m r Dat gaat niet goed, Hannes!" Een belangrijk initiatief van de firma Jac. v. d. Laarschot ALKMAAR EN OMSTREKEN v.. J Autobotsing te Heiloo PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdog 19 October 1948 FILMAVOND SCHOLA PUBLICA Biljart-Nieuws Onze agenda PAARD OP HQL GESLAGEN Bestuurder ernstig gewond Vernieuwingsraad R. K. Onderwijzersbond afd. Hoorn VOOR DE POLITIERECHTER Paters Augustijnen naar Parijs Jubileum-tournooi hockey DRIE GEWONDEN Alleen Abdoelkadir zal aftreden MILITAIRE ARRESTANT sprong van de „Grot,e Beer" ALKMAAR. De grote docu- mentaire film van de Franse expe dite, dwars door Azie, „Jabonah", welke Vrijdag a.s. voor de Schola PubIica in 't Gulden Vlies vertoond wordt, werd door de pers uitbundig geprezen. ,.Het Vaderland" schreef destijds: „Deze meeslepende, geestdrift-ver- wekkende film behoort tot de beste documentaires, die wij in lange tijd gezien hebben.." Haarlems Dagblad: de fil- mische reportage van Andre Sau- vage. is in een woord: indrukw&k- kend; dit filmwerk van bijzonder grote betekenis; een aaneenschake- ling van evenementen, die ons boeien, omdat we zo door en door voelen, dat ze waar beleefd zijn. ..Jabonah" betekeirt ..voorwaarts"; zo is deze film een grote stap voor waarts in de ontwikkeling van de kwaliteit van het filmprogramma. Andere bladen: „De camera doet uitstekend werk; beeld en rhythme vloeien in een opvallende rhythmi- sche eenheid samen, terwijl de \yoestijnbeelden, wat dramatische werking betreft, soms even aan die uit de ..Dertien lanciers" doen den- ken. Dit is trouwens het geheim van films als deze; dat een simpel verslag van de sobere realiteit vaak boeienaer is dan een handig in el- kaar gezette intrigeEen avond- vullende documentaire. die een in- drukwekkend beeld geeft van deze grootse tocht dwars door het ge- heimzinnige Azie Het bestuur van -Schola Publica verzoekt ons er de aandacht op "te vestigen, dat om 8 uur begonnen wordt; vooral de donateurs, voor wie tot vijf voor 8 plaatsen gere- serveerd worden, worden verzocht tijdig aanwezig te zijn. Voor niet- leden zijn aan de zaal slechts kaar- ten verkriigbaar, als er nog plaat sen beschikbaar zijn. KAJOTTERS-NIEUWS ALKMAAR. De bedevaart van j.l. Zondag is een waar succes ge- worden. De opkomst was goed, het weer hield zich uitftekend en het geheel was stemmig. Woensdagavond zetten wij onze aetiviteiten weer voort. Te kwart over acht houden wij dan weer onze wekelijkse bijeenkomst in het Patfo naatsgebouw aan het Varnebroek. Het programma vermeldt iets bij- zonders, nl. muziek. Jaap Ooyevaar voert het woord over enkele popu- laire componisten en wat hij zegt zal gei'llustreerd worden door Jan Visser (concert-pianist) en Leo Sambeek (viool), student aan het Conservatorium. De leden worden verzocht tijdig aanwezig te zijn. zo- dat te 8.15 uur met het programma een begin kan worden gemaakt. Zonder verplichtingen zijn Ook jonge arbeiders, die nog geen lid zijn. van harte welkom in ons mid den. WIJZIGING GEBIEDSINDELING De minister van sociale zaken heeft, bij beschikking van 25 Au gustus j.l., enige wyzigingen aan- gebracht in de bestaande gebieds- indeling van het gewestelijk ar- beidsbureau te Alkmaar. 1) De getneenten Limmen en Akersloot, voorheen ressorterende onder het rayon van het-bijkantoor van het Gewestelijk Arbeidsbureau Haarlem te Beverwijk, beh en tlians tot het rayon van het uf- Westelijk Arbeidsbureau Alkmaar, 2) De gemeenten Schermerhorn en Zuid- en Noord-Schermer, v.h. ressorterende onder het rayon van het bijkantoor van het Gewestelijk Arbeidsbureau Alkmaar te Purmer- end, en de gemeente Warmenhui- zen, voorheen ressorterende onder het rayon van het bijkantoor van het Gewestelijk Arbeidsbureau Alk maar te Schagen. behoren thans eveneens tot het rayon van het Gewestelijk Arbeidsbureau Alk maar. SCHOLA PUBLICA FATLLISSEMENTEN ALKMAAR. Failliet verklaard: J. P. Sehipper, glazenwahser. Hoe- verkade l'O. met benoeming van mr. Krabbe tot reehter-commissaris en mr. Thijs tot curator; P. A. Boots, handelende opder de naam Techn, Handelsonderneming ..Rapida". Achterstraat 14, met be noeming van mr. Stoffels -tot reeh ter-commissaris en mr. Zeyler tot curator. ALKMAAR. Stand der com- petitie, bijgewerkt t.m. 16 Oct. Cadre-klasse: Carb. B. Moy, JvI.P. Excelsior 1127 119 9.46 9 Z.E.K.Z.? 977 125 7.81 7 Optimisten 879 105 8.37 6 Drie Ruiten 438 65 6.75 5 Onder Ons 351 74 4.74 5 Klasse A: Carb. B. Moy. M.P. Optimisten 554 100 5.54 8 De Driesprong 449 86 5.22 Volharden 515 118 4.36 6 Excelsior 521 145 3.59 6 Gekr. Valk 331 86 3.84 '4 Drie Ruiten 390 145 2.68 4 Ale.-Victrix 263 118 2.39 4 Onder Ons 334 100 3.34 2 Klasse B: Carb. B. Moy. M.P. Optimisten 758 267 2.83 16 Lindenhoek 611 253 2.41 16 Z.E.K.Z.? 826 247 3.34 14 Volharden 696 266 2.61 10 Excelsior A 838 268 3.24 8 Excelsior B 672 239 2.81 3 .Harmonic 637 245 2.60 4 Drie Ruiten 557 275 2.02 4 Klasse C: Carb. B. Moy. M.P. Z.E.K.Z.? 641' 259 2.47 14 Ale.-Victrix 628 281 2,23 14 Lindenhoek 515 282 1.82 13 Driesprong 363 78 4.65 9 De Waag 583 279 2.08 7 Onder Ons 279 144 1.93 7 Gekr. Valk 354 166 2.28 4 Volharden 258 146 1.78 2 Klasse D: Carb. B. Moy. M.P. Excelsior 504 267 1.887 16 Alc.-Vietrix 522 280 1.864 16 DeWaag 399 324 1.231 14 Drie Ruiten 279 152 1.835 8 Driesprong 477 260 1.634 8 Optimisten 469 281 1.669 4 Harmonic 220 156 1.410 4 Gekr. Valk 389 304 1.279 4 Lindenhoek 843 314 1.092 4 FILMAVON Vrjjdag 22 October, 8 uur, Het Gulden Vlies: JABONAH NAAR HET HART VAN AZIe. 'n Pilmische reportage van een der grootste Franse expedities, dwars door Azie 'n Documentaire film van culturele waarde Donateurs vrij entree. Voor leden 's avonds aan de zaal kaarten verkrijgbaar op de gewone voorwaarden; voor niet-leden. voor zover er plaatsen beschikbaar zijn, eveneens kaarten verkrijgbaar aan de zaal. (Advertentie) BIOSCOPEN; HARMONIE: De kampioen- melkboer, volw., 8 uur. CINEMA: Een monsterlijk experiment, 18 jaar, 8 uur. VICTORIA: De schat in de Sierra Madre, 18 jaar, 8 uur. A.B.T.: Het purperen monster, 14 jaar. deel I: De man in de Meteor, 8 uur. APOTHEKEN: mevr. de wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, telef. 3916. Op het Nassnuplein reed giste- ren een 63-jarige expediteur met paard en wagen, volgeladen met hout. toen onverwacht het paard op hoi sloeg. De man viel van de wagen en werd overreden. O.a. met een gebroken been werd hij opge- nomen en naar het Centraal Zie- kenhuis ovcrgebracht. Het paard liep nog even door, doch kwam tegen een lantaarnpaal. die ernstig werd beschadigd, tot stilstand. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Anna R., d. van Th. Buys en H. M. de Graaf; Wilhelmina C., d. van H. Harm en C. M. C. Bot; Marianne, d. van P. A. Swier en C. J. de Korver; Divera M., d.van J. C. Bo^ en C. M. Erkamp; Franciscus H. A., z. van N. Groen en Th. M. Kaan- dorp; Johanna G. M., d. van H. C. Paulissen en M. M. Raat. Gehuwd: Cornelis de Goede en Cath. M. Jol. Woensdag 20 October is er voor de leden van de Vernieuwingsraad 's middags om 2 uur een spoedver- gadering in de school van de heer Rozemeijer te Hoorn. Aller opkomst gewenst. VernieuWingscursussen De cursisten worden herinnerd aan de lessen van deze en volgende week. Ook voor Volendam (cursus IV) staat nu een les vastgesteld op Vrijdagmiddag 22 October. Het bestuur ft BILJART-NIEUWS ALKMAAR. Uitslagen van de op Maandag gespeelde wedstrijden in de klasse A en D: Klasse A: Onder OnsExcelsior 4—6 Car. Brt. Moyen M.n Strijbis 66 25 2.64 0 Wagenaar 125 25 5.- 2 Strijbis 31 15 2.06 Bus 120 15 8.— 2 Weisenborn 85 19 4.47 2 Schot 91 19 4.78 Burger 71 38 1.86 Middelbeek 118 38 2.89 2 Kramer 75 31 2.41 2 v. d. Pavert 72 31 2.32 Klasse D: 1 Ale. VictrixDe Waag 100 ExcelsiorDrie Ruiten 6—4 Gekr. ValkOptimisten 100 LindenhoekHgrmonie 8—2 Programma van de wedstrijden in klasse B voor hedenavond: Excelsior ADrie Ruiten, Caf6 De Nachtegaal. LindenhoekExcelsior B. Caf6 Huiberts. OptimistenVolharden Caf6 De Nachtegaal. SPREEKUUR WETHOUDER De wethouder van Volkshuisves- tlng, de heer M. Coerts, is verhin- derd Woensdag a.s. zijn spreekuur te houden. ,.Een Turner is een Turner en een Boston is geen Turner, ook al ko- men beide van eenzel£de fabriek af", was de conclusie van mr, v. d. Wall Bake, die gisterenmiddag fun- geerde als Politierechter. De beide verdachten, Gerrit W. en Herman V. uit Nieuwe Niedorp, waren het hier niet mee eens. De kwestie was, dat W. aan een derde een fiets ver- kocht had, waarvan hij had gezegd, dat het een origineie Turner was. De originaliteit bleek later alleen te bestaan uit het gemoffelde frame en de transfers, die erop gepiakt wa ren. Dit opplakken was gedaan door V., die zich nu dus evenals de brave Gerrit had te verantwoorden voor het plegen van bedrog. Doordat noch de' Politierechter noch de Offi- cier van Justitie met die fietsmer- ken overweg konden, werd de zaak teruggewezen naar de rechter-com- missaris om nog eetfc een onderzoek in te laten stellen en-een getuige- deskundige te kunnen horen. De boekhouder Theodoras Johan nes V. uit Akersloot had destijds Sens een berichtje in de krant laten zetten het was aan de aandacht van de betrokken redacteur ont- snapt wegens de drukte waarin hij de houding van twee politie- mannen wraakte. Hij vond hun op- treden in verband met een dronke- mansruzie hoogst bntactisch. Het stukje was eChter zo gesteld, dat de betrokken politiemannen zich in hun goede naam meenden te moeten voelen aangetast. Dientengevolge dienden Zij een^aanklacht in, die nu werd behandeld. Mr. Meischke vond, dat V., indien hij zich had wilien beklagen, zich had moeten wenden tot de superieuren van de betrokken politieambtenaren. De pefsoonlijke opmerkingen, waarbij werd gezinspeeld op verdachtes verleden, deden o.i. hier echter wei- nig ter zake, daaf zij met deze kwestie hier niets te maken had- den, Ook mr. dr. C. Berkhouwer, de verdediger, dacht er zo over. Verde- digef twijfelde aan de aantasting van goede naam of eer, Volgens hem was hier geen opzet aanwezig. Daarbij kwam nog, dat de naam niet met name genoemd was, zodat hier van aantasting van goede naam geen sprake kon zijn. En hoe, aldus verdediger, kan er sprake zijn van aantasting van eer, wanneer er geen naam genoemd wordt? Om zekere iuridische gronden meende mr. Berkhouwer dan ook, dat hier geen veroordeling kon volgen, Mr, v. d. Wall Bake dacht er echter anders over en veroordeelde V. tot f400. subs, 48 dg, en 2 mnd, voorw, met een proeftijd van 2 jaar, De eis van de Off icier van Justitie was 3 mnd, Dat hij dronken was. kon zeker niet als verontschuldiging gelden voor Willebrordus K. uit Uitgeest, die bij een ruzie eerst iemand neer- sloeg en hem toen op zijn gezicht ging trappen en tegen het lichaam schopte. gelijk de beulen in de con- centratiekampen in Duitsland de den. Misschien had K. in de oor- logsdagen nog wel een goede beurt gemaakt, nu deed hij dat zeker niet. Het was een meer dan lage streek van verdachte. De eis was 3 weken en misschien was dat wel het beste geweest voor K. om dan zo zijn zonden eens rustig te overdenken. Mr. v, d. Wall Bake was evenwel milder en veroordeelde K. tot f70. subs. 14 dg. en 2 mnd. voorw, met een proeftijd van 2 jaar (als een stok achter de deur). ..Dat gaat niet goed Hannes". dacht verdachte Johannes Z. uit Schagen. toen hij zo'n beetje bezig was de kleren van een ander te ver- scheuren. 't Ging inderdaad niet goed, want Hannes, die niet op klompen liep, stond nu Op het mat- je. Hij had -het colbertjasje en de broek van een zekere S. verscheurd, hetgeen volgens Hannes zelf te wij- ten was aan het feit, dat hij een steuntje zocht en dit niet vinden kon. Hij greep toen zo maar wat. De zaak werd nog aangehouden om ook de beide andere getuigen nog te kunnen horen, Rinske F. uit Diems* kreeg ruzie bij de bushalte en gaf toen een an dere vrouw een stomp: fl5 of 10 dg.; Hilke K. uit Barsingerhorn was zo flink om twee meisjes uit te schei- den en een daarvan een klap in het gezicht te geven: f 15 of 9 dg.; Si mon Petrus H. uit Alkmaar had op- zettelijk de gezondheid van een dier in gevaar gebracht: f6.— subs. 3 dg.; Pieter P. uit Alkmaar had gestolen lood gekocht van jongens beneden de achttien jaar: 14 dg.; ook Jan H. uit Alkmaar, die voor hetzelfde te- rech't stond, kreeg 14 dg. brommen; Klaas Jelle K. uit Urk had van zijn neefje een zakmesje gekregen, weik mesje het neefje had gekregen van iemand, die het gestolen had: f25 of 10 dg.; IJsbrand K. uit Warder had postduiven, die bij hem waren ko- men aanvliegen en niet van hem waren, zich toegeeigend en verkocht f20 of 12 dg. UITSLAG VISWEDSTRIJD C. N. H. V. Zondag 17 Oct. hield de afd. ..Alk maar" v.h. C.N.H.V. haar najaars- wedstrijd, die buitengewoon goed geslaagd mag heten en zulks mede doordat van deze wedstrijd een z.g.n. diggelenwedstrijd was ge maakt, d.w.z. de beschikbare prij- zen waren van huishoudelijke aard en dat dit door het bestuur goed was gezien, bleek o.m. uit het grote aantal deelnemers. Was het weCr niet fraai, het was wel wat de hengelaar noemt „goed baarsweer", alhoewel de baars daar wel anders over zal denken. Na per bus te zijn vervoerd naar Westeinde, kon te 8.15 worden be gonnen met de bekende 6 x uur vissen. Een „kijk" diep, ruim 800 m lang, stonden de hengelaars op- gesteld, een goede indruk makend van eenheid, saamhorigheid en sportbeoefening. Er werd met ani- mo en intensiteit gevist en als om 12.30 uur het eindsignaal klinkt, is dit voor geen der vissers een op- Iuchting. Maar' tijd is tijd en als om 14.45 uur de voorzitter in de bo- venzaal van cafe Scharlewi aan het Waagplein met een' toepasselijk Jwoord de prljzen begint uit te rei- ken aan 50 prijswinnaars, dan is Voor velen de keuze lang niet ge- makkelijk. Toch verloopt een en ander naar wens en om 16 uur heeft alles zijn beslag gekregen en keert iedereen voldaan over de behaalde pi"iis en zee'r zekdr ook over de ge- slaagde sportdag, huiswaarts. In totaal werden 149 stuks baars boven de 18 cm gevangen. waarvan de grootste 29 cm was (Hr. Steur). In volgorde van het aantal en de totale lengte van de gevangen vis, waren de volgende heren prijsWin- ners: A. de Boer, C. Janson. H. Leij- en, A. v. d. Sluis, J. v. Wonderen, H. Steur, Govers, Verwer, Slieter, Tesselaar, Bieman Sr., Bieman Jr., H. v. d. Sluis, Jongejans. G. P. Hart- land, Verhagen, Davidson. Kuit, Spaans, v. Houten, v. d. Pol, Tool, v. Weert, Beekman, Jekel, v. Scha gen, Vleugel. Jager, E. Bos, Kaan- dorp, K. Hartland, D. Bos, Haas- broek, L. V. d. Berg. J. A. de Boer, Scholten. Bood, ZandvOort, Roos, J. Bruin, G. Stet, Schut. A. S. Schou- ten. Borjeson Bronkhorst, D. Schoen, Meeuwissen en S. B. Beer- ma. Al met al een 100 pet. geslaag- de dag: waarvoor de voorzitter dan ,ook dank bracht aan deelnemers en alien, die hem bij de reveling en organisatie hebben bijgestaan. niet in het minst aan de dames, die we- derom hierin haar aandeel hebben gehad. Een bijzondere, fijne geste was, dat door eCh der leden bloe- men werden aangeboden aan de dames-echtgen. van de eerste en tweede priiswinhers! K.J.B. HEILOO. Morgenavond om 8 uur is onze maandelijkse filmavond Jullie kunt dan genieten van een paar mooie lange kleurenfilms, die de gehele avond vullen. Dat nie- mand op deze avond ontbreke. BURGERLIJKE STAND HEILOO. Geboren: Engelbertus P. M., z. van J. M. van Veen en C. Groot; Nicolaas J. z. van J. Schut en G. Haanraads; Robertus M. J., z. van A. Hoogland en G. M. Buur; Auke A., z. van A. A. Jong- bloed en J. Hogenhuis. Overleden: G. Kok, 55 jaar; B. Heeringa, 75 jaar; W. F. K. Meyer, 63 jaar; B. W. Bos, 66 jaar; K. J. Bruin, 71 jaar. Ondertrouwd* J. C. de Vlugt en C. M. Sengers; J. J. Stammes en K. M. S. van Rosendal; N. Berkhout en M. A. Bakker. Gehuwd: B. de Kroon en A. Krab; C. Dekker en S. M. Zent- veld; J. Verwer en H. Hiehle; H. W. Nieuwhof Cn A. C. Schouten; J. Maliepaard en G. Dantuma; J. C. Muller en A. de Graaf; A. Koster en A. Dunnebier. NIEUWE ADVIESCOMMISSIE WOONRUIMTE SINT PANCRAS. Reeds ge- ruime tijd is er in onze gemeente geen Adviescommissie Woonruimte geweest, daar de vorige leden be- dankt hadden. De raad dezer gemeente heeft nu een nieuwe commissie benoemd, waarin de volgende leden zitting hebben: J, Kroonenburg. J. Nierop, J. Kloosterboer, D. Bruin en C. Burger. VRONE SINT PANCRAS De Vrone- oogst was ook 4eze keer niet bij zonder groot. Zaterdag j.l. kwamen er, door een goede 42 overwin- ning van de A-adsp. en een 31 overwinning van de B-adsp„ 4 winstpunten binnen. Vrone II speel- de met 10 man tegen Dindua II in Enkhuizen en is met 'n 30 neder- laag naar huis gestuurd. Zondag was het voor de afd. voetbal een kalme dag. Alleen Vrone 3 verloor haar 3e wedstrijd ditmaal met 20 van SVW 3. De handbal bracht geen enkel winstpunt binnen. De adsp. verloren wederom met 21 terwijl Vrone I met niet minder dan 60 ten onder ging. A.D.A. was hier ab- soluut een klasse sterker. EEN BRUG VERDWIJNT HARENKARSPEL Werklieden van de Banne Harenkarspel zijn op 't ogenblik bezig de eeuwenoude ophaalbrug te Kerkbuurt te ver- vangen door een nieuwe vaste brug van gewapend beton. Een jeugd- hel-innering van geslachten gaat daarmee verdwijnen. Deze brug, ge- legen in de nabijheid van de school, was in de loop der tijden altijd een ideaal stuk speelgoCd voor de jeugd in het speelkwartiertje en voor en na de schooltijden. Wie heeft zijn klimkunsten niet getoond op de lange schuinoplopende steunstangen, om daarna in snelle glijvlucht naar beneden te daleft? Wie heeft niet als een slingeraap door het lucht- ruim gesuisd aan de lange Ophaal- ketti^g? En wat een feest was het vOOr "de jeugd, wanneer de brug voor een hoog opgeladen vaartuig geopend moest worden. Met van vreugde stralende gezichten stond de kinderschaar dan te wachten op het moment waarop het brugdek ging dalen, om dan gezamelijk de brug te bestormen. Nog hoor je in gedachten de slag waarmee de brug dicht viel onder de druk van vele kindervoeten. Voortaan zal dit alles zich niet meer voor onze Ogen vol- trekken. Onze gemeente is een idylisch plekje armer geworden en „de Buurt" wordt er niet moOier op. BURGERLIJKE STAND ZIJPE, Geboren: Atze, z. van J. F. Benedictus en F. van Dijk Adrianus P. A., z. van G. Sijs en M. J. van der Voort. Ondertrouwd: G. Driesse en C W. Bakker; J. M. Koks en E. C. Slijkerman; G. A. de Wit en C. I M. Schilder. Gehuwd: W. J. de Leeuw en A Jansma: K. de Jong en K. Slikker; P. de Boer en G. Ludeke. Overleden: Vrouwtje Helder, oud 42 jaren, echtgenote van J. Sthager NIEUW LEVEN OP TOURNEE TUITJENHORN Reeds drie- maal is onze toneelvereniging Voor het voetlicht geweest met het blij spel „Millionnair tegen wil en dank". Zaterdag 23 October komt „JNieuw Leven" in zaal Super te Dirkshorn en tevens is een uitnodi ging ontvangen om het blijspel op te voeren in Schagen. Onze jonge toneelelub heeft dus wel succes, en onze jongens in Indie varen er wel bij. In Centraal, Hofplein te Alk maar, wordt door de Handels onderneming „Vedela" en Jac. v. d. Laarschot C.V. van 18 tot en met 29 October een show gegeven van de artikelen, die door deze firma in Noord-Hol- land worden verkocht. De directie heeft gemeend voor deze show kosten noch moeiten te moeten sparen, teneinde hare clien tele op de hoogte te brengen van de aard en de verscheidenheid van het product, alsmede van de ver- bouwing en modernisering der be- drijven aan de Handelskade. Daar de- Fa. v. d. Laarschot het 100 »/o service als devies in haar schild voert, heeft zij de outillage van haar verkoopapparaat aan de eisen der moderne efficiency aan- gepast. De show, waarmede men tot de harten van detaillist en publiek 't pad wil effenen is overweldigend van opzet. Wij kunnen verzekereri, dat iets dergelijks tot dusver niet te Alkmaar is tentoongespreid. Een weelde van_ artikelen van allerlei aard is geijtaleerd in smaak'volle origineie stands, waaraan ook weer een Alkmaarse Reclamefirma haar krachten heeft gegeveft. .Wel, Wij mogen trots zi.jn-.op onze Alkmaar se burgers, die met een wereldstad- allure de faam van deze goede oude SONORA ZUDEWIND De R.K, Zang- vereniging „Sonora" is er met de Zondagavond gehouden zang- en muziekuitvoering zeer goed in ge slaagd de vele bezoekers een aan- gename en gezellige avond te be- zorgen. Voor een goed bezette zaal bracht zij, o.l.v. J, v, d, Peet, op voortreffelijke wijze o.m. ten ge- hore: Du Hirte Israels, De Spijs- kaart, Ave Maria (van Arcadelt) en Aan de schone blauwe Donau (van Strauss), op schitterende wijze af- gewisseld met wals- en marsmuziek van de gem. accordeonvereniging „Conzelo" te Hoogwoud. Dank zij de ijver en toewijding van dirigent en leden heeft ..Sonora" andermaal bewezen tot mooie prestaties in staat te,. zijn. Woensdagavond zal een tweede uitvoerin^ worden ge geven, maar dan in de zaal van A. Slijkerman te 't Veld. Degenen die Zondagavond niet aanwezig hebben kunnen zijn, kunnen wij aanraden deze avond voor „Sonora" te reser- veren. Zij bezorgen zichzelf daar- door niet alleen een genoegelijke avond, maar steunen bovendien een nuttige vereniging die ook in deze parochie zeer goede reden tot be staan heeft, Voor de heer v. d. Peet zal deze avond tevens zijn het af- scheid van „Sonora" welke verani- ging straks haar talenten verder zal ontwikkelen onder leiding van di rigent van Baar uit Warmenhuizen. Vooral mannen en jongemannen die de zangkunst een warm hart toe- dragen. worden door bestuursledeh te alien tijde gaarne als lid inge- schreven. KOLVEN LANGEDIJK Zondag begonnen de wedstrijden van de Langedijker Kolfbond. De ongeveer 70 deelne mers kolfden in de banen van „Con cordia" te Noord-Scharwoude en Huize de Brederode te Oudkarspel De uitslagen luiden: le klasse korpsen V riendenkring, Nrd. -ScharwOude: J. Blom 108 p., G. Hop 147 p. en G. Deutekom 138 p. Sameii 393 p. Gezellig Samenzijn, Zuid-Schar woude: D. Rijper Jr. n.g., D. Rijper Sr. 140 p., G. Mettes 155 p. Samen 295 p. (plus nog 1 partij). Op Maat, Zuid-Scha'rwoude: Molenaar 136 p., "K. de Geus n.g. G. Keuker n.g. Onder Vrienden, Oudkarspel: Vlug 154 p., P. Gelder 135 p., C. Plak man 144 p. Samen 433 p. Personele kolvers le klasse P. Langedijk Cz. 143 p., j. Schrie ken 126 p.; T. Pannemans 105 J. Bakker 113 p., N. Rijper 108 Jn. Snijders 144 p. en P. Kat 122 p 2e klasse kolvers Vriendenkring, Nrd.-Scharwoude: Th. Maars 143 p., W. Glas 136 L. Dekker 131 p. Samen 410 p. Gezellig Samenzijn, Zuid-Schar woude: P. Bergen Az. 145 p., Schrijver 118 p., G. Jacet 145 Samen 408 p. Op Maat, Zuid-Scharwoude: K. de Boer 88 p., j. Leeuwrik 129 p. v. d. Welle n.g. Samen 217 p. (plus 1 partij). Onder Vrienden, Oudkarspel: van Liempt 129 p., D. Appel 109 p. Kl. Kat 110 p. Samen 348 p. Ons Genoegen, Nrd.-Scharwoude: H. Bekker 133 p.. T. Mienes 137 p. P. Jes 119 p. Samen 380 p. Personele kolvers 2e klasse M. Vlug 86 p., R. Blom 125 p.. Sevenhuijzen 134 p., N. Bruin jnz. 128 p., Jb. Beers 110 p. cn P. Goet 106 p. 3e klasse kolvers Vriendenkring, Nrd.-Scharwoude: Jac. Prijs 104 p., St. de Rijke 131 p C. Jongsma 125 p. Samen 360 p. Gezellig Samenzijn, Zuid-Schar woude: J, van der Ham 89 p., C. Bruin Jr. 102 p., F. Hink Pz. 143 Samen 334 p. Onder Vrienden, Oudkarspel: F. Moeijes 126 p., Kl. Kooij 108 p. en Kl. Dekker 84 p. Satnen 318 p. Op Maat, Zuid-Sch:arWoude: Glas 91 p., J. Waijboer n.g., A. v. d Pijl n.g. Ons Genoegen. Nrd.-Scharwoude B. v. d. Veen 136 p.. Kl. Jes 67 p en S. Klaver 115 p. Samen 318 p. Personele kolvers 3e klasse M. Langedijk 99 p., C. Liefhebber 108 p., J. Kant Jll p., -J. Hink Jr 130 p., F. Blauw 88 p.. B. Drost 113 p., A. Jonker 122 p., P. Wijdenes 108 p., G. Greeuw 122 p., W. K^in 109 p., T. Nierop 83 p.. P. Waker 113 p., P. Smit 120 p.. G. Dirkmaat 300 p., P. Beers Kz. 75 p., P. Beers Az, 113 p.. A. Brouwer 71 p., C Hink Pz. 129 p., Jn. Schrijver 87 p. P. Woestenburg 105 p., K. Schuit Jr. 109 p.. J. Hink Pz. 114 p.. J. Koop man 122 p. en Th. Commahdeiir 87 p. stad over het Noordhollandse land verspreiden. to lijdt het geen twii- fel of men zal met een dergelijk initiatief in oudhollahds koopman- sihap de na-oorlbgse misfere oVer- winnen. Wanneer men de grote zaal in Centraal betireedt, treft men die aan in een Zee van licht en bloemen, Men waant zich in een winkelstraat met aan WeersZijden schitterende lichtzuilen, gekroond met de fraai- ste herfstbloemen. Daar tuSsen be- Vlnden zich de - stands, waarbij de meeste opVallen door hun origina liteit en artistieke schoonheid. Het zou ondoehlijk zijn stand vOor stahd hier aan het oog van de le- zers voor te toveren, Het rnoge vol- doende zijh te memoreren, dat St Nicolaas reeds acte de presence geeft met een uitgebreid munitje- depot voor zijn aanstaand gulheids- offensief. De heer Balder is ontwerper en uitvoerder en wij mogen zijn recla- me-bureau „Redo" wel gelukwen- Seh met een dergelijk succes. Het valt dan ook niet anders te ver- wachten of de bezoeker zal met stomheid geslagen zijn over de weelde, die tentoongespreid wordt in ons zo dikwijls voor arm uitge- kreten -vaderlahd. Hoe het ook zij, zo Vaart men toch weer de goede kant op! GELUKKIGE lotbezitter HEERHUGOWAARD. In 1947 had loterijkantoor Zut de hoofd- prijs van de Schager Paardenteh- toonstelling. de 2de prijs Van de L.T.M. te Hoorn en de 2de prlis van de Zijper Landbouwtentoonstelling eh nu vorige week de hoofdprijs van de Enkhuizer paardehverloting. De prijs viel op no. 455B, gekocht door mej. E. de Jong, alhlef. AANBESTEDING OUDESLUIS De woningbouw vereniging „Zijpe" besteedde Maan dag 18 Oct. jl. in cafe Joch. Kreyger te Oudesluis de herbouw van e&n dubbele wohing te Oudesluis onder architect G. Drexhage te Noordwijk aan Zee. De uitslag was als volgt: D. Bpe kel te Schagen f 23.849.fa. A. van Eeke'ren, Keihsmerbrug, f 23.800. fa. P. C. Tuin te 't Zand f 23.798.—; W. J. de Eeeuw te 't Zand f 23.680; L. Schilder te Alkmaar f 23.490. fa. Breed de Ruyter, Anna Pau- lowna f 23.400.Doedens' Bouw- bedrijf te 't Zand f 23.395.Gebr. Opdam te Heiloo f 22.730. BURGERLIJKE STAND SCHERMERHORN. Geboren: Mal-ia Anna, dochter van W. J. Hiemstra en M. Slot. Tot de Franse revolutie hebben de Paters Augustijnen in Frankrijk hun missieposten gekend. Vier pa ters Uit de Ned. Augustijner-orde, n.l. pater R. Schilder, pater T. Vermeulen, pater Balm superior en pater M, Verheyen zullen Zondag met enige plechtigheid door de pa ter provineiaal, S. van Nuenen, worden uitgestuurd om in de Pa- rijse Banlieu aah de zielzorg deel te nemen. Hiermede wordt dus de oude tradltie In ere hersteld. Pater Balm Werd te Parijs aangesteld tot aalmoezenier van de studenten aan de Sorbonne. BelgieFrankrijk 10 NederlandEngeland 41 NederlandBelgie 11 NederlandBelgie (dames) 20 Gisterenavond om 20,20 uur werd op de Rijksstraatweg, ongeveer 200 meter voor de Kattenberg, door de verkeerspolitie een luxe auto aan gehouden, die in de richting Alk maar reed en waarvan de linker- koplamp geen licht gaf. De be- stuurder van genoemde wagen kreeg een bekeuring en de opdracht bedoelde lamp in orde te maken. Hij voldeed hieraan en ging met zijn mede-passagier het euvel ver- helpen. Ondertussen keerde de jeep van de Verkeerspolitie om, ten einde naar Heiloo te rijden. Juist toen dit gebeurd was, kwam een luxe wagen vanaf Heiloo met een vaart van 6570 km aangereden en reed boven op de stilstaande luxe wagen; vervolgens ramde de auto de jeep van de verkeerspoli tie. De bestuurder en passagier van de eerste luxe wagen werden door de schok op het rijwielpad geslin- gerd. De bestuurder was dusdanig geraakt, dat hij bleef liggen. De passagier kreeg een niet ernstige wond aan het achterhoofd. De be stuurder van de tweede auto had een snijwonde boven het rechter- oog. terwijl zijn passagier met de schrik vrij kwam. De wagen was aan de rechter voor- en linker- achterkant deerlijk gehavend. De inzittenden van 'de jeep menkeer- den niets. Het verkeer vanaf Alk maar en Heilo werd direct over de fiets- en wandelpaden geleid. Dok. ter v. d. Minne was spoedig ter plaatse. De ziekenauto uit Alk maar kwam eersteen half uur na het ongeval. De bestuurder Vfin de eerste luxe wagen werd naar h'et Centraal Ziekenhuis vervoerd. De bestuurder van de auto, die de aanrijding veroorzaakte, beWeerde verblihd te zijn geweest door de koplichten van de jeep der ver keerspolitie. BATAVIA, 18 October (Aneta). Slechts een der naaste ihedewerkers van dr. van Mook zal in verband met diens heengaan 's lands dienst verlaten, n.l. Abdoel Kadir, aldus verneemt „Het Dagblad" uit goede bron. Het blad voegt hieraan toe: „Mocht bij sommige anderen mis schien het voornemen bestaan, dit voorbeeld te volgen, thans hebben zij hiervan in elk geval afgezien". Dank zij de zeemanskunst van kapitein Hemmes van het troCpen- transportschip de Grote Beer is een arrestfent aan eeh vrijwel zekere dbod ontsnapt. Toen het schip, dat Maattdag- morgen in Amsterdam binhenlie dPe op de thuisreis bij nacht door de Golf van Aden kwam, waagden drie arrestanten een poging tot ontsnappen. Een hunner sprong in het duister overboord, doch schrok van deze vermetele daad kennelijk zelf zo, dat hij onmiddellijk om hulp begon te roepen. Wat voor de twee ove- rige arrestanten aanleiding was om de sprong naar beheden maar niet te maken. Op het signaal „man over boord" liet kapt. Hemmes on middellijk koers veranderen en zoeklichten bijzetteh. In dergelijke ge .'alien is het door de duisternis echter Veelal zoeken naar eert naald in een hooiberg. Niettemin kreeg men na bijna een uur de drenke- ling in de schijnwerpers en toen duurde het niet lang of hij was weer aan boord. En zijn medede- ling, dat hij dit nooit weer zou doen kink te oprecht om er aan te twij- felen. BEDE OM HULP VOOR MILI TAIRE GEVANGENKN Eerlijk gezegd ben ik een beetje huiverig hier een lans te breken voor diegenen onder de militairen ale misschien 't meest vergeten eh verlaten zijnik bedoel hier ohze militaire gevangenen in Indo- nesig. Waarom? Bang niet begrepen te zulletl Worden. Toch schrik ik er niet om terug, daar Christus zelf 't verlichten Van het lot der gevange nen eeh werk van barmhartigheid ttoemt. Het gaat er niet om hen vrij te pleiteh en de gevangenispoorten open te zetten.... neen.. maar om te helpen betere mensen van hen te makeh. Laten we in geeh geval deze mensen te streng veroordelen Wat weet men in Nederland van de verleidihg die hier duizendvoudig groter is dan in het veilige vader land? Wat weet men van de om- standigheden, die zwakke karakters plotseling doen plaatsen voor nooit vermoeden en ook nooit te dragen verantwootdeiiikheid? Laten we vooral niet vergeten dat deze man nen eens terug'moeten in de nor- male maatschappij, niet als verbit- terden, zoekend naar wraak en ver- gelding, maar als mensen die een grote streep onder de rekehing ge- zet hebben, Tientallen mannen piekeren zich het hoofd gek eh hebben zorgeh en moeilijkheden gelegd in de twee machteloze handen van de geeste- lijke verzorger, Niet eCnmaal, maar Ontelbare keren was Ik diep ont- roerd bij 't lezen van ,.als mijn man tout gedaan heeft, Waarom straffen ze dan mij en mijn kinderen" in de brief van de vrouw, en 't „ik heb mijn leven vergboid" wat de man mij bekende, Zij piekeren..., omdat zij zich vervelen daar er geen handwerk, geen iectuur is..,, omdat zij geen sigaretten hebben, daar er geen geld Is. Daarom deze noodkreet om hulp. Werk voor hun handen, afleiding voor hUn geest en zo mogelljk als kan hulp voor hun geZinnen. want 't gaat hier om de toekomst van mensen die misschien nog juist van de afgrond kunnen worden weggesleept. VersChillende giften in de vorm van geld, boeken, gezelschapspelen etc. Worden 'gaarne ontvangen aan mijn adres, hieronder vermeld. Over twee weken hoop ik wederom naar Indld te vertrekken en voor mijn gevangenen het nodige mee te kunnen nemen. Vergedt hen niet, 1 maar laat zten dat gij deze nood kreet verstaan hebt, Kapt, Aalmoezenier Th. v. d. Berg p/a J. P. M. v. d, Berg Valkenburgerlaan 77 Heemstede.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2