KWESTIE-LEOPOLD wordt een dwaze klucht De twee redenen van de „brede basis" Om af te treden dient de koning eerst terug Geen verkiezingen in Berlijn en de Sovjet-zone RADIO DERODEPAARDEN Geen oplossing, daar men elke oplossing verwerpt Onder het vergrootglas Indonesie vraagt Aalmoezeniers Karlshorst vindt het twee-jaren-plan belangrijker Decentralisatie van het T.H.O. De oplossing in Indonesie en de ordening van het bedrijfsleven PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 15 October 1948 DE JONGENS WACHTEN ER MET VERLANGEN OP RODE KRUIS JEEP BIJ SOEKABOEMI OVERVALLEN Bende schoot verpleger dood Kermis op de grens Scheepsberichten Radio's voor Indonesie Dodelijk ongeval in kolenmijn Posttarieven gewijzigd Pensionhouders willen bedrijfschap BRAND IN BATA- FABRIEK EEN OUD RAPPORT STICHT VERWARRING HAAGSE BRIEVEN ,,St. Lucas" in congres bijeen (Van onze parlementaire redacteur) OP DE OVERGANG boven de vergaderzaal van de Tweede Kamer bevinden zich een aantal vertrekken, ge- nummerd van een tot vijf. Daar hebben onze volksver- tegenwoordigers ook deze week verwijld teneinde de begrotingsstukken, benevens enkele andere wetsontwerpen in hun respectievelijke afde lingen te onderzoeken. In af wachting van hetgeen wij straks weer van het parle ment zelf zullen vernemen, kan het onderwijl interessant en nuttig zijn om al vast op eigen houtje wat algemene beschouwingen te plegen, hierbij tevens enkele feiten en uitlatingen van de laatste tijd samenvattend. Liquidate furfbriketten- fabriek De televisie in Nederland PROGRAMMA FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald (Van onze Brusselse correspondent) |N DE BINNENLANDSE POLITIEK van Belgie heerst voor het ogenblik weer een windstilte. Het staat nu ongeveer wel vast, dat het voorstel der CVP om een volks-raadpleging over de koningskwestie te houden, nauwelijks kans maakt door de senaat te worden aanvaard. In verband daarmede vraagt elk- een zich af, hoe de kwestie dan wel geregeld moet worden. Tot dusver is de ene oplossing na de andere verworpen, maar uiteindelijk zal er toch iets gedaan moeten worden. De volksraadpleging zal wel stranden op de liberalen, die het in hun macht hebben de balans ofwel naar rechts ofwel naar links te la- 'ten overhellen en die nu plotseling besloten hebben zich tegen de raad- pleging te verzetten. Zij zouden willen, dat er opnieuw een com missie wordt opgericht om de zaak te onderzoeken. 't Zou de tiende of elfde worden precies weten we het niet meer. Een resultaat is daarvan niet te verwaehten. Want hoe de koningskwestie onderzocht en besproken wordt, hoe scherper de twee kampen tegenover elkaar komen te staan. Het verleden heeft dit wel voldoende bewezen. Door 's vjjands toedoen Wat nu? vragen de Belgen. lets zal toch moeten gebeuren. al ware het alleen omdat de toestand lach wekkend begint te worden. Nog al- tijd heet het, dat de vorst ..door 's vijands togdoen in de onmogelijk- heid verkeert om te regeren". Zo staat het in de wet van 1945 en het heet daar verder: zolang het Par- lement er niet anders over beslist." Een eigenaardige vijand. dat par. lemeht. Want welke- andere vijand kan de koning op het ogenblik in de weg treden? Toch zeker niet Duitsland, dat door Belgische troe- pen mede bezet wordt! Ondertussen is er een Regent, die de koninklijke functie waarneemt. in afwachting tot de „vijand" op- houdt de koning in de onmoglijk- heid te houden te regeren. Zo zit BelgiS met een koning, die niet mag terug keren, een re gent. die niet kan heengaan, en een parlement. dat iedere mogelijkheid om aan dit dwaas gedoe een einde te maken11 verwerpt. Afstand Is juridisch onmogelUk De anti.koningsgeziriden bevelen troonsafstand aan, waarna Prins Boudewijn de troon zou beklimmen Leopolds aanhangers weten echter heel goed, wat daarmee in werke- lijkheid bedoeld wordt. De anti- Leopoldisten zijn tenslotte niet an ders dan doodgewone republikeinen, die dus net zo min iets op hebben met Boudewijn als met Leopold- Hun advies is slechts een praatje voor de vaak. want ze weten heel goed. dat de troonsafstand een ver- re van gemakkelijke zaak is. Juri disch kan men slechts afstand doen van wat men bezit. Door de wet van 1945 bezit Koning Leopold FOEI. Wij, Nederlanders, schijnen in het buitenland toch niet altijd even netjes te zijn. Zo b.v. in Zwit- serland. Daar hebben een massa toeristen de automaten e.d. geplun- derd met practisch waardeloze rpunten. De er.ige verontschuldiging hiervoor zou kunnen zijn, dat er ook Duitsers, Oostenrijkers en Bel gen zijn gearresteerd, want de Zwit- serse politie heeft het er niet bij laten zitten.*Jeen voorbeeld, waar- de landgcnoten, zeker niet in dat gastvrije land. FLINK. ,,Wij leven in een atoom- tijdperk", zei de 85-jarige Louis Rich uit New York, en de enige manier om met de tijd gelijke tred te houden is: weer naar school te gaan. Hij voegde dan ook de daad bij het woord en liet zich aan een der New Yorkse college's inschrij- ven. UITGESLAPEN. Een chocolade- fabrikant in Buenos Aires kreeg de laatste tijd herhaaldeliik klach- ten, dat er van de door hen ver- zonden bonbons stukjes afgebeten waren. Hij gaf de zaak in handen van een rechercheur, die blijkbaar even scherpzinnig was als de be- roemde Sherlock Holmes. Enkele kapotte bonbons nam hij mee naar de tandarts van de polikliniek, die er afdruksels van maakte. evenals van de tanden der .fabrieksemplo- ye's.1 En de snoepers werden ge- vonden. twee meisjes. die bij het in- pakken stukjes van de bonbons af- beten. OPA- In de staat Minnesota (na- tuurlijk Amerika) klom opa Walter Morgan in een vliegtuig met al de lasten en zorgen van zijn 76 jaren. Op de begane grond stonden opoe, zes kinderen en een onbepaald aan- tal kleinkinderen en wuifden hem vaarwel en tot ziens toe. Het toe- stel klom vervolgens in de wolken en bereikte een hoogte van 3000'm. en dat vond opa Morgan voldoen de. om de piloot goedendag te zeg- gen. het valluik te openen en zich te laten zakken in de vriie Amevi- kaanse luchten. De parachute ging prachtig open. ,,Zo, het zal jullie voortaan niet meevallen, om mij op de grond te houden," zei hij man- moedig teeen al zijn nazaten. toen hij weer thuis was. AAP. De apen in de Berlijnse dierentuin zullen in de komende winter netjes worden aangekleed met een broek en vestje, otn hun tegen de kou te beschermen. zo deelde het bestuur van deze Zoo aan de wereld mede. Het kolen- rantsoen is te klein, om de kooien te verwarmen, voegden zij er een beetje bitter aan toe. Naar een der- gelijke oplossing voor de andere dieren wordt gezocht. Commentaar? Niet aanwezig, ieder denke er het zijne van! JEUGD. In de trein Hoorn—Alk- maar. Een boze vader dreigde zijn zoontje, die het de overige reizigers nogal lastig maakte. uit de trein te zullen gooien als hij niet ophield. ,.Durft u toch niet, want dan krijgt u een draai om uw oren van moe- der. als u zonder mij thuis komt". MICROS evenwel noch koninklijk gezag noch macht. Hoe kan hij, waar hij noch in het bezit is van een troon noch in de mogelijkheid verkeert een regeringsdaad te stellen, afstand doen van de troon? Want troons afstand is toch een regeringsdaad bij uitstek. De linkerpartijen zitten met deze juridische moeilijkheid lelijk in hun maag. Er zou een mouw aangepast kunnen worden door de grondwet te veranderen, maar dat gaat ook al niet. want zo staat er in de grondwet ten tijde van een regentschap kan de constitute niet veranderd worden. Ad absurdum Zou men de anti's hun zin willen geven, dan moet men de konings kwestie ad absurdum voeren. Men zou, om de koning te doen aftreden, hem eerst moeten laten terugkomen en hem, zij het ook slechts tijdelijk, in zijn koninklijke prerogatieven herstellen. Intrekking dus van de verbanningswet 1945. Troonsafstand zou derhalve slechts kunnen wor den bereikt door de vorst met veel plichtplegingen terug te halen, het regentschap geeindigd te verklaren, de korting in zijn waardigheid en rechten te herstellen en hem dan uit te nodigen met spoed op te krassen. Aan deze operette.schtige situate zijn de Belgen met hun Konings kwestie nu eindelijk toe. Misschien doet het besef. hoe belachelijk het land zich hiermede in de ogen van het buitenland maakt, de ogen opengaan. „Wilt U nog eens schrijven hoe t met^onze jongen gaat?" Dat is de inhoua van de brieven die zorg- volle ouders aan de aalmoezeniers schrijven. Wanneer er nu in een vak (en een vak is dikwijls zo groot als een Nederlandse Provincie!- 'n aalmoezenier is, dan wordt het ge- vraagde contact gelegd. Trouwens bijna alle aalmoezeniers trachten hun jongens regelmatig binnen de tien dagen te bezoeken. 's Zondags heeft hij hen op de centrale punten bijeen, en verder bezoekt hij hen op hun eigen, vaak zeer afgelegen postep. De soldaten hebben dat posten- leven in hun brieven zo vaak be- schreven! Daar zitten zij dan met kleine groepen, lopen wacht en pa- Op 12 October is ten Zuiden van Soekaboemi een jeep met aanhangwagen van 't Rode Kruis beschoten met mitrailleurvuur. De jeep was op weg naar de polikli niek te Bodong Kalang, toen uit het beboste zyterrein automatisch en geweervuur werd afgegeven. Vijf der inzittenden, een ver Pteegster, 2 rmiitairen en 2 leden van het corps algemene politie wer den gewond. Een Mantri-veojpleger werd dodelijk getroffen, Nadat een der gewonde politiemannen in een huis in de omgeving was verstopt, wlsten de overige inzittenden met de jeep door het zijterrein de desa Kamawati te bereiken. Daar open- de de bende nogmaals het vuur op tde jeep, die aan de voor- en achter trouille, hebben het heus niet ge- ziide was voorzien van de kenteke makkelijk in de eentonige sleur van nen van het Rode Kruis. Het ge hgt militaire leven. lukte de bende, de jeep in brand De aalmoezenier komt hen dan te schieten. Bij een tegen de bende opzoeken, met of zonder jeep. Stoe- ingezette actie werd zij op de len (als ze er tenminste zijn!) wor- vlucht gedreven, met achterlating den bijgeschoveneen praatje Yan een dode en een aantal wape wordt gemaakteen ernstig woordde biecht wordt gespro- ken..een hartelijke groet, en de jongens zijn weer geheel opge- monterd. Dat is het aalmoezeniersleven, per soonlijk contact onderhouden met de jongens, behalve dan nog de overige besognes die dit ambt met zich mede brengt. Drie dagen is de Brabantse grens gemeente Putte „Niemandsland' geweest. Zowel in Belgisch als in Nederlands Putte was er kermis en. de rij kramen en attracties aan beide zijden van de grens pleegt Stelt u zich nu voor dat er in een I ?ij 4ergelij^e gelegenheden nauw- :bied in «pn vat oonn keurig °P elkaar aan te sluiten, De gebied, in een vak, geen aalmoeze nier is. De weerslag hiervan is na veertien dagen reeds merkbaar. Geen Zondagse H. Mis, een spora disch bezoek door een of andere aalmoezenier die toevallig langs komt. Geen man, met wien zij hun moeilijkheden kunnen bespreken, geen vertrouwensvriend, geen H.H douaniers droegen hun steentje bij tot de algemene feestvreugde. zij zetten de grensbomen in deze dagen open en vroegen passanten niet naar papieren. Dat zou trouwens ook een practische onmogelijkheid geweest zijn, want vele duizenden Brabanders en niet minder Bel gen hadden zich in de beide Sacramenten, en dat alles in de nog ^enslorpen verzameld altnd 7.n fpvnarliiirA I ensaorpen verzameia altijd zo gevaarlijke gebieden. Naast de voortdurende waakzaam- heid die- geboden is. sluit het een- zame postenleven bovendien nog 'n groot moreel gevaar in zich. Het is voor de Hoofdaalmoezenier in Indonesie, voor de divisie- en brigade-aalmoezeniers zo schrijnend om op de vraag ..wanneer krijgen wij weer een aalmoezenier?" te moeten antwoorden: ..Mannen, wij hebben er niet meer". Katholiek Nederland wil zijn jon gens gaaf en onbeschadigd terug hebben. maar dan zal het nodig zijn. dat nog meer priesters de hard zwoegende aalmoezeniers in Indo nesie gaan helpen. (Van onze Berlijnse correspondent) DE VERKIEZINGEN voor de landelijke parlementen der Soviet- I ^^Lowt^SO-^^Pre^enTw-ef zone en voor de gemeenteraad van Berlijn, die deze maand Laxton 30—58; Cox Orange 32 oc: om er een soort Beneluxfeest te vieren, De douane nam terdege steek proeven en hield de wegen naar- en van Putte onder scherp toezicht. ..Aldabi". Buenos AiresRotter' dam 13 Oct. vaii Bahia. „Cottica", ArhMerdamWest-Indig 13 October van Dover. ..Groote Beer", BataviaAmster dam pass. 13 Oct. n.m. Kaap da Gata ..Johan van Oldenbarneveldt' Amsterdam—Batavia, pass 13 Oct. Minicoy. ,.Kot"a Gede". RoterdamBatavia pass. 13 Oct. 18 uur Gibraltar ..Maetssuycker", 13 Oct. van Fre- mantle te Carnavon ..JNigerstroom". 13 Oct Port Am- boin te Pointe Noire ..Ruys", 13 Oct. van Kaapstad naar Buenos Aires ..Volendam", 13 Oct. van Las Pal- mas naar Buenos Aires ..Zuiderkruis", Rotterdam—Bata via. nass. 14 Oct. 2 uur Kaap Bonn. HEM. 13 Oct Zuiderkogge Bevelanders 4.505: blauwen 4 80 6.10: rode kool 6—8.30; groene kool 56.70; bloemkool 420.50: andii- vie 45.10; slabonen 2444; snlj-' bonen 51—78; uien 5—7.30: kroten 6—6.20; peen 4—5.70: tomaten 8—38; Emiel d'Heijst 27—58: Commeles 30 gehouden worden, zijn op bevel van maarschalk Sokolovsky voor onbeperkte tijd uitgesteld. De bevolking zal dus niet de gelegenheid krijgen zich uit te spreken over het door de com- munisten in de zone gevoerde beleid, en parlementen kiezen, die beter dan de nu bestaande de werkelijk'e politieke verhou- dingen weerspiegelen. Bovengenoemd besluit van Karls horst is wel voor niemand onver- wachts gekomen. De gelijkschake- Hng van de Chr. Dem. Unie in December van het vorige jaar, die leidde tot het gedwongen aftreden van Jacob Kaiser als voorzitter der CDU in de Sovjetzone, het spreek- verbod, opgelegd aan de voorzitter der liberaal-democratische partij, Lieutenant, daar hij het gewaagd had zich critisch uit te laten over de onrechtvaardige Sovjetiserin'g van de industrie, handel en bank- wezen, had reeds aangetoond, dat aan een vrij spel der democratische krachten in de toekomst niet meer gedacht zou kunnen worden. Door middel van het anti-fascistisch det mocratisch eenheidsblok - had de communistische SED haar greep dp de gelijkgeschakelde liberalen en christendemocraten versterkt. Hun rijen waren gezuiverd van alle Schwennicke- en Kaiser-aanhangers terwijl de SED zelf in haar gele- deren radicaal opruiming had ge houden onder alle elementen, die de gedwongen fusie van de socialis- ten met de communisten nog maar steeds niet konden vergeten. Vindingrijk als altijd hadden de communisten echter ook nog een ander idee bij de hand. Van het Sovjet-hoofdkwartier Karlshorst kregen zij gedaan, dat twee nieuwe partijen werden toegelaten, de na- tionaal-democratische en de demo cratische boerenpartij. Laatstge- noemde zou in de plaats treden van de ,,vereniging tot wederzijdse boerenhulp", een para-communisti- sche organisatie. die joij de verkie zingen van 1946 ernstig had teleur- gesteld en geen enkele afgevaardig- ae had gekregen. De Nat. Dem. Par tij moest het verzamelbekken wor den voor de voormalige nazi's en - 85 Gromnger Kroon 26—49; Vlaamse Zoet 3658: Brammie 1842. Op 15 October a.s. beginnen de leden van de Nederlandse vereni- ging van radiodetailhandelaren in samenwerking met de Niwin met een landelijk opgezette actie, die ten doel heeft radiotoestellen' naar de militairen in Indonesie te zen UC11 vum uc vuuimaiiBC uaii s en -p, -w— ontevredenen uit de kringen der Pe g^]den hiervoor willen de CDU en LDP. De leden werden "dl°ha«delaren bljeen brengen door Karlshorst zelf geleverd, want do°r r"1°dej yan de verkoop van maarschalk Sokolovsky kondigde t£ ha6elieten lmitatieradiotoestelletjes. gelijk een volledige amnestie af °?ze W1.lzc. hoopt de N.V.R.D. - - - 1 500 tropenradio s naar te kunnen zenden. vooralle nominale leden der NSD AP. Zij werden volledig in hun politieke rechten hersteld en konden de Sovjets hun dankbaarheid tonen door zich bij de nationaaldemocba- ten aan te sluiten. De eerste daad van het bestuur der twee nieuwe partijen was. aan Indonesie In de ondergrondse werken van de mijn Oranje Nassau III werd maarschalk Sokolovsky om uitstel Woensdagmiddag ten gevolge van te vragen voor de verkiezingen: het springen van een luchtleiding hun organisatie was nog niet vol- een sleper zodanig aan het hoofd doende ontwikkeld. Sokolovsky had gewond, dat hij ter plaatse overleed natuurlijk begrip voor dit argument I Het slachtoffer was gehuwd en va- en beval de verkiezingen tot een der van twee kinderen. nader te bepalen datum uit te stgl- len. De communisten juichten! Voor lopig bleven zij van hun%ieerschap- pij verzekerd. Later kon men altijd nog nieuwe argumenten vinden, om een duidelijke uitspraak van de bevolking der Sovjetzone te ver- hinderen. Nog £6n zorg kwelde de SED, n.l. de verkiezingen voor de gemeente raad te Berlijn. Het stond voor 'n ieder vast, dat deze in een dave- rende nederlaag voor de communis ten zouden eindigen. De houding der Berlijnse bevolking gedurende- - - de blokkade liet hieromtrent geen I KpnpH„,f -f in van bedragen twijfel over. De uitwerking vanjsen npr nnst.hpwiio ic communistische nederlaag te Berlijn De posttarieven welke op een' halve cent eindigen, worden naar beneden ctfgerond tot hele centen. In het Staatsblad no. -1 435 is nu opgenomen een Kon. Besluit van 1 October 1948. houdende wijziging van het Postbesluit 9125, van het pakketpostbesluit en van het inter- nationaal Postbesluit 1946, waarin deze wijziging is vastgelegd. In het Postbesluit 1925 is tevens een wijziging aangebracht ten aan- zien van de postbewijzen. Het tarief De leden van het district Noord- holland-Zuid van de ondervakgroep pensions van de bedrijfsgroep ho tels enz. hebben het plan opgevat een bedrijfschap voor hun branche te stichten, waartoe zij in Haarlem hebben vergaderd. De heer C. H. Schregel zette daarbij uiteen dat het to^iemen van de moeilijkheden in dit bedrijf aaneensluiting nood- zakelijk maakt. Een beslissing over de definitieve oprichting zal later worden genomen. Woensdagmorgen brak brand uit in de rubber-regeneratieafdeling van de Bata-fabrieken te Best. Toen men een regeneratieketel wilde openen, schoot daaruit eens- klaps een rteekvlam, die van zo- danige felheid was, dat de ketel niet meer te sluiten was en het vuur zich aan de omliggende ma- terialen meedeelde. De bedrijfsbrandweer wist de brand te bedwingen. De regenera- aie-afdeling is geheel uVitebrand. De schade wordt op 100.000 ge- schat. De belendende gebouwen: de cremefabriek, de tennisschoenen afdeling en de electrische centrale, konden behouden worden. Het pro- dyctieproces ondervindt door de brand geen stagnatie. beneden f 10.per postbewijs is gebracht van 7'/i cent op 6 cent. Voorts is het tarief voor het ver- zenden van kleine geldbedragen op bnefkaarten gebracht van 1 op 2 ct. De instantie. welke de briefkaarten ontvangt, zal dus Vbortaan 2 cent, zijnde de kpstprijs, moeten betalen. was ook voor de Sovjetzone niet te overzien. De oppositie zou er nieu we moed uit scheppen en opnieuw 't hoofd opsteken. Daarom wendde de SED zich tot Karlshorst, met 't verzoek om ook de gemeenteraads- verkiezingen te Berlijn tot later te verschuiven. En prompt beval Soko lovsky het geme'entebestuur van de I C C 1 r 1 1 1 p T O M stad de voorbereidingen voor het I i-wiL-L-CiisyiN houden van nieuwe verkiezingen in de Sovjetsector te staken. Verschenen is het rapport van de in 1947 ingestelde „eerste commis- sie-Holst", inzake de decentralisatie van het technisch hoger onaerwijs. De commissie is van mening, dat het geen zin heeft, welke maatregel dap ook, te treffen, zolang Delft niet goed en volledig is uitgerust. Naar het oordeel van de commis sie kan men tegemoet komen aan de vraag naar goed onderlegde in- .genieurs, in verband met de inten sieve industrialisatie, indien men overgaat tot de volgende Vier maatregelen 1. Delft moet door uitbreiding en vernieuwing, met bekwame spoed tot een centrum van technisch ho ger onderwijs en technisch weten- schappeiijk onderzoek worden ge maakt, dat in staat is jaarlijks on geveer 500 goed onderlegde inge nieurs op te leiden. Dit moet onder alle omstandighe dert de eerste stap zijn. Zolang deze niet volledig is uitgevoerd, ko men andere maatregelen niet in aanmerking. 2. Wordt het duidelijk, dat Neder land in verband met de industriali satie, -aanzienlijk meer dan 500 in- genieurs per jaar nodig zal hebben, dan richte men tijdig in een of meer plaatsen een nieuw centrum voor technisch hoger onderwijs en technisch wetenschappelijk onder zoek in. Men kieze hierbij bij voorkeur de oplossing. volgens welke de propae deuse, behalve in Delft, ook in een of twee andere plaatsen gegeven wordt, waar tevens gelegenheid be staat om af te studeren en onder zoekingswerk te verrichten. De middenmoot van de studie geschiedt volgens deze oplossing in Delft. Daarbij bestaat de mogelijkheid deze scholen later tot complete hogescholen uit breiden. 3. Een commissie, bestaande uit leden van de senaatder T.H. te Delft en andere gei'nteresseerden, krijgen opdracht gezamenlijk een plan voor de gecombineerde hogere technische opleiding uit te werken 4. Een tweede commissie. bestaan de' uit industrielen, planologen en andere deskundigen, krijgen op dracht, advies uit te brengen over de plaats of de plaatsen, die voor de vestiging van een nieuw teeh nisch wetonschappelijk centrum in de zin van conclusie 2, in de eerste plaats in aanmerking komen. In N.-Brabant en Limburg Kleine commissies De Commissarissen van de Ko- ningin in de pro^incies N.-Brabant en Limburg hebben een kleine com missie in net leven geroepen, die zal nagaan, welke stad in deze provincies op de eerste plaats in aanmerking komt voor een even- tuele vestiging. Ook in de Noord-Oostelijke pro vincies en Gelderland bestudeert men dit probleem. (Wij vestigen in verband met deze publicatie de aandacht op een arti- kel elders in dit nummer. Red.) In Heerlen kwamen uit alle de- len van Nederland afgevaardigden van vele afdelingen van de Ned. Katholieke Bond van Schilderspa- troons „St. Lucas" bijeen om deel te nemen aan het jaarlijkse congres van deze bond. Hier bleek, dat met de voorbe- reidende werkzaamheden betref- fende de oprichting van de Katho lieke Schildersschool te Boxtel men thans zover gevorderd is, dat deze school op 3 of 4 November kan wor den gopend. Tot directeur is be- noemd de heer A. Notenboom, een zoon van de voormalige bondsvoor- zitter. Momenteel wordt door een com missie, welke nog zal worden uit- gebreid met vertegenwoordigers van de gezellen, de oprichting van een pensioenfonds voorbereid. Wat dit fonds betreft willen de schil- derspatroons zelfstandig blijven. Zij achtten het gewenst, dat het fonds voor alle zelfstandigen verplichtend wordt gesteld. Samen met de Christelijke en de Nederlandse Bond van Schilders- patroons zal „St. Lucas" een be- drijfsvereniging vormen, waarin de ziekteverzekering, het risico- en het vacantiefonds en alle andere sociale lasten worden ondergebracht. Bondsvoorzitter Kok deelde nog mede, dat de kwestie van de cen trale contributie-inning door de Kath. Middenstandsbond zal wor den behandeld in een algemene voorzittersvergadering, welke vodr 1 Januari a.s. wordt gehouden. Met een voonsjel van het gewest Den Bosch betreffende de oprich ting van een Bondsbureau verklaar- den de schilderspatroons zich met grote meerderheid in principe ac- coord. e Het is de K.V.P.-fractle en nog meer in het bijzonder prof. Romme geweest, die in de, dagen van de kabinetsformatie op een zo breed mogelijke basis aanstuurde en die hiermede dus ook*een zekere ver antwoordelijkheid op zich nam Thans, enkele maanden nadien, wordt het meer en meer duidelijk! dat deze vorm onder de huidige om standigheden inderdaad de beste moet heten. En het zijn zelfs de reeds toen door prof. Romme aan gevoerde argumenten, die hiervoor ook nu en met aan de praktijk ont leende bewijskracht kunnen wor den aangevoerd. Onder een tweepartijen-kablnet zou reeds de indiening van de grondwetswijziging In tweede le zing min of meer een avontuur zijn geweest. Nu hebben de middenpar- tijen hun overigens ndg aarzelende houding maar al te graag met de persoonswisseling op O.G. en een verlegging van accenten gemoti veerd; hadden zij dit niet kunnen doen, dan zou hfet voor deze groe pen toch wel zeer moeilijk zijn ge- worden. Wie kan het ook met zijn verantwoordelijkheid overeen bren gen om te helpen de ankers van het schip van staat te lichten zonder de nieuwe haven te kennen en zonder zelfs aan boord te mogen om be- hulpzaam te zijn bij de tocht over de holle zee? Inmiddels is de grote reis dan nu begonnen en reeds tijdens de eerste etappe is heel duidelijk gebleken, dat zij inderdaad moeilijk en zwaar zal zijn. De onderhandelingen met de Indonesische'delegatie zijn afge- sloten en het wetsontwerp tot in- stelling van een interimregering voor Indonesie zal de Kamer nu spoedig bereiken. Ook van deze onderhandelingen behoudt men de indruk, adt het terecht vooropge- zette principe van samen bouwen aan de nieuwe constructie, voor- stellen op tafel doet komen van diep ingrijpende strekking. Zo zal b.v. ons leger niet meer gebruikt worden zonder toestemming van de interimregering. Wie zal nog de noodzaak willen ontkennen, dat de verantwoordelijkheid voor voorstel- len als deze mede gedragen wordt door mannen. die ook buiten de kringen van K.V.P. en P.v.d.A. ver- trouwen genieten? En voorts is in de afgelopen maanden onverminderd waar ge- bleven, dat het Indonesische pro bleem sterk onderhevig is aan de windrichting van de internationale politiek. De stuurlui aan wal wilden Bij besluit van de algemene ver- gadering van aandeelhouders is de N.V Nederlandse Turfbrikettenfa- briek, gevestigd te Assen en staan- de te Amsterdamseveld (Drente) in liquidatie getreden. De fabrlek werd op 11 September 1941 door de Staat der Nederlanden en de Ne derlandse Turfcentrale te Assen op gericht. Het doel was, de vervaar- diging volgens een nieuw procede van en de handel in turfbriketten. Het is evenwel gebleken, dat de vervaardiging volgens de nieuwe methode geen doorgang kan vin den. waarom. men tot liquidatie besloot. Voor de fabriek en de ma- chinerieen zal getracht worden een nuttige bestemming te vinden. of konden tot dan toe altijd maar slecht begrijpen waarop het schip nu weer uit de koers was geraakt. Thans hebben zij ergens mensen aan boord, die ook in hun kring vaklui worden genoemd. Naast ,,Indonesie" heeft professor Romme indertijd ook de voorgeno- men ordening van het bedrijfsleven als argument voor de brede basis gebruikt: die ordening is op het ogenblik onderwerp van levendige publieke discussie. Minder belant- rijk hierbij is het verschil van me ning over, detailpunten, wat echter wel in het oog springt is de uitge- sproken afwijzing door de hoofd- groep ..Industrie", een standpunt waarvan de r.k. werkgevers geluk- kig gepaste afstand hebben geno men, maar dat ook zonder deze nog wel door een beduidend deel van het1 bedrijfsleven gedragen blijft. Nu kan men een wet wel altijd naar de letter doorvoeren, doch vooral bij zaken als deze is het toch de geest, die levend moet maken. Het gaat hier om een ware omWenteling in de sociale verhoudingen. Wil er werkelijk iets van terecht komen, dan zal zij gedragen moeten worden door alle geledingen van ons volk. De weerstanden blijken nu reeds niet gering te zijn en ook wat dit belangrijke project betreft klemt dus inderdaad de wenselijkheid mannen in de leiding te hebben, die voor het overdragen van de ver- eiste geest. speciaal voor de minder ontvankelijk gebleken groepen, ook geleidende vermogens bezitten. Anderzijds kan men niet ontken nen, dat de medaille van dit kabinet een keerzijde heeft. Hierover in een volgend artikel meer. Dezer dagen hebben de adjunct- regeringscommissaris van het radio- wezen, de heer mr. Ph. de Vries en het bestuur van de Nederlandse Radio Unie in Eindhoven als gast van Philips een experimentele'tele- visie-uitzending bijgewoond. Deze uitzending gaf aanleiding tot een uitgebreide gedachtenwisseling over de mogelijkheid om later in Neder land tot een regelmatige televisie- dienst te komen. Deze besprekingen aroegen een zeer voorlopig karak- ter. De Radio Unie werd vertegen- woordigd door de heren prof. dr. J B Kors J W. Lebon, G. de Clercq, W. Vogt, J. B. Broeksz, P A M Speet, K. van Dijk, mr. A. B.' Roos-' Jen, J. G. Ligthart. ir. P. A. Huydts en R. H. F. J. Wubbe ZATERDAG 16 OCTOBER 1 nn HT, HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nleuws, 7.15 Maria ter ere 7 45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.05 Kamermuziek, 9.35 Operetteklanken, 10 00 Klein klein kleutertje, 10.15 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonnebloem, 11 45 Mu- ziekcursus, 12.15 Handel en Purcell 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Cubaans orkest, 13.00 Nieuws, 13 25 Glen Miller's orkest, 13.50 Film en toneel W1! Slng Crost,y' 14.20 Engelse les,' 14.40 Omroeporkest, 15.20 Een strijk- ip' J;5-50 Lezing door Jan Beerends, 16.00 Gramofoonplaten, 16.30 Grego- riaans, 17.00 De Wigwam, 18 00 Hockey-tournooi, 18.10 Operette klanken, 18.30 Weekoverzicht, 18.45 Plaat raden, 19.00 Nieuws, 19.15 Franse muziek, 19.45 Demobilisatie, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man 20.12 Orkest, 20.20 Lichtbaken, 20.50 Orkest, 21.00 Negen heit de klok, 21.45 Hoorspel, 22.00 Weekend sere nade, 22.30 Actualiteiten, 22 45 Het Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23 15 Or- kestmuziek. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Orkest, 8.00 Nieuws, 8.18 Lichte klanken, 9.30 Koor, 10.20 Feuilleton, 10,35 Spaanse dansen voor piano, H.05 Voor arbeiders in continube- drijven, 12.00 Concert, 12.30 Weer- praatje, 12.33 Orgel, 13.00 Voor de Ned. Strijdkrachten, 13.30 Tango- orkest, 14.00 AJC, 14.20 Mariniers- kapffl, 14.50 Zeeland, .15.15 Kamer- orkest, 16.15 Amerika zingt, 16.45 Sport, 17.00 Van de platenmarict, 18.00 Nieuws, 18.15 Zang met orkest, 18.30 Vbor de Ned. Strijdkrachten, 19.00 Artistieke staalkaart, 20.00 Het Nieuws, 20.15 Promenade-orkest en solisten, 21.00 Commentaar, 21 15 De winkel van.Sinkel, 22.00 Vindabona Schrammel'n, 22.25 Voordracht, 22.40 Accordeola, 23,00 Nieuws, 23.15 Lichte klanken tot besluit Karlshorst sprak als zijn mening uit, dat de verwezenlijking van het tweejarenplan belangrijker was dan het houden van verkiezingen en dat het werk van herstel in de Sovjet zone geen uitstel duldde. Het twee jarenplan was een nieuwe vinding deq SED: het beoogde de industri es productie te verhogen en de Sov jetzone enger in het Oostelijk blok in te schakelen. De buitenlandse handel moest hoofdzakelijk gericht zijn op de uitbreiding der betrek- kingen met de volksdemocratieen uit het Oosten, terwijl een zekere standaardisering in de industriele voortbrenging moest worden be reikt. afgestemd op de der Oostelijke landen. De verwezenlijking van het twee jarenplan is nu de leuze, waaronder alle politieke krachten der Sovjet zone worden gemobiliseerd. Alle politieke vormingsgeschillen moeten op de achtergrond gedrongen wor- 55 Jullie moet mijn huwelijkscadeau zien voor je naar binnen gaat," zei behoeften I hen meetrekkend; zijn anders zo ernstige ogen schitterden ondeu- gend. Hij nam hen mee tot onder de schaduw van de zware bomen, die de eigenlijke tuin afsloten. Daar stond Offers eigen Chevrolet naast de Citroen van Frandsen, maar daarachter stond een gloednieuwe worden, zo betogen de communisten Opel. om de hoge doelstellingen, die het ,,K!ijk, dat is mijn huwelijkscadeau aan jullie," zei Offer glimlachend, hun zijn baardige gezicht toekerend. Ole was opgetogen. ,,Dat is het mooiste cadeau dat ik zou kunnen krijgen," zei hij, zijn vader herhaal- delijk bedankend. Ook Bente be- dankte hem hartelijk en blij. Toch schoten de tranen haar in de ogen. tweejarenplan aanwijst, te verwe- zenlijken. Het zou ,,onverantwoor- delijk" zijn, op dit tijdstip verkie zingen te organiseren. De gelijkge schakelde CDU en LDP blijft niets anders over, dan bonne mine te maken au mauvais jeu, en zich op nieuw voor de communistische wa- gen te laten spanned. Dat deze laat- ste pil. die de SED hnn heeft toe- Ze had zo graag gechauffeerd, het gediend. bitter, zeer bitter is, be- was altijd haar grootste genoegen hoeft echter wel gpen betoog. geweest om zelf met de oude Ford te rijden; maar nu, na het ongeluk, kon ze niet meer chaufferen. ,,Ik heb me er zo op verheugd, jullie de auto te geven," zei Offer als antwoofd op de dankbetuigingen der jongelui. ,,Sara heeft er ook een beetje deel aan, de auto is van ons allebei. Ik geloof trouwens dat Sara je groot nieuws te vertellen heeft, Ole." Offer ging het eerst het huis bin nen, waar de overige gasten op hen wachtten. Sara nam Ole apart, zodat hij nu in de gelegenheid was, ook haar te bedanken. ,,Ik was het er anders niet hele- maal mee eens," bekende ze. ,,Ik gun je de auto graag, maar ik vind het alleen een te duur cadeau. We moeten zuinig zijn, we hebben dit jaar tegenslag gehad met het in- slaan van voedselvoorraden, onze speculatie is fout geweest. En het is te merken dat die vijftig duizend kronen uit de zaak genomen zijn." ,,0, je zult zien dat vader zich er best cfoorheen slaat," zei Ole, de nadruk op het woord vader"' leg- gend. „Vader Is niet meer wat hij Was, Ole. Ik geloof niet dat hij het nog lang'zal maken. Dokter Lange heeft het me gezegd, je weet het trouwens zelf. Vader kan ieder fffeenblik ko men te vallen, en dan zou het moei lijk genoeg kunnen worden, de zaak voort te zetten." ,,Laten we hopen dat vader nog iang voor ons gespaard zal mogen blijven. Maar vader zei dat je me groot nieuws te vertellen had, Sara." Plagerig keek Ole zijn zusje aan. ,,Dat heb ik ook, Ole. Ik heb me verloofd met Ludvig. Ja, kijk maar niet zo verschrikt Ludvig is een beste kerel, er valt niets op hem te zeggen." ,,Daar twijfel ik geen ogenblik aan, en ik wens je van ganser harte geluk. Alleen, ik had nooit gedacht dat Ludvig je uitverkorene zou zijn." ,,Ja, maar dat is dan nu wel zo," antwoordde Sara, Ole tamelijk be- ledigd aaTiziend. ,,Ludvig is nu al haast tien jaar bij ons in de zaak en kent die even goed als ik. Hij is veel flinker dan je denkt. Hij is trouwens yan uitstekende familie, je weet wel, de oude consul Holms op Randers is zijn 00m. Geld heeft hij niet, tenminste niet de moeite waard; maar op de duur zal hij een groot veufhogen erven van een oude tante." ,,Dat is prachtig, schitterend", vond Ole. ,,Als jij nu maar werke lijk van hem houdt, Sara, dat is de hoofdzaak." „Het is toch zeker niet je bedoe- hng om hatelijk te zijn?" vroeg Sara scherp. ,,Ik zou wel eens willen we ten in hoeverre jij van Bente houdt Waarom was Henriette vandaag in de kerk?" Sara had op kwetsende toon ge- sproken, en Ole stond op het punt haar van antwoord te dienen. Hij kreeg echter niet de kans; op dit ogenblik kwam zijn vader op hen toe, met Bente aan z'n arm. Ellen Frandsen liep naast Bente, druk met haar pratend. Ole wist dat Sara Bente met critische blkken opnam. Wel glimlachte ze en begon ze een gesprek met haar; maar in de wijze waarop ze Bente behandelde, lag iets koels en hooghartigs. Het viel ook niet te ontkennen dat Bente in haar eenvoudige, zwarte japonnetje danig afstak bij de elegante, zelf- bewuste Sara; blijkbaar kostte het haar moeite op de luchtige, opper- vlakkige conversatietoon van Sara in te gaan. Ole was in gesprek gewlkkeld met zijn vader en notaris Frandsen en kon haar niet te hulp komen; maar gelukkig begreep Ellen dat Bente behoefte had aan steun, stak reso- luut haar arm onder die van haar vriendin en vroeg haar, hun de paarden te laten zien. Bente gaf da- delijk aan haar wens gehoor, waar op alien, de dames voorop, naar de fftoeterij trokken. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4