigheidsbe- grip" De Leuvense professor heeft hier op het oog de degelijke een- voudige ..ouwerwetse" middenstan ders. Er zal wel niemand zijn, die wil of durft verdedigen, dat de midden stand, de handeldrijvende en econo mische middenstand. maar moet verdwijnen. En dat zal ook niet gebeuren, on- dante de twee genoemde concurren- ten dTie ook niet zullen verdwij nen! als de middenstand doet, waartoe hij in staat en bij machte is.. De perspectieven van de midden stand worden wat hun soliditeit en omvang betreft bepaald door het solidarisme in de mentaliteit en de economische samenwerking in de practijk der middenstanders. Als dat solidarisme en die econo mische samenwerking er zijn heeft de middenstand perspectief! En zij kunnen er zijn en zij kun nen worden verdiept en opgevoed in en door de organisatie Niet alleen door de vakorgamsa- tie, maar ook en zonder enige aar- zeling bewejjen wij: allereerst door de standsorgSnisatie Het moet iedereen duidelijk zijn, dat de princlpiele, de katholieke (Van onze medewerker M. de la Bedoyere) EEN van de raarste na-oorlogse karaktertrekken der economi sche geschiedenis in Engeland is de kennelijke onzekerheid omtrent de ware stand van zaken op 'n bepaald ogenblik. Het ene moment geeft een regering^woordvoerder het meest sombere uit- zicht en vraagt iedereen zich bij het naar-bed gaan af, of Enge land de volgende morgen nog wel zal bestaan. En dan worden plotseling de donkere wolken weer verdreven door' een andere woordvoerder der regering die ons in de waan brengt, dat het ergste nu voorbij is. DEN BOSCH, 14 October. Het gerechtshof te Den Bosch heeft uit- spraak gedaan in de zaken tegen Deken J. Biiijsrogge te Steenber gen en Pastoor J. Schepens te Acht, die terecht hebben gestaan beschuldigd van overtreding van processieverbod. Tegen Deken Buijsrogge had de Officier van Justitie bij de Bredase Rechtbank vrijspraak geeist. De Rcchtbank verklaarde echter, dat verd. had gehandeld in strijd met de wet. De Officier van Justitie ging van dit vonnis in hoger be roep De Procureur-Generaal bij Bossche Gerechtshof eiste veertien dagen geleden vernietiging yan het vonnis en vrijspraak. De uitspraak van het Gerechtshof luidde thans conform de eis. Pastoor Schepens was door de rechtbank te Den Bosch, conform de eis, vrijgesproken. Ook in dit geval ging de Officier van Justitie in hoger beroep. Dit vrijsprekend vonnis werd door het Gerechtshof, overeenkomstig de eis van de Proc. Generaal, bevestigd. Het laatste overzicht van Sir Staf ford Cripps tegen het einde van September, was werkelijk nog al l-ooskleurig. Tot ieders verbazing kon hij mededelen, dat de waarde van onze export nu vrijwel gelijk was aan die ^n 1938 en dat, als we de eindjes nog niet helemaal aan elkaar konden knopen. dat alleen kwam door de geweldige inkrim- ping van de opbrengst van onze „onzichtbare" handel, zoals inkom- sten uit buitenlandse investeringen scheepvaart en financien. Het is tussen haakjes een eigenaardige gewaarwording een zo overtuigd socialist als Sir Staf ford te horen erkennen hoe zeer Engeland behoefte heeft aan in- komsten uit beleggingen en geld- transacties, in het verleden zo vaak in naam van het socialisme veroordeeld. Maar zelfs als men deze verliezen in aanmerking neemt, zijn wij er in geslaagd onze verliezen aan dollars en goud binnen een jaar bijna te halveren. Ze bedroegen nu 42 mil lioen pond sterling per maand te gen 85 millioen in 1947. Door het Marshall-plan zullen deze verliezen tijdelijk verdwijnen. Het spoor bijster. Doch nu wordt ons gezegd, dat de kolenproductie zo slecht is, dat als dit zo voortduurt we spoedig voor een nieuwe brand- stoffen-crisis geplaatst zullen wor den. Zodoende kan men het Bntse pu bliek het niet kwalijk nemen. dat t door al deze mee- en tegenyallers het spoor bijster is geworden. (j)n- dertussen vraagt de ernstige waar- nemer zich maar steeds af. wat er gaat gebeuren., wanneer de oorlogs- verliesposten in Europa en elders zijn opgemaakt en de Britse export moet gaan concurreren op de ko- persmarkt. Ter beveiliging van West-Europa. De nieuwe verdedigingsmaatrege- len zullen de economie-deskundigen waarschijnlijk een nieuwe hoofdpijn bezorgen, daar iedere afvoering yan de productie naar de verdediging weer betekent: zoveel minder om in het buitenland te verkopen en zo- veel te minder in het Engelse bm- nenland en de provisiekast. Ander zijds schijnt er nogal veel enthou- siasme te zijn ..voor de krachtige houding tegenover Rusland en de maatregelen ter verdediging vati het Westen. De vrij ongewo^ie vertomng in het vredige Engeland van een openlijke demonstratie der com- munisten tegen de recrutenngs- actie veronderstelt een zeer grote vrees van links voor het succes der actie. Weliswaar verloopt de eigenlijke recrutering voor leger en lucht macht langzaam, maar dat ligt aan de betrekkeliik slechte betalmg en de omstandigheden in de dienst. Hierin zal verbetering moeten ko men. Ook Brits onderwijs te laag gesalarieerd Een ander terrein, waar de te lage salariering eveneens berucht is, be treft dat der universiteiten. Terwijl een dokter of 'n advocaat er op kan rekenen zonder al te veel moeite n inkomen te helen van tussen de 2000 en 3000 pond per jaar, verdient een bekwame universiteitsprofessor nau- welijks meer dan 1500 pond, terwijl in de lagere regionen de salans- schaal varieert tussen 400 en 1000 pond per jaar inkomens die het bijna onmogelijk maken een gezm in stand te houden volgens de stand, die dit waardige en belang- rijke beroep vereist. Deze grief die, naar ik veronderstel. '.n vele landen gedeeld wordt begint thans ook in de pers tot uitmg te komen. De Greene-kwestie. Op katholiek gebied is een zeer interessante kwestie aan de orde ge komen door het op morele gronden verbieden door de censoren van de Ierse Staat van de nieuwste roman van de katholieke auteur, Graham Greene. Greene wordt over het al gemeen gehouden voor de beste he- dendaagse romanschrijver in Enge land en zijn werken zijn uitgespro- ken katholiek wat sfeer en nioraal betreft Dit laatste boek, ,,The Heart of the Matter" (De kern der kwes tie), is algemeen toegejuicht, geko- zen als het „boek van de maand in de Ver Staten en ten zeerste gepre- zen door het merendeel der beste. katholieke critici, onder welke be- kende ge'estelijken zoals. de z.k. heer Martindale.- Het vertelt het verhaal van een katholiek paar in een onprettige Afrikaanse kolonie en uit puur me- delijden wordt de held tijdens de afwezigheid van zijn vrouw. vy(- liefd op een meisje. Wanneer zijn vrouw terugkeert verhindert het- zelfde gevoel van diep medelijden hem een kordate beslissing te ne-f men en er zijn enige scherpe passa ges, als de held opzettelijk heilig- schennend te Communie gaat en tenslotte liever zelfmoord pleegt dan een beslissing te nemen. Het is een akelig verhaal, maar een mees- terlijke analyse van het menselijk karakter in zijn verhouding Gods genade. De veroordeling van deze roman door de Ierse censoren leek zo vreemd, dst ccn Bisschop (Mgr William Drown. coadjutor van Southwark) een brief in de pers heeft gepubliceerd. waarin hij een verklaring vraagt van deze schijn bare tegenspraak tussen theologi sche lof en publieke morele veroor deling. Ondertussen is het verbod opgeheven. standsorganisatie vooral in deze tijd een hoogstbelangrijke taak heeft te vervjillen voor haar eigen leden, voor heel de samenleving. Van de katholieke standsorganisatie uit moeten de christelijke beginselen in het maatschappelijk levenworden mgedragen. De grote dr. Poels had speciaal de standsorganisaties op het oog, toen hij schreef: .Het allervoornaamste werkter- rein van het ..Apostolaat" der ka tholieke leken is en blijft het we- reldlijk terrein van onze oprecht katholieke maar niet kerkelijke or- -ganisaties". Over het algemeen is men in de kringen der katholieke arbeiders dieper overtuigd van het nut der standsorganisatie dan in die der katholfeke middenstanders. Het kan echter beter worden' De betekenis, welke de tabaks- teelt in de tegenwoordige omstan- digheden voor ons land heeft, in het bijzonder voor de kleine bedrij- ven alsmede de nieuwe perspectie ven, welke voor de inlandse teelt in de toekomst kunnen worden ge- opend zal de heer ir. L. F. J. M. van der Veen, Rijkstuinbouwconsu- lent voor tabaksaangelegenheden, bespreken in een tweetal radiocau- serien, waarvan de eerste zal wor den gehouden op Maandag 18 Octo ber a.s. te 19.45 uur via de zender Hilversum I. Het onderwerp van de eerste voordracht luidi^, ..De ont wikkeling, van de tabaksteelt u Nederland". Met betrekking tot de decentra- lisatie van het Technisch Hoger On derwijs is thans een rapport open- baar gemaakt (zie elders in dit nummer), dat in staat is in de ,.pro- vincie" en wel bijzonder in het Zui- den en Oosten des lands ongerust- heid te verwekken. Wij bedoelen het rapport der commissie-Holst, in welk rapport sterk de nadruk wordt gelegd op de uitbreiding en vernieuwing van de Hogeschool te Delft. Oppervlakkig gelezen lijkt het, of de commissie de regering adviseert: zoek het eerst in Delft en als het perce moet, kan altijd nog over spreiding in de rdst van het land worden gedacht. Om het misverstand onmiddellijk op te helderen zij er aan herinnerd, dat het hier gaat om het rapp«rt der eerste commissie-Holst. die op 3 April 1947 werd ingesteld. Dit rapport is nu in druk versche- nen. maar het is al lang niet meer actueel. Op basis daarvan is immers reeds in het voor jaar van 1948 door de regering besloten tot decentrali- satie van het T.H.O. Tevens verd toen besloten dat Delft zou worden ingericht en ge- moderniseerd tot een maximum van 3500 studenten, en er werd een tweede commissie-Holst ingesteld. die rnoest onderzoeken niet of de- centralisatie zou plaats hebben (daartoe was immers al besloten) maar op welke wijze decentra- lisatie zou moeten geschieden. De Franse regering heeft beslo ten om de prijs van steenkool met 18 9 pCt te verhogen tot 3.500 frs per ton. Naar officieel werd mede- gedeeld ontheft deze prijsverhoging de regering van de noodzakelijkheid om haar toevlucht te nemen tot een staatssubsidie'aan de kolenindustrie. Voorts heeft de regering besloten om de prijzen van vlees weer on. der controle te stellen. De voortdu. rende stijging der vleesprijzen ii een van de voornaamste redenen van ontevredenheid onder het Franse volk geweest. De tweede commissie-Holst heeft twee dingen te doen. Ten eerste de plaats of plaatsen bepalen, waar 'n nieuw centrum (centra) dient te komen. Vervolgens de vorm van decentralisatie vaststellen. Met dit laatste wordt bedoel^ de vraag. of alle afdelingen van de T.H.S, zlllen overgaan naar het nieuwe centrum (a) wat zeer onwaarschijnlijk is te achten en of de afdelingen die men zal gaan verdubbelen in haar geheel of ge- deeltelijk in het nieuwe centrum worden gevestigd. In dit verband kan er aan herin- Op ae Rijksweg Breda-Moerdijk is Woensdagavond het verminkte lijk gevonden van de rondtrekkende harmonicaspeler Bartels geheten De man is op een vrachtauto ge- klommen zonder dat de chauffeur dit bemerkte en denkende dat de auto naar Etten zou rijden. Toen B. onderweg ontdekte. dat de auto niet in de richting Etten ging, moet hij van de snelxijdende wagen zijn gesprongen en daarbij een dodelij ke smak hebben gemaakt. nerd worden, dat de eerste com missie-Holst had voorgesteld om alleen de propaedeuse en het eigen lijke ingenieursexamen, dus de twee eerste en de twee laatste jaren, el ders te doen geschieden en de mid- denmoot van de studie in Delft te doen blijven. Waar het intussen om gaat is, dat de publicatie van thans allerminst aan de verwachtingen van de „pro- vincie" de bodem inslaat. Wat anders zou het zijn#indien de nieuwe regering besloot op de be- slissingen van haar voorgangster in deze aangelegenheid terug te ko men. We kunnen ons dit echter nauwe- .lijks voorstellen. Als zij de industri- alisatie wil bevorderen en doorvoe- ren, kan zij moeilijk anders dan de decentralisatie van het T.H.O. tot stand brengen. B. M. De filmster Douglas Fairbanks Jr. die als voorzitter van de Ameri kaanse hulporganisatie, ..Care", an. derhalve dag in ons land vertoefde, heeft moeten woekeren met de hem toegemeten tijd. Dinsdagmiddag aangekomen, heeft hij besprekingen gevoerd met de leiders der West-Europese Care- comite's, is officieel ontvangen door de Amerikaanse ambassadeur. kon even naar Volendam. moest te rug naar den Haag, en bracht een kort bezoek aan het Rijksmuseum. Daarna begon het eigenlijk pas: 'n tocht naar enkele behoeftige Am- sterdamse families, die een Care- pakket kregen uitgereikt. Zoals er in het afgelopen jaar ruim 6 mil- ioen zijn uitgedeeld. Aan de sociale dienst van de Kon. Marine te Sche- veningen heeft het ..Care Comittee" voorts 20 pakketten overgedragen ter verdeling onder de weduwen en wezen van in de oorlog omge- komen marinemannen. Fairbanks heeft, naar hii vertelde op de later in hotel de l'Europz gehouden pers- conferentie, na de vervulling van diplomatieke missies in opdracht van president Roosevelt en het Amerikaanse ministerie_ van buiten landse zaken naar Zuid. en Mid- den-Amerika zelf vijf en een half jaar als marine-officier dienst ge daan en daardoor de toestanden. die in Europa waren ontstaan van nabij leren kennen. Aan het einde van de middag kwamen twee jongetjes naar voren om 2 pakketten in ontvangst te ne. men van de 30, die voor het Bio- vacantieoord verpeegde grotestads- kinderen bestemd zijn. Fairbanks deelde nog mede, dat de Care hoopt het aantal pakketten nog op te voeren en dat hii zelf zijn bezoek aan Nederlrnd in het voorjaar wil herhalen. maar dan voor langere tijd en met zijn 3 dochtertjes.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3